Alkmaar wil voor de gaslevering zorgen COUPONS UIGERHUIS De Raad verklaarde zich voor de oprichting van een N.V. Gasvoorziening Kop Noord-Holland Herziening vergunningen en verloven Een automarkt Oprichting N. V. Gas voorziening Kop Noord- Holland r~ ZATERDAG MAANDAG DINSDAG Het is de moeite waard! STOFFEN Avondvergadering Mr. Leesberg verdedigt het voorstel Het circus trok verder Zomer Zomer 39." VRIJDAG 23 JUNI 1950 Blue Bandvooi pittige zin ver fachtige prijzen dprijzen worden ertentie bekend vóór 30 Juni canning waard! r 3500 UUR JIGER-MOTOR bij ons werkplaats gewikkeld. IIGERS it f 35.met garantie, n 125 en 220 volt. 'elefoon 5374. Y ZO'M achterdeurtje KOMT ALIüP VAN PAS. nu gaan we via de bpanptsap naa2 de ga(2ag£ Nog geen beslissing over het instellen van een automarkt Gistermiddag hield de Raad onder voorzitterschap van de burgemeester een vergadering ten stadhuize. Afwe zig was de heer Couwenhoven. Ingekomen stukken. Na vaststelling der notulen werd kennis genomen van de ingekomen stukken. In handen van B. en W. werd ge steld een adres van de besturen der ,fd Alkmaar van de Nederlandse On- derwijzersvreniging en de St. Augus- tinusvereniging met verzoek aan de leerkrachten van het buitengewoon L. O. een gementelijke marge en een vergoeding voor bijacten toe te ken nen. Eervol ontslag werd verleend aan de heer J. H. Stubenitsky, leraar aan de gemeentelijke school voor Lager Nij verheidsonderwijs, die daarom ver zocht had. Eveneens aan mevrouw E. M. Fels—Stobbe alhier als lid van het bestuur der gem. instelling voor M. H., wegens vertrek uit de gemeente. Nog was ingekomen een verzoek van de R. K. School voor uitengewoon la ger onderwijs om een groter schoolge bouw beschikbaar te willen stellen, wat in handen van B. en W. werd ge steld. Onderwijsbelangen. Besloten werd tot overplaatsing van de heer C. Pool, onderwijzer aan de Bosboom-Toussaintschool, naar de Jan Ligthartschool. Tot onderwijzer aan de Vondel school werd benoemd de heer J. J. Vethaak, onderwijzer ener openbare lagere school te Hoorn. Tot onderwijzer aan de Tesselscha- deschool de heer J.P. J. Woudman, on derwijzer aan de Openbare Lagere school te Stompetoren. Tot onderwijzer aan de Bosboom- Toussaintschool de heer P. Tabak, tij delijk onderwijzer aan de Tesselscha- deschool te Alkmaar. Besloten werd medewerking te ver lenen voor de aanschaffing van school boeken ten behoeve van de St. Willi- brordusschool voor de stichting en in richting van een gymnastieklokaal bij en ten behoeve van de te bouwen R.K. Meisjesschool bij de Dr. Schaepman- kade. De heer S i e t s m a (Arb.) vroeg of het gymnastieklokaal van het Lyceum geen dienst kan doen en mevrouw Holzmüller (VVD) informeerde of de bouw van nieuwe gymnastiekloka len al is toegestaan. Wethouder Ba k k e r antwoordde, dat het lokaal van het Lyceum alle da gen bezet is en dat aan z.g.n. Oosten rijkse scholen een gymnastieklokaal gebouwd mag worden. Opnieuw vaststelling verorde ningen. Opnieuw vastgesteld werden de ver ordening met betrekking tot de na middagsluiting voor het kappersbedrijf en die inzake de uitoefening van be drijven in gedeelten der gemeente be grepen in uitbreidingsplannen. Zoals wij reeds uitvoerig meldden stelden B. en W. voor aan H. M. ae Koningin het voorstel te doen om net maximum der vergunningen te verho gen van 50 op 54 en hiervan medede ling te doen aan degenen, die adressen hebben gezonden. Voorgesteld werd het aantal ver loven A ongewijzigd op 63 te la ten. De daling beneden het maximum van 68 wordt aan de tijdsomstandig heden toegeschreven. De heer Berkhouwer (WD) zou er evenals de contactcommissie geen bezwaar tegen hebben nog vijf ver gunningen te verlenen en stelde na mens de WD voor het aantal dus op 59 te brengen. De heer Van der Borden (CH) achtte het aantal procesverbalen we gens dronkenschap al ontstellend groot en wilde zich liever aan net voorstel van B. en W. houden, evenals de heer Venneker (KVP)die van oordeel was, dat meerdere vergun ningen het drankgebruik in de hand zouden werken. De heer Koot (Arb.) zou zeker niet boven de 54 willen gaan en de heer S i e t s m a wees er op, dat els er nieuwe vergunning worden gege ven de gegadigden in volgorde van de lijst aan de beurt zullen komen. De burgemeester zeide, dat B en W. met hun voorstel wilden voor komen, dat de vrij komende vergun ningen waardeloos zouden worden. De consumptie heeft zich van bier naar genever verplaatst al komt er dan ->ol weer een consolidatie. Het is beter dat de heer Berkhouwer zijn voorstel te rugneemt. De heer Berkhouwer zou nie' willen wijken voor de opmerkingen van de minister. Het drankverbruik weer dalende en het bier is weer best Wie niet direct op de lijst aan de beurt komt zal toch kunneh opschuiven. De heer Van der Borden hand haafde zijn bezwaren in verband mei de volksgezondheid en het apostolaat Nadat de burgemeester de heer Berkhouwer had verzocht van zijn amendement een voorstel te maken reide deze dit de moeite niet waard te achten, waarna het voorstel met de stem van de heer Van der Borden te gen werd aangenomen. Wij gaven reeds de motivering van het afwijzend advies van B. en W. om- nier ter stede een automarkt in het le ven te roepen. Zoals wij reeds mqldden adviseer den de Kamer van Koophandel en de contact-commissie voor de midden stand, evenals de commissie van bij stand voor het marktwezen, tot instel ling van een automarkt over te gaan. De heer Berkhouwer wees ei op, dat het wel lang geduurd heeft eer men met een voorstel is gekomm Men moet er steeds naar streven meer leven in de stad te brengen. Men moet alles doen om de betekenis van ziin markten te verhogen. De tegenwoordi ge markten betekenen niet veel meer en er is behalve de kooplieden vaak geen ander beest te bekennen. De voorzitter achtte deze uit drukking ontoelaatbaar waarna de heer Berkhouwer zeide dat men dit niet letterlijk maar figuurlijk moet opvatten. Paarden verdwijnen en auto's komen er voor in de plaats. Op de paardenmarkt wordt ook wel een borrel gedronken, evenals op de ker mis en bij de draverijen. Nu er drie instanties vóór zijn is er geen reden de markt niet in het leven te roepen. Misschien is ze van korte duur, maar dat was bij de graanmarkt destijds toch ook te voorzien en deze is offi cieel geopend geworden. In Alkmaar als agrarisch centrum kan de markt beter slagen dan in Haarlem. Het doet er niet toe wie de markt hebben aan gevraagd want daartoe is ieder burger gerechtigd. Misschien wordt er wel eens een ge stolen wagen aangevoerd, maar dat gebeurt ook wel met koeien en paar den. Iemand van de BOVAG behoeft niet betrouwbaarder te zijn dan een andere handelsman. Men brengt ook wel ebns kreupele paarden ter markt en men weet vooruit, dat men tweede hands koopt. Men moet geen nieuw leven afsnijden nog voor het geboren is. De heer W i e s e (Arb.) zag voordeel voor de middenstand in een automarkt. Men moet de duur tot een half uur voor zonsondergang beperken. De heer Van der Borden was als lid van de marktcommissie vóór een automarkt en was evenals de heer Knuistingh Neven (com.) voor een verlevendiging van de mark ten. De heer Woldendorp (KVP) wees er op. dat de markt er al is en dat men ze beter kan sanctionneren. De heer Er i k s (Arb.) was voor iel afwijzend voorstel van B. en W. Er verandert dan niets, want er worden nu ook al auto's verhandeld, al is dit dan niet gesanctioneerd wat verlichting van lasten geeft Hoe scherper de voor schriften zijn des te geringer zal de aanimo van handelaren blijken. Het publiek., gaat Jiefst naar plaatsen waar het zoveel mogelijk zijn vrije gang kan gaan.Tegenovër het zeer Omvangrij ke werk, dat de gemeente aan deze markt ten koste legt zal slechts een luttel bedrag aan ontvangsten staan De markt zal toch een mislukking blij ken en men haalt er een slecht soort mensen mee in de stad. De heer Kirpenstein (Arb.) had over dergelijke markten verhalen van dronkemanspartijen gehoord en haalde een voorbeeld aan om te laten zien hoezeer een koper zich bekocht kan voelen. Iemand, die met een daar ge kocht karretje na 10 km niet verder rijden kon, kwam tot de ontdekking, dat de versnellingsbak vol roggebrood zat. De heer Torenvlied (Com.): dan was het een bakkerskar. De heer De Zeeuw (KVP) was voor een markt, mits onder goed toe zicht en de her Koot (Arb.) ver baasde zich over de houding van de heer Van der Borden, omdat een der gelijke markt toch zeker het alcohol gebruik in de nd zou werken. De burgemeester wenste de heer Koot geluk met de behouden thuis komst van zijn zoon en waarschuwde daarnae ten sterkste tegen het instel len van deze markt waar de verko pers zo weinig mogelijk toezicht ver langen. Wil men meer handel, goed, maar laat men dan een autoveiling in het leven roepen. Die staat onder des kundige controle. Deze kwijnen om dat de bona fide handelaren andere wegen kennen om hun wagens te ver kopen. Op een automarkt komt wat het daglicht niet kan zien. De handel verplaatst zich dan naar de café's en is grotendeels oncontroleerbaar. Weert men de handel uit de binnenstad dan moet men overal parkeerverboden ma ken wat een belemmering is voor de omwonenden die Alkmaar Zaterdags middags per auto bezoeken. Wie dron ken op een paard zit moet zelf maar weten of hij er af wil vallen, maar een dronken chauffeur maakt onge lukken De bona fide handel neemt reparatiewerk aan en zou er dus geen schade van hebben. Toch verzet deze zich tegen bedoelde markt Men kent te goed de practijken. De gemeente mag geen instelling in het leven roe pen, waarvoor zij de verantwoorde lijkheid niet kan dragen. De heer Berkhouwer zeide, dat de BOVAG niet de handelsmoraal van al haar leden kan garanderen Men moet niet te sterk controleren. W aar heeft men in ca' ''s geen sluikhandel bedreven? Dat er hier door een markt als deze publieke vrouwen zouden ko men gelooft spr niet. Hij handhaafde zijn voorstel me' steun van de heren Knuistingh Neven. Wiese, De Zeeuw en Van der Borden. De heer E r i k s zou de Alkmaarse markten niet in discrediet willen brengen. Beter kan men kwaliteits- markten in het leven roepen zoals een markt voor t. b. c.-vrij vee. Nadat enkele leden hun paening ver duidelijkt of opnieuw gemotiveerd hadden zeide de burgemeester dat raadsleden hebben gesproken, die hoe goed hun bedoelingén ook zijn, van de practijk geen verstand hebben. Die practijk blijkt wel uit de geheime politierapporten. Als men' de auto's na vijf uur verwijdert staan ze even later ergens anders voor een café waai de handel wordt voortgezet. Na stemming bleken 12 leden vóór en 12 leden tegen de markt te zijn zodat een herstemming in de volgen de vergadering moet plaats hebben. Tegen het voorstel van B. en W. dus vóór de markt waren de raadsleden Woldendorp, Wiese, me vrouw Holzmüller, Torenvlied, Berk- houwer, Goudsblom, Vleugel, De Zeeuw, Van der Borden, Hoytink, Knuistingh Neven en Holsmuller. Daar het ontwerp inzake de voorbe- reidingsplannen-in-hoofdzaak voor de gehele gemeente met uitzondering van de gebieden, begrpen in de thans van kracht zijnde uitbreidingsplannen en herziening in voorbereiding voor het uitbreidingsplan-in-onderdelen „Over- die en Achtermeer", alsmede dat vast gesteld in de raadsbesluiten, welke in 1909 zijn genomen niet binnen een jaar na dagtekening ter inzage zijn gelegd, ileek het noodzakelijk ze opnieuw vast te stellen, waartoe de Raad het besluit nam. Verkoop inventaris Muziektuin. Voorgesteld werd een gedeelte der inventaris van de Muziektuin, welke eigendom der gemeente is, aan de pachter te verkopen voor f 750. De pachter is ereid de huur van f 100 per jaar te blijven doorbetalen. De heer Kirpenstein vond de schatting voor een inventaris w.o, een ijsmachine en een kasregister wel heel laag. Kon de texatie niet door ande ren geschieden? De burgemeester zeide, dat de machine defect is. Het bod is trouwens gecontroleerd. Een rekening-courant overeen komst. Goedgekeurd werd het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met het Centraal Zie kenhuis en de N. V. Overdekte bad-en zweminrichting. Het op te nemen cre- diet blijft beprekt tot f 100.000 voor 't daarvan gekweekte rente ad f 742,62 (samen f 60.152,45) te storten in een fonds voor sociale en/of culturele doel einden. De heer Berkhouwer had gaarne het doel nauwer omschreven gezien. De b u rg em e es t e r beloofde na de goedkeuring door Ged. Staten een defi nitieve bestemming te zullen aangeven. Voorlopig werden vastgesteld de ge meenterekening en de rekeningen dei- gemeentebedrijven over 1945, nadat B. en W. daarop een toelichting hadden gegeven. Na enige opmerkingen van de heren Sietsma en Holsmuller werd voortaan minder vaagheid beloofd. Dubieuse pos ten kunnen naar volgende jaren worden verschoven. Gratificatie gemeentepersoneel. De Raad besloot B. en W. te machti gen in 1950 en volgende jaren aan het gemeentepersoneel, dat niet meer dan f 4560 verdient, in overeenstemming met de regeling voor het rijkspersoneel eeir gratificatie van 2 te verstrekken. Wij hebben de betekenis en de moti vering van dit voorstel dezer dagen uitvoerig uiteengezet. De raad had thans een beslissing te nemen. Na een comité-vergadering merkte ■de heer Holsmuller (VVD) op, dat wij bij dit belangrijke voorstel onze souvereiniteit over het voordelige gas bedrijf uit handen geven. Het plan- Schuman richt zich tegen een volgende oorlog, maar welke dringende reden is er voor het plan-Leesberg? De motive ring voor het afstaan van gasbedrijven ontbreekt. In tegenstelling met Den Helder de De Langendijk is er voor Alkmaar geen reden om hiertoe over te gaan. Men zegt alleen, dat men collec tief meer kan bereiken. Slechts cijfers kunnen spreker er van overtuigen, dat het gas goedkoper wordt als er meer dere bedrijven samengaan. We hebben hier al een lage prijs en behoeven daarom onze souvereiniteit niet prijs te geven. De „Mabeg" adviseert de Pool uit eigen collectie ENORME KOOPJES IN Wollen-, Zijden- en Katoenen- U heeft voor het uitzoeken Langestraat 93 Alkmaar Centraal Ziekenhuis en f 50.000 voor de „Overdekte". De heer Venneker (KVP) acht te een bedrag van f 50.000 voor de „Overdekte" te groot. Wethouder Van Slingerland zeide, dat het bedrag niet gebruikt je- hoeft te worden. Uit de liquide mid delen kan men voldoende financieren. Maar het geld is nodig als men bv. zo als nu een nieuw dak moet hebben, dat f 30.000 a f 40.000 blijkt te kosten. Het bad gaat overigens naar wens. In Mei 1949 waren de inkomsten f 7489 en in Mei 1950 f 7575. De burgemeester deelde mede. dat men nog een half jaar zal wach ten tot er een definitieve rechtsvorm komt. B. en W. voeren nu het dage-' lijks beheer, de heer Van Slingerland is gedelegeerd commissaris en de heer Van der Grienst bedrijfsleider. Verkoop industrie- en bouw terrein. Besloten werd tot verkoop van bouwterrein aan de Hoeverweg aan de N. V. „Centropa", groot plm. 1042 m2 tegen de prijs van f 15.109. Op dit terrein worden 6 woningen gebouwd Eveneens werd besloten tot verkoop van industrieterrin (Noord) aan de firma B. Schot en Zoon van pl.m. 517 m2 langs het Kwakelpad voor f 7238 Het is de bedoeling hierop een ma gazijn voor brandstoffen met kantoor en bedrijfswoning te bouwen. Ten slotte werd goedgevonden even eens daar gelegen grond ter oppervlak te van pl.m. 2025 m2 tgen f 28.350 te verkopen aan de Zaadhandel en Zaad teelt van de LTB te Alkmaar. Op dit terrein zullen magazijnen, opslag plaatsen en kantoren worden gebouwd Verhuur percelen Luttik Oudorp De Raad keurde het voorstel goed om de percelen Luttik Oudorp 9 en 11 in gebruik te geven aan de stichting „De sociale werkplaats" voor f 14 per week en de bovenwoning Luttik Oudorp 11 voor f 5 per week te ver huren Goedgekeurd werden de rekeningen over 1948 van de Ver. voor zuigelingen bescherming. de afd. Alkmaar van het Centraal Genootschap, de afd. Alkmaar van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" (met onderafdelingen) en die der Ver R.K. Gezinszorg alhier Bestemming batig saldo voed selvoorziening in de Honger winter. Z wij reeds meldden stelden B en W. voor het batig saldo van f 59.409,83 van de voedselvoorziening in de winter van 1944/1945, alsmede de te stichten. Alkmaar blijft dan profite ren van een lage kostprijs maar die hebben wij zelf al door lage winsten verkregen zodat wij onze fabriek kon den afschrijven. Zijn we niet bij de duivel te biecht als het rijk de leidin gen betaalt? Het Rijk kan ons straks dwingen ons aan te sluiten bij de ver- edelingsbedrijven. Het was beter als de Pool de leidingen betaalt. Beter dan een N.V is de rechtsvorm zoals die in de nieuwe wet is vastgesteld. Onze ac countantsdienst zal nu uitgeschakeld worden. Bij de N.V.-vorm is er slechts controle achteraf door de jaarrekenin gen. Men onttrekt dan alles aan de open baarheid. Ged. Staten keuren alleen een N.V. goed als er een bijzonder belang is. Waarom moet er bij stemrecht dis criminatie van Alkmaar zijn? Als Hoorn en Enkhuizen zich aansluiten kan Alkmaar al overstemd worden. Wat zijn de motieven dat de prijs zo laag is?' Is de nieuw voorgestelde wij ziging van de huurovereenkomst nog in de commissie behandeld? En wat zeggen de andere partijen ervan? Er is geen voorlichtend rapport van de ac countantsdienst ten aanzien van de huurprijs, die veel te laag is. Spr. con cludeerde dat de Raad zonder gedetail leerd rapport van de accountantsdienst niet voldoende voorgelicht is. De heer Hoytink (AR) bracht het college hulde voor dit plan en zijn voorbereiding. Deze zaak is van zeer grote betekenis voor Alkmaar en alle gemeenten in de kop van Noord-Hol land. Wellicht geeft gasconcentratie op den duur grote voordelen, maar van de grootste betekenis is het, dat de ge meenten naast elkaar staan. Uit de strijd om het electrisch bedrijf kan blijken wat zelfs een zwakke poging vermag. Laat men de grote achtergrond niet uit het oog verliezen. Spreker is bereid grote offers te brengen en alles moet ondergeschikt blijven aan de grote belangen die nu aan de orde zijn. Spre ker had liever gemeentelijke samen werking gezien. Nu halen wij een mo nopolistisch bedrijf weg uit de con trole der gemeente, maar ten slotte is dit ondergeschikt. De huur is te laag. maar 'n gezonde samenwerking waard. Wij brengen een offer in het algemeen belang. Het is jammer dat de pijplei ding in handen van het Rijk is. Heeft het college zich in verbinding gesteld met de directeur van de accountants dienst? Het zou goed zijn als deze voortaan de controle kan uitoefenen. Met het gevaar voor ogen, dat wellicht niet ver meer af is, deed spreker een beroep op de raad om in het belang van alle gemeenten in de kop van Noord- Holland achter de gemeente te staan. De heer Venneker (KVP) noemde dit een zeer belangrijk besluit en bracht hulde aan het college, speciaal aan mr. Leesberg. Ook spreker had gaarne een rapport van de accountants dienst gezien. We zullen voortaan onze winsten verkrijgen uit de gasdistribu tie. Spreker achtte de huur te laag. Door groter omzet zal men kostprijsver laging kunnen krijgen. Spreker meent dat de rechtsvorm van een N.V. ie beste zal zijn. De gemeente heeft daar in toch een commissaris. Vóór alles gaat dat we paraat moeten zijn voor de komende strijd. Spreker is blij, dat wij zullen blijven produceren. Ook de heer E r i k s (PvdA) bracht het college hulde en wees op de moge lijkheid van een coöperatieve vorm van beheer, welke vele voordelen biedt. Kan Alkmaar steeds zeker zijn van een commissaris en gedelegeerde en wor den de jaarstukken der N.V. ter ken nis van de Raad gebracht? Laat men bepalen, dat aan meerdere aandelen geen stemrecht is verbonden. De winst komt, als de reserve even groot is als 't kapitaal, ten goede aan de onvoorde ligst liggende gemeente, maar hoe gaat het als de buizen zijn afbetaald? Is het niet beter om alle deelnemende ge meenten dezelfde prijs te laten beta len? Dan kan er geen verschil zijn in het oordeel der diverse commissarissen. De heer De Zeeuw (KVP) juichte de opzet toe, ondanks het speculatief element. De N.V.-vorm trekt de zaak uit de sfeer der publieke belangstel ling. Laat men bijvoorbeeld voor drie jaar accorderen en daarna de wense lijkheid van verdere samenwerking bekijken. De heer Sietsma vond het alge meen belang hier gediend en achtte thans de N.V.-vorm het meest geschikt. Leden van de commissie voor de Licht- bedrijven zullen aandeelhouders zijn. Zij en mr. Leesberg kunnen de Raad voldoende inlichten. De heer Torenvlied (CPN) meen de dat onze autonomie steeds meer aan banden wordt gelegd en nu doen wq vrijwillig afstand van onze rechten. Is het niet mogelijk dat men door gro tere investering de gasprijs later tot een ongewenste hoogte opvoert? Mis schien blijkt later dat de veredelings- bedrijven goedkoper kunnen leveren. Voor de personeelsbelangen moet ge waakt worden. Het was beter niet te spreken over de politieke invloed. De burgemeester wilde op dit late uur de vergadering schorsen, maar was bang 'savonds met een onvoltallige vergadering te moeten doorgaan. Laat men voortaan bij belangrijke besluiten zijn avonden vrij houden. Besloten werd om half tien de vergadering te hervatten. In de vergadering waren afwezig de heren Holzmüller, Koot, Eriks, Wiese, Knuistingh Neven en mej. Kamphuis. Mr. Leesberg wees er op, dat het gevaar, dat men van regeringszijde tot concentratie zou komen, niet denk beeldig is. Waarom wil men geen ;nieuwe investeringen toestaan? Om dat men de kleine fabrieken niet in stand wil houden. Den Helder zou voor een nieuwe fabriek f 5.000.000,moe ten betalen en men kan de plannen dus niet uitstellen. Men zal op den duur alleen de nuttige gasdistricten handhaven De spitsen verminderen het producerend vermogen. Het bedrijf van Alkmaar kan nu zijn productie behouden. De coöperatieve beheers vorm is als een bijenkorf; ieder kan er in en uit. Spreker zou in zo'n korf niet graag de koningin zijn. Wanneer men ziet, dat de Staat f 65.000.000, investeert in de Hoogovens, kan men constateren, dat deze vertrouwen heeft in de N.V.-vorm, Onze N.V., welke rechtsvorm wij het beste kennen, is op de meest democra tische grondslag geschoeid. De wet van 1 April zegt, dat bij uitzondering de N.V.-vorm wordt toegestaan, maar deze uitzondering is er. De Raad bemoeide zich tot dusver ook niet met de kost prijs en blijft de leverprijs bepalen, Door de medewerking van de raads leden is controle op de jaarstukken voldoende gewaarborgd. Als men later de nieuwe wet beter kent, kan er mis schien geen bezwaar zijn, een andere rechtsvorm te kiezen. Bij een gemeen schappelijke regeling moeten steeds al le gemeenteraden er aan te pas komen De mogelijkheid bestaat, dat er 'n poli tiek gevoerd wordt, waarbij het ge vaarlijk is de bedrijven al te produi tief te maken. De politiek mag open bare nutsbedrijven niet misbruiken. De belangen van het personeel worden gediend door uitstel van de wachtgeld regeling. De sociale rechten zijn vol doende gewaarborgd. We hebben nu een zo lage kostprijs, dat we kunnen concurreren met de Hoogovens. Door een grotere omzet wordt de prijs lager en door het watergas hebben we niet meer personeel nodig. We hebben niet gedacht aan een rapport van de ac countantsdienst, maar deze heeft dezer dagen alles nauwkeurig bekeken en zou aan de zaak niets veranderd heb ben. Wat de lage huur van de fabriek betreft, moet men bedenken, dat wij niet als kooplieden tegenover elkander staan en dat wij de samenwerking niet mogen uitbuiten. Anderen moeten de fabrieken sluiten en zijn uitsluitend op ons aangewezen. Alkmaar wil niet, als Shylock het laatste pond vlees uit het lichaam van Den Helder en de Lan- gedijk snijden en juist dat heeft ons grote sympathie bezorgd. Het Rijk zorgt voor het transport en wij betalen huur en rente van de leidingen. En de romantiek verdween van het plein Het Canadaplein ligt weer stil en verlaten. De tentenstad van Strassbur ger schijnt wel van de aarde wegge vaagd. Niets herinnert meer aan de drukte, die vier dagen lang het plein beheerste. En het enige motorgeronk dat nog hoorbaar is, komt van de bode auto's, die daar hun parkeerplaats heb ben. De bezoekers, die gisteravond voor de laatste maal hebben genoten van Strassburgers bonte werveling van uit stekende cricusnummers, hebben niets gemerkt van de perfecte organisatie, die om het zo uit te drukken, schier onder hun voeten en achter hun rug in werking trad. Daarbinnen in de reusachtige tent werd het programma afgewerkt. Daar gromden de ijsberen en sukkelden de olifanten rond, daar manipuleerden jongleurs en equilibristen en wielrij ders. Daar deden de clowns het pu bliek van de ene schaterlach in de an dere vallen en daar oefende Borra zijn vingervlug beroep uit. Daar knalde de chambrière accenten tussen de klan ken van het circus-orkest en daar dans ten de paarden. En buiten, daar werd misschien nog wel harder gewerkt. Een organisatie, die tot in alle onderdelen moet klop pen, die op de minuut af functi-onneert, bleek ook nu weer in staat, dieren en materiaal zonder schokken te doen af vloeien naar de gereedstaande goede rentreinen. Er was bij het afbreken nog heel wat publiek. Zo van die lie den, die men na het middernachtelijk uur op straat pleegt aan te treffen. Kellners, caféhouders, spoormannen, politie-agenten en zelfs journalisten, (die, wat hun werk betreft, geen ver schil tussen dag en nacht kennen). Zij zagen Strassburger verdwijnen in lut tele uren tijds. Om elf uur werd het rondlopende zeil losgenomen, om kwart over' elf droeg men de banken al naar buiten, om half één zakte de grote tent en waren de stallen al af gebroken en opgeladen. De olifanten, de paarden en de stieren hadden toen allang een plaatsje op de trein gevon den. En vanmorgen om vijf uur reden de wagens, waarop de lange masten waren geborgen de stad uit, even later gevolgd door enkele rijdende woningen van de artisten. Toen waren het nog slechts de werk lieden van de gemeente, die stro, mest en zaagsel bij karrevrachten vol op schepten en daarmede na al het tast bare, dat verdween, zelfs de laatste geuren van het circus wegnamen. Het sprookje is uit. De romantiek is ver dwenen. Het Canadaplein ligt weer stil, verlaten en nuchter midden in de stad. zegt de kalender, zegt de Bilt Wij hebben een uitstekende sor tering heerlijk luchtige zomer- costuums in prima QP kamgarens, vanaf Voor hen die „iets anders" willen is een sportcombinatie ideaal. Jeugdig, vlot, sportief en vooral... niet duur. SPORTCOLBERTS in de beste Tweeds, vanaf Bijpassende zware kamgaren pan talons in de nieuwste tinten, vanaf HOORN Nieuwsteeg 22 ALKMAAR Laat 125 Men bedenke daarbij dat de leiding naar Den Helder niet minder dan f 800.000,kost. Wij laten het trans port in neutrale handen. Als de trans portleidingen afgelost zijn, heeft Den Helder ze betaald en er reqht op eigenaresse daarvan te worden. Dat er geen begroting is, is niet van belang, omdat men toch afhankelijk blijft van olie- en kolenprijzen. Er komt even wel ieder jaar een begroting van het distributie-bedrijf. Met de nieuw inge kochte aandelen mag niet gestemd worden. De gasprijs zou overal gelijk kunnen zijn, als eenmaal de topwinst bereikt is. Dan zou men Den Helder kunnen verlichten, wat de transport kosten betreft. Spreker hoopt, dat het zover zal k-ometi. Moge dit besluit ook onze harten verwarmen, zodat de samenwerking der gemeenten in de kop van Noord-Holland beter zal wor den dan ooit tevol-en. (Applaus.) Na enkele vervolgens door raads leden gemaakte opmerkingen zegde de heer Leesberg toe naar inschakeling van Alkmaarse accountantsdienst te zul len streven. Wanneer er een andere wethouder van bedrijven zal komen, is het vanzelfsprekend, dat die als com missaris zal optreden. Het voorstel werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De burgemeester uitte zijn vreugde over deze algemene medewerking en bracht hulde aan wethouder Leesberg voor diens bemoeiingen voor de gas voorziening in het algemeen en voor Alkmaar in het bijzonder (Applaus) (Zoals bekend moeten nu de ge meenteraden van Den Helder en de Langedijk een beslissing nemen.)

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5