De nieuwe Kerkorde der Ned, Herv. Kerk 10 VITANECT DIT WOELIGE LEVEN Rumoer bij de graven Soldaten op weg naar huis Acheson wacht af Invoering op 1 Mei 1951 de bedoeling Terug naar het belijden Dat murbranden op Uw maag kunt ge blussen in enkele minuien Vormen van berechting van oorlogsmisdaden houdt U wakker! KERKELIJK NIEUWS Premie Ziekenfondsen wordt verhoogd SABOTAGE ÏN BRITSE ONDERZEEBOOT Anjerdag 1950 Sportdag psychiatrische instellingen Verrichtingen overtroffen verwachtingen Sportief hoogtij te Heiloo ct grootste en de beste! Schermerhorn Opoe Krul overleden Broek op Langedijk nrji HUWELIJK OP HET MATJE De Pa van Pieije Het Radioprogramma VRIJDAG «8 JUNI I960 JsJA EEN PAAR JAAR speuren en verhoren, hier en in Engeland, is de Parlementaire Enquêtecommissie gereed gekomen met haar onderzoek naar de oorzaken en het verloop van het beruchte Englandspiel. Het rap port zal de volgende maand big de Staatsuitgeverij verkrijgbaar zijn te- gen betaling van ƒ29.75; het omvat 8000 pagina's druks en het is in drie delen vervat, gebonden in donker groen Buckramlinnen rug en fraai atofomslag. Ik zou dit alles niet zo precies we ten hoe zou ik? als niet een cir culaire van de zeer officiële uitgeef ster ons dit alles in welgekozen re clametermen toeschreeuwde. Kcopt en leest! Drieduizend bladzijden in lin nen ruggen aangaande „de ongelofe lijke belevenissen van de door vlieg tuigen gedropte agenten". Ja, de offi ciële circulaire schreeuwt het ons toe, dat men voor 29.75 kan lezen over „De Nederlandse Geheime Diensten te Londen" (alsof het merendeel dier klunzerij zelfs maar het lezen waard was!) en dan wordt de staatsuit geverij zelfs lyrisch in de aanprijzing van haar trilogie: „Het is wonderlijk, maar waar, want waarheid is altoos wonderlijk, wonderlijker dan verzin sel". „Ongemeen boeiend". „Een mach tige beschrijving van Nederlands wederopstanding'Ongeëvenaarde moed en toewijding". „De lezer kan kennis nemen van de werkwijze der Geheime Diensten, van de door deze gevolgde methoden en gebezigde mid delen". Enzovoort, enzovoort. Het rap port is weer best lees 's uit! Alsof het ging om de Gravin van Monte Christo in honderdzestig delen oftewel de Bloederige Wraak eens Prin sen in het hol van de Misdadige Klui zenaar. Alleen kostte zulk spul inder tijd een stuiver per aflevering, waar bij natuurlijk Buckramlinnen ruggen niet waren inbegrepen. Het afschuwelijke Englandspiel, dat duivelse uitvindsel van Schreieder en Giskes, dat diabolische verraad van Ridderhof en Van der Waals, heeft aan zestig geheime agenten en aan omstreeks elfhonderd verzetsmensen het leven gekost. Het is de zwartste aller bladzijden uit het beduimelde boek van het Londense beleid. En het is goed, dat de Parlementaire En quêtecommissie deze vunze historie die na reeksen ophelderende publica ties niet meer in de doofpot verdwij nen kón te onderzoeken heeft ge kregen. Het is goed, dat zij dit gedaan heeft ondermeer ter weerlegging van de onzin, die de voormalige officier Kas de Graaf (onder de naam Noël de Gaulle) bijeen heeft geschreven. En het is goed, dat zij schier alle nog in leven zijnde betrokkenen heeft ver hoord. Het Nederlandse volk en met name de nabestaanden van de verra den slachtoffers hebben er recht op, zo objectief mogelijk kennis te kun nen nemen van wat gebeurd is. Maar dat dit driedelig rapport wordt aangeprezen in een circulaire, die zo snorkend en sensationeel is op gesteld als geen particulier uitgever zou wagen te doen, düt is een schand vlek te meer op het duistere deel dei Londense historie, dat Englandspiel wordt genoemd. Bij twaalfhonderd grafkruisen dient men te staan met ontbloot hoofd en zwijgende mond. Maar de Staatsuit geverij hangt er de luidsprekers aan op van haar reclame-apparaat. Voor de glorie van haar Buchramlinnen ruggen en haar drieduizend bladzijden heldendom voor 29.75. Zaken zijn za ken. Wij zijn en wij blijven de Chi nezen van het Westen. JEREMIA BLOM. Castelblianco passeerde 21 Juni Kaap Bougaroni (naar Amster dam met burgers). Castelbiance passeerde 21 Juni Elba Cape (Rode Zee) (naar Am sterdam met burgers). Fairsea passeerde 21 Juni The Brothers (naar Rotterdam) Kota Inten 21 Juni van Aden (naar Rotterdam). Sibajak 21 Juni van Aden (naar Rotterdam) Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede voor de Harvard-universi- teit te Cambridge (Massachusetts) ver klaard, dat de geschillen tussen Oost en West niet zullen worden opgelost voordat de Sowjetrussische leiders op recht een philosophie van „leven en laten leven" aanvaarden. „Eerder zal geen poging tot toenadering van de vrije wereld, hoe vindingrijk ook uit gedacht, en geen „Trojaanse duif" van de communistische beweging bijdragen tot oplossing van ons wederzijdse vraagstuk", aldus Acheson. Roemenie heeft Donderdag de V.S. beschuldigd van „discriminatief optreden", door het beperken van de bewegingsvrijheid van de Roemeense legatiestaf te Washington. iYANN EER de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk eerlang bjj de eindstemming het ontwerp voor een nieuwe Kerkorde, dat thans ter overweging b(j de clasicale vergaderingen ls, met een meerderheid van tweederde der uitgebrachte stemmen aanvaardt, zal de kerk op 1 Mei 1951 volgens deze nieuwe orde gaan leven, zo heeft de praeses der Synode, dr. H. J. F. Wesseldjjk, op een persconferentie in Den Haag medegedeeld. De kerkorde zal de Nederlandse Hervormde Kerk een beladend karakter geven. het Evangelie van Jezus Christus te genover Overheid en volk wees ds. Wesseldijk op de verschillende herde- lijke brieven, die sinds de bevrijding zijn uitgegeven: over de doodstraf, de Rooms Katholieke Kerk, het commu nisme, e.d. Op tal van terreinen heeft "de kerk voorts gepoogd, leiding te ge ven. Er zijn tal van organen van bij stand in het leven geroepen, zoals de Raad van de Varende Gemeente, de ar beid in de nieuwe gebieden, de studen tenpredikanten, de reclasseringscom- missie, de Noodcommissie voor Noord- Holland. In en buiten de Oecumenische Raad zijn gesprekken met verschillende Ker ken gaande: met de Gereformeerde Kerken, en in sommige plaatsen ook met theologen uit de Rooms Katholieke Kerk. Ook wordt gezocht naar eenheid met de kerken in het buitenland, o.m. door middel van de Wereldraad der Kerken. De nieuwe Synode zal uit 54 leden bestaan. Er zal een tuchtrechtspraak worden ingevoerd, die zich niet slechts met de morele gedragingen van de predikanten, maar ook tot prediking en catechese zal uitstrekken. Wijkt een predikant van de belijdenis af, dan zal, nu het gesprek tussen de richtingen nog gaande is, niet binnen tien jaar tot uitzetting overgaan. Ds. Wesseldijk deelde mede, dat de kerk herhaaldelijk, nadat zij in 1816 haar thans geldende reglement kreeg de overheid had hier terdege invloed op uitgeoefend behoefte heeft ge voeld aan herordening. Reorganisatie plannen van organisaties als Kerkop bouw en Kerkherstel liepen echter op niets uit. Na de bevrijding is een in terim-synode bijeengekomen; men wenste tot de „presbyteriaanse" kerk orde térug te keren. Bovendien had de synode de taak, tegenover overheid en volk te getuigen van het Evangelie van Jezus Christus; leiding en vorm te geven aan de ar beid, waartoe de kerk geroepen is, ge hoor te geven aan de roeping der kerk inzake de eenheid der Christenheid Het belijden In de kerk bestond geen binding aan de belijdenis. Er zijn thans binnen haar muren grote verschillen: men vindt er zowel het doctrinaire Christen dom als het humanist;-"h getint Chris tendom. De Synode ft bij haar be slissingen steeds als lichtsnoer aange nomen: De gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en het staan op de bo dem der Belijdenis. Er is naar ge streefd, de kerk een gereformeerd ka tholiek karakter te geven: gerefot- meerd in die zin, dat zij wortelt in de Calvinistische reformatie en katholiek in de betekenis van anti-sectarisch. Met het oog op de belijdenis is een geschrift uitgegeven, dat de titel Fun damenten en Perspectieven draagt, een uiteenzetting van Gods waarheid geeft en als de belijdenis van de kerk in de moderne wereld moet worden gezien. Voorts is op het terrein van de liturgie een „dienstboek" samengesteld met formulieren voor alle kerkelijke plech tigheden. Het getuigen Met betrekking tot het getuigen van met één of twee Rennies. Laat ze ge woon smelten op de tong, zonder water of wat ook en die brandende pijn wordt sneller gestild dan ze gekomen is. Iedere Rennie is apart verpakt en zo kunt ge ze bij U steken om dadelijk Uw pijn te blussen, bij iedere voor komende gelegenheid overal en altijd. Vraagt Rennies bij Uw Apotheker of Drogist. Ing. Med. (Adv.) De commissie van de Verenigde Naties voor het internationale recht heeft als haar mening te kennen ge geven, dat een persoon, die op last van een regering of een superieur, misdadig handelt, niet vrij is van ver antwoordelijkheid voor het internatio nale recht, indien hjj vry was in zijn keuze. Echter kunnen verzachtende omstandigheden in aanmerking wor den genomen. Dit is de voornaamste conclusie, die de commissie heeft getrokken uit de principes, die te Neurenberg bij het proces tegen de Duitse leiders zijn toegepast. Voorts heeft de commissie uitgemaakt, dat ieder, die misdaden tegen het internationale recht begaat, strafbaar is. Indien het nationale recht in zulk een geval niet voorziet in bestraffing, blijft de verantwoor delijkheid van de betrokkene voor het internationale recht bestaan. Die ver antwoordelijkheid gaat niet te niet, wanneer de betrokkene een staats hoofd of een verantwoordelijke rege ringspersoon is. Deze conclusies zullen aan de Al gemene Vergadering der V.N. worden voorgelegd. Ned. hervormde kerk: Beroepen te Nieuwland: H. van Am- stel, candidaat te Goudswaard; te Zuid broek (toezegging): G. J. J. Rensink te Dalen; te Heerjansdam: F. Roosjen te Blitterswijk. Aangenomen tot studen tenpredikant te Groot Rotterdam: E. van Bruggen te Delfshaven. Bedankt voor Benschop: I. Schippers te Voort huizen; voor Winterswijk: (vacature B. van Gelder): A. L. C. Stellwag te Veenhuizer^; voor Vreeland: Ph. Log gers te Nigtevecht. Gereformeerde kerken: Tweetal te 's-Gravenhage-West (va cature dr. A. de Bondt): J. C. Gilhuis te Rotterdam Zuid en W. Reeskamp te Driebergen. Beroepen te Kralingseveer: W. Griffioen, candidaat te Utrecht. Aangenomen naar Dordrecht, vacature W. W. Meynen: S. R. Smilde te Delfs haven, die bedankte voor Kampen, vacature E. I. F. Nawijn. Bedankt voor Beetgum: C. W. Thys te Geesteren Gelselaar; voor Palembang, Sumatra, P. v. d. Schaaf, legerpredikant in In donesië. Doopsgezinde Broederschap: Beroepen te Oude Bildtzijl: B. K. Ho- men, preponent te Amsterdam. Aange nomen tot predikant in algemene dienst: A. P. van de Water te St. Annaparochie. Aangenomen naar VeendamWilder- vank en Oude en Nieuwe Pekela: mej. J. M. Luy, propenente te 's-Gravenhage. Examens: Aan de Theologische Hogeschool der gereformeerde kerken te Kampen zijn geslaagd voor het propaedeutisch exa men de heren W. B. van Halsema, te Zwolle, W. H. Haverkamp te Kampen, G. H. Harms te Daarle, K. Hoogsteente Driebergen, G. W. de Jong te 's-Gra venhage, H. J. Kouwenhove te Delft, P. van Oosterhoudt te 's-Gravenhage en J. Rinzema te Groningen. De Ziekenfondsraad heeft in zijn gis teren gehouden vergadering een oe- slissing genomen, die hierop neerkomt, dat de verhoging van de premies voor de afdeling vrijwillige verzekering van de algemene ziekenfondsen met ingang van 1 Juli haar beslag krijgt. De pre mie wordt nu definitief verhoogd van 62 tot 80 cent per week per persoon van zestien jaar en ouder. Deze verho ging geldt niet voor hen, die een uit kering krachtens de Noodwet-Drees genieten. De Britse admiraliteit heeft Don derdagavond medegedeeld, dat er ver moeden bestaat, dat er in de onder zeeboot „Tally-ho", welke thans op de werf van Devonport wordt opgeknapt, sabotage is gepleegd. Men meent te weten, dat er zand is gevonden in een vitaal onderdeel van de onderzeeboot, die tot reserve behoort. Dit is het vierde geval van vermoede sabotage op een schip van de Britse marine in de afgelopen achttien maanden. Anjerdag! Het is geen gril. Dat wij straks een anjer dragen. Anjerdag vertolkt de wil Van ons volk, in dlle lagen. Anjerdag en Holland zijn Onlosmakelijk verbonden, Sinds de vrijheid van ons land Door de vijand werd geschonden. In het donkerst van de tijd, Toen schier alles scheen verloren. In een hopeloze strijd, Werd de Anjerdag geboren. d'Anjer was toen het symbool Van een ongeschokt vertrouwen In de toekomst van ons land, Dat zichzelf weer zou herbouwen. En thans wil de Anjerdag Aan het culturele leven En de arbeid onzer jeugd, Leiding, steun en richting geven. Moge daarom iedereen Straks zich met de anjer sieren. Als wij voor de tiende maal Deze dag tezamen vieren. JABSON De conferentie van de ministers der Beneluxlanden zal op 31 Juli-te Brussel of te Oostende beginnen en drie dagen duren. Gister werd een buitengewone sport dag gehouden voor de patiënten van di verse psychiatrische inrichtingen, t.w. de St.Willibrordusstichting te Heiloo, 't Prov. Ziekenhuis Duinenbosch te Bak- kum, de Willem Arntsz-stichting te Den Dolder, het Prov. ziekenhuis te Medemblik en het Prov. ziekenhuis te Santpoort. Deze inrichtingen hebben zich de laatste jaren bijzonder toegelegd op de lichamelijke ontwikkeling. Bijna iedere inrichting heeft een leraar Li chamelijke Opvoeding aangesteld. Wat die leraren bereikt hebben met einde loos geduld en wilskracht om de ze patiënten zowel mannen en jon gens als vrouwen en meisjes een sportieve volwaardigheid bij te bren gen, grenst meerdere malen aan het ongelofelijke. Toen dan ook dr. De Smet,^genees heer-directeur van de St. Willibrordus- stichting na het hijsen van de vlag en het spelen van het Wilhelmus, de jaar lijks terugkerende sportdag op het prachtige terrein van de St. Willibror- dusstichting te Heiloo, opende, wees hij in een korte toespraak op het doel van deze sportdag. Want, aldus spr., het vervult mij te meer met vreugde, dat zich onder u niet zozeer athleten bevinden, die hier zijn gekomen om records te verbeteren, maar doodgewo ne patiënten, die alleen maar vreugde beleven in het meedoen aan sport, spel en gymnastiek, precies als gewone mensen, en die gerust trots kunnen zijn op de aldus te verrichten presta ties. Wij zijn verheugd over uw pre staties of u de 100 meter loopt in 12 of 20 seconden, want wij zijn hier bijeen in sportieve geest om van deze dag een feest te mailen! Zo was het inderdaad. De patiënten genoten volop en luide aanmoedigin gen weerklonken wanneer een der fa vorieten een voorsprong nam bij een of andere wedstrijd in hardlopen, ver springen of hoogspringen. Tal van vooraanstaande personen ga ven blijk van belangstelling bij dit gro te sportfestijn. Zo merkten wij o.a. op dr. Hirschfeld uit Medemblik, dr. Hut uit Den Dolder, dr. v. Est (de a.s. di recteur van Santpoort), dr. Teenstra, dir.-geneesheer uit Bakkum, alsmede de sportleiders Roozendaal die als wedstrijdleider fungeerde de heer per rol Jansen en Zr. Harmsen uit Santpoort, de heer De Rie uit Bakkum en de heer Jonkman uit Medemblik. Als blijk dat deze wedstrijden hoog worden aange slagen is het nog de moeite waard te vermelden, dat de Academie voor Li chamelijke Opvoeding te Amsterdam vier erkende juryleden had aangewe zen om deze wedstrijden zo onpartijdig mo'gelijk te beoordelen. Tenslotte vermelden wij hier nog de uitslagen van de diverse takken van sport: Estafette heren 4 x 100 m: 1. Stabi- litas te Heiloo 59.4 sec.; 2. Vios te Me demblik 1 m. 1.8 sec.; 3. Viribus Unitis te Santpoort 1 m. 3 sec. Estafette dames, 4 x 80 m: 1. OVA te te Bakkum 57 sec.; 2. Viribus Unitis 57.9 sec.; 3. Excelsior te Den Dolder, 58.7 sec. Verspringen heren A-groep: 1. Ex celsior 4.87 m.; 2. Stabilitas 4.76 m. Verspringen dames A-groep: Viribus Unitis 3.55 m.; 2. OVA 3.45 m. Dames B-groep: Excelsior 2.89 m.; 2. Excelsior 2.80 m. Hoogspringen dames A-groep: 1. Vi ribus Unitis 1.20 m.; 2. Excelsior, 80 m. dames B: 1. Excelsior 13.7 sec.; 2. Excelsior 14 sec. 80 m. dames A: 1. Viribus Unitis 12 sec.; 2. OVA 12.5 sec.; 3. OVA 13.4 sec. 100 m. heren A: 1. Vios 12.7 sec.; 2. Stabilitas 12.7 sec.; 3. Stabilitas 12.8 s. 100 m. heren B: 1. Viribus Unitis 13.7 sec.; 2. Viribus Unitis 13.8 sec. Hoogspringen heren A: 1. Viribus Unitis 1.50 m.; 2. Stabilitas 1.46; 3. Sta bilitas 1.45 meter. De oudste inwoonster van Schermer horn, opoe Krul, is overleden. Nog slechts enkele maanden geleden, op 8 Januari, vierde zij haar negentigste verjaardag, waarbij de gehele burgerij haar opwachting maakte. Opoe Krul heeft een zeer werkzaam leven achter de rug, want op haar 87ste jaar stond zij nog achter de toonbank in haar kruidenierswinkel. Zeven en twintig jaar reeds maakte zij deel uit van het gezin van haar zoon Cor, die met zijn vrouw haar liefderijk verzorgde. Opoe Krul bezat 33 nakomelingen. Maandagmiddag om 2 uur zal zij naar haar laatste rustplaats worden gebracht te Schermerhorn. SCHOOLFEEST UITGESTELD Het tegen gisteren aangekondigde uit stapje van de lagere klassen der Chr. scrool is wegens het slechte weer uit gesteld tot Donderdag 29 Juni. DOOR MARY BÜRCHELL 93) „En al was het zo, dan heb je het nog niet toe te geven." Het was Cla ra's onversuiderlijke stelregel, stug vol te houden, dat zij het bij het rech te eind had. En Teresa's neiging ook rekening te houden met iemand an ders gezichtspunt, was in Clara's ogen zowel belachelijk als onverstandig. Het is zo jammer, dat je niet weet hoe je iemand moet overdonderen. Dat heb ben de Burderns soms nodig." Teresa lachte nu voluit. „Probeer je me te suggereren, dat ik moet trachten Elliott te overdon deren?" „Je zou hem in ieder geval steviger moeten aanpakken," zei Clara. „Dat geloof ik niet," zei Teresa half tot zichzelf. Want plotseling herinnerde ze zich, hoe Elliott zich eens aan haar vast geklemd had en gezegd had: „Jij bent zo'n lief, klein, vredig ding, zoiets heb ik nog nooit gekend." En ze wist, dat hg haar op dat moment, bijna had lief gehad. Hierna zwegen de meisjes minuten lang. Toen stond Clara op om te gaan. „Je bent dus niet van plan iets te ondernemen?" vroeg ze, op haar schoonzusje neerziende. „Nee". „Nu", Clara haalde haar schouders op „misschien heb je gelgk. Je bent, zoals ik al gezegd heb, mogelgk ver standiger dan wij vermoeden". En met een vriendelgk knikje zei ze goede nacht en ging naar haar eigen kamer. Nog lange t(jd, nadat ze was weg gegaan, bleef Teresa in het vuur zit ten staren. Het was mogelijk dat Cla ra haar verstandig en misschien zelfs „philosofisch" vond, maar niets was verder van de waarheid. Teresa zag in deze nieuwe situatie geen probleem dat op te lossen viel Ze wist slechts, dat alles zich vanzelf moest ontwikkelen, zonder verdere inmenging. Of het toeval of opzet was geweest, waardoor Marcia en Elliott tegelijk naar Londen waren gegaan, in ieder geval zou het hun een goede gelegen heid bieden de zaken eerlgk met el kaar uit te praten. Die mogelijkheid hadden ze al eerder moeten hebben: die had het natuurlijke resultaat moeten zijn van de brief, wanneer El liott die had ontvangen. Ik maakte dat onmogelijk, omdat ik bang was voor de gevolgen, dacht Teresa. Ik moet het nu toelaten en als het een maal gebeurd isMaar haar ge dachten wilden niet verder dan: El liott en Marcia die de zaken met elkaar zouden uitpraten. Waartoe zou Marcia hem willen overhalen? Hoeveel invloed had ze nog op hem? In ieder geval was deze invloed groter geworden door Tere sa's eigen handelingen. Dit gaf ze met strengheid toe. Als ze Marcia toen door die brief de kans zou hebben gegeven hem tot zich te trekken, dan zou Elliott op zijn minst aan de andere kant ge trokken zijn geworden door zijn ver antwoordelijkheidsgevoel tegenover Teresa. Hg was met haar verloofd had haar in feite tot die verloving geprest, en in die tijd dacht hjj over haar als over een „lief klein ding" dat noch ridderlijk noch nonchalant behandeld diende te worden. Waar om had ze dat toen niet zo gezien? Marcia kon zich nu doen gelden als de beledigde partij en Teresa be zat slechts de denkbeeldige macht van de wettelijke echtgenote. En daar tegenover stond Elliott's overtuiging dat ze door bedrog die positie ver worven had. Clara had ongelijk toen ze zei, dat ik verstandiger was dan zg gedacht hadden, zei Teresa met een spijtig lachje tot zichzelf. Ik had die dingen niet grondiger kunnen verknoeien. Met een lichte zucht stond ze op en deed haar huisjapon uit, ze kon beter naar bed gkan, ook al zou ze wakker liggen en zich afvragen wat Elliott nu zou doen. Twee dagen later was er een brief voor haar van Elliott. Die begon wel iswaar met „Beste Teresa" en ein digde met „Elliott", maar hij hao tenminste aan haar gedacht en haar geschreven. En hoewel hij niet meer dan de meest oppervlakkige beschrij ving gaf van zfln bezigheden, maakte ze zichzelf wijs, dat hij haar een beet je gemist had en contact wilde hou den. In antwoord schreef ze hem een warme, dringende liefdesbrief. Maar eer ze er de postzegel op plakte om hem weg te zenden, las ze hem nauw keurig over. Daarna las ze de zijne nog eens en merkte toen, hoe volko men onmogelijk haar antwoord hierop was. Ze verscheurde dus de liefdes brief en schreef een kort, vriendschap pelijk briefje, dat wat algemeenheden vertelde over haar en de familie. Toen dit weg was, kwelde ze zich met de vraag, waarom ze de eerste niet gezonden had en of hij daar niet door geroerd zou zijn geworden. (Wordt vervolgd) LIET GAAT in deze eeuw, naar alli luidsprekers me toetetteren, om d, ziel van het kind, maar als u het mjj vraagt krijgen de kinderen minder 0) hun ziel, dan goed is voor een schok, vrije toekomst. Een dikke dertig jaar geleden (waar blijft de tijd!) proefdi ik na schooltijd de peren van de bo. venmeester, gezeten in 's mans verbo. denverklaarde bomen en werd ge. snapt. Geloof me, terwijl ik dit neer. schrijf gloeien opnieuw mgn edele achterdelen, louter van de herinnerlnj aan het uitgemeten pak rammel, dat me, deskundig en volgens de regeli van het spel, per wandelstok werd toe. gedeeld. De ouwe bovenmeester g(, zegend zij zijn nagedachtenis ver. prutste ons niet met allerhande paed». goochem gebazel, weineen, hij sloeg ons in volle vrede des harten de bil. len rood en het was altijd verdiend «e van pas. Tegenwoordig mag dat niet meer, vanwege de humaniteit. En de wereld gaat er dan ook lekker mee vooruil, Op d'r veertiende jaar hebben ze vasti verkering en op d'r achttiende zitteu ze bij de psychiater; de ouwelui zjjj vroeg grijs van ellende en de school, meesters sterven bij bosjes aan de k|. potte zenuwen. Vandaag stond er zo'n onderbetaald! dienaar van de nieuwe inzichten in dl getuigenbank en een forsgebouwdi ooftkweker speelde de vermoorde schuld in de schandstoel der verdach. ten. Het ging om Pietje. Nademaal dl schoolmeester dat Pietje een pets z'n vervelende oren had gegeven en ni- demaal de fruitboer zulks „niet hii genomen". Er was een eenvoudige be- lediging en een gecompliceerde mishan deling geschied en de rechter ging e voor goedzitten om het drama te out- raadselen. „U ging naar de onderwijzer om hca te onderhouden over de tuchtiging?" „Ik had de wet op me hand, zei de pi Er mag in de school niet geslagen wor. den, ik ben zelf mans genoeg. Pietji kwam huilende thuis met een rood i en stikkapot van de zenuwen, want dit jongen is teer van inborst vanwege alt met de helm geboren zijnde. Dan knj| je dat. Ik zei: je blijf van me jongei af, je mag je schoolgeld wel terughalen, moet jij vanwege de Staat kinderen besturen? zei ik zo, en toen wou dii meneer me uit de deur duwen, maar 11 wou uitspreken en hield 'm tegen. Dil is alles en wat moet daar nu kapsones van gemaakt worden voor di rechter?" De onderwijzer hing een wild schil derij op over Pietje en zijn pa. De jon gen had gelogen en de pa had geschol den voor „kale kakmeester" en „st me kinderbeul" en voorts had hij zijl stellingen verdedigd met het doorslaan de argument van een rechtse direct» op des onderwijzers kaak. Hetgeen een fleurig onderwijzeresje, hakkelend vat emotie, met de vingertjes omhoog kwam bevestigen. „De klap dreunde", zei u schuw. De ooftkweker probeerde het no| met een technische omschrijving vai het „duuwtje" en als-ie zulke woordci gesproken had begreep 'ie niet, hoe it juffrouw het had kenne horen, want die stong in het andere lokaal. Maai dat was vier handen op één buik, dat be greep 'ie wel. Waarop de rechter koel tjes vroeg of hij de getuige van meineei beschuldigde. „Gunst nee", zei de man, „maar ji heb mensen die van de eerste leugei niet gebarsten zijn". Er kwam een eis van tien da hechtenis uit de' bus, maar de rechter trok er de onrechtmatige klap op hel Pieterlijke bolletje af bij wijze van smartegeld of zoiets en veroordeelde de pa tot honderd gulden boete. KAREL- VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichte» om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Amusements-orkest. 6.50 Gram.muziek. 7.15 Regeringsuitzending. 7 35 Uit het land van Hertog Jan. 8.12 Con cert. 9.20 Actualiteiten. 9.30 Het Radio Phil' harmonisch-orkest. 10.45 Avondgebed. 11-" A la Danse. HILVERSUM H, 298 m. - Nieuwsbenchta om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Accordeola. 7.30 Op bezoek bij anderen. 7.45 Joodse geestelijke liederen. 8.05 Boeken. 8.10 Piano-duo. 8.35 Het gezonde streven na« zelfbehoud. 9.00 Men vraagten w dtaaien. 9.40 De Ducdalf. 10.00 Buitenland! weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avcndwijding. 11.00 Saint' Saëns-concert. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichte» om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk dj dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Muziej houdt fit. 10.00 Klein, kline kleutertje. 10.1' Svmphonie-concert. 11.00 De Zonnebloem- 11.45 Het Omroep-Kamerorkest. 12.03 concert. 1.20 Boston Promenade-orkest. 2.00 Musicerende dilettanten. 2.20 Look for tb» silver lining. 2.40 Musicerende dilettanten. 3-*5 Kroniek van letteren en kunsten. 3.50 Geva rieerd gram.platenprogramma. 4.30 De schoon* heid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 6.30 Journalistiek weekoverzicht. 6.40 Piano* assortiment. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Mijnbel de voorzitter. 7.35 Promenade-orkest. 8.1' Lichtbaken. 8.40 Sonate. 8.43 Steek eens oft heren. 9.00 Het Omroeporkest en -koor. 9.45 Weet u het? 9.55 Weekend-serenade. 10.35 Amerikaans commentaar. 10.45 Avondgebed- IJ.15 Variaties. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsbericht» om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Orgel" spel. 8.50 Tsjaikofski-cyclus. 10.00 TijdeW* uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 1"', Voor de arbeiders. 11.30 Nederlandse 12 00 Populaire gram.muziek. 12.33 The Kihm Hawaiians. 1.15 Bel Canto. 2.00 Het Ne1 landse lied. 2.20 De Ramblers. 2.50 Als zomer komt. 3.15 Concertgebouw-orkest. 3-* Nederlandse Metaalbewerkersbond. 4.00 y» de wieg tot het graf. 4.15 Amateurs hun beste beentje voor. 4.45 Sportpraatje 5.U Voor de vuist weg. 5.30 Op de Disseiwageft 6 15 Trio X.IJ.Z. 6.30 Strijdkrachten. JW Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in' de 7.45 Passepartout. 8.15 Vindobona Schram mel'n. 8.45 In het zonnebad 9.45 Socialises commentaar. 10.00 Uit film en musical. Do commissaris vertelt. 11.15 Gevarieerd gramma. Dr. Kurt Fischer, het hoofd va® de Oostduitse Volkspolitie, is Dondlf' dagochtend vroeg aan een hartaanv' overleden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6