3 Stemmen moeten Labour redden Kabinetscrisis in Frankrijk op handen? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Noodwet-Drees wordt verlengd en protesteren Weer brand in electrische trein Nederlandse delegatie keert naar ons land terug De wapenen zijn onderweg Een drietal vliegtuigen verongelukt Zaterdag 24 Juni 1950 147 e Jaargang No. 14é Beaverbrook iegen het plan-Schuman Brits fregat beschiet drie nationalistische vliegtuigen Rebeliie in Tory-tractie LONDEN-BRUSSEL IN 25 MINUTEN Peyré wil in Paraguay blijven DE Nederlandse delegatie, die aan de conferentie over het plan-Schuman deel neemt, keert heden naar ons land terug, teneinde overleg te plegen met de regering. Men is thans volledig op de hoogte van eikaars inzichten en daarom wordt het juist geacht, een week uiteen te gaan. De leider van de Nederlandse delegatie, de heer Spierenburg, zal nog in Parijs blijven. De Nederlanders had den er bezwaar tegen gemaakt, dat men bij het begin van de onderhandelingen reeds het statuut voor het hoge gezagsorgaan zou opstellen, voordat men de technische kant van de samenvoeging der steenkool- en staalproductie onder zocht. Naar een vooraanstaand lid van de Franse delegatie- verklaarde, zijn zij thans op dat punt tevreden gesteld. Eerste etappe achter de rug Duvieusart naar Leopold Weer 8000 gulden voor Willemstad Zwavelbrand in haven van Liverpool INDO-CHINA KRIJGT EICEN LEGERS jKlOjTI 8SÏ0K pen' De leuninS bezweek en de drie Britse vleesvoorziening in ernstig gevaar BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE AchtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJDSMA en C. KRAK Hootdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COOBANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e nands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten Dinsdag: beslissend moment imMMmÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm In afwachting van regeling Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Noodwet-Ouderdomsvoorziening. Het is namelijk nodig, de zgn. Noodwet-Drees te verlengen. De regering streeft er naar, nog dit jaar te komen met een wetsontwerp dat de ouderdomsverze- kering van het gehele volk zal omvat ten. Het zal echter nog twee jaar duren na indiening van dat ontwerp, alvorens de nieuwe wet in werking kan treden en, waar de vervaldatum van de Nood wet op 1 October 1950 is gesteld moet de wet-Drees verlengd worden. Tegelijkertijd heeft men de gelegen heid aangegrepen, om een wijziging aan te brengen, waardoor een verandering komt m de inkomensgrenzen. Zodoende zal een aantal van vijfduizend ouden van-dagen ilsnog onder de noodwet- ouderdomsvoorziening worden ge bracht, hetgeen een verhoging van kos ten voor de staat meebrengt van rond i 250.000 per jaar. Uit een bekendmaking van het hoofdkwartier van de Britse vloot te Hongkong blijkt dat het Engelse fregat „Hart" op drie Chinese nationalisti sche oorlogsvliegtuigen heeft gescho ten, Voor zover bekend werden de toestellen niet getroffen. De Chinese nationalistische vlieg tuigen voerden, volgens de Britse be kendmaking, met bommen en machi negeweren aanvallen uit op het nabij Swatow op het strand gezette Engelse koopvaardijschip „Anhui", dat op een mijn is gelopen. Ook een sleepboot uit Hongkong, die de „Anhui" hulp bood, werd door de nationalistische toestel len aangevallen, (Telefonisch van onze correspondent te Londen) WANNEER Maandag in het Lagerhuis het tweedaagse debat over het plan- Schuman geopend wordt, zal Labour zich andermaal in een vrij critiek-e positie bevinden. In het kamp van de regering zijn n.1. vijf leden zo ziek, dat z|j niet bij de stemming over de door de oppositie ingediende motie aanwezig kunnen zijn. Onder hen bevindt zich Bevin, die nog steeds het hospitaal niet mag verlaten. Dat betekent, dat de meerderheid van acht stemmen, die Labour op papier heeft, in werkelijkheid neerkomt op een zeer benauwde overhand van zegge drie stemmen. Vandaar, dat een driemaal onderstreepte Whip, de meest dringende oproep, aan alle Labourleden is toegezonden. n t r - trouwend hoofdartikel roept de popu- Naar verluidt zal de beslissende stem ming Dinsdagavond omstreeks zeven uur worden gehouden. De uitslag ervan zal door de regering als een motie van goed- of afkeuring worden beschouwd. Lijdt zij de nederlaag, dan zal dit dus het aftreden van de regering ten ge volge hebben. De conservatieve motie, die door de liberalen en de nationale liberalen wordt gesteund, eist, zoals men weet. Engelands deelneming aan de Parijse besprekingen, onder voorbe houd, dat het zich evenals Nederland zal kunnen terugtrekken, indien het zich niet met de ontwikkeling kan ver enigen. Labour zal bij de stemming een ge sloten front vormen. In het kamp van de oppositie is het onrustiger. Hoewel de liberalen zich als één man achter de motie scharen, weigert een kleine groep conservatieven Churchill te volgen bij zijn vurige aansporing tot deelneming aan het plan-Schuman. Het betreft hier slechts een kleine groep extreme isolationisten. De kans bestaat, dat zij zich Dinsdagavond van stemming ont houden. In dat» geval kan Labours meerderheid aanzienlijk groter worden. De argumenten van deze Tory-rebel len, wier leus nog steeds „Empire first" (het gemenebest eerst) is, winnen zien derogen aanhang .bij de gewone man. Dat komt mede door de steun van de Beaverbrookpers. In een fel en wan- v' De nieuwe Britse straaljager „P 1081" heeft de afstand LondenBrussel (215 mijl) in 25 minuten afgelegd. Naar men meent was de gemiddelde snelheid meer dan 800 km per uur. Bestuurder was Trevor Wade. De ontbrekende getuige in de „zaak der generaals", Roger Peyré, van wie men enige tijd geleden de aankomst in de hoofdstad van Paraguay had ge meld, heeft de autoriteiten verzocht zich definitief in het land te mogen vestigen. Hij is binnengekomen met een toeristenvisum, dat drie maanden gel dig is. Samen uit, samen thuis 't Was gistermorgen kwart voor zes. Vijftien uren achtereen had het Lagerhuis vergaderd over een wet, betrekking hebben de op de goedkeuring van de in April ingediende begroting en nog was 't eind niet te zien. Toen ging plotseling de Britse minister van financiën, Sir Stafford Cripps, naar de leider der oppositie, Win ston Churchill toe, legde hem de hand op de schouder en stelde voor, dat Attlee en hij samen naar huis zouden gaan, zodat hun stemmen tegen elkaar zouden wegvallen. Churchill nam met een dankbare glimlach het voor stel aan en samen verlieten de politieke tegenstanders de zaal. Ongeveer honderd parlementsle den volgden dit voorbeeld en gin gen hun lang uitgestelde nacht rust genieten. De anderen zetten het debat voort. Verzet in parlement tegen plan-Schuman Het is niet uitgesloten, dat in Frans t(jk een kabinetscrisis zal uitbreken. De Franse regering heeft Donderdag de kwestie van vertrouwen gesteld, •oen een socialistisch amendement tot verhoging van de ambtenarensalaris sen werd aangenomen. Hierover moet vandaag een beslissing vallen. De so cialisten hebben nu doen weten, dat zij 'egen de regering stemmen. Reuters correspondent te Parijs geeft al-s zijn mening te -kennen, dat de oar- lomentsleden van rechts en van het centrum, die Donderdag tegen de re gering hebben gestemd, in wezen tegen "et plan-Schuman verzet hebben aan getekend. In de Nationale Vergaderine -- een stroming tegen de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken Schuman. ook al. omdat hij de Tunesi sehe kwestie en die van de vroegere i'aliaanse koloniën verkeerd zou heb ben aangepakt. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zondag avond: Overdrijvende wolkenvel den maar op de meeste plaatsen droog weer. Meest matige Zuid westelijke wind Hogere tempera turen. Zondag; Zon op 4.20 onder 21.04. ■Lan op 16.03 onde: 1.00 Maan dag: Zon op 4.21. onder 21.04. Maan op 17.37. onder 1.16. .Overigens: hoe ook de stemming over de vertrouwensmotie moge uitvallen de besprekingen over de samensmelting van de Westeuropese zware industrie zal in ieder geval doorgaan. Alleen be staat de kans, dat de Franse afgevaar digden iets minder enthousiast zullen zijn. Wanneer de regering n.l. tot af treden mocht worden genoopt, zou Schuman wel eens kunnen worden ip- gevolgd door Bidault, aldus nog steeds de correspondent, en deze is een min der geestdriftig aanhanger van Mon- net's geesteskind dan Schuman zelf. laire Daily Express met een oplaag van vier millioen exemplaren per dag de Britten in het geweer tegen elke deelneming van Engeland aan enig con tinentaal kartel. Betoogd wordt dat En gelands enige redding ligt in samen werking met het Gemenebest en niet in het „Schuman-kartel". Het voorstel van enige Republikeinse senatoren, om 2 x 340 millioen dollar af te trekken van de Marshall-hulp voor Engeland, moet de Engelsen aansporen, om nog meer dan tot dusverre op eigen benen te staan. Hoewel men In elk woord de stem van Beaverbrook hoort, herhalen steeds meer Engelsen zijn ideeën. Overigens is dë situatie, dat deze oer-conserva- tieve Empire-maniak zich van Chur chill afkeert en indirect Attlee's isola tionisme steunt, op zijn minst'genomen zonderling De affaire der generaafs De Franse generaals Revers en Mast, die wegens de tegen hen uitgesproken beschuldigingen door de regering op pensioen zijn gesteld, hebben tegen deze maatregel geprotesteerd. Revers heeft medegedeeld te zullen vechten voor in trekking van deze beslissing. Hij zeiae. nooit de kans te hebben gehad om zich tegen de beschuldigingen te verweren. De pensionnering weet hij aan de ont stemming der regering over voor haar onaangename feiten, die hij in zijn rapport over Indo-Cbina heeft bloot gelegd. Hij telde de uren De politie te Lübeck greep een jonge Duitser in de kraagomdat hij zich op verdachte wijze in de buurt van de post- wagon van de nachttrein naar Hamburg ophield. Achter op de postwagen stond met krijt geschreven: „Hou je nog van me? Ben je Zondag vrij? Ik tel de uren. Stuur me antwoord". Men wachtte de terugkomst van de trein, de volgende morgen, af, en vond toen op de achter kant van de postwagon het woord „ja" geschreven, omlijnd met een hartfiguur. Het meisje, aldus verklaarde de verlief de jongeling, was werkzaam bij de 'Spoorwegen te Hamburg. Dit was de ge bruikelijke manier van corresponderen tussen hen. De politie liet de jongeman toen maar gaan De Parijse conferentie Voor nader overleg met de regering wanneer men het doet voorkomen, als of de andere delegaties haar mening tegenover het Franse voorstel plaatsen. Vanzelfsprekend zijn er verschillen van opvatting over de wijze, waarop het gemeenschappelijke doel moet wor den bereikt. Op het ogenblik verkeren v.'ij in het nuttige stadium van verdui delijking van onze inzichten: zo kunnen wij later te gemakkelijker overeen stemming bereiken". Het onderbreken van de conferentie voor beraad met de regeringen heeft de instemming van de heer Monnet, die gistermorgen tegenover journalisten de wenselijkheid hiervan nog eens onder streepte. Monnet heeft overigens uit eengezet, dat men Donderdag voorna melijk over de toepassing van het plan heeft gesproken. Zo heeft men zijn ge dachten laten gaan over: de regeling van in- en uitvoer in landen, die naar een enkele gemeenschappelijke markt streven; prijzen en afschaffing van dumping en discriminatie; de uitvoe ring van een investeringsprogramma en de vestiging van een hoge productie en van goede betrekkingen tussen werk gevers- en werknemersorganisaties; wetgeving ter bevordering van betere arbeidsvoorwaarden en een maximale welvaart in de steenkool- en staal industrie; en herverdeling en omzetting van fabrieken. De heer Spierenburg, de leider van de Nederlandse delegatie, verklaarde: Het zou een ernstige vergissing zijn. De Belgische premier, Jean Duvieu sart, heeft tegen Maandag een audien tie bij koning Leopold aangevraagd Duvieusart zal Dinsdagmorgen in Brussel terug zijn. Schoolreisje van Zaanse jeugd werd onderbroken Waarschijnlijk door het vastlopen van de remmen is een wagon van een electrische trein met schoolkinderen nabij het station De Klomp in brand gevlogen. De trein, die uit tien wa gons bestond en kinderen uit de Zaanstreek en Amsterdam voor een schoolreisje naar Arnhem bracht, was 's morgens om 9.25 uit de hoofdstad vertrokken. Tegen tien uur merkten de geleiders en de wagenvoerder, dat er iets niet' in orde was. Onmiddellijk werd de trein tot staan gebracht. De vlammen sloegen toen reeds uit de wagon. Deze werd afgekoppeld, de kinderen stapten uit en gingen over in de andere rijtuigen. Zij bereikten Arnhem in de beste stemming. De brandweer uit Ederveen heeft de brand in korte tijd geblust. Het voor ste deel van de wagen was toen uit gebrand. De brand maakte het noodzakelijk, bet treinverkeer ter plaatse over één spoor te leiden. In het begin onder vond het enige vertraging, doch deze werd later opgeheven. Een onderzoek, dat dadelijk na de blussing is ingesteld, heeft bewezen, dat deze brand, evenals die te Maar tensdijk, een gevolg is geweest van het vastlopen van de remmen. De ont- Het Nationale Rampenfonds heeft achtduizend gulden overgemaakt aan de gemeente Willemstad- voor het her stel van de schade, die de windhoos daar heeft aangericht. Het interieur van de uitgebrande trein. wikkelde hitte heeft de vloer doen vlamvatten. Het gebruikte materieel stamt van vóór de oorlog en heeft tot voor kort nooit enige Moeilijkheden veroorzaakt. De blussing verliep overigens niet zonder moeilijkheden. Een aantal sein- patronen, die tot de gewone uitrus ting van de wagens behoren, ontplof ten n.l. door de hitte. Treinpersoneel heeft nog '.Tuchteloos getracht, het vuur met schuimblusapparaten te doven. In enkele weken komen 172000 ton aan Vier en twintig schepen worden thans gebruikt voor het zenden van Amerikaanse militaire goederen naar Frankrijk, Engeland, Italië, Belgie, Nederland, Luxemburg, Denemarken en Noorwegen. Te Washington verklaart men, dat zes dezer schepen met een totale la ding van 5000 ton oorlogsmaterieel naar Belgische havens onder weg zijn en dat het meerendeel van de wa pens, die zij vervoeren, bestemd is voor het Belgische leger. Tot half Juli zal een zending van on geveer 172.000 ton moderne Ameri kaanse wapens in Westeuropa aanko men. De onafhankelijke Indochinese staten van Vietnam, Cambodja en Laos zullen hun eigen nationale legers hebben, tie, in coördinatie met de Franse strijd krachten, zullen samenwerken, aldus heeft de Franse minister voor over zeese gebiedsdelen, Jean Letourneau, medegedeeld. De snelheid, waarmee deze nationa le legers volledig kunnen worden op gericht, zal in zekere mate afhangen van de snelheid en de hoeveelheid van de hulp, die de V S. aan Frankrijk in Indochina willen geven, aldus ver klaarde een Franse functionaris Vrij dagavond. ËÈÈm £en Londenaar, die uit de gevangenis werd ontslagei omdat de gevange nisdokters hadden verklaard, dat hij nooit van zijn blindheid genezen kon. kon de dag na zijn vrijlating plotseling weer zien De man zal in vrijheid mo gen blijven. Een Duits gerechtshol te München heeft twee jonge Duitsers tot vijftien maanden dwangarbeid ver oordeeld, omdat ze metaal hadden ge stolen van Joodse graven. Een heler kreeg vier maanden De regerings voorlichtingsdienst in Iowa begint in September een cursus voor studen ten over atoom-energie Men zegt. dat een plan in voorbereiding is, om later reeds op de kleuterscholen te begin nen, maar dat «eens ik niet aan te ne men. O Mejuffrouw Rules is door de Tsjechoslowaakse regering uit het land gewezen Gertrude Rules heeft haar neie (middelbare) leeftijd lang m Praag gewoond r\e „Meerkerk" an de V.N.S. is uit het Verre Oosten in Marseille aan gekomen met vijf olifanten van vier tot zes jaar aan boord, bestemd voor een Frans circus. Tevens bevonden zich, voor hetzelfde circus bestemd «T Q *j zich aan een balkonleuning vastgre- meisjes stortten op straat. Twee vijf boa-constrictors onder de passa giers, van vier tot zes meter lang. Volgens het theorema van Bartjes be tekent dat één jaar olifant op elke meter slang, als u me kunt volgen. O Een aap (welke dieren in India als heilig worden beschouwd en vrij mo gen rondlopen) bracht in Benares drie meisjes aan het schrikken, zodat zij 't Gaat met Bidxiult ook maar zo-zo van hen kwamen om het leven, de derde werd ernstig gewond. Bij Kingman in Arizona is een zeldzaam radio-actiel mineraal gevonden, thaleniet genaamd, dat mogelijk gebruikt kan worden bij het atoom-onderzoek. Tot nu toe werd het spul alleen in Zweden aan getroffen. Jr het gebouw van de „Culturele bond voor de democratische hervorming in Duitsland" dat in de Sowjetsector van Berlijn ligt, is een brand ontstaan die pas na vier uur kon worden be dwongen. Het Oostduitse nieuwsbu reau zegt, dal er sabotage in het spel is. Cultuur en sabotage gaan in het Oosten vaak hand in hand. Sir Brian Robertson, de voormalige Britse Hoge Commissaris in Duitsland, heett dat land oer trein verlaten naar [talie waar hij zijn vacantie zal doorbrengen alvorens naar Engeland te vertrekker. Sir Brian is vijf jaar in Duitsland ge weest. En dan wordt het warempel wei eens tijd Na een strijd van zeven uur moes ten 80 brandweerlieden in de haven van Liverpool het blussen van het 7000 tons zwavelschip „Fulani" opgeven. Het enige wat hun nog te doen stond was te zor gen, dat de brand niet op andere objecten oversloeg. Onze foto toont V de brandende „Fulani". Op een massabijeenkomst te Londen hebben meer dan duizend chauffeurs van vrachtauto's, die vlees vervoeren, besloten vanaf vandaag een staking in het gehele land uit te roepen. De sta king is niet officieel. Een totaie onder breking van de vleesdistributie dreigt hierdoor. De stakers eisen hogere lo nen. AMARAPOERA KOMT TWEE DAGEN EERDER Het stoomschip Amarapoera, dat met 650 passagiers uit Djakarta naar Amsterdam onderweg is, wordt thans niet 29 Juni doch reeds Dinsdag 27 Juni in de Amsterdamse haven ver wacht. Het ANP heeft gistermiddag even na één uur noodseinen opgevangen van 'n vliegtuig, waarvan men vermoedt, dat het ten Oosten van de Orkaden, een eilandengroep ten Noordoosten van Engeland, is neergestort. Nader is ge meld, dat het toestel vermoedelijk een Spitfire van de RAF is geweest. In die omgeving werd n.l. een Spitfire ver mist. Voorts maakte het Amerikaanse .hoofdkwartier in Tokio bekend, dat een Superfort, dat van Goeam voor een bombardementsoefening op Okinawa was opgestegen, vermist werd. Het had elf man aan boord. Later heeft een vliegtuig gemeld, dat het vlotten met negen overleven en had waargenomen. Zee overlevenden zijn door eenscMp opgepikt. Zij zijn ongedeeld. Van,it de lucht zijn nog drie overlevenden op een vlót waargenomen. Daar de be manning, zoals gemeld, uit elf koppen bestond, worden nog twee inzittenden vermist. Een vliegtuig, dat verscheidene inzit tenden aan boord had, is in de omge ving van Bedford, in de Amerikaanse staat Virginia, neergestort. Het betreft hier de AJ I, het eerste exemplaar van een nieuw vliegtuig der Amerikaanse marine met twee gewone zuigermo^o- ren en een straalmotor. Het toestel vloog in de iucht in brand tijdens zijn eerste lange vlucht. Volgens ooggetui gen werden de inzittenden uit het vliegtuig geslingerd. Vier of vijf perso nen zouden om het leven zijn gekomen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1