De Noordkoreanen bezetten Seoel Het Britse Lagerhuis spreekt over het plan-Schuman - Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tragische ondergang van namaak Vikingschip voor de Duitse kust De indeling van de eerste klassers Koning Leopold gereed voor terugkeer Bradley pleitte voor samenwerking Dinsdag 27 Juni 1950 *Ï47e Jaargang No. 148 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerika zal van V.N. sancties eisen „Conflict ernstiger dan Berlijn '48" Assurantie wenste risico niet te nemen conferentie moet worden afgewacht Rühl krijgt achttien jaar Het huwelijk van zekere Frank Ken- ney ergens in een stadje in Kentuc ky werd door de politie wreed ver stoord. Frank had namelijk zijn trouw ring met een valse chèque betaald en was met zijn bruid in een gestolen wa gen weggereden. O En in New-York stond een man op het dak van een ho tel van elf verdiepingen nogal gevaar lijk te doen. Twee politie-agenten scharrelden moeizaam naar boven, om hem voor springen te behoeden, maar het heerschap zei doodleuk dat hij naar een paar werklui stond te kijken, die daar aan de arbeid waren. Wat de pli- sie zei, mag ik niet laten drukken. D Op een weldadigheidsfeest in Londen viste een meneer een colbert uit de tombola, dat precies bij zijn broek pas te. Set jasje was door zijn vrouw ge schonken. Bewijs voor de waarheid van het spreekwoord. „Het is gemakkelijk riemen snijden van andermans leer". Massa-arrestatie van Hongaarse Katholieken „Tante Bertha'' werd vrijgesproken Telegrammen duurder BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdum 20, Te!. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COÜEANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. De berichten uit Korea rijn gisteren de gehele dag van tegenstrijdige strek king geweest. Oorspronkelijk werd gesproken van successen der Zuidkoreanen, tegen de middag echter kwamen meldingen binnen, die deze berichten tegen spraken en die van een snelle opmars van de Noordelijken spraken. Het bleek, dat ruim twintig Noordkoreaanse gevechtswagens in de Potsjon-Oeijongboe- corridor waren doorgebroken en dat deze groep doorstootte in de richting van geoel. Hoewel, naar MacArthurs hoofdkwartier in Tokio meldde, de Zuidelijken „zelfmoordbrigades" in het vuur brachten en een groot aantal gevechtswagens werden vernietigd, zijn de communisten er in geslaagd Seoel te bereiken en in de buitenwijken door te dringen. Inmiddels zullen vandaag de besprekingen van de Veiligheidsraad over de toestand in Korea worden hervat. Men verwacht, dat de Amerikaanse regering de Verenigde Naties zal verzoeken, tegen het communistisch bewind van Noord-Korea economische en, zo nodig militaire sancties te nemen. waren blijkbaar van plan de vliegvel den aan te vallen. Behalve met vliegtuigen, zullen de Amerikanen in Zuid-Korea ook met schepen worden weggevoerd. De Ja panse stoomschepen Takasago Maru en Sjinar.o Maru zijn naar Sasebo ver trokken. Hooggeplaatste Amerikaanse func tionarissen hebben verklaard, dat Korea voor de V.N. zonder enige twijfel een krachtproef vormt en dat daarom „de meest drastische maatregelen" geboden zijn. Zij voegen hieraan toe, dat indien de Verenigde Naties besluiten, aan hun eis tot het staken van het vuren kracht bij te zetten door sancties, de Verenig de Staten of elk ander lid overeenkom stig de bepalingen van het Handvest ge rechtigd zouden zijn hulp van militaire of andere aard aan de Zuidkoreaanse regering te verlenen. Men beschouwt te I.ake Succes de Koreaanse oorlog als van veel ernstiger aard dan de blok kade van Berlijn in 1948. Hulp onderweg. De door generaal MacArthur toege zegde hulp begint toe 'te stromen in de vorm van tien Mustang gevechtsvlieg tuigen F 51, die naar Zuid-Korea zijn gezonden. De toestellen worden door Koreaanse piloten in Japan naar het front gevlogen. Niettegenstaande deze eerste hulp heeft de Zuidelijke Natio nale vergadering op meer steun aange drongen. Het hoofdkwartier van MacArthur spreekt van een uitgebreide invasie, die de communisten zouden hebben onder nomen. Getallen van 70.000 manschap pen en 70 tanks worden genoemd. On der de aanvallers bevinden zich vier legerdivisies en drie brigades van de grenswacht. Volgens te Tokio ontvangen be richten hebben een „Mustang" en een „Yak" gistermiddag een luchtgevecht boven Seoel geleverd. Andere Yaks, die boven de hoofdstad verschenen, werden door toestellen van de Zuid koreaanse luchtmacht verdreven. Zij De Franse crisis Queuille aanvaardt een informatie-opdracht De president van de Franse repu bliek, Vincent Auriol, heeft Henri Queuille aangeboden hem aan te wijzen als kabinetsformateur. Queuille ver klaarde hierop, dat hij bij de huidige stand van zaken slechts een informatie opdracht kon aanvaarden. Auriol heeft hem daarop een informatie-opdracht gegeven. De Franse radicaal socialistische partij heeft een motie bekend gemaakt waarin wordt verklaard dat zij haar vertrou wen slechts zal schenken aan een eer ste minister, die zich in zijn regerings verklaring er toe zal verplichten zo spoedig mogelijk een wetsontwerp ter verwezenlijking van kieshervorming in te dienen. De Franse radicale partij heeft Maandag haar houding ten opzichte van een hervorming van het kiesstel sel gematigd, waardoor zij het haar leider Queuille gemakkelijker heeft gemaakt snel een nieuwe regering te vormen. Zij heeft' zich thans bereid ver- ktaard een regering te steunen, die zich verplicht tot invoering van een vorm van het districten-stelsel in plaats van evenredige vertegenwoor diging. Tot dusver had zij strak de hand gehouden aan haar eis tot te rugkeer naar het vooroorlogse kies stelsel, dat een tweede stemming liet beslissen. Het nieuwe standpunt der radicalen maakt een compromis mogelijk met de volkrepublikeinen, die evenredige vertegenwoordiging voorstaan. Het Sowjetnieuwsbureau Tass heeft verklaard, dat het binnenrukken van de Noordkoreaanse troepen over de 38ste breedtegraad het gevolg is ge weest van een aanval van de Zuidko reaanse strijdkrachten. In Belgie wens te men geen commentaar te geven doch achtte men de toestand buitenge woon ernstig. De Indonesische premier Moh. Hatta heeft gezegd, dat uit Korea een tweede Spanje voor de geallieer den kan ontstaan. Hatta was van me ning, dat Indonesië haar belangrijkste taak in het binnenland heeft, welke ook de ontwikkelingen op internatio naai terrein mogen zijn. Naar aanleiding van het uitbreken van de oorlog op Korea, is de Vei ligheidsraad Zondagavond in spoed zitting bijeengekomen. Trygve Lie begroet de ambassadeur van Zuid- Korea, John Chang, bij diens aan komst in het gebouw van de Ver enigde Natie.-: te Lake Success. Nekkramp in marinekamp te Hilversum In het marine opleidingskamp nabij Hilversum is Zondag één geval van nekkramp geconstateerd. In verband daarmee zal het kamp voorlopig één week onder quarantaine worden ge steld. Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen avond: Overwegend zwaar be wolkt met voornamelijk in het Noordwesten van het land plaat selijk wat motregen. Meest matige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. WOENSDAG: Zon op 4.22, onder 21.04; maan op 20.36, onder 2.11. Gezonde Draak" ging met zestien man ten onder Het Zweedse Vikingschip „Ormen Friske" dat onderweg was van Birka, nabij Stockholm via Ystad, Trelleborg en Kiel naar de tentoonstelling „Rotterdam- Ahoy" is, volgens mededelingen van een vuurtorenwachter op het eiland Pell- worm bij de Sleeswijk-Holsteinse Noordzeekust, vergaan. Dit leidde de man af uit het feit, dat wrakstukken van het vaartuig op het eiland aangespoeld zijn. Dit nagebootste Vikingschip was op initiatief en op kosten van „Het Vrije Volk" en de tentoonstelling Rotterdam Alioy gehuurd. Het schip, dat op 4 Juni uit Birka vertrok, passeerde 20 Juni het Kieler- kanaal en werd ter hoogte van Cuxha- ven door het Zweedse schip Skaraborg op sleeptouw genomen. Volgens mede deling van de vuurtorenwachter zouden zestien opvarenden gered zjjn. Dit be richt kon echter van officiële zijde niet bevestigd worden. Onder de opvaren den bevond zich ook een verslaggever van Het Vrije Volk, de heer Giel Bak ker. Later meldde Elbe-Weser Radio, dat het wrak naar Pellworm is ge sleept en dat twee lijken zijn aange spoeld. Het schip zou na Rotterdam naar Antwerpen gaan en daarna naar Pa rijs, om daar op de nationale feestdag, 14 Juli, aanwezig te zijn. Aan boord had men zes kristallen vazen, die be doeld waren als vriendschppsgeschenk aan Nederland en Frankrijk. Tevens werd later bekend, dat de heer Bakker in Kiel het schip had verlaten, om over land verder te reizen. Ook de ontwerper van de boot, Sam Svensson, curator van het Nationaal Historisch Zeemuseum, was een lag na het vertrek van boord gegaan. De naam „Ormen Friske" betekent „Gezonde Draak". Het schip was een nabootsing van de Vikingschepen, die tien eeuwen geleden werden gebruikt. Het werd door de bemanning geroeid en was van een zeil voorzien. Geen en kele Zweedse verzekeringsmaatschap- py bleek bereid, schip of bemanning te verzekeren. Ook de vereniging voor openluchtsport oordeelde de reis te ris kant. Men had het reeds een „onheil spellend voorteken" genoemd, dat de houten drakenkop op de boeg bij het vertrek was afgebroken. Geen overlevenden? Eén der Duitse vissers, die de wrak stukken aanbrachten, zeide het on waarschijnlijk te achten, dat er over levenden zouden zijn, daar er na Don derdag j.l., toen de Ormen Friske voor het laatst werd gesignaleerd, hevige stormen op de Noordzee hebben ge woed. D.P.A. meldt, dat de twee lijken geïdentificeerd zijn als opvarenden van de Ormen Friske. Ajax en DWS in de Oostelijke afdeling Blijkens de „Sportkroniek" heeft de K.N.V.B. de indeling van de eerste klasse als volgt samengesteld:- EERSTE KLASSE A: HSC, Veloci- tas, Be Quick, GVAV, Frisia, Leeuwar den, Zwartemeer, Heerenveen, Sneek, Achilles, Zwolse Boys en Go Ahead. EERSTE KLASSE B: Enschede, En- schedese Boys. Heracles, Hengelo, NEC, Vitesse, Wageningen, AGOW, DOS, 't Gooi, Ajax en DWS. EERSTE KLASSE C: KFC, Blauw wit, Volewijckers, DWV> EDO, RCH, Haarlem, VSV, HBS, ADO, HDVS en SW. EERSTE KLASSE D: Fejjenoord, Sparta, Emma, Xerxes. RBC, NAC, De Baronie, TSC, NOAD, Willem II, Lon- ga en BW. EERSTE KLASSE E: Brabantia, Eindhoven, PSV, VW, Helmondia, Sit- tardse Boys, Maurits, MVV, Sportclub Emma, Limburgia, Bleijerheide en Chevremont. Uit bovenstaande indeling blijkt, dat in de Noordelijke afdeling twee clubs uit het Oosten zijn ingedeeld, t.w. Zwolse Boys en Go Ahead. In de Oos telijke afdeling zullen de twee Amster damse clubs DWS en Ajax alsmede het Hilversumse 't Gooi en het Utrecht se DOS uitkomen. De Rotterdamse clubs vormen met de Westbrabantse eerste klassers de D-afdeling. terwijl Oost-Brabant en Limburg de vijfde af deling vormen. Cripps: Regering wijzigt haar koers niet Resultaat van Parijse Onder de druk van de gebeurtenis sen in Korea heeft de Britse regering zich gisteravond moeten verdedigen te gen de gezamenlijke aanval van de conservatieven en de liberalen op haar beleid inzake het plan-Schuman. De oppositie had een motie ingediend, waarin de regering werd verzocht, als nog aan de besprekingen deel te ne men en zich hieruit slechts dan terug te trekken, als het plan onuitvoerbaar mocht blijken. Eden verklaarde ter toelichting, dat hij verreikende gevol gen van de regeringspolitiek voor de verdediging van West-Europa voorzag. Cripps, de minister van Financiën, die Eden antwoordde, zei, dat de rege ring niet van plan was, haar koers te wijzigen. Hij meende, dat het resultaat van de conferentie diende te worden afgewacht alvorens Engeland enig ini tiatief nam. Hij meende, dat het abso luut niet zeker was, dat Frankrijk ge noegen zou hebben genomen met een voorbehoud van Engeland van dezelfde strekking als het Nederlandse. Ook kon hij begrijpen, dat de Nederlandse rege ring enig risico had durven nemen, ge zien het kleine deel van het economi sche leven van dit land. dat in het ge- Socialistische betoging op Zaterdag 8 Juli Na zijn besprekingen met koning Leopold heeft de Belgische eerste minister, Duvieusart, gistermiddag ie Genève verklaard, dat, indien het'par lement zich ten gunste van de koning uitspreekt, deze zo spoedig mogelijk naar Belgie zal terugkeren. Hij voegde er aan toe: „Er is nog niets geregeld met betrekking tot zijn terugkomst, doch ik meen dat hij per vliegtuig zal terugkeren. Duvieusart zei voorts, dat wat de terugkeer van koning Leopold betreft, rekening dient te worden gehouden met de algemene toestand in het land en dat de regering met grote omzich tigheid te werk zal gaan. Socialisten gaan betogen Volgens de Nieuwe Gids zouden de Belgische socialisten voornemens zijn Zaaktegen Viebahnleruggewezen De Bijzondere Raad van Cassatie deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen de twee „Kriminalsekretare" Emil Rühl en Friedrich Christian Vie- bahn, die wegens hun optreden bij de Aussenstelle Amsterdam door het Bij zondere Gerechtshof in de hoofdstad tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek wer den veroordeeld. De procureur-fiscaal concludeerde drie weken geleden zowel tegen R. als tegen V. tot 20 jaar gevan genisstraf met aftrek. De raad veroor deelde Maandagmorgen de 46-jarige R. tot 18 jaar met aftrek. De zaak tegen V. werd verwezen naar de rechter-com- missaris. PERZISCHE KABINET AFGETREDEN Het. Perzische kabinet van Ali Man soer is afgetreden. De Sjah, Mohammed Reza, verklaarde aan Ali Razmara, de chefstaf van het leger, verzocht te heb ben een nieuw kabinet te vormen. politie in Breda heeft een zekere meneer J. B. uit Roosendaal in de rafelige kraag gevat. Meneer B. was grossier. Grossier in inbraken. Hij heeft er niet minder San veertig op zijn (zwarte) lijst staan. Alles was van me- neers gading, scheermesjes, sigaren, zaklantarens en zelfs de spaarpotten van kinderen. Waarbij het hem natuur lijk om hun inhoud te doen was. Van de spaarpotten bedoel ik. Een uit zestig klokken bestaand carillon is, compleet met klokketoren, gisteren per s.s. „Prins Willem V" naar Amerika verscheept. Het hele personeel van de klokkengieterij uit Aarle Rixtel is met autobussen naar Rotterdam aangereisd gekomen, om de inscheping mee te maken. Op het marktplein van Oud- Rotterdam op de tentoonstelling in het Park is een zangwedstrijd gehouden voor dames en heren. Iedereen kon mee doen. Zo maar, voor de microfoon, hop! Hij of zij, die het aardigste Ne derlandse liedje kon zingen, kreeg een vaatje bier als prijs. Het experiment, om eerst het bier te verstrekken en dan te laten zingen, lijkt me óók niet van aantrekkelijkheid ontbloot. Maar dat heeft men toch niet aangedurfd In Uzbekistan is men bezig met de bouw vaii vierhonderd scholen op het platteland. Het gebied, waar deze scho len gezet worden, was vroeger een steppe, doch thans wordt er katoen verbouwd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIHHIIIIIIIHIIItllllllll £)e electrisrhe tram, die vorige maand in Kerkrade werd afgedankt, waar mee de laatste tram in Limburg ver dween, hoeft niet in het oudheidkundig museum te wordeu ondergebracht, zo als Kerkrade's burgemeester vreesde. In Den Haag heeft men het vehikel gekocht, gemoderniseerd en in dienst gesteld op de buitenlijn naar Wasse naar. O De Wereldgezondheidsorgani satie heeft uitgemaakt, dat de vrouw gemiddeld nog steeds ouder wordt dan de man. Logisch, want hoe minder zor gen men heeft, hoe ouder men wordt Sancties, Sancties, waar heb ik dat méér gehoord Dat wisten de Spartanen al. Maar dat wilden de vrouwen het óók niet gelo ven In Los Angeles hebben art sen een windbuksprojectiel verwij derd uit het hart van een jongen. Diens makker had de buks afgeschoten. De 26-jarige Hagenaar L. K. is Zater dagmiddag uit de gevangenis van Sche- veningen ontsnapt. Dezelfde avond werd hij door de recherche gearres teerd en keurig terugbezorgd. Zaterdag 8 Juli hulde te brengen aan de prins-regent. De organisatie van de betoging zou berusten bij het so cialistische actiecomité, dat ook de socialistische vakbonden omvat. Bur gemeester Van de Meulenbroek van Brussel zou reeds vergunning hebben verleend tot het houden van de be toging. De socialisten en liberalen zouden deelneming van de Christelijke volks partij aan het huldebetoon weigeren, gezien de aanvallen, die van katholie ke zijde steeds op de prins-regent zou den zijn gedaan. In Vaticaankringen wordt gemeld, dat de Hongaarse politie in de nacht van 9 Juni in geheel Hongarije een in val heeft gedaan in kloosters en 922 geestelijken en kloosterzusters naar af gelegen kloosters heeft overgebracht, die als concentratiekampen zijn inge richt. Zeshonderd kloosterzusters en 322 priesters en monniken zouden meege voerd zijn. Zonder voorafgaande waar schuwing was de politie door de ramen naar binnen gekomen, had deuren inge trapt en muren beklommen, aldus deze berichten. De gearresteerden kregen een half uur de tijd om zich te ldeden en 5 kilogram kleding in te pakken. Onderhandelingen. Volgens een bericht uit Boedapest zou de Hongaarse regering aanvaard hebben besprekingen met de hoge r.k. geestelijkheid te hervatten, aldus in gaande op het verzoek van de bisschop pen van 20 Juni. ding was. De Britse regering zou ech ter de grondslag van haar gehele eco nomie op het spel zetten. Ten slotte besprak Cripps het mani fest van de Labourpartij. Hij achtte het weinig opzienbarend, dat de partij van oordeel was, dat de Europese economie slechts op socialistische basis tot een eenheid kon worden gemaakt. De rege ring had echter met de feitelijke toe stand rekening te houden. De regering diende een motie in, waarin weliswaar het plan-Schuman als initiatief wordt verwelkomd, doch waarin tevens wordt uitgesproken, dat Engeland niet kan deelnemen aan de besprekingen, wanneer het zich bjj voorbaat moet verplichten tot aanvaar ding van het boven-nationale gezags orgaan voor de samengesmolten zware industrieën. De bijzondere' strafkamer der Am sterdamse arrondissementsrechtbank heeft gistermorgen de 52-jarige Rot terdamse B. M. van der H.—K. van het haar ten laste gelegde Jodenverraad en het' zich wederrechtelijk toe-eigenen van Joods bezit vrijgesproken. De Officier van Justitie had tegen „Tante Bertha", zoals zij ook wel ge noemd werd, zes jaar met aftrek (zij heeft reeds drie jaar in voorlopige hechtenis doorgebracht) geëist. Na de oorlog is mevrouw Van der H.K. in de Maasstad in het openbaar als moe der van het Rotterdams verzet gehul digd. De reddende tand.... In een buurtschap in de gemeente Steenwijkérwold wilde een boer zich ontdoen van zijn hond een teef die, naar plaatselijk gebruik, in een zak werd gebonden en toen, met ste nen verzwaard te water werd gelaten. De baas had echter buiten de waard (i.e. de reuen) gerekend, want nauwe lijks had hij de hielen gelicht, of de jongelingschap der honden sprong te water, dook de zak van de bodem en beet deze stuk, zodat de teef nog juist op tijdmet haar redders naar de oever kon zwemmen. De boer heeft het maar niet weer geprobeerd Tarief vijftig procent hoger Per 1 Juli zullen de Nederlandse telegraaftarieven aan de internationaal geldende worden aangepast, wat in houdt, dat in sommige gevallen de kos ten voor het publiek aanmerkelijk ho ger zullen worden. Een telegram van tien woorden b.v. dat tot dusverre 40 cent kostte, zal na 1 Juli 60 cent kosten. Het recht van telegramadressen, dat in 1936 op twaülï gulden werd gesteld, wordt eveneens met vijftig procent vermeerderd tot 18 gulden per jaar. Ook het tarief voor telex-installaties, voor toestellen op telegraaf huur- en uurlijnen zal omhoog gaan. Samenvatting plan-Schuman wordt heden openbaar De publicatie van een „volledige samenvatting" van het plan-Schumar., die Zaterdag aan de zes landen van de Parijse conferentie en aan de Engelse regering is overhandigd, is tot heden uitgesteld. Volgens een woord voerder van Jean Monnet, de voor naamste Franse afgevaardigde, vindt dit uitstel zijn oorzaak in het feit, dat de samenvatting van het „werkdocu ment" nog niet klaar is, en heeft dit niets te maken met de Franse kabi netscrisis. Hongaarse sociaaldemoeraten in arrest gesteld Dezer dagen zou in Hongarije een groot aantal (naar men zegt 300) le den van de sociaal-democratische par tij, die in 1948 niet instemden met de samensmelting met de communisten, zijn gearresteerd. Onder hen zouden zich bevinden: de voormalige minister van justitie, ia de bij de bevrijding te Debrecen ge- vormde voorlopige regering. Valen tin, evenals mevr. Anna Ketly, gewe zen lid van het bestuur der sociaal democratische partij en oud-voorzitster van het parlement. Aan het hoofd van de persdienst der K.L.M., de heer R. J. Vogels, is de bronzen medaille van verdienste voor bevordering van tourisme en voorlichting van het prinsdom Monaco toegekend. Militairen en politici ,,Halt oorlog, halt vrede Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft in een toespraak ter gelegenheid van een promotie aan het „National war college' verklaard, dat de tegenwoordige situatie in de we reld de nauwere samenwerking tussen diplomaten en militairen vereist. „In deze tijd van halve vrede, van halve oorlog, kan nóch de militair alleen, nóch de diplomaat alleen het Amerikaanse volk leiden naar een wijze weg voor de internationale po litiek. De mening van beide zijden dient gehoord te worden, wil men de Amerikaanse politiek realistisch er, effectief doen zijn". Nieuwe wapens werkten als rem op de aggressie, zij konden echter ook de „trekker in de handen van de vij and voor zijn buitenlandse politiek" zijn. „Sommige landen kunnen in en kele seconden het roer omgooien", al dus Bradley. Vliegramp in Australië Een half uur nadat het toestel was op gestegen van het vliegveld van Guild ford, is een Skymaster van de Austra lian National Airways neergestort. Het toestel vloog in brand en viel in bos achtig gebied. Het had 27 personen aan boord. Gevreesd wordt, dat er geen overlevenden zijn. t

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1