De Amerikaanse vloot en luchtmacht grijpen in Regering acht verlaging van schoolgelden wenselijk VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ilitaire hulp voor Philippijnen en Franse troepen in Indo-China Washington opgelucht ondanks de ernstige mogelijkheden Engeland staat achter Amerika Woensdag 28 Juni 1950 147e Jaargang No. 149 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN President Truman wil Korea en Formosa met wapengeweld beschermen tegen ,,'t communisme" „Beginselen van het recht MacArthur Seidt de operatie De Amerikanen reeds in actie Seoel niet m handen der Communisten Andere verlaging wordt niet overwogen Amerikaanse nota aan de Sowjetunie Communisten melden grote vorderingen Duidelijke taal BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE \chterd.m 20. Tel 2274 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COD TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 et. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. GISTERAVOND HEEFT PRESIDENT TRUMAN AAN DE AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN TER ZEE EN IN DE LUCHT OPDRACHT GEGEVEN, AAN DE ZUIDKOREAANSE REGERINGSTROEPEN „DEKKING EN STEUN TE VERLENEN". DE PRESIDENT GAF VERDER AAN DE ZEVENDE VLOOT OPDRACHT „IEDERE AANVAL OP FORMOSA TE VERHINDEREN". koorts zei de president, dat hij op de Chinese nationalistische regering een geroep had gedaan alle operaties in de lucht en ter zee, die tegen het vaste land worden uitgevoerd, stop te zetten. President Truman verklaarde, dat hij bevel had gegeven tot bespoediging van de militaire hulp aan de Franse strijd krachten en aan de „verbonden staten" in Indo-China. Hij gaf tevens opdracht een militaire missie te sturen, die een „nauwe samenwerking met die strijd krachten" moet onderhouden. Verder bepaalde hij dat de Amerikaanse strijd krachten op de Phillippijnen versterkt moeten worden; de militaire hulp aan de regering der Phillippijnen wordt bespoedigd. De president zeide: „De aanval op Korea maakt het duidelijk, dat het com munisme verder is gegaan, dan het gebruik van een opstandige beweging, om onafhankelijke landen te veroveren en dat het thans gebruik maakt van het middel van gewapende invasie en oorlog. „Het heeft de orders van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties, welke werden uitgevaardigd tot het behoud van de internationale veiligheid, in de wind geslagen. In deze omstandigheden zou de bezetting van Formosa door communistische strijdkrachten een directe bedreiging van de veiligheid van het gebied in de Stille Oceaan zijn en de Amerikaanse strijdkrachten, die haar wettige en noodzakelijke dat gebied uitoefenen". van functies in President Truman verklaarde voorts: „Ik weet dat alle leden van Verenigde Naties de gevolgen van deze laatste aggressie in Korea, welke geschiedde met voorbijzien van het handvest der Verenigde Naties, met zorg zullen be studeren. Een terugkeren tot het ge bruik van geweld in internationale aangelegenheden zou vèr-strekkende gevolgen hebben. Be Verenigde Staten zullen voortgaan zich te houden aan het beginsel van het recht. Ik heb ambassadeur Austin instructie gegeven om, als vertegenwoordiger van de Verenigde Staten in de Veiligheids raad deze stappen aan de raad te rap porteren". Truman gaf zijn verklaring uit na een bijeenkomst met zijn militair op perbevel en de hoogste diplomatieke persoonlijkheden en leiders van het Congres. Congresleiders verklaarden, dat zij de actie van de president onvoorwaar delijk steunen. Senator Styles Bridges (Republikein), lid van de Senaatscom missie voor buitenlandse zaken, zei „Het is een verduveld goede actie; het is precies het optreden waarom ik steeds gevraagdheb en ik ben zeer te vreden, dat wij het gedaan hebben". Berichten uit Tokio halen „welingelich te personen" tan. die gezegd zouden hebben, dat met Amerikanen bemande bommenwerpers alle steden, die door de Noordkoreanen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad bezet zijn, zouden bombarderen Generaal MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, zal de ver antwoordelijkheid dragen voor de ge hele tactische operatie in Korea met inbegrip van de controle op de opera tie van de zevende vloot De Verenig de Staten overwegen niet grondstrijd krachten, hetzij van het leger, hetzij van de marine, naar Korea te zenden. Generaal MacArthur was tevoren van de bekendmaking van Truman op de hoogte gesteld. Hij brengt door middel van een „luchtbrug" wapens naar Zuid-Korea; reeds minstens één schip is uit Japan naar Zuid-Korea vertrokken. GEEN MOBILISATIE IN AMERIKA De Amerikaanse minister van defen sie heeft verklaard, dat er geen orders zijn gegeven tot mobilisatie binnen de Verenigde Staten zelf. Hij zeide voorts, dat de verklaring van Truman niet in houdt, dat landtroepen in actie zullen gaan. De Zuidkoreaanse radio heeft gemeld, dat reeds Amerikaanse strijdkrachten in actie waren gekomen tegen de Noord- Koreanen. Amerikaanse oorlogsvliegtui gen zouden een aanval hebben gedaan op een Noordkoreaanse pantsercolonne. Volgens een eerste communiqué van generaal MacArthur, de opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten, voeren zijn lucht en zeestrijdkraohten gevechtsopdrachten uit in Korea ten Zuiden van de 38ste breedtegraad ter ondersteuning van de strijdkrachten der Koreaanse republiek. Per vliegtuig en schip worden de Zuid koreaanse strijdkrachten munitie en materiaal gezonden. De algemene leger staf heeft een vooruitgeschoven post in Korea gevestigd. De vice-voorzitter van de Ameri kaanse Congrescommissie voor atoom energie, de democratische afgevaardig de Durham, verklaarde tegenover de pers: „Het atoomenergieprogram is ge reed voor wat ons ook te doen staat" Radio Seoel is om 6 uur (plaatselijke tijd) plotseling zonder nadere mede deling uit de lucht gegaan. PRESIDENT TRÜMAN ernstig besluit Generaal MacArthur heeft verklaard, dat de berichten over de val van Seoel overdreven zijn. In de buitenwijken waren slechts enkele geïsoleerde tanks gesignaleerd. Vier Noordkoreaanse Jaks, die inge grepen hadden in de evacuatie van Amerikaanse vrouwen en kinderen van het vliegveld Kimpo, waren neer geschoten door Amerikaanse jagers, die als escorte hadden gediend. De Amerikaanse ambassade, n-och de mi litaire staf van advies hadden Seoel verlaten. Berichten, volgens welke de Koreaanse regering Seoel had verlaten blijken ongegrond te zijn. Volgens de plannen Naar de „New York Times" meldt hebben de „Izwestia", het officiële blad van de Sowjetrussische regering, en de communistische partij van Noord-K-orea de wereld 10 Juni. reeds kond gedaan van hun plannen, 15 Au gustus geheel Korea onder één parle ment te verenigen. In de editie van 10 Juni had de „Izwestia" het program ma van de Noordkoreaanse communis ten voor het houden van algemene ver kiezingen in Noord- en Zuid-Korea tussen 5 en 8 Augustus uiteengezet. O, o, o, o. dat kan niet langer zo! (Truman tot Stalin) Russen zullen zich wel tweemaal bedenken" (Telegrafisch van onze correspondent te Washington) Terwijl Amerikaanse bommenwerpers en jagers reeds in actie zijn tegen de communistische tanks op de slagvelden Van Zuid-Korea wacht de wereld met ingehouden adem op de gevolgen, die de beslissing van president Truman de komende dagen kan hebben. Immers: de verklaring van de president werd ge volgd door de openhartige erkenning in hoge politieke en militaire kringen, dat de situatie mogelijkheden van de ernstigste aard in zich draagt. Er vindt op het ogenblik een intensief diplomatiek verkeer plaats, dat er op gericht is om de andere mogendheden van het Westelijke blok unaniem ach ter het Amerikaanse initiatief te krij gen. Weliswaar heeft Amerika op dit ogenblik nog geen officieel verzoek in die richting aan enige natie gedaan, maar het staat wel vast, dat er tussen Amerika en Engeland besprekingen worden gevoerd over de verdeling van de maritieme taken, zodra de toestand zich mocht toespitsen. Engeland zal in zulk een geval stellig niet aarzelen. In Washington is men van mening, dat het gezamenlijk optreden dei- Westerse mogendheden voldoende ge- wieht in de schaal zal werpen om de Russen gelegenheid te geven zich wel tweemaal te bedenken alvorens verdere stappen te doen. Het politieke streven van Washington is er kennelijk op ge richt, de communistische opmars te stuiten en tegelijk te verhinderen, dat de brand op Korea uitgroeit tot een wereldomspannende catastrophe. Hoewel men in Washington van oor deel is, dat het besluit van Truman eerder van politieke dan 'van militaire strekking is, verheelt men zich ander zijds niet, dat het Amerikaanse initia tief een directe oorlog met de Sowjet- unie ten gevolge zou kunnen hebben. En voorts is men er zich terdege van bewust, dat de nauwe Koreaanse land engte moeilijk te verdedigen is. Maar desondanks is men het vrij al gemeen eens met president Truman, die van oordeel is dat het gevaar van verder toegeven aan de Russische druk groter zou blijken te zijn dan de moei- Verklaring van Attlee in hei Lagerhuis toegejuicht Attlee, de Britse minister-president, heeft Dinsdag het debat in het Lager huis onderbroken met de verklaring, dat Engeland de Amerikaanse resolu tie, waarin de leden der Verenigde Naties wordt aanbevolen bijstand aan de Koreaanse republiek te verlenen, zal steunen. De premier verklaarde, dat na de bittere ervaring van de laatste 35 jaar duidelijk was geworden, dat slechts onmiddellijke en doeltreffende maatre gelen tegen aggressie, de enig juiste methode was om de situatie te redden. De toestand was „van onbetwijfelbare ernst". Nadat Attlee een ovatie van beide zijden van het huis had ontvangen, dankte Churchill hem ervoor, dat hij „het Huis van de ernstige toestand op de hoogte had gebracht". Churchill verklaarde „dat eenheid het gehele La gerhuis beheerst, wanneer vraagstuk ken van deze ernst raken aan het prin cipe van vrijheid en recht, waarvoor wij allen opkomen". Eerder had Attlee verklaard, dat de omvang en intensiteit van de aanval in Korea er geen twijfel aan laten be staan dat het een invasie op volledige schaal is. Australische vliegtuigen naar Malakka De Australische premier heeft mede gedeeld dat na een vergadering van het kabinet over de oorlog in Korea be sloten is een eskader zware bommen werpers naar Malakka te zenden. Weerbericht Verwachting geldig tot morgen avond: Matige tot krachtige Zuid- Westelijke wind Overwegenc zwaar bewolkt met plaatselijk enige motregen. Ongeveer de zelfde tempeartuur als vandaag. DONDERDAG: Zon op 4,22, ondei 21.04; maan op 21.42, onder 3.01 (volle maan). Tot vijfduizend gulden alleen loonbelasting De Minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer de memorie van antwoord ingediend naar aanleiding van het voorlopig verslag op de thans nog bij die Kamer aanhangige belastingontwerpen. Deze omvatten o.m. ver laging van inkomstenbelasting en loonbelasting, verhoging en technische wijziging van de omzetbelasting en heffing van opcenten op de personele belasting (dit ontwerp wordt ingetrokken). Voorts wordt een ontwerp van een nieuwe wet op de personele belasting ingediend. De regering komt tot de conclusie, dat zij om budgetaire redenen niet tot een verdere verlaging van dc inkom sten- en loonbelasting kan overgaan en evenmin om sociale en economische re denen een verdere verschuiving van directe naar verbruiksbelastingen kan verantwoorden. De regering heeft nagegaan of een verlichting van lasten kan worden be reikt, welke tevens voor wat betreft de opvoeding en intellectuele vorming van de kinderen doeltreffend is. Zij is daarbij tot de conclusie gekomen dat een belangrijke verlaging van de schoolgelden voor alle geledingen van het onderwijs, en wel voor de matige eB middelgrote inkomens tot op om streeks de helft van de tegenwoordige >edragen, wenselijk is. Voor de gezinnen met een middel groot inkomen f 10.000 a f 20.000 - is met name de verlaging van de school gelden voor 't voorbereidend hoger- en het middelbaai onderwijs, welke school gelden thans een zware last betekenen van groot belang. Het ligt in het voornemen van de legering het verlaagde tarief van de inkomsten en loonbelasting per 1 Januari 1951 te doen ingaan. Uit de toelichting op de nota van wijzigingen op dit belastingontwerp blijkt voorts, dat het inkomen, beneden hetwelk voor werknemers in de regel met de heffing van loonbelasting wordt volstaan, wordt verhoogd van f 4000 tot f 5000. Gebruik van auto's. In een nieuw artikel wordt een „wet telijk vermoeden" gelegd met betrek king tof de omvang van het privé- gebruik van personenauto's, die zowel voor zakelijke als voor persoonlijke doeleinden worden gebruikt Dit „wet telijk vermoeden" houdt in, dat, indien er privé-gebruik van een personenauto vaststaat hetgeen zo nodig door de inspecteur dient te worden aangetoond de prive-uitgaven ten minste een derde van de totale autokosten belopen. Omzetbelasting. Aan de aandrang van de Tweede Kamer om het stelsel van heffing van de omzetbelasting thans reeds te wijzi gen door de kleinhandel vrij te stellen, is om ingrijpende bezwaren van techni sche aard niet tegemoetgekomen. Wel heeft de regering reeds thans tot- gezegd dat de levensmiddelenbedrijven die door de invoering van een groot aantal vrijstellingen voor noodzakelijke levensbehoeften in administratief moei lijker omstandigheden komen, zo een voudig mogelijk zullen worden behan deld. Alsnog is voorgesteld dagbladen en nieuwsbladen van omzetbelasting vrij te stellen. lijkheden, die de steunverlening aan Zuid-Korea met zich brengt. Trumans verklaring .verwierf de on middellijke en algehele instemming van beide Amerikaanse politieke partijen. Het is een ieder duidelijk, dat Tru man de grootste uitdaging sedert de jongste oorlog heeft aangenomen ten einde een verder opdringen van het communisme in het Verre Oosten te voorkomen. De luchtstrijdkrachten. De Amerikaanse luchtstrijdkrachten, die boven Korea opereren, bestaan o.a. uit dertig zware B-29 en een groep lichte B-26 bommenwerpers en vier groepen P. 80 Shootihg Star-straal jagers, uitgerust met bommen, raketten en zware boordwapens. In de Koreaanse wateren bevindt zich het vliegtuig moederschip Boxer, dat uitgerust is met straaljagers en duikbommenwerpers. Het wordt waarschijnlijk geacht dat enige groepen lichte bommenwerpers en jagers Koreaanse vliegvelden zullen gebruiken. Zij zullen een beschermend luchtdek leggen boven de wanhopig vechtende Zuidkorcaai v- troepen. De mogelijkheid bestaat, dat boven dien gebruik zal worden gemaakt van een groep uer enorme zes-motorige Amerikaanse B-36 bommenwerpers, wel ke transcontinentale vliegtuigen zich op een oefenvlucht boven de Pacific be vonden toen de oorlog in Korea uit brak. Deze bommenwerpers hebben een actieradius van 10.000 mijl. Mocht onverhoopt de toestand een zeer dreigend karakter aannemen, dan heeft generaal Douglas MarArthur 150.000 perfect uitgeruste en goed ge trainde Amerikaanse soldaten in Japan ter beschikking. De Amerikanen die al dit nieuws in de afgelopen uren door hun radio in de huiskamers kregen voelen zich als door een electrische stroom aange raakt. De pessimistische st' mming, die hier heerste, is omgeslagen in een zeiser gevoel van bevrijding door het feit, dat Truman thans met beslistheid heeft in gegrepen in een situatie, die onhoud baar was geworden. Nieuwe politiek in Zuid-Oost- Azie Te Londen is men van mening, dat het Amerikaanse besluit een nieuwe politiek aangaande het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azie inluidt. Men meen' dat het besluit betekent, dat er thans een einde is gekomen aan het fragmen tarische karakter van de plaatselijke Aziatische campagnes der Westelijke mogendheden, die voortaan in militair opzicht een gecoördineerde Westelijke strategie zouden voeren. De Ver. Staten hebben Dinsdagavond een nota aan de Sowjetunie gezonden, waarin dit land gevraagd wordt zijn in vloed aan te wenden om een terugtrek king van de Noordkoreaanse troepen uit Zuid-Korea te bewerkstelligen. In een communiqué, dat door de Noordkoreaanse strijdkrachten is uit gegeven wordt gezegd, dat de troepen „de vernietiging voltooien" van Zuid- Koreaanse divisies en „aanbiedingen tot capitulatie ontvangen". Voorts wordt gezegd, dat de Noord koreaanse troepen de Zuid-Koreanen tot overgave hebben gedwongen nabij Sjoensen, ongeveer 20 km ten zuiden van de grens, en dat „vijandelijke strijd krachten op het schiereiland Ondjin, even beneden de 38ste breedtegraad aan de Oostkust, vernietigd werdenTen slotte wordt verklaard dat Noord koreaanse marinestrijdkrachten een vij andelijk schip in de Noordkoreaanse wateren tot zinken hebben gebracht. OPROEP VAN NOORDELIJKE PREMIER Het Sowjetrussische persbureau Tass heeft de tekst gepubliceerd van een op roep, die de Noordkoreaanse premier via de radio tot de Koreanen heeft ge richt. Hierin wordt er bij de Koreanen op aangedrongen „één enkele democra tische staat te stichten" en „het anti nationale fascistische Zuidelijke regiem te liquideren". AMERIKAANSE TORPEDOJAGERS UIT HONGKONG VERTROKKEN Drie torpedojagers van de zevende Amerikaanse vloot hebben heden Hong kong met onbekende bestemming ver laten. £\R ZAL geen tweede München zijnl Dat is de duidelijke taal, die gespro ken werd door Harry S. Truman, pre sident van de Verenigde Staten, de door de historie aangewezen leidende macht der Westerse beschaving, die ón ze beschaving is,' en in zijn navolging door de Veiligheidsraad zonder de communistische Sowjet-Unie en zonder Tito's Zuid-Slavie, dat ondanks de les sen, welke het uit zijn meningsverschil met de Kominform moest hebben ge put, nog meent, dat mer. in deze ver deelde wereld op twee gedachten kan hinken. Duidelijke taal en moedige taal. Want al moge het waar zijn, dat een tweede München een nieuwe wereldbrand op de duur toch onvermijdelijk zou heb ben gemaakt, het Amerikaanse be sluit, dat wel in voorzichtige termen vari „dekking en bescherming" der Zuidkoreaanse troepen spreekt, maar dat in feite toch neer komt op volle dige Amerikaanse interventie ten gun ste van de aangevallen partij, sluit de mogelijkheid van een onmiddellijk uit breken van een oorlog met de Sowjet- Unie niet volledig uit. En in een der gelijke oorlog zou. naar de mening van alle militaire deskundigen in het Wes ten, Amerika voorlopig enorme klap pen te incasseren krijgen. In dit tijdperk van de atoombom, die weliswaar geen beslissend wapen is, maar toch de gehele strategische situa tie in de wereld veranderd heeft, zijn, bij gebrek aan voldoende ter plaatse aanwezige landstrijdkrachten en con ventionele wapenen (tanks, zwaar ge schut enz.) de gebieden in het Verre Oosten, met inbegrip van Japan en Okinawa, en een groot deel van Zuid- Oost-Azie door het Westen niet met succes te verdedigen De Philippijnen zijn waarschijnlijk de meest naar voren geschoven positie, waarop een voor Amerika doeltreffende defensie zou kunnen worden opgebouwd. Als even eens onverdedigbaar tegenover de massale Russische land- en luchtstrijd krachten de laatste overwegend uit gerust voor de tactische oorlogvoering, dat wil zeggen ter ondersteuning van de operaties der in het veld staande legers moeten het vrijwel ontwapen de West-Europa (Zwitserland en Zwe den hebben in dit gebied de sterkste legers!) en de Westerse posities in het Nabije Oosten worden beschouwd. J^ESONDANKS moest en kon het besluit van het Westen, om zich tegen verdere agressie van communis tische zijde te verzetten, genomen worden, omdat opnieuw toegeven een oorlog, met de Sowjets in nog betere posities dan zij op het ogenblik reeds bezitten, zo goed als zeker zou hebben gemaakt. En het kón genomen worden, omdat dezelfde militaire experts, die ervan overtuigd zijn, dat de Sowjet unie in den beginne grote overwinnin gen zou behalen, evenzeer van mening zijn, dat de Russen tenslotte toch het onderspit zouden moeten delven. En op grond van hun inlichtingen gelo ven zij te mogen aannemen, dat ook de Russische generale staf, die volko men op de hoogte is van de Ameri kaanse technologische en industriële superioriteit, van leze zekerheid door drongen is. Het is ook op deze gron den, dat de bereidheid van de West- europese mogendheden als Groot-Brit- tannië en Frankrijk om de Verenigde Staten te volgen, gebaseerd is. pjET IS natuurlijk onmogelijk om de Russische reacties foutloos te voor spellen. In de Sowjetunie een totali taire staat, wordt de macht uitgeoefend door een kleine groep van mannen, misschien zelfs wel door één man. die bef beter dan wie ook hebben ver staan. hun diepste gedachten geheim te houden Maar het va banque-spe- len het nemen van risico's, waarbij het gehele bestaan van de Russischs macht op het spel wordt gezet, is zo zeer in strijd met de Russische tradi ties en mentaliteit, dat men er het beste van hopen mag. Stalin heeft evenals zijn tsaristische voorgangers steeds genomen wat hij veilig nemen kon Maar nooit heeft hij. anders dan dat het hem - zoals in het geval van de Duitse aggressie opgedrongen werd het reeds bereikte in de waag- -"haal willen werpen. Het Westen, onder aanvoering van Amerika, heeft hem thans duidelijk gemaakt, dat er oor de Sowjetunie, zonder het uiterste tp riskeren, niets meer te winnen is Dat is taal, die Stalin verstaat. En zo zou het zeer goed kunnen gebe ren. dat de door de Russen in Korea gepleegde aggressie tenslotte voor het Westen de beslis sende winstpost zal blijken te zijn.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1