m Goede toekomst voor Alkmaar en omgeving Firma Th. Kraakman Zoon Insecten-excursie Natuur Historische Vereniging Een „Diamanten Huwelijksfeest"! Langedijk te Schermerhorn var Grotebelangstellingvoor emigratie naar Australië HEILOO De Rijp Ursem Egmond-binnen De nau Sint Pancras slt aan bij de „ga: WOENSDAG 28 JUNI 1950 Bevolkings-prognose Snelle groei door vestiging van forensen en industriële bedrijven Optimistische verwachtingen van Prov. Planologische dienst De Provinciale Planologische Dienst acht in zyn rapport omtrent de toe komstige inwonertallen, voor Alk maar uitstekende mogelijkheden aan wezig, welke zullen leiden tot een snelle staging van het bevolkings cijfer in de naaste toekomst. Voorafgaande aan een bespreking van de voor iedere gemeente aanwezi ge mogelijkheden, wijdt de commissie in haar rapport een algemene be schouwing aan de verwachtingen, wel ke voor onze stad en omgeving be staan. Wij laten het hier volgen. Sinds de baanvakken Amsterdam en HaarlemUitgeestAlkmaar m 1931 geëlectrificeerd werden en in 't gehele Noorderkwartier op een zeer verbeterd stelsel van interlocale we gen een o.m. op Alkmaar gericht autobusnet tot stand kwam, is de ontwikkeling van Noord-Kennemerland aanmerkelijk versneld. Voordien was Alkmaar een betrekkelijk afgelegen, zich slechts langzaam uitbreidende stad, leefde de bevolking in de andere gemeenten van de veehouderij en de tuinbouw (bloembollenteelt) of van de visserij (Egmond aan Zee), terwijl in de dorpen aan of nabij het strand (Bergen, Schoorl, Egmond aan Zee en Castricum) 's zomers badgasten en dagjesmensen wat meer vertier brach ten. Veel onderlinge samenhang ver toonde het sociaal-economisch leven in deze gemeenten toen nog niet, al was Alkmaar zonder twijfel het markt- en winkelcentrum. Na de eerste wereld oorlog kwam Noord-Kennemerland gelijk reeds vroeger het Gooi en Zuid- Kennemerland als recreatie- en woongebied voor de meer bevoorrech ten in trek. De genoemde verbeterin gen in de verkeersmiddelen schiepen de mogelijkheid voor grotere groepen der bevolking om aan deze wensen te voldoen. Renteniers, gepensionneerden en forensen vestigden zich in groten getale in Alkmaar, Heiloo, Bergen en Castricum en versterkten de betrek- hingen zowel tussen de gemeenten onderling als tussen deze en de Zaan streek, Amsterdam, BeverwijkVel- sen en een uitgestrekt plattelandsge bied achter het noordelijk deel van de Kennemer-kust. Ook de stroom bad gasten werd groter en, wat de her komst aangaat, meer gevarieerd. Er dient op gerekend te worden, dat de snelle vermeerdering van de bevolking in dit gebied zich in de toekomst zal voortzetten, aangezien de krachten, die haar bevorderen, zich ten minste even krachtig zullen doen gelden. Ook industrie. Daar komt nog bij, dat, zodra de ze kerheid bestaat, dat de bouw van tun nels onder het Noordzeekanaal wer kelijkheid wordt, Noord-Kennemerland gelegen onmiddellijk ten Noorden van de randstad Holland met een gunstige bodemgesteldheid en met woongele genheid nabij een fraai landschap en goede mogelijkheden van verkeer te land en te water, een veel groter aan trekkingskracht op de industrie zal uitoefenen. In het bijzonder te Alk maar staat dan een snellere industra- lisatie voor de deur, omdat deze al daar een behoorlijke outillage zal vin den, zonder dat zij evenwel zoals in andere delen der provincie met ove rigens gelijke omstandigheden het ge val is het landschap zal behoeven te schaden. Deze zal weer bijdragen tot de samenhang binnen het gebied en tot die van Alkmaar met weste lijk West-Friesland, mede tot uiting komend in een toenemend forensen wezen. Snelle bevolkingsgroei. De commissie gaat uit van de ver onderstelling, dat de hierboven be doelde bouw van althans één tunnel onder het Noordzeekanaal vóór 1960 voltooid zal zijn. Mede op grond daarvan verwacht zij, dat de bevolking van Noord-Kennemerland, in het bij zonder die van de stad Alkmaar, sneller zal toenemen dan op grond van de methode van Van Lohuizen Delfgaauw op basis 19311940 bere kend is. Een aanwas van het inwoner tal, die pl.m. 5% groter is, lijkt haar waarschijnlijk. De Commissie grondt deze veronderstelling mede op de over weging, dat de ontwikkeling van de Zaanstreek in de toekomst eveneens sneller zal gaan dan in de jaren 1931 1940, waardoor de forensenstroom van Noord-Kennemerland naar de Zaanstreek zal aanzwellen en voorts op de omstandigheid, dat Noord-Ken nemerland, nu het Gooi „vol" raakt en ook Zuid-Kennemerland minder mogelijkheden tot vestiging biedt, bij wijze van compensatie uiteraard in sterkere mate woongebied voor Ara sterdammers zal worden dan zonder die omstandigheid reeds verwacht mocht worden. Volgens de methode van Van Lo huizenDelfgaauw op basis 1931 1940 zou de bevolking van het gebied in de jaren 19411960 met ruim 32.000 en in 19411970 met ruim 45.000 toenemen, terwijl de aanwas in 19311940 ruim 15.000 bedroeg. De Commissie stelt de vermeerdering van het inwonertal in 19411960 op pl.m. 34.200 en in 19411970 op pl.m. 47.300 personen. De bevolking van Noord-Kennemerland wordt dus als volgt geraamd: 31 December 1960: 109.295. 31 December 1970: 122.395. Bevolkingsaanwas Hoe Alkmaar en omgeving zullen groeien thans* 1960 1970 Akersloot 2384 2375 .2500 Alkmaar 38917 50837 57337 Beemster 5971 6150 6450 Bergen 8518 9939 10939 Castricum 8401 13912 14412 Egmond aan Zee 3211 4189 4589 Egmond-Binnen 2835 2864 2964 Heer-Hugowaard 6241 6322 6672 Heiloo 10425 13151 15151 Hensbroek 1098 1078 1128 Koedijk 2131 2064 2089 Langedijk 8628 9052 9352 Limmen 2772 2701 2801 Nieuwe Niedorp 1494 1884 1934 Obdam 2391 2559 2759 Oterleek 878 876 926 Oudorp 2139 2754 3454 St. Pancras 1584 1578 1628 De Rijp 1545 1475 1525 Schermerhorn 1174 1192 1217 Schoorl 3089 3389 4089 Warmenhuizen 2606 2655 2730 Z. en N.-Schermer 961 915 940 Bevolkingscijfers per 1 Januari 1949. Zangconcours Christ. Bond De kring Noord-Holland van de Ko ninklijke Bond van Christelijke Zang en Oratoriumverenigingen in Neder land houdt morgen in de Muziektuin alhier een zangconcours. Hiervoor heb ben zich achttien koren aangemeld. Des morgens om half tien wordt in de Grote Kerk een wijdingsdienst ge houden, waarin ds. Von Meyenfeldt. Geref. predikant alhier, zal voorgaan Des avonds wordt een sluitingsconcert gegeven in de Grote Kerk. Vijf koren en enkele solisten treden hier op. VERKEERSONGELUK. Gistermiddag om ongeveer 12.45 om reed een autobus over het Kerkplein in de richting van de Paternosterstraat gevolgd door een personen auto, Toen de bus plotseling voor een uit de Pa ternosterstraat komende vrachtwagen moest stoppen botste de personen auto tegen de achterzijde van de bus, wel ke hierdoor een groot gat kreeg. De personenauto werd aan de voorzijde beschadigd. Zondag werd door de leden van de NNV een bezoek gebracht aan net fraaie duinterrein bij Egmond-Binnen. De afdeling Alkmaar trof het wel bij zonder, want er waren uit Amsterdam twee „insectenkundigen" gekomen, die hun sporen op dit wetenschappelijke terrein hebben verdiend: de heer Piet, entomoloog van het insectarium van Artis en de heer Gravestein, die zich heeft gespecialiseerd in kevers en wantsen. Het genoegen begon al op de prach tig begroeide helling van het pad, dat van de St. Adelbertus-put de duinen ingaat. Daar vlogen de schitterende paarlemoer-vlinder, waarvan de on derkant van de achtervleugel blinkt als zilver. De bezoekers vingen daar ook een vedermot, een klein vlindertje, waarvan de vleugels zijn gespleten, en de poten voorzien van lange sporen Inmaakbrandewijn Brandewijn Franse Brandewijn Genever 4.60 4.70 en 4.95 6.90 4.60 en 4.85 prijzen per liter, bij afname van 12 flessen 25 ct. korting per liter (even tueel gecombineerd met Oude Waag of Citroengenever o.d.) De zuiverheid van onze distillaten wordt door ons gegarandeerd, de fijne smaak wordt gewaarborgd door onze 150-jarige ervaring! Platte Stenenbrug 104 (Verdronkenoord) tel. 2604 Binnen enige dagen is de bessen- genever, oogst 1950, gereed! Tuberculosebestrijding Voor de tweede maal dit jaar komt het bestuur der Alkmaarse vereniging tot bestrijding der tuberculose een be roep doen op de medewerking van onze stadgenoten. De eerste maal was dit op Zaterdag 22 April voor de te houden Emmabloemcollecte, die dank zij de offervaardigheid van Alkmaar, een groot succes is geworden. Ditmaal wordt een geheel andere medewerking gevraagd, welke mede werking geheel gratis zal kunnen zijn. In samenwerking met de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose te Den 'Haag, zal op 3, 4 en 5 Juli a.s. een propagandawagen dezer vereniging een bezoek aan Alk maar brengen. Zeer veel hoort men over de be strijding der tbc, doch het bezoek van de propagandawagen zal een zeldzame gelegenheid zijn door woord en beeld, een inzicht te krijgen op welke wijze een ieder kan medewerken aan de voorkoming en bestrijding. De wagen, ongeveer 15 meter lang, is speciaal voor dit doel gebouwd en geeft een volledig beeld omtrent de tubercu- lose-besmetting en haar bestrijding. De standplaats is op het Hofplein. De wagen is geopend van 9.30 uur tot des avonds 9 uur, met slechts een paar korte onderbrekingen. De toe gang is geheel gratis. Mochten er nog stadgenoten zijn die het mooie werk onzer vereniging willen steunen als donateur of donatrice, een klein be richtje aan een der onderstaande adressen is voldoende. Het bestuur der Alkmaarse Vereni ging tot bestrijding der tuberculose: K. H. Kolk, arts. Geestersingel 36, voorzitter: dr. J. Degenaar, arts, Em- mastraat 95, secretaris: E. E. M. van Gilse, arts, Kennemerpark 8, pen ningmeester. Eindexamen Murmellius- Toen wij het struikgewas naderden, vonden wij de zeer schadelijke rups van de ringelvlinder De ratel-populie- ren zaten vol met populierhaantjes, zwart-blauw met rode dekschilden. De biologen zagen ook de donkere larven die bij aanraking witte druppeltjes in twee rijen naar buiten persen, die rui ken naar nitrobenzol. Bij de dennen was de dennenlotrups hier en daar bezig geweest, want de wandelaars za gen de „bajonetten" of „waldhorens". gebogen en verdroogde scheuten, waar van het merg door deze zeer schade lijke rups was weggevreten. Een mooie vangst was ook de groe ne gaasvlieg met zijn ragfijne vleugels en rode oogjes, Een deelnemer ontdek te tussen de klinkers van de Zeeweg de gaten van graafbijen. Door het zand kropen hier en daar de zeer be weeglijke millioenpoten, zo genoemd, omdat het aantal ledematen ongeveer het dubbele bedraagt van dat bij de duizendpoten! Tijdens de rust, achter een stukje bouwland met duinaardappelen, uien en veldsla, gaf een slanke asgrauwp kiekendief een schitterende demonstra tie, maar hij ving niets. De bezoekers zochten ook de aardap pelplanten af naar coloradokevers maar vonden er geen. Dat viel dus mee. of niet. Wij genoten nog van een prach tige wandeling langs de Zeeweg en vonden daar een zeldzame plant, de gele Ossentong. Mef een been onder het wiel Vanmorgen omstreeks vijf uur stond er op de Koorstraat een vrachtwagen geladen met 4.5 ton aardappelen, waar van de achterband gesprongen was. De bestuurder wilde een ander wiel aan brengen en had hiertoe met een krik de wagen omhoog gebracht. Hij zat met zijn benen onder de wagen, toen de krik plotseling wegschoof en de man met zijn rechter onderbeen onder het wiel raakte. De politie probeerde met behulp van omwonenden de wa gen te verduwen, hetgeen niet gelukte. Men heeft toen de wagen gestart en de" man op die manier bevrijd. De ge meentelijke geneeskundige dienst heeft de patiënt naar het ziekenhuis overge bracht. De bestuurder was de 26-jarige T. uit Kalverdijk. Huizen verkocht* Gistermiddag werden in café Tom op het Waagplein de volgende huizen bij afslag verkocht. Een woonhuis met erf aan de Nieuw- poortslaan 119, groot 92 c.A., werd voor f 2400.verkocht aan de heer J. van Kampen te St. Pancras. Het woonhuis met erf aan de Perron straat 17 werd niet verkocht. Een vrijstaand woonhuis met schuur, erf, voor-- en achtertuin, groot 3 A. 34 c.A. aan de Emmalaan 2 te Bergen werd voor f 6730.verkocht aan de heer M. L. Marquerin te Bergen. Gymr nasium Aan het Mjrmellius Gymnasium te Alkmaar slaagden voor het diploma A de volgende candidaten: A. J. Berman te Alkmaar; mej. J. A. Cloeck te Alk maar; J. van Gelder te Bergen; F. Kort hals Altes te Amsterdam; mej. J. de Lange te Bergen en C. Maats te Alk maar. Afgewezen is één candidaat. DEMONSTRATIE DROOGSCHEER- APPARAAT. De heer J. Henstra „De Rijwielhal" op de Laat houdt demonstraties met een nieuw (Braun) droogscheerappa- raat, dat verscheidene voordelen schijnt te bieden. Het Vulpenhuis Schoutenstraat 13 Fa. Marie Oudejans. De lezing over emigratie, welke gis teravond in het Wapen van Heems kerk door het Gewestelijk Arbeids bureau was georganiseerd, trok over grote belangstelling. De zaal en het balcon waren tot in alle hoeken bezet, toen directeur Brandsma van het Ge westelijk Arbeidsbureau de aanwezi gen hartelijk welkom heette. Hij gaf direct het woord aan de heer H. A. van Luyk. hoofdambtenaar van het Rijks arbeidsbureau, die het vorig jaar in Australië is geweest om de toestanden te bekijken en de mogelijkheden van emigratie onder ogen te zien. Het be sluit om te emigreren moet wèl over wogen zijn, aldus spreker, temeer daar een stap terug vrijwel niet mogelijk is. Australië ie 230 maal zo groeft als Nederland en telt slechts ongeveer 8 millioen inwoners, wat wel een beeld geeft van de uitgestrektheid. Emigratie betekent definitief breken met het moe derland. De landbouw en akkerbouw zijn in Australië sterk gemechaniseerd, zelfs het melken gaat grotendeels ma chinaal. Er is echter een groot gebrek aan arbeidskrachten. In Augustus van het vorig jaar waren er 100.000 aan vragen. Spr. schatte het aantal aan vragen naar arbeidskrachten op het ogenblik op 200.000 tot 250.000. Het so ciale voorzienings-systeem is uitste kend. Behalve het ouderdoms-pensioen zijn ale voorzieningen direct van toe passing op de emigrant. Enige hilariteit verwekte de mededeling, dat de kinder toeslag aan de vrouw wordt uitbetaald. Er is een minimum loon vastgesteld door de regering, dat in overeenstem ming is met de kosten van het levens onderhoud. De meeste emigranten kun nen zich uitstekend aanpassen aan de levenswijze der Australiërs. Er bestaat echter, evenals hier, een woningpro bleem. De mogelijkheid bestaat om een eigen huis te bouwen. Verder raadde de spreker aan om het gewone meubi lair mede te nemen, alsmede keuken gerei en verdere kleine dingen. Men kan er zeer goed volstaan met de Ne derlandse kleding, uitgezonderd de winterjas, die er overbodig is. Wat be treft het culturele leven deelde de heer van Luyk mede, dat de bioscoop erg in trek is, maar dat dit leven ver der niet op hoog peil staat. De Aus traliër doet wel veel aan sport, gokt graag en veel en drinkt even graag een glas bier. Het openbaar onderwijs is er op kosten van de staat. Na de pauze werd een tweedelige film gedraaid, welke een beeld gaf van veel wat er in dit werelddeel te zien en te koop is. Na de film beantwoordde de heer van Luyk de in de pauze ge stelde vragen. Hij deelde hierbij nog mede, dat de reiskosten bedragen voor zaal-accomodatie f 1000 en voor hut- accomodatie f 1350. PTT herstelt voor-oorlogse service De PTT zal zeer binnenkort over gaan tot het plaatsen van postzegel automaten op zeven punten in de stad. Zodra B. en W. hiertoe, in verband met de precariorechten die verschul digd zijn, hun toestemming hebben gegeven en de PTT de eigenaren van de desbetreffende percelen bereid heeft gevonden een automaat aan hun huis te laten bevestigen, komen er 2 cents-postzegelautomaten bij het postkantoor, bij Vroom en Dreesmann, het station, Nassauplein, Bergerweg hoek Nicolaas Beetskade en Emma- straat. Men zal er zoveel mogelijk naar streven de automaten in de nabijheid van brievenbussen te plaatsen. Naast die van twee cent zullen in de toe- koms ook automaten worden geplaatst van tien cent; voorts ligt het in de be doeling bij het postkantoor en Vroom en Dreesmann briefkaarten-automaten aan te brengen. Groet heeft primeur Ook in de seizoenplaatsen wordt hard gewerkt aan het plaatsen van deze automaten. Groet heeft hiervan de primeur gekregen, want daar kun nen de badgasten sinds gisteren al hun postzegeltjes trekken. De hulp postkantoren van Schoorl, Heiloo, Eg mond aan Zee en Broek op Langen- dijk zullen eveneens binnenkort van dergelijke apparaten worden voorzien. In Schoorl komt bovendien een brief kaarten automaat. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 7. Berend heeft de wagen gestopt voor een huisje en beduidt Pim, Pam en Pom dat ze eruit moeten komen „Zo, en nu maar vlug even twincig zakjes naar binnen brengen", roept hij en laadt tegelijkertijd een zakje kolen boven op het hoofd van Pam. Pim kijkt verschrikt toe. „Moeten wij tie zware zakken dragen?" roept hij uit „Zware zakken? Wat zware zakken?" roept Berend. „Jullie waren toch aan dit werk gewend?" „Ja maar ziet U, wij zijn eigenlijk meer bekend met de distributie" zegt Pim op gewichtige toon. „Op de distributieAch ia rievalt Berend hem in de rede, „Wat doen wij*hier anders? Distribu eren is verdelen en dat doen wij toch ook? We verdelen de kolen onder de mensen, en maak nu maar een beetje voort. Ik hou niet van dat vele pra ten' Nu de arme Pam moet wel. Hij is zowat in elkaar gezakt onder net zware gewicht. Waar werd oprechter trouw... Zelden hebben wij twee mensen be zocht, die zo dankbaar zijn voor al wat het leven hun schonk als het echtpaar Pieter Burges en Grietje BurgesPle vier in Schermerhorn. Kinderen hebben wij nooit gehad, doch ook tegenspoed kenden wij niet, vertelde een bewogen 82-jarige mevr. Burges. Zij was enkele maanden gele den ernstig ziek, doch is thans geheel hersteld. De heer Burges is 87 jaar. Ook hij is nog zeer gezond, doch zijn gezicht wordt minder. Meer dan 60 jaar was hij een zeer bekende en bovenal be trouwbare figuur op de veemarkten te Purmerend, Alkmaar, Schagen, Leiden en Leeuwarden. Hij was een der wei nige stierenhandelaars in ons gewest. In Friesland gekocht, verkocht hij zijn dieren op onze Noordhollandse mark ten. Met de oprichting van de fokvee- verenigingen werd deze handel min der. Ook in Schermerhorn genoot hij een groot vertrouwen. Meer dan 30 jaar was de heer Burges slager in ons dorp en tevens een bekend zoetwater- Strenge eis tegen dronken motorrijder „De straf, die de kantonrechter U heeft opgelegd vind ik geenszins in overeenstemming met de ernst van de overtreding, die U heeft begaan", zeide de officier van justitie, mr. A. W. Hol- steyn gisteren tegen de verdachte Pe trus M. uit Warmenhuizen, die op 5 Februari 's avonds om 10 uur op de Ruigeweg te Zjjpe had gereden met een motorrijwiel, ondanks het feit, dat hij volkomen onder de invloed was van sterke drank. Op een gegeven moment was M„ die nog een kameraad op de duo had, in de berm gereden en omgeslagen, waardoor hij onder de motor terecht kwam. „U moogt nog blij zijn, dat U hier terecht kunt staan", merkte de officier op. Mr. Holsteyn was van mening, dat be stuurders met zo weinig verantwoorde lijkheidsgevoel niet op de weg thuis horen en hij vroeg daarom een maand hechtenis met intrekking van het rij bewijs voor de tijd van een jaar. De kantonrechter had indertijd verdachte veroordeeld tot zestig gulden boete met ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. M„ die zich van de toedracht van het ongeval niets meer kon herinneren, zal op 11 Juli zijn vonnis kunnen vernemen. Eindexamen aan de Rijks Hogere Burgerschool Geslaagd: Be. van Ammers, Tj. van Breest Smallenburg, W. Dekker, H. J. Hof man, P. H. de Jong, A. J. Kaarsemaker, A. M. Leeman, F. C. Mijlhoff, A. H. Olie, S. Parma, Ca. Eh. van Ravesteijn, W. F. Stoel, Ea. Eh. Temme en M. H. Zwaans- wijk, allen te Alkmaar; J. F. Hakker en W. C. Zijlstra te Castricum; Jy. Le. Pe. Bonnet, Tj. E. Swart, H. J. Waal en H. Wilbrink te Bergen; P. Zwaan te Bergen aan Zee; F. E. P. Cohen te Hensbroek; Ch. A. Gorter te Schagen; P. C. Kloos terboer te St. Pancras; P. C. Koster te Heiloo; D. Reinders te Noord-Scharwoude; B. J. Vos te Middenmeer; J. Zwetsman te Koedijk. Afgewezen werd zes candidaten. Geslaagd voor handenarbeid Aan de Rijkskweekschool te dezer stede slaagden voor de aantekening Handenarbeid de heren J. P. Bosch man, Naarden; J. C. Hoogland, Oude- sluis; L. N. A. Hopman, Heiloo; J. N. A. Kenter, Enkhuizen; A. van Zoo- nen. Oude Niedorp en C. Berkhout, J. H. F. Muhren en H. van Schagen, allen alhier. Marktberichten LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE, 28 Juni. - 240.000 kg aardap pelen. Eerstelingen 11.7015.40, Drie lingen 11.6012.10, Rode Schotten 11.80—13.20, grof 9.30—11.30; Drielin gen 8.2011.40, kleine 67.50. 5600 kg rode kool 17.80—20.76; 10.000 kg witte kool 96; 550 kg. gele kool 21.40; 375 stuks bloemkool 1 A 26; 1000 bos peen 8—11. NOORDER MARKTBOND, 28 Juni 1950 Aanvoer 140.0f> kg aardappelen; Eers telingen 11,90—14,50; grove 10,90—11,70; drielingen 810,60; kleine 6,60—7,90; Rode Eerstelingen 13,5014,60. WARMENHUIZEN, 28 Juni. 15.000 kg aardappelen. Schotse mui zen 12.80—14.40. grove 10.30—11.30. drielingen 1011.80, kleintjes 7.20— 8.40, Dorre 13.60. DEN BURG, 26 Juni. Aangevoerd werden 850 lammeren van f 37 tot f 44, 6 koeien van f 750 tot f 850. 4 pink ra van f 375 tot f 450. 40 biggen van f 47 tot f 65 en 15 nuchtere kalveren van f 40 tot f 60. visser. Door zijn slechte gezichtsvermo. gen is hij op 85-jarige leeftijd hiermedi opgehouden en juist deze week ver. kocht hij zijn bootje. Het bezoeken va# I de markten te Alkmaar, Schagen en Purmerend geschiedde vroeger te voet De bruidegom heeft nog wat geiten op stal en vult zijn dag met het ophalen van schillen bij de burgers. Hij is d, oudste man in ons dorp en hij kan h wat verhalen. Het zal dit sympathieke echtpaar op I 6 Juli niet aan belangstelling ontbre. ken in hun keurig huisje. Laat de bur gerij zijn medeleven tonen met dit zeld. zame feit, door het uitsteken van di vlag. Een diamanten feest is hier zelj. zaam, want de laatste honderd jaar H het in ons dorp niet voorgekomen. Droeve plechtigheid Onder het gelui van een kerkklok werfl I gistermiddag het stoffelijk overschot ten grave gedragen van de veertienjarige Henk Butter, die Zondag achttien Junj nabij Bergen aan Zee bij het baden door verdrinking om het leven is gekomen en wiens lichaam eerst Zaterdag in de na« middag bij Petten aanspoelde. Behalve dl I familieleden waren er vele belangstellen, den, klasgenoten en medescholieren van het Alkmaarse Gymnasium, die hun me. I deleven toonden. Zeer onder de indruk volgden de aanwezigen de met vele bloe. men en kransen bedekte kist. Door fami. lie en een leraar van het Gymnasium werden enkele woorden gesproken. R.K. Zangkoor een dagje uil Het R.K. Zangkoor is Maandag met de dames een dagje uit geweest. De eerste pleisterplaats was het Kopje van Bloemendaal. Hoewel het weer niet zo buitengewoon mooi was, genoot men hier van het prachtige panorama. Voorts werd een bezoek gebracht aan het seminarie Hageveld. Mede door de toelichting van pastoor Holt, kamp, die zijn koorzangers verge- zelde, was dit een leerzaam bezoek. Het bezoek aan de- Aalsmeerse bloe menveiling was de moeite ook dubbel waard, een schat van bloemen in alle denkbare kleuren kreeg men hier t« zien. Ook is een bezoek gebracht aan de pyramide van Austerlitz. Daar werd volop genoten van de diverse verma kelijkheden. In Hilversum liet het di ner zich uitstekend smaken. Te ruim negen uur werd de hoofdstad met een bezoek vereerd. Hier splitste het ge zelschap zich in groepjes om de ver schillende bezienswaardigheden, w.o Damstad, de versierde Kalverstraat enz. te bezichtigen. Ongeveer 11 uur werd de terugtocht naar huis aan vaard. Kindje te water geraakt en verdronken Het anderhalf jarig kindje van da heer Zilver geraakte dezer dagen water. De vader sprong het na en slaagde er in de kleine aan wal te brengen, Het kind bleek echter reedi overleden te zijn. BOUW GEGUND Het bouwen van twee lokalen aan de R.K. school te Egmond-Binnen is gegund aan de laagste inschrijvers, Gebr. Kaandorp te Heiloo, voor f 23.750. Purmerender Markt De markt is wegens de hooibouw nog niet op volle toeren. Dit kwam het meeste tot uitdrukking op de verse markt, waar de verkoop heel kalm was. Beter was het gesteld op de gelde markt, wegens het goede weer voor de grasgroei. Er was goede vraag, waardoor de prijzen weer hoger wa ren. Het aanbod van vette koeien viel niet tegen, doch de handel was stug, de prijzen waren hoog. De prima hees te: kwamen dicht bij de 3.per kg slachtgewicht. Voor de slachtstieren was de vraag wel iets beter dan de .vorige week. Ook in de pinken was de gang iets beter. Nuchtere kalveren gin gen heel vlug voor de slacht, maar voor de fok was weinig vraag. Ee wolveemarkt was zeer matig bezet met schapen. Voor vette schapen was de vraag iets beter en daar er iets meer aanbod was van lammeren uit Texel, was daar nog wel keuze. Vette lamme ren voor export waren weer zeer duur. Het kleine aanbod van bokken en gei ten kon de gang niet verbeteren. Op de vette varkensmarkt was het beter, daar was een vlugge gang en de inzet met f 1.66 die al hoger was dan de vorige week, liep nog op tot 1.69. Ook de vette zeugen waren grager. Deze deden f 1.50 tot f 1.52 per kg. De biggen- markt was weer goed gevuld, de gang was heel aardig en de prijzen bleven vrij goed staande. Op de paardemarkt was het stil. PURMEREND, 27 Juni 1950. Aange; voerd 478 runderen waaronder 13' Vette koeien f 2.25f 2.90 per kg, han del stug duur; 92 Melk- en kalfkoeien f 625—f 975 (stil)224 Geldekoeien f 575—f 800 (vlug); 12 Pinken f 275— f 425 (goed); 357 Nuchtere kalveren: fok f 40f 90 (stug) en slacht f 45—f 3" (vlug); 15 Stieren f 550—f 1550 (goed); 197 Schapen f 60—f 90 (goed)640 Lam meren f 36f 60, vlug; 37 Bokken en geiten f 10f 50 (stug); 131 Vette var kens f 1.66f 1.69 per kg (vlug); Schrammen en Biggen, resp. f 40—f 6' en f 25f 40, (iets vlugger); 6 Fokzeu- gen f 250—f 350 (kalm); 27 Paarden f 525—f 725 (stil). Totaal 2982 stuks. Pluimveemarkt. 200 Konijnen van f 0.40—f 6 (handel heel stug); 4500 Kip eieren f 12f 13 en 3500 stuks Eend eieren f 8f 8.50, alles per 100 stuks. Gisteravond vergaden teraad van Langedijk van de burgemeester i terschap van wethouder Deze wenste de bur; spoedig herstel toe. Naar aanleiding van h van de districtsschoolai formeerden de heren (Comm.) en J. Stoop dlchtmetselen van de rs gymnastieklokaal. Het hierdoor niet beter op B. en W. zegden toe onderzoeken. Besloten werd tot der sloot achter de percelen t m. 58 te Broek op La kosten hiervan worden een bedrag van 8715. ten zal door de eigenarei worden bijgedragen dooi een baatbelasting. De verordening werd hiei vastgesteld. De bouwverordening zigd in die zin, dat het mi oppervlak van 14 M2 op gebracht. Onbewoonb woningen. De volgende woningen bewoonbaar verklaard: Dorpsstraat 53 te Broek dijk, bewoond door K. Sn van de Fa. Stenneberg ningen Prins Hendrikkad eigendom van de Fa. J Broek op Langendijk, Dor toebehorende aan de hee te Broek op Langendijk Scharwoude de woning 201 toebehorende aan de Hout te Oudkarspel. Vervolgens werd beslot name van de straat gele percelen Dijk 36 t.m. 66 Langendijk. De vraag f Stoop of de straat in go< moeten worden opgelever de voorzitter bevestigend De nauwe Ten dienste van de wi ging de raad accoord met van diverse perceeltjes op Langendijk, Oudkarsp Scharwoude, waar ter hoe perceel van de heer Jb. trottoir zal worden gema: ten zullen worden gedra; gemeente en de heer Ru stemde de heer Stoop. Heel wat woorden we aan de wegverbreding bij van de heer J. Zijp te woude. Deze heeft een 1 vraagd van ƒ2500.in de nieuwbouw, terwijl met ht zetten van de belendende woond door zr. Smit en P, nog ƒ2000.gemoeid zul De heren W. Balder (P kers (Comm.) en J. Hee uitten hun vrees, dat het h van de dam is. Er zijn 1 punten in de Dorpsstrai meente kan het verbreden door achteruitzetting yan mogelijk betalen. De hee stelde voor het beschikbare eerste plaats te bestede achteruitzetten van hekke schaal. Daar is de gemeent gebaat dan met de dure van een enkele gevel. De g heer Zijp duikelt vandaag toch wel in elkaar. De h De raad van St. Pancras 1 dagavond bijeen. In zijn 01 heette burgemeester C. K. in het bijzonder -welkom de boom, directeur van de gj Noord-Scharwoude, die ter aanwezig wsis. Een suppl. begroting, dienst suppl. begroting dienst 1950 enige toelichting, door de r «teld. Ged. Staten hadden goedk hecht aan de garantieverklarii het gemeenschappelijk gasbec eens was goedgekeurd de ver de vuilnisophaler. De goedk het uitbreidingsplan was doo ten met zes maanden verdaag De beslissing over hi Reeds gedurende een reeks bezitten de gemeenten Lange Pancras een gemeenschappe drijf. De exploitatiekosten var zijn zeer hoog gelegen en wil zelf het bedrijf exploiteren, dc te vernieuwingen noodzakel; wordt in Noord-Holland door te bedrijven drang uitgeoefer sluiting. Om dit te voorkome ten in de kop van Noord-H< pool hiertegen te vormen. He in Langedijk zal dan slechts e tiebedrijf worden, terwijl he" in Alkmaar door deze pool gehuurd om aan de aangeslot ten en ook Alkmaar zelf, gas Bij de aansluiting zal de gaspi geval niet hoger worden, een ger. De heren Duif en De Vi de heer Timmer konden zich het voorstel verenigen, daar tot voordeel strekt ven de cons algemene etemmen werd hiern gisteren reeds in het kort m sloten tot aansluiting over te Verder wa« binnengekomen van de Ned. Bond ven Hotel-, Restauranthouders en Slijters ging d«r vermakelijkheidsbek zien de grote lasten van deze achtten zij het noodzakejijk goede gang van zak*n, tot 'ver te gaan. H»t college v*n B. ei echter vo®r de tegenwoordige handhaven. De h*r»n De Vriej terboer (Oem. B«Un«vn), zag dat aan h«t verzoek werd v< voorstel van B. en W. werd met 5 -t*g»n 2 stemmen. Te ge» beren De Vries en J. Klooster!:

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2