LAATSTE NIEUWS Mr. C. P. Eecen Gzn. jubileert VRAAG en AANBOD vel ij ksf eest" Langedijk besluit tot concentratie van het gasbedrijf Harrie Kuijtens intuïtieve kunst HEILOO De Rijp Ursem ond-binnen De nauwe dorpstraat in discussie Sint Pancras sluit zich aan bij de „gaspool" Noord-Scharwoude Bannevergadering Op 1 Juli 25 jaar directeur van De N. Ho//, en N.V. Hollandsche Brandwaarborg-Maatschappijen Hoe het bedrijf groeide De situatie op Korea in kaart Oase in de stroom der exposities INGEZONDEN STUKKEN Seoel gevallen? Senaat der V.S. acht Trumans besluit juist Bommenwerpers der VS vertrokken De splitsing in de V.N. een feit? Openbare aanbesteding Grote partij Amerikaanse legerkleding (Hoofd-ofkies-1 WOENSDAG 23 JUNI 1950 zijn slechte gezichtsvermo» i 85-jarige leeftijd hiermed» en juist deze week ver- 1 bootje. Het bezoeken vau te Alkmaar, Schagen en geschiedde vroeger te voet. m heeft nog wat geiten op zijn dag met het ophalen bij de burgers. Hij is de in ons dorp en hij kan heel t sympathieke echtpaar op aan belangstelling ontbre. keurig huisje. Laat de bur- deleven tonen met dit zeid oor het uitsteken van de amanten feest is hier zelfl. de laatste honderd jaar li iorp niet voorgekomen. ve plechtigheid van een kerkklok werd het stoffelijk overschot ten van de veertienjarige die Zondag achttien Juni aan Zee bij het baden door het leven is gekomen en eerst Zaterdag in de na- ïtten aanspoelde. Behalve d« varen er vele belangstellen- ten en medescholieren van 2 Gymnasium, die hun me Zeer onder de indruk de met vele bloe en bedekte kist. Door fami- van het Gymnasium woorden gesproken. 'koor een dagje uit langkoor is Maandag met n dagje uit geweest. Da rplaats was het Kopje van Hoewel het weer niet zo mooi was, genoot men at prachtige panorama, een bezoek gebracht aan Hageveld. Mede door ïg van pastoor Holt, ójn koorzangers verge it een leerzaam bezoek, tan de Aalsmeerse bloe- as de moeite ook dubbel :hat van bloemen in alle uren kreeg men hier te bezoek gebracht aan de Austerlitz. Daar werd van de diverse verma- 'n Hilversum liet het di- tekend smaken. Te ruim trd de hoofdstad met een rd. Hier splitste het ge in groepjes om de ver- izienswaardigheden, w.o versierde Kalverstraat ttigen. Ongeveer 11 uur igtocht naar huis aan- water geraakt en verdronken ilf jarig kindje van de eraakte dezer dagen -e Ier sprong het na en de kleine aan wal te kind bleek echter reeds 'ijn. UW GEGUND van twee lokalen aan >1 te Egmond-Binnen is .e laagste inschrijvers, orp te Heiloo, voor render Markt s wegens de hooibouw mile toeren. Dit kwam uitdrukking op de verse de verkoop heel kalm het gesteld op de gelde het goede weer voor Er was goede vraag, jrijzen weer hoger wa- id van vette koeien viel :h de handel was stug, en hoog. De prima bees- cht bij de 3.per kg Voor de slachtstieren wel iets beter dan de ok in de pinken was de Nuchtere kalveren gin- voor de slacht, maar ras weinig vraag. De as zeer matig bezet met vette schapen was de r en daar er iets meer m lammeren uit Texel, zei keuze. Vette lamme- waren weer zeer duur. ood van bokken en gei- ng niet verbeteren. Op nsmarkt was het beter, lugge gang en de inzet al hoger was dan de p nog op tot 1.69. Ook waren grager. Deze f 1.52 per kg. De biggen- r goed gevuld, de gang ig en de prijzen bleven e. Op de paardemarkt 27 Juni 1950. Aange- ïderen waaronder 135 Ï.25—f 2.90 per kg, han- 92 Melk- en kalfkoeien stil); 224 Geldekoeien g)12 Pinken f 275— i7 Nuchtere kalveren: tug) en slacht f 45f 3" m f 550—f 1550 (goed); if 90 (goed); 640 Lam- I, vlug; 37 Bokken en (stug)131 Vette var- >9 per kg (vlug); U00 Biggen, resp. f 40f ;ts vlugger); 6 Fokzeu- 9 (kalm); 27 Paarden i. Totaal 2982 stuks, t. 200 Konijnen van el heel stug); 4500 KÓP* en 3500 stuks Eend' alles per 100 stuks. Gisteravond vergaderde de gemeen teraad van Langedijk wegens ziekte van de burgemeester onder voorzit terschap van wethouder M. Kuiper. Deze wenste de burgemeester een spoedig herstel toe. Naar aanleiding van het jaarverslag van de districtsschoolartsendienst in formeerden de heren P. Volkers (Comm.) en J. Stoop (RMi naar het dichtmetselen van de ramen van het gymnastieklokaal. Het gebouw is er hierdoor niet beter op geworden. B. en W. zegden toe dit te zullen onderzoeken. Besloten werd tot demping van de sloot achter de percelen Dijk nrs. 36 t m. 58 te Broek op Langendijk. De kosten hiervan worden geraamd op een bedrag van 8715.In deze kos ten zal door de eigenaren tot de helft worden bijgedragen door middel van een baatbelasting. De betreffende verordening werd hierop eveneens vastgesteld. De bouwverordening werd gewij zigd in die zin, dat het minimum vloer oppervlak van 14 M2 op 15 M2 werd gebracht. Onbewoonbaarverklaring woningen. De volgende woningen werden on bewoonbaar verklaard: de woning Dorpsstraat 53 te Broek op Langen dijk, bewoond door K. Smit, eigendom van de Fa. Stenneberg Co., de wo ningen Prins Hendrikkade 514 en 516, eigendom van de Fa. J. Mulder te Broek op Langendijk, Dorpsstraat 182, toebehorende aan de heer A. Dekker te Broek op Langendijk en te Noord- Scharwoude de woning Dorpsstraat 201 toebehorende aan de heer J. van Hout te Oudkarspel. Vervolgens werd besloten tot over name van de straat gelegen voor de percelen Dijk 36 t.m. 66 te Broek op Langendijk. De vraag van de heer Stoop of de straat in goede staat zal moeten worden opgeleverd werd door de voorzitter bevestigend beantwoord De nauwe Dorpsstraat. Ten dienste van de wegverbreding ging de raad aecoord met de aankoop van diverse perceeltjes grond te Br. op Langendijk, Oudkarspel en Zuid- Scharwoude, waar ter hoogte van het perceel van de heer Jb. Rutsen een trottoir zal worden gemaakt. De kos ten zullen worden gedragen door de gemeente en de heer Rutsen. Tegen stemde de heer Stoop. Heel wat woorden werden gewijd aan de wegverbreding bij het perceel van de heer J. Zijp te Zuid-Schar- woude. Deze heeft een bijdrage ge vraagd van ƒ2500.in de kosten van nieuwbouw, terwijl met het achteruit- zetten van de belendende percelen, be woond door zr. Smit en P. Hoogeboom nog 2000.gemoeid zullen zijn. De heren W. Balder (PC), P. Vol kers (Comm.) en J. Heeringa (PC) uitten hun vrees, dat het hek hiermede van de dam is. Er zijn legio smalle punten in de Dorpsstraat. De ge meente kan het verbreden van de weg door achteruitzetting yan gevels on mogelijk betalen. De heer Heeringa stelde voor het beschikbare geld in de eerste plaats te besteden aan het achteruitzetten van hekken op grote schaal. Daar is de gemeente meer mee gebaat dan met de dure verplaatsing van een enkele gevel. De gevel van de heer Zijp duikelt vandaag of morgen toch wel in elkaar. De heer Kalver- De raad van St. Pancras kwam Maan dagavond bijeen. In zijn openingswoord heette burgemeester C. K. Kroonenburg in het bijzonder welkom de heer Akker boom, directeur van de gasfabriek te Noord-Scharwoude, die ter vergadering aanwezig was. Een suppl. begroting, dienst 1949 en een suppl. begroting dienst 1950 werden na enige toelichting, door de raad vastge steld. Ged. Staten hadden goedkeuring ge- hecht aan de garantieverklaring t.b.v. van het gemeenschappelijk gasbedrijf. Even eens was goedgekeurd de verhoging voor de vuilnisophaler. De goedkeuring van het uitbreidingsplan was door Ged Sta ten met zes maanden verdaagd. De beslissing over het gasbedrijf Reeds gedurende een reeks van jaren bezitten de gemeenten Langedijk en St. Pancras een gemeenschappelijk gasbe drijf. De exploitatiekosten van dit bedrijf zijn zeer hoog gelegen en wil men langer zelf het bedrijf exploiteren, dan zijn gro te vernieuwingen noodzakelijk. Tevens wordt in Noord-Holland door enkele gro te bedrijven drang uitgeoefend tot aan sluiting. Om dit te voorkomen is beslo ten in de kop van Noord-Holland een pool hiertegen te vormen. Het gasbedrijf in Langedijk zal dan slechts een distribu tiebedrijf worden, terwijl het gasbedrijf in Alkmaar door deze pool zal worden gehuurd om aan de aangesloten1 gemeen ten en ook Alkmaar zelf, gas te leveren Bij de aansluiting zal de gasprljs in ieder geval niet hoger worden, eerder nog la ger. De heren Duif en De Vries, evenals de heer Timmer konden zich volledig met het voorste! verenigen, daar het slechts tot voordeel strekt van de consument. Met algemene stemmen werd hierna, zoals wij gisteren reeds in het kort meldden, be sloten tot aansluiting over te gaan. Verder was binnengekomen een verzoek van de Ned. Bond van Hotel-, koffiehuis-. Restauranthouders en Slijters tot verla ging der vermakelijkheidsbelasting. Ge zien de grote lesten van deze bedrijven, achtten *ij het noodzakelijk, voor de goede gang van zaken, tot verlaging over te gaan. H»t college v-n B. en W. stelde echter vo.r de teg-nwoordige normen te handhaven. De h.r.n De Vries en Kloos terboer (flem. Beleuevn), zagen gaarne dat aan het verzoek werd voldaan. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 5 t-g-n 2 stemmen. Tegen waren de heren De Vries en J. Kloosterboer Jnz. dijk (PvdA) verklaarde zich tegen, omdat bredere wegen het verkeer maar versnellen. De heren Bruin (R.K.), Stoop (RK) en weth. J. Weel (RK) waren van oordeel, dat het verkeer deze uitgave juist noodzakelijk maakt. Nadat weth. Kuiper er nog op had gewezen, dat bij niet aanvaarding van het voorstel de heer Zijp de gevel straks op dezelfde plaats zal optrek ken werd het voorstel met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Medewerking werd verleend aan 't bestuur der vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Broek op Langen dijk tot het aanbrengen van nieuwe kozijnen en het betegelen van het schoolplein. Aan de heer G. J. van Veen in de Diepsmeer werd een tege moetkoming verleend in de rijWielkos- ten voor het bezoeken van de RK. school te Noord-Scharwoude door drie zijner kinderen. De uitgaven voor het openbaar la ger onderwijs voor 1948 werden voor lopig vastgesteld voor het g.l.o. op 10.468.53 en voor het u.l.o. op ƒ2.648.76. De vergoeding ex art. 103, 2e lid der L.O.-wet 1920 voor de bij zondere scholen werd voor het jaar 1948 vastgesteld op ƒ26.30 per leer ling. Op voorstel van de heer K. van Dijk (PvdA.) zullen B. en W. een on derzoek instellen of de vergoeding voor het nevenverbruik der schoollo kalen door diverse verenigingen niet te laag is. Op voorstel van B. en W. werd be sloten om ter verkrijging van een doorbraak naar het uitbreidingsplan Centrum naast het perceel van de Fa. Jac. Jong aan te kopen het daar gele gen terrein van de N.V. Noordholland se Conservenfabrieken Peter Verburg en het perceeltje van de heer G. Bos. Overeenkomstig de taxatie van de heer Ringers te Alkmaar zal de koop som 19089.bedragen. De Raad spreekt zich in zijn geheel uit over concentratie van het gasbedrijf. Nadat nog enige begrotingswijzi gingen en het besluit tot 5% loons verhoging gemeentepersoneel de ha mer waren gepasseerd, sprak de raad zich unaniem uit voor concentratie van de gasbedrijven, zoals dat ook reeds in andere gemeenteraden aan de orde is geweest. De commissie van beheer zal daarbij toetreden tot de in het leven te roepen „N.V. Gasvoor- ziening kop Noord-Holland". Hoewel de heer Heeringa (PC) zich met de strekking van het voorstel meende te kunnen verenigingen ging z.i. de dele gatie van bevoegdheden van de Raad aan de commissie te ver. Hjj achtte dit een bezwaar in het bjjzonder t.a.v. het te voeren financiële beleid. Ook de heer Volkers (Comm.) voelde dit als een bezwaar. De overige raadsleden achtten dit standpunt te formalistisch en waren van oordeel, dat de te dele geren bevoegdheden met vertrouwen in handen van de commissie zouden kunnen worden gelegd. Nadat de voorzitter nog eens de zaak had toe gelicht en de directeur van het be drijf, de heer Akkerboom, op de wen selijkheid had gewezen, dat de com missie ook voor de toekomst machti ging dient te hebben het gas zo goed koop mogelijk te betrekken, werd het voorstel van B. en W. om in verband met de op te richten N.V. de gemeen schappelijke regeling te wijzigen, aan vaard. De voorzitter sprak de hoop uit, dat het genomen besluit in de toe komst een goede beslissing mag blijken te zijn geweest. Nadat nog was be sloten de woning boven het PTT-kan- toor te Broek op Langendijk te split sen en hiervoor de. nodige gelden be schikbaar te stellen, werd de verga dering gesloten. VOORDRACHT HOOFD TUINBOUWSCHOOL Voor de betrekking van hoofd der lagere tuinbouwschool te Broek op Langendijk, welke door het aftreden van de heer Witteveen in November van dit jaar vacant zal zijn, heeft het bestuur de volgende voordracht opge maakt: 1. De heer Snoek te Sint Nico- laasga, 2. de heer A. Doornheim te Dalfsen. STATUTEN VERZONDEN Verzonden zijn de statuten van de Coöperatieve Tuinbouwver. Aankoop- Vereniging ,De Vooruitgang" G.A. te Broek op Langendijk. In de gisteravond gehouden vergade ring van ingelanden van de banne Noord-Scharwoude, die onder leiding stond van de voorzitter de heer K. van Nienes werden de rekening 1949 en de begroting 1950 behandeld. De rekening sloot met een batig saldo van f 3080.99. De begroting werd vastgesteld op een eindbedrag van f 9918.59 met een post onvoorzien van f 2974.11. ONDERWIJZERES BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de School met de Bijbel is met ingang van 1 Sep tember benoemd mej. G. van de Brink te Amsterdam. Zaterdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat mr. C. P. Eecen zijn functie al di recteur van de „Noordhollandsche" aanvaardde. De oprichting daarvan da teert van 1816, in welk jaar de Onder linge Noordhollandsche Brandweerborg (speciaal voor onroerende goederen) werd gesticht. Een van zijn voorvaderen, die toe vallig een agentschap bezat van een verzekeringsmaatschappij en daarnaast ook een houtbedrijf kwam op de ge dachte zelf tegen brandschade te ver zekeren, want, zo redeneerde hij, wan neer een huis door brand verloren gaat kan ik ook weer het hout leveren voor een nieuw pand. Achteraf is dit idee zeer waardevol gebleken, want van een klein, min of meer plaatselijk bedrijfje is deze onder neming gegroeid tot een groot bedrijf met op het ogenblik een premie-inko men van circa twee millioen gulden met een reserve van niet minder dan een millioen. Uitbreiding der werkzaamheden. In 1847 werd de Tweede Onderlinge opgericht (speciaal voor roerende goe deren), welke lange tijd onder een af zonderlijke directie stond. In 1902 volgde de Oprichting van de N.V. Hol landsche Brandwaarborg-Maatschappij. De beide eerstgenoemde maatschappijen werkten uitsluitend in Noordholland op onderlinge basis, de N.V. Noordholland sche tegen vaste premie, hoofdzakelijk buiten onze provincie. In 1913 werden de twee onderlinge maatschappijen gecombineerd tot de „Noordhollandsche". In 1915 overleed de toenmalige di recteur, de heer Gerbrand Eecen Gz. en zijn echtgenote mevrouw Eecen- Schoorl werd directrice. In feite werd het directeurschap per procuratie waar genomen door de heer A. Wonder Pzn., burgemeester van Oude Niedorp. Op 1 Juli 1925 deed de tegenwoordige directeur mr. C. P. Eecen Gzn. zijn intrede en in 1932 werd de N.V. Hol landsche geliquideerd en de portefeuille daarvan overgenomen door de Noord hollandsche. Het aantal inspecteurs werd uitgebreid en dat legde de grond slag voor een belangrijke uitbreiding. Om technische redenen werd in de ja ren tussen 1941 en 1945 de N.V. Holland sche weer opgericht en men verkreeg belangrijke relaties met het buitenland. Het is duidelijk, dat de grote uitbrei ding van het bedrijf in hoofdzaak on der directie van de tegenwoordige di recteur tot stand kwam. Er werd steeds meer personeel aangesteld, het antieke kantoor werd vergroot en gemoderni seerd en er werken" daarin thans niet minder dan 40 administratieve krach ten. De Jubilaris. Terwijl het bedrijf nog gestadig groeit zal mr. Eecen thans zijn zilve ren jubileum vieren. is niet alleen assuradeur maar ook advocaat en procureur. Destijds promoveerde hij in de rechten aan de Amsterdamse Universiteit waar hij een bekend sportfiguur geweest is. Hij maakte onder meer deel uit van de beroemde ploeg van Nereus, die in 1924 te Zurich het Europees Kampioenschap behaalde. Mr. Eecen was gedurende een jaar Universiteitskampioen middengewicht boksen en toonde zich steeds een groot liefhebber van de schaatssport. Ge durende 20 jaar is hij bestuurslid ge weest van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond, waarvan hij 10 jaar voorzitter is geweest. Hij was be stuurslid van de Internationale Ska ting Union en bovendien voorzitter van de Rotary-club en rechter-plaatsver- vanger bij de Arrondissementsrecht bank te Alkmaar. De jubilaris maakt deel uit van het bestuur van de Kamer van Koophandel. De grote hobby van mr. Eecen is „paarden". Hij fokte er zelf een en de paardensport is zijn lust en zijn leven. Mr. Eecen is thans 52 jaar, maar men kan hem die leeftijd niet aanzien, temeer daar hij over een geweldige dosis vitaliteit beschikt. Ter gelegenheid van zijn zilveren ju bileum zal Zaterdag van 15 tot 17 uur een receptie worden gehouden in ho tel Victory te Alkmaar. Het is te verwachten, dat zeer velen van deze gelegenheid zullen profiteren om de jubilaris te complimenteren. TREVOR HOWARD ALS VAN GOGH Naar „The Times" meldt zal Herbert Wilox een film over het leven van Van Gogh gaan maken. Trevor Howard zal daarbij de rol van de schilder vertol ken. De studio scènes zullen in Enge land worden opgenomen, het overige deel in het land van Van Gogh. Reeds de eerste blik op Harrie Kuijtens werk in de kunstzaal van de Rustende Ja ger doet ons zien dat hier een schilder exposeert van een nieveau waarop zich weinigen bewegen. Het ingeschapen' talent van Kuijten blijkt reeds uit het zelfpor tret van 1899, dat weliswaar vrij conven tioneel van opvatting is, maar voor een zestienjarige een brevet, zoals men geen beter kan wensen. Beschouwt men het hier hangend werk, dat zeker alle kwaliteiten van de schil der belfcht, aandachtiger, dan mallen +wee dingen op: de intuitieve wijze van schil deren en het gebruik van groen. Nergens is berekening, er is een geleid worden door het oog. Er is een zien van landschap, stilleven of figuur en de di recte ovei brenging van het geziene op het doek. Nergens is opzettelijke compo sitie, nergens ook een opzettelijke kleur. Kuijten schijnt het totale beeld door het zien reeds in zich te hebben, waarna zijn hand „vanzelf" de kleuren van het palet pikt. Er is een natuurlijke schilderwijze, onberedeneerd, waarbij de (zeer grote) vakkennis zich niet als zodanig aandient, maar onbewuste handeling is geworden. En daarin herkent men de ware schil der onder de representatieven. Er is geen probleem van vlakvulling of harmonie van (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Het reisje van de Heiloose ouden van dagen Na het zo goed geslaagde reisje van de ouden van dagen van Heiloo, werd in de daar verschijnende „Uitkijkpost" een stuk opgenomen van één der deelnemers, die daarop heel wat onaangename critiek heeft geleverd zonder er royaal zijn naam onder te zetten, zodat ieder van ons, die de tocht meegemaakt heeft, daarvoor kan worden aangezien. Wij hebben de uitge ver van dat blad naar de naam van de ontevredene gevraagd, welke hij ons niet wilde mededelen. Een paar maal is, mij al gevraagd waarom ik de tccht Zo onaan genaam had gevonden. Ik heb altijd grote bewondering gehad voor dit zegenrijke werk, dat door mevrouw Bammes en de heer Groot nu al 23 jaar belangeloos voor de o'iden van dagen verricht wordt en voor de hulp van allen, die zich beschik baar stellen om de tochten te doen sla gen. Als Iemand daar zo ontevreden is, laat hij dan liever thuis blijwr». nulde aan onze dorpsgenoten, die blijk hebben gegeven dat zij een offer willen brengen om anderen een prettige dag te bezorgen. BOOD, Heerenweg 28, Heiloo. Besommingen l|muiden Besommingen van Dinsdag: Trawler Schev. 92 24.600,—. Prijzen per kg: heilbot 2,251,85; gr. midd. tong 2,36—2,30; kl. midd. tong 1,92—1,78; tong I 1.32—1,08; II 1,20—0,98; tarbot I 1,44—1,20. Prijzen per 50 kg: tongschar 4643; schartong 19; schol X 37—30; II 20—15; schar 9; bot 14—9; verse haring 27—12; makreel 26— 18; gr. schelvis 32—28; gr. midd. schelvis 3528; kl. midd. schelvis 3429; schelvis I 29—28; II 23—21; wijting 2119; gr. gul 32—31; middel 24—23; kleine 21—18; kl. hake I 23; II 27; kl. wolf 30; zw. poon 8; kl. koolvis 1814; kl. haai 22. Prijzen per 125 kg: gr. kabeljauw 164—98; gr. koolvis 4839; gr. leng 6563; aanvoer 1400 kisten, waaronder 580 kisten haring. kleuren. Er is alleen een onderwerp en dat onderwerp wordt weergegeven. De compositie schijnt toevallig (als in Mar- seillaans meisje van 1949) en ook de kleu ren schijnen toevallig aangebracht (als b.v. een combinatie van blauw, green en violet in Cavalière, landschap, van 1949). En wat het groen betreft: in vrijwel elk schilderij zal men het aantreffen, bijna zou ik zeggen als symbool voor de inner lijke rust van de schilder. De intuitie is zekei een machtige gids, zelden falend, maar gemakkelijk gestoord door verstandelijke overwegingen. Harrie Kuijten faalt zelden, juist doordat zijn aanleg zo geheel met de zuivere schilder kunst overeenstemt. We kunnen dan wijzen op Ateliertafel, één der beste stillevens, op het Vrouwen portret no. 9, op Zeilschepen (no. 11), waarin de zeilen als in een waterkom zijn opgenomen met prachtige dynamiek, op het sterk sprekend zelfportret (van 1949), op het Tentenstrand (no. 17 van 1934), in tegenstelling met no. 11 statisch, een com positie in kleurvlak. In deze werken lig gen alle eigenschappen die men ook in het andere werk aantreft, soms zus, soms zo, en die onze aanvankelijke indruk be vestigen: te doen te hebben met een schil der van aanmerkelijk niveau, een oase m de stroom van exposities. v. d. W. GESLAAGD Aan de R.K. Meisjesschool te Ber gen slaagde mej. M. C. Schilder voor de onderwijzersakte. Bendeleider geeft- zich over Een van Sicilie's gevaarlijkste ben deleiders, de 35-jarige Francesco Mor- tillaro, die beschuldigd wordt van het plegen van twee moorden, 28 pogingen tot moord, zestien berovingen en vier schakingen, heeft zich aan de politie te Palermo overgegeven. Hij was lei der van een bende, die jarenlang het bergachtig gebied van Cammarata, ten zuiden van Palermo, onveilig heeft gemaakt. Hij werkte vaak samen met Giuliano. POST VOOR DE GENERAAL C H MUIR Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het troepenschip General C H Muir, welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 29 Juni in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruike lijke gegevens dient het adres de ver melding te bevatten: Aaan boord vai het troepenschip General C H Muir 01 thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Ontploffing te Homs eist 230 doden Ten aanzien van de ontploffing in een opslagplaats te Homs wordt nader gemeld, dat 230'personen om het leven zijn gekomen en ongeveer 1.000 ge wond, de meesten ernstig. (Ongecorrigeerd) Volgens de Noordkoreaanse radio Pijongjang is liet Noordkoreaanse ie- ger om 4 uur Seoel binnengetrokken. De regeringsgebouwen zijn bezet en politieke gevangenen vrijgelaten. Volgens radio-Seoel, dat zich thans blijkbaar in communistische handen bevindt, is de Noordkoreaanse minister van justitie, Rhee Yotsj, benoemd tot waarnemend voorzitter van de volks commissie van Seoel om de leiding te nemen van het stadsbestuur. Tass weet te vertellen, dat de Zuid- koreaanse bevolking de Noordkoreaan se soldaten met gejuich, bloemen en vlaggen heeft ingehaald. Generaal Mac Arthur heeft in een reeks communiqué's medegedeeld, dat op enkele kilometers van Seoel een concentratie van ozgeveer veertig Noordkoreaanse pantserwagens is waargenomen. De toestand is stabiel. In de nabijheid van het vliegveld Kim- po zetten de Zuidelijken hun tegen stand krachtig voort. Op ongeveer zestien kilometer af stand van Seoel is een groot aantal lichte vaartuigen waargenomen, waar op zich, naar men aanneemt, het Zuid- koreaanse garnizoen van het schier eiland Ongjin bevindt. Aan de strijd om Seoel nemen mid delzware Amerikaanse bommenwer pers en straaljagers deel. Een bom menwerper zou zes Noordkoreaanse tanks van Russisch type (33 ton) bui ten gevecht hebben gesteld. Ameri kaanse oorlogsschepen zijn onderweg naar de plaats, die Truman heeft vast gesteld, Overigens zullen geen sche pen van de Atlantische vloot naar de Stille Oceaan worden overgeheveld. De zevende vloot, die naar Korea is gezonden, trekt zich thans samen voor de Westkust van Amerika. De commissie voor Korea, die aan vankelijk naar Japan was vertrokken, heeft besloten, naar Korea terug te keren. Zij zal zich vestigen in Poesan, de Zuidelijkste haven van 't schier eiland. Het merendeel van de Amerikaanse senatoren Is thans van gevoelen, dat Amerika de handschoen heeftopgeno men en dat Moskou een oorlog met de Verenigde Staten niet zal riskeren. Republikeinen en democraten zijn be reid, het door Truman ingediende wetsontwerp inzake verstrekking van wapenen aan het buitenland voor een bedrag van 1.222.500.000 dollar zo snel mogelijk te behandelen en goed te keuren, opdat de militaire kracht van de landen van het Atlantische Pact en van Zuid-Oost-Azie wordt verstrekt. Men was algemeen van gevoelen, dat de president geen andere weg had kunnen kiezen dan hij gekozen heeft. Wanneer nu geen resolute houding wordt aangenomen, zo zei men, wordt heel Azie prijsgegeven. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur heeft bekendgemaakt, dat zware bommenwerpers voor het uit voeren van bombardementen vertrok ken zijn. Zij vervoeren bommen van 500 pond. In gezaghebbende kringen te Lake Success is men van oordeel, dat het besluit van de Veiligheidsraad, om de Amerikaanse hulp aan Zuid-Korea te steunen, een onherstelbare breuk tus sen de Sowjetunie en het Westen heeft veroorzaakt. Velen geloven, dat de Sowjetunie nooit meer in de V. N. zal terugke ren, omdat het „politiek onmogelijk" is communistisch China tot de V. N. toe te laten en de Sowjetunie duide lijk te verstaan heeft gegeven, dat zij de boycot der V. N. niet zal beëindi gen, voordat China in de Raad is toe gelaten. Op VRIJDAG 7 JULI a.s. zullen ondergetekenden na- namens hun opdrachtgever, in het openbaar aanbe steden: HET BOUWEN VAN EEN WOONHUIS aan de Frlescheweg te Alkmaar. Bestek en tekening ver krijgbaar 10.franco P. p. 10.35, restitutie 6.ten kantore van ondergetekenden. Architecten-Bureau LUINGE en BART, Bergerweg 146, Alkmaar. Uw advertentie in dit blad treft doel o.a. WINDJACKS, BROEKEN, OVERHEMDEN, OVERJASSEN, REGENJASSEN, SPORTJACKS, MOTORJ ASSEN, BARETTEN, enz. enz. Wij maken U er op at tent, dat onze kleding van prima kwaliteit is en te koop op DONDERDAG a.s. van 10 tot 2 uur in Café De Moriaan, H. SLIKKER, te Warmenhuizen. pijn of een kou of griep J onder de leden M IJ NH A RDT'i POEDERS LhelpenUera! Doos 45 c!.. tot 15 woorden f 1.— elk woord meer 5 een' le koop aangeboden orde, Kenne- 3787, Een damesfiets. Leeghwaterstraat 15. Kofferorgel, prima in voor f 175. Rijneveld, merstraatweg 500. Tel. Heiloo. Simplex damesfiets, als nieuw. Kinderwagen in goede staat, moet weg. Oudegracht 145. Na 5.30 uur. Excelsior stofzuiger en Jaars- mahaard. Bruinvisstraat 32. Goed onderhouden 3-delig kapokbed f 35. Net gedragen zomercolbert f 10. Colbert en vest f 15. Winterjekker f 10. Alles maat 50. Westerweg 296. Z.g.a.n. van Delfts kinder wagen, bill, prijs. I.g.st.z. stof zuiger. Te bevr. Donderdag. J^esterweg 33. 3 Meisjesjurken, 10—12 jaar. Koolwijk, Zeglis 90. 1 z.g.a.n. divanbank, 2 heren- pakken, 2 damesmantels. Zeer billijke prijs. Thuis na 7 uur. Mac. Pontstraat 32. Duitse eikenhouten piano. Te bevragen Vrijdag en Zaterdag. Lyceumstraat 91. Licht motorrijwiel 125 cc. Na 6 uur. Jan v. Soorelkade 20. Tuinbankstel, electr. was machine en damesfiets. Laat 219. Prima 2e hands dames- en herenrijwielen, als nieuw. Dito transportrijwiel. Jan Bloklands Rijwielhandel, Luttik-Oudorp 3, Tel. 3483. Te koop gevraagd Een in goede staat verkerende haard. v. Leeuwenhoekstraat 2. Wasserij „DE VALK", Noorcserkade 68, Telefoon 3776, Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3