Jimmy Rand, uitvinder en-gros Britse vlo< beschikk Opnieuw bloeien in Florence kunst en edel handwerk De gasproductie en -distributie moeten worden geconcentreerd Mechanische hand voor hart-massage en eenverbeterde wasmachine Ee n warme jas van aluminium-plastic Ziekenfondsen hebben bezwaar tegen premieverhoging Tweede Kamer behandelt Huurwet Oppositie als Zuidkoreaanse vliegveld Kim| Bombardementen va de Amerikaanse luchtmacht Militaire situatie is ni( gunstig tv O EX DAG 28 JUNI 1950 JAMES H. RAND is de zoon van een van Amerika's grootste indusitrieëlen, de president van Remington Rand Inc. Maar de jonge Rand heelt beslo ten zijn eigen pad te effenen, in plaats van in het baantje te stappen, dat voor hem klaar was gemaakt. Hij had geen universitaire opleiding. Zijn laboratorium bestaat uit een oud stenen schuurtje achter zijn huis. Hij on derhoudt zich zelf en financiert zijn onderzoekingen uit de winsten, welke hij maakt op zijn uitvindingen. Om geen verwarring te scheppen tussen hem en zjjn vader, noemt hij zich zelf H. J. Rand in plaats van J. H. Een van Rand's laatste vindingen is een nieuw soort wasmachine, aan wel ke de meest waardevolle Amerikaanse patenten werden toegewezen en waar van er nu honderd per dag worden verkocht. Andere ontdekkingen van hem zijn een weefsel, dat tien keer zo warm is als wol, een ventiel dat het drup pelen van kranen belooft te beperker, een luchtmatras, welke het lichaam van een patiënt masseert en hem dus beschermt tegen „door-liggen". Deze en nog vele andere vindingen worden door H. J, Rand en zijn staf van me dewerkers regelmatig geperfection- neerd. In zijn schuur-laboratorium zag de schrijver eens een assistent kleuren met een klein soort revolvertje op een weefsel spuiten, een ander die bezig was met een electrisch wagentje, dat door kreupelen met de tong bediend kan worden, terwijl een derde zich ontfermde over een nieuw soort Ro- botwachtsman, die in staat zou zijn huizen te bewaken tegen brand en in braak! De grote verscheidenheid van Rand s onderwerpen doet geleerden verbaasd staan. Hij aarzelt niet de algemeen gedachtegangen eenvoudig weg op zij te zetten. Hij denkt, zo zegt Woodbu ry, in meer dan één wetënschap tege lijk, waardoor hij in staat is ongelofe lijke dingen tot stand te brengen. „Weefsel X". DE ONTWIKKELING van zijn nieuw weefsel geeft een goed inzicht in de methode, waarmede Rand t.e werk gaat. Ongeveer een jaar geled-n vroeg een bekende fabrikant hem of hij een electrisch verwarmde overjas kon maken, die van electrische draad jes was voorzien als een verwarmde deken, die dan gevoed zouden moeten worden door batterijtjes, die in de zakken van de jas moesten worden mee gedragen. Rand vond het idee wel goed, maar de uitvoering niet prac- tisch. De gedachte om een verwarmde overjas te maken hield hem echter «teeds bezig. We worden koud, zo redeneerde hij, omdat 80 pet. van alle lichaamswar ri te verloren gaat door een proces van uitstraling. Prachtig! Maar hoe kon die uitstraling worden tegengegaan of uitgeschakeld? Rand besloot het antwoord te zoe ken in de metallurgie en hij ontdek te toen, dat er een aantal metalen bestond, o.a. aluminium, dat afdoende tegen uitstraling beschermt. Toen hij dit eenmaal had gevonden, mengde hij aluminium met een soort plastic, streek het over kunstzi'- de en kwam met zijn „Weefsel X" op de markt, dat absoluut „straling-vrij" is en toch zacht en duurzaam. Wan neer men een beetje van deze verba zingwekkende stof op de hand wrijft begint deze direct warm aan te voe len, omdat haar natuurlijke warmte niet kan ontsnappen. Een lichte over jas, bekleed met dit weefsel, is war mer dan een zware overjas van „ouderwetse" stof. De mogelijkheden voor dit product zijn natuurlijk enorm Was drogen. De methodes, welke Rand gebruikte om de wasmachine te perfectionneren. zijn ook al merkwaardig. Hij merkte op, dat de technici werkten alsof de enige practische manier om de was te drogen daarin bestaat, dat het was goed wordt rondgedraaid. Rand her innerde zich echter, dat er in de chi rurgie voor het drogen van menselij ke weefsels en andere substanties vaak gebruik wordt gemaakt van het va- cuum-proces. Hij bracht dan ook een rubberbekleding in het ronde gedeel te Van de kuip van de wasmachine aan en ontwikkelde een pomp, die zowel lucht als water kon verwerken. Nadat het water is weggezogen, droogt het luchtledige, dat dan is ontstaan, de kleren in enkele minuten. Rand toon de zijn vinding aan een grote fabri kant, die het apparaat voor een enorm bedrag contant van hem kocht en hem bovendien een vorstelijk con tract aanbood, dat inhoudt, dat Rand voor elke machine, die gedurende de eerste twintig jaar wordt verkocht, een bepaald bedrag ontvangt, De jonge Rand bracht zijn meeste tijd door met medische onderzoekin gen. Hij ontwikkelde behalve de reeds genoemde luchtmatras, verschillende toestellen, die van grote waarde voor de geneeskunde bleken te zijn. Voor de medische wetenschap. VAN deze ontdekkingen wilde hij nooit enig profijt genieten. Zijn meest opzienbarende gift aan de medische wetenschap was tot dusver wel de uiterst gevoelige mechanische hand, die nu gebruikt wordt om het hart van een patiënt, die aan een slagader geopereerd wordt, aan de gang t c- houden. Hij kwam tot deze vinding na la" ge besprekingen met een van 's we relds beroemdste hartchirurgen dr Claude S. Beek uit Cleveland. Heel veel mensen stierven tijdens een der gelijke operatie. Zij krijgen dan een hevige koorts, het hart ondergaat dan plotseling een korte siddering en houdt eensklaps op te functionncr m Door nu zijn hand op het hart te leg gen en het in een regelmatig tempo te masseren, ontdekte dr. Beek dat hij het sidderen kon voorkomen. Maar de menselijke hand is niet krachtig ge- TIJD, dat toe voor een sttti- ver de wereld konden rond reizen, of van krantenjongen millionnair werden, is reeds lang voorbij. Het beginnen zo lang zamerhand zelfs sprookjes te worden. Clarence Woodbury' vertelt echter in een artikel in „The American Magazine" iets van de ondernemende Jimmy Rand, die, hoewel in wat andere omstandig heden, toch eigenlijk met niets begon en het klaar speelde om na enkele jaren eigenaar te zijn van een enorm" bedrijf. Deze Jimmy vond het electrische scheermes uit en.de ball point, de zelf-vullende pen, waar van toen iedereen dacht dat ze nooit van practische waarde kon worden. noeg om een dergelijke inspannende bezigheid lang genoeg vol te houden. Rand's mechanische hand is nu in staat dr. Beek te helpen bij het redden van vele mensenlevens. Jimmy's leven. JIMMY RAND werd geboren in Pal- ham, New York, in 1913. Van zijn ge boorte af was hij een lastig jog. Hij wilde niets leren, waarvoor hij zich niet interesseerde. Op school was nij zelfs zo lastig, dat hij tot driemaal toe zakte. Toen Jimmy 13 jaar was. vroeg zijn vader aan een vriend, dr. Onville, die een sanatorium beheerde in Kan sas City, of hij niet een baantje voor de jongen had, Dr Cunningham, een van de medewerkers, liet Jimmy toen assistent-werk verrichten op het tech nisch laboratorium. Daar vond Jim my voor de eerste keer een wereld die hem interssee.rde en dus.... be studeerde hij eerst heel gemakkelijk de veel ingewikkelder problemen. Óp een dag vond dr. Cunningham Jimmy bezig een bloedtelling te doen, een werk dat uitsluitend door goed ge trainde assistenten wordt verricht. Die zomer bewees Jimmy, dat hij toch wel het een en ander in zijn mars had. Zijn vader liet hem in schrijven voor de militaire opleidings school. Hij werkte daar zo hard dat hij de stude. in twee jaar tot een goco einde bracht cn aldus zijn diploma behaalde toen hij 16 jaar was! Toen stuurde zijn vader hem naar Wenen om Duits te leren cn medische cursus sen te volgen. Naar huis teruggekeerd, ging hij college lopen aan de Univer siteit van Virginia. Maar drie jaar la ter, toen dr. Cunningham met het la boratorium van Kansas-City naar Cle veland verhuisde, ging Jimmy toch mee en zegde hij de Universiteit voor goed vaarwel. Ook vond hij het electrische scheer mes uit en daardoor kreeg hij een functie aangeboden bij de vertegen woordiging van Remington Rand in Duitsland, Jimmy nam dit aanbod aan, maar slechts onder de voorwaarde, dat de helft van de tijd voor zijn eigen werkzaamheen beschikbaar zou blij ven. De oorlog maakte aan zijn onder zoekingen een einde. Onmiddellijk ia Pearl Harbour nam Rand, die inmid dels was getrouwd en een paar kin deren had, dienst als oorlogsvrijwilli ger. Toen hij uit de oorlog met tal van onderscheidingen voor betoonde moed, thuis kwam, was hij bitter teleurge steld. Al zijn zuinig bijeengebrachte spaarduitjes waren in de loop der ja ren opgeraakt om zijn gezin te onder houden. Ieder ander zou zich in een dergelijk geval tot zijn vader of tot de regering gewend hebben. Maar zo dacht Jimmy er toch niet over. Hij herinnerde zich namelijk hoe hij tij dens een hevig gevecht plotseling zijn horloge verloor, doordat zijn horloge bandje was gebroken. Daar moest toch was aan gedaan kunnen worden! Na enig proberen maakte hij een heel eenvoudig plastic bandje, dat aan alle eisen voldeed. Een fabrikant besloot het in productie te nemen en bood Jimmy een fabelachtig bedrag aan contant geld om een eigen zaak te kunnen opzetten! In vijf maanden tijds werden er meer dan 200.000 van deze bandjes verkocht tegen 1,50 dol lar per stuk. Rand en zijn medewer kers maakten een winst van ruim 30.000 dollar! Voor dit geld nam hij een secretaris en een ontwerper in dienst. Hij ging verder met zijn onderzoek aan de wasmachine. Zo bouwde hij langza merhand een steeds groter wordende onderzoek-organisatie op, die uniek mag worden genoemd. Van zijn vaste staf van medewerkers zijn er slechts twee, die een ingenieurs-opleiding hebben. In plaats van afgestudeerden, neemt Rand veel liever all-round vak mensen uit de industrie of het labora torium. Ook de werknemers in het bedrijf van de jonge Rand varen er bij zijn moderne inzichten wel bij. Zij krijgen namelijk voor elke verbetering, die zij kunnen aanbrengen aan, een der machines of voor elke eigen vinding, een flink bedrag aan geld. Door deze regeling werken de medewerkers van Rand niet alleen hard, maar ze wor den zelfs tot het uiterste aangespoord 16-jarig Zweeds meisje ging op avontuur Te Rotterdam is een 16-jarig Zweeds meisje, Ann Marie Gustavsson uit Naka bij Stockholm aangehouden. Zij had in Zweden kennis gemaakt met 'n matroos van de „Batavier 3", die aan haar wens om naar Engeland te gaan gehoor gaf en 't meisje aan boord smok kelde. Hij verstopte haar in 't hospi taal, waar hij haar van leeftocht voor zag. In Rotterdam aangekomen, ver huurde zij zich als dienstbode om later naar Liverpool door te reizen. Bij haar poging om weer als verstekelinge weg te komen, werd zij echter gesnapt. In haar twee paspoorten, een Engels en een Zweeds ljad zij met haar geboorte datum geknoeid en zich uitgegeven voor 18 jaar. Het begin is er Deze week zal het eerste stuk dijk van de Zuidoostpoldcr, dat achter Kampen ligt, boven water komen. De naam van dit stuk zal Vosseweerd worden. De slechte weersgesteldheid van de laatste week heeft het werk enigszins vertraagd. Commissie—Van Iterson oordeelt: Nieuwe cokesfabriek aan Noordzeekanaal Een staatscommissie onder voorzit terschap van prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, die het vraagstuk van de centralisatie van de gasvoorziening heeft bestudeerd, is tot de conclusie gekomen, dat er een ingrijpende wij ziging in de openbare gaslevering zal moeten worden ingevoerd. Zowel wat de distributie als wat de productie betreft zal naar een aanzienlijke con centratie moeten worden gestreefd. Alleen dan is het mogelijk, om tot een efficiënte gasvoorziening te geraken en de productiekosten te drukken. In concreto beveelt de commissie aan de uitbreiding van het bestaande kolenverdelingsbedrijf in Limburg, het herstel van dat in Zeeuws-Vlaan- deren en de stichting van een nieuw bedrijf aan het Noordzeekanaal en productieconcentratie in het gebied van de Maasmond. De productie in het Noorden en Oosten des lands moet in enkele gasfabrieken worden samen getrokken, zolang hier niet op andere wijze, b.v. met aardgas, in de behoef te aan gas kan worden voorzien. Voorts dienen er een of meer gas- transportmaatschappijen te worden opgericht, die de aanleg en het be heer van de hoge-druk-gastransport- netten ter hand nemen. Echter moet ook de distributie van het gas worden geconcentreerd. Het minimum aantal aansluitingen aan een distributiebe drijf dient naar het oordeel van de commissie te liggen tussen 30.000 en 60.000 per bedrijf. Op die wijze zal met twintig tot dertig bedrijven kun nen worden volstaan. De helft van de commissie wil de gasdistributie in handen van de grote gemeenten en van combinaties van kleinere gemeenten laten. De andere helft is bovenal voorstander van de vorming van energiebedrijven en wil daartoe de provinciale electriciteits- bedrijven met medewerking van de gemeenten in provinciale energiebe drijven omzetten cn deze tevens met de distributie van gas belasten. Dc regering dient naar het oordeel van de commissie haar standpunt te bepalen cn dan te trachten, door m- derlinge samchwerking der betrokke nen de plannen te doen verwezenlij ken. Overigens maakt de zorgwekken de toestand van de gasfabrieken het noodzakelijk, onverwijld tot doeltref fende maatregelen over te gaan. Het Centraal Overleg van Zieken- fondsorganisaties heeft in een breed voerige uiteenzetting zijn bezwaren uiteengezet tegen de verhoging van de premie voor de afdeling vrijwillige verzekering. Het is van mening, dat premieverhoging uit sociaal-economisch oogpunt bezwaarlijk kan worden aan vaard, zolang niet de groep vrijwillige verzekerden zodanig is geselecteerd, dat zij, die tot het Nederlandse bedrijfs leven hebben gehoord en dientengevolge tot de verplicht verzekerden behoren te worden gerekend, uit de vrijwillige verzekering zijn afgevoerd. Een sub sidie van de overheid zal nodig zijn, wil men hen, die dan nog tot de groep vrijwillig verzekerden behoren, niet in een positie brengen, dat zij geen lid meer van een ziekenfonds kunnen zijn of worden. De fondsen zullen tegen de thans ingevoerde regeling protesteren en dit protest doen vergezeld gaan van een naar hun mening betere regeling. VOORZITTER VAN DE BELGISCHE SENAAT Oud-minister Struye is met 89 tegen 60 stemmen voor de heer Rolin, bij 24 onthoudingen, tot voorzitter van de Belgische Senaat gekozen. Toen wij als kleine kinderen wel eens met grote bewondering naar een koopvrouwtje keken, die met een prachtige tros ballonnen in alle kleuren op de hoek van een straat stond, kwam de heimelijke wens bij ons op: „Als er nu eens een harde windstoot kwam, die de ballonnen mèt het vrouwtje hoog de lucht in joeg!" Over het lot van het slachtoffer dachten wij in onze kinderlijke onschuld niet na. De Engelse kinderen uit Leeds en omstreken hebben deze kinderdroom zien verwezelijken. Tijdens een demonstratie ging de luitenant Peter Rayner aan 80 ballonnen, met water stofgas gevuld, de lucht in. Hij zat echter aan een lijn vast, zodat hij na een tocht door het luchtruim weer behouden op de aarde landde. r MR. A. TH. LAMPING, die waar- schijnlijk binnenkort naar Indone sië zal vertrekkenals opvolger van de Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld. I Drukte in de stad der Medici (Van onze correspondent te Florence) JTe stad van de Medici aan de Arno sprankelt van nieuw leven. Meer dan anders ontmoeten mensen uit de gehele wereld elkaar hier. Pelgrims voor het Heilig Jaar gaan van de ene kerkelijke bezienswaardigheid naar de andere. Vooraan lopen een of meer geestelijken, daarachter volgt een bonte menigte uit een reisgezelschap. Opera, balletten, concerten en toneel uitvoeringen van het 13e Maggio Mu- sicale Florentino herschapen tot diep in Juni de avonden in een zomcr- nachtsdroom. In Florence is het volop zomer. Het kwik staat er zelfs tien graden hoger dan in het slechts vier uren sporen er vandaan gelegen Mi laan. De nienwaangekomene moet eerst even acclimatiseren. Zijn tong plakt hem aan het gehemelte en zijn kleren voelen klam aan op zijn lichaam. Wat komen al die vreemdelingen hier doen? Er is wel geen stad in de wereld, waar op een zo beperkte ruimte zoveel kunstschatten zijn ge concentreerd. Ieder verlustigt zich op zijn manier. De oude brug. die de oorlog overleefd heeft, de Ponto Vec- chio, is de moeite van het bekijken waard. Voor de juweliers en de zil versmeden verdringen de mensen zich. De oorlog is aan deze stad voorbij gegaan. Het had ook anders kunnen zijn, zoals blijkt uit de vele sporen van geweld op de toegangswegen naar de stad. Die dateren echter al weer van ruim vijf jaar geleden. Nie mand die op de Piazza della Signoria staat, kan zich voorstellen, dat dit plein in een massa puin zou zijn ver anderd. Een actieve vereniging van vreem delingenverkeer gaf dezer dagen een modeshow. De anders zo ontoeganke lijke Florentijnse dames waren deze avond wat minder op een afstand en verschenen in groot avondtoilet. Slan ke, vrouwen met ovale gezichten, lan De Tweede Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behande ling van het wetsontwerp houdende regelen nopens de huurprijzen van on roerend goed en de bescherming van de huurders, de „huurwet". Volgens dit ontwerp zullen de huurprijzen van dc vóóroorlogse gebouwenvoorraad cn van hetgeen in het begin van de oorlog nog tot 27 December 1940 is gebouwd, van dc datum van de inwerkingtreding van deze wet af met 15 procent worden ver hoogd. Bij Koninklijk Besluit zal worden bepaald op welk tijdstip de wet in werking treedt. dit wel juist? Deze vraag moet z.i. ont kennend worden beantwoord. De heer Gortzak (CPN) betoogde, dat de onrust onder de huurders niet is weggenomen door de memorie van ant woord. De bezwaren tegen het wets ontwerp zijn niet opgeheven. Het wer kende volk heft geen vertrouwen in de bewering der regering en der rege ringsgetrouwe pers, dat het wei-kende volk geen nadeel van de voorgestelde huurverhoging zal ondervinden. De heer Gortzak gaf in overweging de behandeling van het onderhavige wetsontwerp te schorsen, totdat de wetsontwerpen inzake belastingherzie ning volledig in deze Kamer zijn be handeld. Spr. achtte het ontwerp on aanvaardbaar. De heer Van der Feltz (CH) consta teerde dat niet veel wordt ingelopen op het tekort van 300.000 woningen. Het kan nog groter worden door de te rugkeer van tienduizenden uit Indone sië. Hij betoogde, dat de huren te laag zijn en dat de economische fout van te lage huren op de duur op een of an dere wijze ten nadele van het Neder landse volk komt Tegen zes uur werd de vergadering geschorst. Avondvergadering In de avondvergadering betoogde de heer Ritmeester (VVD) dat er eerder compenserende maatregelen hadden moeten worden genomen. Hij ontwikkelde bezwaren tegen hel huur beleid der regering en wilde weten hoe de regering komt tot de bewering dat zij een verlaging der onderhouds kosten verwacht. Naar sprekers oor deel is een huurverhoging van 15 pel. aan de lage kant. De voorgestelde 15°lo verhoging De regering is van oordeel dat niet tot uit dit voorstel voortvloeiende ver hoging van lasten kan worden over gegaan, indien niet tegelijkertijd enke le maatregelen worden ingevoerd, die een verlaging van lasten met zich brengen. Als zodanig strekt in dc eer ste en voornaamste plaats het wetsont werp tot vermindering van de loon- en inkomstenbelasting. Ais gevolg van de daarbij voorgestelde belastingverlaging zal voor het overgrote gedeelte van de huurders tegenover de lastenverzwa ring ingevolge de huurverhoging een verlaging van lasten komen te staan, welke naar het oordeel der regering voldoende compensatie biedt. De heer Van Vliet (KVP) zeide de strekking van het ontwerp duidelijk te achten. Spr. acht de compensatierege ling voor de huurders met grote ge zinnen volkomen onbevredigend. Voor de minstdraagkrachtigen ware een op lossing te vinden door een huurtoelage, gelijk aan de huurverhoging. De heer Stapelkamp (AR) zeide, dat de minister een hopenloze poging doet om een slechte zaak goed te praten. Die slechte zaak is het huurbeleid. Na.r sprekers oordeel heeft Belgie een betere weg gevolgd, door de huren aan de kosten van het gestegen levenson derhoud aan te passen. De heer Ten Hagen (arb) merkte op, dat een actie gevoerd wordt, waarbij het doet voorkomen alsof een verho ging van 15 pCt. te gering zou zijn. Is De heer Roolvink (KVP) meen de, dat het ontwerp juridisch bezien valt toe te juichen. Het is z.i. niet no dig de positie van de onderhuurder afzonderlijk in de wet te regelen. De heer Van Dis (S.G.) vond het onbillijk, dat de huurprijzen op het oude peil zijn gehandhaafd. Er had allang een redelijke oplossing moeten zijn. De heer Kikkert (CH) gaf zijn instemming met het ontwerp te ken nen. De minister heeft z.i. het juiste midden gekozen. Er zal een weg moe ten worden gevonden om een com pensatie te geven aan diegenen, die anders niet geholpen worden. De heer Hoogcarspel (CPN) zeide, dat de Kamer over de belas- tingontwerpen had moeten worden ingelicht. Deze moeten z.i. eerst wor den vastgesteld. De minister antwoordt De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer In 't Veld, zeide in zijn antwoord ook gaarne spoediger indiening van het ontwerp te hebben gezien, maar men moet be grip hebben voor de moeilijkheden, waarmede de regering na de bevrij ding te kampen had. In verband met de opmerking, dat de grote fout is ge weest, dat bij de loon- en prijspolitiek geen rekening is gehouden met de huren, zeide spreker, dat het met de laatste loonronde al moeilijk genoeg was de eindjes aan elkaar te knopen. De verwachting, dat de onderhouds kosten zullen dalen is z.i. voldoende gegrond met het oog op de daling der bouwkosten. Het stellen van een grens van b.v. f 300 waar beneden geen verhoging zou worden toegelaten, ge lijk bepleit door de heer Hoogcarspel, achtte de minister bezwaarlijk. Op schorting der behandeling tot na de aanneming der belastingontwerpen zou z.i, geen oplossing brengen. De huurverhoging zal niét ingaan voor 1 Januari 1951, omdat gewacht moet worden op de invoering der be lastingwetten. Tegen half twaalf werd de verga dering verdaagd tot hedenmiddag één uur. ge zwarte wimpers en gracieuze bewegingen herinneren eraan, dat Botticelli en andere meesters van de Renaissance in deze stad hun model len vonden. Reeds in de foyer was het een modeshow. Toen de modellen werden getoond brak er een enthou siast applaus los. Hadden deze model len werkelijk een Franse inslag, zoals de stadskranten de volgende dag be weerden? Wij geloven het niet, want wij zagen Florentijns kant aan de buitengewoon mooie avondjaponnen, zagen Florentijnse hoeden in vele va riaties, zoals ze dit jaar in geheel Ita lië gedragen zullen worden en wij verheugden ons over de eenvoudige lijn en gedekte kleuren van de toi letten. Florence is een stad met een zeer fijne smaak. Wie met de Baedeker in de hand langs de gebouwen en monu menten loopt, vergeet zo gemakkelijk wat ook nu nog ontelbare kunstenaars en handwerklieden hier produceren. Wat zij uit porcelein, glas, metaal en ivoor maken, is te zien in een grote zaal van de handwerktentoonstelling. De compositie, die wij eerst voor een schilderij aanzagen, bleek bij na dere beschouwing een samenstelling te zijn van alle mogelijke zeldzame stenen. Ten tijde van de Medici was dat de grote mode en alle musea her. bergen deze mozaieken, meestal bloem motieven op zwart marmer. Opval lend zijn een paar gele papegaaien op een zwarte achtergrond, waarvan de steentjes uit een groot blok afkom stig zijn, dat de vader van de kunste naar eens uit een hol in de Ganges haalde. De prijs van dit zeldzame stuk is 15.000 lire. Wanneer de meester op dit gebied, Menegatti, voor altijd zijn ogen gesloten zal hebben, heeft zijn werk alleen nog museumwaarde. Nie mand is in staat zich van het voor handen ruwe materiaal 280.000 steensoorten te bedienen. Schocncnkunstenaar Er ontstaan nieuwe handwerken in Florence. Op de bovenste verdieping van het oude Palaste vinden wij Sal- vatore Ferragamo aan' het werk. Hij is geen Florentijn, doch stamt uit de buurt van Napels. Hij heeft echter Florence wegens zijn kunstzinnig ka rakter tot zijn woonplaats gemaakt. Deze temperamentvolle, nog jeugdige man met zwarte ogen maakt jaarlijks 600 modellen van damesschoenen, die zelfs Hollywood in vervoering bren gen. Hij maakt geen gebruik van ma chines. Ook zijn 600 medewerkers zijn kunstenaars en maken na, wat hun meester hun als voorbeeld geeft. Fer ragamo laat zich op geen enkele ma nier door het buitenland inspireren. Men noemt Boulogne de „vette" stad, omdat het in vroeger jaren meer om goed eten gaf dan om kunst. De Florentijnen zijn ondanks hun kunst zinnige vermogens niet afkerig van lekker eten. Wij bezochten een soort herberg, waar aan de zes tafels, die het lokaal rijk was, ongeveer tien na tionaliteiten zaten te eten. Ons oor deel over de grote Florentijnse bief stuk is in een woord gezegd: uitste kend. Einde Juni is deze droom in Flo rence afgelopen. Dan komt de stad in zo'n tropische hitte, dat iedereen naar zee vlucht om enige koelte te krijgen. Maar vreemdelingen, die op zoek zijn naar schoonheid, zullen toch na Juni in groten getale in Florence vertoe ven. Schietpartij tijdens rechtszitting In het Brusselse Paleis van Justitie weerklonken gisteren plotseling revol verschoten, toen er uitspraak werd ge daan tegen een man, die beschuldigd werd van het verraden van illegale strijders aan de Duitsers. De man werd tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Terwijl het vonnis werd voorgelezen, trok hij plotseling een revolver, schoot eerst zichzelf in het been en richtfe vervolgens het wapen op een medeverdachte, die werd vrijge sproken. Het schot miste. Allen hadden zich tijdens da schietpartij plat op d» grond geworpen. Toen echter hebben gendarmes herti ontwapend en aan zij'n benen dis Zaal Trit gesleept. Alleen de president wSs tijdens dit incident volkome» anvei'stoorbaar. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9. Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE A.chterd.,ro 20. Te!. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN „MET HET OOG OP ZIJN ENIGDE NATIES EN OM EEN N! ENGELAND BESLOTEN ZIJN M. WATEREN ONMIDDELLIJK TEI TE STELLEN," ALDUS DEELDE LAGERHUIS MEDE. DE LEIDEI CHILL VERKLAARDE NAMENS LEDEN HUN BEST ZULLEN DO WELKE HIJ NODIG HEEFT. DE VERRE OOSTEN BESTAAN, ZO LICHT VLIEGDEKSCHIP, ZEV FREGATTEN. DE OPPERBEVEL! VAN DE BRITSE REGERING OP Van het front in Zuid-Korea w vliegveld Kimpo zich thans officiei bevinden. De Zuidkoreaanse regeri vermoedelijk in het 250 km ten Zn: Volgens militaire bronnen te Tokio eenheden die gisteren Seoel ingeni Zuidkoreaanse defensielinie, die dw braak, aldus de berichten, zijn mini van de rivier de Imjin, die samen: grens naar de hoofdstad te dekken, divisies, die de verbinding van Tsjc met de Oostkust verdedigen, oms Korea zal de regeringstroepen ech van een nieuwe verdedigingslinie Z.O. van Seoel. In een communiqué van gene MacArthurs hoofdkwartier wordt klaard, dat de Amerikaanse luchtm in het Verre Oosten „met succes" b bardementen heeft uitgevoerd op t penconcentraties, vrachtautoconvoi en spoorwegen in de buurt van Mi san, 35 km ten noordwesten van Si Een jachtbommenwerper en een t delzware bommenwerper werden mist. Het corr— miqué voegt er aan dat Noordkoreaanse machines een F straaljager en een Marauder bomn wei-per hebben ernield, die deel maakten van een groep van drie vl tuigen, welke op het vliegveld Soewon (Soewon is MacArthurs hoe kwartier in Zuid-Korea) waren geli De Amerikaanse vliegtuigen heb tot Woensdagavond zeven No< koreaanse jagers neergeschoten, achtste machine werd vernield c een Zuidkoreaanse Mustang, boven rivier de Han ten noordwesten Seoel. Noordkoreaanse troepen zijn Woi dag na de bezetting van Seoel de 1 overgetrokken Zij zullen thans tot de Kin, tachtig kilometer meer r het Zuiden, geen natuurlijke hint nissen en slechts weinig georganisee tegenstand ontmoeten. Door de val Seoel zijn alle verbindingen naar Zuiden ontwricht, daar alle berieh over die stad liepen. De brug over Han moest worden opgeblazen. De door werden vijftig Amerikaanse rc taire adviseurs in Seoel opgesloten, ternauwernood de Zuidelijke troe; hebben kunnen bereiken. Twee Zui lijke divisies werden van hun toevc wegen afgesneden. Afgezien van eerste divisie, die zich langs de k had teruggetrokken en zich goed weerd had, zou er van de troepen v nig meer zijn overgebleven dan aantal verspreide groepen. Het blijkt, dat de Zuidkoreaa troepen niet zijn opgewassen tei tanks en artillerie. Anti-tankkanonni en afdelingen, bewapend met pants vuisten sloegen op de vlucht, toen Noordelijke tanks naderden Een enk tank, die bij Seoel door de linies br veroorzaakte een paniek en dreef verdedigers op de vlucht De wa| werd gevolgd üoor eer, aantal and tanks, die spoedig de bezetting van stad hadden voltooid De vluchtei militairen blokkeerden Woensdagm gen met hun vrachtauto's de stra van Soewon. Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen avond: Aanvankelijk weinig be wolking en in de jchtend snelle stijging van temperatuur bij zwak ke tot matige Zuidelijke wind. Later van het Westen uit toe- •emencle bewolking met Kan.- op jnkele verspreide buien tijdens hei oinnendringen van koel- e lucht. VRIJDAG: Zon op 4.23, ondei 21.04; maan op 22.26, onder 4.13.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6