Zuidelijk indonesie blijft neutraal als oorlog komt Generaal Douglas Mc. Arthur. Het federalisme en de kwestie-Ambon CHEFAROX 3 Toch blijft half Nederland nog thuis De premieverhoging Vrijwillige Ziekenfondsverzekering Troepen her$ rivier Han, Vliegtuigen de aangewezen Nieuw-Guinea behoort bij Djakarta; Australia's deel moet open voor de emigratie van Indonesiërs' luist de blijvende werking is belangrijk Het nieuwe boek Meer vacantiegangers dit jaar Het standpunt der Ziekenfondsorganisaties Is 'n landbouwarbeidswet thans noodzakelijk? Nog geen Amerika troepen op Kore Besluit van Mac Arth Amerikaanse luchtaan op Pyongyan DONDERDAG 29 JUNI 1959 Gesprek met Hadji Agus Salim J7EN onzer redacteuren maakt een reis van zes maanden door Indonesie, teneinde de ontwikke ling der dingen met eigen ogen gade te slaan. Hij zond ons uit Djakarta zijn eerste brief: een ui termate interessant gesprek met de oude, geslepen politicus Hadji Agus Salim. Velen in Nederland zullen het met de opvattingen van Agus Salim niet eens zijn. Maar dat neemt niet weg dat men, tot goed begrip van de ontwikkeling, dient kennis te nemen van zijn zienswijze, die de politieke gang van Indonesie bepalend beïnvloedt. GRAND OLD MAN" noemen hem zijn bewonderaars, terwijl zijn tegenstanders van „die sluwe oude vos" spreken en de één met lof, de ander met smaad in zijn stem, U zal vertellen, dat hij minstens evenveel tot de zelfstandigheid van Indonesie heeft bijgedragen als de hele Silawangl divisie. Maar vriend èn vijand zullen van Agus Salim, de leider der eerste grote Indonesische massabeweging: de Sarekat Islam, van deze hadji en Korangeleerde, die de hele wereld bereisde, deze eerste minister van buiten landse zaken en vliegende gezant der republiek, de grote gevatheid en geestigheid erkennen. „Het was in de dagen", vertelde Sutanu Sjahrir mij deze weck, „dat wij in de „Partai Socialis" nog fel tegenover de Sarekat Islam stonden. Hadji Salim had toen reeds datzelfde sikje, dat nog steeds die eigenaardige spitse puntigheid aan zjjn gezicht geeft, en wij waren van plan door een voort durend zacht gemekker de vergadering in de war te sturen. Midden in ons ge-beh-beh hield Salim ineens op met spreken. „Ik hoor hier," zei hij, „eigenaardige dierlijke geluiden. Het schijnt, dal: er vele geiten in deze zaal zijn. Nu heb ik niets tegen deze nuttige en zacht moedige dieren, maar uit hun gemekker zou ik opmaken, dat ze nood zakelijk gemolken moeten worden. Ik zou dus die geiten even gelegenheid willen geven de zaal te verlaten, waarop we als mensen onder elkaar de vergadering voort kunnen zetten." „We verlieten de zaal niet," zei Sjahrir, „maar we hielden van dat ogen blik af op met ons gemekker. [Aeze grote gevatheid maakt het luis teren naar Salim nog altijd tot een genoegen. Hij ontving mij in zijn werk vertrek op het ministerie van buiten landse zaken, waar hij thans „adviseur" is, al zal iedereen U vertellen dat zijn betekenis en zijn woorden ver boven die van een gewoon .adviseur" uitgaan en die van menige minister overtref fen. Natuurlijk liep ons gesprek over het vraagstuk van de „derde macht",, in de internationale politiek, dat Nehroe had aangesneden. „Ik meen", zeide Salim, „dat wij in dat opzicht niet anders kun nen. Er zijn twee kansen: de catastrofe komt of zij komt niet. Komt zij, dan hebben we geen keuze maar worden object. Komt ze niet, dan kunnen wij slechts door onze neutraliteit tegenover beiden tot een positieve kracht voor de vrede worden. Misschien zullen wij dan ook moeten kiezen, maar een voor barige keuze thans is een keuze voor de oorlog, een keuze dus van dat, wat onze volkeren zeker niet willen en die, naar mijn mening, de oorlog naderbij zou brengen. Het standpunt van De Kadt in Ne derland kan ik niet begrijpen, omdat ik op mijn leeftijd niet meer zó als hij in louter wit en zwart vermag te den ken. Men verwijt ons hier in het Oos ten wel eens sentimentspolitiek, maar ik meen dat men zich bij U sterker dan wij door sentiment laat beheersen. Ik ben een tegenstander van het Russi sche communisme, omdat men daar ginds communisme vereenzelvigt met staat en nationale macht, maar wan neer men, zoals Rome dat thans doet, alle communisten eenvoudig in de ban doet, loopt men daarbij kans velen uit te sluiten, die juist door het psycho logisch beroep, dat men daarginds vaak op het beste in de mens doet, commu nist zijn geworden. Ik ben veel meer optimist dan men het in het Westen nog zijn durft. Ik kan dat zijn, omdat ik nooit de kennis, maar altijd de wijsheid gezocht heb. Ik kijk niet op de specialisten van de wetenschap neer, maar stel hen op dezelfde trap als een goed auto-mon teur of andere vakman. Voor mij is de geest van groter belang dan het intel lect: wijsheid staat hoger dan begrip; er is geen groter gevaar dan kennis zonder begrijpen. En wat nu mijn eigen volk aangaat, vertrouw ik op zijn fundamentele wijs heid die het steeds weer in staat ge steld heeft ook de grootste ellende te incasseren, omdat het er de betrekke lijkheid van inzag. Het is theoretisch denkbaar, dat wij ons door een neutra liteitspolitiek zouden isoleren en dan, zonder hulp terugzakken tot primitie ver toestanden, als die van de bewoners der Fidzji-eilanden. Ook dan zouden wij nog in staat zijn een belangrijke hoe veelheid menselijk geluk te verwerke lijken. Maar ik geloof niet dat de we reld dit isolement zou verdragen, daar voor heeft ze onze grondstoffen te veel nodig. Ze zal ons wel móeten blijven helpen. Er is echter geen waar geluk mogelijk zonder Gods hulp. Ik heb nooit kunnen begrijpen hoe de Verenig de Naties zegen op hun werk konden verwachten, zolang men daar niet de behoefte voelde de vergaderingen met een enkel stichtelijk woord te openen. Samenwerking tussen alle waarachtig gelovigen moet mogelijk zijn, omdat de kerken wel sterk ten opzichte van hun theorieën over het hiernamaals, maar slechts zeer weinig over wat goed en kwaad is tussen geboorte en dood, verschillen. De oecumenische beweging schijnt mij wel een stap toe in die rich ting, maar lijkt nog te veel op een angstverbond van machtelozen. Mis schien dat de katholieken er daarom niet aan meedoen, want die voelen zien nog niet zwak Drie vragen. Zo zei Hadji Salim nog vele woor den, die men als een typisch 'Oosterse inleiding tot het eigenlijke gesprek zou kunnen beschouwen. Eindelijk kwam hij tot de eigenlijke beantwoording der drie door mij gestelde vragen: Wat denkt U van de eenheidsstaat? Wat denkt U van de kwestie Nieuw Guinea? Wat denkt U van de Ambonesc kwestie? „Er is", zei Ladji Salim, in de ge schiedenis van de kolonie, nooit sprake geweest van federalisme. Niet is de tijd van de compagnie, en zeker niet tijdens het unitarisme van Daendels. Niet onder Willem I, en zeker niet in de laatste periode tot de laatste wereld oorlog, toen zelfs de contracten met alle vorsten letterlijk gelijkluidend ge maakt werden. Het is Nederland ge weest dat een eenheidsstaat van In donesie maakte, en de Nederlanders werden pas federalisten, toen dat in hun kraam tegen de republiek te pas kwam. Zoals de republiek misschien federalistischer gevoeld zou hebben, wanneer de Nederlanders centralist ge weest waren. Want het verschil is in werkelijkheid niet zo groot, en de een heidsstaat geeft een autonomiteit aan vele gebieden, die in werkelijkheid groter is dan tijdens het z.g. federalis me. Maar door de eenheidsstaat worden de sentiments en ressentimentstegen stellingen tussen Djokja en de RIS op geheven, en zal het mogelijk zijn een regeerkrachtiger regering te vormen. Nieuw-Guinea. Wat Irian (Nieuw-Guinea) betreft komt het mij voor, dat iedere discussie praematuur is, zolang de Nederlands- Indonesische commissie nog niet tot een deadlock is gekomen. En mocht het daartoe komen, dan blijft nog altijd be middeling door de commissie der Ver. Naties mogelijk, van welke commissie een Australiër voorzitter is. Overigens zou ik er op willen wijzen dat Nehroe onze aanspraken historisch en geografisch rechtvaardig genoemd heeft. Nieuw-Guinea werd door de compagnie veroverd op de sultans van Ternate en Tidore en maakt daarna on tegenzeggelijk deel uit van dat „Neder- lands-Indie", waarvan de souvereiniteit aan ons werd overgedragen. De aanspraken van Australië staan m.i. zwak. Waarom zou Australië de in komsten daar beter beschermen dan het zijn eigen, uitgestorven inheemsen beschermd heeft? Australië is een bijna onbevolkt gebied, dat zijn territoire voor immigratie van Oosterlingen heeft gesloten. Maar bij de huidige bevol kingstoename zal er een tijd komen, dat Indonesie dit gebied voor emigratie doeleinden absoluut nodig heeft. Wij erkennen echter dat wij Irian nog in jaren niet kunnen exploiteren en evenmin afdoende beveiligen en wij erkennen het belang van Australië, dat zich langs die lange kustlijn geen zee roversnesten of Westerlingstaatjes vor men. Wanneer dus eenmaal de souve reiniteit van Indonesie over dit gebied erkend is, valt er over vergaande me dezeggenschap van Australië en Neder land bij het bestuur en de bescherming van dit gebied ongetwijfeld met ons ie praten. De kwestie-Ambon. Wat ten slotte Ambon aangaat, wijs ik U op het verschil, dat U in de woor denboeken kunt vinden, tussen Ambon- nezen en Ambeinezen. De Ambonnezen zijn de inheemse be volking, de Amboinezen waren speciaal door Nederland geworven keurtroepen, wier soldaten met de Europese gelijk gesteld waren, die zichzelf dan ook als „kinderen van de koningin" beschouw den, en die nu natuurlijk hun sterk bevoorrechte positie verliezen. Het zijn deze Amboinezen, deze met volledige wapenrusting gedemobiliseerde solda ten, en niet de Ambonnese bevolking, die thans aan het muiten zijn geslagen. Daarom kunnen wij deze opstand niet als een volksopstand en deze muiters niet als belligerenten beschouwen. En wat de hulp van het Rode Kruis aan deze opstandelingen aangaat, zou ik er op willen wijzen, dat het Neder landse militaire commissie jarenlang iedere invoer van levensmiddelen, goe deren of medicamenten naar de ge blokkeerde republiek geweigerd heeft, onder voorwendsel dat deze slechts aan onze soldaten ten goede zouden komen, omdat het Nederlandse Rode Kruis destijds niet geprotesteerd heeft. Tot zover Hadji Agus Salim, wiens mening ongetwijfeld ook de opvatting in leidende regeringskringen hier te lande weergeeft, en die ik dus zonder enig eigen commentaar doorgeef. Het is heel eenvoudig om bij overtollig maagzuur het branderige gevoel tijdelijk kwijt te raken. Maar het mag niet in verdubbelde mate terugkeren! Neem voortaan Chefarox, wantditbeschermt bovendien de maagwand met 'ngeleiachtiggenezend laagje Vormt géén nieuw maagzuur Levensroman van Edvard Grieg door G. van OlterlOo. - Uitg. A. J. G. Strengholt's Uitgeversmtp. N.V. te Amsterdam. Dit boek uit di reeks „Meesters der Melodie" is genoemd naar een lied, dat de componist Grieg voor zijn vrouw Nina heeft geschreven en dat het lie velingslied van deze begaafde zangeres is geworden. Het heeft wel eens de schijn of boe ken uit deze serie uitsluitend voor mu ziekminnaars bestemd zijn, voor be wonderaars van de daarin beschreven componisten, die dieper willen door dringen in de levensomstandigheden van meesters, wiens werk een wereld vermaardheid hebben gekregen. Van zelfsprekend zullen zij zich allereerst voor deze iiteratuur interesseren, maar daarnaast staat, dat het leven van zo menige componist ook voor anderen in teressant kan zijn, omdat juist de be gaafde musicus zich heeft moeten vor men en zijn plaats heeft moeten ver overen in vaak moeilijke levensom standigheden. Zo heeft ook Grieg geleden en ge streden totdat eindelijk zijn voortdu rend rijper wordend talent als knellen de banden heeft verbroken en hij de plaats vond welke hem als Noorwegens grootste componist toekwam. Kunstenaars als Tsjaikowski, Grieg en zo vele andere zijn in de regel fijn besnaarde naturen, heftig onderhevig aan alles wat het leven hun aan vreug de en leed brengt en deze ups and downs zijn in een boek als dit uitvoe rig weergegeven. Het heeft het grote voordeel, dat het niet de simpele ver telling van een biograaf is, ma«r dat het door alle tijdperken heen met de kun stenaar en diens gezin en vriendenkring meeleeft, waarbij door de verteltrant in voortdurende dialoogvorm een le vendig geheel wordt verkregen. Zij die Griegs muziek bewonderen en nader tot de figuur van deze we reldberoemde componist willen komen, mogen niet verzuimen, dit vlot ge schreven boek te lezen. Het bloeitijdperk van liet Ne derlandse volkslied, door Max Prick van Welp. - Uitgeverij De Toorts. Het volkslied van de laatste tijd is niet veel bijzonders meer. Er worden te weinig liederen gezongen, >vdie een blijvende waarde hebben en er zijn er zo veel, dat weinigen ze kennen ten zij ze in een speciale bundel werden opgenomen. Er schijnen er vroeger heel wat minder te zijn geweest of misschien was het zó, dat latere geslachten het koren van het kaf hebben gezuiverd, zodat alleen de waardevolle aan de vergetelheid ontrukt zijn. Het bloei tijdperk blijkt tussen de middeleeuwen en omstreeks het jaar 1600 te liggen en aan de volksliederen uit die tijd heeft de schrijver zeer veel aandacht besteed. Men vindt deze liederen in dit boek niet terug, hoogstens worden er enkele fragmenten uit geciteerd, maar de bedoeling van de auteur was •dan ook meer .iet ontstaan en de groepsindeling na te gaan, waarbij hij o.a. taal, metrum, verbouwrythme en vorm bekijkt en de liederen verdeelt in wereldlijke en geestelijke met de daarbij behorende schakeringen. De heer Prick van Wely is van oordeel, dat een diepere kennis van ons volks lied het zingen daarvan tot een groter genot zal maken en wij hopen met hem, dat dit boekje daarbij voor velen een opwekking tot nadere kennisma king zal zijn. J^CHTER DE AMERIKAANSE interventie, die het karakter van de strijd op Korea zo zeer heeft veranderd, herkent men de hand van generaal Douglas MacArthur, een man van veel meer daden dan van woorden. Zjjn gehele leven lang heeft generaal MacArthur gebouwd aan een succesvolle carrière, naartoe hij alle eigenschappen in zich verenigde: een grote mate \an intellect, buitengewone moed, doorzettingsvermogen en een onwankel baar geloof in zijn zelfcritiek. Deze briliante opperbevelhebber van de Ame rikaanse bezettingstroepen in Japan zag zich als leider van de operaties op Zuid-Korea plotseling weer geplaatst temidden van het krijgsgewoel. MacArthur heeft vele toegewijde sterke verdediging betekenen tegen 't vrienden en natuurlijk ook vele critici, zich steeds meer verbreidende com- de man van vandaag die hem verwijten, dat zijn zelfbewust zijn een pose is, dat hij zich zozeer munisme in Azie. Zijn rol in deze situatie omschreef bewust is van de indruk, die hij op de hij als de „macht achter de troon", buitenwereld moet maken, dat hij de diplomaat-adviseur, even onbarm- iedere gelegenheid aangrijpt om zich hartig als generaal op het slagveld, met een plechtig aureool te kunnen Hij leeft rustig met zijn vrouw en tooien. kind, beschermd tegen contact met Maar zijn vrienden zeggen, dat Mac- de Japanners, het leven van iemand, Arthur het „heeft gehaald". Wat hij wiens opmerkelijke macht ver uit- ook ondernam waarvoor hij ook werd steekt boven anderen. Maar zijn aangezocht in de Verenigde Staten komst op het bureau, dat uitziet op zowel als daarbuiten, steeds wist hij de Keizerlijke tuinen te Tokio is een zijn taak te volbrengen op een wijze, dagelijks weerkerend militair schouw- die voor hem een persoonlijke triomf Spel, omgeven door het meest indruk- werd. En thans? wekkende vertoon van Amerikaanse Dit is de grote vraag, waarop de wapens, gehele wereld met spanning het ant- officiële bezoekers, zowel Ameri- woord wacht. Nu, op zeventig-jarige ]caanse ajs japansei vvorden met alle leeftijd, staat generaal Douglas Mae eer> oic aan een „keizer" verschuldigd Arthur opnieuw voor een taak, die zou zyn| jjem binnengeleid, maar uiterste van hem zal vergen en waar- V0Qr ancjeren is jjij iemand met warme mee hij het bewijs van zijn macht moet raenselijke sympathieën, een man in leveren. een fauteuli met een pijp in de mond. In Augustus 1945 aanvaardde hij als bevelhebber van de geallieerde strijd- Hl-> ^gt zich nog te kunnen her,nne- krachten in het Zuid-Westen de over- ren hoe °P vier-jange leeftijd door gave van Japan, waar hij sindsdien ge- zijn moeder en een sergeant beschermd 5, i i, „r,iwerd, toen de Indianen met pijl en bleven is als hoofd van de bezettings- rj boog gewapend de kazerne, waarover loepen. zijn vader het bevel voerde in New- De macht achter dc troon. Mexico, aanvielen. Later ongeveer j-JET is steeds zijn verlangen geweest vijftig jaar geleden werd zijn vader, Japan te maken tot een democra- generaal Arthur MacArthur, militaii tisch land. En hieraan gaf hij zich met gouverneur van de Philippijnen. En volle toewijding. Het bereiken van dit was wel eigenaardig, dat juist de zoon door hem gestelde doel zou voor hem vlak vóór de oorlog geroepen werd de climax zijn van een schitterende om deze eilanden tegen de steeds ern- loopbaan en een symbool van Ameri- stiger wordende dreiging van de Ja- kaanse kracht. Tevens zou dit een planners te beschermen. Zijn commando over de legers in dat gedeelte van de Stille Oceaan werd hem niet vanzelf gegeven, maar om dat zijn successen hem voor deze eer volle post in aanmerking deden komen. In de eerste wereldoorlog vocht hij in Frankrijk als bevelvoerder van de beroemde „Regenboog-divisie". Steeds was hij in de voorste linies te vinden. In 1930 werd hij de jongste Stafchef, die men ooit in Amerika had gekend Dertien onderscheidingen zijn hem uitgereikt wegens staaltjes van per soonlijke moed. Maar even trots is hij op het lintje, dat hij kreeg als besie schutter. MacArthur is een indrukwek kende verschijning, een generaal van stijl en vorm. Een generaal, die eens uitriep: „We mogen ons kostbaar bloed nimmer tevergeefs op vreemde bodem verspillen." „Wat gaat U doen in uw vacantia?" is een vraag, die het NIPO meestal in Mei of Juni stelt aan duizenden Nederlanders over heel ons land ver spreid. Ook thans is dit geschied: een maand geleden antwoordde 58% van alle ondervraagden, dat zij deze zomer met vacantie gaan. Drie jaar geleden, in 1947, was het 53% en vorig jaar 48%. Dat betekent dus, dat in drie na-oorlogse jaren steeds ongeveer de helft van ons volk, pl.m. 3 millioen van de 6 millioen volwassenen er met de vacantie op uittrekt. Dit jaar zullen het er nog wat meer dan drie millioen zijn (58% der volwassenen). Zij zijn echter niet gelijkmatig over de verschillende volks groepen verdeeld: Van de mensen met de laagste inkomens gaat dit jaar 43% met vacantie Met lage inkomens 59% Middenklasse 68% Welgestelden 81% Vacantie houden is dus een zekere luxe en dat blijkt ook duidelijk uit wht men gaat doen: Naar familie of kennissen Hotel, pension, kamers of huisje gehuurd Reizen en trekken in eigen land Naar het buitenland De kolommen hebben de achtereenvolgende betekenis: Antwoorden hele publiek, laagste inkomens, lage inkomens, midden klasse, welgestelden. (Sommige ondervraagden gaan in hun vacanties meer dan één dezer dingen doen). Voor bijna de helft betekent de vacantie dus: logeren bij familie of vrienden. Naar het buitenland is iets voor mensen met hogere inkomens (een Kwart der welgestelden), en „en pension", in hotel of in een huurhuisje evenzo. De kinderen gaan mee in twee van de drie gevallen. Aan de mensen met kinderen is gevraagd of die meegaan met vacantie en van 68% dezer ondervraagden luidt het antwoord: „Ja, de kinderen gaan mee". Juli en Augustus de drukke maanden. Vacantiespreiding of geen vacantiespreiding, het wordt weer eivol in de twee zomermaanden. „In welke maand gaat U met vacantie?" vroe gen de NIPO-enquêteurs. Van de vacantiegangers antwoorden: 45% in Augustus. 40% in Juli 9% in Juni 7% in September. 2% na September 5% weet nog niet. (Er zijn tamelijk veel antwoorden zoals „eind Juli, begin Augustus", van daar dat het totaal der antwoordpercentages meer dan 100% is). 25 24 30 22 22 14 7 12 21 24 13 11 14 14 9 8 1 4 15 26 Men verzoekt ons opname van het volgende: „Nu de Ziekenfondsraad in zjjn ver gadering van 22 dezer besloten heeft gevolg te geven aan de goedkeuring, die de minister van Sociale Zaken heeft gehecht aan een premie-verho ging voor de Vrijwillige Verzekering van f 0,63 op f 0,80 per week, achten de ziekenfonds-organisaties zich niet verantwoord, indien het Nederlandse publiek met betrekking tot de wijze, waarop deze maatregel werd geno men, niet op een juiste wijze is inge licht. Daarom wordt van ziekenfonds zijde het volgende medegedeeld: In zijn vergadering van 13 April heeft de Ziekenfondsraad besloten aan de minister van Sociale Zaken een advies uit te brengen terzake van het moeilijke vraagstuk van de finan ciering der Vrijwillige Verzekering. Bij schrijven van 28 April j.l. deel de de Raad aan de minister mede, dat afkapping van de rechten der verze kerden als hoogst ongewenst moest worden beschouwd, daar dit een ver zwaring van de lasten van het indivi du zou betekenen. Enkele kleine be zuinigingsmaatregelen keurde de Raad goed, aangezien deze veel meer als saneringsmaatregelen, dan als een aantasting van de rechten der ver zekerden konden worden aangemerkt. Voorts werd er bij de minister op aangedrongen, dat, indien een zieken fondswet niet Spoedig tot stand zou kunnen komen, een uitbreiding van de kring der Verplicht Verzekerden zou dienen plaats te vinden, waardoor bepaalde groepen, zoals de Ouden van Dagen, die onder de Noodwet Drces vallen, rentetrekkers der Sociale Ver zekeringswetten, ambtenaren enz. on der de Verplichte Verzekering zou den kunnen worden gebracht. Als laatste maatregel voor een op lossing van de moeilijkheden zou een matige premie-verhoging kunnen die nen, doch de vertegenwoordigers van ziekenfonds-organisaties hebben zich te allen tijde op het standpunt ge steld, dat het verlenen van een sub sidie door de overheid ten deze een redelijk verlangen was, vooral waar men te maken heeft met een over gangstermijn. die ligt tussen het hui dige ogenblik en het tijdstip waarop een ziekenfondswet in werking zal treden. Teleurgesteld Uitdrukkelijk hebben de zieken fonds-organisaties zich er steeds weer over uitgesproken, dat premie-verho ging in het huidige stadium niet aan vaardbaar is, zeker niet zolang niet eerst de groep Vrijwillig Verzekerden zodanig is geselecteerd, dat zij, die voorheen tot het bedrijfsleven hebben behoord en dientengevolge in de Ver plichte Verzekering thuishoren, uit de Vrijwillige Verzekering zijn afge voerd. Het recente besluit van de mi nister heeft de ziekenfonds-organisa ties en de daarbij aangesloten zieken fondsen dan ook zeer teleurgesteld Nu uit de publicaties in de pers van de laatste weken zou gelezen kunnen worden, dat de ziekenfonds-organisa ties juist de instanties zijn, die Pij de minister van Sociale Zaken op een premie-verhoging hebben aangedron gen. aan welke berichtgeving de zie kenfonds-organisaties overigens niet hebben medegewerkt, stellen zij er prijs op, de Nederlandse Ziekenfonds verzekerden er kennis van te laten nemen, dat zij zich tot het laatste ogenblik met de meeste klem tegen een zo drastische premieverhoging hebben verzet. Immers, de thans getroffen regeling biedt slechts een oplossing voor de financiële moeilijkheden over het tweede halfjaar 1950, terwijl de zie kenfonds-organisaties hebben aange drongen op een zodanige regeling met betrekking tot de premie, dat voor een langere periode, tot aan de tot standkoming van een ziekenfondswet, de nodige rust is verzekerd. Een zeer matige verhoging van de premie zou in dit geval te overwegen zijn geweest. De kosten van de geneeskundige verzorging zijn gedurende de laatste jaren zodanig gestegen, dat deze niet meer alleen door premiebetaling van de verzekerden kunnen worden ge dekt. Een subsidie van de Overheid zal noodzakelijk zijn, wil men de an derhalf millioen Vrijwillig Verzeker den, die er na overheveling van de bovengenoemde verzekerden van de vrijwillige naar dc verplichte verze kering zullen overblijven, niet in een positie brengen, die het een groot aan tal van hen onmogelijk maakt tot het ziekenfonds toe te treden of daarvan lid te blijven. In verband met de situatie, die per 2 Juli ontstaat, moet worden ver wacht, dat de ziekenfonds-organisa ties op hun wijze en ter bevoegder plaatse zullen kenbaar maken, dat zij niet kunnen berusten in de wijze, waarop thans is gestreefd naar een oplossing, welke niet strookt met hun opvattingen. Ongetwijfeld zullen zij dit protest vergezeld doen gaan van constructie ve voorstellen tot een regeling, die naar de mening der ziekenfonds-orga nisaties, meer aanvaardbaar is". (Van onze Haagse redacteur) Een uit de Stichting voor de Land bouw gevormde commissie ter bestu dering van de eventuele wenselijkheid van de invoering van een Landbouw arbeidswet L met haar rapport gereed gekomen. De commissie is van oordeel, dat er in het gehele complex van de land arbeid onderwerpen zijn, die in aan merking komen om uit de privaat rechtelijke sfeer te worden overge bracht naar een regeling van meer duurzame aard. Zij spreekt zich echter niet uit over de vraag, of onder dit laatste moet worden verstaan een re geling bij de wet of bij een verorde ning van een in te stellen publiek rechtelijke bedrijfsorgaan. Er bestond over dit punt namelijk bij de Commis sie geen overeenstemming. Het rapport zal aan de zes centrale organisaties, die bij de Stichting voor de Landbouw zijn aangesloten, ter be oordeling worden gestuurd. AANBIEDING GEDENKBOEK 7 DECEMBER-DIVISIE AAN KONINGIN Aanststnde Zaterdag, des morgens om half elf, zal op het paleis Soestdijk aan H.M. de Koningin het gedenkboek der 7-Deccmber-divisie „Wij werden geroepen" worden aangeboden. Het werd geschreven door Alfred van Sprang. De aanbieding geschiedt door generaal H. J. J. W. Dürst Britt en ge neraal E Engles. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE AchtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Het Amerikaanse ministerie vliegveld bij Seoel, door de Zui Iische jagers bevel tot optrede gebruiken van Britse oorlogsscl krachten hergroeperen zich lai gelegen, die Zuidelijk langs Si richting door de steden Kapjai hoofdstad. Van de gezaghebbendste z( Washington wordt vernomen, c neraal MacArthur geen verzoet ingediend om Amerikaanse troe Korea te mogen gebruiken. De Amerikaanse landtroepen, die in rijn, zijn verbindingstroepen, dl •an de gevechten deelnemen. Amerikaanse legerautoriteiten het veelbetekenend, dat er geen 1 ten zijn binnengekomen over v king van de Noordkoreaanse p; eenheden. Ook de berichten, geen guerrilla-activiteit of sa achter de Zuidkoreaanse linii waargenomen, vinden zij bemoec Vier Noordkoreaanse Yaks I een zware aanval uitgevoerd o vliegveld van Soewon, waarbij schillende Amerikaanse soldatei wond werden en een Skymaster beschadigd werd. Twee landingseenheden van Noord-Koreanen, die tussen Tsjo jon en Samtsjok twee gebieder enkele kilometers diep in hecht hadden, zijn beschoten door m geschut. In het gebied van Seoel werden re Noordkoreaanse troepebconce ties waargenomen. Het gehele si eiland van Ongdjin is in Noord aanse handen. Walter Simons, correspondent v dat MacArthur de acht-en-dertigj Noord- en Zuid-Korea, terzijde he vliegtuigen voor het eerst bevel g< bombarderen. Zo werden Pyongya doelwit uitgekozen. Men verwach Arthur zal goedkeuren. Zij zou g Indien immers Zuid-Korea de str gehele land zijn en het Russische ondervinden, aldus Simmons. Radio-Moskou, die berichten Pyongyan uitzond, heeft' gisteraï medegedeeld, (jat zeven en twi Amerikaanse superforten een aa: hebben gedaan op de Noordkorea; hoodstad Pyongyan en driehoni bommen van uiteenlopend kaliber I ben nitgeworpen. Daardoor zijn gebouwen vernield en is er een gi aantal slachtoffers te betreuren. In een communiqué van Mac Art wordt melding gemaakt van boml dementen op het gebied van Seoel Soewon, waardoor aanzienlijke sch aan militaire doelen werd toegebra Op het vliegveld Kimpo is aanzier ke schade aangericht aan hang; startbanen en uitrusting. In totaal Donderdag 183 aanvalsvluchten onr nomen. Een Noordkoreaans legerberi maakt melding van een offensief i Seoel uit naar de Westkust en van aanval in de richting van Taejon. Zuidelijke provinciale hoofdstad P tisanen van de provincie Kano( zouden de stad Oerdin hebben be- Voorts zouden partisanen, gestei door mijnwerkers het centrum i Envon hebben bezet en oprukken de richting van Endioe. Het opperbevel van de Amerikaai marine heeft een vliegkampschip 27.000 ton. een zware kruiser en tv groepen torpedobootjagers naar Haw gezonden Voorts is de voorlop alarmtoestand voor de gebieden in Caraibische zee afgekondigd Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen avond: Wisselende bewolking met slechts enkele verspreid optreden de buien. Matige, tijdelijk vri krachtige Westelijke wind. Tame lijk koel weer ZATERDAG: Zon op 4.24, onder 21.03; maan op 22.55 onder 5.38

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6