Prefab-huizen" van schokbeton... Onze zwemploeg in Augustus naar Wenen Zo'n kleine jongen toch Woningbouw in nieuwe banen tl Grote buitenlandse belangstelling voor Nederlands procédé Nieuwe poging om woningnood op te lossen Het militaire hulpprogramma van de Verenigde Staten Voor de Europese zwemkampioenschappen Er liggen enige titels binnen ons bereik door M. J. Adriani-Engels J Mr. A. A. M. Struycken Minister van Justitie Soldaten op weg naar huis Zes jaar vöor overval te Driehuis Internationale regeling der arbeidsbemiddeling VRIJDlw SO JUNI 1950 (Van onze speciale verslaggever). WIE GELEGENHEID heeft hier en daar in den lande een blik te werpen in verschillende industriële ondernemingen op velerlei gebied, die zal zich niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat ondanks tal van belemme rende omstandigheden op economisch, financiëel en ander gebied de indus trialisatie van ons land uitstekend op gang komt en dat men overal de handen duchtig uit de mouwen steekt, teneinde ons staag wassend bevol kingstal brood en de wereld uitstekende exportproducten te verschaffen. Te midden van veel, dat ons in deze t\jden ook op Internationaal gebied zorgen| baart, geeft dit de burger moed! Landbouwschuur van Schokbeton in de Noordoostpolder. He bouwbedrijvigheid in ons land met als doel een radicaal einde te ma ken aan de nog steeds nijpende wo ningnood, heeft het aanzien gegeven aan tal van nieuwe bijzondere woning bouwsystemen, die niet alleen beogen de kostprijs te drukken en daardoor tevens de huren, maar ook de bouw tijd aanmerkelijk te bekorten en het onderhoud goedkoper te maken. Onder die nieuwe systemen trekt de aandacht een project der N.V. Raatbouw te Den Haag, welke in samenwerking met de N.V. Schokbeton te Zwijndrecht en Kampen een geheel nieuw soort prefa- Mike's leven werd gered VELE AMERIKANEN doorleefden on langs een gelukkig ogenblik, toen zij bij het opslaan van hun ochtend blad daarin lazen, dat een kleine jon gen, Mike Rector genaamd, weer vol doende hersteld was om uit het zie kenhuis ontslagen te worden, zeven tien maanden na de dag, waarop hij met brandwonden overdekt door zijn radeloze ouders naar een ziekenhuis in Washington gebracht werd. Zij be seften, dat gebeden, onbaatzuchtig heid en de moderne medische weten schap getriomfeerd hadden over wat eenmaal een zekere dood voor het vijf-jarige jongetje scheen. In November 1948 vonden Mike Rector en zijn speelkameraadjes een paar lucifers. Op de een af andere wijze vatten de kleertjes van Mike vlam en tden zijn moeder de branden de kleren van zijn lichaam getrokken had, was bijna 70 pet. van zijn huid, van zijn enkels tot zijn oksels, ver brand. De doktoren in het ziekenhuis begonnen hem onmiddellijk te behan delen, maar zij konden weinig hoop geven. Een zo ernstige verbranding als van dit kind had nog geen mens ooit overleefd. Toch gebeurt er soms iets, dat met recht een wonder genoemd mag wor den. De medische wetenschap was al heel wat te weten gekomen over de behandeling van brandwonden. Mis schien kon men door bloedtransfusie en door transplantatie van huiddelen ter vervanging van de deerlijk ver brande huid nog iets bereiken. Overal in Amerika werden de men sen door pers en radio op de hoogte gebracht van het ernstige ongeval, dat de kleine Mike overkomen was en zij hoorden wat hij bovenal nodig had: mensenbloed en mensenhuid. Mensen van alle rang en stand rea geerden spontaan op deze oproep. Vrijwillige donors waren bereid meer bloed af te staan dan Mike ooit no dig zou hebben. De benodigde huid kreeg hij van andere donors van zijn ouders en familieleden, van buren en van mensen, die de kleine jongen niet eens kenden en nog nooit van hem gehoord hadden. In het ziekenhuis werkte een spe ciale staf van deskundigen op het ge bied van brandwonden dag en nacht om de jongen zo goed mogelijk in conditie te houden, terwij] nieuwe ge neesmiddelen, nieuwe chirurgische methoden en herhaaldelijk toegepaste bloedtransfusies zijn lichaam behulp zaam waren bij het verwijderen van de gifstoffen, die door de brandwon den waren ontstaan en Mike de ze nuwinzinking te boven deden komen die het gevolg was van het ongeva) Toen Mike weer genoeg, aangesterkt was, werd met transplantatie der huid- delen begonnen. Gedurende de gehele langdurige behandeling bleef Mike ongelofelijk opgeruimd. Thans is Mike volledig hersteld, af gezien van een geringe verkorting van een spier, die maakt, dat hii een wei nig voorover gebogen loopt, docb hierin kan na zekere tijd door een kleine operatie wel verbetering ge bracht worden. En zo is dan de kleine Mike als overwinnaar uit de strijd gekomen. bricated huizen door architect M. Zwaagstra in Den Haag liet ontwerpen. In Zwijndrecht werd in 1932 met het vervaardigen van schokbetonramen be gonnen en wie wel eens een der druk ste badplaatsen ter wereld: Blackpool bezocht, zal niet hebben kunnen ver moeden, dat het Casino voor een deel in Nederland vervaardigd werd! Na de oorlog in 1946, werd in Kampen de fabriek opgericht. Schokken, het mechanisch verdich ten van het beton, geschiedt door ka bels in de grote montagehallen. Het zachte, kleefachtige beton wordt in 24 uur tijds verhard, doordat stoom van 40 graden Celsius in een volkomen ge- isoleerde hal geblazen wordt. De ar beiders ook veel werkloos geworden Kamper sigarenmakers vonden hier werk komen, nadat de stoom al weer verwijderd is, als het ware in een Turks bad, om de resultaten van het verhar dingsproces gade te slaan en de schok betonnen ramen met electrische trucks en kranen over te brengen naar een an dere hall ter afkoeling en afwerking. Een 18-jarige ontwikkeling en gestadi ge verbetering hebben het schokbeton- raam volkomen doen inburgeren; voor namelijk in zgn. „natte" bedrijven waar condenswater moeilijkheden veroorza ken kan. De grootste fabrieken en be drijven in ons land hebben thans schokbetonramen, -kapconstructies en -borstweringen: Philips in Eindhoven, de Kon. Zoutindustrie te Hengelo, de A.K.U. te Arnhem, de D.A.F. in Eind hoven en een kerk in Hengelo. Huis in tien dagen peeds in 1949 werden op de Rijksweg RotterdamDen Haag bij het via duct van Overschie vijf blokken wo ningen in dit schokbetonsysteem ge bouwd en in de Nieuwveense polder bij Rotterdam zullen binnen enkele maan den 13 nieuwe blokken van 40 wonin gen elk verrijzen. Elke behuizing van een serie woningen met woon- en eet kamers, drie slaapkamers, badkamer, keuken en W.C. benevens kelder kan practisch in10 dagen gereed zijn! En dan Raatbouw is niet duurder dan de traditionele bouw. Men ver wacht op de duur deze woningen voor f 8000.kant en klaar te kunnen leve ren. Vijf jaar studie, in de figuurlijke en in de letterlijke zin passen en meten, zijn aan deze practische uitvoering voorafgegaan. Buitenlandse belangstelling gCHOKBETON'S plannen hebben de levendige belangstelling van de au toriteiten van het Marshall-plan. Men ziet van Amerikaanse zijde grote mo gelijkheden voor export van prefab huizen. Vandaar dat een grote televisie-film over dit nieuwe procédé wordt voorbe reid op initiatief der E.C.A., welke bin nenkort over verschillende Amerikaan se televisiestations zal worden uitge zonden! Ook in Brits-Indie, Canada, Australië, Israel en Oost-Afrika bestaat een levendige belangstelling voor deze toepassing van Schokbeton. Voor de nieuwe Joodse staqi wordt een school met internaat gebouwd en de moge lijkheid is groot, dat er ginds met li centie een Schokbeton-fabriek wordt opgericht. Een andere lioentie is bereids verleend voor Pakistan: in Karachi zal een fabriek gebouwd worden. Ook in Denemarken is zulks het geval. En in ETD Deelnemers Anatfisrh pact Mrtitatre hulp ontvangende landen m Verwadite uittreding van de mili- gj latte hulp ontvangende landen Dar-es-Salam (Oost Afrika) is reeds in 1948 een eigen fabriek der N.V. Schokbeton beginnen te draaien. Eh in ons eigen land: In de Noord- Oost-Polder, Neêrlands twaalfde pro vincie, zijn reeds 170 betonnen schuren opgericht, waarvan er per dag één ge reed kwam. Een nieuwe order voor 450 landbouwschuren werd reeds ge boekt en het ligt in de bedoeling op de duur vóór deze schuren drie woningen neer te zetten resp. voor de boer en twee dagloners. Wij weten niet, of het nieuwe sy steem pre-fab-huis door N.V. Raatbouw ontworpen opgang zal maken. Veel hangt ook af van de persoonlijke smaak van ontwerper en bewoner, de toepassing van de kleurtegels (er is een keus uit 50 verschillende soorten) en de meubilering. Maar wel mag dit staal van gezond particulier initiatief, waarvoor in Ame rika en elders zulk een levendige be langstelling bestaat, gerekend worden tot een der medicijnen, om een der grootste kwalen van onze tijd: de wo ningnood de baas te worden! Een prefab-huis, dat wanneer het in serie gebouwd wordt, in 10 dagen gereed kan zijn. Niet alleen in Nederland verrijst dit soort huizen, maar ze worden op het ogenblik ook reeds geëxporteerd, omdat de goede kwali teit en de doelmatigheid ervan algemeen erkend wordt. JJE TWEEDE HELFT van de maand Augustus belooft bijzonder belangrijk te worden voor de Nederlandse sportwereld. Niet zozeer omdat op 15 Augustus het gesloten voetbalseizoen eindigt heel erg gesloten is dat voetbalseizoen trouwens nooit geweest in de zomer maai- omdat dan drie internationale kampioenstournooien op elkaar volgen: 1220 Augustus de wereldkampioenschappen wielrennen in Brussel, 2027 Augustus de Euro pese zwemkampioenschappen in Wenen, 2327 Augustus de Europese ath- letiekkampioenschappen in Brussel. Een wel bij uitstek druk bezette periode voor de zomersporten, die in die dagen in ons land zelf beconcurreerd zullen, worden, door de traditionele openingstournooien van het voetbalseizoen me* Zilveren Bal en Arolbeker aan het hoofd. tevoren en deze zijn nog lang niet opgelost. Allesbehalve zelfs! Het in ternationale probleem bestond hierin, dat aanvankelijk Budapest als terrein van de strijd was aangewezen. Toen de Hongaarse organisatoren, die im mers achter het IJzeren Gordijn wo nen, geen garantie konden geven, dat alle zwemsters en zwemmers uit de West Europese landen een visum zou den krijgen en tijdens hun verblijf in Budapest geen enkele moeilijkheid zouden ondervinden, werd de toezeg ging voor Budapest ingetrokken en kreeg Wenen de eer. Bij elk van de drie internationale kampioenstournooien op Belgisch en Oostenrijkse bodem rekent sportlie- vend Nederland er vast op, dat er enige Europese of wereldkampioens titels naar ons land zullen verhuizen, hetzij door de wielrenners Schulte en Van Vliet (om van onze nieuwe hoop Van Est nog maar te zwijgen), het zij door de athleten Fanny Blankers Koen, Foukje Dillema en Slijkhuis, het zij door de zwemsters Ria v. d. Horst en Irma Schumacher. Hoe teleurstellend het seizoen in onze populairste wintersport, voet bal, ook geweest moge zijn, we heb ben vele individuele uitblinkers in de zomersporten, waarin we op het ge bied van wielrennen, damesathletiek en darucszwemmen tot de topklasse niet alleen van Europa, maar van de gehele wereld behoren. In andere zomersporten, zoals ten nis, zijn we sinds de glorieuze dagen van Kea Bouman, Diemer Kool, Van Lennep en Timmer weliswaar evenver achterop geraakt als momenteel bij voetbal, doch bij wielrennen, athle- tiek en zwemmen geldt nog steeds de Olympische yell, die we o.a. bij de Olympische Spelen van 1936 en 1949 te Berlijn x Londen zo vaak en zo te recht hoorden uit de Nederlandse sup porterskolonies: H.O.L.L.A.N.D. Holland spreekt een woordje mee! En nu over twee maanden: Wenen. Deze Europese zwemkampioenschap pen hebben zowel in ons land zelfs als ook internationaal meer organisato rische moeilijkheden gekend dan ooit Illlllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llll!ll!lllllllllllll!l!lllllffl De Hongaren voelden zich beledigd en besloten op dezelfde data als We nen een eigen zwemfeest te organi seren, dat alleen voor de landen achter het IJzeren Gordijn toegankelijk zou zjjn, zodat zjj rekening dienden te hou den met de officiële Europese Zwem kampioenschappen in Wenen en een apart tournooi voor Hongaren, Bus sen, Polen, e.a. In Budapest. Het is uitermate jammer, dat de politiek zich aldus met de sport ver mengd heeft. We willen in het mid den laten door welke oorzaak of door welke schuld. We constateren slechts het feit, dat het tenzij er alsnog een wonder zou geschieden de Europese zwemkampioenschappen in Wenen minder volledig zullen zijn dan de ge lijktijdig te houden Europese athle- tlefekampioenschappen in Brussel, waar Rusland, Hongarije, Tsjecho-Slo- wakjje enz. wel uitkomen. Strijd om de macht. QOK intern hebben we in Nederland met moeilijkheden inzake Wenen te kampen. De leden van één onzer sterkste zwemclubs, de Robben uit Hilversum, zullen niet in Wenen uit komen, omdat in een strijd om de macht tussen hun trainer Jan Sten der en het bondsbestuur uitgevochten is op hun schouders. Iedere keer bij grote buitenlandse tournooien zijn er moeilijkheden met de trainers en trainsters van onze veelal zeer jeugdi ge zwemsters geweest. In 1947 was Jan Stender de baas (maar Ma Braun was ook in Monte Carlo!) in 1949 had Ma Braun de opperleiding (maar Stender was ook in Londen), nu in 1950 wilde de Koninklijke Nederland se Zwembond geen officiële bonds trainer of bondstrainster benoemen, doch de leerlingen van Stender wei gerden zonder hun mentor deel te ne men aan de samenkomsten, waar van bondszijde getracht zou worden, een goede teamgeest te scheppen. Tenzij ook hier een wonder zou geschieden, neemt de beste rugslagzwemster ter wereld, de 15-jarige Geertje Wielema, niet deel aan dit Europese kampioen schap. En evenmin als haar kamera den, Kelder, Van Daatselaar en Dicky van Ekris. Hoe betreurenswaardig dit conflict ook is, toch zal het naar alle waar schijnlijkheid aan ons land geen Euro pese kampioenstitel kosten, omdat bij afwezigheid van Geertje Wielema nu een andere landgenote, Ria van der Horst, de rugslag zal gaan winnen. Wel verliezen we nu verschillende tweede en derde plaatsen en daarmee ook kostbare punten voor de Brediu3- beker. Doch als de Hongaarse zwem sters inderdaad niet in Wenen uitko men, zal toch geen enkel ander land ons deze 4-jaarlijkse wisselprjjs voor de beste ploegprestatie kunnen be twisten. Moeilijke keuze. QP HET GEBIED van dameszwem men hebben Nederland en Dene marken steeds aan de top van Europa gestaan. Pas na de oorlog bedreigd door Hongarije. We hebben achter eenvolgens in Marie Baron, Zus Braun, Willy den Ouden, Rie Masten broek, Jopie Waalberg, Iet van Feg- gelen. Nel van Vliet en andere we reldrecordhoudsters gehad, die nu niet meer actief zijn. De Denen heb- De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bjj Koninklijk Besluit van 28 Juni met ingang van 10 Juli benoemd is tot Minister van Justitie Mr. A. A. M. Struycken, advocaat en procureur en wethouder van de ge meente Breda. Mr. A. A. M. Struycken werd op 27 December 1906 te Breda geboren. Hij studeerde in de rechten te Nijmegen en deed op 29 Januari 1932 zijn docto raal examen. Hij vestigde zich als ad vocaat en procureur te Breda en werd in 1935 lid van de gemeenteraad voor de Katholieke Staatspartij. In 1937 werd hij fractie-voorzitter voor deze partij in de raad, in 1938 wethouder der bedrijven en in hetzelfde jaar iid van provinciale staten in Noord-Bra bant. In 1941 bedankte hij als zodanig als protest tegen door de bezetter ge nomen maatregelen. In 1941 kreeg hij de leiding van de sociale dienst van N. V. Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda, met opdracht voor deze on derneming een sociale ontwikkeling voor te bereiden, gebaseerd op de ia oorlogse structuur. Van Mei 1942 tot December 1942 zat mr. Struycken ds gijzelaar te St. Michelsgestel. Na de bevrijding van Breda werd hij in Nov. wethouder van financien en bedrijven en was daarbij speciaal belast met 4e zorg voor vluchtelingen en evacué's. Mr. Struycken bekleedt voorts een '44 wethouder v. financiën en bedrijven groot aantal maatschappelijke functies. Atlantis, was Woensdag te Suez, naar Amsterdam; Castelbianco, passeerde Woens dag Kaap Carbon naar Amster dam; Fairsea, was Woensdag bij Kaap Degata, naar Rotterdam (komt Maandag aan); Goya, was Woensdag bij Kaap Degata, naar Amsterdam; Kota Inten, was Woensdag op 275 mijl Z.O. van Malta, naar Rotter dam; Empire Bient, wordt Zondgavond 11 uur te Hoek van Holland ver wacht. General W. C. Langfitt, was op 29 Juni te Aden, naar Amsterdam. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Annaland J. C. Terlouw te Otterlo; te Randwijk J. Lek- kerkerken te Westbroek; te Noorden H. van Amstel, candidaat te Goudswaard; te Utrecht (18e predikantsplaats) A. den Hartogh te Scherpenzeel. Aangeno men naar Wassenaar H. Beker te Eer beek; naar Putten Jan van Wier te Res teren. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Schipluiden C. Goe man, candidaat te Voorburg te Kommer zijl J. Dijkstra te Hoorn; te Westerlee en te Zijldijk L. H. Kwast, candidaat te Zui len (Utrecht)Aangenomen naar Kralingseveer W. Griffioen, candidaat tt Utrecht, die bedankte voor Een. Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Nijenga-Opeinde-Sua- meer J. de Wal, Rijnsburg. Baptisten Gemeente. Beroepen te Stavoren G. van Wier, candidaat te Harlingen. Giften en legaten. De diaconie der Ned. Herv. Gemeente van Neerlanbroek ontving een legaat, groot 1000 van wij len de heer G. Legemaat, aldaar. De Haarlemse rechtbank heeft gis termorgen de 28-jarige J. S. uit Haar lem conform de eis veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens de door hem gepleegde roofoverval op het postagentschap te Driehuis, gemeente Velsen. Hij had daarbij de kantoor houdster mej. M. C. Aris, die slechtte: been is en trachtte hem te beletten het geld uit het geldkistje weg te nmen. in het gezicht geslagen. S. had zich voorts schuldig gemaakt aan roofover vallen te Meppel en Hengelo. Generaal Bethouart zal als Fran se hoge commissaris te Wenen ver vangen worden door Jean Payart, oud ambassadeur van Frankrijk te Bel grado. ben vooral hun Ragnhild Hveger, die sinds 1936 wereldrecords aan de lo pende band verbeterde, zonder ech ter in staat te zrjn „het record der records" n.l. de 100 meter borstcrawl in 1 minuut, 4.6 seconden aan Willy den Ouden te ontnemen. Ook in Londen op de Olympische Spelen waren de Deense meisjes nog zeer bevreesd. Nu komen de besten harer niet meer in wedstrijden uit. Waar tegenover staat, - dat „Hveger- tje", bijkans een veterane geworden weer in Wenen zal meezwemmen, na dat ze tot dusver, door de Deense Bond was geboycot op grond van haar houding tijdens de oorlog. Nederland heeft zoveel zwemsters van wereldklasse, dat het b.v. op de 100 meter borstcrawl niet zal mee vallen, om de twee, waarmee we maxi maal per nummer mogen uitkomen, te kiezen, uit de groep Irma Schuma cher, Hannie Termeulen, Wies Vaas- sen (derde in Londen), Ans Massaal-, Ada Scheerder, Wil Jaquet, e.a. Op de rugslag zijn we vooruit gegaan, op de schoolslag zwakker geworden, de vier maal honderd meter dames-esta fette. behoort een Nederlandse zege te worden en dan hebben we nog de heren-nummers waarop we hier en daar de finale kunnen bereiken zon der ons nochtans illusies over een herhaling van het wonder-Hoving te maken. De vijf landen van het Verdrag van Brussel (de Beneluxlanden, Frankrijk en Engeland) hebben besloten onderling gegevens uit te wisselen betreffende vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Door deze samenwerking wil men trachten In anders onvervulbare vaca tures te voorzien met vakkrachten uit een der andere landen. Geschoolde krachten, die in eigen land geen passend werk vinden, kunnen op deze wijze, desgewenst, trachten in een der deelnemende landen een positie te verwerven, welke met hun kunnen overeenkomt. In Nederland verzamelen de gewes telijke arbeidsbureaux de noodzakelijke gegevens. Het Rijksarbeidsbureau zal maandelijks voor doorzending aan de verdragspartners zorg dragen. Daar het geenszins in de bedoeling ligt het aan trekken van vreemde arbeidskrachten te bevorderen, zal bovenbedoelde werk wijze slechts toepassing vinden, indien de noodzaak om speciale vakkrachten aan te stellen is gebleken. Is dit echter het geval, dan zal het Rijksarbeidsbu reau alle mogelijke medewerking ver lenen. Geslaagde noodlanding van Nederlandse straaljager Een Meteor straaljager van de L.S.K, gestationneerd op het vliegveld Leeu warden, was gistermorgen door ben zinegebrek gedwongen een noodlan ding te maken in de gemeente Wym- brytseradeel bij Sneek. De noodlanding slaagde uitstekend en de piloot bleef ongedeerd. Het vliegtuig werd zeer lioht beschadigd. Motie van wantrouwen tegen Lichtveld ingediend Door de leden der Surinaamse Staten J. Pengel, D. Findlay en dr. H. van Ommeren is de motie van wantrouwen, die door de Nationale Partij Suriname (buiten de Staten) tegen de heer L. Lichtveld, minister van onderwijs en volksgezondheid, is aangenomen, „ter goedkeuring" aan de Surinaamse Sta ten aangeboden. Aardschokken in Z.Frankrijk In verscheidene zuidfranse steden is' Woensdagavond een hevige aardschok waargenomen. Te Beziers en te Perpig- nan gingen de kerkklokken aan het luiden en te Narbonne, Sete, Montpel- lier en Carcassonne kwamen plafonds naar beneden en vielen ruiten kapot. ONTSCHEPING „GENERAL TAYLOR" EN„GOYA" Het troepenschip „General Harry Taylor" wordt Zaterdagmorgen 1 Juli omstreeks 10.00 uur voor de sluizen te IJmuiden verwacht. De ontscheping te Amsterdam van de opvarenden begint, behoudens onvoorziene omstandigheden, des middags te 14.30 uur. Het troepenschip „Goya"' wordt Maandagmorgen 3 Juli, eveneens om streeks 10 uur te IJmuiden verwacht. De ontscheping te Amsterdam van de opvarenden begint des middags te 14 ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Wil lem Ruys" (11/7), Nederlandse Antil len: s.s. „Breda" (13/7); Suriname: m s. „Hereffia" (5/7).

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5