LAATSTE NIEUWS Het Uitgeestermeer bestaat officeel niet langer succes unn Prijswinnaars van kleurwedstrijd trokken er met „de krant" op uit Sober optimisme in Washington -.waaviheid vertiuwen '1 ferste groep van tachtig uitverkorenen Zuid-Koreaanse leger volkomen verslagen? KERKELIJK NIEUWS RIS protesteert tegen steun aan Nikilujuw Functionaris in Vietnam vermoord Ex-communicatie voor samenzweerders tegen de Kerk Verongelukte vlieger thans gevonden Scholieren verstoorden een demonstratie BEGIN VAN BRAND IN DIESELTREIN Amerikaanse vliegtuigen voor Indo-China Ontploffing in raffinaderij Vervolg Stadsnieuws Eindexamens lyceum Inbreker stal kinderspaar potten ZATERDAG 1 JULI 1950 n inzending Alkmaar, d» ma, gaf daarbij beid blijk van les wat gedaan ;t bezoek, maar kaasmarkt te este product te ivincie gefabri- 5eptember nog- worden geor- sbestuur hoopt, van even vol- zijn dan dit m geleden Ziekenhuis ledel, op Don- verd door d« Dankelman, di- se congregatie en, de eerste E.Ki St. Eliza- maar. gulden moest welke som het n de aannemer i. Deze zieken- een in rooms- lang gevoelde 'erust met de lie de genees- den. Wat erno- t, medisch, kli- lied werd aan- ziekenhuis aan standpunt heeft vijf ,en twintig mldigd. Duizen- hier een liefde- iden en het is te herinneren, is bereikt. Het :n, dit er ande- innen genieten lucht van het ld ea de ge- auiselijke kring. van doordron- iekerhuis geen s mer. er niet een toegewijde iktoreL Mensen, ien gevolgd om i van de lijden- hebbei wij van- j dit, in stilte ibileun willen jonsur.ptiemelk- dagei te Alk- fakbelwaamheid canddaten zijn i: M E. Laag- J. Bobeldiik, de Ber, Volen- nond-Sinnen; N. J. kinschoten, iten, Ansterdamj Casticum; D. t; N. de Hart, Funer; C. J. Kar, Dirks- thout; Tac. Keij- 't, Guot-Scher- ond-Binen; N. Cnijn, Gros'hui- Werve hoof; C. Maije. Amster- imsterS. Peper- Roeier, Schel- ker, Iiid-Sehar- >rl, hiloo; A. Sch.ten, Mar- naar;\. J. Ter- Tenort, Bak- Hooi; C. van :ldt, Ikkum; P. Wesiorp, Lut- Heilc H. Wolt- e polie een 57- ikelbeende aan- haanetrekking swinh in Alk- emaa' aan dief- ig ve een zeer Is deg jaar in en is komen iefstan zijn ge- k vairuim tien vaah.oordat er nd innig winst aalder een ac- eens't de con- iregeatigheden Toen men de tijd uwlettend men fit zij ver- boek spaatnkboekje een liot bedrag real: ,n politie Var .g wordt iet Hs van Be- sten 2m. (Nw. elist ofhuis; 8 kom:n de Wil- agatd 8 uur, ie lhelmina- likhnen Ted. rv. kerk, lur, postma. IF >d. Herv. 1 ed. Herv. kei ero. op- v. k, io uur, d. Herv. Dijk. IDE Ned. Scl dt. 1 I V -' Krani en jeugd in kleur en fleur „£N DEZE MENEREN achter die grote schrijfmachines maken de krant." Het jonge volkje, dat veertig in getal omhoog was geklommen naar het redactiebureau van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen te Alkmaar luisterde aandachtig en keek met grote ogen langs al die bureaux; eh tafels, waaraan de journalisten ijverig op hun schrijfmachines zaten te rammelen. Tot hun blik viel op die ene tafel in de hoek, waarop veertig glazen vol koele limonade en veertig kostelijke gebakjes wachtten op de afnemers. Zij bleven niet lang vol, die glazen en die taartendozen, want gis teren was de jeugd de gast van de krant. Veertig uitverkorenen werd door de Verenigde Noordhollandse Dagbladen een onvergetelijke dag geboden. Zij vormden een gedeelte van de prijswinnaars van de grote kleurwedstrijd „Kléur en Fleur". AVONDEN ACHTEREEN hebben duizenden kinderen met de tong uit de mond en het kleurpotlood stijf tussen de vingers geklemd gebogen gezeten over de tekeningen, die vier weken achter elkaar in onze kranten verschenen. Zij bestrijken gans Noord- Holland en het behoeft dus geen be toog, dat de redactie van de jeugd rubriek overstroomd werd met inzen dingen. Er werd geschift en nog eens geselecteerd, maar het aantal goede inzendingen bleek zo groot, dat ten slotte een loting de gelukkigen moest aanwijzen. Tachtig kinderen zouden een dag de gast zijn van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen, zo werd beslist. Tachtig prijswinnaars, die, verdeeld in twee groepen, met eigen ogen de drukkerij zouden kunnen aan schouwen, waar hün krant gemaakt wordt. Want, al mogen zij dan geen interesse hebben voor het nieuws van de voorpagina, de Jeugdkoerier, Pim, Pam, Pom en de andere strips zijn er toch voor hèn. Daarom luisterden die veertig jongens en meisjes vol aan dacht toen een lange, vriendelijke me neer van de redactie hen langs de bat terij van zetmachines leidde, vertelde van het opmaken en stypen en hen zelfs toestond even boven op één van die grote persen te klauteren, die straks met razend-snelle omwente lingen van de machtige raderen de duizenden kranten zouden uitwerpen. Een wonder van techniek, wat door de jeugd uit de dorpen en steden van (Ongecorrigeerd) Volgens een uit Taejon, de zetel van de Zuidkoreaanse regering, ontvangen radiotelefoniscb bericht is de weerstand van het Zuidkoreaanse leger volkomen gebroken. Vooruitgezonden Amerikaanse troe- pen, die hedenmorgen in het uiterste Zuiden en Korea aan land gingen, zijn per trein naar een onbekende bestem ming vertrokken. Volgens de correspondent te Tokio van de American Broadcasting Compa ny zijn de eerste Amerikaanse gewon den in de strijd op Korea in Japan aan gekomen. De eerste Amerikaanse troe pen hadden stellingen betrokken ten Noorden van Taejon. Generaal MacArthurs vooruitgescho ven hoofdkwartier in Korea is nu te Taejon gevestigd na een moordende wedloop om een Noordkoreaanse tang beweging te ontlopen, die Vrijdagavond -na een doorbraak werd gevormd. De Amerikanen besloten bliksemsnel hun hoofdkwartier te Soewon op te bre ken toe zij gewaar werden, dat de Zuidkoreaanse legerleiding Soewon verlaten had. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Puttershoek K. Ooms, candidaat en hulpprediker te Dirksland; te Haeften: N. Kleermaker te Genemui- den Bedankt voor Oudewater, J van Wier te Kesteren. Gereformeerde Kerken. Beroepen te LeeuwardenJ. Plomp te Leiden. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te St. Annaland, F. Mal- lan ta Bruinisse. Volgens eer. bericht van Radio-Dja karta heeft de Indonesische regering bij de Nederlandse regering geprotes teerd tegen de financiële steun, die, zo wordt gezegd, groepen Nederlanders geven aan dr. Nikijuiuw, de vertegen woordiger van de Republiek der Zuid- Molukken in Nederland. De Indonesi sche regering acht dit niet in overeen stemming met de vriendschappelijke betrekkingen tussen Nederland en In donesië. De adjunct-gouverneur van Centraal- Vietnam en adviseur v*n de Franse unie, H. A. Vanlan, is in zijn kantoor vermoord. De dader vuurde zes revol verschoten af en heeft daarna de vlucht genomen. yv ZWEDEN BLIJFT AFZIJDIG Zweden zal niet deelnemen aan de hulpverlening der Ver. Naties aan Zuid Korea, aldus wordt te Stockholm ver klaard. Noord-Holland met onverholen geest drift en weetgierigheid werd bekeken. Zij zullen straks, als de krant in de bus valt, in grote trekken weten hoe deze tot stand is gekomen, omdat zij met eigen ogen de telex hebben ge zien en de zetterij en de persen! Vader en moeder zullen met een glim lach de enthousiaste verhalen aan horen en weten hoe hun kind op deze dag heeft genoten. Naar Bergen aan Zee. [JE STAP VAN het heden naar het verleden was maar kort, want op enkele honderden meters van het ge raas, waarmee de drukkery de nauwe Achterdam vult, ligt de Kaasmarkt in de zjjn schilderachtige schoonheid. Vooraan stonden de veertig „kleurlin gen" om toch vooral niets van dat prachtige schouwspel van heen en weer dribbelende kaasdragers te missen. Maar er stond meer op het pro gramma: immers wat de Ver. Noord hollandse Dagbladen beginnen ge zult het hopelijk geen grootspraak vin den doen zij goed. Een touringcar bracht de schare langs de mooie, groene lanen naar Bergen aan Zee. En hier hebben de leidsters en lei ders de jongeren beziggehouden op het wijde strand. Ze hebben by het spelen zelf weer iets van htm eigen jeugd in zich voelen opkomen en draafden met al hun krachten mee naar de eindstreep, waar een aardige juffrouw klaar stond met de rol fru- jetta. Heerlijke jeugd, die zich in de frisse Noordzeewind naar hartelust uitleefde en een dartel spel speelde met de aanrollende golven. Met ware overgave wierpen zij zich op het bal spel en de klaterende lach uit die i olijke gezichten schalde luid boven het bruisen van de branding. Onvermoeid holden die gezonde jongens en meis jes over het zand en er heerste een voortreffelijke homogeniteit. Wat deed het er toe of de een kwam uit een fabrieksplaats aan de Zaan en de an der van een boerderij uit het West- friese land of onder de rook van de Hoogovens? Van verlegenheid was geen sprake en een wanklank werd op deze dag niet gehoord. Diplomaten zouden aan dit vrolijke troepje een voorbeeld kunnen nemen, maar helaas, zij schijnen alleen overtuigd te zijn van hun eigen gewichtigheid. Voor jongeren kunnen zij geen tijd vrfl ma ken. Jammer, want de wereld zou er naar onze bescheiden mening anders uitzien. Het einde kwam. LANGZAMERHAND begon de mid dag weg te kantelen en omdat de „krantenkoek" nog niet was opgesne den, bracht de chauffeur het gezel schap naar Bergen, waar de speel tuin met bedriegertjes en doolhof de jonkheid nog veel vermaak schonk. De jeugd scheen geen vermoeidheid te kennen en bestormde de speelwerk- tuigen, als ware de dag maar juist begonnen. Toen kwam het einde van deze schitterende tocht, die bij de winnaars van de kleurenwedstryd nog lang een prettige herinnering zal nalaten. Hun voldane snuitjes spraken boekdelen en de luidkeels uitgebrachte „hoera's" op de krant gaven uiting aan hun op rechte voldoening over deze fijne dag. De Verenigde Noordhollandse Dagbla den hadden de jeugd een onvergetelijke tocht bereid. De volgende week Vrijdag komt de tweede groep prijswinnaars aan de beurt. Jongens en meisjes uit Den Helder, Schagen en Alkmaar, die dan in volmaakte harmonie zullen leren hoe het is tot de abonnéfamilie van de Verenigde Noordhollandse Dagbladen te behoren. Paus Pius XII heeft gisteren de ex communicatie afgekondigd van allen, die „samenzweren tegen de wettige kerkelijke autoriteiten". De paus heeft afgekondigd, dat auto matisch geëxcommuniceerd zullen zijn degenen die „samenzweren tegen de wettige kerkelijke autoriteiten of die pogen de macht van deze autoriteiten te ondermijnen; zij, die een kerkelijke ambt beneficie of waardigheid bezetten zonder canonieke aanwijzing daartoe overeenkomstig de heilige canon, of die zich aldus laten installeren of een der gelijke positie onwettig behouden en zij die rechtstreeks of onrechtstreeks aan deze twee misdaden deelnemen". Men beschouwt deze maatregel als voorwaardelijk gericht tegen regerin gen als die van Tsjechoslowakije, die onlangs „administrateurs" in de bis dommen benoemde. Het jongte decreet is gedateerd 29 Juni. Een jaar geleden, op 28 Juni 1949, werd de automatische excommunicatie afgekondigd van allen, die zich actief communist betonen. Hei stoffelijk overschot van de vlie ger G. M. G. Noyons, die met een straaljager bij Schiermonnikoog om het leven kwam is geborgen en naar Leeuwarden vervoerd. Vandaar zal het naar Eindhoven worden getranspor teerd, waar de begrafenis plaats zal hebben. Met ingang van 1 October zal de verkoop van frankeerzegels met de beeltenis van koningin Wilhelmina, uitgifte 1947, worden beëindigd. Deze zegels worden op 30 September 1951 ongeldig. Tweeduizend Parijse jongens cn meisjes, die gisteren de goede afloop van hun examens vierden, kwamen met al hun feestvreugde terecht in een demonstratie van communisten, die protesteerden tegen de Amerikaanse actie in Korea. Zelfs de politie, die de betoging uiteen wilde drijven, kon niets meer uitrichten. Toen het gedrang eindelijk wat minder werd, bleek le communistische demonstratie wegge vaagd te zijn en kon de politie terug keren. j In de dieseltrein, welke gistermiddag om 18.45 uur uit Den Haag naar het Noorden vertrok, ontstond even voor het station Woerden in een rijtuig een begin van brand door het vastlopen van een rem. De passagiers, die de rookontwikkeling bemerkten, trokken aan de noodrem, waarna door ingrijpen van het treinpersoneel erger onheil werd voorkomen. De trein had twintig minuten vertraging. Genoeg van de C.P.N. Aan het slot van de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering van Wie- ringerwaard deelde de heer P. Braaf Tzn. mede, als raadslid te bedanken, omdat hij had bedankt als lid van de CPN, aldus het Vrije Volk. Burge meester Kloeke bedankte de heer Braaf voor hetgeen hij in het belang van de gemeente had gedaan en juich te diens besluit om voor de CPN te bedanken toe. JOEGOSLAVIË HEFT REIS BEPERKINGEN OP Joegoslavië heeft reisbeperkingen op geheven voor buitenlandse Ingezetenen en toeristen, behalve voor onderdanen van de Cominformlanden. In politieke kringen is men van oordeel, dat het desbetreffende besluit er op duidt dat de Joegoslavische regering niet be vreesd is voor een invasie „ondanks de recente door de Cominform uitgelokte provocaties aan de grenzen en het voor beeld van Korea". ZENDMAST VOOR LOPIK WORDT IN DUITSLAND GEBOUWD Bij de firma Stahlbau te Rheinhausen wordt thans gewerkt aan de bouw van een 200 meter hoge zendmast voor het radiostation Lopik. Op grond van het grote prijsverschil tussen deze Duitse firma en de Neder landse industrie en mede in verband met de Nederlandse deviezenpolitiek, heeft men deze belangrijke order aan genoemde Duitse firma gegeven. Queuille stelt plan-Schuman op de voorgrond De Franse kabinetsformateur, Henri Queuille, heeft in de Nationale Ver gadering zijn program voor een nieu we regering uiteengezet. Queuille tracht een vertrouwensvotum te ver krijgen, waardoor hij gemachtigd wordt een regering te vormen. Hij stelde in zijn uiteenzetting het plan Schuman op de voorgrond. Hij verzocht om een bestand tussen de partijen en om nationale eenheid, wel ke „grotere kracht zal verlenen aan het gelukkige initiatief van de heer Robert Schuman, dat ons grotere eensgezindheid in Europa zal verschaf fen". Ten aanzien van de strijd in Korea en de „plotseling slechter geworden" internationale toestand zal Queuille. dat „voor de eerste maal het principe van collectieve veiligheid in toepas sing wordt gebracht". Als eerste bijdrage in het kader van de Amerikaanse militaire hulpverlening aan de Franse strijdkrachten, die in Indo-China tegen de communistische opstandelingen vechten, zijn zeven „Da- kota"-transportvliegtuigen te Saigon aangekomen. De toestellen zullen tegen guerrillastrijders van de Viet Minh, die in de nabijheid van de grens tussen Indo-China en China opereren, worden gebruikt. Vrijdagavond heeft zich een zware ontploffing voorgedaan in de raffina derij van de Sun Ray Oil Company le Santa Maria (Californie). Er is een zware brand uitgebroken. Twintig tanks met ruwe olie vatten vlam. Zij brandden met enorme steekvlammen leeg. Een arbeider wordt vermist. Ne gentien zijn gewond, van wie drie ern stig. AMERIKA LEVERT WAPENS De Amerikaanse senaat heeft het wetsontwerp betreffende wapenlevering aan de met de Ver. Staten verbonden landen, ten bedrage van 1.222.500.000 dollar, goedgekeurd. In dit bedrag zijn gelden voor Zuid-Korea en de Philip- pijnen begrepen. Nederlands besluit uitmuntend ontvangen (Telegrafisch van onze correspondent te Washington). De ontwikkeling In de laatste 48 uur heeft een atmosfeer van sober op timisme geschapen omtrent de on middellijke gevolgen van Trumans actie. Het toenemende vertrouwen werd in de hand gewerkt door de ver rassende houding van India, dat de Veiligheidsraad berichtte geheel met de resolutie van de Veiligheidsraad in te stemmen. Washington is in ver band hiermede hoopvol, dat de andere Aziatische volkeren India's voorbeeld zullen volgen en er een keerpunt Is gekomen in de houding dezer volke ren. Ook de stabilisatie van de militaire toestand in Zuid-Korea is een bevre digende factor. Voorts dient vermel ding, dat het protest van het Krem lin aan de Veiligheidsraad als een Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 10. Moeder Woeffie weet niet hoe ze het heeft als ze haar drie jongens doodmoe thuis ziet komen. „En heb ben jullie lekker gespeeld?" vraagt ze De drie hondjes knikken. „Kom, ik ge loof, dat jullie je wat te druk hebbeh gemaakt", zegt Moeder. „Kom maar gauw binnen, het eten staat al .>p jullie te wachten" Maar Pim, Pam en Pom zijn eigenlijk te moe om te eten en zonder dat Moeder hen aan hoett te sporen, stappen ze in hun mandje. „Gaan jullie al slapen?' roept ze ver wonderd. Moeder Woeffie is wel ten beetje ongerust. Zouden Pim, Pam en Pom misschien toch nog niet helemaal in orde zijn? Als ze één minuutje la ter bij de mand komt, liggen de dr'e broertjes alle drie al in een vaste slaap. Moeder schudt haar hoofd, /e begrijpt er niets van, maar weet ook niet, hoe Pim, Pam en Pom vandaig gesleept hebben. betrekkelijk zwakke stap wordt be schouwd. De Veiligheidsraad kan het protest naast zich neerleggen daar niet om een antwoord is verzocht. Het feit, dat de Sowjetunie noch door woorden, noch door daden de bedoe lingen heeft bloot gegeven wordt hier algemeen uitgelegd als een symptoom, dat het Kremlin het resolute Ameri kaanse optreden niet had verwacht en zich thans over volgende stappen dient te beraden. Wat de volgende stap zal zijn, vormt thans een kwestie van academisch de bat. Er zijn in doorgaans welingelich te kringen optimisten, wier oordeel luidt, dat de Sowjets thans het teken aan de wand hebben gezien. Men wy'st er in deze kringen op, dat het aggres- sieve optreden van het Kremlin in de laatste jaren de doorslag heeft gege ven om de aarzelende Amerikanen tot een besluit te brengen. Dit was o.a. 't geval bij het begin van het Marshall plan, toen het Congres nog lang niet voor het denkbeeld en de grote uit gaven in verband met het plan was gewonnen; het optreden van de Sow jets in Berlijn gaf toen de doorslag. Elders leeft echter de overtuiging, dat het Kremlin zal trachten met be hulp van satellieten als Ho Shi Minh in Indo-China nieuwe troebelen te verwekken teneinde (zelf nominaal buiten schot blijvende) de kracht van de geallieerde steun nader te peilen. Het besluit van de Nederlandse re gering om oorlogsschepen af te staan aan de strijdmacht van de Verenigde Naties heeft alom een uitmuntende in druk gemaakt. Deze geste kwam op het juiste ogenblik en kan er toe bij dragen Nederlands positie in de Ver enigde Naties verder te versterken. Zo als bekend hoopt Nederland voor 1951 in de Veiligheidsraad gekozen te wor den. Mede in verband met de mogelijke ontwikkeling ten aanzien van de toe komst van Nieuw Guinea getuigt onze snelle beslissing van w|js beleid. Bulgarije heeft het grensaccoord met Joegoslavië opgezegd, omdat dit land er zoveel inbreuken op heeft ge maakt. Zo zegt althans Sofia. Gistermorgen deed de Kantonrechter in Alkmaar, mr. F. G. G. Boerrigter, uit spraak in een rechtszaak, die de gemoederen van alle hengelaars in de kop van Noord-Holland reeds maanden geleden in beroering heeft gebracht. En met deze uitspraak is dan gelijk het lot van het Uitgeestermeer heslist: officieel bestaat er geen Uitgeestermeer meer. Deze naam zal voortaan alleen maar gebruikt kunnen worden om een bepaald gedeelte van het Alkmaardermeer aan te dui den. Voor de hengelaars betekent deze uitspraak dat zy niet meer in het „Uit geestermeer" mogen hengelen zonder een schriftelijke vergunning van d* eigenaars van het water, de gebroeders Dil te Akersloot, Een zeer interessante rechtzaak Volgens een Koninklijk besluit van 26 Februari 1934 is het hengelen in het Alkmaardermeer, behoudens vergun ning van de rechthebbende, verboden en hieraan is steeds streng de hand gehouden. In open verbinding met het Alkmaardermeer staat o.a. het Uitgees termeer, waarin tot nu toe wel vrij gevist mocht worden; de waterpolitie liet de hengelaars die daar een visje trachtten te verschalken, tenminste met rust. De politie wist eigenlijk zelf niet waar het Uitgeestermeer in het Alkmaardermeer over ging en om nu een duidelijke rechterlijke uitspraak te krijgen, besloot men een proefproces uit te lokken. Hiertoe maakte de wachtmeester der Waterpolitie H. Cor- nelisse op 19 November van het vorige jaar proces-verbaal op tegen de heer A. J. Hommeson uit Krommenie, op het ogenblik dat deze in het Uitgeester meer hengelde. Eeuwenoude kaarten De wachtmeester, die een zeer uit voerig proces-verbaal heeft opgesteld, voert de volgende argumenten aan: Tot dusver werd aangenomen, dat voor de toepassing van het Koninklijk Besluit .waarbij het vissen in het Alk maarder. of Langemeer werd verboden de grens zich niet verder uitstrekte dan tot de gemeentegrens AkerslootUit geest en dat het water dat Zuidelijk van deze grens gelegen was, behoorde tot de Uitgeestermeer of de Buiten- Krommenie. Andere uitlopers als de Dodde, de Deilings en het Limmergat werden geacht te behoren tot het Alk maardermeer. (In bedoeld Koninklijk Besluit wordt geen nadere omschrij ving gegeven van de uitgestrektheid en de begrenzing van het Alkmaarder meer, zodat men geen enkele zekerheid had.) Uit documentatiemateriaal (stafkaar ten en land- en waterkaarten van en kele eeuwen her) meent de wacht meester dat kan worden opgemaakt dat het gehele watercomplex beschouwd moet worden als Alkmaardermeer. De omstandigheden die verband houden met de groei en de ontwikkeling van de visstand zijn in het gehele water complex dezelfde terwijl de verschil lende onderdelen met elkaar in open verbinding staan. Daar het K.B. is uit gevaardigd tot bescherming van de visstand, acht de wachtmeester het voor de hand liggend dat het gehele complex met alle uitlopers, dus ook het zogenaamde Uitgeestermeer moet worden gerekend tot het Alkmaarder meer. De technisch opziener der Visserijen te Zaandam, de heer Hart, blijkt ook deze mening toegedaan. De heer Gorter, die de verdediging van de tegenpartij op zich heeft geno men, betoogt dat de gemeente Uitgeest het visrecht in het Uitgeestermeer in het jaar 1730 voor 20.000 pond van Jo- han Schoof gekocht heeft. De gemeen te was er steeds van overtuigd, dat zij en niet de gebr. Dil de zeggenschap over het water had en dat zij dus een ieder vrij toestemming mocht verlenen in dit water te vissen. De heer Gorter vraagt zich af waarom in 1934 een tweede Koninklijk Besluit is uitge vaardigd, waarin het vissen in een an der gedeelte van het watercomplex, de Buiten-Krommenie, verboden werd. Dit K.B. zou overbodig geweest zijn, als in het eerste besluit het gehele watercom- POLITIEK ADVISEUR TE DJAKARTA Mr. C. W. A. Schürmann laatstelijk H.M.'s gezant te Bangkok, is te Djakarta aangekomen en heeft zijn functie van politiek adviseur van de Hoge Com missaris van het Koninkrijk der Ne derlanden daar ter stede aanvaard. Zijn voorganger dr. J. G. de Beus, zal op 3 Juli uit Djakarta naar Nederland ver trekken. „VADER EN ZOON" BLIJVEN IN DE FAMILIE Zoals gemeld, is het werk „Vader en Zoon" waarmee P. Ouborg dezer dagen de Jacob Marisprijs verwierf, verkocht. Er hadden zich twee kopers gemeld. Mevrouw Ouborg wilde het werk ech ter zelf houden en nu is in overleg met de koper de koop ongedaan gemaakt. CONSULAIRE INSPECTIETOCHT IN ZUID-AFRIKA H.Ms. gezant in de Unie van Zuid- Afrika, de heer J. van den Berg, zal* op 2 Juli Kaapstad per auto verlaten en na een inspectietocht naar de Neder landse consulaire posten aan de Zuid kust op 15 Juli te Pretoria terugkeren. MR, E. N. VAN KLEFFENS NAAR LISSABON. De Portugese regering heeft bewil liging verleend ip de voorgenomen be noeming van mr. E. N. van Kleffens tot H. M's. buitengewoon gezant ?n gevolmachtigd minister te Lissabon. EGYPTE NIET ACHTER VEILIGHEIDSRAAD De Egyptische premier heeft mede gedeeld, dat Egypte de resolutie van de Veiligheidsraad betreffende hulpver lening aan Zuid-Korea niet steunt plex bedoeld werd. De heer woixer leidt hieruit af, dat de Buiten-Krom menie beschouwd werd als een afzon derlijk water van het Alkmaardermeer en deze gedachte kan men ook hebben ten opzichte van het Uitgeestermeer. Volgens het ministerie mag wel wor den gevist in een andere uithoek, de Stierop, dat dus ook al niet als een deel van het Alkmaardermeer beschouwd wordt. Wel één watercomplex Gisterochtend werd deze rechtzaak die reeds bijna een jaar hangende ia, door de Kantonrechter afgehandeld. De Ambtenaar van het O.M., mr. H. Ruis, had de overtuiging dat het Uit geestermeer wel deel uitmaakt van het Alkmaardermeer. De viscultuur in het Alkmaardermeer kan alleen beschermd worden als het Koninklijk Besluit van kracht wordt voor het gehele complex. Mr. Ruis zeide te kunnen begrijpen, dat het vreemd is voor mensen die hier van jongs af aan vrij hebben kunnen vissen, nu een vergunning te moeten hebben. De ambtenaar wilde de heer Hommeson in de gelegenheid stellen in hoger beroep te gaan en eiste daarom f 6,subs. 3 dagen. Ook mr. Boerrigter was van mening dat het Alkmaardermeer slechts kan worden aangegeven door haar natuur lijke grenzen. Hij veroordeelde verdach te conform de eis tot f 6,subs. 3 dagen. Het laatste woord in deze belangrijke doch ingewikkelde affaire is echter nog niet gesproken, daar de heer Homme son gebruik zal maken van zijn recht om in hoger beroep te gaan. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anthonius M., d. van G. Zonneveld en J. Twaalfhoven. Ag nes M., d. van P. C. Slecht en A. J. Nol. Johanna, d. van S. H. Kabel en S. Roos. Ondertrouwd: G. Twaalfhoven en A. M. Winter. J. Glorie, te Limmen en M. A. Tuinman. Gehuwd: C. A. Zijp en W. Wie bes. Overleden: Gerrit Smit, 73jaar, gehuwd met H. Admiraal. Aaltje van Til, 72 jaar, gehuwd met Jac. Knaap (Marken-binnen). HOOGTIJDAGEN VOOR DE SCHOOLJEUGD Dat we weer zijn aangeland in de tijd van de schoolreisjes bleek deze week. De kinderen van de R.K. scholen hebben met autobussen een bezoek gebracht aan Schiphol, het Muiderslot en Valkeveen. Het was een mooie tocht en de kinderen hebben Intens genoten. Bovendien was er goed voor de inwendige mens gezorgd. Des avonds werden de kinderen door de R.K. Harmonie ontvangen, waarna nog een muzikale rondgang werd gemaakt. De kinderen van de laagste klassen van de O.L. school hebben dit jaar een drie daags reisje gemaakt naar het eiland Texel, waar werd overnacht in de jeugd herberg „Panorama''. Het uitstapje stond onder leiding van de heer P. Woudt. De kinderen hebben veel genoten van de mooie natuur op het eiland Texel. Wat onze voorouders schreven: In de Alkmaarsche Courant van 1 Juli vinden wij de volgende me dedeling: Op Zondag den 7den Julij 1850, des namiddags ten half zes ure, zal er een Lucht-Ballon worden opgelaten bij K. Krijgsman aan den Omval. Het orkest zal met Muzijkanten voorzien zijn. Voor het eindexamen afdeling Ho gere Burgerschool afdeling A van het R.K. Lyceum te Alkmaar slaagden: Wim van Dam, Egmond aan de Hoef; Kees van Hooff, Alkmaar; Piet Kie- bert, Alkmaar; Jan Leek, Heiloo; Ma- thé Machielse, Warmenhuizen; Truus Miltenburg, Bergen; IJsbrand Schuyt, Heemskerk; Piet Sengers, Heiloo; Trude Stoker, Alkmaar; Ina Tahey, Alkmaar; Wim Tesselaar, Heerhugo- waard; Piet Tuinman, Oudorp; Frans Ursem, Alkmaar; Ferdinand de Wolf, Alkmaar. 1 candidaat werd afgewe zen. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is in twee arbeiderswoningen aan de Omval ingebroken, waarbij de dief op zeer laaghartige wijze zijn slag heeft geslagen. Bij de familie Van V. worden zeven spaarpotten van de kinderen alsmede de hüishoudportemonnaie met een be drag van f 25 vermist. Bii de familie S. nam de boef twee portemonnaies met inhoud mee. Het onderzoek is gaande. GRAS LANGS DE SPOORBAAN IN BRAND Het droge gras langs de spoorbaan naar Amsterdam raakte Donderdag middag ter hoogte van het AFC-terrein door vonken uit een locomotief in brand. Het vuur breidde zich uit over een afstand van veertig meter, vóór de politie er in slaagde de vlammen met zand te doven.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3