Stad en Omgeving AGENDA Onze gemeenten in de toekomst Internationaal korfbalfestijn te Schermerhorn Stom petoren Oudkarspel HEILOO Heer-Hugowaard Egmond-bi'nnen Voetbalwedstrijd Egmond a.d. Hoef Bergen Vandaag ook nog kermis Noord-Scharwoude Akersloot INGEZONDEN STUKKEN Bevolkingsprognose Verwachtingen van Prov. Planologische Dienst Wy besluiten thans onze publicaties over de vooruitzichten die bestaan voor de gemeenten in ons gewest overeenkomstig de verwachtingen van de Provinciale Planologische Dienst, neergelegd in het bekende rapport aan Gedeputeerde Staten. De aandacht wordt ten slotte ge vraagd voor de prognose der commis sie met betrekking tot de gemeenten Zuid- en Noord-Schermer, Hensbroek, Obdam, Akersloot, Castricum, St. Pan- cras en Schoorl, ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Het grootste deel van deze gemeen te valt in de Eilandspolder, waar na 'n ruilverkaveling, de tuinbouw nog enigszins zal kunnen worden uitge breid en de bevolking op de duur, d.i. na 1960, iets zal kunnen toenemen, n.l. naar de verwachting der commissie in de jaren 19411970 met pl.m. 25 per sonen. In het tot de gemeente beho rende deel van de Schermeer zal het inwonertal vermoedelijk niet vermeer derd worden. De bevolking van Zuid en Noord-Schermer zal, overeenkom stig de verwachting, in 1960 915 be dragen en tien jaar later 940. HENSBROEK. Hensbroek is een veehouders gemeente, waar, mede onder invloed van de opkomst van Obdam en Aven- horn als secundaire tuinbouwgebieden, tuinbouwbedrijven zijn ontstaan. De toeneming der bevolking is langzaam, maar zal toch iets sneller dan vóór 1940 kunnen verlopen, indien wordt voortgegaan met het omzetten van grasland in tuingrond. De commissie stelt de aanwas van de bevolking in de jaren 19411960 op pl.m. 100 en in 19411970 op pl.m. 150 personen. Het inwonertal van Hensbroek wordt dan: 31 Dec. 1960 1078 en 31 Dec. 1970 1128. OBDAM. Sinds Obdam tot een zelfstandig tuinbouwgebied met eigen veiling uit groeide, nam de bevolking regelmatig toe, zij' het dat een deel van de arbeids-overschotten naar elders bleef afvloeien. Na 1940 werd dit laatste moeilijker (opstuwing), maar de ach terstand in dit opzicht zal vermoedelijk nog worden ingehaald. Een ontwikke ling als in de periode 19211940, meer in het bijzonder als tussen 1930 en 1940, lijkt in verband met een voortgaande uitbreiding van de tuinbouw niet on waarschijnlijk. De Commissie ver wacht dan ook, dat de bevolking van de gemeente in de jaren 19411960 met pl.m. 500 en van 19411970 met pl.m. 700 personen zal toenemen. Het inwonertal van Obdam zou dan in 1960 2559 bedragen en tien jaar later 2759. AKERSLOOT In het deel van Akersloot, gelegen ten westen van het Noordhollands Ka naal en van het Alkmaarder meer, wordt op de zandige richel langs het Alkmaarder Meer tuinbouw, daarbui ten veehouderij beoefend. De mogelijk heden om grasland in tuingrond om te zetten, zijn reeds lang gering gewor den. Nu de ontsluiting van en peilver- betering in de Groot-Limmerpolder voorlopig niet zullen doorgaan is geen belangrijke verruiming van de middelen van bestaan te verwachten De na 1940 niet vertrokken jonge wer kenden zullen dan ook voor het groot ste deel alsnog afvloeien. Uiteindelijk kan slechts een vermeerdering van het inwonertal worden verwacht van de zelfde orde van grootte als tussen 1930 en 1940. De Commissie stelt deze toe neming in dit deel der gemeente in de jaren 19411960 op pl.m. 200, in 1941 1970 op pl.m. 300 personen. Een bescheiden uitbreiding van de in deze gemeente gelegen kern Zuid- Schermer kan worden tegemoet ge zien. De Commissie rekent op een toe neming van de bevolking in de jaren 1941—1960 met pl.m. 25 en in 1941—1970 met pl.m. 50 personen. In het gedeelte der gemeente ten Oosten van het Alkmaarder Meer excl. Schermeer leeft de bevolking van de veehouderij. Toeneming van het inwo nertal valt er niet te verwachten. Op grond van een en ander verwacht de Commissie, dat de bevolking einde 1960 zal gestegen zijn tot 2375 en in 1970 zelfs tot 2500. CASTRICUM Na de totstandkoming van het Pro vinciaal Ziekenhuis, de vestiging van renteniers en gepensionneerden en de opkomst van het vreemdelingenverkeer, heeft de electrificatie van de spoorlijn een tweede phase van vermeerdering der bevolking ingeluid, daar Castri cum toen tevens woonplaats van foren sen werd. Na de bevrijding is de her bouw van het dorp met zoveel kracht ter hand genomen, dat het inwonertal van 1940 weer bereikt is. Daar het ver nieuwde dorp fraaier zal zijn dan het oude, is een verdere, aanvankelijk snelle, daarna evenals elders vertra gende toeneming van de bevolking te verwachten. Na 1960 zal, naar het zich laat aanzien, de ontwikkeling van Cas tricum nog langzamer - gaan, omdat dan in verband met de belangen van de tuinbouw het ogenblik voor afronding van het dorp aanbreekt Het inwonertal van Castricum wordt door de commis sie als volgt geraamd: 1960 13.912, en 1970 14.912. SCHOORL Schoorl ziet als woon- en vacantie- oord voor middenstanders het inwoner tal geleidelijk toenemen. Tussen 1940 en 1945 werd een deel der bevolking tijdelijk geëvacueerd, maar na 1945 nam de gemeente een groot aantal ge- repatrieerden op. Deze laatsten zullen gedeeltelik weer vertrekken. Het valt niettemin te verwachten dat Schoorl, naarmate het beter en vooral met min der tijdverlies bereikbaar wordt, nog een snelle aanwas van de bevolking tegemoet gaat en na een zekere aan looptijd, spoedig zal vol groeien. Be halve de recreatie-functie zal ook de ontwikkeling van het agrarisch bedrijfs leven daartoe bijdragen. Naar het oor deel der Comm.'ssie valt te rekenen op een toeneming van de bevolking in de jaren 19411960 met pl.m, 800 en in 19411970 met pl.m. 1500 personen. Het inwonertal van Schoorl wordt dan: 1960 3389, 1970 4089. ST. PANCRAS. De tegenwoordige phase der sociaal- economische ontwikkeling in deze ge meente, waar de bevolking in hoofd zaak van de tuinbouw leeft, nadert haar einde. De toeneming van het in wonertal verloopt sinds 1930 dan ook vertraagd, na 1940 staat zij onder in vloed van de stagnatie in het afvloeien van jonge werkenden. In de toekomst zal de gemeente een aanwas van de be volking hebben die vermoedelijk veel lager zal liggen dan vóór 1940. Verondersteld wordt, dat St. Pancras in 1960 1578 en tien jaar later 1628 in woners zal tellen. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Bastogne, geprolongeerd (14 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Menselijk wrakhout (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De dame in Hermelijn (14 jaar). DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, geen matinée. Een dubbel gouden jubileum Alkmaar moet een zeer gemoedelijk en rustig stadje geweest zijn in de tijd, dat de Laat nog vol schaduw rijke bomen stond en de Langestraat nog niet veel winkels kende. Toen er nog geen Emma- en Nassaukwartier bestond en in de Lyceumbuurt en Rochdale nog het bonte vee de malse weiden afgraasde. En toen de reiziger bij het station de trein verlatend over een kiezelpaadje door wei en tuinderij Alkmaar bereiken kon. In die tijd ging reeds onze stadge noot de heer R. v. d. Pol met zijn handwagen vol fijn fruit en jonge groenten de herenhuizen van de Lan gestraat, het Park en de Oudegracht langs. Fruit was in die dagen nog een luxe artikel. De verdiensten' waren klein, alleen de gegoeden konden zich veroorloven zo nu en dan b.v. wat si naasappelen te kopen (4 voor 10 ct.). De aanvoer kwam helemaal per boot uit Amsterdam. Tomaten en bananen waren toen nog geen handelsartikelen. Heden herdenkt de heer van de Pol de dag, waarop hij vijftig jaar gele den zijn huidige zaak aan de Laat bij de Boterstraat opende. Tevens vieren de krasse 75-jarige en zijn 78-jarige echtgenote heden hun gouden bruiloft. Sinds lang gaat de heer v. d. Pol niet meer door de straten. Maar wel helpt hij altijd nog vaardig zijn oude klan ten in zijn propere winkel, die vol is van de heerlijke geur van vers fruit. Wij verwachten, dat het 't gouden echtpaar niet aan belangstelling zal ontbreken op deze wel zeer bijzon dere feestdag. Berijders van rijwielen met- hulpmotor: opgepast! Voor berijders van rijwielen met hulpmotoren zij onderstaand ongeval een ernstige waarschuwing. Gistermor gen omstreeks half tien reed een 29- jarige man over de Kennemerstraatweg op een rijwiel met hulpmotor in de richting Alkmaar. Achterop zat zijn drie jarige dochtertje. Het rijwiel had een snelheid van ongeveer 25 km, toen het plotseling over de kop sloeg, zijn berijders tegen de grond smakkend. De man bleef evenals zijn dochtertje op straat liggen. Beiden werden bij om wonenden binnengebracht, waar bleek, dat de man een wond aan het voor hoofd had alsmede enige schaafwonden. Het meisje had een bult op het hoofd. De oorzaak van het ongeval was dat het uitlaatpijpje van de motor losge- trild was en in het voorwiel was ge raakt. Burgerlijke Stand Geboren: Josephus M. J., z. van M. J. Groot en J. A. M. Hoes. Getrouwd: Jacobus Constant en Petro- nella G. Cans. Jacobus J. Erkamp en Adriana Herio. Overleden: Johannes Z. Bierman, 73 jaar, gehuwd met A. A. Balder. Alkmaar als havenstad Het is een niet alledaagse gebeurte nis, dat Alkmaar met het bezoek van een Coaster" vereerd wordt. Gister middag zagen we aan de Kanaalkade ter hoogte van de Alkmaarse Roei- en Zeilvereniging deze boot liggen, ter wijl arbeiders druk bezig waren het schip van zijn lading te ontdoen, die in dit geval bestond uit 74 standaard hout. Het kustvaartuig „Nimfjord", uit Delfzijl, zoals met brede letters op de boeg te lezen is, komt met deze lading hout uit het Zweedse havenstadje Karlstadt. Gisteren is men begonnen met het lossen. De lading is bestemd voor de firma Conijn, alhier. Tien werklieden van deze firma helpen bij het lossingswerk. Het hout wordt op stapels gelegd, waarna een hijsinstal latie het op dekschepen overhevelt. Het schip „leeft" van de wilde vaart, zoals kapitein A. Doornbos ons ver telde. Morgenavond hoopt men klaar te zijn met het lossen, waarna het schip koers zal zetten naar IJmuiden om daar platen ijzer bestemd voor De nemarken op te halen. De bemanning bestaat slechts uit zes zeelieden, die iedere keer voor de behouden thuis vaart moeten zorgen en de 120 p.k. motor moeten besturen. „Twee jaar geleden ben ik hier ook eens geweest" vertelde ons de kapi tein, nadat wij in het kleine halfduis ter roefje waren afgedaald. Toen was ik bij de Omval, Och de meeste mensen zullen niet weten dat dit schip een kustvaartuig is, anders zou de be langstelling stellig groter zijn. Slechts enkele zeevaarders zullen zien, dat dit een „Coaster" is." Toen wij de boot verlieten lagen aan belde zijden van de boot reeds hoog opgetaste dekvaartuigen, om het kostbare bouwmateriaal naar de plaats van bestemming te brengen. MULO-examens Voor het M.u.l.o.-diploma A slaagden de vol gende candidaten: J. B. de Groot, W. Bakker, P. F. van Til, M. J. de Leeuw, mej. M. J. de Hollander en mej. S. R. van de Hauw, allen uit Alkmaar; W. G. J. Knibbe, Z.- en Noordschermer; mej. W. de Boer en T. van EnkKUizen, Krommenie; mej. A. Borstlap en A. A. Moleman, Assendelft; P. J. Bont, West- zaan; mej. M. A. Enkt en mej. H. Waag- meester, Uitgeest; H. H. Altena, St. Pancras; mej. S. Bruyn, J. Koelwaard en mej. F. W. M. \an Kleef, Wormer; mej. R. Jordens, P. Hiem- stra, mej, C. Th. Hamwijk, J. Kraayer, mej. H. Krekel—Kelderman en mej. B. Bus, Wor- merveer; G. de Hoog, Hoorn; J. Posch, Sijbe- karspel; A. E. Ott, Hem; A. J. Mink, Schoorl; mej. N. Seidenstiker, Zijpe; mej. N. G. Swart, Callantsoog; J. L. Kuiper, Barsingerhorn; mej. J Uitterdijk, Andijk; W. de Vries, H. S. Asma, K. L. Wiersma en D. Mosselman, Enk huizen. Voor he diploma B slaagden de volgende candidaten: J. C. v. d. Kommer, Uitgeest; J Wisse, J. Busser en Th. J. Biersteker, Den Helder; H. F. Hollaar, K. de Grand en J. v. d. Horst, Heiloo; mej. C. M. Ruyter, Beem- ster; D. Beers, Bergen; H. Veenstra, Alk maar; J. C. Willemsen, Broek op Langendijk; mej. A. A. Kaag, K. Meijer, G. Ott en H. Blom, Hoorn. Afgewezen werden elf candidaten. Examencommissie samen gesteld De commissie belast met het afnemen van het Britannia Basis-examen en het Midden examen A te Alkmaar is samengesteld als volgt: F. van 't Sant, leraar in de Engelse taal en letterkunde aan het lyceum te Alk maar, voorzitter; pastoor A. Zwart, secretaris van de „St. Willibrord Society" voor Neder land, te Amsterdam, gecommitteerde van de Raad van Toezicht;. De commissie belast met het afnemen van het Britannia Midden-examen B is samengesteld als volgt: Drs. C. M. Breed, leraar in de Engelse taaal en letterkunde aan het Utrechts lyceum te Bilthoven, voorzitter; mevr. Dra. J. M. E» van der Stok—Gerritsen, lerares in de Oude Talen te Amsterdam, gecommitteerde van de Raad van Toezicht. Legaat Prof. Dr. C. C. de Lange De gemeenteraad van Amsterdam be reikte het voorstel het door wijlen Prof Dr. C. C. de Lange ten behoeve van de kinderkliniek der Gemeentelijke Uni versiteit gemaakt' legaat te aanvaarden. Onze oud-stadgenote, Prof, De Lange, in leven hoogleraar-directrice van deze kliniek, legateerde aan de gemeente bijna al haar geneeskundige boeken en al haar geneeskundige instrumenten. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 13. De eigenaar van de stofzuiger zaak, meneer Haas, is een spraakzaam man. Pim, Pam en Pom kunnen bijna niet aan het woord komen en het san meneer Haas helemaal niet schelen, dat zij geen verstand van stofzuigers hebben. „Als jullie maar verkopen kunt", zegt hij. „Ach en dat is eigen lijk ook niet eens zo moeilijk met on ze prima Slorpostofzuiger. Die stofzui ger verkoopt zichzelf". Pim, Pam en Pom staren meneer Haas niet-begrij- pend aan, „Hoe bedoelt U.vraagt Pim, maar meneer Haas maakt een al- werend gebaar. „Val me nu niet steeds in de rede. Laten we nu eens voor stellen, dat je bij iemand aanbelt cm onze prima Slorpo-stofzuiger te ver kopen. De dame doet open„Ja, maar als er nu niemand thuis is", zegt Pim weer. Meneer Haas snakl naar adem bij een dergelijke domme opmerking. Deelnemer vliegrallye Naar het N.H.D. meldt zal de he.er J. H, Blein, sportvlieger te Bergen op 13 Juli naar Parijs vertrekken als deel nemer aan een vliegrallye voor sport- vliegtuigen naar Cognac in Z.-Frank- rijk. Hij is een van de vijf Nederlandse deelnemers. In het geheel nemen 72 toestellen aan dé rallye deel. Donderdag 13 Juli start de heer Blein van Ypen- burg. ,,De Reddingsmedaille" wordt officieel ontvangen Vrijdag 21 Juli des voormiddags om half twaalf zal officieel ten stadhuize worden ontvangen het bestuur van de Nederlandse Vereniging „De Redding medaille", een vereniging van gedeco reerde redders met leden daarvan en hun vrouwen. Concert uitgesteld Het concert, dat „Orpheus" op 11 Juli ten bate van de tbc-bestrijding in de Grote Kerk zou geven is door bij zondere omstandigheden tot 1 Augustus uitgesteld. Van wie is die fiets? Zaterdag heeft iemand voor ons gebouw aan de Voordam zijn herenfiets laten staan. Wij hebben het rijwiel voorlopig in bewaring genomen. Wilde eigenaar zich melden? EXAMEN ONDERHOUD VAN TUINEN Aan het examen voor eerste knecht voor de aanleg en het onderhoud van tuinen zijn geslaagd de heren N. Bak ker, Th. Buys, Abr. de Jong en N. Jon ker, allen te Alkmaar. Voor dit, naar men ons verzekert moeilijke examen zijn de candidaten opgeleid door de leraar N. J. Veeken, alhier. STATUTEN VERZONDEN Verzonden zijn de statuten van de N,V. Auto Centrale te Alkmaar. GESLAAGD Voor kleuteronderwijzeres aan de Chr. Kleuterschool te Alkmaar slaagde te Utrecht mej. C. Asma. Een vierdaagse naar Nijmegen Dinsdagmorgen brak eindelijk de spanning, toen om 7.30 uur de touring car van de fa. Hooyberg uit De Rijp voorreed, om de kinderen van de drie hoogste klassen van de O.L.S. alhier voor een vierdaagse reis naar Nijme gen te brengen, waar zij de gasten zouden zijn van de Nijmeegse School vereniging. Na een prachtige tocht door de mooiste gedeelten van ons land bereikte het gezelschap om 12 uur de oude Keizerstad. Na de maal tijd werd 's middags een bezoek ge bracht aan een Betuwse kersenbon gerd en 's avonds maakte men een wandeling langs de bezienswaardig heden van de stad. De tweede dag werd een fietstocht gemaakt door de bossen en langs de vennen van Groesbeek, Mook en Heu- men .waarbij een bezoek werd ge bracht aan de H. Landstichting en het Canadese soldaten-kerkhof. De derde dag werd doorgebracht op de heuvels van Berg en Dal, waar een interessante rit met het trammetje het gezelschap had heengevoerd. Een schitterende wandeling werd gemaakt onder deskundige leiding door het voormalige Duitse grensgebied, waar na allen nog een uurtje genoten in de speeltuin „Erica". De dag werd besloten met een bonte avond in de school. Vrijdag werd de terugtocht gemaakt via Schiphol, waar de kinderen na de rondleiding nog geruime tijd verble ven. Om 5 uur stond de bus weer voor de school en keerden de kinderen zeer voldaan huiswaarts. Op 26 Juli worden de Nijmeegse kin deren in de Schermer verwacht. Hun wacht een interessant programma in onze omgeving. Opening SSV-terrein Reeds op Hemelvaartsdag* zou het sportter rein alhier worden geopend. Door de enorme regenval op die dag' moest de opening echter worden uitgesteld. Zondag vond deze plech tigheid plaats onder een stralende zonneschijn. Voorzitter Schuuring sprak de openingsrede uit. Hij bracht dank aan allen, die aan het tot stand komen van dit mooie terrein hadden meegewerkt. Burgemeester Posch zeide verheugd te zijn dat eindelijk dit terrein kon worden geopend. Hij wees op de moeilijkheid voor het vereni gingsleven in een kleine plaats als Stompe- toren. Verder werd nog' het woord gevoerd door de heer Van der Linden, hoofdconsul van de NHVB uit Den Helder, door ds. F. Keja en de heer Van Dok als voorzitter van het comité van samenwerking in de gemeente Oterleek. De middag werd gevuld met hand- en voet balwedstrijden, waarin de verenigingen uit Grootschermer en Stompetoren elkaar be- kampten. Verder werden door de Gymnastiekvereni gingen „Voorwaarts" en „Turnlust" uit Oter leek athletiekwedstrijden gehouden. Door verschillende instanties en particulieren waren fraaie prijzen in de vorm van bekers en medailles beschikbaar gesteld. De uitslagen van de wedstrijden luidden als volgt: Voetbal: SSV I—Grootschermer I 1—3; SSV II—Grootschermer II 4—2. Handbal: SSV I—Grootschermer I 2—0. De athletiekwedstrijden bestonden uit vèr- springen, hardlopen en estafette, zowel voor dames als heren. Deze wedstrijden werden gewonnen door „Voorwaarts" uit Stompetoren, die het sterkst was in de nummers vèrspringen, dames en heren, estafette dames, 100 m. hard lopen heren en 80 m. hard lopen' dames. Oterleek won het nummer estafette heren. Omroep-belangstelling Hedenavond om 6,30 uur zullen in de rubriek „Dingen van de Dag" van het Varaprogramma flitsen uitgezon den worden van de viering van het 65-jarig jubileum van de heer J. van Hout te Oudkarspel. HOLLAND-BELGIE IN HET KLEIN Het internationaal sportfeest te Scher merhorn is een groot succes geworden. Zaterdagavond had het gehele dorp 'n feestelijk aanzien. De burgerij vlagde en ook van de toren en het raadhuis wapperde het rood-wit-blauw en de Belgische kleur. Te ongeveer nalf negen arriveerden bij de Schermerbrug de Vlaamse gasten uit Gent. Op muziek van het fanfarecorps „Kunst naar Kracht" uit Goorn trokken de korfbalverenigingen Roda uit West- zaan, S.K.V. Schermerhorn en G.K.C. uit Gent in optocht naar de Dorpsstraat. Een enthousiaste bevolking juichte de Belgen hartelijk toe, Bij het raadhuis bracht men beide volksliederen ten ge hore en door een erehaag van SKV- adspiranten betraden de Belgen en de besturen der beide andere korfbalver enigingen de trappen van het gemeen tehuis, waar burgemeester W. J. Dries- sen en mevr. Driessen, wethouder J. Broersen en de gem. secretaris, de heer J. Kleppel, de gasten ontvingen. Bur gemeester Driessen heette de Gentse sportmensen van harte welkom. Spre ker wees op het internationale belang van deze sportuitwisseling en achttq het een voorrecht ze ook in Schermer horn te mogen vinden. Uitvoerig ver telde burgemeester Driessen over Schermerhorn's verleden en hij wees hierbij speciaal op de in 1634 gestichte kerk, die tot de mooisten van or.s land /behoort. De voorzitter van de Gentse club, de heer Re'mond Schotte dankte burge meester en wethouder voor de grootse ontvangst. De Zuiderlingen waren diep getroffen door het enthousiasme van de bevolking. Aan het adres van de burgemeester dankte hij Schermerhorn voor zijn spontaniteit. De heer Schotte wees op de veel oudere geschiedenis van Gent en nodigde de Schermerhor- ners uit naar Gent te komen om deze- oude cultuurstad te komen zien. Namens de ontvangende vereniging S.K.V. sprak de voorzitter, de heer D Lakeman een woord van welkom tot de Gentenaren en de zustervereniging Roda uit Westzaan. Ook hij was ge troffen door de spontane en gastvrije houding van de burgerij en sprak hier over zijn dank uit, Na afloop van deze plechtigheid werd een gondelvaart gehouden om de eilanden der Eilandpolder. De geïllu mineerde bootjes en de brandende fak kels boden een fantastisch schouwspel In hotel Bontje had daarna een ver broederingsfeest plaats en tot laat in de nacht bleef men in de gezellig inge richte zaal bijeen. Zondagmorgen trek men per touringcar naar Volendam om de gasten onze Nederlandse kleder dracht te tonen. Deze trip viel bij onze Zuiderburen zeer in de smaak. Een der hoogtepunten van de Zondag Blikseminslag veroorzaakte geen brand Naar later is gebleken is de bliksem op verschillende plaatsen in Heiloo in geslagen. Niet alleen moest de boerde rij van de veehouder J. Muis het on+ gelden, doch ook het Witte Kerkje is geraakt. De bliksemafleider deed ech ter goede diensten, zodat zij het alleen was die sneuvelde, Het watermolentje in de Egmondermeer werd tot twee maal toe geraakt, doch ondervond geen noemenswaardig letsel. Op verschei dene plaatsen sloeg de bliksem verder op de lichtleiding, zodat enkele storin gen werden veroorzaakt, die echter spoedig waren verholpen. De blikseminslag Inzake de brand door blikseminslag te Heerhugowaard in de boerderij van C. van Stralen meldt men ons van be voegde zijde nog, dat de bliksem niet insloeg in de schuur, zoals aanvanke lijk werd gemeld, doch in de boerderij. De brandweer van Heerhugowaard slaagde er in, de met riet gedekte schuur, die op drie meter van de boer derij stond, te behouden. Het mocht de hard werkende manschappen boven dien gelukken, er op omstreeks twaalf meter afstand gelegen boerderij voor het vernietigende vuur te vrijwaren. Er is door de brandweer zeer goed ge werkt. De pas opgerichte R.K. Voetbalvereniging „St. Adelbertus" speelde onlangs een goede oefenwedstrijd tegen de sportvereniging van de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Het moet gezegd worden, dat de vereniging over een mooi bespeelbaar veld beschikt, dat gunstig nabij de dorpskom is gelegen, met een vrij uit zicht op de verder gelegen duinen. Nog deze zomer zal de kleedkamer in orde worden ge maakt. Wat het spel betreft mogen de Eg- monders zeer tevreden zijn. Het werd een 4—0 overwinning, waarbij de Egmonders reeds bij de rust een veilige 2-0 voorsprong' hadden weten te behalen. Vooral na de rust boden de Amsterdammers flink tegenstand, zodat de overwinning geenszins cadeau gegeven werd. Het spel der Egmonders geeft goede ver wachtingen voor de toekomst. Viswedstrijd in de Slotgracht Onder leiding van de heer G. Visser vond de tweede viswedstrijd in de Slotgracht plaats. Met verwisseling van plaats werd vier maal één uur gevist. Het ging om het grootste aantal en om de zwaarste vis. Bij de eerste categorie werden winnaars de heren: 1. C. J. van Pel te Egmond aan Zee (grote tulband); 2. J. Bos, Egmond aan Zee (tulband); 3. Fr. v. d. Berg, Egmond aan den Hoef (tulband). De zwaarste vis werd opgehaald door Jn. Burger te Egmond aan den Hoef (tulband). was de ontmoeting op het sportve.d tussen de Gentse Korfbalclub G.K.C. uit de Belgisch ere-afdeling en de com binatie S.K.V.Roda, Onder luide toejuichingen van het talrijke publiek betraden de Belgen het veld. Het werd een aardige, snelle en vlotte wedstrijd, waarbij aan beide zij den scoringskansen kwamen. Na onge veer 20 minuten gaf Jb. Bley de Hollanders de leiding. Door een mis verstand in de verdediging maakten de Belgen er spoedig 11 van. Het tempo in de tweede helft zakte iets, doch door goed aanvalsspel bleef het een hoogst interessante wedstrijd. Met een prachtig ver schot bracht mej. N. van Leijen de stand op 21. N. Muntjewerf wist nogmaals een fraai doelpunt te scoren (31). Een feller wordend Belgisch team deed prachtig opgezette aanvallen en uit een dezer is het tweede doelpunt ge scoord. Dit werd ook de eindstand en zo won Holland in Schermerhorn zijn wedstrijd tegen Belgie, Hierna speelde een S.K.V.Roda combinatie een wedstrijd tegen B.E.P. uit Purmerend, die wederom voor S.K.V.Roda een overwinning ople verde, n.l. 52. Schermerhorn beleefde een mooie sportzondag. Zestig jaar getrouwd Morgen herdenken de heer en me vrouw P. BurgerPlevier hun 60- jarige echtvereniging. Van 3 tot 5 uur zullen zij receptie houden en het is begrijpelijk, dat voor dit zeldzame huwelijksfeest grote be langstelling zal bestaan. BENOEMD Tot onderwijzeres aan de school met de bijbel te Schermerhorn is benoemd mej. B. J. Benschop te Wassenaar. In verband met het slechte weer van Maandag zal de kermis één dag langer duren en ook heden nog geopend zijn van 1424 uur. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: Petrus F. Krijgsman en Elisabeth M. Seewald (Alkmaar). Overleden: Elizabeth Mosch, 81 jaar, echtgenote van N. Hoebe. De school ging uit Gisteren hebben de laagste klassen der openbare lagere school te Noord- Scharwoude een uitstapje naar de duin streek gemaakt. Om acht uur vertrok men van de Nieuwe weg naar Schoorl, waar de jeugd zich goed wist te ver maken. Eveneens werd uitgestapt bij de bedriegertjes te Bergen. Vervolgens reed men naar Bergen aan Zee, om 's avonds over Heiloo weer op huis aan te gaan, waar men om zeven uur in prima stem ming arriveerde. Aanrander gegrepen Reeds vroeger werd bij de politie van Aker sloot aangifte gedaan dat enkele schoolkinderen op weg naar huis door een tot dusver onbe kende man met minder oirbare bedoelingen werden aangesproken. Nadat Dinsdag gemeld was, dat een 10-jarig meisje op de Bloemendalerweg was aang'erand, gelukte het de Rijkspolitie de dader te grij pen. Het is de 25-jarige fabrieksarbeider L. uit* Zuid- en Noordschermer, die bekend heeft ook de dader van vroegere aanrandingen te zijn. De dader zal aan de Justitie te Alkmaar worden overgegeven. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Een bittere ontgoocheling Geachte Redactie, Zoals uit de radio- en persberichten werd vernomen, zullen dan eindelijk voor de gepensionneerden twee wets ontwerpen door de regering worden ingediend en door de Tweede Kamer in behandeling worden genomen, n.l. één tot verhoging van de toeslag op de pensioenen en één tot het toekennen van een kinderbijslag. Wij schreven „eindelijk", want reeds op 15 Maart 1948 werd door de gehele Kamer een amendement V. Sleen c.s. aangenomen, waarin bij de regering met de meeste klem werd aangedrongen, ten spoedig ste een einde te maken aan het steeds meer ondragelijker worden van de fi nanciële toestand vah de gepension neerden en hunne gezinnen. Twee jaar M.d.R. is een hele tijd voor men sen die, terwijl het levensonderhoud met meer dan 100 procent gestegen was, met een toeslag van slechts 25% te moeten gaan door hun laatste le vensjaren, terwijl voor de overige staatsburgers w.o. ministers en Ka merleden behoorlijke maatregelen tegen de duurte werden genomen, soms binnen een week doorgevoerd. De re gering stelt nu voor resp. bedragen van f 90 en f 50 per jaar aan de gepen sionneerden te verstrekken, waardoor deze oude landsdienaren zullen komen op 30% bij een prijsstijging van pl.m. 130% sinds 1938—1839. De huurverhoging zal het dubbele reeds opeisen, van wat de regering denkt te geven. Bitterder ontgoocheling had men de gepensionneerden na 2 jaar wachten en nog eens wachten niet kun nen bezorgen. Wij vragen ons af, of dit nu is, de zo hooggeroemde sociale rechtvaardigheid en vooral of dit het principe van rechtsgelijkheid is. U, M.d.R., dankend voor de plaats ruimte, Een gep. militair abonné.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2