Dramatische gevechten bij Soewon Kort Bestek VERENIGDE NOOR044OLLANDSE DAGBLADEN Roden breken door Amerikaanse linies Lagerhuis gaat accoord met de hulpverlening aan Korea Salvatore Giuliano doodgeschoten Donderclag 6 Julï 1950 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verdedigers streden tot hun laatste kogel Veiligheidsraad komt morgen bijeen Legerbericht van Generaal McArthur Toestand iets beter RAF-vliegtuig bij Hortkong beschoten Davies stelde terugtrekking vloot- strijdkrachten voor Bendeleider maakte 105 slachtoffers Sigaren worden niet goedkoper Bierprijs wordt verhoogd Besproeiïngsvliegtuig nabij Emmeloord neergestort De laatste conferentie tussen R.I.S. en Djokja Gepensionneerden laten hun protesten horen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9. Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE AchtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 147e Jaargang No. 156 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Familieberichten 20 ct, p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. ffbt van Amerikaanse zijde eerst als «in actie van betrekkelijk beperkte omvang werd aangeduid, schijnt noe langer hoe duidelijker een beslissend gevecht In de strijd om Korea: Noord- koreaanse pantservoorhoeden, die gis teren door Amerikaanse artillerie wa ren beschoten, zijn later op de dag om de Amerikaanse voorposten heenge trokken en hebben zich, tezamen met eenheden infanterie tussen deze voor posten en het Amerikaanse commando genesteld. Eerst was er sprake van acht tanks, later werd hun aantal op gegeven als te zijn veertig, waarvan de Amerikanen er een zevental hadden weten te vernietigen. De Amerikaanse voorhoeden moesten worden terugge nomen. Reuters correspondent berichtte gis teren van het front, dat in Rusland ge bouwde tanks en Amerikaans anti- tankgesohut ergens ten Zuiden van Soewon een verbeten strijd waren be gonnen, „die misschien over het lot van Korea zal beslissen". Noordkore- aanse strijdkrachten hadden een front- aanval ingezet op de linies bij Soewon terwijl andere groepen hun omtrek kende beweging in het gebied van Soewon en Intsjon voortzetten. De druk op de Zuidelijken werd steeds groter. In dit gebied, in het heuvelland van Osan, veertig kilometer ten Zuiden van Seoel, braken toen veertig zware tanks door de Amerikaanse linies heen. Wel iswaar werden er een aantal van ver nietigd, maar zij handhaafden de bres, die zij hadden geslagen en maakten de weg vrij voor de hen volgende vracht auto's met Noordkoreaanse infanterie. De Amerikanen vochten 'tot hun laat ste kogel, maar moesten hun uitrus ting en hun gewonden achterlaten. De aanvallers bleken in aantal dubbel zo sterk te zijn als de verdedigers; dezen verloren vijftien tot twintig procent van hun manschappen in dit gevecht. Het eerste nieuws over deze verwoe de worsteling bereikte het Amerikaanse hoofdkwartier in Korea, toen daar overlevenden van de strijd aankwa men. Ook op meer naar het Zuiden gelegen posten kwamen verslagen ni- litairen aan. De aanval der Noord koreaanse tanks is thans tot stilstand gekomen. Men neemt aan, dat de tanks opnieuw worden gegroepeerd voor de volgende aanval op de Amerikaanse stellingen. Vliegtuigen van Britse en Ameri kaanse vliegdekschepen hebben Maan dag en Dinsdag een reeks succesvolle aanvallen gedaan op militaire doelen in Noord-Korea. Twee Amerikaanse toestellen werden beschadigd, doch keerden op hun vliegdekschip terug. De aanval schijnt gericht te zijn ge weest tegen de omgeving van Ppongjan en grote schade te hebben veroorzaakt. Uit San Diego (Californie) wordt gemeld, dat het Amerikaanse vliegdek schip Sicily, geladen met oorlogsvlieg tuigen, met geheime bestemming is vertrokken. Inmiddels gaat men ermee voort, de grote vliegdekschepen Boxer en Philippine Sea voor de dienst ge reed te maken. De Veiligheidsraad der Verenigde Naties zal Vrijdag a.s. bijeenko men, om te overwegen, wat er verder ten aanzien van de oorlog in Korea dient te worden gedaan. Verwacht wordt, dat onder meer zal worden be sproken de benoeming van een op perbevelhebber voor de .strijdkrachten der V.N. in Korea en het gebruik van de vlag der V.N. te velde. Ook wil men een commissie voor de coör dinering van de oorlogvoering samen stellen uit de leden van de Veilig heidsraad. SPOEDIG DIENSTPLICHT IN AUSTRALIË In Australië zal zo spoedig mogelijk dienstplicht worden ingesteld. Jonge lieden die de leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt zullen voor drie en half of vier maanden voor de militaire dienst opgeroepen worden. Het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur meldt vandaag, dat Amerikaan se vliegtuigen hun aanvallen op wegen, bruggen, treinen en vrachtauto's ten noorden en zuiden van de 38ste breedte graad voortzetten. Het communiqué meldt verder, dat een omtrekkende be weging van de Noord-Koreanen in het gebied van Soewon en Osan wordt voortgezet, waarbij de situatie uiterst onstabiel is. De plaatselijke omsinge lingsbeweging zou, aldus het commu niqué, een onderdeel kunnen zijn van een grotere beweging uit het Oosten Zes piloten werden bij acties vermist en vier gewond. Er zou een klein brug- gehoofd zijn gevormd aan de Oostkust ten Zuiden van Samtsjok, ongeveer 60 km. ten Zuiden van de 38ste breedte cirkel, aldus het communiqué. Te Tokio is verder bekend gemaakt, dat Amerikaanse superforten Woens dag drie belangrijke Noordkoreaanse spoorwegbruggen hebben gebombar deerd, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Weerbericht Verwachting, tot Vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot madge wind, aanvan kelijk uit Zuidelijke, later uit uit eenlopende richtingen. Ongeveer iezelfde temperaturen als van daag. Vrijdag: Zon op 4.28. onder 21.50; Maan op 0.00, onder 13.36 (L.K.) Grondpersoneel van een Ameri kaanse vliegtuigbasis in Japan brengt extra tanks aan onder de vleugels van vliegtuigen, die met speciale Opdracht boven Zuid- Korea moeten operéren. De vlieg tuigen zijn F-80 Shooting Stars met straalaandrijving. (ANP-Telefoto) Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger te Tokio verkaarde Don derdag dat de toestand in Korea „blijkbaar wat beter is", doch hij voegde hieraan toe dat het onder houden van de verbindingen nog steeds moeilijk is, terwijl het nieuws bij stukjes en beetjes binnen komt. Luchtdoelgeschut van de Chinese communisten heeft gevuurd op een vliegtuig van de RAF, dat de grens van Hongkong verkende. Volgens ooggetui gen vuurde de batterij twee granaten af, die het vliegtuig misten. De batterij bevond zich te Sjoemtsjoen, ongeveer I km. van de grens, zo werd verklaard. Denemarken kan geen militaire hulp aan Korea leveren, doch is be reid geneesmiddelen te zenden. Het Engelse Lagerhuis heeft giste ren zonder stemming zijn goedkeuring gehecht aan de politiek van de La- bour-regering ten aanzien van Je hulpverlening aan Korea. De speaker, Morrison, had om eenstemmige aan vaarding van de regeringsmotie ver zocht. De linkse Labour-afgevaardig- de Davies had een motie ingediend, waarin de regering werd verzocht, de vlootstrijdkrachten uit het betrokken gebied terug te roepen. Morrison meende, dat dit neerkwam op een ver zoek, om Engeland uit de V.N. terug te doen treden en elk aanvallend land te laten doen, wat het wil. Over Da vies' motie is niet gestemd. Davies was dan ook de enige, die zich tegen de regeringspolitiek verklaarde. Tevoren had Winston Churchill, de leider van de Conservatieve Lager huisfractie, dringend verzocht om een geheime vergadering van het Huis, opdat de algemene militaire positie van Engeland zou kunnen worden be sproken. Hij meende, in een geheim debat veel te kunnen vertellen, waar aan men in Engeland diende te den ken. Ook drong hij aan op nieuwe be sprekingen met de Russen, voordat deze zouden beschikken over de „ver woestende macht"- van- atoomwape nen. De atoombom achtte hij een doelmatig afschrikkend middel tegen een algemene communistische aanval. Tevoren had Attlee, de Britse pre mier, verklaard, dat de Britse en de Amerikaanse actie in Korea de beste kansen schiepen voor het handhaven van de wereldvrede. Hij meende, dat de wereld de Amerikaanse regering dank verschuldigd is voor haar snelle optreden ter verdediging van Korea tegen een onverhulde aggressie. Mor rison, de voorzitter van het Lager huis wees Churchills voorstel tot het houden van een geheime zitting van de hand. De tegen de bandieten ingezette Italiaanse politie heeft de Siciliaanse bandietenleider Salvatore Giuliano, die zü bijna vijf jaar heeft gezocht, doodgeschoten. De 27-jarige „bandietenkoning", die beschuldigd wordt van het doden van 105 politiemannen, kwam om het leven in een hevig vuurgevecht in het dorpje Castel Vetrano, gelegen in de zuidwes telijke hoek van Sicilië. Eerder was. hij door een omsingeling gebroken, die de politie om zijn hoofdkwartier, meer noordelijk, gelegd had. Salvatore was een normale jongen, die na het beëindigen van zijn school tijd, waarin hij overigens veel spijbel de, een betrekking kreeg als electricien bij een plaatselijke telefoonmaatschap pij. Hij solliciteerde later bij de cara binieri, doch werd zonder opgaaf van redenen afgewezen. Toen de oorlog uitbrak diende hij bij de Italiaanse luchtmacht, toen de geallieerden in 1943 op Sicilië landden besloot hij „geld te maken". Hij begon zijn roversloopbaan met een gestolen pistool en wat ammunitie. Zijn eerste slachtoffer viel in Septem ber 1943, toen hij één van de twee ca rabinieri, die wilden zien wat hij bij zich had, neerschoot. Spoedig verza melde hij een groep mannen om zich, van wie verscheidene reeds vogelvrij verklaard waren. Hij trad meedogenloos tegen verraders en „zwakkelingen" op, doch realiseerde zich spoedig, dat hij niet sterk stond, indien hij niet de sympathie van de De afschaffing van de omzetbelas ting op sigaren betekent volgens een ANP-bericht uit Venlo allerminst, dat de sigaren goedkoper zouden wor den. Integendeel komt deze verminde ring van de belastingdruk geheel en al ten goede aan de fabrikanten, die wegens de hoge inkoopprijzen voor ruwe tabak in het laatste half jaar toet al met verlies hebben gewerkt Het is de bedoeling, het sigarenroken te stimuleren met een grote reclame campagne, waarvan de kosten voor het eerste halfjaar op f 250.000 be groot zijn. Zeer waarschijnlijk zullen de prij zen van het bier eerlang worden ver hoogd en bepaald op het volgende niveau: Pilsener glasinhoud 0.3 liter voor zaken van klasse III f 0.35, voor II f 0.40, voor I B f 0.45 en voor 1 A f 0.50, glasinhoud 0.25 liter resp. f 0.30. f 0.35, f 0.40 en f 0.45, voor Lage--bier glasinhoud 0.3 liter voor III f 030 voor n f 0.35, glasinhoud 0.25 liter resp. f 0.25 en f 0.30. Bestuurder kwam in de vlammen om Gistermiddag te ongeveer kwart over twee is in de Noordoostpolder, bij de Zuider Ringweg in de omgeving van Emmeloord, een vliegtuig neergestort, dat werd gebruikt bjj de onkruidbe- strijding uit de lucht. De piloot, de 35- jarige heer A. W. Hamming, uit Den Haag, is om het leven gekomen. Hij was gehuwd en vader van twee kinde ren. Het toestel is even ten Zuiden van Hie Buick waarvan we gisteren de ver dwijning meldden is weer terecht. Haagse speurders hebben de onbekende, die de wagen wel even zou parkeren, iiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiininiiiiiiiiiiiiiniiHiiiiiiiiiiiiiiii doch niet meer kwam opdagen, aange- wielhandelaar uit Belfast, die van een onbekende vijf pond kreeg toegestuurd, omdat deze 27 jaar geleden een flets bij hem had gestolen. Eerlijk duurde wel erg lang, maar beter Iaat dan nooit. O houden. Het bleek een in Warmond £en Haagse scbone> die voor haar eind- De p;nse componist Sibelius hoopt wonende ex-student te zijn, die ver- examen zat, zag zo tegen deze be- maar. dat de Verenigde Staten er ook klaarde dat hij de auto weer had mee- proeving op, dat ze met een vriendin nog eens z0 over gaan denken. De genomen om tijdig op zijn werk te zijn naar Belgis vluchtte. De Belgische gen- componist die daat een van de meest ge De Buick stond bij zijn huis geparkeerd darmerie heeft de beide meisjes weer speelde en populairste muziekschrijvers daar de eigenaar hem wel weer zou naar de Residentie teruggestuurd. Blijk- js heeft n.l. uit het land van Uncle Sam komen halen. Als het niet waar is, is baar ziin atoomknotsen en gordijnen n0g nooit een cent vergoeding ont- het in ieder geval mooi bedacht. niet de enige angstaanjagende verschijn- vangen. Klaus Fuchs, U weet wel die veertien selen m deze droeve wereld. Ter op- jaar moet brommen omdat hij uit de kikkering dan het verhaal van een rij atoomschool geklapt had, heeft zo -5.V enorm veel berouw dat er volgens een van zijn collega's geen enkel bezwaar zou zijn Fuchs weer aan atoomonder zoekingen te laten deelnemen. Ondanks het feit dat wij het nut van de reclas sering (en dus ook die van atoom geniën) zeer wel inzien, zouden we in alle bescheidenheid willen opmerken, dat vossen gemeenlijk wel hun haren, doch niet hun streken verliezen. Neen, dan hebben we heel wat minder bezwaar tegen de Franse kroon-preten- dent. de graaf van Parijs, die Woensdag, na een ballingschap van 24 jaar. per auto in de Franse hoofdstad arriveerde. Als men bedenkt hoe onze Koningin daar werd gefêteerd, dan schreeuwt Frankrijk gewoonweg om een koning. „Zie jij de Koreaanse kust al AlidaV" 0P het vliegveld Hilversum wordt op Zaterdag 15 en Zondag 16 Juli een groot vliegfeest gehouden. Het pro gramma omvat o.m. het optreden van de Franse stuntvlieger Marcel Doret en het uit vier straaljagende „Shooting Stars" bestaande circus van de Ameri kaanse luchtmacht. De pogingen om als hoofdschotel enkele vliegende idems te -ngageren, zijn echter mislukt. Vandaag tot slot een romantisch ver haal uit de Krim. Daar staat in (brëek uw tong niet) BAKHCHISARAI, een standbeeld opgericht dooi een Tartaren- hoofdman als gedenkteken voor zijn jong overleden echtgenote. Het beeld is zo vervaardigd, dat het nu reeds drie eeuwen lang elke minuut een traan (van klaar bronwater) plengt. Espei neergestort, waar het bezig was, een kavel te besproeien. Hier stond kool zaad, dat door een schimmelziekte was aangetast. De machine was een Auster van de NV Luchtreclame, in Haarlem, die voor besproeiingswerk was inge richt. Onmiddellijk nadat het vliegtuig de grond raakte, vloog het in brand De Rijksluchtvaartdienst onderzoekt, wat de oorzaak van het ongeval geweest kan zijn. De heer Hamming was sinds 1 Juni 1947 in dienst van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedservoorzie nmg Hij werkte voor de Stichting Hei schroefvliegtuigen bij het onderzoek naar de gebruiksmogelijkheid van vlieg tuigen voor de bestrijding van ziekten en plagen in land- en tuinbouw. Met de functie van ambtenaar-vlie ger had hij een lang gekoesterd ideaal in vervulling zien gaan. Nadat hij de school voor tropische landoouw te De venter had afgelopen, vertrok hij als planter naai Indonesië Daar werd hij in 1939 gemobiliseerd en bij de lucht macht ingedeeld. Enige tijd na de ca pitulatie van Neder.ands-Indie werd hij door de Japanners gearresteerd, doch wist zich weer uit de gevangenis te praten. Een jaar lang hield hij zich schuil, doch toen werd hij in een kamp opgesloten. In 1945 keerde hij na de mi litaire luchtvaart terug, in 1946 repa trieerde hij. Expositie werken „slechter" dan „Vader en Zoon" Talrijke verzoeken van het publiek als ook van de kunstenaars zelf heb ben ertoe geleid, dat er in de tentoon stellingszaal „De Wakel" te Den Haag 22 Juli een expositie geopend zal wor den van schilderwerken, die door de jury voor de Jacob Marisprijs werden afgewezen Deze tentoonstelling, die zal duren tot en met 29 Juli, zal on getwijfeld belangstelling trekken, aan gezien men tjier de werken kan vinden waarboven het veel omstreden „Vader en zoon" werd uitverkoren. bevolking won. Hij richtte zijn daden daarom tegen de rijken, die hij gijzelde. Een deel der fantastisch hoge bedragen ging naar de armen en zodoende werd hij spoedig een „geëerd" persoon. Hij kwam ook 'n contact met de „Mafia", de geheime Siciliaanse organisatie, die zelfs Mussolini niet kon elimineren en er werd een verbond gesloten niet in eikaars vaarwater te komen. Acht uur na zijn dood is Giuliano in een ruwhouten kist begraven op het plaatselijk kerkhof. De enige aan wezigen bij deze begrafenis waren de politiemannen, die hem hadden neer geschoten. Giuliano's 52-jarige moe der heeft het lijk van haar zoon niet meer gezien. Enkele dagen geleden verzuchtte zij nog tegen een verslag gever: „Ik hoop, dat mijn Salvatore levend gevangen wordt voordat hij in nog meer moeilijkheden geraakt" Salvatore Giuliano heeft de dood ge vonden als gevolg van zijn zwak voor vrouwen. Een rechercheur betrapte hem, toen hij Woensdagochtend in de vroegte de woning van een zijner vrien dinnen verliet. Onmiddellijk werd alarm geblazen. Gewapende politieman nen stormden aan en in het vuurge vecht, dat daarna ontstond, werd Giu liano dodelijk getroffen. Over vorming eenheidsstaat De regering van de RIS heeft beslo ten, de kwestie met de Republiek In donesia over de vorming van de een heidsstaat de volgende week Dinsdag in een speciale vergadering in haar ge heel te bespreken. Daarna zal nog een laatste conferentie met gedelegeerden van de Republiek Indonesia worden gehouden, teneinde tot definitieve re sultaten te komen. Tegen voorstellen inzake een extra-bijslag De drie bonden van gepensionneer den in Nederland, die een actie heb ben ontketend tegen het voorstel van de regering, om gepensionneerden, vallend onder de Toeslagwet 1948, een bijslag van f 90 en aan de andere ge pensionneerden een toeslag van f 50 en een kinderbijslag voor kinderen tot zestien jaar toe te kennen, hebben gistermiddag in Amsterdam hun eer ste demonstratieve vergadering ge houden. De sprekers, de heren J H. Groen van de Algemene Bond van Gepensionneerden, P. Castricum. van de Bond van Gepensionneerden van Spoor- en Tramwegpersoneel en de heer W. Kroon, van de Militaire Pen- sioenbond, hebben het nieuwe wets ontwerp gekwalificeerd als een von nis, dat de gepensionneerden veroor deelt tot levenslange armoede. De voorgestelde bijslagen noemden zij een aalmoes In een resolutie heeft de vergade ring uitgesproken,, dat de voorgestel de regeling onvoldoende is om in re delijkheid tegemoet te komen aan de nood onder de gepensionneerden. West-Berlijn heeft tekort op zijn begroting De begroting van West-Berlijn ver toont een aanzienlijk tekort, n.l. 655 millioen Duitse marken op een totaal aan uitgaven van 1575 millioen. Twee honderd millioen mark is uitgetrok ken voor werklozensteun. De stad heeft n.l. 270.000 werklozen op een bevolking van 2.5 millioen. Dit is een gevolg van de omstandigheid, dat de Westduitse zakenlieden in de stad geen geld willen beleggen of orders op lange termijn plaatsen, wegens haar onzekere positie. Dat was niet zijn maat. Een Engelse meneer, die dezer dagen van het Londense vlieg veld Northolt naar München wil de vliegen en daartoe gebruik dacht te maken van een Viking van de British European Airways zag zich genoodzaakt, dit plan uit zijn hoofd te zetten. De ste wardess, die hem zijn plaats wees, kwam tot de ontdekking, dat hij met geen mogelijkheid in zijn stoel kon zitten, en dat de veiligheidsgordel, die hem bij dalen en opstijgen aan zijn zetel zou moeten kluisteren, zijn taille niet kon omsluiten. Deze heer had nl. een gewicht van tegen de driehonderd pond en een taïllemaat van honderd en zestig centimeter. Hij heeft een Amerikaanse machine moeten afwachten, om zijn bestemming te kunnen be reiken. daar deze op grotere mensen berekend zijn

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1