m De vliegende forten vernietigden Noordkoreaans bataljon Kort Bestek twitter VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Wat in Korea gebeurt, kan ook in Duitsland gebeuren Geen uiterst linkse groepen in het Indonesische kabinet Maandag 10 Juli 1950 147e Jaargang No. 159 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN wm '39 gdalenenstraat 4 3 gesloten G. DE WIT STENBURG Omsingeld Amerikaans bataljon bij Tsjonan na felle sfrijd bevrijd Noordkoreaanse druk houdt aan Nog meer Amerikaanse versterkingen Tegenstand in de lucht practisch gebroken „Rusland (desnoods) tot een woestenij maken" Douglas Mac Arthur opperbevelhebber V.N. Amerikaanse verliezen: 249 man Grote vechtpartij op de Zeedijk Enorme betoging in Brussel tegen de terugkeer van Koning Leopold Spaak: „Wij aanvaarden deze oplossing niet" Pleven aanvaardt opdracht Het „ooievaarsschip" in Amsterdam Aantal babies steeg Zondag tot negen en vijftig Sowjet-dsvisies aan Tito's grenzen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE A.chtercLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAJU2SCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 v/oorden f 1.elk woord meei 5 ct. Uitslui tend coDtant. Abonnementen t 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten. ct - ZETTEN (Over-Bet.) dingen kunnen gedaan ISHOUDSCHOOL CHOOL" 2-j. cursus; Vormings- udkundige ten platte- ing lerares landbouw- 3-j. cursus). ET CHRISTINE :ot ƒ1200.—. N 19 vanaf 750. ïurzen inlichtingen by DEN HELDER:2277 ZWOLLE 17404 SNEEK 2107 el:*™ 3*0 15 JULI VDAG 10 JULI, iarper". Cheese Boys", nderwereld". 10 uur: eerste biertje, weer best! jwielstalling aanwezig, inbevelend, DE GEUS. TERWIJL door de havenstad Poesan Amerikaanse soldaten, geschut en tanks Zuid-Korea als „de toeschouwers van een Cup final langs de tourniquets" binnenstromen, hebben de eerste Amerikaanse gevechtswagens de strijd tegen de oprukkende Noordkoreanen ten Noorden van Taedjon aangebonden/Zondag was het voor de eerste maal helder weer, waarvan de luchtmacht onmiddellijk gebruik maakte. Op zeshonderd meter hoogte vliegende Amerikaanse reuzen- forten, die door jachtvliegtuigen werden vergezeld, vernietigden zes tanks en een geheel bataljon vijandelijke troepen. Deze vlucht wo-dt in Amerikaanse legerkringeri als de meest geslaagde luchtactie van de veldtocht in Korea be schouwd. De noordelijken blijven echter vorderen. Zij voerden Zondag krachtige frontale aanvallen langs de hoofdweg van Noord- naar Zuid-Korea uit, waarbij zij er in slaagden hun linie vijftien kilometer naar het Zuiden te verplaatsen. In een stad bij Tsjonan werd een Amerikaans bataljon van de andere Ameri kaanse troepen afgesneden. Weliswaar trachtten de Amerikanen het bataljon te ontzetten, doch de eerste pogingen om de Noordkoreaanse ring te door breken, hebben gefaald. Hedenmorgen werden de ingesloten soldaten echter bevrijd. Zij wisten door de omringende Koreaanse strijdmacht heen te komen. Het hoofdkwartier van Mac Arthur meldde gisteren, dat in het tijdvak van Zaterdag 2 uur tot Zondag 2 uur veertig Noordkoreaanse tanks in de buurt van Tsjonan, 40 km ten noorden van Taed jon, werden vernietigd. Het communi qué voegt er evenwel aan toe, dat „de stuwkracht van het vijandelijke offen sief in dit gebied niet gebroken is" Vijandelijke pantserversterkingen wer den waargenomen op weg naar Pjong- taek, terwijl Noordkoreaanse troepen- versterkingen zich bewegen ten zuiden van Ansong. De Noordkoreanen zetten hun druk naar het zuiden voort. Terwijl de hoofdstoof zich richt op Taedjon, dat de toegangspoort vormt tot Zuid-Oost- Korea, wordt, verder naar het oosten, een tweede aanval uitgevoerd, die, bij welslagen, alle Amerikaanse grond strijdkrachten ten noorden van Taedjon dreigt af te snijden. De Amerikaanse troepen zien zich daarbij tegenover een reusachtige Noordkoreaanse meerder heid gesteld. Zij hebben thans de taak vertragende gevechten te leveren tot dat er voldoende manschappen en pant servoertuigen zijn aangevoerd om een Amerikaanse tegenaanval mogelijk te maken. Het Noordkoreaanse hoofdkwartier heeft Zondag melding gemaakt van de gevangenneming van zestig Ameri kaanse officieren en manschappen en het neerschieten van twaalf vliegtuigen, waaronder bommenwerpers van het type B-29. Voorts is medegedeeld, dat verschillende plaatsen, als Tsjonan en Tsjintsjchon zijn veroverd. Steeds meer Amerikaanse manschap pen en voorraden worden naar de ge vechtslinie gebracht. Gevechtswagens, artillerie, ammunitie en vrachtauto's met voorraden trekken in lange colon nes langzaam in noordelijke richting. Met militaire goederen beladen treinen lossen hun van vitaal belang zijnde vrachten in de buu't van het front. Het moreel der Zuidkoreaanse troepen stijgt met elk Amerikaans convooi, dat zijn bestemming bereikt. De Amerikaanse en Australische lucht macht waren gisteren weer actief. Zij bombardeerden en beschoten doelen te Oetsjin, Koeeanni, Samtsjok, Kangnoeng en andere plaatsen aan de oostkust van Korea en waren ook boven en onmid üellijk achter de frontlinie een doorlo pend gevaar voor de Noordkoreanen^ De luchtstrijdkrachten ondervinden steeds minder tegenstand. Tsjonan en Tsjotsjiwon in rode handen Reuters correspondent bij de Ameri kaanse troepen seinde, dat de Noordko reaanse troepen Zaterdag Tsjonan had den veroverd Volgens de iongste be richten van het front is ook Tsjotsjiwon een belangrijk knooppunt van wegen en spoorwegen, dat dertig kilometer ten noorden van Taedjon is gelegen, in han den van de Noordkoreanen. Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen avond: Vanavond en vannacht op klaringen, morgen wee: toe Le mende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien Matige, ai en toe krachtige wind 'ussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG: Zon op 4.32. ondei 20.58. Maan op 0 55, onder 18.29 Nieuwe gevechtstactiek tegen pantserwagens Benzine in geleivorm Volgens berichten uit welinge lichte bron past de Amerikaanse luchtmacht een nieuwe tactiek toe voor de vernieling van vijan delijke pantserwagens. In plaats van de tanks eenvoudig met bom men te bestoken, waarbij de kans op voltreffers niet erg groot is, zouden de Amerikanen rond hun doelwitten bommen werpen ge vuld met benzine, verdicht tot een soort gelei, waardoor de tanks met een vuurgordel omgeven worden. Deze nieuwe methode zou reeds goede resultaten heb ben opgeleverd en sedert het be gin van de operaties zouden op deze wijze reeds 60 tot 100 Noord koreaanse tanks buiten gevecht zijn gesteld. DE V.N.-COMMISSIE IN POESAN De V.N.-Commissie voor Korea zal haar hoofdkwartier te Poesan vestigen. Schokkende woorden van Brits-Franse commissie De niet-officiële Brits-Franse com missie voor de studie van Europese kwesties heeft in een rapport de Wes telijke mogendheden aanbevalen, dat zij voorbereidingen treffen voor een offensief met atoombommen en bacte riologische wapens om Rusland in en kele uren tot een woestenij te maken als dit land een der Atlantische mo gendheden zou aanvallen. West-Europa is, volgens het rapport, op het ogenblik niet in staat een Rus sische aanval te weerstaan. Door ge brek aan geld konden de ondertekena ren van het pact van Brusel (Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden) slechts 15 van de beoogde 36 divisies vormen, maar ook 36 divisies zouden een op mars van 250 Russische divisies niet lang tegen kunnen houden. Volgens het rapport is het absoluut noodzakelijk de communistische vijfde colonnes in West-Europa onschadelijk te maken. Strijdend onder de UNO-vlag President Truman heeft generaal Douglas MacArthur benoemd tot op perbevelhebber der V.N. in de strijd op Korea. Hij heeft tevens MacArthur op dracht gegeven de vlag der V.N. te voe ren. In een verklaring van het Witte Huis zegt president Truman, dat de beide opdrachten gegeven zijn in overeen stemming met de Vrijdag aangenomen resolutie van de Veiligheidsraad, welke de V.S machtigt een verenigd comman do in Korea te vestigen, een opperbe velhebber te benoemen en de vlag der V.N. te gebruiken. Generaal Mac Arthur maakte Zater dag bekend, dat de jongste Amerikaanse verliezen op Korea worden geschat op 249 man, waaronder 1(52 vermisten. Men acht het mogelijk, dat enkelen der ver misten wellicht naar hun eenheden zui len terugkeren. De verliezen van de luchtmacht werden niet opgegeven. Minister In 't Veld: Westeuropa alleen veilig bij orde en rust Aan de vooravond van het vertrek naar het Internationaal Socialistisch Kamp te Stockholm, waar 20.000 socia listen uit dertig landen elkaar zullen treffen, kwamen Zaterdag te Hengelo ruim 700 jongeren bijeen. Het waren 300 leden van de „Nieuwe Koers", de jongeren van de PvdA, 375 Belgen, 175 jonge socialisten uit het Engelse ge menebest waaronder delegaties uit In dia, Pakistan, Ceylon en Canada, enige Indonesische jongeren en een delegatie uit Suriname. Op het plein in de binnenstad wer den zij toegesproken door minister In 't Veld, die erop wees, dat wat thans in Korea geschiedt, ook in Europa kan plaats grijpen, alleen met dit verschil, dat het dan niet zal gaan tussen Noord- en Zuid-Korea, doch tussen Oost- en West-Duitsland. En als de Oostduitse volkspolitie dan toch mar cheert waarom zou ze dan niet door gaan tot de Noordzee? Nederland heeft in het verleden gelukkig geleerd dat neutraliteit uit de boze is en zo zien wij thans", aldus de minister, „dat het gehele volk, met geringe uitzondering, zich achter de Veiligheidsraad plaatst. Het vraagstuk van de wereldvrede hangt ten nauwste samen met het de mocratische socialisme, geestelijke vrij heid en socialistische gerechtigheid. West-Europa is alleen veilig als er or de en rust heerst en deze orde en rust moeten steunen op de massa van het volk. „Christendom en humanisme beiden wijzen op het liefhebben van de naas te als zich zelve. Pas dan zal de mens zijn volle bestemming vinden". Spreker wekte de jeugd op de strijd, die zich over generaties uitstrekt met volle bezieling te voeren en in Stockholm krachten op te doen, die ons over alle moeilijkheden zullen brengen. Sultan van Djokja zuivert militair apparaat Hoorde men enkele weken geleden in Indonesië nog stemmen om een kabi net te vormen, dat ook de uiterst linkse groepen zou bevatten, na het begin van de oorlog in Korea wordt de opvatting in Djakarta algemeen, dat het nieuwe kabinet duidelijk anti-communistisch moet zijn in deze zin, dat alle illegale communistische acties binnenslands openlijk dienen te worden bestreden. Hierbij zal men grote steun ondervin den van de sultan van Djokja die, min of meer verborgen, doch radicaal, werkt aan de interne zuivering van het mili taire apparaat van communistische ele menten. Zijn doortastende pogingen tot verhoging van de binnenlandse veilig heid, die, naar waarnemers menen, de laatste tijd zichtbare resultaten hebben opgeleverd, staan hiermede in direct verband. Zaterdagavond is het tot een ernstige vechtpartij gekomen tussen een tiental Noorse zeelieden, het personeel van het café San Fransisco aan de Zeedijk te Amsterdam en een tweetal agenten van politie. Het personeel wenste de zeelieden niet toe te laten in het café en had de agenten om assitentie gevraagd. Toen de zeelui uit het café waren gewerkt, verzamelden ze nog wat vrienden en even later gingen zij met zijn allen de twee agenten, die ook weer naar buiten waren gekomen, te lijf. Het personeel van „San Fransisco" kwam nu de agenten te hulp en ten slotte moesten de zeelui het slagveld ontruimen. Beide agenten hadden nogal rake klappen gekregen en daardoor lichte verwondingen opgelopen. Eén van de belhamels is gearresteerd en heeft dit weekend op het politiebureau doorgebracht. Margarineprijzen zijn vrij De reeds eerder aangekondigde op heffing van de maximum verkoopprij zen voor margarine is thans ingegaan Het vrijlaten van de prijzen houdt verband met de verhoging van de productieheffing op de margarine ten laste van de fabrikanten. De rege ring zal op de ontwikkeling van de margarineprijzen nauwlettend toezien en ingrijpen, indien de vrije prijzen- vorming tot een niet verantwoord ge acht prijzenniveau zou leiden. Rusland heeft een nota van de V.S., Engeland en Frankrijk dd 15 Juni over Triest van de hand gewezen. Duizenden Belgen hebben Zaterdag deelgenomen aan de huidebetoging ter ere van Prins Karei. Hoewel de orga- Qndanks supper-waterstofbommen, di to peroxyde, experimentele schilde rijen, reuzen vliegende forten, plannen Pasteur-instituut in Casablanca met het onlangs gevonden vaccin tegen kin derverlamming zijn zeer goed geslagd. voor halve en hele werelden (al schiet Het instituut heeft echter een tekort aan apen, de meest geschikte proefdie ren. Theodoor en Alida hebben zich onmiddellijk beschikbaar gesteld. dat laatste niet erg haTd op) en andere zuj]en een rondrit over het eiland ma beschavingsverschijnselen, blijft de ken mens zichzelf gelijk. De kantonrechter in Turnhout heeft twee Kempense schonen uit het dorpje Dessel, die een lerde dito van hekserij beticht hadden cok"*gezê^~CominformT"dat"dë" derde" die zicb bÜ de Amerikaanse ambassade wegens belediging tot een boete van 200 wereidoorlog van haar kant uit orga f" He grote prijs gaat echter naar het Deze Êeste wil ons w«zer voorkomen U buitenland. Het Feestcomité Oost dan het gebaar zfstië l™ge Denen die zich bij de Amerikaanse ambassade m te Kopenhagen kwamen aanmelden als en een schadevergoeding van 2000 fr ëi'êert^'hepft. "teneinde deWestëliike vrijwilligers voor Korea. Er zal niet veroordeeld. Ook de collectant die de "janneT te torpederen de Duitser Ak- °P dit aanbod worden ingegaan. Stel vermeende heks in de kerk met de kerman aangewezen om de communis- Je voor' n°ë een vrijwilligerslegioen na schaal opzettelijk had overgeslagen tische actie tegen de Westelijke mo- de Internationale Brigade in Spanje moet op 't matje komen. Wij vonden gencjheden te coördineren. Die Akker- ,links), de Oostfronters van generaal dat heel best want heksenvervolger? man komt wjnd zaaien 'om storm te ''eyffard (rechts) en de Freie Deutsche zijn uit de tijd. Wij zoeken het tegen oogsten a ondanks deze hoopgevende Jugend (links); dat zou woordig meer in politieke partijen (anfarestoti,n gaat de medische we godsdienst of huidskleur. Na deze tenschap onverdroten voort op haar zwartgallige aanhef een bliksemrepor- goed weg tot verlenging van de le- 'Iers over de aarde, tage uit feestend Nederland: Sneek vensduur en van het leven van elk heeft ontdekt dat het 425 jaar bestaat mensenk;nd De proefnemingen van 't ^eptunus voelt trouwens ook al weer gewoonweg weer marcheren worden. Links-rechts, inks-rechts, de dreunende stap van als vrije koopstad en gaat dat herden ken compleet met sportfeesten, een tentoonstelling, een historische optocht, trekschuiten en diligences. Uden, dat uiteraard niet achter wil blijven, heeft een kersenfeest gevierd ook met een historische optocht, een bruiloft van de Kersenkoningin en tot slot een grool bal in het tot een sprookjesslot ge transformeerde raadhuis Vlissingen heeft het ook bar druk Zeeuwse meis- ies hebben daar in klederdracht hel eerste schip van de nieuwe toeristen- dienst Folkstone—Vlissingen verwel komd. De Folkstone-se vroede vaderen kwamen een week op Walcheren loge ren en de bemanningen van een Engels ''kader dat de Vlissinger haven bezocht ytr „Wij gaan naar Casablanca." nattigheid aankomen. In Scapa Flow welbekend uit '14'18 en '40— '45 is thans het grootste aantal oorlogs bodems geconcentreerd sinds de vorige (pardon, laatste) oorlog. Aan de overkant van de Noordzee, op Ame- 'and zijn ze daarentegen weer blij met de nattigheid Men zal n.l. trachten nu Schiermonnikoog een eigen water leiding heeft gekregen ook Ameland met een dergelijke schepping van ■nonsens vernuft te verrijken. Waar nede we dan maar zeggen willen dat or toch vooruitgang is. Om de gang or in te houden heeft een spoorwegar beider uit Casablanca (béste plaats) patent gekregen op een uitvinding om treinen geruisloos te doen rijden. nisatoren er de nadruk op hadden ge legd, dat de manifestatie een nationaal karakter zou dragen, stond zfj toch duidelijk in het teken van het anti- Leopoldisme en anti-clericalisme. Met Spaak en alle kopstukken van de socialistische partü aan het hoofd trok een optocht van naar schatting 100.000 personen naar de Grote Markt. Spaak verklaarde, dat de manifesta tie als een waarschuwing is bedoeld aan het adres van de CVP. „Wij zullen in dit land nimmer de oplossing accep teren, die de CVP ons wil opdringen", zo zeide hij. Ten slotte las Spaak een telegram voor aan de prins-regent, waarin wordt verklaard, dat tiendui zenden Belgen hem hulde brengen voor het feit, dat hij tijdens de Duitse bezetting ieder contact met de vijand heeft gemeden en de gevaren van de ondergrondse strijd heeft verkozen bo ven een vrijwillige gevangenschap. Aan het einde van het telegram heet het: „Dit is geen afscheid. Houdt u bereid Belgie nog meer diensten te bewijzen" Het voorwerp van deze huldiging, prins Karei, liet zich tijdens de beto ging niet zien. Gezien de obstructie van linkse zijde is men in politieke kringen te Brussel van mening dat de debatten in de Ver enigde Kamer nog minstens negen zit tingen in beslag zullen nemen en ze ker tot einde Juli zullen duren. De verhouding tussen de regeringen van de RIS en van de Republiek Indo nesië in verband met de vorming van de eenheidsstaat laat nog steeds t« wensen over, aldus verneemt de spe ciale correspondent van het ANP van zeer goed ingelichte zijde. De belang rijkste van de onbeslist gebleven vraagstukken waren ten eerste de vraag, of Djakarta dan wel Djokja de hoofdstad zal worden van de eenheids staat en ten tweede, of de senaat van de RIS mede zal moeten beraadslagen over de nieuwe voorlopige constitutie, die door de gemengde commissie is opgesteld, ja dan neer Djokja was hier tegen. De Franse Kabinetscrisis René Pleven (radicaal gezind) heeft de functie van aangewezen premier aanvaard. President Auriol had hem verzocht overleg te plegen met het oog op de vorming van een regering. Pleven, die minister van defensie was in het kabinet-Queuille, zal Dinsdag voor de nationale vergadering verschij nen voor de stemming over de inves tituur. In politieke kringen wordt net zeer waarschijnlijk geacht, dat Pleven deze stemming zal winnen In dat ge val is hij voornemens een coalitiekabi net te vormen van socialisten, voiks- republikeinen, radicalen, zijn eigen ra dicaal gezinde groep en gematigden. De „Atlantis", het schip dat aanstaan de moeders en kinderen uit Indonesië naar Nederland brengt, is Zondagavond om kwart over tien de Noordersluis te IJmuiden binnengevaren. Tijdens de reis heeft het schip de bijnaam „Ooievaarsschip" gekregen, omdat een week geleden, toen het schip in Port Said aankwam, reeds 40 kin deren aan boqrd waren geboren. De pers had in IJmuiden geen toe gang tot het schip, maar van de „At lantis" werd ons toegeroepen, dat het aantal nieuwe wereldburgers inmiddels is gestegen tot 59, waarvan de laatste Zondagavond om zes uur is geboren. „Der Kurier" meldt uit Wenen, dat zes Sowjetdivisies, onder welke zich sterke pantserafdelingen bevinden, se dert enige tijd bij de Roemeens-Joego- slavische grens zijn samengetrokken. Het doel zou zijn de Stalinistische par- tisanen in Joego-Slavie aan te moedigen en hen er toe te brengen een opstand tegen Tito te beginnen, waarbij de Sowjettroepen dan zouden ingrijpen om „de orde te herstellen". Twintig doden bij vliegramp in Casablanca Twintig personen zijn om het leven gekomen en negen anderen, waaronder een kind, liepen ernstige brandwonden op, doordat een Frans vliegtuig Zondag vroeg nabij Casablanca neerstortte. Het toestel, dat naar Dakar zou gaan, was pas opgestegen van het vliegveld nabij Casablanca, toen een van zijn mo toren in brand geraakte. Het stortte neer in een steengroeve. De uit vier koppen bestaande bemanning kwam om het leven. Chinese troepen bij de Indochinese grens Tussen twintig en dertig duizend mi litairen van het communistische China bevinden zich in de nabijheid van de Indochinese grens, aldus een schatting uit gewoonlijk betrouwbare Franse bron te Saigon. Men acht het evenwei niet erg waarschijnlijk, dat deze troe pen zich vóór October op grote schaal zullen mengen in de jungle-oorlog tus sen de Frans-Vietnamese troepen en de Vietminh. Brandweren in zak en as Zondagmiddag ontdekte één van de tien kinderen van de landbouwer Van de Heuvel, die een boerderij te Hoog land (Utrecht) bewoont, dat in één van de drie hooibergen brand was ontstaan. Vrijwel onmiddellijk sloeg het vuur over naar de twee hooiber gen en het duurde niet lang of ook de kapitale boerderij vatte vlam. De brandweer van Hoogland moest machteloos toezien, omdat de motor spuit defect was. Ook de brandweer van Hooglanderveen kon geen assis tentie verlenen, omdat de lengte van de slangen niet voldoende was om het water te bereiken. De boerderij, de bouwschuur en drie hooibergen brand den geheel af. DERTIG M1LLIOEN VOOR ONTWIKKELING VAN DE LANDBOUW Er is door de Amerikaanse regering ioestemming verleend, om een bedrag van ruim dertig millioen gulden uit de tegenwaarderekening van de Marshall hulp te gebruiken voor projecten ter ontwikkeling van de landbouw, waar voor reeds verled-n jaar gelden op de begroting zijn uitgetrokken.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1