Voor wie geldt de huurverhoging? Na 1940 gebouwde huizen vallen buiten de huurverhoging Van Kruiningen toont kleurlitho's HEILOO Schermerhorn S.K.V. organiseerde een aantrekkelijke seriedag Oudkarspel IJmuiden Castri'cum Schokker te Wijk aan Zee vannacht uit elkaar geslagen Oudorp Egmond aan Zee Het boul evard-criterium slaagde uitstekend LANDAG Bij meervoudige bewoning hoogstens 13 pet opslag op de nieuwe huurprijs VORIGE WEEK VRIJDAG heeft de Tweede Kamer haar goedkeuring ge hecht aan de door de regering ingediende Huurwet, waarbij toegestaan wordt in zeer veel gevallen de huur van Woningen met 15% te verhogen, Ingaande 1 Januari 1951. Dat moge voor de huiseigenaren een reden zyn om een wat benepen juich kreet aan te heffen zij hadden liever een grotere verhoging gezien voor de huurders betekent het, dat zjj van 1 Januari af dieper in hun zak zullen moeten tasten en dat de kosten van hun levensonderhoud dus nog zullen op- locien. Zeker, huurder en eigenaar kunnen overeenkomen, dat een lagere huurprijs betaald zal worden dan de wet toestaat, maar we geloven niet, dat er veel bezitters van huizen zjjn, die zich daartoe zullen laten verleiden. Zij hebben de meerdere inkomsten hard nodig om het dure onderhoud der wo ningen te kunnen betalen. vraagd aan de huurder of aan de ver huurder, of aan beiden een schriftelijk advies uit over de vraag, wat een huur der of gewezen huurder moet betalen. Zij kunnen voorts, wanneer een ver huurder, die tot ontruiming is gedag vaard, daarom verzoekt, aan de ver huurder een verklaring verstrekken, inhoudende, dat de huurder de woning niet heeft onderverhuurd of bevatten de de namen en woonplaatsen der on derhuurders, benevens alle verdere gegevens betreffende de onderhuur ders, die naar het oordeel der com missie ter kennis van de rechter be horen te worden gebracht. Trouwens, de rechter zelf kan van de commissie een rapport vergen, waarin alle gege vens voorkomen, die hjj nodig heeft voor de beoordeling van een huurzaak. Teneinde de leden van de huur adviescommissies een goede vervul ling van hun functie mogelijk te ma ken, heeft de wet hem de bevoegdheid verleend woningen binnen te treden, voor zover dit althans voor de uitoefe ning van him taak nodig is, eventueel zelfs met behulp van de sterke arm. Daar staat echter tegenover, dat zij vergezeld moet zijn door een cojpmis- saris van politie of door de burge meester of een schriftelijke lastgeving moeten bezitten. De huurder of verhuuurders kunnen zich ook rechtstreeks tot de kanton rechter wenden, mits zij in het bezit zyn van een advies van de huuradvies commissie. Een eventueel daarop vol gende terechtzitting is niet openbaar. Tegen de beschikkingen van de kan tonrechter staat geen hoger beroep open, tenzij cassatie in het belang der wet. Bescherming van de huurder. £)AT de nieuwe Huurwet die nog door de Eerste Kamer moet wor den aangenomen, alvorens zij in het Staatsblad kan verschijnen een dui delijke bescherming van de huurders IN HET ALGEMEEN bepaalt de wet,; dat de huurprijs van vóór 27 De cember 1940 tot stand gekomen wo ningen, alsmede woonschepen en woonwagens, vermeerderd mag worden met 15% en dat iedere termijnbeta ling van boven afgerond kan worden op "een veelvoud van vijf cent. Deze regel houdt dus al dadelijk een beper king in: de huren van op of na 27 December 1940 tot stand gekomen wo ningen, mogen niet verhoogd worden. Dat is begrijpelijk, omdat bij de be paling van de huurprijs van deze nieuwere woningen reeds rekening ge houden is met de hogere bouw- en onderhoudskosten. Bovendien heeft de regering nog een slag om de arm gehouden door de bepaling, dat bij of krachtens een al gemene maatregel van bestuur voor groepen van gebouwde of ongebouw de onroerende goederen, alsmede voor bepaalde gebouwde of ongebouwde onroerende goederen, die naar haar oordeel om bijzondere redenen een af wijkende regeling behoeven, andere huurprijzen vastgesteld kunnen wor den dan krachtens de algemene rege ling geoorloofd is. Meervoudige bewoning. yOORTS zullen by algemene maat regel van bestuur voor daarin aan te geven groepen van gevallen van meervoudige bewoning van een zelf standige woning de percentages wor den vastgesteld, waarmede de nieuwe huurprijs vermeerderd mag worden. Wanneer iemand inwoning krijgt, mag de eigenaar de huur dus met een na der vast te stellen percentage opslaan, uiteraard boven de 15% huurverho ging, die geoorloofd is voor de wo ningen, die vóór 27 December 1940 ge bouwd zijn. Krijgt iemand twee ge zinnen „bij zich in", dan mag de huur wat meer opgeslagen worden, doch do eigenaar zal nooit boven de 13% mogen gaan. De hoofdbewoner weet hiermede dus, waaraan hij toe is. Met de huur prijs voor de onderhuurders wordt nogal eens raar omgesprongen. Dat is de wetgever niet ontgaan. Vandaar, dat bepaald is, dat de prijs van de onderhuur in dezelfde verhou ding tot de totale huurprijs moet staan als het gebrulksgenot van het gedeel te van de woning, waarover de onder huurder de beschikking heeft, tot het gebrulksgenot van het geheel. Als iemand een halve woning heeft onder gehuurd, mag globaal genomen dus niet meer berekend worden dan 50% van de huur, die de hoofdbewoner be taalt. Het komt ook voor, dat iemand een deel van een huis huurt, waarin de eigenaar zelf woont. In dit geval mag deze eigenaar de van de onderhuur der bedongen huurprijs, die uiteraard in overeenstemming moet zijn met het aantal vertrekken, dat men ter be schikking heeft gekregen, met 20% verhogen. De bedoeling hiervan is, de verhuurder een compensatie te geven voor het vrijwillig aanvaarde onge rief en eigenaars te stimuleren ge deelten van hun woning af te staan. In de practijk gebeurt het wel, dat eigenaren een verkapte huurverhoging toepassen door onderhoudsverplichtin gen, die normaal op de verhuurder rusten, ten laste van de huurder te brengen, zonder dat de huurprijs even redig is verlaagd. Voor zover deze ver plichtingen na 9 Mei 1940 ten laste van de huurder gebracht zijn of na de inwerkingtreding van de wet ge bracht worden, moet deze verlaging alsnog worden toegekend. Daarmede verleent de nieuwe wet dus een zeke re bescherming aan de huurders. Indien huur en verhuur meer omvat dan het enkele gebruik van de wo ning, mag de huurprijs, die voor het enkele gebruik geldt, verhoogd worden. Doch niet onbeperkt! Voor water, gas, electriciteit of andere ener gie kunnen de werkelijke kosten of de naar redelijkheid geschatte kosten be rekend worden: voor het gebruik van meubelen of stoffering een bedrag, be rekend naar 20% 's jaars van de ver koopwaarde op het ogenblik van de ingebruikgeving en voor het overige de vergoedingen, die hiervoor volgens de wettelijke voorschriften ten hoogste mogen worden berekend en als deze voorschriften ontbreken, de vergoedin gen, die hiervoor als redelijk zijn aan te merken. Huurcommlssie £EN WETGEVER moet aan veie din gen denken, dus ook aan de moei lijkheden, die uit de toepassing van deze wet kunnen voortvloeien en aan de Wijze, waarop z(j opgelost moeten worden Daarom .vordt in het rechts gebied van leder kantongerecht ten minste één huuradviescommissie inga steld. Deze commissies brengen desge- inhoudt, blijkt duidelijk uit de bepa ling, dat een huurder na het einde van de huur in de woning kan blijven, wanneer hij althans niet zelf de huur heeft opgezegd of uitdrukkelijk in de beëindiging daarvan heeft toegestemd. De verhuurder kan de ontruiming slechts vorderen bjj ernstige overlast, door de huurder aan zijn medebewoners of de verhuurder aangedaan of we gens wanbetaling; voorts indien de huurder een hem passende, soortge lijke woning kan krijgen; indien de huurder niet toestemt in een redelijk aanbod tot het aangaan van een nieu we huurovereenkomst; indien de ver huurder het onroerend goed dringend nodig heeft voor eigen gebruik en de economische en maatschappelijke be langen van alle erbij betrokken par tijen dus ook van de onderhuur ders naar billijkheid in aanmerking genomen zijn en ten slotte, indien de verhuurder de woning nodig heeft om aan een Wettelijk voorschrift of een beschikking van overheidswege te kunnen voldoen. Het spreekt vanzelf, dat zolang de huurder na het einde van de huur in het genot van zijn woning blijft, de zelfde rechten en verplichtingen gel den als tijdens de huur. Bij ontruiming. UITVOERIGE bepalingen bevat de wet omtrent de procedure bij een vordering tot ontruiming. Belangrijk is hierbij nog, dat wanneer een nieuwe eigenaar van een woning de vordering tot ontruiming van die woning toege wezen krijgt, omdat hij haar zelf no dig heeft, de ontruiming pas kan ge schieden drie jaar nadat de nieuwe eigenaar de woning kocht. De door de Tweede Kamer aange nomen Huurwet beschermt de huur ders wel, doch aan de 15% verhoging op 1 Januari a.s. zullen de meesten niet ontkomen. Deze verzwaring van de financiële druk op een groot aan tal Nederlanders verontrust de rege ring, die er een doorkruising van haar loon- en prijspolitiek van vreest. Daarom zal zij de loonbelasting en de inkomstenbelasting verlagen. De huur verhoging zal hierdoor enigszins wor den opgevangen. Deze compensatie geldt niet voor hen, die geen of zeer wéinig belasting be talen, zoals ouden van dagen, gepen- sionneerden, grote gezinnen enz. Iemand, die geen belasting betaalt,- kan men nu eenmaal geen verminde ring van belasting geven. De regering zal echter nog vóór 1 Januari 1951 nagaan, wat voor deze groepen van de bevolking gedaan kan worden. Meesterlijk grafisch werk bij Hubers te Bergen In kunstzaal Hubers te Bergen expo seert thans H. van Kruiningen de col lectie kleur-litho's welke, behalve in de hoofdstad, te zien waren op grote tentoonstellingen in Engeland, Belgie en Amerika. De in 1906 geboren Van Kruiningen, van origine schilder, heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een graphicus van bijzondere rang, wiens vakmanschap door wel alle cri tici hoog wordt aangeslagen. Wie de techniek van de steendruk kent (voor elke kleur een steen) komt al onmiddellijk onder de indruk van Van Kruiningens beheersing van het materiaal als hij ziet dat er met zeker tien kleuren gewerkt is. Dat betekent dan tien stenen waarvan de afdruk op één velletje papier komt. Zelden heb ik dergelijk vakmanschap gezien. Zijn litho's hebben titels als Land schap, Diabolo, Vampier, Nocturne, Zwevende verschijning, Embryo enz. Ook zonder deze titels zou men zich een gelijke voorstelling kunnen vor men, terwijl toch deze kunst niet re presentatief genoemd kan worden. Als men de voorstelling abstract noemde zou men moeten aangeven wat geab straheerd is. Beschouwt men nu deze litho's nader, dan blijkt dat Van Krui ningen een of andere realiteit (zeg: ne gerdrummer, schaakspeler, infusoriën) aangegrepen heeft om met enkele uiterlijke vormen een fijn lijnenspel te bedrijven, zodat het oorspronkelijke beeld slechts aanleiding is, maar verder geen betekenis voor de voorstelling Kabouters en padvindsters demonstreerden Zaterdagavond waren vele ouders van de kabouters en padvindsters van de afdeling Heiloo van het Nederlandse Padvindsters Gilde bijeen gekomen. Het troephuis van de afdeling Alk maar, dat zich voor deze gelegenheid beter leende, dan het eigen onderdak in Heiloo, was voor deze avond wel willend in bruikleen afgestaan. De ka bouters en padvindsters die sinds enige maanden in Heiloo in de voormalige woning van het Hoofd der o.l.-school een onderdak hebben gevonden, gaven op deze avond hun ouders een kijkje in de kabouter en padvindsterswereld. Uit het veelvuldig applaus bleek wel, dat deze avond aan zijn bedoeling, de ouders nader te brengen tot de kabou ter- en pad vindsterssfeer heeft be antwoord. heeft. Het gaat deze kunstenaar alleen om lijn en kleur. Soms is het lijnenpatroon aange bracht op een achtergrond van kleur, waardoor het constructieve element sterker werkt op onze behoefte aan voorstelling, zoals b.v. bij Spel en Klankbord en Vreemd Dier. Van Krui ningen werkt echter ook andersom: dan liggen kleurvlakken over een pa troon van lijnen en nadert hij meer de abstractie. Maar hoe ook gedaan, er is steeds dat verrassende en rustgevende evenwicht der kleuren. Het is een ingetogen kunst, een sta tische kunst, mag men zeggen, waar aan de spontaneïteit zich niet opdringt. Begrijpelijk, daar elke steen een spon tane schepping is, terwijl de stenen te zamen elkander in het eindproduct in evenwicht houden en, in deze kunst, in evenwicht moeten houden. De aesthe- tiek dringt zich op waar de werkwijze dit vraagt. V. d. W. De sirene loeide Zondagavond werd Bergen opge schrikt door sirenegeloei. De garage Koster aan de Breelaan riep de hulp in van de brandweer. Uit een vóór de garage bij de benzinepomp staande motorfiets vloog een vonk uit de uit laatpijp en veroorzaakte brand. Toen met een om de fiets geslagen deken het vuur niet was te doven, waar schuwde het personeel van de garage de politie. Intussen wist Jb. Volkers met een brandblusapparaat het gevaar te bezweren, zodat de brandweer niet behoefde op te treden. Ideaal zomerweer en prima sport deden een grote menigte toeschouwers gisteren genieten op het gemeentelijk sportterrein te Schermerhorn, waar de Korfbalvereniging SKV een seriedag hield. In alfdeling I kwamen uit: Blauw Wit uit Amsterdam, KZ 1 uit Koog a.d. Zaan, Watervliet 1, Beverwijk en Roda 1 uit Westzaan. Afdeling II: Blauw Wit-combinatie, Watervliet 2, SKV 1. Afdeling III: KZ 5, KVH 3, Roda 5 en SKV 2. Adspiranten: Blauw Wit a, Wa tervliet a, KVH a SKV a. Vanaf 10 uur speelde men onafge broken op 2 velden. De laatste wed strijd was om 6 uur beëindigd. In de eerste afdeling heeft men kun nen genieten van prachtig spel. Het warme weer heeft het tempo van het spel niet kunnen beïnvloeden. Vooral de wedstrijden van KZ met zijn inter nationaal Doeves hadden alle bewon dering. De organistatie was prima en er werd fair gespeeld. De uislagen zijn: Roda 1Blauw Wit y2 (21), Blauw Wit comb.—Wa tervliet 2/3 (02), KZ 1Watervliet 1 (21), Watervliet 1Roda 1 (02), Watervliet 2/3—SKV 1 (0—2), Blauw Wit—KZ 1 (0—2), Blauw Water vliet 1 (3—2), SKV 1—Blauw Wit com binatie (1—0), KZ 1—Roda 1 (2—3). De Schermerhorners gaven in deze wedstrijden zeer goed partij. Vooral Gre Voerman en Nely van. Leyen bij de dames en J. Schotsman, N. Muntje- werff en A. Kluft bij de heren. Hun spel was vlug en aggressief. Er was een goede combinatie bij de aanval en een sterke verdediging. Ook de ad- spiranten-wedstrijden hadden vaak iets aantrekkelijks. Jan Roos wist al direct zijn ploeg tot een overwinning te voe ren met maar liefst 140 tegen de Hel- derse adspiranten KVH. De andere uitslagen zijn: Roda 5 KZ 5 0—1,KVH 3—SKV 2 (4—2, Blauw Wit a—Roda a 2—1, KZ 5—KVH 3 3—2, Roda a—SKV a 1—5, SKV 2— Roda 5 1—1, KVH a Blauw Wit d 0—9, Roda 5—KVH 3 0—4, Blauw Wit b— SKV a 1—3, SKV 2—KZ 5 1—1, Roda a —KVH a 6—2. Roda I legde in afd. I beslag op de eerste prijs. De 2de prijs was voor KZ. In afdeling II bleef „de molen" in Schermerhorn voor SKV 1, een uitste kende prestatie. KZ 5 kreeg de le prijs in afdeling III en KVH 3 ging met de 2de prijs naar Den Helder. De Schermerhornse adspiranten de den het al heel goed. Niet alleen kre gen ze de le prijs, doch de kleuters van Jan Roos hebben de extra prijs voor het beste doelgemiddelde ook nog in de wacht gesleept. Brandwaarborg Maatschappij De Noordhollandse Brandwaarborg Mij van 1816 te Oudkarspel ontving in 1949 aan premiën f 1.740.590 (v. j. f 1.853.422). Aan herverzekeringspremie werd betaald f 659.436 (f 791.775). Schade eigen rekening f 497.640 of 46.3% (f 495.333 of 46.7%). Het reservefonds bedroeg uit. 1949 f 379.221 (f 338.483); extra reserve f 239.832 (f 173.786); totale garantiemid delen f 1.257.112 (f 1.078.596). De winst ad f 86.082 is aan de reser ves toegevoegd. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 10 Juli. - 190.000 kg aardappelen: eerstelingen f 9.50—f 11.50; grove f 9.50—f 9.90; drielingen f 10,10—f 11.—; kleine f 6.40f 6.90; rode eerstelingen f 11.80— f 13.20; eigenheimers f 15.08f 18. blauwe eigenheimers f 16.20f 19.40; 170 stuks bloemkol f 10f 16; 140 kg peen f 8. LANG. GROENTECENTRALE, 10 Juli. 110.000 kg aardappelen: eerste lingen 9.40-jg-12.40, rode schotten 11.40 12.40, blauwe eigenheimers 14.3015.60, grove 7.9010.30, drielingen 9.4011, kleine 6—7.30, 3600 kg gele kool 6— 6.40, 2000 kg witte kool 7, 32.000 kg rode kool 66.70, 2300 stuks bloemkool 33.80—36.90 (Ia), 23.60—31.60 (I). WARMENHUIZEN, 10 Juli. - 44.60U kg aardappelen: Schotse muizen f 11.20—f 11.80; grove f 10.10—f 10.90: drielingen f 11f 11.60. Zondagmiddag trok door den Bosch de jaarlijkse Maria Processie ter ere van Maria, de schutsvrouwe der stad. Het hoogtepunt van de stoet: Het Wonderbeeld van O.L.Vrouw van den Bosch, gedragen door Eerw. Frater* en gevolgd door de Bisschop, Z.H.Exc. Mgr. W. P. A. W. Mutsaerts en andere kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Op de achtergrond de toren van de Basiliek van St. Jan. VISSERIJBESOMMINGEN Besommingen van Zaterdag: 1 traw ler f 13.300 ;IJm. 39 f 7900; KW 9 f 3500; IJm. 52 f 1015; 228 f 1285; KW 189 f 760; HD 125 f 1560. Prijzen per kilo: heilbot f 2.05f 1.85, tong, grote f 3.00f 2.65, gr. middel f2.60—f2.10, kl. middel f2.10—f 1.94, I f 1.36—f 1.24, II f 0.98—f 0.82, tarbot I f 1.56f 1.04. Per 50 kilo: tarbot II f 58 f 56, grote schol f 55f 46, gr. middel —f55, III f57, IV f31—f25, tongschar f55—f43, kl. middel f50—f39, I f36— f22, Hf 17f5, schar f 11f9, haring f 26f 16, makreel f 36f 26, schelvis kl. middel f 34—f 29, I f 29—f 27, II f 24 —f21, wijting f 16—f 9, gr. gul f27—f22, middel gul f27—f22, kl. gul f21—f 12. Prijzen 125 kilo: gr. kabeljauw f 146 f 72, gr. koolvis f 46f 42, gr. leng f 59 —f57. Feestavonden van de V.V.V. Op de Woensdagen 19, 26 Juli en 2 en 9 Augustus zullen door de Castricumse V.V.V. vier zeer bijzondere avonden wor den georganiseerd op het terrein aan de voet van de Papenberg. De volgende verenigingen werken meet 19 Juli: Fanfare D.I.U. en de volksdans groep „Zonneroos'Y 26 Juli: R.K. Gem. Zangvereniging St. Caecilia en de gymnastiekvereniging D.O.S, 2 Aug.: Castricumse Accordeonver. met nog eventuele aanvulling. 9 Aug.: Fanfare St. Aloysius en de R.K. Gymn. Ver. Vitesse. Bovengenoemd terrein bevindt zich aan het einde van de Kramersweg en is schitterend gelegen. Het biedt plaats voor duizenden toeschouwers. De beide fan fares gaan in optocht naar het terrein. AFSCHEID BIJ WIT-GELE KRUIS. Zuster De Wildt heeft besloten ont slag te nemen als wijkverpleegster o?) het Wit-Gede Kruis alhier Hiertoe *ai het bestuur begin Augustus een af scheidsbijeenkomst organi'J ren. In verband met de toeneming van het nwonertal, overweegt het be stuur het in dienst nemen van «en derde zuster. Gisteren nog attractie Droevig lot van de GESLAAGD. Bij het onlangs te Alkmaar gehou den examen slaagde voor het practijk diploma Boekhouden mej. J. Bleijrn- daal alhier „Maria", IJm 245 Gisteren, toen werkelijk ideaal zo merweer het mensdom ten strande dreef, was de Vrijdagnacht gezonken schokker „Maria", de IJm. 245, voor VVjjk aan Zee zo iets als een attractie. Vannacht evenwel is 't scheepje tijdens het boze weer een volledige prooi van de zee geworden. Grote groepen strandbezoekers be gaven zich gisteren telkens weer naat het strandgedeelta nabij de Rel weg, namen de hachelijke positie van het 15 ton metende scheepje in ogen schouw, bespraken de ramp, die de eigenaar, de heer N. C. Kemp, door het zinken van zijn „Maria" heeft ge troffen en gaven hun mening te ken nen over de mogelijkheid van bewe ging. Bij vloed werd de IJm. 245 door de golven overspoeld, doch bij eb kwam het op N^e tweede bank liggende scheepje ca. 100 meter uit de kust grotendeels uit de golven te voor schijn en was het mogelijk om het zwemmende te bereiken. Van die mo gelijkheid hebben vele zwemmers gis teren geprofiteerd. Zelfs zag men enkelen boven op het stuurhuis klim men ,en een zeer moedige knaap be gaf zich zelfs in de mast en zwaaide vanaf die hoge plaats naar het ei volle strand, waar de schipbreuk van de IJm. 245 de gehele dag het onder werp der gesprekken vormde. Vrijdag nacht, nadat het IJmuider schokkei tje door motorpech aan de grond was gelopen en een motorboot was gere quireerd om het vlot te brengen, heeft speciaal het personeel van het Noor- derbad de drie opvarenden de helpen de hand geboden. Urenlang is men onder aanvoering van badman Engel Wijker in de weer gewees' om het vaartuigje weer drijvende te krijgen Toen men hierin na veel ingespannen arbeid eindelijk was geslaagd, bete kende het een onvoorziene tegenslag, toen bleek, dat de IJm. 245 bij de standing was lek geslagen. Het lek was van zodanige grootte, dat al de gepresteerde arbeid volkomen teniet werd gedaan, doordat het scheepje in minder dan geen tijd vol water liep en in zinkende toestand door de be manning op de tweede^jsalulbanK moest worden achtergelaten. Men kan zich de teleurstelling voorstellen van allen, die een werkzaam aandeel in de ber gingspogingen hadden, in het bijzon der dan voor de drie opvarenden, die met een prop in de keel moesten toe zien, hoe hun scheepje door de zee werd overspoeld. Uit elkaar geslagen. De verwachting, dat het scheepje onherroepelijk verloren zou zjjn, indien het weer minder gunstig en de zee ruwer zou worden, is vannacht helaas bewaarheid. Het boze weer, gepaard gaande met een zwaar onweer, deed de branding in hevigheid toenemen en als gevolg daan-an is de IJm. 245 zo goed als geheel uit elkaar geslagen. Hedenmorgen viel van de schokker weinig meer te zien. De mast was overboord geslagen *en wrakstukken lagen her- en derwaarts over 't strand verspreid. De „Maria" is een volledige prooi van de zee geworden! Het tweede Boulevard-Criterium, ge organiseerd door de wielervereniging „Alcmaria Victrix" is Zondagavond onder mooi weer verreden. Toen bur gemeester Nielen het startschop loste, startten 54 renners voor de ronde Bou levard Emmastraat Wilhelmina- straat—Julianastraat om de 80 km vol te maken. Ruim 2000 toeschouwers heb ben de renners aangemoedigd in deze zware wedstrijd, die alleen desterksten konden volbrengen. De renners hadden van de start af direct zoveel vaart, dat na drie kwartier meer dan de helft uitgevallen was. Een vijftiental bleef er ten slotte over, waarvan H. van Brenen tegen half negen sterk favoriet was. Hij slaagde er in met J. Trompet ter uit Wieringen een ronde voorsprong te krijgen. A. Voorting trachtte geheel alleen een ronde uit te lopen. Luid toe gejuicht door het publiek en door een premie van f 10 aangemoedigd, hield hij dapper vol. Toen de premie tot f 20 verhoogd was, werd geen verdere ver hoging toegestaan. Ondanks deze extra stimulans moest Voorting toch de strijd staken. Voor zijn moedige prestatie werd hem een premie van f 10 toege kend. Het regende intussen premies, zowel in geld als in natura. A. Voorting sleepte vier premies in de wacht, Van Brenen drie, De Booy en Kokkes uit Alkmaar ieder twee en Peters uit Haarlem twee. Dit alles was echter niet nodig om de gang er in te houden. Fennis raakte achterop en kon het tempo niet bijhouden. Door de jury werd hij uit de strijd genomen. 'Van Brenen kreeg tot tweemaal toe een lekke band, greep een andere fiets en onder luid applaus haalde hij het pe loton weer in. Tegen half tien besloot de jury de wedstrijd met twee ronden te bekorten wegens het invallen van de duisternis. Er bleven toen nog tien ronden over. Onbedreigd wisten hierin Van Brenen en Trompetter hun voor sprong te behouden. De uitslagen zijn: 1 H. v. Brenen, 2 J. Trompetter, 3 P Peters uit Haarlem, 4 K. Neeft uit Haarlem, 5 N. Sibeling, Wormer, 6 A. Voorting, Haarlem,7 T. Cornelisse Halfweg, 8 P. v. Roon, Haarlem, 9 A. Matzen, A'dam, 10 m! Snijder, Halfweg. BRIDGECLUB IN BELLEVUË De i.l. Vrijdagavond in Hotel „Bellevue" al hier gehouden bridgeclub dOreg een buiten- g'ewoon rustig karakter. De internationaliteit van het spel werd be wezen door de deelnemers van de familie Schweitzer, een in „Bellevue" logerend Zwit- seres familie. De uitslag luidt als volgt: Hooning-Dek ker S3l/j pnt; Gebr. Dekker 50</« Nieuwen- huizen-mevr. Dekker 50; Dr. Heringa-mevi. Van Guiik 48; Vos-Jonker 37; Hartgrink- Liefting 37; familie Schweitzer 36'/.; familie Dekker 28V2. VAN MARSDIEP TOT IJ Te Beverwijk wordt verwacht, Jat de aardbeiencampagne deze week zal eindigen. De zware regenval In de vo rige week heeft het vroegtijdige einde op zijn geweten. Vóór Wijk aan Zee is de botter IJm. 245 lek geslagen en gezonken. De drie opvarenden konden het strand bereiken. Op het bc'rijf van de poelier I. M. te Oostzaan is thans definitief pseudo- vogelpest geconstateerd. Ook het pluimvee van twee particulieren al daar is besmet, De gemeente Zaan dijk heeft een extra toewijzing voor 39 woningen ontvangen. Het wordt de eerste drie-verdiepingen-bouw in de Zaanstreek.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3