Mac Arthur streeft naar tijdwinst Kort Bestek 1MIGRATIE? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Verenigde Staten willen zo spoedig mogelijk 20000 recruten n slechts *r Dlnsdag 11 Juli 1950 147e Jaargang No. 160 Verzwaarde bombardementen moeten de Noordelijken tegenhouden Militaire toestand nog niet bijzonder rooskleurig Geen Britse hulp aan Formosa Vele vrijwilligers in de Verenigde Staten Sovjet-Unie veroordeelt Hulp aan Zuid-Korea K.L.M. niet geschikt voor Staatsbedrijf Pleven's kansen stijgen PENSIOENREGELING VOOR TUINDERS VAN DE BAAN Kwesfie van de Indiërs in Zuid-Afrika voor de V.N. Leider der Darul Islam op Java gedood? Gelderland bejubelde Koninklijk Paar Machtige manifestatie op de Sonsbeekweide Steeds meer Londense vrachtrijders staken Zeiljacht bij Noordwijk op zandbank Grootjans schoot een illegaal werker bij Anna Paulowna neer Straf: twintig jaar Een vredesverdrag met Japan op handen Motorrïder bij Baarn gedood vijnen lie vraag heeft het NIPO >kers zijn, met een nauw- n werden verkregen: ijp en sigaretten, vandaar 100 bedraagt). jaar (en dit enquête-per- ger of lager liggen) wil igarenrokers vinden wij illend meer in de klassen n van 2335 jaar 4 3550 jaar 13 5065 jaar 34 nuder dan 65 jaar 26 iroken een verdwijnende zich kunnen inlaten met eleerd" kan worden. vijftig" rookt sigaretten'. toonde aan, dat vier en rookt en drie en dertig ook, die zowel shag als der enquête-uitkomsten ilde shag (samen 101) 32 (samen 72) 16 (samen 36) 11 (samen 15) 46 (samen 69) 28 (samen 61) 28 (samen 73) 19 (samen 71) jongere mensen in hoofd kers niet veel invloed op irmere rokers zélf rollen „kant en klaar" kopen. yptische heeft afgedaan. k de voorkeur: Engelse, aan alle rokers. En dit :aanse; 5 Egyptische; rookt nooit sigaretten), 'ikaanse. Daardoor totaal en Nederlandse mannen rokers zijn. De sigaret is weinig liefhebbers van endien een factor te zijn slotte blijkt een al iets ag naar inkomens. :el en al „verpakt". Er lleen gewerkt worden met isen en eigen materialen, nsen moeten ook wonen, oor is gezorgd, zo vertelde 'erda. In de buurt van het groot huis gekocht en in een aantal kleine huisjes idat alles zo aan de gang gebracht, a uur na aankomst van de in Sydney was dit deel iket" al op weg naar Mel- )ver een paar uur de moe- in in het eigen huis ter |en. Dit deel van de vlotte van het pakket was in grijke mate te danken aan eve nieuwe Nederlandse aal, jonkheer Van Swin- jn getrouwe schare van elpers. Dit „doordraaien" 'ladingen Nederlandse im- noet hier namelijk bijna net vrijwilligers gebeuren, enst heeft de Nederlandse ttaché in Melbourne nog ft ook uw correspondent 3 het winterse vliegveld in drieën gedeeld om als ondent, immigranten-hulp ran met de plaatselijke nen fungeren, omdat ook de Nederlandse voorlich- n Australië zich in drieën is een ander hoofdstuk, rat hier om dit prachtige voorbeeld van „verpakte" Drie jaar zal dit bedrijf haven van Melbourne be- dan? Oh, er is in Australia iggeren, er zijn zoveel dlj- ven en zoveel andere wa- i verrichten, waarin de Ne- ixpert zijn, dat dit ,.pak- Dr andere kan worden ge- neester van de badplaats zijn kademuur gedurende hevige stormen in zee had ion, hing al direct aan de tc vragen, of ze ook niet wilden komen kijken weet wat verpakte immi- u gehoord heeft, hoe het is het volgende „pakket"? >R TROEPENSCHEPEN nd voor militairen aan e „Grote Beer", op weg ie, welke in de haven van worden uitgereikt, moet 13 Juli in Nederland ter bezorgd. De brieven moe- en gezonden aan het veld- e Djakarta, met vermel- iord van het m.s. „Grote ad voor militairen aan et troepenschip Nelly", der tussenhavens zal wor- t, moet uiterlijk op'10 Juli ter post worden bezorgd, gebruikelijke gegevens •es de vermelding te be hoord van het troepen- op thuisreis naar Ne- BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9. Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE A.cht^rd-,m 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A- KAPTEIN ALKMAARSCRE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen I 1.50 per maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten luitenant-generaal Stratemeyer, de bevelhebber van de geallieerde lucht strijdkrachten in Korea, heeft gelast, dat Amerikaanse en Australische vliegtui gen het gehele etmaal door en onder alle weersomstandigheden doelen in Noord- Korea moeten aanvallen. De aanvoer der Noordelijken moet worden onderbroken en hun opmars gestuit. Geallieerde luchteskaders hebben gisteren een regen van bommen laten vallen op de Noordelijke colonnes, die „bumper aan bumper" voortrukken tussen Tsjonan en Taedjon. Het gold hier een strijdmacht van vier divisies, wier opmars aanzienlijk werd vertraagd, ztf het ook niet tot stilstand gebracht. Twee andere Noordelijke divisies proberen een flankoperatie in de richting van Taedjon uit te voeren. Overigens blijft de toestand aan de fronten in Korea niet bepaald floris sant. Er is sprake van een langdurige strijd, waarin de nadruk valt op het tactische manoeuvreren. MacArthur voert n.l. een vertragende actie. Hij woekert met de beschikbare ruimte, om tijd te winnen. Slechts aldus kan hü op het ogenblik het vervoer van aanzienlijke hoeveelheden troepen en materiaal mogelijk maken. In de Amerikaanse sector van het front is thans een ernstige strijd gaan de. De situatie hier ter plaatse wordt geer wisselend genoemd. Vaste linies zijn er niet. De prestaties van het Zui- Ernest Davies, de Britse onderminis ter van buitenlandse zaken, heeft in antwoord op een vraag, welke hulp En geland aan de V.S. had aangeboden voor de verdediging van Formosa, ver klaard: „geen". Het Labourlid Woodrow Wyatt had er bij de minister op aangedrongen dui delijk te maken, dat Engeland het con flict in Korea niet wilde uitbreiden door hulp te geven ter verdediging van Formosa. „Een geheel verschillend ge bied, waarvan wij erkennen, dat het valt onder de souvereiniteit van de Chinese communistische regering". In vele steden van de Verenigde Staten meldt zich een groot aantal vrijwilligers voor de militaire dienst aan. Autoriteiten van leger en lucht macht te New York verklaren, dat de aanmeldingen sinds de tweede wereld oorlog alle voorafgaande cijfers over treffen. TSJOEN IL KWON Opperbevelhebber van het Zuidkoreaanse leger Comité Steun Z.-Korea opgericht Door de Katholieke Onafhankelijke Partij in Noord-Brabant is een comité „Steun Zuid-Korea" opgericht, dat een doel heeft alle mogelijke steun te ver lenen aan Zuid-Korea, in de eerste plaats via het Rode Kruis. Het ligt in de bedoeling, dezer dagen een tele gram te zenden aan de Veiligheids raad, waarin mededeling wordt ge daan van de oprichting van het comi té. Het comité wil geld inzamelen, dat ter beschikking zal worden ge steld van de Verenigde Naties. WILLIAM F. DEAN, de nieuwe chef van de Amerikaan se strijdkrachten in Korea. Hij staat rechtstreeks onder bevel van Generaal Mac Arthur. Generaal Dean was de laatste militaire gou verneur van de Ver. Staten in Zuid-Korea, alvorens deze staat een zelfstandige republiek werd. delijke leger worden voortdurend beter, hoewel dit noch alleen noch in samen werking met de Amerikanen in staat is, de toestand te verbeteren. De Noordkoreanen proberen thans door te dringen tot Taedjon, de tijde lijke Zuidelijke hoofdstad, dat zij tot op dertien kilometer zijn genaderd. Zij hebben een bres geslagen in de Ameri kaanse frontlinies en voeren thans ver sterkingen aan ter benutting van dit voordeel. In de Oostelijke sector van het front zouden de Zuidelijken een aanzienlijke terreinwinst hebben ge boekt. In de door de Amerikanen bezette frontlinie heeft men de lijken van vier Amerikaanse militairen gevonden, die kennelijk waren vermoord. Hun han den waren op de rug samengebonden cn zij hadden schotwonden in het hoofd. Hiervan zijn officiële foto's genomen. De Sowjetunie heeft de resolutie van 7 Juli van de Verenigde Naties ver worpen, waarin op alle leden der VN een beroep werd gedaan, om Zuid- Korea te steunen in zijn verdediging tegen de aanval der Noordelijken. De strijd zou moeten worden gestreden onder bevel van generaal Douglas Mac Arthur en ondei de vlag van de Ver enigde Naties. De Sowjetunie acht deze resolutie van de Veiligheidsraad on wettig, omdat bij de behandeling twee permanente leden afwezig waren Zij vormt voorts een directe ondersteu ning van gewapende aggressie in Ko rea, omdat de vlag van de VN moet dienen, om de krijgsverrichtingen van Amerika in Korea te dekken. Het Amerikaanse Ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat er „op de vroegst mogelijke datum" 20.000 recruten nodig zouden zijn vöor het leger. Er stond geen andere weg open, aldus het ministerie. Kort vóór deze mededeling ver klaarde generaal-majoor Hershey, dat de recruteringsbureaux zestig dagen na aanvang van de conscriptie manschappen zouden kunnen afleveren. Indien nodig zouden echter binnen negentig dagen, indien nodig 300.000 man afgeleverd kun nen worden. De generaal zeide voorts, dat men zou beginnen met de mannen van 25 jaar (onder de tegenwoordige wet kunnen alleen jonge mannen van 19 tot 25 jaar opgeroepen worden)In de categorie van de 25- en 24-jarigen vielen niet veel dienstplichtigen, daar velen vrijstelling hadden, omdat zij in de vorige oorlog gediend hadden. In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de tegemoetkoming aan de N.V. Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor geleden verliezen, heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat met klem stelling genomen tegen de sug gestie om van de K.L.M. een staats bedrijf te maken. De minister is van oordeel dat dit zeer ernstige bezwaren zou opleveren. De administratieve gebondenheid, wel ke daarvoor geldt, is niet met het oog op een dynamisch bedrijf als dat van een luchtvaartonderneming opgesteld en is onverenigbaar met het tempo, het welk bij het exploiteren daarvan moet worden toegepast. De vorm van staats bedrijf zou de KLM ongeschikt maken om te werken op een wereldmarkt an zou haar positie in het buitenland, in het bijzonder in de samenwerking met buitenlandse luchtvaartmaatschappijen, zeer bemoeilijken. Het verlies op de AmsterdamDja- karta-lijn in 1949 vereist een bezuini ging van f 15.000.000 op een totaal kostenbedrag van circa f 190.000.000. Niet kan worden verwacht, dat de KLM er in zal slagen die compensatie reeds in 1950 ten volle te verwezenlijken. De maatschappij zal alle maatregelen ne men ten einde het herstel in de loop van 1951 te bewerkstelligen. In 1952 wordt dan een matige rentabiliteit ver wacht. Socialisten steunen hem hoogst waarschijnlijk De kans, dat René Pleven er in zal slagen een nieuw Frans kabinet samen te stellen, is gestegen, doordat de - tionale raad der socialistische partij vannacht de parlementsfractio dezer partij met algemene stemmen heeft gemachtigd om te beslissen, of de so cialisten deel zullen nemen aan een coalitieregering van Pleven. Het schijnt wel zeker, dat Pleven vandaag tot minister-president zal worden gekozen. Hij zal dan nog een compromis moeten vinden tussen het programma der socialisten en dat van de radicalen en zijn eigen radicaal- gezinde partij inzake het minimum loon. x 1 Gistermorgen omstreeks tien uur zag men te Blokhus (Den.) een vlieg tuig in de Noordzee storten. Men vrees de eerst het ergste; later bleek het een onbemand zweefvliegtuig te zijn ge weest Het bestuur van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Neder land heeft volgens het Handelsblad de pogingen om te komen tot een pen sioenregeling voor de zelfstandige tuin ders via de veilingen stopgezet. De deelneming was te gering. Alleen in Noord-Holland bestond er een redelijke deelneming voor deze materie. India heeft de secretaris-generaal der V. N. officieel verzocht de kwes tie van de behandeling der Indiërs in Zuid-Afrika op de agenda van de volgende bijeenkomst der algemene vergadering der V. N. te plaatsen. Deze stap volgt op het aannemen van de Zuidafrikaanse wet op het scheiden der woonwijken van de ver schillende bevolkingsgroepen. Weerbericht Verwachting, geldig tot morgen avond; Wisselende bewolking me' plaatselijk enkele buien Matige af en toe vrij krachtige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid Weinig verandering in tempera tuur. WOENSDAG: Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 1.23, onder 19.35. Rusland heeft een nota van de V.S., Engeland en Frankrijk dd 15 Juni over Triest van de hand gewezen. Kartasuwirjo nam deel aan gevecht Vermoedelijk bevindt de leider van de Darul Islam, Kartasuwirjo, zich on der 21 leden dier organisatie, die Za terdagmiddag 10 km tén westen van Tjiawi in een gevecht met de APRIS zijn gesneuveld, aldus seint de corres pondent van Aneta te Bandung. Aan de zijde van de Darul Islam streden 200 man. Twee gevangenen hebben verklaard, dat Kartasuwirjo aan het gevecht deelnam, gekleed in een grijze regenmantel en volgens een mededeling van een luitenant der APRIS bevond zich een aldus gekleed persoon onder de gesneuvelden, die echter de volgende dag reeds door de Darul Islam bleken te zijn weggehaald Dit werd geconstateerd door een pa trouille, die Zondag de plaats van het gevecht heeft afgezocht en daarbij op nieuw in botsing kwam met een bende van de Darul Islam, waarvan ditmaal vijf man sneuvelden. Na beide ge vechten zijn door de APRIS in totaal twaalf vuurwapens buitgemaakt. Poppenkast-voorstelling bood ontspanning Een Koninklijk bezoek aan een provincie was en is steeds een feest. Een feest vooral voor de bevolking die aan haar Oranjeliefde uiting kan geven. Op Koningin en Prins zelve legt zulk een bezoek hoezeer hun beiden de genegenheid der bevolking ook dierbaar en welkom is volledig beslag. Het bezoek aan Gelder land heeft het Koninklijk paar echter ook even de gelegenheid geboden de dui zenden langs de weg een ogenblik te mogen en te kunnen vergeten. Dat was te Arnhem op de tentoonstelling „De Mijlpaal" toen Koningin en Prins in een kleine open tent een politieke poppenkastvoorstelling werd geboden. Gezeten op kale banken volgde het hoge gezelschap het spel „Het dorp van Europa", dat met ernst en luim het thema van de Marshall-hulp behandelde. Zowel de Koningin als de Prins hebben spontaan en hartelijk gelachen en een ogenblik van welkome afleiding genoten. manifestatie van samenwerking op muzikaal gebied. Vannacht om twaalf uur was er vuurwerk op de grote weide van Sons- beek. Hoezeer zulk een volksvermaak ook nog in trek is, duizenden Arnhem mers hebben er de voorkeur aan gege ven, nog eens weer Koningin en Prins toe te juichen. Dezen maakten na de voorstelling in de schouwburg een tocht langs de sprookjesachtig mooi verlich te singels. Deze waren reeds geïllumineerd ter gelegenheid van Parijs in Arnhem. Voor het bezoek van de hoge gasten had men er nog de nodige lichtguir- landes, schijnwerpers en floodlightin- stallaties aan toegevoegd. Mannetje naast mannetje stond men langs de ge hele route. Aan het gejuich kwam pas een einde, toen de auto's in snelle vaart het stadscentrum verlieten. Het officiële bezoek aan de expositie vormde een van de hoogtepunten van het bezoek aan Gelderland, welke pro vincie het Koninklijk paar een rech' hartelijke ontvangst heeft bereid. Overal langs de wegen stonden dui zenden opgesteld om Koningin en Prins toe te juichen en op deze wijze uiting te geven aan hun vreugde over het bezoek. Onder een regenachtige hemel had Wageningen hen welkom geheten Vervolgens ging het door het prach tige landschap van de Veluwezoom langs de versierde dorpen, waar de meisjes in feestjurk stonden en de jon gens met oranje-linten afzettingen vormden, langs plaatsen die nog steeds de sporen dragen van het oorlogsge weid, naar Arnhem, waar een over volle stad de vorstin en haar gemaal bejubelde. In een open calèche reed het Koninklijk paar door de stad die vaak met geringe middelen, maar met veel liefde versierd was. Op de Sons beekweide wachtte een onvergetelijk schouwspel. In deze grote vallei waren 120 Gelderse fanfare-corpsen en har monieën bijeengebracht Zeven duizend muzikanten bliezen daar een machtig „Wilhelmus" En temidden van die grote kring van blazers en trommel slagers luisterden Koningin en Prins stil en aandachtig naar deze machtige Enkele honderdtallen vrachtrijders hebben gisterochtend gevolg gegeven aan de oproep tot staking van de af gevaardigden der 25.000 autobestuur ders van Londen en omstreken, uit solidariteit met de autobestuurders van de vleesmarkt te Smithfield, die sedert 17 dagen in staking zijn voor een loonsverhoging van 19 shilling per week. In de vleeshallen te Covent Garden en op de vismarkt te Billings gate wordt evenwel normaal gewerkt. Gisterochtend zijn weer soldaten naai de markt te Smithfie d en de grote levensmiddelenzaken, waar eveneens wordt gestaakt, gezonden. Ongeveer 3000 militairen brengen met 700 leger- vrachtwagens vlees, eieren, spek en beter naar de Londense kruideniers winkels en slagerijen. De Oyabedoor storm en onweer overvallen Gistermiddag te half vijf is voor de kust van Noordwijk bij de 79 km. paal het twintig meter lange zeiljacht „Oyabe" op een bank gelopen. Het hoofd van de Noordwijkse strand wacht bemerkte te pl.m. 3 uur, dat het jacht in grote moeilijkheden verkeerde. De zee was vrij woest en er stond een stevige wind uit het Zuidwesten. Het Qeheel tegen onze (goede) gewoonte in beginnen we vandaag met een zwam-bericht: Een bekend zeemos- en kruidenzoeker uit Kortenhoef, de heer Bos. ontdekte toen hij zich per auto huiswaarts spoedde in een weiland bij gisteren Gouda een reuzenzwam. De iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiu weinig arbeidskrachten kan geschie den, zodat noch Hercules die eens de Augiasstal reinigde, noch adspirant- zwijnenhoeders, die een prinses ten huwelijk wensen, aan bod zullen ko- varkens- men. q Opdat echter de romantiek Neêrlands grootste natuur- mesterij geopend. Het bedrijf is inge- niet geheel lit de wereld verdwijne hebben we (gelukkig?) nog de film Irene Dunne, de Amerikaanse actrice, schillende afdelingen worden onder- reed Zaterdag door het Londense West vorser ging natuurlijk op verder on- richt voor het houden van 1000 var- derzoek uit en bevond dat hij te doen kens welke al naar de soort in ver had met een uitzonderlijk groot exem plaar van de bovista gigantea oftewel gebracht. De vieze die niet vet willen reuzen bovista De middellijn var deze worden in de ene, paddestoel of liever paddefauteuii be- van ons aller vrind, de heer Lieftinck. droeg ruim een halve meter, het j in volgende afdeling enz. De in- wicht vijf kilogram. De heer Bos heeft richting is zo geconstrueerd dat de gigantische zwam mee naar huis voeden en schoonhouden met slechts genomen waar zij grote belangstelling trekt. Vooral parlements- en ge meenteraadsleden uit het gehele land kunnen hier misschien nog iets leren. Daar er bij ons (beperkte) biologi sche weten ook stinkzwammen be staan, vinden we dat het bericht van een brandende mesthoop aan de rand van Den Haag hierbij prachtig aan sluit Deze kwalijk riekende brand be zorgde de brandweer uit de Residents heel wat last. mede door zijn enorm' afmetingen n.. 25 meter lang 5 mete! breed en 8 meter hoog. De eigenaai schat het verlies op f 20 00r Voor dr liefhebbers zij nog vermeld dat hel hier paardenmest betrof. We blijven nog even bij de grote ge tallen, ditmaal in Workum. Daar werd „Zouden die Russen aan het weer zitten knoeien?" end in een versierde landauer terwijl rï0,. sPa3rv^kens goo mensen gekleed naar de mode van - - '- 1875 haar hulde betuigden Het tafereel was in scène gezet voor een nieuwe het Engelse film „The mudlark", waarin Irene Dunne de hoofdrol speelt. 'Iet ministerie van oorlog had voor deze opname honderd officieren en man schappen van de Goldstream Guards in vol ornaat ter beschikking gesteld De landauer werd begeleid door een scorte van vijftig man cavalerie com- leet met witte pluimen en zilveren orstplaten die schitterden in de zon Vaaruit men zou afleiden, dat oor >g voeren vroeger wel een roman' sch handwerk geweest moet zijn Wij •"loven dat niet zo zeer en zouden erheugd zijn indien alle requisieten ie voor dit mbacht nodig zijn inelu ef de laatste a too-3 knotsen veilig in en museum werden ongeboren tot leeringhe ende vermaeck van latere geslachten Dan kunnen ze later nog eens een film maken over de dolle vijftiger jaren. jacht haalde het fokkezeil binnen en dreef naar het Noorden af. Hoewel de opvarenden geen tekenen gaven, waar uit zou moeten blijken, dat zij in nood verkeerden, heeft het hoofd van de Noordwijkse strandwacht telefonisch aan de „Neeltje Jacoba" hulp verzocht. Een agent van politie, de heer De Vries, zwom vervolgens naar het jacht en met behulp van enkele leden van de KNZRM en een badgast werd een lijn verbinding tussen het jacht en het strand tot stand gebracht, zodat de vijf uitgeputte opvarenden konden worden gered. De „Neeltje Jacoba" en de „Arthur" uit Scheveningen voeren ter assistentie uit en kozen ligplaats in de nabijheid van het jacht. De bemanning bestond uit de 30-ja rige K. H. Bovill uit Utrecht, die 16 uur lang aan het roer heeft gestaan, K. Wardie en A. Bennet, beiden uit Zuid- Afrika alsmede L. Gill en D. Karrl beiden uit Londen. De „Oyabe" was Zondagavond om 0 uur uit IJmuiden vertrokken, doch werd een uur later plotseling door een onweer en hevige stormovervallen. Het grote zeil moest worden ingehaald en het anker uitgeworpen. Het anker touw is tegen de ochtend gebroken en de storm was nog zo hevig, dat de zei len niet konden worden uitgezet. Ook de motor weigerde dienst, zodat het iacht aan de golven was overgeleverd met het bekende gevolg. Voor de Bijzondere Strafkamer van de arrondissementsrechtbank te Roer mond, welke zitting hield te Maas tricht, heeft terecht gestaan de 39- jarige mijnwerker Grootjans, die als SS'er in 1944 bij Venlo en elders in Nederland deelgenomen heeft aau verschillende arrestaties van illegale werkers. Op 13 October 1944 was hij betrokken bij het doodschieten van de illegale werker L. Arts, die van het vuurpeloton was weggevlucht en daar bij werd gewond. Hij heeft hem toen op bevel van zijn SD-ehef epn schot in het hoofd gegeven. Eveneens heeft hij zich schuldig gemaakt aan net doodschieten van de illegale werker Emmens uit Zuidbroek (Gr.) Deze werd bij de vlucht van de Duitsers uit Friesland naar Noord-Holland over de afsluitdijk meegevoerd en verdach te had E. bij Anna Paulowna neerge schoten. Nadat de officier van justitie, mr. J. Houben, de doodstraf had geëist, ver oordeelde de Bijzondere Strafkamer Grootjans een uur later tot twintig jaar gevangenisstraf. HET DERDE DEEL VAN CHURCHILLS OORLOGS- MEMOIRES. Het derde deel van de oorlogsm. moires van Churchill zal onder de f tel „Het grote bondgenootschap' op Juli in Engeland van de pers komzo Vijf drukkerijen hebben aan deze .lil gave medegewerkt Dit deel wordt m 300.090 exemplaren uitgegeven, het geen 293 ton papier heeft gekost. Hel eerste deel verscheen in 220.000 en het tweede in 276.000 exemplaren. Amerika zou uitgebreide rechten behouden Naar verluidt zijn de Verenigde Sta ten voornemens, om zo spoedig moge lijk besprekingen te doen openen over een vredesverdrag met Japan. Daarbij zou aan dit land worden verzocht, aan Noord-Amerika militaire rechten op lange termijn te verlenen. Generaal Mac.Arthur en de depar tementen van landsverdediging en buitenlandse zaken schijnen het er over eens te zijn, dat het terwille van de veiligheid van Japan en van de V S. noodzakelijk is, dat in het vredes verdrag de Amerikaanse strijdkrach ten niet alleen het recht wordt ver leend, om deze troepen vrij over het gehele eilandenrijk te verplaatsen. Zouden de Amerikanen alleen de ba ses mogen bezetten, dan zouden deze in tijd van oorlog uitermate kwets baar zijn. Grotere bewegingsvrijheid zou de veiligheid aanzienlijk vergro ten. John Foster Dulles, de republikeinse adviseui van Acheson, heeft onlangs deze kwestie met de Japansp premier Josjida besproken en bij nem veel be grip ontmoet voor het Amerikaanse standpunt. De Koreaanse oorlog neeft hierop waarschijnlijk veel invloed ge had. Op de Rijksweg bij Baarn is Zondag de motorrijder K uit Beemster, die Zaterdag de TT-races in Assen had bij- woond, door een taxi aangereden, omdat hij geen voorrang verleende. De man is zwaar gewond naar een zieken huis in Baarn overgebracht en daar aan zijn kwetsuren overleden. Soldaten op weg naar huis Nelly, passeerdp Zondag Minikoy. General C. H. Muir, passeerde Zondag Malta. f

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1