LAAT! NIEU' brandewijn AGENDA Stad en Omgeving Zwemmende schooljeugd in het Zomerbad De „Capiüe" maakte haar eerste capriool Succes voor de school ifii VULPENHUIS Fa. Marie Oudejans Jonge Noren in een oude auto Openbare promotie Murmellius - Gymnasium HEILOO Duizenden vraag: Wa Voorlichting .Rotterdam DONDERDAG 13 JULI 1950 Uitstekende sportdag met goede tijden Onstuimige windvlagen joegen gistermorgen donkere wolken voor zich uit en de vrees was gerechtvaardigd dat het weer spelbreker zou worden tijdens de hoogtijdag van de zwemmende schooljeugd uit Alkmaar en omgeving. Het is gelukkig met een „sisser" afgelopen. Weliswaar was de temperatuur 's mor gens verre van ideaal en liep menigeen met klepperende tanden en kipppevel rond, doch later op de dag zag de zon kans om door te breken. Tegen het einde van deze uitstekend geslaagde sportdag werd het zelfs behaaglijk in het ge zellige Zomerbad, waar het krioelde van nerveuze zwemmers en zwemsters die luide door vele klasgenoten werden aangemoedigd. Het is een sportdag geworden in de ware zin des woords. Het was gisteren niet belangrijk of Jantje of Pietje als eerste zou aantikken. Belangrijk was alleen maar dat zijn school daardoor enkele winstpunten kon boeken. Het individu bleef zoveel mogelijk op de achtergrond en dat was uitstekend ge zien van de schoolcommissie, die deze wedstrijden organiseerde. In het alge meen is het zó, dat sportwedstrijden aan deze of gene crack de gelegenheid geven zijn superioriteit te demonstre ren. Te veel worden deze sportfiguren op de handen gedragen en te weinig aandacht wordt besteed aan hen die regelmatig uitkomen doch nimmer in de prijzen vallen. Gisteren waren in het Zomerbad alle deelnemers belangrijk, want steeds be stond de mogelijkheid dat zij hun school aan winstpunten konden helpen. Het is natuurlijk wel zó, dat de indi viduele prestaties van vooraanstaande sportfiguren velen tot de sport bren gen. Het is een bekend feit dat na de Olympische Spelen van Londen de toeloop tot de athletiekverenigingen aanmerkelijk is vergroot. Het behoeft geen betoog dat de prestaties van Fan ny Blankers-Koen en een Wim Slijk huis hiertoe zeer veel hebben bijgedra gen, evenals dat het geval was na de successen van onze Nederlandse zwem sters tijdens de Berlijnse Olympische Spelen. Onzes inziens is dat ook het be langrijkste van al die recordverbeterin gen en uitzonderlijke prestaties. Men trekt de jeugd naar de sportvel den en de zwembaden en uit deze jeugd zullen weer andere prominenten naar voren moeten komen om een vol gende generatie te prikkelen. Daarom is het natuurlijk wel van belang lat de zwemprestaties tijdens de school- wedstrijden van dit jaar veelal beter waren dan die van vorig jaar. Het was eveneens verheugend te constateren nat vele jeugdige deelnemers vaak over een goede stijl beschikten, In ieder ge val waren er verscheidenen die, zo zij in de zwemsport mochten doorgaan, tot zeer goede prestaties zullen ,komen. Daar wij de schoolcommissie willen volgen zullen wij echter het noemen van individuele prestaties achterwege laten. Wel moet ons nog even van iet hart dat de jongens van het voortge zet onderwijs, groep I, zich lelijk in de kaart hebben laten kijken. De meis jes van deze zelfde leeftijdsgroep heb ben het namelijk gepresteerd met be tere tijden uit de bus te komen, zowel op de schoolslag als op de vrije slag Het zal niet vaak gebeuren dat hel zwakke geslacht een dergelijke over winning boekt en daarom mogen wij deze meisjes met dit fraaie succes wel van harte geluk wensen. De heer C. J Mol sprak na afloop van de wedstrij den woorden van dank aan het adres van de secretaris van de schoolcom missie, de heer J. Groet, voor diens voortreffelijke voorbereidingen. Ook de directeur van de Overdekte en net personeel van het Zomerbad werden in dit dankwoord betrokken, daar van deze zijde alle mogelijke medewer king was verleend, Tenslotte reikte wethouder R. Bakker met toepasselij ke woorden de schoolprijzen en de di ploma's aan de winnaars uit. De voornaamste uitslagen zijn: LAGER ONDERWIJS 25 meter schoolslag meisjes: 1. M. Blank- voort, Tesselschadeschool, 21.6 sec.; 2. A. Boxem, Tesselschadeschool, 22; 3. M. Laurit- sen, Bosboom Toussaintschool, 22.8; 4. B. Nieuweboer, Tesselschadeschool, 22.9. 25 meter schoolslag jongens: 1. H. Poor ter, Julianaschool, 21.4 sec.; 2. B. de Graaf, Heiloo, 21.5; 3. H. Hofland, Lindenschool, 22.2; 4. C. Visser, Heiloo, 23.2; 5. J. Cnos- sen, Wilhelminaschool, 23.3. 25 meter vrije slag meisjes: 1. A. Keppel, Heiloo, 20.0 sec.; 2. S. Ufkes, Oudorp, 21.5; 3. IJ. de Wit, Vondelschool, 22.4; 4. A. Hie- minga, Julianaschool, 23.7 25 meter vrije slag jongens: 1. R. Hofman, Bosboom Toussaintschool, 17.0 sec.; 2. H. v. d. Wall Bake, Tesselschadeschool, 17.7; 3. K. v. d. Flier, Vondelschool, 17.9; 4. F. Hob- ina, Heiloo, 18.0; 5. H. Martin, Lindenschool, 18.1; 6. L. de Waard, Tesselschadeschool, 18.2. 3 X 25 meter estafette meisjes: 1. Tessel schadeschool 65.0 sec.; 2. Heiloo 70.4; 3. Vondelschool 71.0; 4. Rochdaleschool 71.0. 3 X 25 meter vrije slag jongens: 1. Tessel schadeschool II 56.5 sec.; 2. Heiloo 58.0; 3. Lindenschool 60.5. Uw aardbeien en kersen thans ingelegd op brengen in de a.s. winter weer de zomer in huis Per liter f 4.70 Alkmaar Telefoon 2585 Eindstand meisjes: 1. Tesselschadeschool 207.7 punten; 2. Vondelschool 215.5; 3. Rochdale, school 223.2; 4. Heiloo 224.4; 5. Nic. Beets, school 225.5; 6. Lindenschool 228.8. Eindstand jongens: 1. Tesselschadeschool 182.6 punten; 2. Lindenschool 190.2; Heiloo 190.3, VOORTGEZET ONDERWIJS 25 meter schoolslag meisjes, groep I: 1. G. Molenaar, ULO Alkmaar, 19.2 sec.; 2. L. Spierenburg, ULO Alkmaar, 19.8; 3. T. Schot, ULO Alkmaar, 20.0; 4. M. Oud, HBS, 21.8. 25 meter schoolslag jongens, groep I: 1. T. Deichmann, VGLO, 20.8 sec.; 2. Hoogland, HBS, 21.1; 3. P. van Schinkel, 21.3; 4. Komen, HBS, 21.4; 5. J. Oud, Ambachtschool, 21.6; 6. R. Wetterauw, ULO Juliana, 22.1. 25 meter vrije slag meisjes, groep I: 1. T. Schats, ULO Alkmaar, 15.4 sec.; 2. T. Ten- kink, ULO Juliana, 16.4; 3. G. Cloeck, Mid delbare Meisjesschool, Bergen, 16.5; 4. B. Wil- lig'enburg, HBS, 16.5. 25 meter vrije slag jongens, groep I: 1. J. Nierop—Grooi, ULO Juliana, 15.6 sec.; 2. j' Cloeck, VGLO, 16.0; 3. Strijbis, HBS, 16.1; 4. D. Molenaar, Ambachtschool, 16.2. 3 X 25 meter vrije slag meisjes, groep I: 1. ULO Alkmaar 50.0 sec.; 2. Middelbare Meis jesschool Bergen 50.8; 3. HBS 54.6; 4. Mid delbare Meisjesschool Bergen II 55.6; 5. ULO Juliana 57.3. 3 X 25 meter vrije slag jongens, groep I: 1. ULO Alkmaar 48.0 sec.; 2. VGLO 48.8; 3. Ambachtschool 52.3; 4. HBS 52.7. Eindstand meisjes, groep I: 1. ULO Alk maar 160.3 punt 2. Middelbare Meisjes school Bergen 169.2; 3. HBS 177.5; 4. ULO Juliana 193.6; 5. VGLO 206.8; 6. ULO Hei loo 218.7. Eindstand jongens, groep I: 1. ULO Alkmaar 164.8 punt; 2. VGLO 165.9; 3. HBS 169.8. 50 meter schoolslag meisjes, groep II en III: 1. H. Langendijk, Middelbare Meisjesschool Bergen 47.1 sec.; 2. I. Hulslage, idem, idem 48.0; 3. F. van der Laan, Huishoudschool 48.3; 4. R. van Boxel, ULO Alkmaar 48.3. 50 meter schoolslag jongens, groep II en III: 1. H. de Jong, ULO Alkmaar 35.5; 2. 5. Parma, HBS 39.5; 3. W. de Waal, Han delsschool 41.3; 4. W. Keetman, Ambacht school 42.7. 25 meter vrije slag meisjes, groep II en UI: 1. F. Rentenaar, Middelbare Meisjes school Bergen 15.7 sec.; 2. A. Wolthuis, Kweekschool 16.0; 3. H. Ouwehand, Huis houdschool 16.1. 25 meter vrije slag jongens, groep II en IU: 1. M. Gerritsen, Kweekschool 13,.2 sec.; 2. A. Blankvoort, HBS 14.1; 3. S. Fraay, Ambachtschool 14.2; 4. Verheul, HBS 15.o'; 5. J. Mors 15.1. 3 X 25 meter vrije slag meisjes, groep II en III: 1. Middelbare Meisjesschool Bergen 49.1 sec.; 2. Huishoudschool 53.2; 3. Mid delbare Meisjesschool Bergen n 54.8; 4. ULO Alkmaar 58.1. 3 X 25 meter vrije slag jongens, groep n en HI: 1. ULO Alkmaar 44.1 sec.; 2. HBS 44.2; 3. Ambachtschool 47.1; 4. Handelsschool 47.4. Eindstand meisjes, groep II en III: 1. Mid delbare Meisjesschool Bergen 242.7 punt; 2. Huishoudschool 266; 3. HBS 273.6; ULO Alkmaar 274.3. Eindstand jongens, groep II en UI: 1. HBS 217.5 punt; 2. Ambachtschool 226.6: 3. Kweekschool 235; 4: ULO Alkmaar 24.8.5. Het orgelconcert voor morgen Het 4de Kaasconcert, op Vrijdag 14 Juli, om half twaalf en half één, wordt verzorgd door de organist van de Nieuwe Kerk- te Amsterdam, de heer Han Hoogewoud. Programma: Kleine Orgel: I: a Toccata in A, J P. Sweelinck, b. Allein Gott in der Höh sei Ehr, J. Pachelbel, c. Komm Heilige Geist J. Pachelbel. Grote Orgel: II. Herzlich thut mich verlangen, J. S. Bach, b. Nun komm' der Heiden Heiland, J. S. Bach. III. Praeludium en fuga E kl. t. J. S. Bach. IV. Pastorale A. Guilmant. V. Symphonische Choral ,Ach bleib mit deinem Gnade" S. Karg-Elert. Vrouwengroep Partij van de Arbeid naar Bergen aan Zee De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Alkmaar, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan het Bio-vacantieoord te Bergen aan Zee. De dames zijn er hartelijk ont vangen en door een van de verzorg sters rondgeleid. Zij zagen o.m. het eigen zwembassin van het tehuis en het zaaltje voor heilgymnastiek, waar o.m. slachtoffertjes van de gevreesde kinderverlamming worden behandeld. Tal van aardige bijzonderheden uit het leven van de kinderen, die hier vacan- tie van vijf weken ('s winters zes v-,- ken) doorbrengen, kregen de bezoek sters te horen. Zij zijn opgetogen over deze excursie en over het werk in dit vacantieoord in Alkmaar teruggekeerd. Noodlottige val Gistermorgen omstreeks acht uur liep een 50-jarig echtpaar over net trottoir in de Langestraat. Ter hoogte van liet Hooge Huys gleed de vrouw uit en kwam te vallen. Zij. bleef op straat liggen. De onmiddellijk ontbo den geneesheer Poortvliet constateerde dat de knieschijf aan het rechter been was gebroken, Deze werd ter plaatse gespalkt, waarna de onfortuinlijke la- me per G. G. D. ziekenauto naar iet Centraal ziekenhuis is vervoerd. Broodverkoop vóór tien uur Er zijn door de politie, alhier, twee processenverbaal opgemaakt wegens broodverkoop vóór tien uur en een we gens overtreding van de Winkelslui tingswet. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Kinderen van de straat (alle leeft.); Victoria Theater, 8 uur: De secretaresse van meneer (alle leeft.); Cinema Americain, 8 u.: North west Stampede (14 jaar). Doopsgezinde kerk, 8 uur: Jeugd rally. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Fiësta (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 u.: Ont snapt van het Duivelseiland (14 jaar) Cinema Americain, 8 uur: Het teken van de Gorilla (14 jaar). Een goede tip? Koopt Uw vulpenhouder in het Schoutenstraat 13 In de drukke Langestraat zagen wij Woensdagmiddag plotseling temidden van al onze geveltjes en andere oud heden nóg een interessant historisch tafereeltje: een pittoreske hoge T-Ford uit het jaar 1922, waarop de grote natio- naliteits-N van Noorwegen prijkte en op het smalle spatbord het vlaggetje van de „Kongelig Norsk Automobil Klub". De neergeslagen kap was blij van kleur en felgestreept als een zon nescherm. De bestuurder en zijn collega, Knut Rorholt en Henrik Sommerschild, studenten uit Oslo, die een jaar of vijf jonger bleken dan hun wagen, troffen wij weldra aan in een naburige fruit handel, zullen wij maar zeggen. In uit stekend Engels vertelden zij, dat zij Maandagmorgen uit Oslo waren ver trokken en via Denemarken en Duits land naar Nederland waren komen af zakken, een afstand van ongeveer vijf tienhonderd kilometer. Zij zouden nu de Ford-fabrieken bij Amsterdam be zoeken wat een reclame voor de zaak! en dan doortoeren naar Parijs, om daar op de Champs Elyseés nieuws gierige blikken tot zich te trekken. Zij waren wat trots op „Lizzy", die veertig kilometer per uur loopt en die zij op een boerderij op het Noorse platteland op de kop hadden getikt. Onze gastvrij heid werd nadrukkelijk geroemd en kende volgens hen geen grenzen. Hun tent hadden zij hier nog niet nodig ge had, overal hadden de logeerkamers voor hen opengestaan en bij een defect aan hun „cabriolet" want zelfs zo'n degelijk oud vehikel is wel eens defect had gisteren een automonteur er tot twaalf uur 's nachts aan staan werken. Maar wij zijn eigenlijk achter op ons reisschema, zeiden zij en weldra reed „Lizzy" luidkeels op hoge poten de Langestraat uit in de richting van het zonnige zuiden. Piet Stenneberg exposeert Van 15 Julitot en met 5 Augustus zullen een 50-tal nieuwe werken ten toongesteld worden in de kunstzaal Van Lier N.V., Rokin 126, Amsterdam (C.) De Alkmaarse schilder Piet Stenneberg exposeert hier tezamen met de beeld houwer L. P. J. Braat, een der redac teuren van het Maandblad Kunst en Cultuur. Aanbesteding militaire werken Door de genie te Haarlem is Woens dag aanbesteed het doen van voorzie ningen aan militaire gebouwen en wer ken te Alkmaar en Heiloo. Ingeschreven werd als volgt: Firma A. Buur, Alkmaar f 18494, Gebr Kops, Bergen f 18550, Jac. Tromp, Alk maar f 18593, Fa. gebr. P. en A, Hel derman, Beverwijk f 19065, J. Sietsma. Bergen f 19478, A. Breed, Hoogwoud 19750, H W. Koning, Santpoort 19950, Th. Spijker, Heemskerk f 20.700, Fa. Jn. Wittebrood, Beemster f 20.950. De gunningen hebben later plaats. TOELATINGSEXAMEN RIJKS H.B.S. Geslaagd na mondeling toelatings examen voor de le klas: E. R. Bijlsma, Jr Kooij, Ja. Lazeron, Ja. Ma. Polak, J. J. Themmen, As. Ra. v. Westerhoven en P. Madderom. Bij de openbare promotie in de Aula van het Murmellius Gymnasium werd gistermiddag de geslaagden voor het eindexamen een medaille overhandigd door de president-curator, Ds. C. von Meijenfeldt, ais beloning voor hun pres taties en ter aanmoediging bij hun ver dere studies. Het college, van curato ren was, behalve burgemeester dr. mr. H. J. Wytema van Alkmaar, die door ambtsbezigheden verhinderd was, aan wezig bij dit plechtig gebeuren. Vele ouders waren mede aanwezig. Namens de geslaagden sprak de heer J. van Gelder over de bekende figu ren uit de beide grote dichtwerken van de oud-Griekse dichter Homerus. Na een toespraak door de president-cura tor en de rector, Dr. J. Hemelrijk, wer den enige prijzen uitgereikt en de rap porten uitgedeeld. De overgangsresul taten zijn als volgt: Naar Ila: Henk de Boer, Nieuwe Niedorp, Taco Cnossen c.l., Dirks- horn, Gert Frens c.l., Hoorn, Henk van 't Hof c.l., Castricum, Piet Hop c.l., Zuidscharwoude, Magdaleen de Jong, Schoorl, Jaap Nijdam, Bergen, Marcel Philippo, Bergen, Wim Roy- aards, Schoorl, Elly Schotten, Bergen, Elsje Schuil, Bergen, Henk Verkuyl, Bergen. Afgewezen 5. Gert Frens met prijs. Naar II B: Lia Belonje, Alkmaar, Brigitte Bruining, Bergen aan Zee, Jan Burger, Alkmaar, Jan Frederikse, Alkmaar, Elsje Gerver, Alkmaar, Jet Hamburger, Alkmaar, Henk Heykoop, Alkmaar, Martien Lammes, Alkmaar, Marry Ovinge c.l., Alkmaar, Wille- mien Schenkeveld c.l., Alkmaar, Dou- we Sieswerda, Bergen, Bas Silvis, Middenmeer, Didi Vis, Alkmaar, Frans v. Voorst, Alkmaar, Herman v. d. Wall Bake, Alkmaar, Molly Wesdorp, Alkmaar, Carien Wytema, Alkmaar. Afgewezen I. Willemien Schenke veld met prijs. Naar III A: Klasien de Boer te Schagen, Niek Bakker te Bergen, Frederiq. v. d. Brink te Assendelft, Frans Bijlsma te Bergen, Elsje van Gelder te Bergen, Janny Hornstra te Bergen, Jan Pieter Nordthomsen te Bergen, Raya Philippo te Bergen, Elly Swart te Bergen, Annie Verbeek c.l. te Egmond, Gré Visser te Heiloo, Kick de Wit te Oudkarspel, Bep Wij- ker te Egmond, Bertie Bakker c.l. te Bergen, Heeman Tey te Castricum, Anneke Roep te Schagen. Afgewezen 5. Bertie Bakker met prijs. Naar III B: Karei Ackema te Alk maar, Margot Ackema te Alkmaar, Emmy Adolf Alkmaar, Coby Beecker te Hippolytushoef, Bernard Broere te Alkmaar, Aat Destrée te St. Pancras, Rolf Gransbergen te Alkmaar, Hugo 't Hooft te Alkmaar, Lex v. d. Horst te Alkmaar, Hans Kaper c.l. te Alk maar, Toos Ovinge te Wieringerwerf, Theus Roos te Alkmaar, Johan Schol ten c.l. te Alkmaar, Nel Smink c.l. te Alkmaar, Hans van Wijk te Alkmaar, Liesje Ypma te Bergen, Marjolein Zwanenburg te Alkmaar, Jan van Wijk te Alkmaar. Afgewezen 3. Nel Smink met prijs. Naar IV: Ans Brink Alkmaar, Red- mer Bouwman Oudendijk, Hugo Brandt Corstius Bergen, Kees Bijvoet Alkmaar, Jan Duinker c.l.. Castricum, Tristan Haan c.l. Schagerbrug, Kees ten Holt Groet, Elly Hoytink Alkmaar, Albert Jongmans Alkmaar, Atie Langendoen Driehuizen, Roel Nes Lutjewinkel, An- nelies Pette Hoorn, Onno van Schoten Alkmaar, Akke de Vries Egmond, Door- tje Wiegman Schoorl. Afgewezen: acht. Jan Duinker met prijs. Naar V: Anneke Alblas Bergen, Net tie Belonje Alkmaar, Tineke Bogtstra Heiloo, Nel Boot Alkmaar, Wouter v. Gelder Bergen, Jeanet Gerling Heiloo, Bert van Gorcum Alkmaar, Grietje Hornstra Bergen, Rem Huygens Ber gen, Dick Kaars Sijpestein Groenekan, Fred Köhne c.l. Heiloo, Piet de Koning Alkmaar, Wim Kriek Noord-Schar- woude, Hans Kuyten, Groet, Anneke Lugthart Alkmaar, Jan Muntjewerff Oterleek, Anneke Muntjewerff Alk maar, Guul Plug Egmond aan de Hoef, Dick Schenkeveld Alkmaar, Joop Schermerhorn Groot-Schermer, Corry Schmidt, Alkmaar, Marga Schoen Alk maar, Lya Steinz Alkmaar, Isa Wijker Egmond, Jan Vis Bergen. Afgewezen één. Fred Köhne met prijs. Naar VI: Jannie Akkerman B Alk- Nieuwe avonturen van Rim, Pam en Pom 20. Mevrouw Kat is plotseling aller- helemaal geen interesse voor stofzui- vriendelijkst geworden en heeft de drie gers. Ik zou ze hier niet kunnen ge- hondjes vlug aan het werk gezet. „Jon- bruiken. Nee, je vergeet dat hoekje gens, wat vind ik dat alleraardigst van daar nog!" wijst ze Pim terecht, die jullie ,dat je een afgetobde vrouw in met een zucht van de trap wil neer- de huishouding komt helpen", zegt ze. dalen. Pam is ook al met een bezem „Ja mevrouw, het is onze roeping om bezig en Pom moet het kleine Katje de de taak van de huisvrouw wat te ver- fles geven. Mevrouw Kat staat toe te lichten en daarom wil ik U zo graag kijken. En de arme Pim krijgt geen onze stofzuiger Slorpo„Wat zanik kans om over de voordelen van zij* je toch steeds over een .stofzuiger", valt stofzuiger te spreken, mevrouw Kat Pim in de rede. „Ik heb maar, Jan Bakker c.l. B Zijpe, ïie Bant B Groet, Jeanne Beeker c.l. A Uitgeest, Henk de Boer B Schagen, Klaas Buis c.l. B Alkmaar, Henny Bij voet A Alkmaar, Ans Dikboom A Alkmaar, Dolf Grunwald A Bergen, Heieen ten Holt A Groet, Jan Lassche A Alkmaar, Philip Mees A Rotterdam, Simon Polman B Alkmaar, Frans Quax B Alkmaar, Jopie Schenkeveld A Alkmaar, Jan Slomp A Hoorn, Hans Swier B Enkhuizen, Ellen Kisman c.l. Alkmaar. Afgewezen 6. Klaas Buis met prijs, Joop Schenkeveld met Fran se prijs. De Avond-vierdaagse Het loopt uitstekend met de inschrij vingen der Avond-Vierdaagse te Hei loo. Hoewel het nog geen 26 Ju li is en het comité er van overtuigd is, dat nog velen zich zullen komen melden, zag het toch gaarne, dat zulks vóór de 15e geschiedt. Het kan dan volledig zijn maatregelen nemen. De deelname van de rijwielen met hulp motor is nog niet zo schitterend, al hoewel de toezeggingen vele zijn. Het comité verwacht, dat ook deze afde ling zal slagen, maar ziet ook daar van de opgave gaarne vóór 15 Juli te gemoet. Na die datum is het inschrijf geld, zoals bekend f 2. Voor de deelnemers aan beide afde lingen, die om geldige redenen op de Zaterdagmiddag niet kunnen starten, is nu de mogelijkheid geopend, de rit op Dinsdag 25 Juli te rijden. Zij, die zich om die rede nog niet opgaven, nemen hiervan nota. De volgende week Woensdag- en Donderdagavond zal, indien hiervoor door de betrokken instanties permissie wordt gegeven, in de plaatsen Limmen, Akersloot, Castricum en Bakkum, Alk maar, Bergen, Schoorl en de Egmon- den met een geluidswagen de aandacht gevraagd worden voor deze Avond- Vierdaagse, terwijl men zich tevens aan de wagen kan opgeven, indien men zulks wenst. De sluitingsavond zal weer „knal" zijn, maar op de andere data zal er eveneens gelegenheid zijn zich te ver maken bij de diverse attracties en mo gelijk ook bij de dans. Dat en nog meer blijft echter een verrassing. Begrafenis met militaire eer Gistermorgen negen uur werd op de R.K. Begraafplaats te Heiloo de zeven tienjarige D. A. Poelsma, die Zondag gestorven is, met militaire eer begra ven. De jongeman, die bij de Konink lijke Marine diende, is de vorige week bij een duik in het zwembad zo ongelukkig terechtgekomen, dat hij na enkele dagen overleed. De belang stelling voor de begrafenis was groot. De stoet werd begeleid door een tam boer en pijper van de mariniers en een detachement van veertig marine mannen, onder leiding van een ltz. le klasse. Er was eèn vloot-aalmoezenier op de begraafplaats aanwezig, alsmede een overste van de marine. Een vuur peloton van vier man onder leiding van een kwartiermeester loste een salvo boven het graf, dat ver uitklonk door de mooie omgeving als een laat ste groet en een laatste eerbewijs aan de zo jong gestorvene. De derde en vierde lijn van de radiodistributie Er is sinds jaren een grote storing op het radio-distributienet. Klachten die tot het ministerie daarover waren doorgedrongen hebben 'tot resultaat gehad dat dit euvel spoedig tot het .verleden zal behoren. Tevens werd medegedeeld, dat overgegaan zal wor den tot het aanbrengen van een 3e en 4e lijn op het radiodistributienet, Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina Anna Helene, dochter van J. Stoop en van L. G. van der Meer. Geertje, dochter van S. Blakborn en van S. H. Kalf. Geer- truida Maria, dochter van A. Hooge- land en van G. M. Buur. Johannes Maria, zoon van C. Th. Vreeker en van M. A. Bouman. f Ondertrouwd: A. Goedhart en Joh. Cl. Taling, beiden te Heiloo. De scheepswerven Nicolaas Witsen en Vis bouwden een prachtig jacht Toen gistermiddag om een uur of vier het motorjacht „Caprice" van stapel ge lopen was en fleurig opgetuigd voor de Eilandskade gemeerd lag konden alle werkers van de scheepswerven Nicolaas Witsen en Vis met voldoening teruzien op hun werk. Want er is hard gewerkt, sinds in Februari de kiel voor dit grandioze jacht van 16.80 meter lengte en 4 meter breedte gelegd werd. En nog is het schip niet geheel klaar; Er zijn tal van kleine karweitjes op te knappen en het binnenwerk moet nog in de glansverf gezet worden. Maar toch ligt het nu reeds als een lust voor het oog en tot grote voldoening voor de ontwerper en niet in de laatste plaats voor de uitvoerder, in al haar pracht en praal te pronken. En de stem ming van de eigenaar laat zich moei lijk beschrijven.... Om kwart voor vier werden de laat ste dommekrachten en stutten wegge nomen en de touwen en kettingen om de schuit tegen te houden gereed gemaakt. Over de ingevette helling begon een paar minuten later het sierlijk witte acht zich tocht naar zijn toekomsti? element. Eerst traag en schokkend, al lengs vlugger, het kroezende water ver opzij werpend. Ten slotte schoot met een heel licht plonsje en een geweldig geruis van wegstromend water de „Caprice" nog even naschuddend van de glijpartij, het vuile water in. De uitloop was maar kort. Er werd stevig geremd, maar de vaart was zo hard, dat enige werkers het water ingesleurd werden. De beide masten, die tot nu toe nog gestreken waren, werden opgericht en tientallen vrolijke vlaggetjes ont plooiden zich in de stevige bries. Langzaam stevende de boot op de kade af. waar de toekomstige eigenaar, de arbeiders met hun directie en vele an dere toeschouwers de te waterlating gadesloegen. Daarna aan boord! De opdrachtgever als eerste, de directeur van de scheepswerf er vlak achter en tal van andere persoonlijkheden, die bij de bouw geïnteresseerd waren, volg den. Welk een weelde en dat nog zon der meubilering! Het binnenwerk is crême-kleurig gehouden, en afgezet met het fijne notenhout, de toilettafels zelfs met het warme mahoniehout; zes slaap plaatsen en een aparte ruimte voor de baby, een ruime keuken, waar menige huisvrouw van zou watertanden, een badkamer, overal warm en koud water, en twee toiletten benevens een geheel afgescheiden ruimte voor de schipper, die het toekomstig gezelschap mag rond varen. Rond varen, ook over de v/ilde baren van de grote zee, in de mist en bij storm en ontij. Maar hem staan de fijnste instrumenten ten dien ste, een zelfregistrerende echo-lood, om de diepte te bepalen, een hydraulische stuurinrichting en een radio-richting zoeker. Twee benzinemotoren zullen het jacht een gemiddelde snelheid geven van 16 km per uur, terwijl er twee hulpzeilen zijn om in geval van nood bij te sprin gen om zich te bollen in de wind. Binnenkort zal liet vaartuig geheel klaar zijn. Dan zullen na de officiële overdracht de eigenaars zich kunnen vermeien in het heerlijke schip, waar het een genot zal zijn te vertoeven en het kabbelen van het water tegen de boeg te horen. De eerste tocht zal naar de witte krijtrotsen van Zuid-Engeland gaan. De directeur van de Scheeps werf zal de tocht meemaken. Als er eens iets mis zou gaan... Uitermate vererend is de opdracht, die dezelfde Scheepswerf onlangs ont ving. Eerdaags zal n.l. de kiel gelegd worden voor een nog groter motor jacht, van 36 meter lengte, dat voor Belgische rekening gebouwd wordt. Bevorderingen Rijks HBS Bevorderd van klasse 1 naar klasse Zi Pa. Cha. Albers, J. Balder, Ge. Ne. Barten, S. Blauw, J. W. Boersma, C. Druif, Y. Feller, J. S. Glastra, G. Goudsblom, J. W. Th. Heiner, C. Jon kers, Ha. Ja. Kolk, W. J. Luinge, J. P. Modder, J. Ch. Settels, C. G. Stammes, E. J. Stapper, A. A. Steer, B. Strijbis, J. C. Tak, H. H. J. v. d. Woude, W. Boonstra, H. V. Drunen, G. M. W. Haug, W. Haveman, J. P. A, 't Hooft, T. A. Kaagman, Me. Ma. Kooij A. Kroon, A, de Lignie, J. J. Mantel, Ha. Ae. Nieboer, Ne. Post, Aa. Prins, W. C. Schut, Je. Sevenhuijsen, E. Siekerman, N. G. Smink, J. M. Stubenitsky, My. v. Urk, Ca. Ma. Vermeulen, Chr. Vorst, T. de Waard, Eh. Aa. Adamse, P. Bijlsma, Ja. Aa. Blokker, M. G. Blom, F. Disss (voorw. bev.), A. Duyves, P. Hoogland, G. Jensch, Ae. Meijer, Ha. Je. Nijdam, I A. Nijmeijer, Cha. Wa. Paling, Wa. Ma. Roos, Ba. Te. Schermerhorn, D. v. Se- venter, En. Sötemann. K. Swaag, Tha. Wa. Swager, S. Verhoeve, Ny. Cn. Vis- ser, J. W. Wilmink, Aa. Aa. Zorgman en R. E. Kisman. Bevorderd van klasse Z naar klasse 3t E. F. Avenarius, B. Beek, A. I. van den Berg, A. P. Beun, A. A. de Boer, J. Bosch, Ta. Sa. Cappel, N. Folgers, N. P. Frans, P. C. van Haasteren, R. A. Re. Kadijk, W. G. Mars, Aa. Ca. Je. Ober, Ja. Na.' Prins, C. Schaak, M. C. Stoel, C v. d. Werf, K. Wiersma, T. J. Heines, K. Bant, J. Dekker, Hy. Fetter, La. Jonker, H. Keijzer, D. Kok, Ja. Me. Krijnse Locker, M. J. Lomp, P. Massee, J. P. Muller, Ha. Ja. Niermans, Me. Oudes, K. J. Potgieser, F. Schermer, N. P. Spijker C. Vader, J. Velthuijs, Ee. Je. Verweij, Aa. Ma. Ca. Vlug, Eh. Me. Wardenaar, Aa. Beckeringh, L. J. Boon, C. G. Brand, J. Dullemond, J. W. Gaa stra, F. J. Jansen, Ae. Ny. Kooij, N. A. Lindemans, D. J. C. Poortvliet, S. Sevenhuijsen, Th. J. Somjproek, J. Stuij, A. J. Uijlenhoet, E. Vlessing, Me. Wol zak, A. H. Claasen en J. J. Salamony. Bevorderd van klasse 3 naar klasse 4t H. Beckeringh. K. Bogtstra, D. Bou- lonois, Wy. Ge. Dekker, Ae. van Diest, P. C. Dokter, M. Goosens J. de Groot, Te. Me. Gutker, P. J. de Haan, Ja. Aa. Heemskerk, Ma. Aa. Eh. 't Hooft, M. de Jong, A. W. Koenen, P. N. Lek, Aa. Eh. Muller, H. Pelgrim, Sa. Rus, G. S. Schaafsma, Me. Schmalz, W. A. Slie- ker, J. Wijker, J. de Wit, H. J. te Brake, P. Dankert, Ay. Groenenberg, H. J. Hartog, Jy, Ae. Tha. Heiner, H. A. Hoogland, D. G. Kiewitt, Je. Me. Klop, J. J. T. Kooij, Ae. Kuiter, H. P. Lobach, W. J. A. van Raaij, Ie. de Ruiter, Ja. Schelhaas, D. G. Schmidt, Ae. Sevenhuijsen, C. Soeteman, G. J. Verheul, J. C. Borrias, K. Brinkman, H. J. Butter, P. Delver, A. W. Glas, C. E. Heijblok Ca. Sa. Hofman, Aa. Ma. Hommes, P. A. H. Hoogcarspel, N. Hoogvorst, Eh. Wy. Kaal, J. J. Kroon, Ea. Melchior, J. J. van Muijlwijk, J. W. Noortman, D. Smit, Ga. Sougé, Ch. H. Stapper, Ge. Tegel R. J. Vernes, J. Voorthuijsen, A. A. de Vries en Ja. Zoll. Bevorderd van klasse 4 naar klasse 5: Afdeling A: Aa. De Ca. Ha. de Blank, Ta. Bohlander, Me. Ja. Ma. van Bragt, J. H. v. Dijk. Ca. Ca. Groenewoud, H. Heida, Ha. Nieuwveen Ae. Ca. Ga. van Roekei, T. Troost en R. E. de Zeeuw. Afdeling B: Ge. Benedictus, A. C. J. Bijpost, A. te Boekhorst, H. Groenland, Ca. Ge. Hopman, Ma. Jonkers Ja. Ma. Kaal, A. Klerk, O. Lunshof, P. R. van der Oordt, H. Oortwijn, J. Pastoor, H. Piatt, A. Rens, H. J. Sachumsky. J. Schinkel, C. Slot, Ca. van der Stok, Ja. Ma. van der Valk, W. J. Verstegen, S. C. Voogt, Th. C. IJpelaan, G. J. Dijk stra, A. Blankvoort, R. 'Blommendaal, F P. de Boer A. Boers, H. Brak, C. Bras. C. N. Bruin, P. C. Debets, A. Kem- mink, C. G. Knibbe, J. A. Mars, C. F. Meijer, P. C. Schol, en IJ. van Steeg. Zij leren CTRAKS KOMEN ZE den weer van de Daar zijn ze nu lekkei wereld ligt voor hen opi der? Doorstuderen of i Daar valt 0.1. gelukki ring waar te nemen in van een belangrijk deel landse volk. Het is no lang geleden (en missel hij te velen het geval!; zich aan zijn stand en achtte zijn kinderen de: te laten volgen als men zodat b.v. een geneeshe dochter naar het Gymn: Lyceum zond, zonder c tuele capaciteiten der ki aanleiding gaven. K hoewel zelf aan den lij grote moeilijkheden v: boorden-proletariaat, acl den hun waardigheid, kinderen geen boekhou werden. Er begint eer komen, omdat men inzie broodnodig behoefte hee me vakmensen en dat b ambachtsman overal tei brood verdienen kan, tei administratieve krachte gens het geval is! F)E KINDEREN, die voor het laatst achte dichtvallen, hebben eei en wel uit niet minder roepen. Daar zijn de bu beroepskeuze, om de ouc te dienen, nuttige instel] der belangrijkste beslissi ven voor ieder kunnen lijken, zodat het meisje op de plaats komen waa aanleg en ontwikkeling Met grote sympathie, een waarlijk nationaal 1 wordt, hebben wij de bezichtigd, welke in Park te Rotterdam zijn het terrein van Rotterd een demonstratie van hel het voorportaal voor i bezoldigde baan in het ven van ons land. Wan het gepraat over de noc dustrialisatie, wanneer ambachtslieden niet aan het werk inderdaad te d En ziehier nu een ui heid voor alle ouders, di klemmende vraag staan mijn zoon of dochter zich te laten voorlichte mogelijkheden, welke c vakopleiding in ons land den op zo velerlei terre In de eerste helft der l! na de opheffing der gil< leiding ernstig in het j verval. Op het einde de ontstonden tal van partii gingen, die, om dit ver' zich het geven van amb ten doel stelden met hi duizenden leerlingen, Plaats in ambacht of im (Ongecorrlgee: Nederlandse wig naar de wereldk; schapper De sportcommissie van heeft besloten de volgenc voor de kampioenschappi welke 19 Augustus voor 20 Augustus voor beroep: worden gehouden aan te Amateurs: H. van Breen kers, W, Dielissen, J. H Roks, W. Snijders, A. V F. Witteveen. Beroepsrijders: W. van Hoog, J. H. Janssen, Th. W. J. A. de Ruiter, G. Voorting, F. Vos, W. Wa van der Zande. Aan de wereldkam; zullen slechts zes deelne mogen deelnemen zodat - ners enkelen als reserve zullen worden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2