TentoonsielSing „Van de Wadden tot het IJ" AGENDA Coverol: nieuw middel voor de conservering van kaas WAT DE THEATERS BRENGEN De economische en culturele betekenis van de kop van Noord-Holland in een machtige expositie gedemonstreerd Noord-Holland-Noord op een presenteerblad W" hebben kort geleden al medege deeld, dat de expositie zes grote paviljoens zal bevatten, namelijk West- Friesland, de Zaanstreek, Midden Nrd.- Holland, Wieringermeer, Midden Ken- nemerland en Den Helder met de bad plaatsen. Rijkspolitie uit Alkmaar in Damstadt ontvangen Schout en schepenen wachtten het vierdaagse detachement op Plannen voor twee Ned. Herv. wijkgebouwen In Amsterdam Vacantie- Maandabonnementen Ziekenhuistarieven met f 0.50 per dag verhoogd Resultaat van twee jaren experimenteren Postduiven bestrijden de tuberculose VICTORIA THEATER: Onfsnapt van het Duivels eiland HARMONIE THEATER: „Fiësta CINEMA AMERICAIN: Het teken van de gorilla ZATERDAG 15 JULI 1950 kan alles van Iwm karnen bezien en als het betreurt wordt, dat gisteren, toen een twintig»! journalisten uit geheel ons land naar Alkmaar was ge komen om de voorbereiding voot de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ' te bekijken, het water met bakken uit de hemel werd gegoten, dan moet men andi-lzijus weer bedenken hoe nattig dit water geweest is voor de grasmat van het prachtige pianiaoen, dat door de heren Martens en Muyen uit Beverwijk op een stuk wildernis aan het begin van de Bergerweg is getoverd, een park met karpervijver, met rustieke bruggetjes en laantjes en een fontein met „gekleurd" water, een lusthof wak men In weinige plaatsen zal vinden. En dat is ten slotte nog maar de entourage. Want daaromheen, op de uitge strekte fundamenten, die eens voor kazernebouw bestemd waren, zijn de machtige paviljoens verrezen, waarin men nu nog in koortstempo aan de arbeid was, maar dte Donderdag geheel gereed zullen zijn om allen, die in dit gewest belangstellen te tonen, wat het op industrieel gebied, als centrum van landbouw en handel betekent en bovenal hoe mooi het is, welke rijkdom aan cultureel bezit uit het verleden bewaard is gebleven en wat men aan natuurschoon en folkloristische merkwaardigheden de toeristen uit binnen- en buitenland thans nog kan bieden. ming van riet en popels een paar keu rige jolletjes drijven. Een grote verza meling fotomateriaal doet Midden Ken- nemerland in al zijn schakeringen ken nen. In het paviljoen van de badplaatsen trekt een machtig duinpanorama de aandacht, dat gebouwd is met mede werking van het P.W.N., dat uit de prachtige verzameling van haar na tuurhistorisch museum het beste van het beste heeft ingezonden. De bad plaatsen werden door de schilderes Rie Kooijman in wandschilderingen geka rakteriseerd. het liefelijke Bergen, Pet ten met de Hondsbosse zeewering, Wijk aan Zee met zijn gezellig strandleven, Schoorl met een prachtig duinland schap, dat door een uniek schilderij van de kunstenaar Jos van Dijk tot uit drukking wordt gebracht, Sint Maar tenszee, Castricum, de Egmonden, Cal- lantsoog en Camperduin. Aan ai deze badplaatsen wordt ruimschoots aan dacht gewijd om de bezoekers tot een nadere kennismaking met de werke lijkheid uit te nodigen. Natuurlijk staat het paviljoen Den Helder allereerst in het teken van de Marine met prachtige scheepsmodellen, met decors van Peter Spier en interes ante maquettes. De kustverlichting vraagt de bijzondere aandacht evenals het werk van de Noord- en Zuidhol landse Reddingmaatschappij suggestief in beeld gebracht door de redding van de Katowice. De Marinewerf, „Onze Vloot", het loodswezen en de Visserij treden hier op de voorgrond en de groei van deze marinehaven wordt in maquettes in beeld gebracht. \^jIE wel eens in bewondering voor een circustent is geweest en zich heeft afgevraagd hoe zo'n enorme ruimte door één of twee masten gedragen kan wor den moet de volgende week eens in het 2000 m2 grote paviljoen gaan kijken. Dat is gedurende de oorlogsjaren in Noord-Afrika een vliegtuigloods ge- In het paviljoen West-Friesland/Wie- ringermeer wordt door de boer, die het koren maait de kracht van ons stoere volk gedemonstreerd en geeft het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat een aanschouwelijk beeld van de betekenis onzer inpolderingen. Medemblik en Enkhuizen trekken hier de aandacht en het fotomateriaal van burgemeester Breebaart van Hoogwoud zal menigeen tot een bezoek aan de prachtige streek tussen Hoorn en Enkhuizen doen be sluiten. Hoorn en Schagen hebben hier hun karakteristieke inzendingen en het land van de Duizend eilanden stuurt elke Vrijdag een groep jeugdige klom pendansers, die de toeristen een bijzon dere attractie zullen bieden. Hier vindt men ook de Westfriese kamer met het fraaie handwerk van Wijdenes en Den Oever. De Zaanstreek heeft in het B-Pavil- Joen een prachtig diorama, met pet molentje, weidehek en popels tegen een achtergrond van fabrieken, molens en wijd polderland. Prachtige foto's beel den diverse Zaangemeenten uit, aan folklore, water- en hengelsport wordt volop aandacht geschonken en bekende Zaanse kunstschilders brengen de schoonheid van. het typische polder landschap tot uitdrukking. Het paviljoen Midden-Noord-Holland brengt het bollencentrum Limmen op de voorgrond, geeft een attractief beeld van het steeds groeiende Heiloo, vraagt attentie voor het watersportcentrum Akersloot en daarnaast weer voor een plaats met een geheel ander karakter namelijk Purmerend met zijn drukke weekmarkten. Monnikendam wordt in zijn aantrekkelijkste vorm vertoond en Midden Beemster is door zijn producten en fotomateriaal uitstekend vertegen woordigd. Ten slotte vragen hier De Rijp en Grootschermer de aandacht, twee gemeenten waar het toeristenbezoek altijd bijzonder groot is geweest. De ander paviljoens. TN het paviljoen Midden-Kennemer- land komt de duinstreek naar voren en hier zien wij een prachtig diorama van de Heemskerker duinen. Beverwijk, de stad van de veilingen van industrie en ambacht geeft o.a. afbeeldingen van Scheijbeeck en Akerendam, juweeltjes van bouwkunst uit de Gouden Eeuw en van het Wolff en Dekenhuisje waar de bekende rpman „Sara Burgerhart" is geschreven. De watersport wordt gede monstreerd door een echte waterpartij, waarin een jonge dame op het punt staat te duiken en waarin in een omzo- weest en aangezien de vliegtuigen bij het in en uitrijden niet gehinderd mo gen worden komt er geen enkele mast in voor. Men vindt hier een zeer belangrijke inzending, namelijk die van de Econo mie Cooperation Administration (Spe cial mission to the Netherlands) welke prachtige stand de belangrijkheid van de Marshallhulp voor Nederland de monstreert. Vele stands zijn hier onder gebracht in prachtige oud-Hollandse geveltjes, in een bioscoopzaal wordt telkens een half uur lang de schoon heid van ons gewest in beeld gebracht en Philips wondertuin zal ook hier dui zenden belangstellende bezoekers trek ken. De tentoonstelling leeft. J)E grote betekenis van deze expositie is dat zij „leeft". Hier is geen de monstratie van dood en statistisch ma teriaal, maar diorama's en panorama's, volksdansen, kunstdemonstraties, con certen, illuminatie en als een der groot ste attracties het kaasmarktspel, dat elke dag door een groep van 90 kinde ren wordt opgevoerd en op Vrijdagen zelfs twee maal, een mimisch spel, dat een prettige attractie zal zijn en waarin toch de grote betekenis van Alkmaars wereldberoemde markt ten volle tot uiting zal komen. Tijdens de perslunch, welke gisteren in hotel Victory werd gehouden, hebben de heren Breebaart en Dinkelberg, resp. voorzitter en directeur van de Federatie van WV's in Noord-Holland boven het IJ en de heer Ooms, voorzitter van de pers- en propagandacommissie de be tekenis van deze expositie nog eens na drukkelijk onderstreept. De Federatie met haar 28 aangesloten verenigingen brengt hier als 't ware dit gewest op een presenteerblad, waarop alles dat in schoonheid of in cultureel opzicht merkwaardig is zo verleidelijk is uit gestald, dat men er door een bezoek aan de streek zelf nader van zal willen proeven. Meer dan twee ton kost de opzet van dit machtige project, waarbij in één maand tijds op honderdduizend bezoe kers wordt gerekend, bezoekers, die zich niet alleen zullen verlustigen in alles wat hier attractief is, maar daar naast in het machtige restaurant of in 't daartegenover gelegen cafetaria al les zullen aantreffen wat de inwendige mens kan versterken. Op dit moment wordt er door zestig man o.I.v. de heer H. J. de Groot uit Beverwijk nog naar stig gewerkt om aan alles de laatste hand te leggen, maar Donderdag als de Commissaris der Koningin uit deze provincie de expositie zal openen is alles klaar, zal heel dit machtige com plex gereed zijn om de stroom van be zoekers te ontvangen. Moge het initiatief van allen, die hier aan hun medewerking verleenden door een massaal bezoek uit binnen- en bui tenland beloond worden. Naar het Kerkblad Hervormd Noord- Holland bericht, bestaan er plannen om een tweetal wijkgebouwen te stichten, ten behoeve van het werk der Nederlands Hervormde Gemeente hier ter stede. Het is de bedoeling, één ervan in het Bergerwegkwartier, het andere in het Overdiekwartier te plaatsen. De kosten worden geraamd op f 150.080 in totaal. In 1949 hebben de Kerkvoogden der NH. Gemeente aan de predikanten en hun wijkcommissies de vraag voorge legd, hoe zij dachten over de nood zaak van de stichting dezer gebou wen. De vraag werd met instemming begroet. Reeds had een der wijkcom missies een volledig plan uitgewerkt, dat zij aan de Kerkvoogden wilde voorleggen. Daarbij hadden verschil lende overwegingen gegolden, zoals de grote afstand van de bedoelde wijken naar de kerken in het cen trum van de stad en het gebrek aan verenigingslokaliteit in de nieuwe stadsgedeelten. Men was van oordeel, dat deze gebouwen goede diensten zouden kunnen bewijzen bij het jeugd werk in het algemeen. Daarbij werd gedacht aan godsdienstoefeningen wijkavonden, en bijeenkomsten met buitenkerkelijken en van de kerk ver vreemden. Er is toen een commissie ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van de Kerkeraad. de Kerkvoodij en de Wijkcommissies, die de zaken nader heeft overwogen en tot de conclusie is gekomen, dat er twee gebouwen dienen te verrijzen op de reeds aangegeven plaatsen. De kosten denkt men te dek ken door het uitschrijven van een obli gatielening en uit vrijwillige bijdragen Er zijn reeds voorlopige tekeningen vervaar 'gd. die te zien zijn op de ten toonstelling Hervormd Noord-Holland in de Grote Kerk alhier. Vrijdagmorgen 7.30 uur startte van af het Gerechtsgebouw aan de Gees- tersingcl te Alkmaar het Vierdaagse- detachement van de Rijkspolitie uit het district Alkmaar, bestaande uit 14 man, om als laatste trainingstocht van ongeveer 38 km met bestemming Am sterdam, aldaar te worden ontvangen door Schout en Schepenen van Dam stadt. Op initiatief van de commandant van het detachement, de opperwacht meester J. L. Breetvelt, is Dinsdag middag aan Schout en Schepenen van deze middeleeuwse stad een perka menten oorkonde uitgegaan, versierd met een rood lakzegel waarin was be vestigd een lint met de Alkmaarse kleuren. Deze oorkonde, die het ver zoek inhield om een veertiental „rak kers" van de Rijkspolitie te ontvan gen en de „wachters bij de poorten opdracht tot doortogt te willen ordon neren, sonder naar de Placcaerten van de Lande te sullen worden be straft, geschavotteert of gebannen", was geheel gesteld in Oudhollandse stijl. V.V.V. Alkmaar heeft in dit origi nele idee aanleiding gevonden om na mens de Alkmaarse burgerij, verte genwoordigd door de opperwachtmees ter Breetvelt, aan de Schout van Dam stadt een sierlijk verpakt Alkmaars kaasje aan te bieden met etiket van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ". Even nadat de klok van het paleis op de Dam drie slagen had laten klinken, werden de poorten van Dam stadt geopend en marcheerde het de tachement de middeleeuwen tegemoet. Op de trappen van het bordes van het paleis stond de Schepen van de Stad in zijn 14de eeuws costuum met kanten kraag en manchetten gereed voor de ontvangst Nadat het detachement zich in linie voor de hoogwaardigheidsbekleder had opgesteld, meldde de Owmr. Breetvelt zich bij hem. Enige hartelij ke woorden werden gewisseld, waar na de Schepen in al zijn waardigheid de manschappen inspecteerde. Ver volgens ging het raar het Stadhuis en weder volgde een hartelijke ontvangst op het bordes, nu echter door rijzige figuur van de Schout Hij heette het „Vendel" van harte welkom en ver zocht tevens zijn hartelijke dank te willen overbrengen aan V.V.V. te Alkmaar voor het aangeboden Alk maarse symbool, in de vorm van hel kaasje. Na deze plechtigheid dankte de Owmr. Breetvelt de vroede vade ren door het oplezen van een in Oud hollandse stijl, speciaal voor deze ge legenheid gemaakt vers, hetwelk hij de Schout overhandigde. Het was aar dig getuige te zijn geweest van de ontmoeting tussen deze middeleeuwse stadsheerser en de modern geünifor meerde politiemannen. Ook de ont vangst in de raadszaal van het Dam- stadtse stadhuis was hartelijk. Hier gaf de Schepen het detachement een uiteenzetting van Amsterdam uit vroeger jaren. De vrolijke noot die hierop volgde was het huwelijk van de Wmr. Ie kl. J. Lammers van de Parketgroep Alkmaar met zijn huidi ge echtgenote, dat werd gesloten ten overstaan van de burgervader van Damstadt. Deze stelde het jonge echt paar in een geestige toespraak in ken nis van de huwelijkswetten van deze stad. Van de uitnodiging tot het be zichtigen van de bezienswaardigheden van Damstadt werd door allen gaarne gebruik gemaakt. Onze stad, waaruit eens de Spaanse tyrannie werd ver dreven, werd binnen Damstadts veste op waardige wijze vertegenwoordigd, terwijl de perkamenten oorkonden een ere-plaats zullen krijgen in het ar chief van de gemeente Amsterdam. Als schepper van deze op keurige wijze en in Damstadt dankbaar aan vaarde oorkonden dient hier de Owmr. J. H. de Jong van de Parketgroep Alkmaar genoemd te worden. Bevorderingen Middelbare Handelsavondschool Bevorderd van klasse 1 naar klasse 2: N. Allan, H. J. Avis, A. J. Bertram, C. de Boer, J. Boonstra, T. Hoep, G. Kus- ters, D. Lely, R. Middelburg, J. Mol, P. v. d. Ploeg, F. Postma, F. Pruys, H. van Raam, Jenny Schmaltz, Ulrich Hannie, J. Wielage, Gré Zomerdijk. Afgewezen 4. Bevorderd van klasse IIA naar klasse III: Ans Beentjes, J. Bulten, M. Deen, J. van Dijk, J. de Jager, J. Kleyn, R. Koelemey, Anneke Lust, Betty Menist, J. de Pee, H. Rem, K. v. d. Werf, Geri Wesselius, B. Wiering, B. van Zweden. Afgewezen 4.Herexamen 2. Bevorderd van klasse IIB naar klasse III: L. Aten, Gré Berghuis, P. Blauw, Jane Duim, B. van Dijk, K. Kokkes, C. Kramer Glijnis, P. Lissone, Reneé Ormel, Adri Pastoor, Nelly van Twuy- ver, J Verveld, Jannie de Waard. Afgewezen 8. Bevorderd van klasse III naar klasse IV: P. Duyn, H. Hofmeester, Annie Kes- selaar, Lucie Keuning, B. Koomen, H. Ormel. H. Outhoff, G. Spruyt, B. van der Tak. H. Tesselaar, H. Vriend, Willy Wit, J. Wolven.' Afgewezen 4. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Fiësta (alle leeft.)Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Ontsnapt van het Dui velseiland (14 jaar); Cinema Ameri- cain, 7 en 9.30 uur: Het teken van de Gorilla (14 jaar). ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Wapen van Heemskerk, 7 'u.: Dansen. MAANDAG Harmonie Theater, 8 u r: Fiësta (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 u.: Ont snapt van het Duivelseiland (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het teken van de Gorilla (14 jaar). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Zondag 16 Juli zal de apotheek van de heer C. Kruisinga in de Koorst»»it voor het publiek geopend zijn. In de ze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Zondag 16 Juli zijn beschikbaar de huisartsen dr. J. Degenaar, Emmastraat 95 (telef. 2310) en dr. Gransbergen Geesterweg 36 (telef. 2294). N.V. ALKMflüRSCHE OVERDEKTE CAN AD APLEIN. TEL. 3500 ?omerbad en Overdekte f 5.50 Zomerbad alleen f 3.75. Ongeacht de leeftijd, ingaande op de dag der uitgifte. De tarieven voor de ziekenhuizen luiden thans als volgt: le klas f 15. 2 a (extra) f 11.50; 2 a f 9.—; 2 b f 7.10; 3 f 6.50. Het 3e klas-tarief voor patiën ten uit Alkmaar of andere subsidiëren de gemeenten, dat niet voor rekening van een ziekenfonds, R.V.B., Raad van Arbeid of dergelijke instantie komt, bedraagt f 5.50. Voor armlastigen uit deze gemeenten is het op f 5 vastge steld. De Minister van Economische Zaken heeft thans toestemming verleend, de bestaande tarieven met ingang van 1 Juli en met betrekking tot verplicht verzekerden der- algemene ziekenfond sen en patiënten voor rekening van rijk, prov. en gemeente. R.V.B. en Raad van Arbeid met ingang van 1 Januari 1950 te verhogen met ten hoogste f 0.50 per verpleegdag. Het college van regen ten van het Centraal Ziekenhuis ver zocht de Raad daartoe te besluiten en vast te leggen, dat de speciale verpleeg- prijs voor in het ziekenhuis geboren kinderen slechts voor veertien dagen geldt. In verband met de nog steeds stij gende tekorten van de exploitatie van het Centraal Ziekenhuis stellen B. en W. voor daartoe met ingang van 16 Juli te besluiten en voor de patiënten, voor wie de prijzen-beschikking zie kenhuistarieven 1950 zulks toelaat, met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1950. Alkmaarders doen belangrijke uitvinding Ledental van Rochdale neemt nog steeds toe Het Juli-nummer van het orgaan der Woningbouwvereniging „Rochdale" opent met een herdenking van wijlen de heer P. Mantel, die 16 jaren met voorbeeldige trouw de functie van ad ministrateur der vereniging heeft ver vuld en reeds eerder daarvan tien jaren bestuurslid was. Uit dit nummer stippen wij nog aan. dat het ledenaantal der vereniging nog steeds toeneemt. Het bestuur waarschuwt de nieuwe leden echter, dat zij niet moeten denken, dat hun nu op korte termijn ook een woning zal worden toegewezen, want de wachtlijst uit vroegere jaren is nog zeer lang. Het zal ongeveer twee jaar geleden zyn, dat op een avond de heer J. Slik ker, kaasexpert te Alkmaar, tegen zyn buurman, de technicus J. B. Brunius, zijn nood klaagde over de moeilijkheden die het bewaren van kaas steeds weer blijkt te geven. Zyn buurman vroeg hem toen, als leek op kaasgebied, of er dan geen middelen bestonden, die deze moeilijkheden konden verhelpen. „Helaas, nog niet!" was het weinig hoopvolle antwoord. Tobbend over deze kaasperikelen kwam de technicus tot de overtuiging, dat er een oplossing voor moest bestaan. Geholpen door zyn buurman, de kaasexpert en ten slotte door een chemicus, slaagde de heer J. B. Brunius er in een stof te berei den, die een einde zal maken aan de tegenwoordige behandeling by het be waren van kaas. Tot nu toe moest de in pakhuis ruimten opgeslagen kaas van tijd tot tijd gekeerd en van schimmel en aan slag ontdaan worden. Afgezien nog van het feit, dat dit een tamelijk om slachtig werk is, vooral bij grote hoe veelheden, ligt het hoofdbezwaar van deze behandelingswijze wel hierin, dat bij het verwijderen van de schimmel etc. ook steeds iets van de kaas zelve afgeschraapt wordt. Het gewicht neemt, mede door indrogen, steeds af. De geur, die in zo'n pakhuis hangt, is veelal niet al te fris. Vooral wan neer kazen langer moeten blijven lig gen en de korst soms tot een pappe rig geheel wordt of vol mijt zit, kan men niet al te enthousiast zijn over hetgeen men ruikte. Bij dit alles komt nog een belangrijk ding. Deze kaas, vol aanslag en schimmel, „oogt" niet, is niet mooi om te zien. Voor de ex port wordt weliswaar de kaas geheel gereinigd en met paraffine behandeld, maar dit heeft ooljf weer enige nade len. De paraffinelaag moet n.l. vrij dik zijn, terwijl deze niet voldoende doorschijnend is om een frisse gele kaas te laten zien. Deze laag scheurt vrij gemakkelijk, omdat men nogal eens wild met kazen omspringt. Reeds lang werd dan ook de behoefte ge voeld aan een middel, dat al deze be zwaren zou doen verdwijnen, althans enige er van. Het zou niet alleen een aardige gewichtsbesparing betekenen, wanneer de kaas met het één of ander behandeld niet meer zou uitslaan of beschimmelen en niet meer met pa raffine etc. behoefde te worden opge knapt, maar ook zou de kaas te allen tijde in al zijn gouden pracht in de schimmelvrije en daardoor hygiëni scher bewaarplaatsen bekeken kun nen worden. Het nieuwe middel. Het zal de belanghebbenden dan ook ongetwijfeld tot vreugde strekken, dat enige Alkmaarders er thans in- geslaagd zijn na een paar jaar expe rimenteren de stof te vinden, die reeds zo lang verbeid werd. Deze stof, door zijn samenstellers Coverol genoemd, bezit alle eigenschappen om aan de behandelingsmisère voor goed een einde te maken. Coverol is kleur loos, reukloos, smaakloos, niet vet), maar wel eetbaar; het scheurt nim mer, heeft een dikte van minder dan 1/10 mm. en wordt door aanslag en schimmel nooit aangetast. Door Co verol wordt het gewichtsverlies, ver oorzaakt door indrogen, tot een mi nimum teruggebracht. Coverol kan gekleurd worden, maar hecht zich al leen aan kaas en niet aan houten of metalen gebruiksvoorwerpen. Coverol maakte de kaas tot een lust voor het oog. Zodra de kaas uit de vorm komt en in een droog en luchtig pakhuis neergezet wordt moet zij worden in gewreven met Coverol. Daar er slech's een uiterst gering laagje om heen hoeft is het gebruik zeer voordelig (60—75 kazen met 1 liter). Het filmpje, dat na een klein half uur dro gen gevormd is, is semi-permeabel, d.w.z. het sluit de kaas niet geheel af, maar is o.a. in staat lucht in be perkte mate toe te laten en water te laten verdampen, zodat het normale proces, dat aan de kaas haar pikante smaak geeft, niet gestoord wordt. Volledig afsluiten zou rotting ten ge volge hebben. Het verdere werk be staat slechts hieruit, dat de kazen op gezette tijden omgekeerd worden. Dan krygt men kaas, die enige kwaliteiten beter is dan ooit tevoren bereikt kon worden. Het zal een genoegen zijn om een Alkmaarse kaasmarkt met goud gele, glimmende kazen, door Coverol bedekt, te zien! Voor de exporteurs zal Coverol een aanmerkelijke verlichting betekenen van hun werkzaamheden en de concur* rentie met de Denen vooral zal ge makkelijker gevoerd kunnen wordea Reeds bereikten de samensteller» enige zeer voordelige aanbiedingen uit Denemarken. Het is de bedoeling van de uitvinders, na het verkrijgen van het octrooi, dat aangevraagd is, de productie van Coverol in het groot voort te zetten. De jaarlijkse langzamerhand traditio neel geworden jonge postduiven- vlucht ten bate van de t.b.c.-bestrij- ding zal Zondag a.s. wederom worden gehouden vanaf Eindhoven, onder aui- piciën van de Alkmaarse Concours commissie, waaraan dit jaar medewer ken de postduivenverenigingen „AJc- maria Victrix", Steeds in Spanning", „De Postduif" (allen te Alkmaar), „Hei- loo's Luchtpost" en de postduivenvere nigingen uit Heemskerk, De Rijp en Castricum. Het vorig jaar werd door deze Alkm. Concourscommissie plm. 1300 afgedragen aan de Lighallen te Alkmaar. In aanmerking moet echter genomen worden dat toen door B. en W. van Alkmaar toestemming was ver leend tot het inzamelen van gelden en prijzen voor deze jonge postduiven- vlucht. doch dat deze goedkeuring dit jaar niet kon worden verleend op grond van het feit, dat de collecten e.d. voor charitatieve of liefdadige doelein den voor het lopende jaar reeds waren tiegewezen. Alhoewel dit betreurd werd door de commissie is zij toch niet bij de pakken gaan neerzitten doch zij heeft haar activiteit alleen kunnen ontplooi en bij haar leden en enige goedwillende particulieren die de duivensport een goed hart toedragen. Het resultaat is geworden, dat er een keur van prijzen voor de duivenhouders is, waarvoor zij f 0.50 per duif kunnen inzetten. De ze geldelijke offers hebben dan tot re sultaat, dat een flink batig saldo overblijft, dat dit jaar wederom aan de Lighallen zal worden afgedragen. De grote zilveren wisselbeker, beschikbaar gesteld door doktoren te Alkmaar en het vorig jaar gewonnen door de heren Hoedt-De Vries te Heiloo staat weer als inzet, terwijl als premie een stel emaille pannen plus een herinnerings medaille beschikbaar zijn. Een vijftal ontbijtserviezen en theeserviezen plus vele andere luxe- en huishoudelijke artikelen zijn verder beschikbaar ge steld, zodat morgen de deelname aan de wedvlucht voor jonge duiven zeker weer heel groot zal zijn en de span ning er wel zal inhouden. Voor degene, die het eerst drie dui ven van deze vlucht in z'n hok terug vindt is zelfs een prachtig herenrijwiel beschikbaar, terwijl verder voor nr. 2, 3 en 4 eveneens nog extra-prijzen beschikbaar zijn gesteld. Zijn wij goed ingelicht, dan zal het organiserend co mité tijdens de vlucht van deze jong® duiven aan de Lighallen een aardige attentie aanbieden, waaraan enkele fir manten ter plaatse hun belangeloze en daadwerkelijke medewerking hebben verleend en er toe hebben bijgedragen deze tbc-vlucht zo populair mogelijk te maken. De tijd van lossing in Eind hoven zal morgenochtend om 8.10 of 9.10 uur via de Vara bekend worden ge maakt. Vijf Fransen, naar Cayenne verban nen, slagen er in, te ontsnappen. Zij hebben gehoord, dat in Europa de oorlog is uitgebroken en willen mee vechten voor de redding van hun va derland. In een kano drijven zij de Caraïbische Zee op, in de hoop, te worden opgepikt door een passerend schip. Meer dood dan levend belan den ze tenslotte op een Franse vracht boot met bestemming Marseille. In tussen capituleert Frankrijk; de ka pitein van de vrachtboot besluit koers te zetten naar Engeland. Dat is niet naar de zin van een paar fascistisch gezinde opvarenden, die een muiterij organiseren. Na een stevige schietpartij worden de muiters bedwongen. Een hunner heeft echter nog kans gezien de positie van het schip te verraden Een Duitse bommenwerper doet een aanval, richt veel schade aan doch wordt zelf neergeschoten. De ontsnapte ballingen nemen in Engeland dienst bij de luchtmacht waar ze zich door hun grote toewij ding onderscheiden. Een hunner sneu velt bij een aanval op Berlijn. Men ziet het: een gegeven dat wei wat belooft. Nu beschikt Hollywood over de nodige krachten, om van zulk een verhaal een spannende film te maken. Zo is er een rolprent tot stand gekomen vol spanning en dramatiek met een slot dat het stellig wel zal doen. Op wonderlijke wijze is de Ameri kaanse filmproducer Jack Cummings er in geslaagd een film te vervaar digen waarin vrijwel alle factoren, die men ook maar voor een film kan gebruiken, zijn verwerkt. Cummings maakte deze film „Fiesta" ter gelegen heid van het zilveren jubileum van de Metro Goldwyn Mayer. Als het de be doeling is geweest het publiek de gro te evolutie op filmgebied, die in die 25 jaar heeft plaats gehad te tonen, is men daar wonderwel in geslaagd. Wel licht had men ter gelegenheid van dit jubileum een film met meer „inhoud" vewacht, doch de Amerikanen hebben zich hierin nu eenmaal niet gespecia liseerd en het is dan ook niet vreemd dat „Fiesta" slechts een showfilm >s geworden, zij het dan ook van bijzon dere kwaliteiten. Zang en dans. sensa tie en liefde, muziek en soms uitste kend spel werden tot een aantrekke lijk geheel verwerkt en de fraaie kleu ren geven aan het Mexicaanse land schap, waarin deze film zich afspeelt, een aparte bekoring. In deze zeer spannende sensatiefilm, die zich afspeelt in het Afrikaanse oer woud en waarin de bekende Johnny Weissmuller de hoofdrol vervult, krij gen de liefhebbers van dit genre inder daad „het volle pond". De menselijk® hebzucht, de zucht naar goud, doet een felle strijd ontstaan tussen een groep boosdoeners en Weissmuller met zijn vele vrienden uit het oerwoud en het geheel wordt een gevecht, waarin voor al de dieren, van de kraai en het klei ne hondje tot de grotere, een belang rijke rol spelen. De menselijke gorilla's zien er huiveringwekkend uit, maar toch blijft de zege aan de held van het natuurreservaat. Trudy Marshall trekt naast Weissmuller in de vrouwelijke hoofdrol de aandacht en de verrader lijke tegenstanders typeren goed en zorgen voor bijzondere spanning, waar in gisteravond de toeschouwers geheel medeleefden. In het voorprogramma mag naast het goede journaal zeker ook genoemd worden de film van de Hongaarse tenor Miklós Gefni, die ontvlucht uit een concentratiekamp, gelegenheid krijgt zijn fraaie stem goed te ontwikkelen en hij laat de toeschouwers daarvan in enige mooie liederen volop genieten FAILLISSEMENT GEëINDIGD Het faillissement van de heer C. Jol, Laat 221 te Alkmaar, is geëindigd door het verhinderd worden der enige uitdelingslijst. Na jaren van rust gaa zo beroemde Bloemencor herleven. 2 Augustus! Dat was vóór de oorl< gebeuren, "Vaaraan duize zenden zich kwamen ve Dat was een roem van En die roem moet hei Wat vroeger een gemee zielen kon presteren, dat meente van bijna 9000 ziel ook kunnen. Vroeger hadden we Dii de geestdrift er in brac! voor zorgde, dat een gro housiaste mensen zich uits gemeentelijk feest te doe Maar door het door d< vormde comité, dat zich de voorbereiding van het heeft belast, zal zeker oi veel klem een beroep op king van alle verenigin gers worden gedaan. En als hoofd van de gei dit beroep op U, lezers - ondersteunen. Waarom kwam er vroe Bergense bloemencorso's i naaf voren? Omdat de t Bergen er zélf enthousii en zich moeite getroostte te doen slagen. Zij hield dorp en zij rekende het plicht mede te werken aa manifestatie, die haar gem leveren. Dan kwam de geest van voren. En die geest is er nog! Wij houden nog net zo dorp als vroeger en we net zo trots op als vroe er in Bergen iets goeds daaraan willen wij graag Ik hoop en verwacht d Uitstapje ouden v, Woensdag hebben ongevi van dagen van Bergen h tocht gemaakt, welke ui slaagd is, dank zij het m< In tegenstelling met an werd nu de reis gemaakt van de Rederij Zwaag e auto's en bussen. Per exti s' morgens te half negen Koedijk, waar de boot voc rij van de heer Swaag lij zen had in het N.H. Kana: Om negen uur werden losgegooid en onder de klanken van een gedeelte Harmonie, dat de gehele meegemaakt, nam de reis i waarvan het einddoel Ams Om 12 uur werd de boi aan de Prins Hendrikkade, dam werd gewandeld, door hen, die zich moeilijl den bewegen en per tan moesten worden naar K waar een warme maaltijd Tussen deze maaltijd c de heer Syphuis, als con goochelaar, en twee dam nisten voor afwisseling, heer Hopman, als voorzitt comité, de gelegenheid t allen die hadden meegewe tocht mogelijk te maken, i gen. waarop door de burg: de tocht meemaakte geant Om 3 uur werd naar d gewandeld, zodat om 4 ui reis, nadat men nog door gebied had gevaren, aanv; worden wilde men te half te Koedijk zijn. Daar ston tram gereed om de deeln Bergen te brengen. Allen keerden zeer vo waarts en waren opgetoge geen er gezien en genoten zij de medewerking van ingezetenen, de muziek, d huis en de beide damesac Gevonden en ve Gevonden en verloren te Bergen en Bergen aan Gedurende het tijdvak i Juli werden aan het polit Bergen de navolgende voc gevonden aangegeven: Groene wollen shawl, p sportmodel, goudkleurige b grijs poesje, tijgerkleurig mande fles; zilveren schs blauwe alpinomuts, brochi stukken, hoofddoek met bal (groen-blauw), militai fototoestel, beige regei autosleutel „Union", wit 1 rubber schoenborsteltje, gr shawl, lesboek (flora), kl monnaie 0.25, kastsleut kmdersandaaltje (linker autoped, lepel, schep, zil' gestreepte slipover. De lijst van verloren over bovengenoemd tijdva Zonnebril, rood jasje m pen, hondenriem met 2 rood badpak, rood gebreii vengebit, boodschappennet, sportkous, zakagenda, brui capuchon, gouden armbar grijze pet, kinderschoei zool), overjas (demi), gele portemonnaie met ritssluit zegelring, rood-bruine p< gladde gouden ring, ge autoped, lichtblauw kinde chroomde broche, kleit broche, lucifersdoosje, inh. portemonnaie, model portel handdoek met badpak, dan horloge, bruine schoudert overall, portemonnaie, inh. kinderringetje, blauw dan zonnebril (groen montuu herenpolshorloge, padv monnaie 3.50, blauwe sh motieven), rode autoped. Inlichtingen te bekomen Groepsbureau der Rijkspo de Grotelaan 17, telefon werkdag tussen 10 en 11 i

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2