Henk de Hoog liep twee minuten uit iNare dagen Uruguay werd weer sterkste voetbalnatie ter wereld Pieters, de eerste baankampioen 1950 V3n Maar viel toen snel terug Gauthier strijkt nu de duizend gulden op Draverijen te Alkmaar ALS IN 1928 f- Verdrijf de periodieke pijnen I |?en dat lome, lusteloze gevoel 4 di reet en af doend met een paar vloeitje# De ernst v niet v Adri Voorting: goede uitloper HET CHINESE BEELDJE Het Radioprogramma Gebied der vert mogendheden MAANDAG 17 JULI 1950 j^JADAT DE NEDERLANDERS ook in de derde etappe niet tot opmerkelijke prestaties waren gekomen, scheen het of de vierde dag een Nederlander de Franse en Belgische bladen zou dwingen ook eens iets over een vertegenwoor diger van hei lage landje aan de Noordzee te schrijven. Op 174 kilometere na de start en 57 kilometer voor de finish lag onze landgenoot Henk de Hoog namelijk, in gezelschap van Roger Pontet, (Frankrijk) twee minuten voor op het grote peloton. Dit tweetal begreep elkaar uitstekend, maar onder leiding van Leoni, Giguet en Rol begon het peloton een moordende jachtpartij waartegen de Frans-Nederlandse combinatie niet bestand was. Na twintig kilometer was haar voorsprong te niet gedaan en werd zij door het peloton opgeslokt. Angstvallig Is hierna ieder uitlooppoging voorkomen, zodat de sprint de beslissing moest brengen. Ockers, Rolland, Gauthier, Blomme en Goldschmidt namen vlak voor de finish enkele tientallen meters voorsprong en het was Ockers die met een fel sprintje als eerste door de finish ging. Rolland werd tweede voor Blomme en Goldschmidt. IN DE DERDE ETAPPE Luik—Rijs sel (232 km), hebben de Belgen direct na de start een hevig offensief ontke tend. Nog onder de rook van Luik sprong De Ryck weg. gevolgd door Blomme, de Italianen Pasotti en Lambertini 3e- marreerden vrijwel onmiddellijk, en wat later voegden ook Gauthier, De Muer, Pedroni en Redolfi zich bij hen, zodat een groepje van acht man ge vormd werd dat steeds verder uitliep. Dit niettegenstaande het feit dat de drie Italianen: Pasotti, Lambertini en Pedroni, hardnekkig weigerden hun aandeel in het karwei op te knappen. Derhalve wisselden alleen de vijf an deren elkaar regelmatig af aan de kop. Het grote peloton kwam niet tot een georganiseerde tegenaanval. En dit was begrijpelijk omdat de belangen uiteen liepen. De Italianen remden zoveel mo gelijk af, de Belgen keken de kat uit de boom en Goldschmidt, die desnoods alleen achter de vluchtelingen aan nad moeten gaan. nam eveneens veel te lang een afwachtende houding aan. Zo werd de afstand tussen beide groenen geleidelijk groter. Maximaal heeft het verschil bijna 14 minuten bedragen, en wel bij de passage van Anderlues (117 km) daarna werd het kleiner, maar het bleef voldoende om Gauthier de gele trui te bezorgen en Goldschmidt te verwijzen naar de derde plaats in het algemeen klassement, Intussen verliep de course, voor wal de kopgroep betreft, niet zonder ups en downs. Nog voor Bergen kreeg Lambertini bandenpech, en als gevo'g daarvan 2 minuten achterstand. Hu moest tientallen kilometers alleen hard jakkeren voordat hij de leiders weer had achterhaald. Kort daarna moest Redolfi van de Franse Noordoost ploeg een nieuw bandje omleggen maar hij kon zijn vertraging niet meer inhalen. De Italianen zijn dus ook in deze etappe hun beproefde tactiek trouw gebleven. Zij doen hun best om de uitlooppogingen van hun concurrenten te fnuiken, als hun belang dat mee brengt, en voor de rest laten zij zoveel mogelijk anderen de kastanjes uit het vuur halen. Maar dat zal in de bergen wel anders worden, wat we tot dusver gezien hébben is nog maar een voor spel. Van de Nederlanders is Voorting Zaterdag het best geplaatst, Hij kwam met 6 minuten achterstand op de win naar Paootti binnen. Vos. die van de onzen d« slechtste tijd maakte, deed »r 14 minuten langer over dan Voorting, en de vltr overigen rangschikten zich tussen 4!eze twee. Een uitvaller Zondagmorgen om 9 uur 25, zijn in ten slagregen, de 115 in de course ge bleven renners te Rijssel gestart voor de vierde etappe. De Italiaan De Sarti had „zijn biezen" gepakt. De stad was nog nauwelijks door kruist toon De Rijck, Schotte, Lazari- des. Redolfi, Molines, Sforacchi en 1 Hendrickx op de straatweg begonnen te spurten en zich gemakkelijk los re den. Te Fournes (14 km) hadden ze 200 meter voorsprong op een peloton van 54 renners. Een minuut later pas seerde een tweede groep, en wat later een tiental achterblijvers, onder wie Zaaf, Pividori, Dos Reis, Charroin «n Janssen. In de buurt van Achy les Mines brak Paul Neri van de Franse Z. O.- ploeg zijn fiets. Het duurde niet lang of een ander karretje was beschikbaar Maar Neri was gedemoraliseerd en wat later gaf hij op. Te Bethune l?5 km) werden de zeven vluchtelingen achterhaald door het eerste peloton, waarna te Saint Pol (64 km) de twee de groep op haar beurt aansluiting kreeg zodat het hoofdpeloton toen weer bijeen was. De Nederlanders Vos en Voorting, die beiden wegens lekke bandjes achterstand hadden gekregen bevonden zich ook in dit gezelschap dank zij een vlugge reparatie en een uiterst snelle achtervolging. Janssen daarentegen was niet op dreef en reed nog steeds samen met enkele andere achterblijvers, De renners hadden nogal last van de wind die schuin over de weg stond. Kubler. Blomme en Hendrickx kre gen lekke bandjes terwijl Deprez van fiets moest verwisselen. Als gevolg van de tegenwind, waartegen men zich zo goed mogelijk trachtte te bescher men, was het tempo danig gezakt. In de buurt van Translay (140 kilo meter) kwam er wat meer kleur in de wedstrijd. Magni, Bresi, Ghirardi, De Rijck en Desbats gingen er samen tus- senut, maar voordat ze goed en wel Tos waren had 't peloton hen alweer ach terhaald. Daarna waagden De Hoog en Pontet een kans. Elkaar goed aflossend liepen ze geleidelijk uit en te Menon- val (167 kilometer) hadden ze ruim 'n minuut voorsprong. Te Neufchatel-en- Bray (174 kilometer) bijna twee mi nuten. Maar ook deze uitlooppoging sou mislukken want onder aanvoering van Leoni, Giguet en Rol ging het pe loton jagen en te Beuxeville (194 km) werden de vluchtelingen ingelopen, in deze periode kregen vele renners acn- terstand wegens pech van diverse aard en zowel Fernandez, Frankowski en Audaire als Desbats, Verhaert, Cana- vese en Sforacchini vielen terug. Zoals wij reeds in de aanhef schre ven gelukte het de Belg Stanneke Oc kers de etappe te winnen en bleef Gauthier in het bezit van de gele trui. Uitslag derde etappe, LuikRijssel, 232 km: 1 Pasotti (It. B) tijd 6 uur 52 min. 37 sec.; 2 Blomme (Belgie) z.t.; 3 De Muer (N.O. Ile de France); 3 Lam bertini (It.); 5 Pedroni (It.); 6. Bernard Gauthier (Z.O. Fr.)7 De Rycke Belgie B); 8 Redolfi (N.O. Isle de France) 6 uur 54 min. 34 sec.; 9 Hendrickx (Bel gie) 6.56.30; 10 Storms (Belgie B); 40 Voorting 6.58.25; 67 De Ruyter 7.02.10; 73 Wagtmans 7.03.48; 82 Janssen 7.05.26; 86 De Hoog z.t.; 98 Vos 7.12.25. Uitslag vierde etappe, RijsselRou- aan, 231 km: 1 Stan Ockers (Belgie A) 7 uur 12 min. 26 sec.; 2 Rolland (Z.O. Frankrijk) z.t.; 3 Blomme (Belgie) z.t.; 4 Goldschmidt (Luxemburg) z.t.; 5 Marinelli (Fr.rijk A) z.t.; 6 Gauthier (Frankrijk Z.O.) z.t.; 7 Dubuisson (Bel gie B) 7.12.44; 8 Robic (Frankrijk West) 7.12.46; 9 Thuayre (Frankrijk N.O.) z.t.; 10 Blusson (Parijs) z.t. De Nederlanders De Ruyter en De Hoog zijn in de vierde etappe samen met een veertigtal andere renneres ex aequo 21/63 geplaatst. Voor hen werd een tijd van 7.12.46 genoteerd. 101 Vos 7.33.02; 107 Voorting 7.53.43; 110 Wagt mans 7.55.53; 113 Janssen z.t. Algemeen klassement. 1 Gauthier (Fr. Zd Oost) 30.31.44; 2 Goldschmidt (Lux.) 30.33.44; 3 De Muer (N.O. Isle de France) 30.34.10; 4 Lam brecht (Belgie) 30.34.56; 5 Piot (N.O. Re de France) 30.35.11; 6 Storms (Bel gie B) 30.35.32; 7 Meunier (Fr. Zd. West) 30.35.55; 8 Kirchen (Luxemburg) 30.36.06; 9 Bresci (It. B) 30.36.14; 10 Kubler (Zwitserland) 30.36.14; 11 Bar- tali (It.) z.t.; 12 Schotte (Belgie) z.t.; 57 De Hoog, 30.50.27; 92 De Ruyter, 31.08.46; 101 Vos, 31.33.15; 105 Janssen, 31.36.46; 111 Voorting 31.43.07; 113 Wagtmans, 31.48.12. Landenklassement. 1 Frankrijk Z.Oost 91.45.39; 2 Belgie 91.48.08; 3 Frankrijk N.Oost 91.48.16; 4 Luxemberg 91.51.02; 5 Italië B 91.54.18; 6 Italië A 91.54.56; 7 Frankrijk Z.West 91.58.30; 8 Belgie B 91.58.36; 9 Parijs 91.59.45; 10 Frankrijk A 92.01.22; 11 Frankrijk West 92.02.56; 12 Zwitserland 92.21.04; 13 Noord Afrika 92.34.58; 14 Nederland 93.33.32. De uitslagen van de te Alkmaar ge houden draverijen luiden: Openingsprijs: (le afdeling): 1 Nelly Scott (W. Leeuwenkamp) tijd 3.20.8 km tijd 1.40.4; 2 Nettie; 3 Ostara, To- talisator winnend f 3.70 plaats f 1.90, 3.30, 5.20, gekoppeld f 10. Covercal f 12. Openingsprijs: 2e afdeling. 1 Octavia (B. U. de Jong) 3.14 1.37; 2 Or de Casindra; 3 Nac de Major. Totalisator winnend f 3.90 plaats f 1.50 1.70, 1.40, gekoppeld f 19.10 Covercal f 9.10. Amateursprijs: 1 Lietse Mitzi (P. v Doorn) 3.08.4 1.32.4; 2 Lepelaar S. 3 Larus S, Totalisator winnend f 13.40 plaats f 2.50 1.50, 2.50, gekoppeld f 9.50 Covercal f 6.10. Juliprijs, (le afdeling): 1 Nora Bel- win (L. Ensing) 3.10 1.31.3; 2 Luccie Rohda; 3 Meerkol S. Totalisator win nend f 3.50, plaats f 1.90, 5.50, 2.ge koppeld f 8.90 Covercal f 15.70. Zomerprijs: 1 Narciso van Zora (J Wagenaar) 4.09.4 1.31.7; 2 Mc Heny. Totalisator winnend f 3.90 plaats f 1.40 1.20 gekoppeld f 6.70 Covercal f 3.10. Vooruitprijs: 1 Jacob Diamant (J. K. V. Gosliga) 3.28.6 1.29.1; 2 Heny's Gold; 3 Guy Hannover. Totalisator win nend f 20.80 plaats f 2.50, 1.50. 2.70 ge koppeld f 61.20 Covercal f 4. .Juliprijs (2e afdeling): 1 Odylia O (K. Kramer) 3.08 1.33.1; 2 Myrtilus; 3 Olga Pluto. Totalisator winnend f 540 plaats f 2.10 18.20 2.30, gekoppeld f 29.60, Covercal f 45.50. Kortebaanprijs: 1 Nanda D (J. Ham); 2 Guy Hannover (S. J. v. Leeuwen); 3 Lepelaar S (A. J. Kats). Totalisator winnend f 2.40 Covercal f 3.50, gekop peld"! 8.80. Totale omzet f 62.336.50. Damesathletiekploeg door Francaises verslagen De landenwedstrijd tussen de dames- athletiekploegen van Frankrijk en Nederland is met miniem verschil door de Francaises gewonnen. De eindcij fers waren 4947. De tachtig meter horden leverde Nederland winst op daar Fanny BlankersKoen natuurlijk als eerste door de finish ging. De oorzaak van de nederlaag lag bij de slechte prestaties welke Ans Koning en Jo Theunissen-Waalboer bij het speerwerpen leverden. Niettegenstaan de het ontbreken van Foukje Dillema werd-de 200 meter toch een dubbele overwinning voor onze landgenoten. Fanny en Xenia Stadt de Jong finish ten 1ste en 2e. De 3de overwinning van Fanny behaalde onze Olympische kam pioene bij 't hoogspringen. Het discus werpen, verspringen en kogelstoten leverden Franse overwinningen op. De 100 meter was weer voor Gre de Jongh en de estafette werd eveneens een Nederlandse overwinning. Nederlands zevental won met 105 van Frankrijk In een uitstekende wedstrijd heeft het Nederlands waterpolozevental Za terdagavond een verdiende 105 over winning op Frankrijk behaald. Hoewel enkele minuten na de her vatting de Fransen hun 4—1 achter stand weg werkten en de partij r-p gelijke voet brachten, is de overwin ning van onze landgenoten hierna prac tisch niet in gevaar geweest. De midvoor van het Nederlands zevental Rudi var. Feggelen heeft door de nieuwe regie meuten nog meer de gelegenheid dan anders om doelpunten te meken en hij heeft daar dankbaar van geprot'tosrd Niet minder dan zeven get's nam nj voor zijn rekening. Aan Weerszij'i*r werd hl) uitstekend door Smol en Ko- revaar geassisteerd. D- grote krachl van de Nederlanders ging echter uit van Bijlsma en Braasem. Geheel tegen de verwachting in heeft Uruguay beslag gelegd op de Jules Rimet beker. Alle Braziliaanse vuurpijlen ten spijt heeft Uruguay de wedstrijd tegen Brazilië gewonnen, zij het dan ook op het nippertje, hetgeen echter voldoende was om de titel van wereldkampioen voetbal uit Brazilië weg te slepen. Toen de ploegen van Brazilië en Uruguay tussen de met 200.000 toe schouwers volgepakte tribunes van het stedelijk stadion te Rio de Janeiro verschenen voor het spelen van de be slissende wedstrijd om de wereldtitel, werden zij op de gebruikelijke wijze verwelkomd met een regen van vuur pijlen. Niet al het vuurwerk, dat men in voorraad had, werd echter afgestoken. Men moest immers nog wat bewaren om na afloop het behalen van het kampioenschap door Brazilië te vieren. Maar van vuurwerk is het na de wedstrijd niet gekomen, want Brazilië verloor en stil, sommigen huilend, ver lieten de Brazilianen de tribunes. Slechts een klein aantal Uruguese supporters verstoorde met hun ge juich de heersende stilte. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat Brazilië deze wedstrijd zou verliezen. De doelman van Uruguay Maspoli kreeg het dadelijk hard te verduren bij schoten van Ademir en Jair, maar het duurde niet lang of ook de voorhoede van Uruguay werd ac tief en vooral rechtsbuiten Chiggia was weer een voortdurende bedreiging voor zijn tegenstanders. Er was echter geen twijfel aan, of Brazilië was sterker, maar kans op kans werd, vaak voor open doel, ver knoeid, zodat de rust met blanke stand inging. Twee minuten na de hervatting brak de hel los. Rechtsbuiten Friaca opende de score voor Brazilië met een prach tig doelpunt na een verbluffend staal tje van individueel spel van Ademir. Het hele stadion was één heksenketel, maar de ploeg van Uruguay liet zich noch door de achterstand, noch door het getier en geschreeuw ontmoedigen en fel kwam de voorhoede nu opzet ten. De combinaties gingen beter klop pen en na ruim een kwartier slaagde Schiaffino er in de stand op gelijke voet te brengen. Geweldige strijd om de leiding be gon zich nu te ontwikkelen, maar het leek wel of de Brazilianen hun geest drift hadden verloren en langzamer hand namen de Uruguezen de over hand en elf minuten voor het einde maakte Chiggia het tweede doelpunt voor Uruguay. Brazilië deed nog enkele pogingen de stand weer op gelijke voet te bren gen, maar het gehele elftal van Uru guay sloot nu als een bus en toen het eindsignaal klonk was Uruguay weer eens wereldkampioen voetbal. De internationale Alpenrit De tweede etappe van de internatio nale Alpenrit, het bergcriterlum, is voor verscheidene automobilisten te veel geweest. Bij de finish te Cortina waren nog slechts 62 wagens in de strijd, zodat thans bijna 40 procent uit vallers genoteerd zijn. Van deze 62 deelnemers zijn er slechts 20 zonder strafpunten gebleven, waarvan twee Nederlandse equipes. Het is het team BurgerhoutSijthoff met een Ranhard en de heer en mevr. Gatsonides die met een Sunbeam-Talbot hebben ingeschreven. Deze twee Nederlandse equipes heb ben het overigens niet cadeau gekregen. De heren Burgerhout en Sythoff had den te kampen met een gebroken ben zineleiding, maar zij slaagden erin deze te repareren. In een Italiaans dorpje hadden zij een narrow escape, toen zij in een nauwe straat plotseling vis-a-vis stonden met een zware vrachtwagen, welke van de tegenovergestelde kant kwam. Er was slechts een mogelijkheid om een aanrijding te voorkomen. Han dig werd de wagen op het trottoir ge stuurd, dwars tussen stoelen en tafel tjes van een hotelterras door waar ge lukkig geen gasten waren gezeten. Al leen een paar parasols zwiepten om. Ook de familie Gatsonides heeft een zeldzaam avontuur beleefd. Toen zij met een vaart van 110 km reed op een met los steenslag bezaaide weg, stak plotseling een koe, zonder van te voren te waarschuwen, de weg over. Hoe Gatsonides het heeft weten klaar te spelen is hem zelf nog een raadsel, maar noch de wagen noch de koe kre gen enig letsel. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3321 Postgiro 187294 REDACTIE Acht-rd^m 20. Tel. 22 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAi Hoofdredacteur: A KAPTEIN Wielermenu gedeeltelijk verregend De publieke belangstelling voor de Nederlandse Wielerkampioenschappen op de stadionbaan te Amsterdam kon Zaterdag niet groot genoemd worden. Dat verwekte feitelijk geen verwondering, aangezien de wedstrijden voornamelijk bestonden uit het rijden van de series en achtste finales. Een groter aantal toe schouwers bevolkte gistermiddag echter wel de kletsnatte banken van het Olympisch Stadion. Maar deze wielerenthousiasten hebben het alleen zien en horen regenen. Het wielermenu voor dat tijdstip bevatte een veel aantrekkelijker programma. De wedstrijdleiding was echter gedwongen de krachtmetingen tot vandaag uit te stellen, doordat de .baan door de regen een gevaar voor de renners zou opleveren. voorzitter van de N.W.U. over da schouders trekken en reed hij, onder hartelijk applaus zijn ererondje. Da eerste Nederlandse baankampioen 1950 had zijn intrede gedaan. De uitslag van deze wedstrijd was: 1 Pieters (Haarlem) 1 uur 7 min 84 sec.; 2 Kleefstra (Amsterdam) op twee lengten; 3 Kooiman (Den Haag); 4 Krever (Duivendrecht)5 Peters (Haar lem); 6 Koeman (Krommenie); 7 Voor ting (Haarlem); 8 Kunst (Amsterdam) 9 Willekes (Amsterdam); 10 Van Bree- nen Amsterdam); 11 Ottenbros (Alk maar); 12 Plantaz (Eindhoven). Pronk versloeg v. d. Vijver. De series en achtste finale van de achtervolging voor profs brachten totaal geen verrassingen. Schulte, Middel kamp, Peters, Van Est, Evers, Van Beek, Lakeman en Faanhof hadden niet veel moeite om zich voor de kwart fi nales te plaatsen. Ook de sprints voor deze categorie, verliepen vrijwel geheel volgens de verwachtingen. De enige bij zonderheid was dat Jef van de Vijver voor de kwart finales werd „gewipt" en nog wel door een renner die. zich met dit onderdeel van de wielersport practisch niet meer bezighoudt. Het was de stayer Jan Pronk die dit kranige stukje verrichtte en daarmede bewees dat hij niet voor niets op het voor malige Alkmaarse baantje wat was dat een mooie tijd voor de wielersport liefhebbers in Noord-Holland met sprinten verschiHende succes heeft be haald. De navolgende profs plaatsten zich voor de kwart finale sprint: Derksen, Van Vliet, Bijster, Peters, Van Gent (die Faanhof uitschakelde), Pronk, La keman en Remkes. VROUWEN IN DIENST VAN AMERIKAANSE MARINE De Amerikaanse marine en het corps mariniers hebben hun vroeger vrouwe lijk personeel verzocht vrijwillig in actieve dienst te treden. De hoofdschotel van de wedstrijden van Zaterdag was zonder twijfel het nummer 50 km zonder gangmaking voor amateurs waaraan door een zes tigtal renners werd deelgenomen. Het was de jeugdige Haarlemmer Pieters die als eerste voorbij de eretribune stoof en een einde maakte aan het sen sationele slot van deze interessante wedstrijd. Pieters heeft een uitstekende wed strijd gereden, maar met hem moeten wij toch in een adem noemen zijn stad genoot Adri Voorting, die zeer veel werk heeft verzet en practisch aan iedere uitlooppoging deelnam. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat deze wedstrijd een spannend verloop zou hebben. Alle uitlooppogingen werden in de kiem gesmoord. Een enkele maal kreeg een groepje van drie of vier renners een honderd meter voorsprong maar de kwaliteit en de kwantiteit van deze groepjes was steeds te gering om de uitlooppoging met succes te bekro nen. Velen hadden zich reeds verzoend met de gedachte dat de sprint wel de beslissing zou brengen toen, na onge veer 25 km, een achttal renners elkaar had gevonden en onweerstaanbaar van het peloton wegreed. Ottenbros, Krever, Schotman, Van Breenen, Adri Voorting, Pieters, Kleefstra en Koeman waren de dapperen die de strijd in al zijn felheid deden ontbranden. Te laat beseften de kopstukken in het pe loton dat deze vluchtelingen een se rieuze kans maakten om een ronde te nemen. In hoog tempo reden de vluch telingen door en zeventien kilometer voor het einde hadden zij aansluiting gekregen met de staart van het pelo ton. Alleen Schotman had moeten los sen, het tempo was hem te hoog. Met nog tien kilometer voor het einde waagde Patsy Willekes nog een kans, even te voren was hij weggesprongen met Leo de Booy, en toen hij steun kreeg van Kooiman, Peters, Kunst en Plantaz werd het duidelijk dat ook deze renners een ronde zouden nemen. Tien ronden voor de finish nam de jury het besluit alle renners die met eer. ronde achter lagen uit de strijd te Hollywood ontdekt nieuw sterretje in Nederland De mannequin Ankie van Kooy uit Rotterdam is door Hollywood „ont dekt". Zij heeft een contract voor de tyd van zes maanden gekregen en zal na een opleiding in Hollywood in enige films optreden, die de filmmaatschap pij United Artists in Europa zal ma ken. Zij werd geëngageerd door Michel Howard, directeur van de Independent Branch Inc. in samenwerking met de nemen. Door deze maatregel kreeg United Artists. De heer Howard ver men een duidelijker beeld van de wed strijd, maar het belangrijkste was dat achterblijvers nu niet in de gelegen heid waren bun clubgenoten aan een overwinning te helpen. Op het mo ment dat het groepje, waarin Willekes zat, aansluiting met de koplopers goed bekeken van deze jeugdige cou kreeg sprong Pieters weg. Dat was reur, want hij wist dat Willekes en Kooiman door hem in de sprint niet te kloppen waren.- De demarrage van Willekes in de voorlaatste ronden was niet in staat de honderd meter die Pie ters had genomen te niet te doen. De lange spurt van Kleefstra werd Pie ters echter bijna noodlottig. Slechts een laatste vertwijfelde poging bracht hem, enkele centimeters voor de fantastisch spurtende Amsterdammer, als eerste over de eindstreep. Totaal leeg gere den maar dol gelukkig liet de Haarlem mer zich enkele minuten later gewil lig de rood-wit-blauwe trui door de Door MY RA GAY -xxxx- (6 Hij herhaalde: „Nou, een prima staaltje van knappe tijdsbepaling. Die twee scho ten. Die brachten het verkeer in een knoop als een kluwen wol nadat de kal ermee heeft gespeeld. En vervolgens, rer- wfjl de aandacht op die blauwe auto ls geconcentreerd, doet hij zijn sprong. Keu rig, keurig!" Julie's sttm klonk wat onzeker toen ze zei: „Pijn voor ons. We kunnen op het cgcnblik eest wat reclame gebruiken. Ik hoop dat je vriend Murray je niet teleur stelt en dit brokje nieuws tenminste op de tweede pagina plaatst." „Voorpagina of helemaal niet," sprak •Steve gT'.nn-?kfnd. Hij gaf haar hand een plagend kneepje. „Over jou hoef ik me ♦pnminste geeu zorgen te maken wat do i.«ven-propaganda betreft. Neen, Julie, jij oei»t de meest normale cliënte die ik ooit hen gehad. Alleen maar een juffie dat be gaafd is en er aardig uitziet en verstan dig en haar neus schoon houdt en nooit in moeilijkheden raakt." Juüe sprak snibbig: „Nou, is dat soms zo erg?" „Helemaal niet, mijn engel. Alleen wou ik wel dat we eens iets konden bedenken om reclame mee te maken. Sommige rie den verzamelen postzegels. Maar jij bent blijkbaar niet avontuurlijk aangelegd, Julie." Julie keek hem niet aan. Ze zei „Hm.", wat net zo kon worden uitgelegd als men zelf wilde. In haar geboortestad had Julie de bij naam „Miss Avontuur" gekregen, omdat haar altijd van alles overkwam. Als ze boodschappen ging doen, brandde de win kel af, of er ontstond een paniek tijde, s een uitverkoop en er werd iemand onder de voet gelopen. Als ze naar het circus ging trof ze net de voorstelling waarbij de trapézewerker zijn evenwicht verloor en te pletter viel. En als ze naar een picnick ging, regende het vast. Ook goede dingen vielen haar ten deel. Zij was het die een briefje van honderd dollar vlak voor haar deur op straat vond en het mocht behouden omdat er zich geen eigenaar meldde. Zij trof altijd de ring in bruiloftstaarten en won een prijs bij verlotingen. Dus begreep Julie precies wat Steve bedoelde. Maar ze was niet van plan hem dat te laten merken. Julie was bezig geweest die eigenschap van haar om zich altijd hals over kop in avontuur en sensatie te stor ten, zorgvuldig te bestrijden. Ze was bang dat het haar carrière in gevaar zou oren- gen. Ook goed. Nu had ze dus haar waak zaamheid een ogenblik verslapt en wai gebeurde? Zo maar uit heT niets dook een vreemdeling op om haar een jade beeldje in de onwillige handen te stoppen. Steve fronste zijn wenkbrauwen. „Mis schien moet die sprong van die kerel ook wel Uit een ander gezichtspunt worden bekeken. Daar ginds op die Japanse eilan den pleegden we een afleidingsmanoeuvre uit te voeren om onze eigenlijke bedoeling te maskeren. Zoiets zou ook hier het ge val wel kunnen zijn." Julie beet zich op de lippen. Steve ging voort: „Veronderstel eens dat die kerel die grote sprong deed om iets anders te camouflerenl Een overval b.v. of een beroving of: „Hé, wat scheelt er aan Julie?" onderbrak hij zichzelf. „Je ziet er uit of je een bijzonder angstwek kend spook bent tegengekomen." „Uitgestelde activiteit aan het ópwin- dingsfront, vrees ik". Julie slaagde er in een flauw glimlachje te produceren. Al die opwinding kan toch niet zijn veroor zaakt met het uitsluitende doel mij een jade beeldje te geven, dacht ze. En waar om juist aan mij? Ze reden de brug af. „Langzaam aan, Julie", zei Steve. Rijd maar langs het trottoir tot ik ergens een telefooncel zie. Ik wil niet dat Iemand ons met dit nieuwtje vóór is. Ik wil nu direct zien Murray op het kantoor van de Gra phic te pakken te krijgen." Een paar minuten later riep hfj: „Hoera, daar is er een. Zie je het bordje met Te lefooncel er op? En daar is een prachtige parkeerplaats voor jou vlak voor dat res taurant." Bitter sprak Julie: „Die parkeerplaats is niet groter dan een speldeknop) En het restaurant is een derderangskroeg. blijft enige tijd in Europa voor het engageren van drie actrices en twee acteurs. Brand in houten gebouw te Amsterdam Zondag omstreeks twaalf uur werd de Amst. brandweer gealarmeerd voor een uitslaande brand in het oude houten gebouw van de Rijksverzeke ringsbank oj de hoek van de Ferdinand Bolstraat, naast het eveneens houten RAI-gebouw. De brand was vermoede lijk ontstaan doordat een tweejarig kind met lucifers had gespeeld. In zeer snel tempo waren zes brandweerwagens aan de voor en achterzijde van het ge bouw geconcentreerd en de brandweer slaagde erin uitbreiding van de brand te voorkomen. In de kantoor- en ar chiefruimte is nogal wat waterschade. Het is aan de snelle melding te danken dat het zeer brandbare gebouw ge spaard is gebleven. Maar ik snap je bedoeling en zal mijn best doen." Twee minuten later had Julie's wagen een tweede deuk in het achter spatbord en de wagen achter haar werd tegen ae vrachtauto die no. drie in de fille was, gekwakt. Maar Julie had het onmogelijke volbracht en stond geparkeerd. Ze mom pelde: „Maak het kort, wil je, Steve? Ik ben niet erg verrukt van deze buurt." Steve plaagde. „Je gaat ons toch niet commanderen, mevrouw de Hertogin v Omdat Grif Saunders nou toevallig zei dat je goed was, daarom hoef je je per soneel nog niet af te snauwen. Et man keert niets aan deze plek. Behalve als 1© misschien toevallig in het bezit bent van de Kroonjuwelen?" Hij lachte luidkeels om zijn eigen mop. Nu begrijp ik waarom dieven zo stom zijn om zich te laten vangen, dacht' Julie Ik ben zo zenuwachtig als een kat me een leeg blik aan zijn staart, omdat 'k me schuldig voel. Waarom gaf die man me dat jade beeidje? Omdat ik toevallig in de buurt was? Omdat Iemand hem ach tervolgde? Omdat hij wist wie ik was en me vertrouwde? Of omdat hij me haatte en me moeilijkheden toewenste Ze •vprab terwijl ze aanstalten maakte acbt«"- Steve uit te stappen. „Ik ga met je mee Ste—e Steve sprak: „O reen. lieveling, dat drt© je niet Dit is geen plaats voor jou. Dit, l» alleen voor mannen, niet eens voor heten Doe niet 7o zenuwachtig. Ik zal het neus niet langer maker» dan nodig is on- Mur ray mijn verhaal te doen". (Wordt vervolgd) VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.15 The Mikado. 6.JM Radio Filmkrant. 7.00 Hugo de Groot. 7.$» Regermgsuitzending. 8.15 Rotterdams Kamt— orkest. 9.10 Licht en luchtig, 9.45 Metro- String-serenade. 10.20 Wortels van de Water staat. 10.35 Surinaamse volksmuziek. 11.15 Amerikaans allerlei. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Sweelinck-kwar- tet. 6.30 Regeringsuitzending. 7.15 Zigeuner kwintet. 7.35 Gram.muziek. 7.40 „Vandaag". S.05 Disco Actualiteiten. 8.15 Met band en piaat voor u paraat. 9.05 Oude en nieuwe kerkzegels. 9.25 Kamerorkest. 10.10 Op reis door Canada. 10.20 „La Ros ar pa". 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Schaakkampioenschap van Nederland. 11.20 Richard Wagöer. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten cm 7, o, 1L 6, 3 en J1 u-ir. - 8 15, Gmm.- imiziek. 8.5o Korte 9.C0 Ochtend- concert 9.85 A i-rvje. IU.00 Morgenwijding. 10.15 Ai-Se- dsr'itanu'.f-s.10.50 I'irattyrj© luis ter. 1J.00 Martir ,vxeli.30 De Wekker. <2 00 Semi-k>? J2.40 Gerard van Kre velen. 1.25 H«' Poiuuin.'Te-o-Kest. 2.0*1 Van ae hak op de vak. 3.-3 na;io-m&tini-c. 4.30 Do Btendam. 5.30 De stem v.vj Amerika; 6.15 Tom Erich. 6.Ö0 O.HjnpUJ-j. 7.(0 Fanfare. 7.30 Paris "our Park IA5 Demftk'.or. 8.15 Avro-orkert 9.15 Le* Gare de lVris. 9 15 Bui tenlands overzicht 10 >0 Op d» Boulevard. 10.45 Gershwin's Rhapscdie in Blue. 11.15 "kamermuziek. HILVERSUM II. 2^8 ra. Nieuwsberichten an 7, 8. H 7, 8 toi II uur. - 8.15 Pluk de dag. S.OQ Moedors wi< v et. $.35 Lichtbaken. 10.00 Wie komt er <n sr.»r nokje? 10.15 Con cert. 11.00 Onder ons ll «C Piano-recital. 11.50 Als de zidle luistert 12.06 Lunchcon cert. 1.20 Het >4c-rop.J«-ork««t 9 00 Ta, zo v"u 't. 3.00 V olVslf.vcereu'rw&rtet. 3.10 Opera „Italiana". 4.Of D, Zonnebloem. 4.30 /•ekenlof. 5.00 Vertel','aj nr jcfcoolüj'l. 5.15 Lang zullen ze leven. 5.45 ««gerinRsuitzen- dmg. 6.00 KRO \mu»?menS orkest. 6.20 .-port praat je. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Actu al,'eiten. 7.25 Dit is leven. 7.40 H-t Engelen- meert. 8.12 Omro*?. Kamerorkest. o c() Actu aliteiten. 9 40 Opera, in drie bedrijven. 10.40 Bewaar het u toevetrouwde p*cd. 11.15 Om het Schaakkampioenschap van Nederland. 11.20 Avondconcert. I nANK ZIJ HUN OVERMi 1 verder naar het Zuiden o bezig de ring om Taedjon d ^uidkoreaanse hoofdstad do kaanse verdedigers kunnen 1 door bergachtig terrein voer duizend Noordkoreaanse guei achterhoede zyn geïnfiltreer naar Taegoe trekkende Ami gisteren door de Amerikaan! wordt elk ogenblik verwacb 1 Nieuw China" zyn de Noi Volgens dit bericht was de 1 1 p-E Amerikaanse troepen, di< I linie verdedigden, bezet nieuwe stellingen ten Westen I jon. Op bet centrale front Zuidkoreanen aan de aanvs stand te bieden. Aan het I front werden de Noordkore, I pen bij een aanval op Kio, km. ten Noorden van Poesan worpen. Reuters correspondent Ro ney schrijft: „Met het verli Koem en het terugtrekken en waarschijnlijk nog verder jon gaat de Amerikaanse tei Oostelijke in plaats van Zuid ting, waardoor het snelle s: de beschikbare ruimte voor den mogendheden in Korea komt. Indien de Amerikaner, Oktsjon legeren, zullen de strijdkrachten zijn samengel een gebied van ongeveer 2 kante kilometers. De communiqué's van gen, Arthur behouden een op toon, maar waarnemers zijn ning, dat de ernst van de to verbonden mogendheden in kan worden verbloemd. De reanen hebben ongetwijfeld liezen geleden, in het bijzc luchtaanvallen, gedurende h van honderd km. in de afgel Een Amerikaanse soldaat, de strijd op Korea deelnei een kameraad zien, hoe nauwernood aan de dood snapt. Een Noordkoreaan - schutter wist hem een ko sjjn helm te jagen. De Ar zelf kwam er zonder schrammetje af. Joegoslavië speelt ee uit Het Joegoslavische comité verdediging van de vrede, sloten, vredesbewegingen in wereld uit te nodigen voor e zoek in Oost-Europa. Zij zuil. [nagaan of, en zo ja, welke Ie momenteel op een oorlog voc Deze beslissing 's een antwo beschuldiging van het Komir Joegoslavië het plan zou he 1 buurlanden aan te vallen. Weerbericht Verwachting, geldig tot dagavond: Aanvankelijk c algemeen veel. later echte delijk afnemende be' Overwegeno droog weer. tot matige Zuic-Westelijk Iets warmer. Woensdag: Zon op 4.42 20.50. Maan op 9.34, onder 2

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6