LAATSTE NIEUWS Stad en Omgeving AGENDA DÉBRAI OP REIS? De school-zwemwedstrijden in het Pesie-bad De zending in de huidige situatie Huurverhoging voor woningwet-woningen ening expositie Piet Stenneberg FRANKENBERG n.v. De handel in goedge keurde pootaardappelen Heer-Hugowaard Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Geen Australische troepen naar Korea HEILOO DOVES boekte goede I resultaten te Hengelo Felle wind I Rode Kruis heefl DINSDAG 18 JULI 1950 Dr W. F. Dankbaar sprak in de Grote Kerk De tentoonstelling „De Hervormde Kerk In Noord-Holland", in de Grote Kerk alhier, is gisteren haar derde en laatste week ingegaan. Hebben in de afgelopen weken achtereenvolgens het jeugdwerk en de Bijbel in het middel punt van de aandacht gestaan, thans worden de bezoekers speciaal bepaald bij de zending en haar grote betekenis voor de kerk. In de Noordelijke helft van het dwarsschip zijn enige stands met belangwekkende voorwerpen uit de verschillende zendingsgebieden, n.l. Celebes en Bali, Java en Nieuw- Guinea, geplaatst. Deskundigen, die in deze gebieden hebben gewerkt, zet ten aan belangstellenden uiteen, waartoe de tentoongestelde zaken die nen. Dr. W. P. Dankbaar, director van de samenwerkende zendingscorporaties te Oegstgeest, heeft gisteravond in een korte lezing uiteengezet, hoe het er op het ogenblik met de zending voor staat. Hij wees er op, dat er een in grijpende ontwikkeling gaande is, die ons stelt voor de vraag, of er nog een kans zal zijn voor het Christendom onder de nieuwe bedeling ,in Oost- Azie. Br is echter ook reden tot vreugde. Door het wegvallen van het koloniale gezag is de zending bevrijd van de last, dat zij de godsdienst van het heersende volk verkondigde en dus min of meer werd aangemerkt als ver tegenwoordigster van de heersers. De mensen, die het hier moeten doen, zul len het meer moeten wagen met het geloof alleen. De kerkelijke ontwikkeling in Indo nesië is de staatkundige al ettelijke jaren vóór geweest. Reeds sinds 1930 werd er gestreefd naar zelfstandig- making van de kerken. De toekomst van de zending zal vooral hierin be staan, dat zij die dingen aanpakt, die de landelijke kerken voorshands nog niet kunnen doen, zoals de opleiding van predikanten. Ook dient er in ruime mate te wor den gezorgd voor christelijke lectuur. Nodig zijn bijbelverklaringen in de landstaal, maar ook brochures over allerlei onderwerpen, waarin wordt uiteengezet, hoe de houding van de christen in deze kwestie dient te zijn: begrafenisgewoonten, landbouwme thoden, vakbeweging e.d. Velen weten niet, wat God voor t Oosten heeft voorbehouden. Het zou immiers kunnen zijn, dat daar mis schien het licht op de kandelaar wordt geplaatst, dat hier bezig is uit te do ven. Zijn zaak werkt door, Zjjn Ko ninkrijk zal overwinnen. Oost en West liggen niet zo ver meer uit elkaar. Alles wat daar gebeurt is mede be slissend voor de toekomst hier. Spr. wees ten slotte met een enkel woord op de grote moeilijkheden, waarvoor de zending door de economische en monetaire toestanden in Indonesië staat en besloot met te zeggen, dat Christus ons allen met zijn gaven verrijkt, wanneer wij bereid zijn, ze weg te schenken. Ds. J. H. Klein Wassink, alhier, had dr. Dankbaar ingeleid en daarbij o.m. gewezen op de toenemende belangstel ling, die de zending ook in Alkmaar ondervindt. Br was voor deze avond vrjj veel belangstelling. Menige bezoeker heeft behalve van de Indonesische stands ook kennis genomen van de schetsont werpen voor de wijkgebouwen, in het Westen en Oosten van de stad te stichten, van welke plannen wij Za terdag reeds melding hebben gemaakt. Deze ontwerpen voorzien beide in een zaal met pl.m. driehonderd zitplaat sen, waarin een podium met spreek gestoelte, bergruimte en kleedkamer zijn aangebracht. Er vóór ligt een ge deelte, dat beneden hall, keuken en toiletten bevat, en boven een woning voor de concierge heeft. Volgens een beschikking van de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting kan met ingang van 1 Juli j.l voor de woningwetwoningen welke vóór de oorlog gebouwd zijn een cor rectie op de huurprijzen worden aan gebracht. Deze kan van 15-20% op de huurprijs gaan en onafhankelijk wor den toegepast van de huurverhoging welke 1 Januari a.s. ingaat. De huurcorrectie houdt de mogelijk heid in de huurprijs der woningwetwo ningen gelijk te maken aan de mini mumhuurprijzen van particuliere wo ningen zoals deze vóór 10 Mei 1940 waren. De grotere huuropbrengst komt dan ten goede aan het woningonder- houd. In Voorburg waar van deze moge lijkheid tot huurverhoging gebruik is gemaakt hebben de besturen van diver se woningbouwverenigingen een ver gadering belegd om te beraadslagen wat zij mochten doen om het gemeente bestuur te bewegen op zijn besluit te rug te komen. Naar wij vernemen heeft de bouw vereniging Rochdale geen woningen welke voor een extra huurverhoging in aanmerking komen, evenmin als de R.K. Bouwvereniging Goed Wonen. De bouwvereniging „Volkshuisvesting" heeft er enige in de Landstraat, welke 25 a 30 jaar geleden gebouwd zijn ten behoeve van minder gesitueerden o.a. ouden van dagen en daarom bij zonder laag in huurprijs zijn gesteld. Daarop kan thans een huurcorrectie worden aangevraagd. Op Zaterdagmiddag vond de opening plaats der tentoonstelling van wierken van de Alkmaarse schilder Piet Sten neberg en de beeldhouwer L. P. J. Braat, bij Kunstzaal „Van Lier" N.V., Rokin, Amsterdam. Voor een aantal genodigden, het me rendeel Amsterdamse en Haarlemse kunstenaars, sprak de heer W. Jos de Gruyter, kunstcriticus, Den Haag, het openingswoord. O.a. memoreerde spreker dat door het wegvallen van afstanden en het ontsluiten van verafgelegen gebieden, zeer merkbare invloeden zijn ontstaan, welke hun oorsprong vinden in de Chi nese en Japanse houtsneden, Mexicaan se en negerkunst en de primitieve kunst van de volkeren rond de Stille Zuidzee. Het is sprekers opvatting, dat de moderne kunst en kunstenaar, on danks schijnbare bewijzen van het te gendeel, meer kansen heeft begrepen en verstaan te worden dan die der tweede helft van de vorige eeuw, daar de hedendaagse uitingen van de mo derne kunst midden in de belangstel ling staan van brede lagen der bevol king. Een eeuw geleden werd dit ter rein slechts betreden door een beperkte elite-groep. Exposities als deze, aldus spreker, kunnen voor hen, die werke lijke belangstelling hebben voor water bezig is zich te voltrekken in de mo derne beeldende kunst, slechts verhel derend werken. Deze tentoonstelling duurt tot 5 Aug., is gratis toegankelijk en geopend op werkdagen van '105 uur. Wij zullen er dezer dagen een beschouwing over geven. BENOEMINGEN Bij beschikking van de minister van Financiën zijn tot adjunct commies der directe belastingen benoemd de adj.- commiezen titulair de heren J. J. Praat en L. G. de Leg te Alkmaar, werk zaam op de Inspectie der Belastingen. Tot tijdelijk schrijver der Registratie en Domeinen zijn benoemd de adsp.- schrijvers de heren F. A. v. d. Meulen en C. Metselaar te Alkmaar. Benoemd werd tot adjunct-commies der Registratie en Domeinen de heer P. Blok te Alkmaar. Bij beschikking van de dir.-gen. der PTT is benoemd tot employé tweede klasse de heer P. Koedijker te Alk maar. Tot vakman (technische groep) werd benoemd de heer T. Zwart te Alkmaar. Verbouwing R.K. Meisjes school aanbesteed Zaterdag is alhier aanbesteed het verbouwen van drie leslokalen tot een gymnastieklokaal aan de R.K. Meisjeschool aan de Laat door de ar chitect Overtoom te Alkmaar. De inschrijvingen zijn als volgt: fa. Kops te Heiloo f 13.460; fa. Tervoortte Egmond-Binnen f 12.010; fa. De Haan en Reek te Alkmaar f 11.760; fa. Blan- kendaal te Alkmaar f 11.725; gebr. Kaandorp te Heiloo f 11.580; gebr. Kops te Bergen f 11.500; fa. Lange- dijk te Heiloo f 11.500; M. Duinmayer te Alkmaar f 11.480; gebr. Dingerdis te Alkmaar f 11.160; D. Duin te Ber gen f 11.085; fa. Hes te St. Pancras 10.960; fa Bot te Alkmaar f 10.821; B. Sanders te Alkmaar f 10.804; fa. Buis te Oudorp f 10.760; J. Ory te Alkmaar f 10.350; gebr. Kuiper te Hei loo f 9.836; fa. Oldenburg te Bergen f 9.640; J. Tromp te Alkmaar f 9.529; A. Peperkamp te Alkmaar f 9.399; fa. Bakkum te Alkmaar f 9.360; fa. Tromp en Peperkamp te Alkmaar f 9.099. De begroting was f 9.246. De gun ning werd aangehouden. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna, d. van J. M. Verheij en G. J. Mooij. Catharina Z., d. van C. A. de Graaf en J. Pander. Rosemarie, d. van B. A. J. Jansen en R. M. E. Barbin. Overleden: Theodora C. Kunst 6 maanden. Corneiis Slotboom, gehuwd met M. C. Ulrich, 74 jaar. GESLAAGD Maandag slaagde te Den Haag voor het Staatsexamen AI piano de heer Jan Visser te Alkmaar, leerling van de heer Jan Couvée. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Bioscopen gesloten WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Fiësta (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 u.: Ont snapt van het Duivelseiland (14 jaar); Cinema Americaln, 8 uur: Het teken van de Gorilla (14 jaar). 's Middags om 2.30 uur matinée. Slachtveemarkt te Alkmaar Er was Maandag op de slachtvee- markt een betrekkelijk goede aanvoer van vette koeien. Er bestond veel animo, vooral omdat de varkens weder om hoger in prijs waren, doch de han del was stug. De import van Ierse ossen van de A.N.S., waarvan ook een klein aantal slagers uit onze kring zich heeft kunnen voorzien, oefende op de markt prijzen in het geheel geen invloed uit. De aanvoer van varkens was matig, doch er was een zeer vlugge handel met hogere noteringen. Er werd zo goed als geen onderscheid gemaakt tussen de lichte en de zware varkens (van de laatste waren er maar weinig). De prij zen varieerden Maandag van f 1.86 tot f 1.90 per kg. Het merendeel bracht echter f 1.90 op. Ook de nuchtere kal veren bleken duur, beneden de f 1.50 per kg zullen er maar weinig komen. Gevonden voorwerpen over het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 Juli 1950 Gedeponeerd aan het Bureau van Politie te Alkmaar en daar te bevragen op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur: Zeeuwse broche; grijze schoen; 2 tasjes; kinder tasje; actetas met inhoud; kindertasje; autoped; witte gymschoen; kinderarm band; sleutel aan ring met medaille; kinderschoentje; portemonnaie met rits; rozenkrans in étui; sjaal; hand schoen; album met foto's; vulpen; herenportemonnaie met inhoud; con tact-sleutel; muts; kam in étui; dames hoed; hoed (beige); polshorloge; da meshandschoen; zijden sjaal; porte monnaie; jongensjas; regenpijp; kin- derbril; boekje; sleutel; armband; handdoek met zwempak; broodtas; autoped; portemonnaie; handschoen; ingelegd ijzeren plaatje. Als gevonden aan het Bureau van Politie aangegeven, alwaar op boven genoemde tijdstippen het adres van de vinder is te verkrijgen: visnet; collier; portemonnaie met inhoud; damesarm bandhorloge; witte strik; portemon naie met inhoud; vier kleurenpotlood; kralensnoer; portemonnaie met in houd; collier; vulpen; damesarmband; ceintuur; pop; duif; muntbiljetten; ballpoint; oliejas; schaartje; duit; duit, sigarenaansteker; collier; zakdoek en ceintuur; muntbiljet; bankbiljet in sigarettendoosje; kammetje in étui: schoolétui met inhoud; grijze deken; damesportemonnaie met inhoud; weeg- schaalbakken; dasspeld; autoped; por temonnaie met inhoud; hengel; auto ped; damesvest; portemonnaie met in houd; doosje met shag; rozenkrans in étui; badhanddoek met 2 zwembroek jes; meisjesjasje; alpinomuts; sjaal: muntbiljet; dameshandschoen, rozen krans; portemonnaie mét inhoud; kin derjasje; broche; aansteker; tabaks doos; vulpen; klein sleuteltje; cein tuur; portemonnaie met inhoud; por temonnaie met inhoud; portemonnaie met inhoud; padvindersriem; schou dertas; hondenpenning; portefeuille met inhoud. Een zeldzaam jubileum De heer K. Koeten, Wollebrandt- straat 23 te Alkmaar, hoopt op 4 Au gustus de dag te herdenken, dat hij 55 jaar werkzaam is geweest bij de v.h. P. J. Boom's Ambrozine en Honing- zoetfabriek op het Luttik Oudorp 60. DAN EERST VOOR EEN GOEDE KOFFER NAAR Langestraat 28, ALKMAAR De handel in goedgekeurde poot- aardappelen zal dit jaar geheel vrij zijn. De BEA zal op geen enkele wijze meer bij de export worden betrokken. Ook de uitbetalingen aan de teler zul len niet meer door de BEA geschieden, deelt het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Peotgoed mee. Dit betekent echter niet, dat de poot- éardappeltelers nu hun product geheel vrij aan de handel kunnen verkopen. De bij de veilingen aangesloten telers hebben immers de statutaire veilplicht, waardoor het hun niet is toegestaan, hun pootgoed uit de hand te gaan verkopen. Zij, die bij een erkende coöperatie zijn aangesloten, zullen hun pootaard appelen aan hun coöperatie ten ver koop in handen moeten geven. Anders is hun eigen organisatie, de veiling de plaats waar de pootaardappelen zullen worden verkocht. De veilingen zullen binnenkort een inventarisatie houden van de bij de leden aanwezige voorraad poters. Ook de coöperaties zullen dit doen. Met de bonafide handel is de af spraak gemaakt, dat de verkoop van de pootaardappelen via de bovenge noemde afzetorganisaties zal geschie den. Het is ook het belang van de bonafide handel, dat de telers niet tegen elke prijs verkopen. Dit zal niet nodig zijn, is de verwachting, want er bestaat een goede belangstelling voor de pootaardappelen. Er is wel een garantieregeling getrof fen, die hierop neerkomt, dat voor alle door de NAK te velde en op partij goedgekeurde pootaardappelen van oogst 1950 garantieprijzen zijn vastge steld. Deze komen overeen met die van het vorige jaar. De kortgeleden gepubliceerde nabe taling van de pootaardappelen oogst 1949 wijst wel in de richting, dat de werkelijke verkoopprijzen voor de oogst 1950 ook aanmerkelijk boven die van 1949 zullen kunnen liggen. Ten aanzien van de sortering 50/60 mm kan nog worden meegedeeld, dat deze van Eersteling en Rode Eerste ling ook geplombeerd kan worden. Een garantieprijsregeling geldt daar voor echter niet. De gasvoorziening in de kop van Noord-Holland Zoals wij reeds meldden is een aan vang gemaakt met het aanleggen van een persgasleiding van Alkmaar naar Den Helder. Deze leiding heeft een in wendige diameter van 150 mm, wordt voor rekening van het Rijk gelegd en zal vóór 1 October gereed zijn. B. en W. van Den Helder werden reeds op 6 September 1949 door 'de Raad gemachtigd om aan de Dir.-gen. van de Energievoorziening te verzoeken deze gastoevoerleiding te doen aanleg gen. Daarbij werd een crediet van f 120.000 beschikbaar gesteld voor het maken van een gasontvanginstallatie voor hoge druk en het aanbrengen van een fabrieksmeter. Ook hiermede is reeds een aanvang gemaakt, zodat aan genomen mag worden, dat in October met de gaslevering door het Alkmaarse bedrijf kan worden begonnen. Hedenavond zal de Helderse raad het besluit nemen of al dan niet tot de te vormen „pool" in de kop van Noord- Holland zal worden toegetreden. Schuif1 werd kampioen van de Damclub D.D.D. De eindstanden in de competitie 1949—1950 van de Alkmaarse Damclub DDD zijn thans bekend geworden. J. Schuit werd door het winnen van twee beslissingswedstrijden op fraaie wijze algemeen clubkampioen. Eerste klasse: 1. J. Schuit 25 pnt; 2. Mart. Oud 25; 3. N. Oud 24; 4. H. de Jong 23; 5. H. Kruider 22; 6. M. A. Hemels 20; 7. G. Woonijk 18. De no.'s 8, 9 en 10 speelden degradatie wedstrijden en verlorer allen hun plaats in het eerste tiental. Tweede klasse: 1. J. Jorna 18 pnt; 2. L. Verver 17; 3. M. Langras Jr. 17; 4. C. Bij- waart 16; 5. M. Langras Sr. 13; 6. J. Mie- dema 13; 7. D. Stam 11; 8. N. Visser 7. Allen uit veertien partijen. Kampioen werd dus J. Jorna; L. Verver werd tweede na een beslissingspartij met Langras Jr. Deze drie spelers promoveerden naar het eerste tiental. Derde klasse: 1. G. Bakkum 28 pnt; 2. P. de Vijn 35; 3. J. Balder 34; 4. D. Klink hamer 27; 5. A. Veen 24; 6. T Korn 20; 7. D. Bruggeman 19; 8. L. Hogendijk 18; 9. Huis in 't Veld 3. Allen uit vier-en-twintig partijen. Kampioen werd G. Bakkum, die tevens promoveerde naar de tweede klas. Om de tweede candidaat wordt nog gestreden. Wisselbeker dit jaar naar de Berger Schoolvereniging Vorige week Vrijdagochtend werden voor het eerst sinds jaren weer de schoolzwemweu- strijden in het prachtige Pesie-bad gehouden. Het lag en het ligt nog in de bedoeling van de organisatoren dat alle scholen van Ber gen hieraan zouden deelnemen, 't Was daarom jammer, dat alleen de openbare lagere school en de Berger Schoolvereniging hadden inge schreven. De heer Pesie stelt belangeloos zijn bad be schikbaar en bovendien, wat het meest aan trekkelijk voor de kinderen is, vele fraaie prij zen als maand-abonnementen, vulpennen, boe ken, enz. Ondanks de zware regen, die werkelijk neer- plensde, was het enthousiasme der kinderen niet te doven. Bij elk nummer weerden de supporters zich geducht, alsof nun leven er van af hing. Vooral het nummer 4 x 25 m. estafette jongens was een en al spanning. De openbare lagere school had zich van een voor sprong verzekerd, die echter op het laatste moment te niet werd gedaan. De totale eind-uitslag' luidde: Berger School vereniging 66 punten; openbare lagere school 36 punten. De fraaie wisselbeker, beschikbaar gesteld door de heer Pesie en die in het bezit was van de openbare lagere school, ging nu over naar de Berger Schoolvereniging. De verschillende uitslagen waren als volgt: 25 meter Schoolslag, meisjes: Anneke Kuy- per, BSV, 25 sec.; Els Monsees, BSV, 25.8; Ali Bak, OLS, 26; Anneke Klanker, BSV, 28. 25 meter Schoolslag, jongens: Hans Oudes, OLS, 24 sec.; Joop Veenhuyzen, OLS, 25; Marti Postma, BSV, 26; John de Jong, OLS, 26. 50 meter Vrije slag, jongens: Marti Postma, BSV, 45 sec.; Otto Schaap, BSV; John Bier, 1 min. 2.2/10 sec.; Kees Plomper, OLS, 1 min. 7.1 sec. 50 meter Vrije slag, meisjes: Gisela Smit, BSV, 1 min. 0.6 sec.; Willy v. Roekei, OLS, 1 min. 2 sec.; Josien Dey, OLS, 1 min. 3.2 sec.; Anneke Klanker, BSV, 1 min. 4 sec. 4 x 25 m. Estafette, jongens: BSV, 1 min. 44 sec.; OLS 1 min. 45 sec. 4 x 25 m. Estafette, meisjes: BSV 1 min. 56 sec.; OLS 2 min. 75 sec. Hindernisloop, meisjes: H. Dibbets en Greetje Prins 19 sec.; Marja Henstra en Liesbeth Vriesman 20 sec.; allen van de OLS. Hindernisloop jongens: Jan van Reewijk, Bob Peters, Hans Kokkes en Louk Kleiman, allen OLS. Na de prijsuitreiking in het restaurant klon ken voor de prijswinnaars en voor de heer H. Pesie luid hoeratjes. Ook de badmeester S. Mooy ontkwam niet aan het hoera-geroep voor het vele werk dat hij verricht had. Trams op de verlichtings avond Er zal Woensdagavond een extra tram worden ingeschakeld in verband met de verwachte belangstelling voor de verlichtingsavond in Bergen. Vertrek uit Bergen naar Bergen aan Zee 23.23. aankomst in Bergen aan Zee 23.34; vertrek uit Bergen aan Zee 23.41; aankomst in Bergen 23.52. Deze rit naar Bergen a. 3k zal slechts plaats vinden, indien er behoefte aan blijkt te bestaan. Van Bergen naar Alkmaar: vertrek it Bergen 23.55; aankomst in Alkmaar 0.10. WACHTMEESTER TOT HOOFDBESTUURSLID BENOEMD. In een der vacatures in het hoofdbe stuur van de R. K. Politiebond 3t Michael is tijdens het dezer dagen e Nijmegen gehouden congres met over grote meerderheid van stemmen be noemd de heer P. J. Huijben, wacht meester bij de groep Bergen van de Rijkspolitie. ONDERHANDSE VERKOOP. Bij onderhandse verkoop is het woonhuis met schuur en pl.m. 0.25 ra landerijen, 'egen Ru- Senburgerweg 63, overgegaan van de heer Bijvoet Sr. op de heer C. Bijvoet, eveneens te Heerhugowaard. 24. Pim, Pam en Pom zijn verrukt van hun goede idee! Ze zullen het hele huis met zaagsel bestrooien en als me neer en mevrouw Kat dan terugkomen, kunnen zij met eigen ogen zien, hoe goed de Slorpo-stofzuiger wel werkt. „Een reuze idee", roept Pam opgewekt en stort nog een blik vol zaagsel over de vloer uit. „Als mevrouw Kat die rommel ziet, dan zal zij van ons eisen, dat wij het weer opruimen ook! Nu en dat is voor ons een klein kunstje!" Pim haalt al vol ijver de slang uit de mon sterkoffer. „Kom strooi ook nog wat op die gordijnen", zegt hij tegen Pom, „dan kunnen we meteen de onderdelen goed demonstreren. Als mevrouw Kat dit allemaal heeft gezien, zal zij wel van idee veranderen. En dan hebben wij onze eerste stofzuiger verkocht!" M.U.L.O.-examens Voor het gisteren in Het Wapen van Heemskerk gehouden Mulo examen slaagden de volgende candidaten: voor diploma A: M. de Vlugt, A, S. de Vries, G. H. Klaassen, J. M. Klijn, G. Heinis, Z. C. Homma, allen uit Alkmaar; G A. Kluijn, Graft; N. G. Marees, A. K. Maijer en A. C. Bakker uit de Beem- ster; T. Middelkoop, De Rijp; T. J. Vroegop, Sint Pancras. A. Slot en T. vd Molen uit Broek op Langendijk; P. Pouwer, Middenmeer; C. L. Franke- na, Purmerend; M. G. Starke, W;e- ringermeer; J. Oosterhaven, Medem- blik; J. Schotsman, Enkhuizen. Afge wezen werden zes candidaten. Bijzondere zendings- bijeenkomsf Men schrijft ons: In „Waakt en Bidt" zal Donderdag om half acht een bijzondere Zendings bijeenkomst worden gehouden. Twee vertegenwoordigers van „Het Wereld wijde Evangelisatie Kruistochtgenoot schap", zullen vertellen van de grote dingen die God doet op het zendings- veld. De zendingbijeenkomst wordt gO- organiseerd door de Ned. Christ. Ge- meenschapsbond. De toegang is vrij. Fiefs niet in hef tunneltje Er wordt van de zijde der politie me degedeeld, dat er weer veelvuldig on der de tunnel bij de Spoorwegovergang wordt gefietst of gestept. Het geduld van de overheid is in deze nu uit en er zullen geen waarschuwingen meer worden gegeven, maar er zal ogenblik kelijk proces verbaal worden opge maakt. Dit geldt evenzo voor het rijden op voetpaden door de Hout. Verder vestigt de politie de aandacht van automobilisten erop, dat zij niet links van de weg mogen stoppen. De wagen moet hiertoe gedraaid worden en in de richting van het verkeer worden gezet. Schaakkampioenschappen Alkmaar en omstreken Gisteravond werden in de kampioens wedstrijden van Alkmaar bij VW de volgende resultaten behaald: Hoofdklasse: A. BeemsterboerW. Kwak 01. Eerste klasse (beslis singswedstrijd) R. v. WezopG. Groe- newoudt 01; W. PieterseJ. de Wolf 01. Tweede klasse: C. v. Oorschot P. Obdam 10. Zomercompetitie D.O.S. De voortgezette wedstrijden voor de zomer-competitie van de schaakclub DOS hebben de volgende resultaten opgeleverd: R. van Wezop—J. Kooij 10, P. Ob damA. Burgert 01, A. BurgertS. de Boer afgebr., A. NijmanP. Obdam 10, F. Appel—W. Speets 1—0, J. Nij manC. Kooy 10, F. SchuitJ. de Rooij 01, F. JongkindP. Bos 10, A. Ligthart—F. Jongkind 0—1, P. Bos J. de Rooij 01. MILITAIRE CHAUFFEURS MAAKTEN PROEFRIT. Een colonne militaire wagens, bege leid door motorordonnansen, wrong zich gistermiddag door de nauwste straatjes van Alkmaar. De chauffeurs waren leerlingen van het in de Rip- perdakazerne te Haarlem gelegerde corps Aan- en Afvoertroepen en zij zaten met benepen gezichten aan de stuurwielen te draaien als de bocht wat al te scherp was naar hun in. Maar het ging. al was het dan soms wat schuchter. De volgende week gaat de groep een reis maken van enkele dagen. Onderweg wordt dan gebiva- keerd in scholen of bij burgers en een keukenwagen zal er voor zorgen, lat de chauffeurs bij aankomst op net bivak een kop warm drinken en een pannetje eten klaar vinden. NA TIEN MAANDEN AANGEHOUDEN Thans is door de politie de dader op gespoord, die het vorig jaar in Sep tember in deze gemeente twee maal openbare schennis der eerbaarheid heeft gepleegd. Er is proces verbaal tegen de man opgemaakt. Na verhoor is hij heen gezonden. PROCES VERBAAL OPGEMAAKT Tegen een hotelhouder, alhier, is proces verbaal opgemaakt omdat hij niet de bij Gemeenteverordening vast gestelde formaliteiten had ingevuld voor het verlenen van nachtlogies. PROMOTIE. Onze stadgenoot, de heer Th. Wijns- ma, onderwijzer aan de Julianaschool alhier, ontving een benoeming tot hoofd van de Christelijke school te Bennekom. (Ongecorrigeerd) Zeelieden spreken zich uit In gezaghebbende bronnen te Can berra wordt vernomen, dat Australië geen landstrijdkrachten in Korea ter beschikking van de Ver. Naties zal stellen. Men geloofde echter, dat de thans overwogen aanvullende Austra lische hulp wèl oorlogsschepen en vliegtuigen zal omvatten. Drie afdelingen van het Australi sche Zeeliedenverbond te Sydney, Adelaide en Newcastle hebben een door het bestuur voorgestelde resolu tie tegen Australische deelneming aan de strijd in Korea, verworpen. Te Perth werd de resolutie aangenomen. De uitslag van de stemming over de resolutie te Melbourne werd niet be kend gemaakt. In de resolutie worden de zeelieden opgeroepen „de dictato riale beslissing van Menzies om Aus tralische zeestrijdkrachten te onder- derwerpen aan de bevelen van de Amerikanen bij hun openlijke gewa pende interventie in de binnenlandse aangelegenheden van het Koreaanse volk" af te wijzen. Het Bondsbestuur J heeft de leden niet gevraagd om goed keuring van zijn besluit om het ver voer van materieel naar Korea te boy cotten. De zeelieden te Brisbane maak ten bezwaar tegen de resolutie en i eisten stemming over de boycott. Deze j werd met overweldigende meerdei j heid verworpen. Noord-Koreanen verloren) reeds 11.000 man Generaal MacArthur heeft als opper bevelhebber van de strijdmachten derl Ver. Naties in Korea, vandaag bekend I gemaakt, dat de Amerikanen de posities ten Noorden en ten Westen van Taejon nog in handen hebben. De 24ste Ameri kaanse divisie, die de toegangswegen I tot de stad bezet houdt, „zag weinig vijandelijke activiteit". Generaal Mac Arthur schatte de verliezen van del Noord-Koreanen tot dusver op 11.0001 man. Voorts wordt melding gemaakt I van de aanwezigheid van drie niet-ge-l identificeerde duikboten voor de kust van Noord-China. V«f Doves-leden hebben deelgeno men aan de Jeugdkampioenschappen te Hengelo, waar de Heilooërs trots de autoreis van vier en een half uur te midden van de geselecteerd^ athleten goede resultaten hebben geboekt. Netty Bakker werd tweede op deE 80 m in de tijd van 10,3 sec, en tweede^ bij 't vèrspringen met een sprong vanj 5,39 m (nieuw clubrecord). Arjan CouT wenhoven plaatste zich vierde bij ko-| gelstoten, Wim van Weenen bracht hetl tot twee vierde plaatsen, n.l. bij kogelstoten en discuswerpen. Kees Meijer klasseerde zich als zesdel met hoogspringen met dezelfde hoogte! als no twee, n.l. 1,65 m. Hier beslist»4 het aantal foutsprongen. Maarten Meyj" er kwam op de 800 m als zesde binnen! Uit deze resultaten blijkt wel op! welk bijzonder hoog peil de jeugdath-;. letiek bij DOVES staat. DOVES gaat zich nu klaar maker.; voor de grote athletiek-wedstrijd op| 30 Juli op het Gemeente Sportpark Alkmaar. Dit wordt een tournooi vafll de eerste rang, want alles wat HaarT lem, Hilversum, Velsen, Zaanstreek e»l Heiloo aan A- en B-klassers hebber.| wordt in de strijd geworpen. DE WV-BRIDGE-DRIVE. De VVV „Heiloo Vooruit" houdt i»| samenwerking met de bridgeclutl „Sans Atout", Heiloo, op Zaterdag eet! grote open bridge-drive in „De Kusf tende Jager". Ieder die enigszins in Heiloo beker»! is, weet dat men in bridgekringen datfl het accent in het bijzonder op een pret- tige wedstrijdsfeer ligt. Er worde»! zeer mooie prijzen beschikbaar gestel»! o.a. twee prachtige wisselbekers. Inschrijvingen kunnen worden I daan bij de secretaris van de VW, de heer P. Avis, Doornstraat 13, tel. 2f" JJE KLEINE MARINEL) zijn teamgenoten gek bad toevallig een gesprei waaruit hem duidelijk w etappe eena wat „vuurw vijfde etappe klappen ernstige val gemaakt ei helling van Molineaux s lieten ln die etappe hun nog niet gekomen. A AN DE VOET van de t kwemen elechts drie eault, Plot en Queugnet dus geenszins de renner verwacht. Toch voelder echmldt, Ockers, Kübl Marinelll er niets voor elag of atoot te laten gaa meter volgde dit zestal c vallig uit of deze vo pionnen aoms steun van zen kregen. Het peloton aardig uit elkaar gerukt vluchtelingen zich terug vond de groep-Bartali nodig het hoge tempo te kregen de achterblijve heid hun achterstand v De felle wind was oorze ontvluchtingspogingen in den gesmoord hetgeen r Ujk was voor andere eei dergelijke poging te wag was dat het tempo da. beurde zelfs dat de snel de 25 km kwam. Eerst i ches (220 km na de s meer vaart ln het lang g< Is lelijk en pijnlijk, J einde aan Uw kwaal huid te betten met di krachtige, sterk desinf HET HUIDGENEESMII „DIEPTEWERK Unicum voor ot Op het landgoed „Dordt- Is een grote vijver, waai de laatste jaren hoe lang zakte. De eigenaar kwarr aanraking met de wich Hulsegge. Deze ging op i onderaardse waterbaan, maal schijnt een dergelijl melijk onder zo hoge druk het water bij aanboren o geperst. De heer Hulsegge derdaad een waterbaan r ter breedte, die onder e doorliep. Op aanwijzing wichelroedeloper werd o; duide plaats 22 meter c Toen men zover was geko fonteintje ontstaan, een bron", die 2000 liter we levert. De bewoner van verheugt zich bijzonder o tein, want het peil van zij een maand al 15 cm geste gelijke springbron is vc waarschijnlijk een unicun Mobiele installat bloedplasma -bere Gisteravond is het Nee Kruis de eerste mobiele ir het drogen van bloedpla: worden. Zij bestaat uit eei en een aanhangwagen, m tarium en al twintig ton stallatie kan 144 liter bic ontvangen. Twaalf donors lijk hun bloed geven. Hc van bloedplasma kost ech! gen, zodat niet dag in dag worden aangetrokken. D die een unicum in Europa het eind dezer maand nationaal medisch congre worden gedemonstreerd, Parijs gaan en over o maand in Nederland haar nen. K"B- ls gratie verlee rf°^aun'. tot de doods d blJ Sententie van 1 rechtshof te Den Haag. is veranderd in levenslar msstraf. Pierre de Gaulle de Resident De burgemeester van de Gaulle, die Zondag vai naar Den Haag was gerei teren zijn officiële bezoek dentie gebracht. Des mor» uur is hij officieel door gemeentebestuur ontvani burgemeester Schokking hartelijk toesprak. Daarna gin Juliana de buiteniands< gezelschap op het Huis te audiëntie ontvangen. Na Scheveningen volgde een het Oranjehote] en aan d in de cellenbarakken. Ooi de heer De Gaulle nog eer ling van Franse kunst in h( museum en de verzameling ritshuis. 's Avonds waren openbare gebouwen geillun

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2