Een wandeling door de Paviljoens K*0M r De inhoud van het spel j LGOED! Alkmaar peelgoed- AlkmaarI In zes imposante ruimten is gans de schoonheid van ons gewest kunstzinnig en overzichtelijk bijeengebracht "OornrnJuf W°/dt er Mrd gewerkt i» «Ie paviljoens. Op de e ergense kunstenares Rie Kooijman, die een prachtige wanddecoratie vervaardigde. Unieke tentoonstelling van de rijk dommen van ons gewest Wat er 's avonds op de tentoonstelling te doen is z° IS de korte inhoud van het spel en dat er aan de voorbereiding en aan het instuderen door de groepen kinderen heel wat te doen is valt te begrijpen. WOENSDAG 19 JULI 1950 heeft Iheid, ;maaf eigen e om ;f. De it een even» lechts m-behandeling .is een ngskuurvoorUwkieding. :h door- en- door gerei- :er in rnodel en-'pasvorm t... Perfect! Krom garan- individuele behandeling ledingstuk doorzorgzame sen. Kom met Uw. kleding naar Kroml L K M h ikelen uit onze 50 ct. vanaf 32 ct. 1.25 ,rt, vanaf 35 ct. 340 50 ct. 65 ct. iO, 1.95 en groter 4.25, 4.55 95 ct. 50, 75 ct. ,...0.75, 1.45, 6.95 1.35, 2.06 59, 89, 1.10. 1.50 i, 2.30, 5.75, enz. 24.50 10.90, 12.90, enz. 19.95, 39.50 39.75 17.75 ÏS 75 ct. enz. enz. bij Telefoon 4031 West-Frieslaad-Wieringer- meer (Paviljoen A) We zijn trots op onze IVieringermeer (terecht naar wij menen) en daarom kreeg dit monument van de Nederland se durf en energie de ereplaats in Pa viljoen A. Wij zien in de boer die daar hei koren maait, de kracht en eerlijk heid van ons volk als geheel, maar in het bijzonder van dat deel van de Ne derlanders dat door stoer en stug wer ken ons land en de wereld een voor beeld stelde van wat mogelijk is als techniek en vernuft samenwerken om iets groots tot stand te brengen. Rond dit pièce de resistance groepeert zich de inzending van het Ministerie van voorlichting van Verkeer en Wa terstaat, waarin ons aanschouwelijk voorgesteld wordt welke moeilijkheden (en mogelijkheden) voor inpolderingen van bepaalde gebieden bestaan. Voort- wandelend „doen" wij de steden Me- demblik (de „Poort van de Wieringer- meer") met haar trots kasteel Radboud, krijgen we in Enkhuizen een kleine indruk van hetgeen in totaal in Zuider zee- en Stedelijk Musea aldaar ten toongesteld wordt (nemen ons voor daar belist eens te gaan kijken) en noodt het fotomateriaal dat de Burge meester van Hoogwoud, de heer D. Breebaart, inzond en ons prachtige schouwen laat zien, wel even tot een wat rustiger bezoek aan de streek tus sen Hoorn en Enkhuizen dan wij tot nu toe daar brachten. In Hoorn maken we kennis met het, typisch koperhandwerk dat daar be oefend wordt en inspireert het prach tig foto-materiaal en de vele antieke kunstvoorwerpen tot een nadere ken nismaking met de stad, waar Jan Pie- tersz. Coen zijn kwajongensstreken uit haalde en waar nu de Zuiderzeevisserij nog haar stempel op het stadsleven drukt. Schagen is typisch Noord-Holland; biedt weinig romantiek, maar heeft in haar wekelijkse veemarkt (waarvoor enkele kostelijke foto's onze aandacht vragen) een groot aantrekkingspunt (en voor de hengelaar: er is machtig watertje om te vissen!!). Het „land van de duizend eilanden" zond een keurcol- lectie van zijn producten en laat in luchtfoto's duidelijk zien, dat de Lange- dijk zich de naam van „Duizendeilan denrijk" niet ten onrechte koos. Een groep jeugdige klompendansers uit deze streek zal u bovendien op geregelde tijden van haar kostelijke dansen kun nen laten genieten!). De Westfriese kamer geeft een blik in het intiem volksleven, zoals dat tot ongeveer 1900 hier bestond en uit wel ke tijd ook het prachtig handwerk stamt dat u iedere Vrijdagmiddag hier door schone jonkvrouwen uit 't plaats je Wijdenes gedemonstreerd zal wor den. Dan zullen de plaatsen, door de dames in klederdrachten uit het aar dige Wieringer plaatsje Den Oever (dat ook de inrichting van de kamer voor zijn rekening nam) bezet, ingenomen worden door vlotte meiskes, die zich buitengewoon vaardig tonen in het prachtige handwerk dat het kleine plaatsje boven Hoorn internationale roem verschafte. i; kunstschilders doeken f museum aldaar) dat internationaal werden die alle dereeds een bekendheid geniet door zijn kende Zaanse bijeengebracht schoonheid van het typisch polderland schap tot uitdrukking brengen. Een machtige fotowand sluit de Zaanse inzending af en met het beeld van een grote, intense bedrijvigheid in het hoofd nemen we afscheid (voor lopig!) van de Zaan, om buiten geko men even met de ogen het wiekenspel te volgen van de magnifieke wip-water- molen, die de Westzaner molenbouwer, de heer K. Jongejans, bouwde en die trots zijn wieken door de lucht slaat; een directe uitnodiging voor een bezoek aan het molenland onder de rook van Amsterdam. DE ZAANSTREEK (Paviljoen B) Bij de entree van dit Paviljoen treft ons onmiddellijk het ongemeen fraai diorama van deze streek van ons Nrd.- Holland. Het typische petmolentje, het weidehek, de popels, de (naar het ons lijkt) iewat spottend kijkende bonte kraai, die parmantig tussen het gras naar wormen schijnt te pikken, tegen de achtergrond van een landschap van fabrieken, molens en wijd poldergezicht; het is de Zaanstreek in volkomen re presentatie. Hoe de Zaan zich geografisch door het landschap slingert en de eigenaar dige dorp-aan-dorp-bouw van de Zaan- gemeenten logisch organisch groeien moest, vinden we ver,,beeld" in de grote decoratieve wand die aansluit op het diorama en prachtige foto's, daarin verzonken, geven karakteristieke pun ten uit de bekende Zaangemeenten. Zaanse musea en enkele particulieren zonden interessante kunstvoorwerpen in, betrekking hebbende op de historie van deze streek en de damesfiguur in Oud-Zaanse klederdracht is een accen tuering van de welvaart die deze streek en haar nijvere bevolking immer ge kend hebben. Ook aan de watersport werd aan dacht geschonken: zeil-, kano-, zwem en hengelsport zijn vertegenwoordigd (hebben overigens ook talloze beoefe naars in deze streek), terwijl van be- Midden-Noord-Holland (Paviljoen C) Het derde paviljoen dat wij op onze rondwandeling bezoeken, brengt ons in een aantal plaatsen zó verschillend van karakter, dat hierin wel heel dui delijk tot uiting komt het bijzonder as peet dat de vreemdeling, die ons land bezoekt, zo frappeert als hij in Noord- Holland komt. De prachtige inzending van gladiolen in de stand „Limmen" bewijst dat deze plaats niet ten onrechte het praedicaat „Bollencentrum" verwierf. Magnifiek zijn de bloemen in hun prachtige kleu rengamma; 't feit dat tulpen en hya cinten slechts in 't voorjaar bloeien doet ons even betreuren dat de tentoonstel ling niet in April gehouden kon wor den, dan immers biedt Limmen een ongeëvenaard schoon bloemtapijt van bloeiende bollen. Een Noordhollands spreekwoord zegt echter: „Je kunt evengoed dansen, al dans je niet met de bruid" en daarom: we zijn verheugd dat Limmen ons met zijn bloeiende gladiolen een zo fleurige groet zond. De nabuurgemeente Heiloo komt minder uitbundig voor de dag, maar 'brengt met haar mooi fotomateriaal een goed en attractief beeld van haar dorp, zo lieflijk door bos besloten. Bo vendien (voor de vacantieganger van groot belang!) vraagt zij bijzondere be langstelling voor haar pénsion- en lo- geergelegenheid, zo prachtig nabij stad- bos-, zee- en watersportcentra. Akersloot vraagt (en heeft deze reeds bij voorbaat) attentie voor zijn water- sportcentrum, de Alkmaardërmeer, het unieke zeilsportwater, waar in prach tig ingerichte jachthavens de bezoe ker en watersportminnaar de meest uitgebreide service wordt geboden. Het fleurig beeld dat de inzending draagt, noodt ons als het ware te be sluiten tenminste enkele week-ends van het zomerseizoen op het water daar door te brengen. Van Akersloot naar Purmerend c'est qu'un pas, althans hier op deze tentoonstelling. Maar welk een verschil in karakter van plaats! Purmerend biedt cultuur-historisch zeer weinig, bezit weinig aantrekkelijks voor de sportminnaars, maar heeft in zijn enorm drukke wekelijkse veemarkten een sterke vreemdelingenmagneet. Ir. Purmerend klopt het hart van Midden- Noord-Holland en de fotoreportage, het marktwezen en haar verzorgingscentra geven een prachtig beeld van het in tens levendige karakter van de stad. (Voor de zakenman en industrieel: de geëxposeerde uitbreidingsplannen zijn bijzonder interessant voor u!) Monnikendam, het stadje dat zo vaak in één adem genoemd wordt met Edam, Volendam en Marken, is vee!al slechts een doorgangsplaats om de oude Zuiderzeekust te bereiken, doch het materiaal op de expositie bijeenge bracht, toont ons dat een even langer verpozen in het stadje zeker de moeite waard is. De oude kaasmakerij, de prachtige toren, de scheepsbouwerij, de visrokerij ende prettige sfeer waarin men de vreemdeling/bezoeker ontvangt, het is alles bijzonder aantrek kelijk. Midden-Beemster, een der prachtig ste polders van onze provincie, zond een staalkaart van haar bebouwings centra eneen keur van haar pro ducten, alsmede uniek fotomateriaal van het land in bloeitijd, als 't terecht Hollands tuin in lentetooi genoemd wordt. Met éardige inzendingen uit De Rijp, (cultuur-historisch materiaal uit het prachtig raadhuis en een pittoresk ge veltje uit Grootschermer (het raadhuis uit 1639) besluiten we onze rondgang door „Midden-Noord-Holland". In Midden-Kennemeriand (Paviljoen D) maken wij voor het eerst (althans op deze tentoonstelling) kennis met de plaatsen aan de duinstreek. De Heems kerkerduinen werden in diorama ge bouwd en dit miniatuurduin geeft ons een goede indruk van hetgeen Heems kerk ons als badplaats kan bieden. De stad Beverwijk, bekend ook voor al door haar veilingcentrum, industrie en handambachten, heeft haar cultuur historisch karakter zorgvuldig bewaard in enkele schone monumenten, waar van unieke foto's ons een beeld geven. Scheibeeck (waar Joost van den Von del graag geziene gast was en de bouw meester van het Amsterdamse Stad huis thans paleis mede tot de veelgenodigden behoorde) en Akeren- dam zijn juwelen van bouwkunst uit de Gouden Eeuw, prachtig bewaard ge bleven en gerestaureerd. Het Wolff en Dekenhuisje, waar de schrijfsters hun „Sara Burgerhart" schreven, vinden wij in prachtige pen tekening en de amateurtonelisten kun nen ervaren dat reeds in 1650 in onze provincie het rhetorijken een grote plaats innam en het „Landsjuweel" een veelbegeerde prijs was voor de schoon ste prestatie. Enkele van deze „land juwelen" werden n.l. door de Kenne- mer-Oudheidkamer voor expositie hier afgestaan; fraai uitgevoerde schilden met deels religieuze voorstellingen. Uniek in ons land! De watersport werd kostelijk gelan ceerd in een echte waterpartij, waar een zeer schone jongedame juist gereed staal een duik te nemen in het water, waar trots twee opgetuigde jolletjes drijven en een omzoming van riet en popels het landelijk karakter symboli seert. Een zeer attractieve inzending (en een goede reclame ook voor de Uitgeestermeer!) De gestrekte fotowand tegenover de ze waterpartij doet ons nog even Mid den-Kennemeriand in al zijn schake ringen: duin, zee, de stad Beverwijk als centrum van handel, industrie, nij verheid en moderne stedenbouw en de watersport, natuurlijk weer, als zeker niet het minst aantrekkelijke deel van onze provincie doorkruisen. „Midden-Kennemeriand", een streek met vele aantrekkelijke facetten voor toerist en vacantieganger. De Badplaatsen (Paviljoen E) De ontwerpers hebben uiteraard een groot aandeel gehad in het creëren van de vorm waarin de tentoonstel ling gebracht wordt, maar werkelijk trots zijn we op het grote duindiora ma, dat met grote medewerking van het P.W.N. gebouwd werd. De duin streek is èn voor vacantieganger èn voor de vreemdeling, die ons land be zoekt, altijd één van de meest attrac tieve punten en het beeld daarvan dat wij op de tentoonstelling schiepen, is een magnifieke representatie. We staan werkelijk midden in een duin met de prachtige flora en fauna, die wij daar vinden, ruiken bijna het zilt van de zee en snuiven graag even de geur van het bosviooltje dat al bloeit Van de schitterende verzameling uit het natuur-historisch museum van het P.W.N. werd een prachtig staal uitgetrokken voor expositie en de vele natuurliefhebbers onder ons zul len met grote interesse de verzame ling opgezette dieren, vlinders, schel pen etc., bekijken, die hier bijeenge bracht werd. Gaan we de badplaatsen langs, dan treft ons bij Bergen het apart lieflijke karak ter van de plaats, dat zo treffend door de bekende kunstschilderes Rie Kooijman tot uitdrukking werd gebracht in de wandschil dering die zij hier aanbracht. Petten, waar aan het einde van de Hondsbosse-zeewering een strand opnoemt, zo heerlijk ruim en groot, dat 't plaatsje zelf zo heerlijk rustig besloten ligt tus sen duin en bos, dat het 't ideaal mag heten van hen, die werke lijk rust zoeken in hun vacantie; Wjjk aan Zee, het even mondai ner strandleven, dat door de dikwijls grote drukte, die er heerst buitengewoon gezellig mag heten en(in 't dorp zelf) het monument, dat wij im mer voorbij reden zonder er fei telijk acht op te slaan: het prachtig kerkgebouw, dat da teert uit de zestiende eeuw. „We gaan 't bezichtigen, als we weer in Wijk aan Zee komen," heb ben we onszelf beloofd; Schoorl, het magnifieke duinland schap, dat mede middels het prachtige schilderij van de heer Van Rijn tot uitdrukking wordt gebracht in een keurig verzorgd klein diorama; Sint Maartenszee, het heerlijke wijde strand, waarop de kinderen zo naar hartelust (zonder enige verbodsbepaling U weet wel: Art. 465 van het Wetboek van Strafrechtzich kunnen uitleven in Gods vrije natuur. Castricum, de rijkdom aan flora en fauna, die hier zo prachtig gelanceerd wordt in de inzending waaraan de bekende duinken ner de heer Duinker en zijn staf hun medewerking verleenden, Egmond-Binnen, de weldadig aan doende rust, die uitgaat van het prachtig fotomateriaal, dat hier bijeengebracht werd van de Ab dij, die zo statig en machtig haar muren verheft boven 't bijna polderachtige landschap, waarin dit plaatsje zo rustiek gelegen is aan de voet van de duinrand; Callantsoog, dat zich zo snel na de oorlog herstelde van de gele den schade, de vriendelijkheid, die 't plaatsje ademt en die zo'n prettige uitwerking kan hebben op hen, die in hun vacantie die rust zoeken (en behoeven) die zij tevergeefs zoeken zullen in de mondaine badplaatsen, zoals Z.- Holland die meer kent; Egmond aan Zee torent met haar vuurtoren „Van Speijck" hoog uit boven haar zusterbadplaatsen en de nieuwe Boulevard-in-aan- leg zal deze plaats in de toe komst ongetwijfeld tot een parel van onze Noordzeebadplaatsen maken. Zij koos zich in deze ex positie haar intiem karakter als sterkste punt entoont trot haar lichtend baken „De Van Speijck" (die overigens te be zichtigen is ook!); Groet-Camperduin, het ideaal va- cantie-oord voor de watersport minnaar en zij die graag in kam- peergenoegen hun vacantie be leven. De inzending spreekt dui delijk die aparte geest en vormt 'een wel zeer in het oog sprin gende noot in het geheel. (Bo vendien het duinlandschap vindt in de prachtige foto-reportage van het plaatsje, waardige re presentatie!). DEN HELDER (Paviljoen F) brengt ons een interessant imposant beeld van de maritieme bedrijvigheid van deze stad. De Marine zond prach- LIET IS OPMERKELIJK dat bij vele 11 Nederlanders nog grote onbekendheid heerst omtrent hetgeen de Zaanstreek, West-Friesland en Hollands Noorderkwar tier te bieden hebben aan natuur- en stedenschoon; nog te weinig weet men hoe wij hier leven en werken en wat het bedrijfsleven hier presteert. Een L-F mani festatie als de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", biedt een welkome gelegenheid om een grote schare nader in kennis te brengen met de rijkdommen van ons gewest. Niet alleen zal deze tentoonstelling de toerist in vogelvlucht een overzicht geven van hetgeen Noord-Holland hoven het IJ te zien geeft buiten het wellicht kleine ge deelte dat hij daarvan bezocht heeft, maar daarnaast zal de expositie van grote propagandistische waarde zijn voor dit deel der provincie en derhalve niet nalaten invloed uit te oefenen op de toe- ristentrek in komende jaren. Evenmin mag uit het oog worden ver loren, dat wij de buitenlandse toeristen, op wier komst natuurlijk ook in grote getale wordt gerekend, in smakelijke vorm kunnen laten zien, dat Noord-Hol land boven het IJ meer te bieden heeft dan alleen de pittoreske omgeving van Marken en Volendam. Ook dit moet goede vruchten voor later afwerpen. Geen beter initiatief zou de Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal als overkoepelend orgaan Van de plaatselijke verenigingen tot be vordering van het vreemdelingenverkeer, hebben kunnen nemen als de organisatie van deze tentoonstelling, hierdoor stimu lerende het vreemdelingenverkeer naar dit gewest en aldus meerdere welvaart brengende onder grote groepen van de bevolking, die direct of indirect belang hebben bij een druk toeristenverkeer. Er behoort durf toe een expositie, m een omvang als Noord-Holland boven het IJ nimmer gekend heeft, in deze tijd op te zetten. Wie de voorbereidingen heeft door S. W. ARNTZ, Voorzitter van het kantoor Alkmaar der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland. gadegeslagen en de gebouwen reeds heeft zien verrijzen, moet ervan overtuigd zijn dat hier iets gewrocht wordt dat uniek; is voor onze streek. Ik moge dan ook de inwoners van Noord-Holland boven het IJ opwekken de tentoonstelling te komen bezichtigen en zelve te aanschouwen welke, wellicht voor hen nog ongekende, rijkdommen, hun eigen land te bieden heeft. Moge het initiatief van Bestuur en Directie der Federatie rijke vruchten voor ons gewest afwerpen! tige scheepsmodellen en de décors van Peter Spier, zojuist terug van een ex positie in de Franse hoofdstad, wor den nu hier het Hollands publiek voor het eerst getoond. Het type vliegtuig dat de laatste aanwinst is voor onze vloot, zagen we reeds buiten het pavil joen opgesteld en de maquette van de belevenissen van Hh. Ms. 025 houdt binnen onze aandacht enige tijd gevan gen. Echter, ook de kustverlichting vraagt onze aandacht. De apparatuur van net vuurtorenlicht, dat haar stralen door de expositieruimte laat spelen, laat 21 Juli Harmonie „St. Caecilia". 22 Juli „Post-Harmonie". 23 Juli Schermer Dansers. 24 Juli „Post-Harmonie". 25 Juli Alkm. Klein Orkest 26 Juli Accordeonvereniging „Vita Nova". 27 Juli Harmonie „Excelsior". 28 Juli Accordeonvereniging „Vita-Nova". 29 Juli „Soli Deo Gloria". 30 Juli Harmonie „St. Caecilia". 31 Juli „Post-Harmonie". 1 Aug. „Soli Deo Gloria". 2 Aug. Oud-Westfriese dansgroep, Wijdenes. 3 Aug. Harmonie „Excelsiuor". 4 Aug. Oud-Westfriese dansgroep, Wijdenes. 5 Aug. Harmonie „St. Caecilia". 6 Aug. Schermer dansers. 7 Aug. Accordeonvereniging „Vita-Nova". 8 Aug. „Soli Deo Gloria". 9 Aug. Fanfare „De Eensgezindheid", Heiloo. 10 Aug. Harmonie „Excelsior". 11 Aug. Schermer Dansers. 12 Aug. Alkm. Klein Orkest. 13 Aug. Schermer Dansers. 14 Aug. „Post-Harmonie". 15 Aug. Alkm. Klein Orkest. 19 Aug. Harmonie „Excelsior". 17 Aug. „Soli Deo Gloria". 18 Aug. Harmonie „St. Caecilia". 19 Aug. Harmonie „Excelcior". zich tot in haar onderdelen bewonde ren en de inzending van de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij, ook in dit deel van het paviljoen on dergebracht (waar we de redding van de „Katowice" door de „Brandaris" sug gestief in beeld gebracht zien), vormt een logisch organisch geheel met die van de kustverlichting. De Marinewerf toont haar bedrijvig heid en opleidingsmogelijkheden. De Koninklijke Vereniging „Onze Vloot" vraagt aandacht voor haar doel, wer ken en streven, de visserij doet ons kennismaken met veel wat wij niet wisten (zelfs niet vermoedden) en de Stad Den Helder toont dat zij immer bouwt en bouwen blijft aan uitbrei ding van haar gemeente, zowel in wo ningbouw als in aesthetische verzor ging van haar monumenten. Interes sante maquettes en kaarten doen on, zelfs zien dat wij in het voorjaar ook in de Marinestad het schoon van de bollenvelden kunnen bewonderen. Met een inzending van het loodswe zen sluit Den Helder haar inzending af een inzending, die wel zeer duidelijk tot uitdrukking brengt het rijk geva rieerde en voor de vreemdeling-bezoe ker zo interessante beeld dat zij bie den kan. Het grote paviljoen wordt allereerst beheerst door een im posante inzending van de Economie Cooperation Administration (Special mission to the Netherlands), welke stand de belangrijkheid van de Mars hall-hulp voor Nedrland aantoont. Verder is dit gebouw in hoofdzaak versierd met talrijke Oud-Noordhol landse gevels en verdere inzendingen van motieven aan Noordhollands be zienswaardigheden ontleend. In de achterzaal van dit 2000 M2 complex is een bioscoopzaal gevestigd waarin cineac-stijl films van Noord holland worden vertoond, zo interes sant, dat men daarin gaarne een half uur vertoeft. Ook bevindt zich in dit appartement de beroemde Wondertuin van de Phi lips Fabrieken te Endhoven, een sprookje van kleuren- en bloemen pracht. j-JET VALT NIET GEMAKKELIJK het spel in het kort te beschrijven. Daar voor is het te gevarieerd en heeft het te vele facetten. In grote lijnen weer gegeven komt het op hetvolgende neer. Voor een hoge burcht het wapen van Alkmaar zitten twee gerechts dienaars op een bankje te slapen. Zjj worden wakker door een trompetsignaal van de klaroenblazer en het spelen van het carillon. Er komt een op hol gesla gen fantasiepaard op het toneel, waarvan de gerechtsdienaars zo schrikken, dat zij zich achter een paar biervaten verbergen. Vier jongens op stokpaardjes de ruitertjes komen uit de burcht en rijden tegen elkaar in evenals de echte ruitertjes. Het op hol geslagen paard rent daar achteraan en verdwijnt met de ruitertjes in de burcht. De gerechtsdienaren lopen verschikt naar de burcht, luisteren en horen het paard hinniken. De kaasdragers komen op en lachen de bange gerechtsdienaars uit, die daarna gedurende het spel langs het publiek patrouilleren. De kaasmakers houden appèl en een laatkomer wordt op het schandbord geschreven. De knecht zegt: „Vader hij heeft geslagen" en als het carillon weer speelt komt het marktpersoneel in actie. "piJDENS het vertolken van de kinder- symphonie van Haydn komen boe ren en boerinnen, handelaren en be langstellenden. Het klaar zetten van de stapels wordt tot een vrolijk balspel ge maakt (alle kaasjes zijn van hout en Oranje-geel gekleurd). Dan komen de Schuiten en de boerenwagens. De paar den zijn fantasiebeestjes, maar de wa gens zijn natuurgetrouwe afbeeldin gen van de oud Westfriese. De paarden worden uitgespanngen en aan de ruif gezet, de kaas wordt door de handela ren geboord en geproefd en op hand slag verkocht. Op dit ogenblik komt er een zonder ling vehikel op de markt, een boeren wagen zonder paard waarop 'n vrouw tje zit, dat boos met de zweep op haar man slaat, die in het lemoen loopt en de wagen trekt. Doordat het paard op hol is geslagen komen zij te laat ter markt en worden met algemeen ge joel ontvangen. D* vrouw gooit met kazen naar haar man, die van schrik de wagen loslaat waardoor alle kazen over het plein rollen. De gerechtsdie naren schieten toe, de vrouw beschul digt haar man en deze wordt in het schandblok gesloten. Daarna gaat de vrouw bij haar beschadigde kazen zit ten maar niemand wi' deze kopen hoe zeer zij ook haar best doet. Intussen doen de kaasdragers veemsgewijze met hun gekleurde hoeden hun werk en dragen de verkochte kaas naar de weegschalen waar het gewicht op een bord genoteerd wordt. QM een aardig aspect te krijgen lopen zij in kringen om elkaar heen en als alles verkocht is gaan producenten en handelaren naar de herberg (gedekte tafeltjes) waarna ook de kaasdragers zich aan tafel begeven en een soort bierfuif houden. Het vrouwtje blijft alleen bij haar stapel achter en als zij weigert aan de kaasvader het verschuldigde marktloon te betalen wordt ook zij in het schand blok gesloten en komen kaasdragers en boeren naar voren die op de muziek van een oud-Hollandse klompendans van W. F. Siep volksdansen uitvoeren en om de schandpalen heen dansen. Waneer ze naar hun tafeltjes terug zij gegaa klimt de klaroenblazer van zijn gegaan klimt de klaroenblazer van vrouwtje en steekt er het mondstuk van zijn trompet in om de kwaliteit te onderzoeken, waarna hij de kazen koopt en betaalt. De ruitertjes komen zonder paarden uit de burcht en wegen de kaas, maar de klaroenblazer kan even later uit zijn verstopte trompet geen geluid produ ceren. Als de gerechtsdienaars terug komen en zien, dat de kaas verdwenen is, gaan zij met het volk naar de burcht waar- uti plotseling een meter hoge kaas rolt. Alles rent daarachter aan tot de kaas dragers de bal te pakken krijgen. Dan geeft de klaroenblazer opnieuw een signaal, de ruitertjes verschijnen weer ■op hun paardjes en daarachter draaft het op hol geslagen dier, dat door zijn eigenaar herkend en met vreugde be groet wordt. Het boertje en het boerinnetje ver zoenen zich, het paard wordt ingespan nen en dan neemt de uittocht van alle wagens een aanvang, waarbij de spelers een rondgang over de markt maken. Uit alles blijkt wel, dat men er naar streeft de toeristen geen dood materi aal te laten bekijken, maar dat zij, door de grote afwisseling welke er op deze tentoonstelling wordt geboden, niet al leen een indruk van de schoonheid en de economische betekenis van ons ge west krijgen, maar bovendien de her innering aan een vrolijk kinderspel zullen behouden, dat Alkmaars groot ste bezienswaardigheid in beeld brengt: de kaasmarkt, die in binnen- en buitenland als een der merkwaar digste attracties van ons land beroemd is geworden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 9