Leopold III keert morgen terug i Taedjon na zware strijd ontruimd - Kort Bestek edigt haar beleid VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN S.E.D. h oudt congres in Berlijn Rusland zou de Verenigde Staten voor 1956 aanvallen Canadese troepen naar Korea Goede dag voor Nederlandse ploeg Onderhandelingen met Moskou bleven zonder effect Kustplaats Jongdok werd door twee geallieerde kruisers vernietigd \cudSS 'adioprogramma Vrijdag 21 Juli 1950 147e Jaargang No. 169 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het Belgisch parlement regentschap op heft Hiet-katholieken verlaten zittingzaal Besprekingen te Djakarta ten einde Westerse defensie moet worden versterkt Rede van Truman met instemming begroet Nieuwe Amerikaanse troepen naar Korea ets. Ik pakje nderen :ontra mr. Oud dacteur) begroting van Uniezaken en sijn scherpe kantje gekregen factie van de WD, mr. P. J. beleid van minister mr. J. H. :genheid heeft mr. Oud over- iteld is over de wijze, waarop ngsrecht heeft geduld. Sind*- ij nu. Na deze aanval was da >p zou antwoorden. dde, heeft er op gewezen dat ingen nodig zijn, wil mende r het Rijk verminderen: een e stijging van het huurpeil «daging van de bouwkosten, ■en zonder rijkssteun is sen :es geworden. De actie voor van de bouwkosten even- ster zal zijn rede vandaag lERSCHEIDING VOOR r. a C. RUTGERS is benoemd tot ridder in de ie Nederlandse Leeuw dr. H. i, secretaris van het Neder- selgenootschap en directeur >nferentiecentrum Woudscho- e Nederlandse Christen-Stu- iniging. )OR HEDENAVOND 4 I, 402 m. Nieuwsberichten 1 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 ending, 6.45 Gram.muziek. 7.00 'ooruit. 7.30 Maria Zamora* 8.15 9.15 Vrijdag do Rhythm parade. 11.15 Sport- Vacantietrip. 1 II, 298 m. Nieuwsberichten 1 uur. 6.00 Leger des Heils- Land- en tuinbouw. 6.30 St*ijd- Voor onze postzegelverzamelaars 7.40 „Vandaag". 8kö5 8.30 Omroepkoor. 9.00 Streek- Piano-duo. 10.15 De vaart der Sweet bird. 10.45 Avondover- Om het Schaakkampioenschap 11.20 Symphonie. VOOR VRIJDAG I I, 402 m. Nieuwsberichten 8 en 11 uur. - 8.18 Edvard aor de huisvrouw. 9.00 Chicago .00 „Thuis". 10.05 Morgenwij- howboat". 10.30 Voor de vrouw koor. 11.10 De dichter en de 1.25 Frans programma. 12.00 ?aris. 12.33 Sport en prognose, ten. 1.15 Hugo de Groot. 2.00 Het Omroep-Kamerorkest. 3.00 dichters. 3.20 Filmmuziek, presenteert. 4.30 Vacantie-pro- Goodman en zijn orkest. 5.20 6.15 De Vara feliciteert, 7.00 Denk om de bocht 7.30 Op bezoek bij anderen, gemeente te Londen. 8.05 Symphonie. 8.35 De mens in Europa. 9.00 Men vraagt. 9.40 De Ducdalf. 10.00 Bui- 10.15 Swing and sweet. 10.45 Avondwijding. 11.15 II, 298 m. Nieuwsberichten 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de Iers wil is wet. 9.35 Muziek 0 Symphonisch morgenconcert, 'bloem. 11.40 Trio. 12.03 Pro- 1.20 KRO Minstrelen. 1.45 2.00 Orgelspel. 2.30 Plom- t Radio Philharmonisch-orkeat. loern. 5.00 Vertelling na school- Kinderkoor. 5.45 Amusements trijdkrachten. 7.15 Regerings- Brabants halfuur. 8.12 Con- aliteiten. 9.35 ..Liefde in de iterspel 10.35 Omroep-vrou- Avondgebed. 11.15 Om het van Nederland. 11.20 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht-rd^m 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Om vijf uur gistermiddag hebben de Verenigde Kamers van het Belgische parlement besloten tot opheffing van de wet, volgens welke Koning Leopold III niet in staat is om te regeren. Daarmee is het regentschap opgeheven en Leopold in zjjn koninklijke waardigheid hersteld. Aan de stemming hebben slechts de fracties van de CVP en een liberaal Kamerlid deelgenomen. De socialisten en de andere liberalen hebben voordien de zitting verlaten. Spaak kondigde aan, dat de socialisten hun eigen adres van hulde aan de Prins-Regent zouden gaan aan bieden. Dadelijk na afloop van de vergadering is het kabinet bijeengekomen om zich op de politieke toestand te beraden. Hedenmiddag zal een delegatie naar Pregny vliegen. De Koning zal morgen naar Belgie terugkeren. 1935 door een auto-ongeluk in Zwit serland om het leven kwam, voorne mens zich op de achtergrond te hou den. Zij wil er hoofdzakelijk naar streven een thuis te scheppen voor de kinderen uit de beide huwelijken van koning Leopold, die allen „mama'' te gen haar zeggen. Een vooraanstaand Belgisch socia list heeft Donderdagavond nog mede gedeeld, dat Spaak zijn volgelingen heeft aangeraden „op alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn". Vóórdat de socialisten de zittingzaal [verlieten, richtte Spaak zich nog een- laal tot de katholieken en de rege- ngsbanken met de dreigende woor den: „Binnen enkele minuten gaat gij een overwinning behalen. Dan zult gij bet teken hebben gegeven tot een i strijd, die Belgie kan verscheuren. Dit is een historische daad, die de onge lukkigste zal zijn in onze nationale I geschiedenis". I Voor de liberalen deelde oud-minis- I ter Lefebvre mede, dat dezen zich van stemming zouden onthouden. Een CVP-lid sprak de overtuiging uit, dat de fracties dezer partij de mening zouden vertolken van „de honderd- I duizenden buiten de CPV-staande kie zers, die bij de volksraadpleging heb ben getoond, het standpunt dezer par tij te delen". Bij de stemming stemden 198 van de 387 leden der Verenigde Kamers vóór opheffing van het regentschap. Alleen de liberaal Lahaye stemde met de katholieken mee. Vijf minuten over vijf werd van het Koninklijke Paleis, het ambtsverblijf van de Prins-Regent, de nationale vlag neergehaald. Op dat moment na- derden de socialisten het paleis, die vervolgens enige malen „Leve Belgie" I en „Leve de Prins-Regent" riepen. Zij plaatsten, evenals kort daarna de li beralen, hun handtekeningen in het Gouden Boek. Hedenmiddag zullen de premier, Du- vieusart, en de voorzitters van Kamer en Sennet naar Pregny vliegen, om de i koning van het besluit der Kamers op de hoogte te stellen. Medegedeeld is, dat Leopold morgen naar Belgie te rugkeert. Met hem komen waarschijn lijk kroonprins Boudewijn en prof. Pirenne. de secretaris van de koning, mede. De regering zal haar ontslag aanbieden, zodra de koning in Brussel is aangekomen. Prinses De Rethy De prinses De Rethy is, uit eerbied voor wijlen Koningin Astrid, die in Overeenstemming op alle punten De besprekingen tussen de RIS en de Republiek Indonesia (Djokja) zijn thans ten einde. Men is het eens ge worden op alle punten, waaromtrent nog verschil van inzicht bestond. Er zullen verschillende provincies wor den gevormd. De grondwetgevende vergadering zal worden gekozen °P een grondslag van 1 lid op 150.0000 zie len, waarbij een redelijke vertegen woordiging van de minderheidsgroe pen in acht zal worden genomen. Er zal in de tijd, waarin de constituante nog niet is gevormd, een vice-presi dent van de eenheidsstaat zijn. Hoofd stad is voorlopig Djakarta. De zeventienjarige Gerardus Tet- teroo uit Den Haag, die bij zijn oom te Luik op bezoek was, is aldaar van een Rijnaak gevallen en verdronken. Pieck stippelt plan van actie uit De socialistische eenheidspartij in Oost-Duitsland houdt op het ogenblik haar congres in Berlijn. Het is welis waar in hoofdzaak aan binnenlandse vraagstukken gewijd, maar de commu nistische partijen der Kominformlan- den hebben hun kopstukken naar deze bijeenkomst gezonden. Daaruit leidt men af, dat er ook zal worden gesproken over de wijze, waarop men het best zou kunnen reageren op de Amerikaanse aanval in Korea en op de oorlogsvoor bereidingen in Europa. Wilhelm Pieck, de president van Oost-Duitsland, heeft een openingsrede gehouden, waarin hij met name drie punten naar voren heeft gebracht. Hij eiste een versteviging van het Oost- duitse nationale front ter inleiding van het bereiken van Duitslands eenheid. Hij eiste voorts zuivering van de gele deren der SED van Titoïsten, Trotskis ten en gelegenheidsaanhangers. Ten slotte eiste hij actie in West-Duitsland door middel van stakingen en het ver oorzaken van onrust. Hij kondigde voorts loonsverhogingen voor de arbeiders in de genationali seerde bedrijven aan, alsmede een le ning van de Sowjetunie, waarvoor 20.000 ton vlees, 5000 ton boter en grote hoeveelheden katoen ter beschikking Achter gesloten deuren" aanvalspact sluiten. Indien dit zou mis lukken, zou een onmiddellijke mobili satie naar zijn mening het enige mid del zijn om een oorlog te vermijden. Admiraal Zacharias, een voormalig plaatsvervangend hoofd van de inlich tingendienst der Amerikaanse vloot, be weert in zijn zojuist gepubliceerd boek „Behind closed doors", (Achter gesloten deuren"), dat het politiek bureau der Sowjetrussische partij besloten heeft de Ver. Staten vóór 1956 aan te vallen. In zijn boek, dat is voltooid vóór het uitbreken van de Koreaanse oorlog, ver klaart Zacharias, dat het politbureau deze beslissing in de nacht van 28 Jan. 1949 genomen heeft. Het rapport van deze vergadering is de Amerikaanse in lichtingendienst in handen gespeeld door de Russische kolonel Chralof, die aanwezig was en later contact heeft ge zocht met het hoofd van de Britse ge heime dienst te Berlijn. Volgens Zacharias verwachtte het Politbureau blijkens dit rapport een economische depressie in Amerika tus sen 1954 en 1956, waardoor de Ver. Sta ten een oorlog zouden moeten beginnen om de gevolgen van de depressie af te wenden. De Sowjet-Unie zou daarom de Amerikanen voor willen zijn door alle bases te bezetten, die de Amerikanen voor hun aanval zouden willen gebrui ken. Het zou de bedoeling der Sowjet- Unie zijn zelf hierbij niet in vijande lijkheden te geraken. De Sowjet-Unie zou de Ver. Staten daarop in een oorlog lokken, waar Amerika het nadeel van oneindig lange bevoorradingslijnen zou hebben. Zacha rias acht het noodzakelijk, dat Stahn en Truman bijeenkomen en een niet TELE-FOTOVERKEER MET DUITSLAND Het directe tele-fotoverkeer tussen Duitsland en Nederland zal op 1 Aug aanstaande officieel worden geopend. Met ingang van die datum zal ANP-foto directe tele-fotoverbindingen openen met de grote Duitse steden. van de Duitse arbeiders zullen komen. Onder de aanwezigen bevonden zich vierduizend communisten. Telkens wan neer Pieck in zijn rede de naam Stalin gebruikte, stonden zij met de nauw keurigheid van automaten van hun zit plaatsen op en riepen met een climax van geestdrift in hun stemmen „Stalin, Stalin, Stalin!" Gistermorgen is een militair van het vliegveh Valkenburg, die per rij wiel op weg was naar Hilversum om aldaar als officier beëdigd te worden bij Rijnsburg door een zwaar beladen vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Ingevolge de beslissing, de getals sterkte van het Canadese leger te ver hogen en een escadrille transporttoe stellen naar de Stille Oceaan te zen den, om deel te nemen aan de opera ties in Korea, werft het Canadese le ger 10.000 vrijwilligers aan. Over geheel Canada wordt met dat doei een campagne gevoerd via de radio, de pers en met aanplakbiljetten.' Naast het eerste escadrille, dat reeds bevel heeft gekregen zich naar de Stille Oceaankust te begeven, zal de Canadese regering waarschijnlijk nog een tweede escadrille naar Korea zenden. Vijf ministers oordelen De ministers van defensie van de vijf landen van het Pact van Brussel heb ben te Fontainebleau een communiqué uitgegeven, waarin op versterking der strijdkrachten van de Westelijke Unie wordt aangedrongen als „garantie te gen eventuele aggressie. Het communiqué luidt als volgt: „De ministers hebben de internationale si tuatie en de voorstellen van de opper bevelhebbers in overweging genomen. Zij erkennen de noodzaak, zonder ver wijl de productie van oorlogsmateriaal op te voeren en de defensieve kracht van de land-, iueht- en zeemacht van de Westeuropese Unie te vergroten als garantie tegen aggressie". Als in bezettingstijd... Alle auto's van vóór 1947 in Bohe- men en Moravie met e n cylinderin- houd van 2800 cc of meer moeten bin nen vier maanden van houtgasgenera tors worden voorzien. Deze maatregel is uit economische overwegingen ge nomen. De afvalproducten van de houtindustrie moeten worden opge bruikt. Auto's van artsen, ambulance auto's en brandspuiten zijn vrijgesteld. Voorting op de veertiende plaats r\E BENJAMIN IN DE TOUR DE FRANCE, onze landgenoot Woutje Wagtmans, had er blijkbaar geen vrede mede, dat hij de laatste plaats in het algemeen klassement bezette. Toen hij gistermorgen in St. Brieux startte, moet hij tegen zich zelf gezegd hebben: „dat nooit". Onmiddellijk na de start waren er enige moedigen, die het peloton de handschoen toe wierpen en daar was ook Woutje Wagtmans bij. Met Chupin, Rolland en Lajoie werd in flink tempo ingezet. De Italianen Lambertini, Bonnini en Ghirardi en later Lauredi, Brambilla, Redolfi, Tacca, De Mulder en Castelin sprongen nog tijdig naar de vluchtelingen toe. Deze kopgroep van veertien man trapte zo hard, dat het peloton genoodzaakt was het tempo te ver hogen. Hiervan werden verschillende renners het slachtoffer, onder wie Marinelii, Lazarides en Dorgebray. Maar ook de kopgroep kreeg zijn uit vallers en daar was onze landgenoot bij. Wagtmans kwam weer in het peloton terecht. Zijn moedige poging de rode lantaarn aan een andere renner over te dragen heeft echter toch succes gehad. De Brabander heeft kans gezien om zich in het grote peloton te handhaven en de 35e plaats te bezetten, waardoor hij enkele plaatsen in het algemeen klassement is ge stegen. En de andere Nederlanders? Zij hebben het nog beter gedaan. Voorting kwam vijf minuten na de winnaar Lauredi binnen en werd 14e. De Hopg, De Ruijter en Vos hadden ongeveer elf minuten meer nodig dan Lauredi en werden resp. op de 21e, 23e en 25e plaats geklasseerd. Attlee verklaart t Geen gemarchandeer over Rood-China en Korea De Britse premier, Clement Attlee, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat het stopzetten der vijandelijkheden in Korea een kwestie van onmiddellijk be lang is. Engeland steunt de resolutie van de Veiligheidsraad en is van oor deel, dat het herstel van de vrede in Korea niet afhankelijk mag worden ge steld van andere kwesties. Daarover zal niet worden gemarchandeerd. J^ADAT Amerikaanse piloten reeds in de loop van Donderdagmorgen hadden medegedeeld, dat de stad Taedjon „brandde als de hel" en 's middags r.eeds berichten binnenkwamen over de ontruiming van de stad door de Amerikanen, werd dit feit hedenmorgen door het hoofdkwartier van generaal MacArthur officieel bevestigd. Na nog een dag lang straatgevechten te hebben geleverd moesten de vermoeide Amerikaanse soldaten voor de verpletterende overmacht van de vijand wijken en zich een weg uit de puinhopen vechten. De Noord- koreanen maakten gebruik van guerrilla-strijders en achter de Amerikaanse stel lingen doorgedrongen sluipschutters. Door Amerikaanse jagers werden elf tanks buiten gevecht gesteld. De Koreaanse plaats Jongdok, 40 km ten Noorden van Pohang, waar de Amerikanen een landing uitvoerden, is kort nadat zij in han den der Noordelijken was gevallen, Woensdag door een Britse en een Ameri kaanse kruiser vernietigd. Door een beschieting ontstonden branden, die twaalf uur later nog van zee uit zichtbaar waren. Nadat zij de stad hadden platgescho ten, richtten de schepen het vuur op andere doelen, vnl. kruispunten van wegen. uit te voeren. Hier ontstaat een gevaar lijke situatie, daar de in Zuidelijke richting van Tsjoendjoe uit oprukkende vijand kan pogen Poesan van het Wes ten uit te omtrekken. Zouden zij hierin slagen, dan zou de Amerikaanse aan- voerHnie in ernstige mate worden be dreigd. Het is nog niet bekend waar de Ame rikaanse verdedigers ten Oosten van Taedjon stand zullen houden. Het ge bied is hier bergachtig met smalle we gen. Het is gemakkelijker te verdedigen dan de uitgestrekte rijstvelden rondom Taedjon zelf. Het biedt de Noordelijken Noord-Koreanen rukken verder op Uet gehele front in Korea loopt thans in de vorm van een boog met een straal van ongeveer 110 km. Taegoe, 110 km ten Noordwesten van de haven Poe san, is het middelpunt hiervan. In Taegoe is een Amerikaanse commando post gevestigd. In het gebied van Tsjongdjoe, 65 km ten Zuiden van Taedjon pogen de Noordkoreaanse troe pen een nieuwe omtrekkende beweging y^NTHONIUS DEBIES uit Antwerpen heeft een nieuwe (kennelijk op de bezettingstijd geïnspireerde) variatie op het aloude spel rover en reiziger bedacht. Het aardige was dat de rover, alias Anthonius, er als een eerlijke kommies uitzag en op verlangen een politie-identiteits-bewijs kon tonen. De rol van reiziger werd vervuld door niets-vermoedende smokkelaars aan de Belgisch-Duitse grens. De goederen (koffie, nylons en juwelen) stuurde Debies aan een vriendin in Aken. Ju'st toen Anthonius zijn naam getrouw de gINDS wij eens (lang geleden) whis- v,;"""J- ■- ky en wodka door elkander gedron ken, hebben zijn wij er heilig van over- lllll[!lllllllllllllll!llllllll!l!llll!l!llll!l!l!lllllllllll!lllllllll!!lllll!lllllllll!l!lll!llll!llllll!llllllllllll!ll!!l oude woningen, dan vinden we, met Uw permissie dat de techniek er dan misschien wel, de mens zelve echter in die tachtig eeuwen maar bitter weinig op is vooruitgegaan. (Als die oer-Fin- nen tenminste niet beter waren voor hun kroost, want dan zou er achteruit gang zijn). Weerbericht Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Aanvankelijk veel bewol king met op de meeste plaatsen enkele regen- of onweersbuien. Later van het Westen uit opkla ringen. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Koeler. ZA1ERDAG: Zon op 4.46, onder 20.46, maan op 13.46, onder 23.21 (E.K.) biezen wilde pakken heeft de Belgi sche poiiiie, die deze concurrentie slechts matig kon waarderen, hem in de kraag gevat O Hoewel wij dit uiter aard kunnen billijken vinden wij die Anthonius toch lang niet zoo'n schurk(e) als de 75-jarige weduwe van een Franse generaal die het (wan)- beheer voerde over een aantal kampen waar weeskinderen waren onderge bracht. De kampleiding gebruikte het voor de kinderen bestemde voedsel zelf zodat tengevolge van ondervoeding en ook als gevolg van de wantoestan den op hygiënisch gebied dertien Kin deren het leven verloren. „Mevrouw" kreeg vier jaar en 50.000 franc boei" Een aantal medewerkers onder wie twee doktorenkregen gevangenisstraf fen tot drie jaar en eveneens hoge geldboeten opgelegd. Maar daar hebb°n die kinderen niets meer aan En eis we bedenken, dat in Zuid-Finland haardsteden zijn ontdekt van 8000 jaar tuigd geweest, dat drank en politiek iets met elkaar te maken hebben. (De onverdraagzaamheid tussen Oost en West zette zich namelijk in ons bin- liever op berken beuken-benzine nenste onverminderd voort). Onze me ning werd weer eens bevestigd door de mare uit Frankrijk dat de commissie voor dranken van de Franse Nationale vergadering een vroegere motie tot het verbieden van Coca-Cola heeft ver vangen door een verzoek aan de rege ring de Franse dranken tegen Coca- Cola te beschermen. Iets voor de Ver enigde Naties? In Oost-Duitsland hebben ze „en reuze-stunt bedacht om de bevolking weer een beetje moed in te pompen. De aardappelen zijn daar van de bon gegaan (vlees, vet, bloem, brood, melk, snoepgoed, etc. blijven in de volksdemocratie nog in distributie). Waarmede volgens de O.-Duitse rege ring maar weer eens zonneklaar bewe zen is, dat het „misdadige uitwerpen van colorado-kevers door de Ameri kanen" géén beslissende invloed heeft gehad op de aardappeloogst in deze contreien De Engelse minister van koloniën Griffiths (U weet wel de man, die Seretse Khama niet naar huis wilde laten gaan omdat hij met een blank meisje was getrouwd) heeft na dat de Poolse regering het .gevaar ook al had ontdekt, aan de secte „Jehova's getuigen" de toegang tot zekere Britse koloniën ontzegd omdat hun leer „zeer schadelijke gevolgen zou kunnen ver- oorzaken in deze koloniën". Wij oe- grijpen dat niet zo erg want we ver moeden zo maar dat élke leer, die de gelijkheid van blank, geel, bruin en zwart in haar programma heeft staan, in koloniën „gevaarlijk" is. echter ook goede gelegenheid voor in filtratie. Zij maken daarbij gebruik van weinig bekende wegen voor muil ezeltransport en van bergpassen. Uitspraak van Eisenhower. Generaal Eisenhower heeft Donder dagavond te San Francisco verklaard, dat een overwinning in Korea het mis schien nodig zou maken, dat de Ame rikaanse troepen de 38ste breedtegraad overschrijden. „Een soldaat trekt ten strijde om de vijand te verslaan. Hij moet gaan, waar dit ook moet gebeu ren". Hij achtte het echter mogelijk, dat de oorlog zou kunnen worden beslist op Zuidkoreaans gebied. De generaal was van mening, dat een mislukking in Korea „dergelijke en nog ernstiger in cidenten elders ten gevolge zou heb ben". Versterkingen naar het Verre Oosten. Volgens deskundigen van het Ameri kaanse ministerie van Landsverdediging bedraagt de getalssterkte van de mari niersreservisten, die onder de wapens zijn geroepen, 47.000 manschappen. De getalssterkte van de weder opgeroepen manschappen van de marineluchtvaart zou 9000 officieren en 30.000 manschap pen bedragen. In het gehele gebied der Ver. Staten is een aantal eenheden van het staande leger aangezegd zich ge reed te houden voor vertrek naar het Verre Oosten. Na de landing van twee Ameri kaanse divisies uit Japan aan de Oostkust van Korea had de Ame rikaanse opperbevelhebber gene raal Douglas MacArthur (links) een bespreking met de comman dant van de Amerikaanse land strijdkrachten, luitenant-generaal Walton H. Walker (rechts). In het midden de adjudant van MacArthur. Deze verklaring was de slotsom van een uiteenzetting van Attlee over het contact, dat zijn regering met de Sow jetunie over de strijd in Korea heeft gehad. Hij vertelde, dat Sir David Kelly opdracht had gekregen de zaak met Gromyko op te nemen en voorstellen ter beëindiging van het conflict in te dienen. De Noordelijken zouden zich achter de 38ste breedtegraad moeten terugtrekken en zich niet moeten be moeien met kwesties uit het verleden. De Sowjetunie moest trachten, de Noor delijken tot terugtrekken te bewegen. Gromyko wilde de kwestie door de Veeiligheidsraad laten oplossen met medewerking van communistisch China. Ook moesten vertegenwoordigers van de Noordelijken aan de besprekingen deelnemen. Kelly had geantwoord, dat de Russen het Britse standpunt ten aan zien van China kenden en dat de kwestie-Korea hiervan overigens ge heel los stond. Gromyko bleek dq op vatting te huldigen, dat de zaak in be spreking moest worden genomen, ter wijl de strijd in Korea nog voortduurde. Zij zou dan in het algemeen kunnen worden opgelost. Attlee juichte de verklaring van Tru man toe. De wetenschap, dat de onme telijke Amerikaanse hulpbronnen thans ingeschakeld waren, zou de andere landen moed geven. De Bank van Frankrijk zal van heden af biljetten van 5.000 en 10.000 francs in omloop brengen. Het Amerikaanse leger heeft mede gedeeld, dat strijd- en ondersteunings eenheden uit alle zes legergebieden in de Ver. Staten naar Korea zullen wor den gezonden. MacArthur krijgt op deze wijze waarschijnlijk aanzienlijke versterkingen tot zijn beschikking. De marine is voorts bezig, een niet ge noemd aantal luchteenheden van de reserve op te roepen. Ook moeten alle georganiseerde grondeenheden van de mariniersreserve in actieve dienst ko men. Van verschillende zijden is in de laat ste dagen hulp aan de Amerikaanse troepen aangeboden. Griekenland,heeft zes Dakota's met bemanning voor de dienst in Korea aangeboden, Zweden wil een veldhospitaal met personeel zenden. Zuid-Afrika echter acht het on- practisch en onrealistisch, om recht streekse militaire hulp naar Korea te zenden. "tl

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1