PRINCESSEBOONTJES 't \4Ait(faetcte tiie hat w doat1 Prinses Irene legde eerste steen voor de nieuwe Nederlandse kerk Ex-gevangene zakenman uit hing de grote Laatste dag van Heiloos zangconcours Bridge-drive van V.V.V* „Heiloo Vooruit" Schoorl Olympia turnt Egmond-bi'nnen In zee verdronken Egmond aan Zee EgmondiaSchotland Schermerhorn Rosier won Nederlandse „Grand Prix" FORENS MAANDAG 24 JUI.I 1950 Algemene voldoening over een welgeslaagd festijn pr.; Cantate et Jubilate, Hillegom, 335 pt. Ie pr.; Vita Nuova, Zwaagdijk 309 pt. Ie pr. Br werden in de Aula van de St. Willibrordusstichting weer uitstekende zangprestaties geleverd. Het is in alle opzichten een zeer geslaagd concours geworden, met veel artistieke inslag. Allereerst trad op de 3e afdeling dameskoren. „Dozile" (D?n Haag), dir. H. Smits Jr. Zuiver, maar wat te bescheiden koorzang in Kerstlied van Loots en een liedje van Abt. 3e afdeling gem. koren. „Echo der Duinen" (De Zilk), dir. W'"v. d. Steen. Het vrije nummer „Po- pu'le Meus" van Palestrina werd zéér verdienstelijk uitgevoerd. „Canticum Novum", Venhuizen, dir. K.' Kaag. Vooral goede zang in het vrije nummer van Viadana (1564 2e afdeling dameskoren, ^rti et Amicitiae", Hoogkarspel, dir" R. Kaag. Dit koor zang o.a. „Vre de" van Ol. Koop zeer goed. 2e afdeling gem. koren. rIdeaal", Heemskerk, dir. C Groot. Levendige voordracht in Or lando di Lasso's Serenade van een Landsknecht. .Onder Ons", Velsen, dir. L. Ter voort. „De Molen" van Dina Appel doorn werd muzikaal gezongen. Ie afdeling gem. koren. „Sursum Corda", Wormer, dir. M. Klïtsie. Vooral het verpl. nummer „Sil berweise" van Sachs werd zéér ver dienstelijk gezongen. „Sonora", Zijdewind, dir. C. Hof. Sanctus" van Palestrina werd zéér verdienstelijk gezongen. „St. Caecilia", Haarlem, dir. J. Nib- bering. Silberweise van Sachs klonk niet volkomen rein. Beter voldeed Komt al uit Zuiden van Turnhout. „Huygenwaerte", Heerhugowaard, dir. Piet Groot. Vrij goed werd Silber weise van Sachs gezongen. Beter klonk „De Molen" van Dina Appel doorn. „Con Brio", Amsterdam, dir. H. Hardebol. Een zeer aanvaardbare uit voering van het verpl. nummer „Sil berweise". „Koren" van A. Vranken werd goed gezongen. „Da Pacem", Santpoort, dir. Th. Spook. „Silberweise" goed gezongen. Palestrina's „Sicut Servus" klonk zeer beschaafd. „St. Gregorius", Lisse, dir. W. Mizee. In „Silberweise" was snel tempo en niet geheel zuiver. „Caligaverunt" van Vittoria werd over het algemeen goed gezongen. „Zang en Vriendschap", Wognum, dir. J. Hand. Verpl. werk „Silberwei se" mooi gezongen. Perfecte voor dracht in „Exultate Deo" van A. Scarlatti. „Cantate et Jubilate", Hillegom, dir. L. Tervoort. „Silberweise" klonk per fect. „Paasleis" van Mose Wolff móói gezongen. „La Vita Nuova", Zwaagdijk-West, dir. J. Hand. Te lauwe uitvoering van „Silberweise". „Jubilate Deo" van Las- sus soms zéér goede momenten. Ie afdeling mannenkoren. Kath, Mannenkoor „Zaandam" te Zaandam, dir. Piet Groot. Zeer goeae uitvoering van „O Domine Jesu Chris- te" van Josq. des Prés. „Popule Meus" van Palestrina, zeer goede samenzang. Afd. Uitmuntendh. mannenkoren. „St. Caecilia", Den Haag, dir. Beiersbergen v. Henegouwen. Uitge zonderd enkele scherpe vocalen werd mooi gezongen het verpl. nummer „Die Voghelkens Vrolic Ruyten" van Cle mens von Papa. „Phaenomen" van Fe lix Petyrek zéér mooi met goede samenzang. Afd. Uitmuntendh. gem. koren. „Nieuw leven", Heiloo, dir.. Piet Groot. Een uitstekende vertolking van „Madrigaal" van Waelrant. Met goede contrastwerking in de nuancering klonk „De Drie Princessen" van J. Nieland. „Zang en Vriendschap", Bovenkerk, dir. Jos. v. d. Velden. Goede voor dracht in „Madrigaal" van Waelrant. „II Bianco et Dolce Gigno" van Ar- chadelt werd prachtig gezongen, „Arti \ocali", Den Haag, dir. Anton Maessen. Beschaafde zang in Wael rant s „Madrigaal". „Excultate Deo" van Scarletti werd stijlvol gezongen. Ere-afdeling mannenkoren. „Westfriese Zangers", Wognum, dir. J. Stam. Verplicht nummer „Inveni David" van Ank Bruckner. Dit werk klonk vrij goed. Mooie nuancering in „Het Hare grauwt" van Willem Lan- dré. Een dankwoord. Alvorens de uitslag bekend gemaakt werd, sprak de voorzitter van de R.K. Bond, de heer Spigt, een dankwoord tot de zangvereniging „Nieuw Leven uit Heiloo voor de perfecte organisatie van het concours en aan de Br. Over ste voor de beschikbaarstelling van* de prachtige aula. De muziekadviseur van de bond, Simon Terpstra, en het jurylid Theo v. d. Bijl gaven practi- sche wenken voor de veredeling van de koorzang. Toen werd onder geladen spanning de uitslag bekend gemaakt. 3e afd. dameskoren; Docilé, Den Haag, 335 pt. Ie pr.. 3e afd. gem. koren: Echo der Dui nen, De Zilk 290 pt. 2e pr.; Canticum Novum, Venhuizen 315 pt. Ie pr. 2e afd. dameskoren: Arti et Ami citiae, Hoogkarspel 322 pt. Ie pr. 2e afd. gem. koren: Ons Ideaal, Heemskerk 329 pt. Ie pr.; Onder Ons, Velsen 322 pt. Ie pr. Ie afd. gem. koren: Sursum Corda, Wognum 294 pt. 2e pr.; Sonora, Zij dewind 307 pt. Ie pr.; Huygenwaert, Heerhugowaard 337 pt. Ie pr.; Da Pacem, Santpoort 322 pt. Ie pr.; Con Brio, Amsterdam 336 pt. Ie pr.; St. Caecilia, Haarlem 262 pt. 2e pr.; St. Gregorius, Lisse 325 pt. Ie pr.; Zang en Vriendschap, Wognum 329 pt. Ie le afd. mannenkoren: Kath. Mannen koor „Zaandam", Zaandam 326 pt. le pr. Afd. uitmuntendh. mannenkoren: St. Caecilia, Den Haag 364 pt. le pr. met lof. Afd. uitmuntendh. gem. koren: Nieuwe Leven, Heiloo, 336 pt. le pr.; Zang en Vriendschap, Bovenkerk, 369 pt. le pr. met lof; Arti Vocali, Den Haag 327 pt. le pr. Ere-afdeling mannenkoren: West- friese Zangers, Wognum 318 pt. le pr. Extra prijzen. De Robert-prrjs voor het laagst aan tal punten van het gehele concours won St. Caecilia te Haarlem met 262 pt. Voor Zang en Vriendschap te Bo venkerk waren de extra prijzen voor het hoogst aantal punten, de direc- teursprijs, de prfls voor de meest ar tistieke uitvoering en de bondswissel- prijs. Ms. De eerste bridge-drive die door de VVV „Heiloo Vooruit" in samenwer king met de plaatselijke bridgeclub „Sans Atout" in de Rustende Jager was georganiseerd kan als zeer. ge slaagd worden beschouwd. Een 56-tal paren, waarvan velen uit onze naaste omgeving, hebben op prettige wijze gekampt om de fraaie prijzen die voor deze bridge-drive beschikbaar waren geteld. Toen de voorz. van de VW, de heer Jac. van Gemeren, allen harte lijk welkom had geheten; enkele da mes alle deelnemers met een Heiloo Vooruit-speldje hadden gedecoreerd en de heer De Zwijger, wedstrijdleider, en kele technische mededelingen had ge daan, was men al spoedig in het brid gen verdiept om te trachten één der prijzen te veroveren. Voor het beste resultaat, dat in de zwakste lijn door de sterke spelers de heer en mevrouw v. d. Tooren uit Alkmaar werd bereikt, waren een paar fraaie wisselbekertjes beschikbaar gesteld, een herinneringsmedaille en enkele fraaie wandborden. Na afloop dankte de voorzitter van Sans Atout, de heer v. d. Meer, voor het succesvolle ver loop en de heer Jac. v. Gemeren, dank te als voorzitter van de VVV, de heren van Sant Atout voor het verzorgen van deze drive. De eerste vier aankomenden in elke groep waren: Groep Al: 1. heren DekkerHop man, Egmond, 66% pt.; 2. heren Jan senv. Roekei, Bergen, 65% pt.; 3. heren PlasKueter, Alkmaar-Heiloo, 62% pt.; 4. heer en mevr. Vasbinder, Bergen 62% pt. Groep A: 1. heren BoodMin, Ber gen, 59 pt.; 2. heren PijpersDe Rui ter, Alkmaar, 59% pt.; 3. heer en mevr. Agsteribbe, Heiloo, 59 pt.; 4. heren NieuwenhuisKoper, Egmond, 56% pt. Groep B 1: 1. mevr. Slotboom heer Haasbroek, Alkmaar 69% pt.; 2. heren De RuiterGraan, Bergen, 64% pt.;- 3. heren Visserv. d. Meer, Hei loo, 60% pt.; 4. heren v. GulikBran donBravo, Alkmaar, 59% pt. Groep B., N-Z lijn: 1. dames Bak kerDe Mik, Heiloo-Alkmaar, 91 pt,; 2. heren MaarleveldDe Wit, Alle rnaar, 89% pt.; 3. heer en mevrouw Roest, Heiloo, 87 pt.; 4. heren Kles- ser, Beverwijk, 87 pt. Groep B., O-W lijn: 1. heer en mevr. Veltman, Alkmaar, 94% pt.; 2. heren KabelSiebeling, Zaandam, 94 pt.; 3 mevr. De Zwijgerheer Schoorl, Hei loo, 91 pt.; 4. heren KramerGroen, St. Pancras, 90% pt. Groep C., N-Z lijn: 1. mevr. Bran donBravo—heer Wanna, Alkmaar, 65 pt.; 2. heren KoersenVan 't Hof, Hei loo, 64 pt.; 3. heer Weissenbornmej. Frijn, Alkmaar 63% pt.; 4. mevr. Schimmelheer Eekhof, Heiloo, 60% pt. Groep C., O-W lijn: 1. heer en mevr. v. d. Tooren, Alkmaar, 80% pt.; 2. dames Blikslagerv. Dijk, Heiloo, 66 pt.; 3. mevr. Klaverheer Wiege, Heiloo-Utrecht, 57% pt.; 4. heer en mevr. Pel, Heiloo, 55% pt. OPBRENGST COLLECTE De alhier gehouden collecte ten be hoeve van de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" heeft totaal opge bracht de somma van 231.Aan allen difc hebben medegewerkt tot het behalen van dit mooie resultaat har telijk dank. De Schoorlse gymnastiekvereniging „Olympia" gaf Zaterdagavond begun stigd door goed weer en onder grote belangstelling, onder leiding van haar directeur, K. Boot, op een terrein aan de Burgemeester Peecklaan, een open luchtuitvoering. De voorzitter, de heer K. P. Zuurbier, heette de aanwezigen hartelijk welkom en dankte allen die hun medewerking hadden verleend om deze sportdemonstratie mogelijk te maken. Na de opmars van het hon derdtal deelnemers, kleuters, meisjes, jongens, dames en heren, die hier op het grote veld prachtig uitkwam, en de vaandelgroet, werd het veertien num mers tellende programma in vlot tem po afgewerkt. De uitvoering gaf een goed beeld van de wijze waarop Olym pia de lichamelijke opvoeding behar tigt. Er viel veel mois te zien en te bewonderen en het publiek was gul met zijn applaus. Naast de goed ge slaagde oefeningen vielen bijzonder op de prachtig uitgevoerde evenwichts oefeningen door een vijftal dames, het uitstekende werk aan het hoogrek door de heren, de brugeefeningen van de dames derde afd., de knotsoefeningen van de meisjes, de vrije oefeningen, van de meisjes en later van de dames. Plechtig gebeuren in Londen Haar eerste officiële daad Zondagmorgen heeft prinses Irene in een herdenkingsplechtigheid op het ter rein van Austin Friars in de Londense City „de eerste steen gelegd voor de Ned. hervormde kerk, die zal verrijzen op de plaats van het oude, door oorlogs geweld vernielde bedehuis. Zij ver richtte daarmede Haar eerste officiële daad. In het bijzijn van prins Bernhard, prinses Alice en de graaf van Athlone als vertegenwoordigers van het Engelse koningshuis, de Nederlandse ambassa deur te Londen, de Hoge Commissaris van Zuid-Afrika in de Britse hoofdstad, de Lord Mayor, talrijke kerkelijke auto riteiten en de gemeente had het plech tige gebeuren op het terrein tijdens de openluchtdicnst plaats. Met kinderlijke gratie en onbevangen hanteerde prinses Irene, die geklect was in een lichtblauw jurkje met wil kanten kraagje en een wit gehaat-, mutsje, troffel en hamer, waarna zi kalm en duidelijk zeide: „Hiermede is de eerste steen gelegd". Terwijl film en fotocamera's op haar waren ge weer in. Nadat de vorstelijke personen om elf uur waren gearriveerd, begon de dienst onmiddellijk met het zingen van het „Wilt heden nu treden". Na gebed, schriftlezing en gemeentezang, nam de voorganger, ds. R. H. van Apeldoorn, het woord voor zijn prediking. Hij me moreerde in het kort de geschiedenis van de Neder'andse kerk in Londen, die in deze dagen haar vierhonderd-ja rig bestaan viert en vertolkte de dank der kerk voor de door het Engelse volk in vier eeuwen betoonde gastvrijheid. Na het leggen van de eerste steen bad ds. Van Apeldoorn het Onze Vader en zong de gemeente het „Dankt nu allen God". De plechtige dienst werd beslo ten met het zingen van het Engelse en het Nederlandse volkslied. Muzikale medewerking werd bij dit gebeuren verleend door een koperorkest van de British Imperial Military Band. Na afloop dromden de gemeenteleden ;amen om de auto van de vorstelijke isten en een aantal stoere Londense bobbies" moest ruim baan maken .al vorens de kleine prinses en haar vade >nder luide toejuichingen en geestdrif Nu in prijs aanzienlijk verlaagd. Een verrukkelijke midzomerkost! En het is een gezond eten want die malse zomergroente is één en al vitaminen en voedingszouten. De kleintjes lusten ze bijzonder graag Wist U dat sperciehomtjes in een sla-tje verwerkt uitstekend smaken? Het nat van de boontjes vooral niet weggooien, maar verwerken in Uw soep of saus richt, nam zij haar plaats op de tribune, I tig wuiven van de menigte, het terrein tussen haar vader en prinses Alice van Austin Friars konden verlaten. Bij het stille strand, 4 km ten Zuiden van Egmond aan Zee, heeft zich Za terdagavond weer een verdrinkings- geval voorgedaan. Om een uur of ze ven ging de 19-jarige J. v. d. Molen uit Egmond-Binnen met een kameraad door het Provinciaal Duinwaterleiding terrein naar zee om een bad te nemen. Hoewel er een zeer sterke trek merk baar was, en zijn vriend hem aanried niet te ver het water in te gaan schijnt hij die raad in de wind geslagen te hebben. Toen zijn vriend zich reeds aangekleed had, en omkeek zag hij tot zijn grote schrik, dat Van der Molen verdwenen was. Pas de volgende mor gen spoelde het ontzielde lichaam te Egmond aan Zee aan. Op Woensdag 26 Juli, des avonds om 7 uur, zal Eg"mondia op het Egmondse sport park een voetbalwedstrijd spelen tegen een Schots elftal. Dit elftal is geheel samengesteld uit Egmondse gasten. Het is een sterk elftal, waartegen Egmondia het niet gemakkelijk zal hebben. BAZAR NED. HERV. KERK De Damesvereniging der Ned. Herv. Ge meente hield in de afg'elopen week een bazar in het kerkgebouw, die goed geslaagd is. Ge zien het klein aantal leden dezer vereniging, mag de prestatie buitengewoon genoemd wor den. Alle eer voor mevr Dekker—Pluimgraaff, die hierbij de leiding heeft. Er viel voor de dames veel te bewonderen. Er was een mooie bate, bestemd voor de restauratie van het in terieur der kerk. SCHOOLKINDEREN OP REIS De laagste klassen van de openbare lag'ere school togen Vrijdag op reis naar de hoofd stad. Na een fijne boottocht door de havens en grachten volgde een bezoek aan artis, waar de kinderen bijzonder genoten. Een fikse don derbui vermocht de vreugde niet te tempe ren. Tot slot genoten de kleintjes in een mooie speeltuin te Bloernendaal, waarna men tegen de avond voldaan huiswaarts keerde. COLLECTE REDDING-MAATSCHAPPIJ De op de demonstratie-dag gehouden Col lecte voor de Noord- en Zuidhollandse Red ding-Maatschappij bracht het mooie bedrag op van I 298.—. BAZAR P. H.-STICHTING In en door de Prins Hendrik-Stichting wordt van 1 tot 5 Augustus een bazar gehouden van fraaie handwerken, kinderkleding en huis- vlijtproducteen, die vervaardigd zijn door de oudjes. Evenals verleden jaar, zal deze bazar zeker de nodige belangstelling trekken. Er is een verloting aan verbonden, waarmede fraaie prijzen te winnen zijn. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de heer H. Woelders, op zichter bij de afdeling bruggenbouw der: ge meente Amsterdam, slaagde aan de M.T.S. te Leeuwarden voor het diploma Burgerbouw kunde. De heer Chris Offringa slaagde aan de Zeevaartschool te Amsterdam voor het examen stuurmansleerling. Botsing op onbewaakte overweg Zondagmiddag werd op een onbe waakte overweg onder de gemeente Wouw (N.Br.) een vrachtauto uit Delft, die de overweg bijna gepasseerd was, gegrepen door de van de richting Roosendaal komende trein. De beide inzittenden werden vrij ernstig gewond uit de brokstukken van de vernielde auto te voorschijn gehaald en naar het ziekenhuis te Roosendaal overgebracht. De trein had ongeveer drie kwartier vertraging. Fangio viel uit met moiorpech De Franse garagehouder Louis Ro sier, die reeds eerder met een 4% liter compressorloze Talbot de sterke Alfa en Ferrari-equipes prachtig partij heeft gegeven, zette Zondagmiddag op het Zandvoortse circuit de kroon op zijn werk door de strijd om de Grote Prijs van Nederland, de eerste internationale autoraces in ons land, die vergeleken kan worden met de grootste races in het buitenland, glansrijk te winnen. Daarbij sloeg hij de beide favorieten Argentijnen Fangio en Gonzales in hun nieuwe Maserati's met compressor en tevens de twee Italianen Villoresi en Ascari in hun Ferrari's. Hij dankte zijn overwinning aan het feit, dat hij voor zichtig gereden heeft, zodat hij de 377 km lange race op dezelfde banden heeft afgelegd en voorts aan de grote bezine-tank der Talbot's, die hem in staat stelde zonder bijtanken de wed strijd uit te rijden. Zijn stalgenoot Sommer, die lange tijd de leiding had voor hij zijn Talbot stuk reed, vestigde 'n nieuw rondere cord in 'n tijd van 1 m. 52,3 sec. (134.41 km. per uur). Het oude record stond op naam van Prins Bira, die in 1949 een wedstrijdronde aflegde in 1 min. 58 seconden, hetgeen gemiddeld 127.92 km. per uur is. Sommer bevestigde zijn reputatie van een alles riskerend coureur, want niet alleen was hij de snelste in de grote race, ook in de strijd der Lilli putters vestigde hij Zaterdag tijdens de training een nieuw ronderecord: 2.06.9 (semiddeld 118.94). Bovendien viel hij weer in beide races uit, terwijl hij met flinke voorsprong aan de kop ging. In de strijd der 500 cc klasse moest hij echter een record aan Ken WhartOD laten, die het op naam van Parker staande wedstrijdronderecord brak. Wharton reed n.l. de 13e ronde in 2.08, gemiddeld 117.92 km. per uur.en Par ker's record van 11 Juni stond op 2.10.1 (gemiddeld 116.03 km per uur). Alle drie winnende Britten uit deze race bleven beneden de totaaltijd van de winnaar van de soortgelijke strijd op 11 Juni j.l., die toen door Wharton in 38 min. 25.4 sec. met een gemiddelde van 111.32 km werd gewonnen. Win naar Dryden legde ditmaal de 17 ronden Nieuwe linkse partij in Duitsland Acht en vijftig voormalige leiders van de Duitse communistische partij, uitgestoten wegens „Titoisme", verte genwoordigers van vakverenigingen en een aantal onafhankelijke socialis ten van West-Duitsland en Berlijn, hebben te Ratingen, nabij Dusseldorf een vergadering gehouden waarop be sloten is tot oprichting van een „on afhankelijke arbeiderspartij". De par tij zal een weekblad uitgeven genoemd „Freie Tribune" PRAWDA PUBLICEERDE FOTO VAN AMERIKAANSE KRIJGS GEVANGENEN De Prawda, het officiële blad van. de Sowjetrussische communistische partij, publiceerde Zondag een foto van Ame rikaanse krijgsgevangenen op een mars door de Noordkoreaanse hoofdstad Piongjang. De gevangenen dragen een spandoek met de leuze: „De strijd van het Koreaanse volk voor de vereniging van zijn vaderland is rechtvaardig. Maak onmiddellijk een einde aan de gewapende interventie in Korea". Nu zit hij weer wegens oplichting gevangen Op 18 Mei j.l. werd na een gevange nisstraf van twee jaar wegens oplich ting de 48-jarige belastingconsulent J. W. K. uit de gevangenis ontslagen. Van een familie te Rotterdam, die drie maanden met vacantie ging, huur de h(j de woning. Hij vertelde, dat hjj zakenman was en pas terug kwam van een Amerikaanse reis. De huur voor de woning betaalde hjj vooruit. Diverse winkeliers ontvingen be stellingen voor luxe- en lijfgoederen en kleermakers leverden de man cos- tuums. Hij wist van een arts en een tandarts f 3500 los te krijgen. Daarna ging K. in gezelschap van een 23-jarige Rotterdamse cassière met vacantie naar Apeldoorn, waar zij zich in een der duurste hotels instal- leerden. Na enige weken werd hemde I rekening, groot f 1300, aangeboden, waarvoor K. de hotelhouder een ehè- que van f 2500 gaf. Deze werd echter I niet gehonoreerd. Ook wist hij vele Apeldoornse winkeliers te bewegen hem goederen op rekening te leveren. Hij reed in een gehuurde auto rond, die hij in Apeldoorn probeerde te ver kopen, echter zonder resultaat. De Rotterdamse politie had inmid dels lucht gekregen van zijn optreden in Apeldoorn en de man werd gearres teerd. Kwangdjoe op Korea bezet Naar het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger mededeelt, hebben de Noord-Koreanen in het Wes ten Kwangdjoe bezet. Kwangdjoe, een der belangrijkste ste den in het Zuiden, ligt slechts een 55- tal km van de Zuidkust. Generaal Mac Arthur heeft meege deeld, dat de Noordelijken een aan zienlijke troepenmacht verzamelen voor een nieuw offensief en dat de Zuidelijke troepen op sommige plaat seri naar sterker stellingen zijn terug getrokken. NOORD-KOREANEN BOUWEN LUCHTMACHT OP. Volgens de Amerikaanse luchtmacht zijn er tekenen die er op wijzen, dat de Noord-Koreanen bezig zijn hur luchtmacht op te bouwen. af in 37 min. 14.3 seconden, met et» gemiddelde snelheid van 114.87 km. per uur. Hoewel de lilliputrace nog in betrek kelijk gunstig weer werd verreden, za gen de ongeveer 50.000 toeschouwers rond het 4 km. lange circuit bij de start van de Grand Prix met bezorgde blikken naar de lucht, die bedekt was met grauwe wolken. De wind nam tij dens de race in kracht zeer toe en juist na de helft van de strijd viel de regen in striemende stromen naar beneden. De twee Argentijnen Fangio en Gon zales hadden een zeer goede start en namen direct de leiding, doch eerstge noemde heeft de strijd wegens een lek ke benzineleiding moeten staken. De uitslag van de „Grand Prix" was: 1. Rosier (Frankrijk) met Talbot. Af stand 377,37 km. in 3 uur 3 min. 36,3 sec. Gemiddelde uursnelheid 123.32 km. 2. Villoresi (Italië) met Ferrari 3.04.49,3. 3. Ascari (Italië) met Ferrari, 3.04,49,8 Op twee ronden: 4. Whitehead (Enge land) met Ferrari. Op drie ronden: 5. Prins Bira (Siam) met Maserati. Op vijf ronden: 6. Murray (Engeland) met Maseratie. Op zes ronden: 7. Gonzales (Argentinië) met Maserati. Op elf ron den: 8. Claes (Belgie) met Talbot. Opstand in Bolivia onderdrukt Het Boliviaanse leger heeft een op stand onderdrukt, die Zaterdagoch tend vroeg te La Paz begon. Cadetten van de militaire academie verschenen op straat en vertelden dat de presi dent, Mamerto Urriolagoitia, was èfge- zet. Het leger wist de orde spoedig ta herstellen. Meegedeeld is, dat het com plot het werk was van de rechtse fa- lange partij. Vele personen werden aangehouden in de hoofdstad en ta Cochabamba, waar een groep falangis- ten het vliegveld en het hoofdbureau van politie bezette, doch zich tenslotte zonder weerstand te bieden overgaf. COMMUNISTEN IN INDIA WORDEN ACTIEF. De „New York Times" meldt dat het nieuwe doel van de communistiscne partij in India is een revolutionnair le ger te scheppen, dat zijn basis moet vinden in „het verlangen der boeren naar grondbezitf'. Dit nieuwe „revo- lutionnaire boerenleger" zou dan „Pan dit Nehroe en andere vertegenwoordi gers van de Indiase burgerij" met ge weld het gezag moeten ontnemen. „Indien deze politiek succes heeft, zal de nieuw benoemde secretaris-ge neraal van de Indiase communistische partij, Rajeshwar Rao, de Mao Tse- Toeng van India worden", aldus de „New York Times". WARMENHUIZEN, 24 Juli 20.700 kg aardappelen; Schotse muizen 10.30- 12,10; grove 10,1010.50; drielingen 6.606.90; eigenheimers 11,501Z.20; 2500 kg rode kool 5.50. ■pOElV ik als kind voor het eerst het woord forens hoorde, dacht ik aan een bepaald dierenras, dat aVaen tiert in nauwe opgesloten ruimten, welke wel wat weg moesten hebben van de kleine roofdierengallerij. Nu ik geen kind meer ben, maar tijdelijk forens, ervaar ik, dat mijn pril voorstellings vermogen nog niet zo dwaas was. Het de huisgenoten angst aanjagend heen en weer geloop van de badkamer, waar wèl een scheerkwast doch géén klok staat, naar de eetkamer, waar wèl een klok, maar géén scheerkwast hangt, verraadt in mij de ware forens. De kinderen staan in stomme verbazing hun vacantie bot te vieren bij het zien, hoe Pa een kop thee van 100 gr naar binnen zuigt en tegelijk een boterham met jam verscheurt. Dan zien zij hem als de Saint voorbijschie ten, waarna het schouwspel voor de buren begint, die in dat kleine plaatsje Slijkhuis ook niet iedere dag zien. De overwegwachter, die juist mijn trein er voor zal vrijwaren, dat ik deze te pletter loop, houdt de bomen op een kiertje, aangezien hij goede vrienden met mijnheer den Hollanders wil blij ven. Dan hang ik acht minuten tus sen twee bagagenetten met de reuk van alle ochtendbladen der gerouti neerde forensen in mijn neus. Op het grote station in de stad begint de wed loop naar de echte trein, die nu nooit eens even zal wachten. Als ik dan na een pijnlijke reis van het midden des lands op het Amstelstation mijn vin ger uit de schuifdeuren kan halen, cmdat er gelukkig een medeforens is, die daar uitstapt, kan ik ook even adem halen. Het is nu zo ver, dat ik onder be handeling van een hartspecialist ben. Hij heeft me aangeraden een tijdje naar buiten te gaan. JANSSEN

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3