Groot machtsvertoon van Schulte en Pronk De scheepsramp op het IJselmeer DÊBRALINE Koninklijke dagorder voor K.N.I.L. Van Esi en Bakker onttroond Drie'maal is scheepsrecht Elen en boeie Li'mmen Akersloot Bergen Beemster Egmond aan Zee Bridge-drive HEILOO Oe Avondvierdaagse HET CHINESE BEELDJE Het Radioprogramma DINSDAG 25 JULI 1950 De wielerenthousiasten hebben gisteravond in het Stadion machtige en on vergetelijke momenten meegemaakt. Daar was in de eerste plaats het lang verwachte duel tussen Schulte en Van Est in de achervolging. Velen hadden Van Est, die op dit nummer vorig jaar het Nederlands kampioenschap behaalde, de beste papieren toegedacht. Schulte, zo redeneerde men, heeft langzamerhand op dit zware nummer afgedaan en in ieder geval zal de jeugdige Van Est hem wel tot capituleren weten te dwingen. Nu, die blonde reus uit Den Bosch heeft nog lang niet afgedaan. Van Est werd kansloos geslagen. Het stayersnummer bracht eveneens twee oude rivalen in de baan. Weliswaar hadden voor dit kam pioenschap negen renners ingeschreven doch slechts twee, hoogstens drie van hen, mogen zich met recht stayer noemen. Het was reeds van te voren bekend dat de Nederlandse kampioen Kees Bakker met Jan Fronk een hard duel zou moeten voeren. Dat Bakker, zonder ook maar een moment een bedreiging voor Pronk te zijn geworden, zijn titel zou afstaan, hadden wij echter niet verwacht. Op overtuigende manier heeft Fronk deze Noordhollandse aangelegenheid in zijn voordeel weten te beslissen en wij zijn er van overtuigd dat de titel terecht is gekomen bij de renner die, op dit moment, hierop het meeste recht heeft. kunnen meedraaien. Op dat moment zette Pronk namelijk een enorme aan val in, met de bedoeling een ronde op De Best en Bakker uit te lopen. Pre cies tien ronden verder zat Remkes op acht, Domhof, Van Gent en Boeyen op drie en Vooren en Matena op twee ronden. De bedoeling van Pronk werd echter slechts gedeeltelijk ten uitvoer ge bracht. Alleen De Best had geen ant woord op de enorme spurt van de man uit Heiloo. De Best werd gelapt en hij kon zich niet eens verzetten toen Pronk in hoog tempo zeer gemakkelijk pas seerde. Bakker was echter een minder gewillig slachtoffer. De Zaankanter kwam weliswaar op 3/4 ronde te zit ten, doch verder kon Pronk het, voor lopig niet brengen. Integendeel, Bak- Tot driemaal toe moest de starter voor Schulte en Van Est zijn pistool afvuren. De tweede maal kreeg Schulte na twee of drie ronden, een lekke band zodat de wedstrijd afgebeld moest wor den. Van Est was kennelijk van mening dat die lekke banden van Schulte niet zo maar per ongeluk kwamen. Op wel luidende toon gaf hij hierover zijn mening en de supporters van de man uit St. Willibrord meenden eveneens dat Schulte die lekke banden arran geerde om Van Est uit zijn evenwicht te brengen. Als dat de opzet van Schul te is geweest had hij een volkomen ver keerde, en bovendien onsportieve, tac tiek gekozen. De derde maal dat Van Est op zijn fiets klom was hij tot bers tens toe geladen en na twee ronden jiad „Blonde Gerrit" reeds een achter stand van ongeveer vier meter. Doch in de derde ronde kwam Schulte terug en in de vierde gloeiden de controle- lampjes alweer tegelijk aan. Met de regelmaat van een klok liep Schulte r.u verder uit en de laatste honderd me ter kon hij, rechtop zittend en wui vende met zijn valhelm, uit rijden. De man die twee jaar geleden kans zag cm de grote Coppi te verslaan, zou gisteravond zonder twijfel een wereld tijd hebben gemaakt als hij die laatste honderd meter op volle toeren had blijven draaien. Nu bleven de chrono meters op 6 min. 25 sec. stil staan. In de rit tegen Coppi, welke onze land genoot destijds de titel van wereldkam pioen opleverde, had hij 6 min. 21 sec. nodig. Dat Van Est voor dit machtige geweld van Schulte het hoofd moest buigen valt dus niet te verwonderen. „Motoren in de baan" Negen liefhebbers voor de titel van Nederlands stayerkampioen stelden zich gisteravond na afloop van het machtige duel tussen de twee Braban ders voor de ere-tribune op. Er waren twee debutanten bij, Arie Vooren on Gerrit Boeyen. De overigen waren ou de bekenden die wij met de Nederland se kampioenschappen steeds weer in de baan zien verschijnen en ieder jaar weer, met uitzondering van Pronk, Bakker en De Best, met tal van ronden achterstand de strijd zien beëindigen. Ook dit jaar vermochten Domhof, Van Gent, Matena en Remkes, evenals de twee debutanten, slechts een zeer on dergeschikte rol spelen. Aanvankelijk scheen het of deze renners nog een woordje zouden meespreken. Nadat 80 ronden waren gereden, waarin Pronk op zijn gemak de kop had veroverd en soepel draaiende het tempo aangaf, hadden Domhof, Van Gent en Boeyen slechts een ronde achterstand. Alleen Remkes viel met zijn vier ronden wat uit de toon. Maar nauwelijks was de 81e ronde ingegaan of het werd dui delijk dat deze renners bij de gratie van Pronk en Bakker het tempo hadden ker had nog wat in reserve om zijn achterstand terug te nemen en hij nes telde zich weer rustig op veertig meter achter Pronk. Of het nu de bedoeling van Bakker en zijn gangmaker Van der Bosch is geweest om, vlak voor het einde, een aanval op Pronk te wagen weten wij niet. Het zou in ieder ge val een zeer doorzichtige tactiek zijn geweest en zover lieten Pronk en Wiersma het niet komen. Met nog 30 ronden voor de boeg ging Pronk weer op zijn rivaal af en weer kon hij in be trekkelijk korte tijd 3/4 ronde op Ban ker uitlopen. Ronde na ronde groeide deze voorsprong aan en nog voor het ingaan van de laatste tien ronden dwong Pronk zijn tegenstander op de knieën. De wedstrijd was „bekeken" en Pronk had de rood-wit-blauwe trui weer van Bakker heroverd en wel op overtuigende wijze. De Best werd, mtt drie ronden achterstand derde en debu tant Vooren deed het waarlijk niet slecht door beslag te leggen op de vierde plaats met zeven ronden achter de winnaar. Pronk had voor de 100 kilometer 1 uur 18 min. en 25 sec. no dig. Dat betekent dat hij slechts één minuut beneden het baanrecord van Blekemolen, dat in 1931 werd geves tigd, bleef. Hierbij moeten wij wel be denken dat Elekemolen deze tijd maak te toen het nog toegestaan was de rol van de motor op veertig centimeter te plaatsen. De .stayers van tegenwoordig rijden op z -tig centimeter waardoor zij minder 'oordeel kunnen trekken van hun gangmaker. %jmduJünxien genezen snee mei ZWITSAL LevertroonzalJ (J moei hef in huis hebben ^ANGEZIEN ik er eenmaal ingelopen ben door een verzekeringspolis tegen alle mogelijke heffingen „in eens" niet goed te Zegen, hen ik tegenwoordig op mijn qui vive hij elk gedrukt stuk met cijfers. De juffrouw, die mij in de cajeteria bediende, legde mijn bon achteloos opzij, toen ze de traditionele croquette opdiende. Maar ik wist het al. Dat prijslijstje van 10 tot 425 cent moet men goed bewaren anders wordt men aangeslagen voor het hoogste bedrag. Dat is nooit vol te houden voor de rechter, dacht ik. Als ze je met het eten niet bang kunnen maken, doen ze het met een papiertje Maar het eten is er goed, dus at ik de halve menukaart op, d.w.z. de helft van de spijzen, die daarop stonden. De serveuze had kennelijk plezier in mijn vacantiehonger en animeerde met koffie en slagroom en kaas en ijs en al die dingen, die bij een goed maal horen. Toen ik voor 850 cent opgegeten had vond ik het welletjes. Als desert at ik mijn prijslijstje op, dat de juf met alle mogelijke leuke blauwe streepjes had voorzien. Na dit herkauwen van alle' wat ik reeds genuttigd had ai duurde dit runderexperiment maar kort begon ik verdwaasd naar die bon te zoeken, leder is er aan te pas gekomen en ik was al bang voor een röntgenologisch onderzoek, toen de chef van de zaal veel verontschuldi ging kwam zeggen, dat ik de hoogste prijs van het papiertje moest betalen zijnde 425 cent. Na een licht protest een goed diner maakt mij nooit boos heb ik maar toegegeven. Morgen naar een andere eetgelegen heid met dit systeem. JANSSEN Nadere bijzonderheden over de toedracht Inzake de scheepsramp op het IJsel- meer waarbij ten onder zijn gegaan de baggermolen „Nederland" en de woon ark R. H. 2, beide van de fa. Houwing te Alkmaar, vernemen wij nader dat de vaartuigen eerst enige dagen te voren geheel bedrijfsklaar en volstrekt zeewaardig waren opgeleverd door het speciaalbedrijf B. P. de Groot te Weesp. De sleep was op weg naar Groningen, waar de fa. Houwnig baggerwerk zou gaan verrichten. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur voer men naar Muiden, nadat het per soneel al het materieel zeewaardig had gemaakt. Hoewel het stralend weer was is de heer Houwing persoonlijk aan wal gegaan om zich op de hoogte te stellen van de weersverwachtingen. Deze luid den: Plaatselijke regenbuitjes, terwijl de ophanden zijnde depressie vanaf de oceaan door de zuidelijke warmere luchtlagen practisch zonder uitwerking zou blijven. Op grond hiervan is de overtocht toen begonnen. Bij het verlaten van de haven van Muiden is de vaarsnelheid gecontro leerd, welke 7 a 8 km bedroeg. De zuiger was van een goed werkend kompas voor zien; de nodige zeekaarten waren aan boord. Alle seinlichten werden in orde bevonden, er waren zwemvesten en reddingsgordels aan boord, een red dingssloep was aanwezig, terwijl zich op de zuiger ook nog een goede roei boot bevond. Ten slotte voer in de sleep nog een zeewaardige motor-directie- sleepboot mede. Omdat twee leden van de bemanning (runners) op de baggermolen eerst se dert kort in dienst bij de firma waren, dus eventueel nog wat onwennig zouden kunnen zijn, had de heer Houwing be sloten de reis zelf mede te maken. Kort na het verlaten van de haven van Muiden heeft de schipper van de zuiger, Joh. Moorlag, na overleg met de heer Houwing aan de machinist K. Bakker (die met zijn gezin op de woonark verbleef) geadviseerd zijn viouw en drie kinderen op de zuiger te laten overstappen. Bakker achtte dit niet nodig. Enige tijd later is Moorlag nogmaals met Bakker gaan praten en zijn de vrouw en kinderen overgestapt. De wind was matig Zuid-West. Na het passeren van Pampus stuurde men N.N.W. Door een verstopping van de olieleiding van de motor van de zui ger-sleepboot viel deze motor een tijd lang uit en dreef men door de naar het Westen gedraaide wind naar het Oosten af. De Westenwind werd steeds sterker; men kon hiertegen niet op tornen en is ten anker gegaan in de hoop, dat het weer gunstiger zou wor den. Besloten werd dan het kanaai van Ramspol binnen te lopen. Toen het weer Zondagavond in plaats van beter steeds slechter werd, meende men de vrouw van Bakker en de kin deren aan de wal te moeten zetten; besloten werd de baggermolen en de woonark (welke aan de molen vast zat, evenals de motorboot) op een lange draad van 200 M. voor anker te leggen. Doordat de draad bij het uit vieren onklaar liep, is de molen dwarszee gekomen en is vermoedelijk de schuifdeur van de machinekamer opengeslingerd. Doordat er af en toe golven van ruim twee meter stonden, kreeg de molen door die openstaande deur zoveel water binnen, dat zij spoedig zodanig slagzij maakte, dat ze omsloeg. Men bleef nog enige tijd in de buurt en heeft geconstateerd, dat de molen op zijn kant dreef en dat de ark en de motorboot „Warmolt" (met de molen als anker) drijvend waren. Daarna is men naar Enkhuizen opge- stoomd. De volgende morgen is de be manning met de zuiger, hoewel het nog slecht weer was, teruggevaren en ontdekte men, dat tijdens de nacht ook de ark gezonken was. Men heeft toen de „Warmolt" op sleeptouw ge nomen en is behouden in Enkhuizen aangekomen. Van levensgevaar, roekeloosheid of onbezonnen besluiten kan hier geen sprake zijn geweest. BESTE EMMIE, Je hebt niets te veel gezegd van Snel! Behalve voor vliegensvlug vatenwassen gebruik ik het nu ook voor m'n wolwas. Die ziet er weer uit als nieuw, zélfs de kleertjes van baby! Al m'n kennissen gebruiken reeds Snel en iedereen vindt het, voor 40 cent per fles, maar wét voorde lig! Hartelijke groeten van LIEN P.S. Heb jij al gemerkt hoe prach tig schoon de vaste wastafels wor den met Snel? OVERMATIG TRANSPIREREN VAN HANDEN.V0ETEN EN OKSELS is niet alleen hinderlijk voor U- zelf maar ook voor Uw omgeving. Snelle en afdoende bestrijding door plaatselijk betten (deppen) met HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN INSTELLING VAN ERE-PENNING In de Vrijdagavond te houden ver gadering van de Raad onzer gemeente zal een voorstel aan de orde komen tot insteling van een ere-penning en een gemeentemedaille. Voorts bevat de agenda voorstelen tot het verlenen van een subsidie aan het instituut „Steun Wettig Gezag" en tot het verkopen aan de heer Terenstra te Beverwijk van het gehele bouwterrein aan de Kapel- weg. HOOFD O. L. SCHOOL VRAAGT ONTSLAG. Het hoofd der O. L. school, de heer C. Bakker, die onlangs benoemd werd tot leraar aan de landbouwhuishoud- school te Purmerend, heeft thans met ingang van 1 Septmber ontslag ge vraagd uit zijn betrekking. Subsidie Volkshogeschool geadviseerd Aan het verslag van de commissie van rapporteurs over het verlenen van subsidie aan de Volkshogeschool te Bergen ontlenen wij het volgende. Een der leden vroeg of wij met de Volkshogeschool wel op de goede weg zijn. Dit lid vernam, dat het vorig jaar een Duitser een cursus gegeven had. Hij kan wel een nazi geweest zijn! Een ander lid sloot zich hierbij aan en wees op het feit dat vele fabrikan ten direct of indirect de Volkshoge school steunen. Stellig zal het onder wijs hierdoor beïnvloed worden. Een lid verklaarde, dat zijn fractie het Volkshogeschoolwerk zeer waardeert en vroeg zich af of de voorgestelde subsidie wel hoog genoeg is. Anderen hebben opgemerkt, dat Gedeputeerde Staten eerst een bedrag van f2500. aan subsidie wilden verlenen. Door een voorstel uit de Staten is dit verhoogd tot f5000.Bovendien zijn er dan nog de bijdragen van de werkgevers, die voor hun werknemers het cursusgeld betalen. Deze leden konden de sugges tie om de subsidie te verhogen niet steunen. Opgemerkt werd nog, dat het werk in het beginstadium verkeert. De Staten dienen beter ingelicht te zijn. Waarom werd er geen jaarverslag aan de Staten ter inzage gegeven? Een lid vroeg of aan de subsidie voorwaarden verbonden zijn. Het in de commisie aan wezige lid van de Ged. Staten deelde mee, dat deze met veel belangsteling het werk van de Volkshogeschool vol gen .Het heeft een goede naam Het college is het nog niet bekend dat een Duitser docent geweest is. Er komen steeds meer particulieren en gemeentebesturen, die het werk steu nen. Het is niet onmogelijk, dat de provinciale subsidie op den duur sterk verminderd wordt. De inventaris van de slaapzaal moet nodig vernieuw wor den. Daarom vragen Ged. Staten om f5000.Einde 1951 zal de situatie op nieuw bezien worden. De verslagen en de financiële overzichten zijn de basis voor de subsidie. Stellig kunnen deze ter inzage gegeven worden. De commis sie adviseerde de voordracht te aan vaarden. Brandweer en bevolking Op initiatief van de Vrijwillige Brandweer uit Bergen en in overleg met de heren M. K. Fehres, inspec teur voor het Brandweerwezen en L. A. Ankum, voorzitter van de Noordhol landse Provinciale Brandweerbond, zal in het weekeinde van 26 op 27 Augus tus op de Volkshogeschool te Bergen een bespreking gehouden worden over de ontwikkeling van de Vrijwillige Brandweer in de provincie Noord-Hol land. Deze bespreking zal vooral de brandweercorpsen interesseren. Zaterdagmiddag houdt de heer L. A. Ankum een inleiding over het grote belang van een goede voorlichting ten aanzien van het brandweervraagstuk. Hierna spreekt de heer M. K. Fehres over de vraag in hoeverre de Vrijwil lige Brandweer maatregelen kan nemen tot het voorkomen van brand. Beide lezingen zullen toegelicht worden met lichtbeelden, 's Zondags zal in de mid dag de heer J. Blauw, brandweercom mandant te Bergen, de factoren be spreken, die de mogelijkheden van de plattelands-brandweer bepalen om aan de hand daarvan te laten zien, wat de Vrijwillige Brandweer aan voorlichting moet doen om brand te voorkomen, 's Avonds draait er een film over de brandweer en de voorlichting in Ame rika. Zoals altijd bestaat er een ruime gelegenheid tot gedachtenwisseling. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes C. G., z. van M. Kleverlaan en J. C. de Waard. Gijsbertus N. M., z. van J. Henneman en N. C. Ruiten burg. Elisabeth G. F., d. van J. Deen en G. J. van Scherpenseel. Getrouwd: Comelis J. Roosloot en Ca- tharina Appelman. „Waardige erfgenamen van een groots verleden" H.M. Koningin Juliana heeft heden de volgende dagorder uitgegeven: Aan de officieren, onderoffi cieren, korporaals en soldaten r van het Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger, waar zij zich ook mogen bevinden. Met ingang van 26 Juli 1950 houdt het Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger op te bestaan. Met .die dag eindigt zijn lange, be wogen en roemrijke historie van bijna 120 jaren. Uw vaandels, waarvan er vier de Militaire Willemsorde dragen als hoog ste dapperheidsonderscheiding, tonen de daden aan van moed, beleid en trouw, die zo talrijk zijn in de ge schiedenis van het Koninklijk Neder lands Indonesisch Leger. Nooit werd tevergeefs een beroep op u gedaan. Trouw hebt gij door de tijden heen uw plicht vervuld. Ik besef, Jat thans de overgang naar een ander leger of naar de burger maatschappij in uw aller leven diep in grijpt en begrijp zeer wel de moei lijkheden, die dit voor velen uwer meebrengt. Ik voel echter bij dit woord niet al leen achterom te mogen zien, maar met u de blik vooruit te moeten rich ten. Dit vooruitzien is voor u persoon lijk zeer verschillend. Maar moge het allen gegeven zijn, een nieuwe plaats in de maatschappij zo nodig met vol harding te zoeken en te vinden, een plaats waar gij,- zij het als burger of militair, aan de weerbaarheid en de opbouw van uw landen uw eigen, waardevolle bijdrage kunt leveren. Mensen van verschillende volksaard, die in één leger een eind-weegs zijn Feest in de Beemster Tijdens de Beemster Feestweek, die van 23 tot 30 Juli gehouden wordt, zal de Beemster Gemeenschap enige voor stellingen organiseren. Allereerst wordt Dinsdagavond een opvoering verzorgd door „De Flierefluiters" uit Landsmeer van het drama „Waar vind ik rust. Donderdag staat in het teken van de paardensport. De kampioenwedstrijden van Noord-Holland zullen er verreden worden. De Landelijke Rijvereniging „De Wieringermeerruiters" geven er tevens een uitgebreide demonstratie. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland zal het middag programma van de Ruiterdag bijwonen en vermoedelijk na afloop van de pa rade de ereprijzen uitreiken. De kinderfilm „De avonturen van Jopie Slim" zal Vrijdagmiddag draaien, 's Avonds zal „De ontembare nachte gaal" vertoond worden. De feestweek wordt besloten met een grootse opvoe ring d-oor de „Djiguiten-Kozakken" en een groot vuurwerk. Gedurende de ge hele week zal er volop gelegenheid zijn tot dansen en kermisvermaak. De uitslag van de in Bellevue ge houden bridge-drive is als volgt: A-klasse: 1. de heren WinkelW. Dekker 52% pt., 2. fam. D. Barleens 52 pt., 3. fam. Hajomdesv. d. Meu- len 48% pt., 4. fam. Hooning 39 pt., 5. fam. v. Leeuwen 38% pt, 6. de he ren De LangeJonker 36% pt., 7. de dames DekkerHartgrink 35 pt., 8. de heren WillemzeVerbrugge 34 pt B-klasse: 1. Gebr. Dekker 34% pt., 2. de heren JegersGroen 33% pt., 3. fam. Pam 30% pt., 4. fam. Hamburg 29% pt., 5. fam. C. Barleeus 28% pt., 6. fam. Dekker 23% pt. De paren, die bovenaan staan in A en B ontvangen 1 pakje sigaretten en 1 doos bonbons. samengegaan en daarbij lief en leed hebben gedeeld, hebben een onderlinge band, die niet kan worden geloochend. Gij allen kent het karakter van het andere volk, zodat op u de taak rust, het verdere goede samengaan van deze volkeren mede te helpen bevorderen. Boven de maalstroom van de moei lijkheden van een grote overgang uit, ziet de moedige en tot offer bereide soldaat verder en blijft met inzet van zijn volle persoon alles veil hebben voor wat hem het hoogste is, dat hij op aarde tot nu toe heeft gediend. Nederland laat u gaan, Indonesiërs, in het volle vertrouwen, dat gij de goe de zaak van uw land trouw zult we ten te dienen. Nederland verwelkomt u terug, Ne derlanders, in zijn midden en ontvangt u naar zijn beste vermogen. Ondanks onze moeilijkheden zullen wij het u toch moeten klaren. Toont u allen de waardige erfgena men van een groots verleden, door in deze nieuwe levensperiode even goed ta weten wat gij wilt als voorheen. De Almachtige moge u allen behoe den en leiden. Juliana. ALKM. SCHAAKKAMPIOEN SCHAPPEN Gisteravond werden in het club lokaal van V.V.V. de wedstrijden om bovengenoemde kampioenschappen voortgezet. De volgende resultaten werden behaald: Hoofdkl.: E G. KayserA. Beem- sterboer 10; A. VisJ. Veis 01; H. DageletD. Appel Sr 1—0. Eerste klasse: J. BastiaanseJ. v. Loo 10; P. v. d. StruysG. S. Groene- woud af gebr.; J. de Wolf—J. de Ruiter afgebr. Tweede klasse: Mej. C. Bouman—B. Nijman 0—1; mevr. Veis—J. Boekei 1—0; mevr. Dagelet—P. Denker 1—0. Morgen officiële opening In 1949 werd te Heiloo de eerst» Avondvierdaagse per fiets gehouden. Dit jaar is de mogelijkheid zelfs aan wezig, dat de Avondvierdaagse ook per Solex kan worden gereden. Dis is een attractie méér. Er blijkt grote belang stelling te bestaan voor deze Avondvier daagse, welke georganiseerd is door bestuurleden van de V V V en de amenwerkende Middenstands verenigingen. Deze gezellige fiets tochten die door prachtige gebieden rond Heiloo plaats vinden hebben zo'n goede naam gekregen, dat de deelname groter is dan het vorig jaar en dat het secretariaat erop is ingesteld, dat nog velen op het laatste moment zich zul len melden. Voor zakenmensen, die zich over het algemeen Zaterdagsmiddags slecht vrij kunnen maken, is de gele genheid geschapen, reeds hedenavond te starten, zodat deze vierdaagse offi cieus hedenavond wordt geopend. Morgenavond zal de opening echter of ficieel met het doorknippen van een lint, plaats vinden. Dan zal de grote stroom van tourfietsers zich in bewe ging zetten en zullen velen de schoon heid van de omgeving pas goed kunen zien. De rou'e die hedenavond verreden wordt is zoals die in het programma boekje voor aZterdag staat geonteerd. De aandacht wordt rop glvstigdtaoni De aandacht wordt erop glvestigd, dat in het duin- en bosterrein niet mag worden gerookt en dat het bordje „ver boden toegang" nie tgeldt voor de deelnemers. VAN MARSDIEP TOT IJ In de haven van Den Helder is een Poolse motorsloep binnengelopen die op weg was naar Tanger (in Noord-Afri- ka) met aan boord drie mannen, een vrouw en een kind. De opvarenden wa ren vorig jaar uit Gdynia naar Zwe den gevlucht. Bij een door wereld kampioen P. Roozenburg te Den Hel der gehouden simultaan-seance wist hij 30 van de 48 partijen te winnen; 14 partijen eindigden in remise en slechts 4 werden door de wereldkampioen ver loren. Te Schagen is de restauratie in het stationsgebouw opgeheven. Bij de in Zaandam gehouden wed strijden om het kampioenschap red dend zwemmen toonde de Haarlemse Reddingbrigade zich favoriet. De IJmuider brigade leverde de beste jeugd-prestatie. Door '»YR4 GAY «KXSfr 13) Juffrouw Cartwright sprak. „Spreekt u maar eens met het meisje Haar naam is Celia Hollis" Ze begon te gichelen. „Het grappigste is nog juffrouw Page. dat ze precies zo'n hoed op heeft als u!" Julie kookte. „Mijn hoed is een ex clusief model!" sprak ze koeltjes. „Nou, misschien was het niet pre c i e s dezelfde", gaf de vrouw toe ter wijl ze Julie's hoed nog eens goed be keek. „Nu ik er nog eens over denk herinner ik me dat er twee rose vo geltjes op zaten, terwijl u er maar éên heeft, en het stro was licht geel in plaats van grijs. Maar het effect was wel zowat hetzelfde!" Ze gichelde weer. „Net een vogelnestje van een wolk gemaakt". Julie begon de trap te bestijgen en maakte aldus een eind aan de con versatie. Juffrouw Cartwright riep haar nog achterna: „Ik weet zeker dat u juf frouw Hollis aardig zult vinden. Zo'n aardig beschaafd meisje. Ze komt uit Santa Cruz of Monterey of zo'n der gelijke plaats. Ze zei dat een van haar vriendinnen haar het adres van dit flatgebouw had gegeven. Ik liet haar bil u binnen. Ik hoop dat u het samen, eens kunt weiden". Julie was stokstijf blijven staan ■Heeft u haar bij bij binnen gelaten?" Door haar woede bleven de woorden haar in de keel steken. Op dat ogenblik ging de telefoon in de kamer van de concierge en iuf- frouw Cartwright ging naar binnen en sloot de deur achter zich Wat juf frouw Cartwright betreft was hiermee het onderwerp gesloten. Julie liep de trap op. Ze dacht: Wel heb ik ooit! Om daar een vreemd mens in mijn kamer te laten! Ik weet hoe juffrouw Cartwright er het land aan heeft deze trap op te waggelen, dus zal je zien dat ze dat vreemde kind gewoon de sleutel heeft gegeven en haar heeft gezegd maar naar boven te gaan. Hoe durfde ze! Hoe drufde juffrouw Cartwright zoiets te doen! Ze draaide zich om en rende de trap weer af. Ze kon de woede die in haar kookte niet bedwingen. Het kon haar niets meer schelen of juffrouw Cart wright een gemene streek zou uitha len en haar de kamer opzeggen. Al les zou toch al bedorven zijn als ze een vervelende, kletsende medel- woonster kreeg. Jasper, de portier, hanneste op zijl oude, wankelende benen in de hall rond. Juffrouw Cartwright kwam weer te voorschijn uit haar kamer en liet een glinsterende lichtstreep ach ter op het imitatie Oosterse tapijt, ter wijl destijve hooggerugde stoelen die ter versiering in de hall stonden, fel werden belicht. Juffrouw Cartwright begon Jasper een standje te maken, omdat hij hei ganglicht had laten uitgaan. Julie liep op juffrouw Cartwrigh toe. Luistert u eens. Ik wil geen medebewoonster hebben," barstte Ze uit. „Ik voel er niets voor om een an der bij me in de kamer te hebben. Ik wens niet, dat u me dat opdringt. Het is niet wettig. Mijn huis is mijn alles." Ze kookte van woede bij het denk beeld, dat juffrouw Hollis daar in ging voort: „Ik heb mijn rust nodig Ik moet rollen uit het hoofd leren, dus ik moet absoluut alleen zijn. Ik moe me helemaal kunnen ontspannen als ik niet in de studio werk. Ik wil geen medebewoonster hebben. Begrepen Het kan me niets schelen wie dat kind hierheen heeft gestuurd. Het kan me ook geen steek schelen of ze aar dig is. Ik ga nu naar boven om haar te vertellen uit mijn kamer te ver dwijnen en eruit te blijven ook." Het gezicht van juffrouw Cart wright begon blauw aan te lopen. Ze mompelde iets onverstaanbaars. De oude Jasper verkneuterde zich inwendig en zei: „Dat was duidelijke taal, juffrouw Julie!", terwijl hij naar de gangkast liep om de ladder te ha len. (Wordt vervolgd) VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten OKI 6, 8 en 11 uur. - 6.15 Tom Erich. 6.30 The Skymasters. 7.00 Kent u de vrouwen? 7.25 Paris vous Parle. 7.30 Lichte noten, blijde tonen. 8.15 Wiener Geschichten. 9.15 Buiten lands overzicht. 9.30 Vlinders en bloemen. 10.15 Indrukken over televisie. 10.25 Sonate voor vioolsolo. 11.15 Strijkkwartet. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. - 6.00 KRO Minstrelen. 0.20 Tour de France. 5.30 Strijdkrachten. 7.15 Vierdaagse afstandsmarsen. 7.25 Dit is leven. 7.40 Herinneringen aan Richard Tauber. 7.45 Voor de jongeren. 8.12 „Dode zielen", luister spel. 10.20 Actualiteiten. 10.30 Liederen van Charles Gounod. 10.40 Bewaar het u toever trouwde pand. 11.15 Om het Schaakkampioen schap van Nederland. 11.20 Avondconcert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Weens Kadio-orkest. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Roth-kwartet. 10.00 Moeilijkheden en moge lijkheden. 10.05 Moi gen wijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 De Mijlpaal. 11.30 Populaire Nonstop. 12.00 Promenade-orkest. 12.38 Accordeola. 1 15 Orgelbespeling. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Ge sproken porrtet. 2.15 Oratorium van Handel. 9,msi)oeld door de zee- 3-40 Strijkorkest. Inn iï;ra.ge" *1™* Vr& 4>30 De Regenboog. 5.00 Wat xs de wereld wijd. 5.30 Orgelspel. Irii ?.egeringsuitzendin8- 6.15 Tour de France 6.30 R.V.U. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Werkers in de Marshall-landen. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 I.R.F.-conferentie. 8.05 Op de korrel. 8.15 Omroep-orkest. 9.15 „Trilby" hoorspel. 10.25 Kwartet Jan Corduwener. 10,45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Dansmuziek. ^*kVERSUM H, 298 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 17, 8 en 11 uur. - 8.15 Te Deum laudamus. 8.45 Gram muziek. 9.00 Ochtend bezoek. 9.30 Richard Strauss-concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concert. 1130 Ensemble ..Selecta 12 00 Feste Romane. 12.33 En semble Lachman. 12.55 Vierdaagse. 1.15 „Ti- roler Geschichte". 1 45 Symphonie. 2.30 "Ne derlandse muziek. 3.0t leugdkoor 3.25 Swee- nnck-kwartet. 3.55 Hawaiïan-muziek. 4.15 voor onze meisjes en jongens. 5.00 Orgelcon cert. 5.45 Franse volksliedjes 6 00 Onze Ne- inndse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. J5 Onder de NCRV -leeslamp. 7 30 Suite. 40 „Vandaag". 8.05 Disco-actualiteiten. 8 10 Relais met de B.B.C. 8.55 Een Amerikaan over Amerika. 9.15 Nederlands Vocaal-kwartet. 9 30 Trio Fantasia. 10.00 Nederlands Kamermuziek. 10.45 Avondoverder.king 11.15 Om het Schaakkampioenschap van Nederland. 1120 „Sans Souci". 11.50 Orkest.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3