G. B. Shaw (grootste sarcast aller tijden) werd 94 jaar Opnieuw een mooie kans voor gedemobiliseerde militairen De Coöperatie en de landbouw Profeet, die in eigen land geëerd wordt „Alleen een gek houdt van verjaarswensen" Millionnair, die zucht onder belastingdruk Scheepvaartberichten In twee jaar M.T.S.-er Dit is ook oorlog... INGEZONDEN STUK HET CHINESE BEELDJE -xxxx- Het Radioprogramma ©oor de krachtig WOENSEDAG 28 JEU 1950 (Van onze correspondent te Londen). pEORGE BERNARD SHAW, de wereldvermaarde Engelse toneelschrijver, wiens werken nu tijdens zjjn leven al tot de grote Engelse klassieken gerekend worden, viert vandaag zjjn 94ste verjaardag. De wereldberoemde vegetarische phllosoof is nog steeds even scherp van geest. Dageiyks werkt gij nog aan ideeën voor nieuwe stukken en elke week verzendt hij stromen van zUn beroemde sarcastische briefkaarten over de duizend-en-één onder werpen waar mensen uit de gehele wereld zijn opinie over vragen. Onver minderd is ook zijn stortvloed van Ingezonden stukken aan de Engelse dag bladen over allerlei actuele onderwerpen. Vele ervan zijn helaas dikwijls tè venijnig-kwetsend voor publicatie! nam de jonge Shaw eerst een kantoor baantje aan op een woningbureau in Dublin, maar hield dit niet lang uit. HU vertrok naar Londen, waar zyn moeder inmiddels de kost was gaan verdienen met het geven van muziek lessen, daar de zaken van zyn vader op de korenbeurs te Dublin heel slecht gingen. Gedurende zijn eerste negen jaren in Londen voelde Shaw zich een volkomen mislukkeling, omdat hij in die hele periode met schrijven niet meer dan ƒ60 in totaal had kunnen verdienen. Hij werd prikkelbaar, ge- fi.B.S. woont in het dorpje Ayot St. Lawrence, een paar uur sporen ten noorden van Londen en hoewel het kleine postkantoortje daar op zijn verjaardagen de enorme gelukspost bijna niet kan verwerken, is de grote man maar half met al die felicitaties ingenomen, ofschoon hij overigens van eerbetoon bij zijn premières beslist niet afkerig is. Maar verleden jaar, op zijn 93e verjaardag verklaarde hij „alleen een gek wil gelukgewenst wor den met het feit, dat hy oud wordt". Sinds de dood van zijn vrouw in 1913 voelt G.B.S. zich dikwijls een zaam, naar zijn huishoudster, mevr. Laden, ons vertelde, maar hy wil dit niet toegeven en houdt hardnekkig vol, dat hy volkomen gelukkig is met zjn eigen „eminente" gezelschap. Ondanks zijn hoge leeftijd is dit li teraire genie elke ochtend vóór acht uur al aan het werk en gaat pas om middernacht naar bed. De hele dag door drinkt hy tomatensap en vruch tensap. Tussen zijn werk door speelt hij af en toe piano en zingt er soms nog by ook, of wandelt door zijn grote tuin met zijn geliefde vyftig-jaar oude hoed op. Hij verlaat de laatste jaren zelden het dorp, behalve voor Lon- dense premières van zyn eigen stuk ken. Tegen de vele touristen, die door het dorp lopen in de hoop hem ergens te zien, zegt hy als hy ze tegen komt: „Ja hoor, kyk maar goed, dat issie." Slechte leerling. Shaw werd op 26 Juli 1856 te Du blin in Ierland geboren in een familie, die tot de zgn. „plattelandsadel" be hoorde. Zijn vader was George Carr Shaw, een zoon van de districts-ma- gistraat van Kilkenny. De familie was onbemiddeld, maar muzikaal en artis tiek zeer begaafd. Shaw's moeder was buitengewoon muzikaal, hetgeen G.B.S. van haar geërfd heeft. Voor zijn 15e jaar was hy vertrouwd met de werken van alle grote Europese componisten. Zyn ouders konden geen universiteitsopleiding voor hem bekos tigen, zodat Shaw alleen een soort uit gebreide lagere school doorlopen heeft in Dublin, de Wesley School genaamd, die later omgedoopt werd in het Wes ley College. Shaw was verre van een uitblinker op school en was meestal zelfs de laagste van zijn klas. Na de Wesley School doorgesukkeld te zijn Aldabi, R'dam—Buenos Aires, pass. 24-7 Ka narische Eilanden Alderamin, Chittagong— h'dam, 24-7 van Genua naar Boulogne Amstelpark, 24-7 van Calcutta naar Rangoon Arendskerk, Brisbane—R'dam, 25-7 te Suez Amedijk, R'dam—Vera Cruz, pass. 25-7 Ber muda Blitar, R'dam—Hollandia, 25-7 te Belawan Britsum, 24-7 van Las Palmas naar Huil Caltex Utrecht (t), R'dam—Ras Tanura, pass. 24-7 Rerim Cistula (t), Bandarmashur Stanlow, 25-7 te Suez Delfshaven, R'dam —Buenos Aires, pass. 24-7 Finisterre Edam, 25-7 van New York te R'dam Esso Den Haag (t), R'dam—Aruba, pass. 24-7 Lands End Grootekerk, A'dam—Beira, 24-7 in Baai Beira Hecuba, Denierara—A'dam, pass. 24-7 Kaap La Hague —Hoogkerk, 24-7 van Aden near Mombassa Kota Inten, R'dam—Dja karta, pass. 24-7 Algiers Lekkerkerk, Cal- cutta—R'dam, 24-7 te Bombay Leuvekerk, Basiah-R'dam, 24-7 te Suez Maas, 24-7 van Mobile; 25-7 te New Orleans verwacht Maa.kerk, A'danv-Douala, 25-7 te Bordeaux Mama (tj, Miri—Sydney, pass. 24-7 Thursday Eiland Mataram, Djakarta—R'dam, 24-7 van Djeddah naar Suez - Mentor, A'dam—Zwarte Zee. pass. 24-7 Ouessant Mitra (t), Port Lincoln—Pladju, pass. 24-7 Straat Soenda Oranjefontein, Beira—A'dam, pass. 24-7 Gibral tar Oranjestad, A'dam—W.-lndie, 15-7 te Madeira Raki, Vancouver—Perzische Golf, 24-7 van Djakarta naar Singapore Riouw, 25-7 van Balik Papan te Makassar Roebiah, Makassar—A'dam, pass. 24-7 FinisterTe Sa- lawati, 24-7 van Semarang naar Palembang Sibajak, R'dam-Melboume, pass. 24-7 Kaap Tenez Soestdijk, Djakarta—New York, 24-7 van Penang naar Belawan Stentor, 24-7 van Algiers te Lissabon Sunetta (t), 25-7 van Haifa te Miri Tiba, R'dam—Buenos Aires, 24-7 te Montevideo Tosari, R'dam—Dja karta, 25-7 te Penang Van 't Hoff, R' dam—Makassar, 24-7 van Marseille naar Genua Veendam, New York—R'dam, 24-7 van Le Havre Waterland, Buenos Aires—A'dam, pass. 23-7 St. Pauls Rocks Weltevreden, R'dam—Djakarta, 24-7 te Port Swettenham. Abbedijk, 23-7 van New York te Boston Alphacca, Buenos Aires—New York, 24-7 van Santos Alpherat, New York—Lorenzo Mar- quez, 20-7 te Kaapstad Andijk, 24-7 van New Orleans te Houston Arendsdijk, New York—Buenos Aires, 24-7 te Rosario Die- merdijk, 24-7 van Norfolk te New York Kamerlingh Onnes, 21-7 van Semarang te R' dam Kota Baroe, 21-7 van Noume te Ma kassar Limburg, Vancouver—Kaapstad, 20-7 te Los Angeles Polyphemus, A'dam—Ma kassar, 22-7 te Belawan Straat Soenda, Ja pan-Kaapstad, 22-7 te Penang Tjibadak, 22-7 te Durban Veendam, 25-7 van New York te R'dam verwacht Willem Ruys, R'- dam-Djakarta, pass. 25-7, 3 uur, Guardafui. Abbedijk, 24-7 van Boston naar Philadel phia Borneo, A'dam—Indonesië, pass. 25-7 Finisterre Heemskerk, Tanga—A'dam. 25-7 te Suez - Helena, 22-7 te Willemstad Hera, 25-7 van Curasao naar Aruba Kelbergen, Casa Wanen—R'dam, pass. 25-7 Ouessant Luna, 24-7 van Oran te Malga Polydorus, Djakarta—New York, 24-7 te Cochin Rotti, 24-7 van Indonesië te A'dam Saparoea, 25-7 van Lagos te Port Gentil Theseus, 24-7 van Trieste naar Rijeka Vulcanus, 24-'i van Malta naar Napels. Aagtedijk, 25-7, 17 uur, van R'dam naar Havanna via Antwerpen Loenerkerk, Cal cutta—R'dam, 24-7 van Marseille Prins Wil lem IV, 23-7 van Montreal naar Chicago Rrjnkerk, Yokohama - R'dam, 24-7 te Genua Stad Maassluis, 24-7 te Narvik, daarna naar Emden. deprlmeerd ensarcastisch. Al die tyd moest zyn moeder hem onderhou den. Hy heeft haar dan ook altyd he melhoog vereerd. Op zijn 26e jaar kreeg hij een baan bij het Londens avondblad The Star als muziekrecensent. Shaw's financiën gingen vooruit met het ongedroomde salaris van 25 in de week! Een week later werd hy tevens boekenrecensent voor de Pall Mall Gazette. Met een fanatiek enthousiasme begon hij toen tegeiyk een campagne op touw te zetten voor landmationalisatie en werd lid van de Fabian Sooiety, de voor loper van de Labour Party. Twaalf jaar lang hield hy elke Zondagmiddag zeepkistredevoeringen over het socia lisme. Gelukkig huwelyk. Op zijn 38e jaar trouwde hij met de welgestelde Charlotte Payne Town- send, zijn trouwe gezellin tot haar dood in 1943. Hun huwelijk, hoewel kinderloos, was bijzonder gelukkig. Kort na zyn huwelijk kwamen zyn eer ste successen als toneelschryver en groeide zijn bekendheid en fortuin ge stadig. Tot dusverre heeft hij 55 stuk ken geschreven, waarvan de meeste in elke taal en overal ter wereld zyn op- gevoerd. De eerste stukken van de vu rige, destyds roodharige, „sociale her' vormer" brachten opschudding teweeg onder het stijve Londense theater publiek van het Victoriaanse tijdperk, daar hy er een reeks sociale en econo mische problemen in belichtte, waar over men zich in die dagen liever doof hield. Zijn eerste stuk was „Het huis van de weduwnaar", dat in 1892 op gevoerd werd. Pas in 1905 verwierf hy werkelijke populariteit bij het Lon dense publiek, met „Man en Super man". Hierna volgde een lange reeks van ononderbroken successen, waar onder „Majoor Barbara" (1905), „Pygmalion" (1912), „Terug naar Me- thusalem" (1921) en „Saint Joan" (1923). In 1926 won hij de Nobelprys voor literatuur en gaf de geldprys, ruim 7000 pond sterling 70.000) prompt weg aan een Anglo-Zweedse instel ling ter bevordering van de kennis der Zweedse literatuur ln de Engels sprekende landen. Ouder en feller. Naarmate hy ouder werd, werden zyn toneelstukken heftiger en uitda gender. In 1933 werd zyn „On the Rocks" (Op de keien) opgevoerd op het Malvern Festival, een politiek stuk, dat zich afspeelde in no. 10 Dow ning Street. In 1938 stelde zyn „Gs- neve" Hitler en Mussolini op geen on zekere wijze aan de kaak, In 1939 werd zyn laatste voor-oorlogse stuk opgevoerd „Good King Charles' Gol den Days". Shaw's bekendste boeken zyn „Gids voor de Intelligente vrouw tot het so cialisme en het kapitalisme" (1928) en „Elkeen's politieke gids" (1944). Shaw haat titels en heeft eens ge zegd: „Ik zou een titel met geen tang aan willen pakken, want men kan zich tegenwoordig alleen onderscheiden door er géén te hebben." De grote man Is echter niet altyd consequent! In 1931 heeft hij eens een bezoek aan Rusland gebracht en ln Februari van verleden jaar, 1949 dus, verklaarde hij nog tegenover een groot Londens persbureau, dat hy Stalin de knapste staatsman in Europa vond en dat Engeland ook maar het Sowjet- systeem moest invoeren. Maar hy deed een vinnige aanval op een groep link se socialisten ln Engeland, die de ho ge kosten van het huwelijk van Prin ses Elizabeth sterk hadden afgekeurd. Shaw verklaarde toen, ln 1947: „Deze critici, die zo over die kosten van het Koninklyk huwelyk klagen, moesten maar naar een weeshuls gezonden worden en eigenlijk moest hun kies recht ontnomen worden, want zij heb ben geen politiek begrip." Toen in begin 1949 een nieuw sati risch stuk van hem werd opgevoerd op het Malvern Festival, schreef hij in zyn voorschrift: „Dit is mijn laatste stuk en het hoogtepunt van zyn genia liteit!" (By zyn stukken schrijft hij zelf het inleidende voorschrift, en op de soupers na zijn premières spreekt hij zelf meestal het eerste, om, glas in de hand, op het succes en de gezondheid van de auteur te drinken!!) Zes maanden later, in het najaar van 1949 aanschouwde Londen echter weer de première van een nieuw stuk, Buoy ant Billions, dat maar drie weken liep. Shaw had toen twee vrijkaartjes voor de première, voor Uzelf en een vriend, als U er tenminste een heeft." De grote leider der Conservatieven antwoordde schriftelyk: „Dank U zeer voor de vrij kaartjes. Ben verhinderd de première bij te wonen, maar zal met genoegen de tweede avond komen, als U er ten minste een heeft." Karakteristiek was Shaw's antwoord Als uw maag in lichtelaaie staat - of brandend zuur U naar de keel stijgt dan brengen een paar Bennies tabletten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tien duizenden verbruikers ln alle beschaafde landen van de wereld zweren bij dit pret tige middel. Bennies zijn nog smakelijk ook en simpel om ln te nemen. Gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Nu zijn de Bennies ook één voor één verpakt, om de mensen te gerieven, die zo graag altijd Bennies bij zich steken om altijd en overal gewapend te zijn tegen de verschrikkingen van brandend maagzuur. Bennies zijn ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. toen men hem vier jaar geleden ver zocht een boodschap te zenden naar het wereld jeugd congres ln Praag. Hij schreef, zoals altyd op een open brief kaart: „Ik ben geen jongeling. Ik ben 90. Ik zend nooit boodschappen. Ik heb niets te zeggen dat ik al niet eerder heb neergeschreven. Lees mijn boeken, ze zyn overal te koop, en laat me in vrede sterven." Op zyn 93e verjaardag verklaarde hy: „De dood staat al by myn deur. Hij zal geen onwelkome gast zyn." Enige maanden geleden schreef een Falestyns meisje uit Tel Aviv een be wonderende brief. Terug ging een brief kaart van Shaw: „Lieve Elise, zoek jongere vrienden. Ik ben afgestorven." Onder belastingdruk. Hoewel Shaw schatrijk is (zyn vrouw liet hem een fortuin na van 154.000 pond, ruim anderhalf millioen gulden), en de auteursrechten van zyn stukken hebben hem de laatste veertig jaar in Amerika alleen al 16.000 pond sterling (160.000 gulden) per jaar op geleverd) klaagt hij steen en been over zyn geldgebrek! Hy zit n.l. in een der mate hoge inkomstenklasse, dat hij valt onder de Cripp's kapitaalsbelas ting van 1948 en meer belasting be taalt dan zijn verdiensten groot zyn, In 1948, toen hij van een filmmaat- schappy een cheque van 60.000 pond ontving voor auteursrechten, zond hij deze dan ook prompt terug, daar hij anders dit hele bedrag plus vyf procent aan belasting had moeten betalen! Hij verzocht de maatschappy om hem het geld op afbetaling toe te zenden, niet meer dan een paar duizend pond tege- lyk, zodat hij het dan niet allemaal aan Cripps hoefde af te dragen: „Ik heb maar net genoeg geld om te leven", zegt de overbelastte millionnair Shaw! En ik hoop alleen maar dat de een of andere gek me op een goeie dag geen tien millioen na zal laten, want dan moet ik metéén naar het armenhuis!" Shaw heeft verklaard dat hij zijn huis en al zijn documenten en manus cripten na zal laten aan de Engelse natie, als een „literair monument aan mijn grootheid". Maar kort geleden gaf hy ook om trent zyn roem biyk van zyn sarcasme, toen een groot Amerikaans tijdschrift hem verzocht voor een groot bedrag zyn eigen grafschrift alvast te schryven en hij dit verstrekte op een van zijn gebruikelyke briefkaarten. Er stond een^ ruw geschetste grafsteen op, met het* opschrift „Bernard Shaw? Wie was die vent?" (Van onze militaire medewerker) Onlangs hebben wij uitvoerig mede deling gedaan van de mooie kans, die aan gedemobiliseerde militairen werd geboden, om in twee jaar het onder- wyzersdiploma te behalen. Thans is een dcrgelyke regeling getroffen ten aanzien van het M.T.S.-diploma Werktuigbouwkunde. Een kort bericht is hieromtrent reeds in de bladen verschenen; wjj zijn thans in de gele genheid, hier iets meer van te ver tellen. De cursus, die verbonden wordt aan de M.T.S. te Rotterdam en op 5 Sep tember a.s. begint, duurt twee jaar. Maar het tweede jaar kan in de norma le klasse van het 4e studiejaar van el ke M.T.S. met een afdeling Werktuig bouwkunde worden gevolgd. Gegadigden moeten in het bezit zijn van een diploma 5-jarige H.B.S. (B) of Gymnasium B, en dienen zich te on derwerpen aan een psycho-technisch onderzoek in het Beroepskeuze Advies Centrum te Ede. De opleiding is uitslui tend opengesteld voor militairen, die in Indonesië, de West of alleen in Ne derland hebben gediend, voor zover zy op de dag van aanmelding niet lan ger dan één jaar zyn gedemobiliseerd. Deze foto werd genomen tijdens een ogenblikje van rust °P het Koreaanse front. Beter dan ln een verhaal van duizend woorden vertelt het plaatje wat de oorlog betekent voor de solda ten in de vuurlinie. Op de voorgrond liggen vier jonge soldaten in diepe rust, terwijl een oudere kameraad, niet in staat de slaap te vatten, peinzend voor zich uitkijkt. Een andere soldaat, die zich wegens de warmte van shirt heeft ontdaan, zijn de sombere gedach ten ook van het gezicht af te lezen. Maar een der jongens van het groepje op de achtergrond, heeft er nog w'l zin in om tegen de fotograaf fe lachen. Bij een 155 mm Howitser staat een wacht onverschillig een sigaretje te roken tot hij opdracht krijgt het geschut weer in werking te stellen. De bergachtige achtergrond laat zien welk een moeilijk gevechtsterrein het Koreaanse front is. Aanmelding moet geschieden vóór 28 Augustus door gebruikmaking van for mulieren, die verkrygbaar zijn by da gewestelijke kantoren van de Sociale Dienst van het Ministerie van Oorlog, die als regel gevestigd zijn in de Ge westelijke Arbeidsbureaux. Het schoolgeld bedraagt voor de ge hele cursus ongeveer f 150.voor aanschaffing van boeken is f 250.no dig. Militairen, die in Oost of West hebben gediend, kunnen voor een ren teloos voorschot ter bestrijding van deze kosten (eventueel ook kosten van levensonderhoud, reiskosten enz.) in aanmerking komen. De militairen, die in Nederland dienden, zullen er reke ning mee moeten houden, dat zij alles zelf zullen moeten bekostigen. De duur van de opleiding, die als volledige dagcursus zal worden gege ven, is dus twee jaar, met inbegrip van zes weken practisch werk in de vacan- tieperiode tusen de beide cursusjaren. Zij, die het eindexamen met goed gevolg afleggen, worden in het bezit gesteld van het tijdelyk M.T.S.-diploma. Na een jaar practisch werken volgt automatisch 't normale MTS-diploma. Wij behoeven er niet de nadruk op ta leggen, dat hier wederom, dank zy de medewerking van de Vereniging van Middelbare Technische Scholen in Ne derland, een unieke kans wordt gebo den aan gedemobiliseerden. Het M.T.S.- diploma Werktuigbouwkunde opent voor zyn bezitter de weg naar een „goede baan", want er bestaat onder de huidige omstandigheden een grota vraag naar M.T.S.-ers. Tandtechniker wegens diefstal gearresteerd De Haagse politie heeft de 30-jarigs tandtechniker E. J. A. van D., gearres teerd als verdacht van de inbraak dia ruim een week geleden in een woning te 's-Gravenhage werd gepleegd. Da buit bestond uit f 6000 en f 8000 aan juwelen. De buit kon grotendeels in beslag worden genomen bij een relatie van de heler De B. te Rotterdam. De voorzitter van de regeringsraad van Suriname, mr. dr. J. C. de Miranda, is per KLM-vliegtuig naar Nederland vertrokken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) Mijnheer de Hoofdredacteur, In het nummer van 6 Juli j.l. is on der de titel „Coöperatia maakte de boer vrij" een artikel verschenen, waarin met veel verontwaardiging stelling wordt genomen tegen een in de Haagse Post van 13 Mei verschenen publicatie, waarin op bepaalde geva ren, aan het coöperatieve streven ver bonden, wordt gewezen. Zonder ons geheel met de Haagse Post-schrijver te willen vereenzelvigen speciaal de „wespen-passage" in zijn artikel wordt ook door ons onjuist en kwetsend geacht wil het ons toch voorkomen dat het artikel, als geheel genomen, een betere beoordeling ver dient dan u er aan gegeven hebt. Wanneer U met ons overtuigd zijt dat zoals helaas aan alles op deze onvolmaakte wereld ook aan de coöperatie vóór- en nadelen verbonden zijn, dan ligt het in de lijn dezer over tuiging dat zowel aan vóór- als aan te genstanders over dit onderwerp iet woord wordt gegund, zonder dat hier in aanleiding wordt gevonden voor we derzijdse verontwaardiging, antipathie, of vrees voor ontwrichting van de een heid van ons volk. De landbouwpers is in haar voor lichting op dit terrein uitgesproken eenzijdig en belicht doorgaans uitslui tend de goede zijden der coöperatie, waarbij de particuliere handel en in dustrie welke zich grotendeels even eens tot het platteland kan rekenen niet zelden in een ongunstig daglicht wordt geplaatst. Al was het alleen maar doordat deze groep nu nog de in het verre verleden gemaakte fouten wor den aangewreven. Vraagt men zich wel eens af welke fouten er gemaakt zullen worden waa neer er alleen nog maar coöperaties zouden zijn, wanneer deze een mono polie zouden bezitten zoals handel en industrie dit in het verleden hebben gehad? Zegt het ons niets dat tijdens het laatste congres van de Academie d'Agriculture de Franse ernstig werd gewaarschuwd tegen hoogst onge wenste verschijnselen, welke zich mo menteel in de Franse landbouwcoöpe ratie voordoen? Is de coöperatie hier te lande een heilig huisje, waarnaar pilM$ê§ H ,t*.„ JL'CV ""Lswil men niet wijzen mag, of is het van be lang dat het Nederlandse publiek, en speciaal onze boeren, de keerzijde, welke ook deze medaille heeft, ziet? Het wil ons toeschijnen dat Uw me dewerker de grote verdiensten, welke de landbouwcoöperatie in ons land zonder twijfel heeft en welke ove rigens ook in het bewuste Haagse Post-artikel met nadruk naar voren worden gebracht evengoed tot nun recht had kunnen doen komen wan neer hij zich op een breder standpunt had geplaatst. Hoogachtend, Stichting voor Nederlandse zelf standige handel en industrie, af. deling Noord-Holland. Door MY RA GAY 14) Hy stond op de ladder met het electrische licht te prutsen, toen Julie voor de tweede keer de trap opstorm de. Het laatste wat ze hoorde was de stem van Jasper, die zei: „Gut. juf frouw Cartwright, u hoeft hier geen nieuwe lamp. Deze is nog best. Ziet u wel? Hij doet het nog best." Julie bereikte haar eigen kamer en rukte met handen, die beefden van woede, aan de deurknop. Haar woede nam nog toe, toen ze bemerkte, dat de deur al op een kier stond. „Slor dig, stom begon ze. Maar de woorden bestierven haar op de lippen. Zonder zich er van be wust te zyn sloot ze de deur achter zich en leunde daar op lichtelijk dra matische wyze tegen aan. Ze had wel verwacht, dat het licht in haar kamer zou branden, dat ver baasde haar niet. Wat echter het bloed in haar aderen deed stollen was de aanblik van een meisje, dat uitge strekt op de vloer van het kleine hal letje van haar flat lag. Ze lag zowat op de drempel van de geen geluk gebracht. woonkamer. Een dikke enveloppe lag als een kussen onder haar hoofd. Ge lukkig was haar gezicht voor Julie verborgen. Haar hoed, die ze op die van Julie geleek, was achter op haar hoofd gegleden. Maar toch niet ver genoeg naar achteren om de wond te bedekken, ontstaan door de geweldige klap, die haar schedel moest hebben verbryzeld. Haar kastanje bruine haar was van bloed doordrenkt. Julie dacht: „Ik mag niet gaan gil len." Het was of er twee Julie Pages waren: de één speelde een zeer be wogen rol en de andere stond achter de coulissen te regisseren. Langzaam ontdekte ze, dat het zware bronzen afgodsbeeld, dat op zyn hoge houten voetstuk vriendelijk had moeten staan glimlachen, er niet was. Toen zag ze, dat het naast het levenloze, verwrongen lichaam van t meisje op de grond lag. Er kleefde bloed aan het kale hoofd van 't bron zen beeld. Dit bronzen beeld heette geluk aan te brengen, tenminste dat had de Chi nese handelaar haar verzekerd, toen ze het beeld als ornament voor haar kleine hall had gekocht. Maar het bronzen beeld had het meisje, dat nu levenloos op het blauw-met-gouden- Chinese kleed in Julie's kamer lag, Julie kroop vooruit en dwong zich zelf tot iedere volgende stap. Ze moest uitvinden of het meisje, dat daar zo beklagenswaardig lag, dood was. Het is mogelijk, dat er nog een sprankje leven was. Julie moest één van die uitgestrekte, als smekende armen, aanraken, om er zich van te kunnen vergewissen. Er was geen pols. Daarvan was Julie zeker. Ze kon niet zeggen of de hand koud was of niet. Haar eigen vingers waren zo ijzig, dat de hand uit contrast warm aanvoelde. Julie's adem kwam moeilijk en deed haar sidderen. Er was geen twijfel mo gelijk: het meisje was dood. Julie stond doodstil, met de vuisten gebald langs haar lichaam en vocht te gen de opkomende paniek, zoals ze nog nooit tevoren in haar jonge leven had ondervonden. HOOFDSTUK IV. Na een tijdje hielden haar gedach ten op met dwarrelen als confetti in een windhoos. Ze dwong zichzelf te denken over hetgeen haar te doen stond. De politie roepen. Natuurlijk. Dat sprak vanzelf wanneer een vreemd meisje in je kamer stierf. Terwijl ze dat woord gebruikte, wist ze meteen dat het onjuist was. Moord was de juiste uitdrukking. Maar zelfs in haar gedac' ten was Julie daar bang voor. De politie roepen. Maar het lichaam van het dode meisje versperde de toe gang tot de zitkamer waar de telefoon stond. Julie probeerde het, maar ze kon er zichzelf nic' toebrengen onver schillig over het uitgestrekte lichaam heen te stappen, zoals ze dat in derde rangs films deden. Uit haar door de schrik beneveld brein doemde plotseling een gedachte op. Juffrouw Cartwright! Ik kan juf frouw Cartwright roepen en die kan de politie waarschuwen. Ze ontvluchtte haar kamer hals over kop. Maar ee., afschuwelijke gedachte be gon in Julie's verschrikte hersens te spoken en vroeg om aandacht. Die ge dachte luidde zo ongeveer als volgt: Dat meisje leek op jou, Julie Page. On geveer dezelfde lengte hetzelfde kas tanjebruine haar; zelfs een bijna iden tiek hoedje! Van achteren zou men haar. voor jou kunnen aanzien! Julie begon de trap af te kruipen Maar de Gedachte ging met haar mee. Dat meisje werd in plaats van jou ge dood, Julie Page! Iemand had het plan jou neer te slaan met dat bronzen beeld. Maar op het eritieke moment daagde dat meisje op en werd in jouw plaats getroffen. (Wordt vervolgd) VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tour de France. 6.30 R.V.U. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Werkers in de Marshall-landen. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 I.R.F.-conferentie. 8.05 Op de korrel. 8.15 Omroep-orkest. 9.15 „Trilby", hoorspel. 10.25 Kwartet Jan Corduwener. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Dansmuziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 Suite. 7.40 „Vandaag". 8.05 Disco-actualiteiten. 8.10 Relais met de B.B.C. 8.55 Een Amerikaan over Amerika. 9.15 Nederlands Vocaal-kwartet. 9.30 Trio Fantasia. 10.00 Nederlandse Kamermuziek. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Om het Schaakkampioenschap van Nederland. 11.20 ..Sans Souci". 11.50 Orkest. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, L 6, 8 en 11 uur. 8.15 Gram.- muziek. 8.ö5 Korte gesprekken. 9.00 Werken van Johann Sebastian Bach. 9.35 „Croon- crew". 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Con cert. 11.45 Kunst en jeugd. 12.00 De Papa vers. 12.38 Het Amsterdams Salon-orkest speelt I.45 U kunt het geloven of niet. 1.50 Pierre Palla. 2.15 Een hengelaar vertelt. 2.30 Akke de Vries. 3.00 Klimop. 4.00 „Die Jahreszeiten". 5.00 Zomertelegrammen. 5.50 Regeringsuitzen ding. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Het Promenade orkest. 7.00 Amerikaans studentenkoor. 7.25 The Romancers. 8.05 In het Radio Zoeklicht. 8-15 Hugo de Groot. 8.45 „De vuurtoren", hoorspel. 10.00 Mozart-programma. 10.30 Bach-feest. 11.15 Sport-actualiteiten. 11.30 Benny Goodman. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, lj 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 11.00 De Zon nebloem. 11.45 Koormuziek. 12.00 Angelus. 12.03 Septet Johnny Ombach. 12.33 Orgel spel. 12.55 Vierdaagse. 1.20 Petite-suite. 1.35 Zangrecital. 2.00 Promenade-concert. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.30 Dubbel-man- nenkwartet. 4.00 Bijb'ellezing. 4.45 Vocaal ensemble. 5.00 Het Radio Jeugdjournaal. 5.30 La bonne chanson. 6.00 Leger des Heilskwar- tier. 6.15 De stem van de Christelijke Vak beweging. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Recital. 7.40 „Vandaag". 8.05 Disco-actualiteiten. 8.15 Nederland op mars. 9.00 Streekrecepten. 10.00 Gram.muziek. 10.15 De vaart der volken. i?'?e Symphonie. 10.45 Avondoverdenking. II.15 Om het Schaakkampioenschap van Ne- derland. 11.20 Concert. genezende en regenererende werking van Pu rol, blijft de huid gezond, ri tmooi en ri ni pel vrij

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5