Erosie een der grootste vijanden van ontwakend Australië Chefarine .4 Na „de Wadden'' „Land uit Zee Kan hei vijfde werelddeel sfraks 20 millioen mensen voeden? Veel vruchtbaar land ging verloren Puzzle-rubriek trotseren de tijd door degelijkheid Doorlopend kruiswoord-raadsel ft fc Grootse expositie in de Wieringermeer, o.l.v. Ca rel Briels Feest van 6 tot 9 Sept n te Slootdorp Radioprogramma voor dit week-end Geslaagd dank zij... RESA - HILVERSUM HET CHINESE BEELDJE NAAR VASTE GROND' De vloek der ver vulde wensen Viervoudige werking van Chefarine „4". ZATERDAG 39 JULI 1950 (Van onze correspondent te Sydney). j^EN KIJKT WAT VREEMD OP, wanneer men na dagen, weken, ja maan den van haast ononderbroken regen, welke dit jaar tot één van de natste der historie stempelt, plotseling weer een ernstig waarschuwende stem boort spreken over het dreigende erosie-gevaar en hoort vertellen, dat alleen reeds in de staat Nieuw-Zuid-Wales een 22 millioen hectaren bouwgrond hier door bedreigd worden zonder dat men over voldoende afweermiddelen be schikt. Gedurende de afgelopen maanden heeft men steeds weer over enorme overstromingen langs de oostkust gelezen, men heeft uit een vliegtuig deze enorme binnenzeeën met eigen ogen aanschouwd, men heeft een zogenaamd meer in de buurt van de federale hoofdstad Canberra, dat men nooit anders als een grote zout-koek gekend heeft, plotseling vol water zien staan en men is het met ieder eens, dat men dit Australië nog nooit zo groen gekend heefl En dan begint daar plotseling een ter zake kundig expert weer over erosie te zeuren. Hoe dat kan? Omdat de erosie van de aarde niet alleen is, wat men zich meestal b(j het horen van dat woord voorstelt: dorre grond waar de uitgedroogde aarde wegstuift. Men kan haar zien op 50 kilometer afstand van Sydney, waar wat eens vruchtbare weiden voor de veeteelt wa ren nu naakte heuvelruggen, door ploegd van stijle ravijnen zijn gewor den. In het rivierenrijke noordelijke deel van de staat heeft mende met rijke, vulkanische aarde bedekte berghellin gen, die in feite veel te stijl zijn voor iets anders dan bos, bijna geheel ont- bost om er bananen te verbouwen. Re sultaat, dat de aarde er in verschillende streken geheel af gespoeld is. In het westen van de staat zijn rivie ren en waterpoelen geheel verdwenen door het stuivende zand. In Queensland zijn grote uitge strektheden weidegronden ernstig aan getast door wind erosie. Op de hoog vlakten de zogenaamdé Tablelands, waar gemengde landbouw beoefend wordt en veel katoen en mais wordt verbouwd maakt men zich ernstig bezorgd over de vorm, welke de erosie reeds heeft aangenomen. Land ging verloren. Zuid-Australie heeft grote uitge strektheden vruchtbaar land verloren door wind-erosie. Voor de staat Vic toria geldt hetzelfde voor het noord westelijke Mallee district, waar men CROSIE, een van de grootste gevaren, welke de verdere ontwikkeling van het vijfde werelddeel bedreigt, heeft vele oorzaken: uitdroging, wind, water, ontbossing enwe zijn after all in Australië, konijnen! Een vruchtbaar, regenrijk jaar betekent groene landau- wen maar ook millioenen en millioenen meer konijnen. Maar geen enkele ge zond denkende Australiër zal, hoezeer hij het konijn ook haat, dit schadelijke knaagdier als de hoofdschuldige van deze ontstellende vormen aannemende erosie trachten aan te wijzen. De mens, en de mens alleen is de hoofdschuldige. De mens is dfe schuldige, dat alleen in de staat Nieuw Zuid Wales reeds 22 millioen hectaren door erosie bedreigd worden, terwijl met de beschikbare hulpmiddelen en arbeidskrachten ieder jaar slechts een 20.000 hectaren afdoen de beschermd kunnen worden, zodat men in dit t-mpo 1100 jaar nodig zou hebben voor men het gevaar heeft be streden. En zo lang wacht de natuur nu eenmaal niet. De mens is de schuldige, dat er voor de bestrijding van erosie slechts een tientje beschikbaar is, waar duizend gulden beschikbaar zou moeten zijn; dat een herhaling van een ramp als in de Amerikaanse Tennessee Vallei niet denkbeeldig is, evenmin als een toe stand, waarbij het werelddeel straks de binnen één mensenleven voorgestelde 20 millioen inwoners niet zou kunnen voeden, en in plaats van een der grootste voedsel-producenten ter we reld te worden voor zijn 20 millioen mensen voedsel zou moeten invoeren. Zeker sit men in Australië niet stil. Allee» B Nieuw Zuid Wales heeft de rsgering van de staat 5 millioen be schikbaar gesteld voor de aanschaffing van het nodige materiaal- om de konij nen afdoende te bestrijden Maar er is zoveel te doen en er komen zo veel handen tekort om goed te maken, wat mensenhanden in minder dan een eeuw tyds voor kwaad hebben aangericht. Enorm veel gedaan. JTR IS OP het Australische land in minder dan een eeuw tyds iets ge weldigs verricht. De primaire indus trieën zorgden het afgelopen jaar voor niet minder dan ruim 4500 millioen gulden van de totale export van nog geen 5500 millioen. Maar dit is de prijs, welke men hiervoor betaalde de schuld die door de huidige generatie en door de stroom nieuwkomers zal moe ten worden ingelost, wil men voor de toekomst van dit werelddeel maken: In Nieuw Zuid Wales 22 millioen hec taren met erosie bedreigd. Niet minder dan 48,3 s/o van de totale oppervlakte van de staat in meerdere of mindere mate door erosie aangetast, terwij! reeds 500.000 hectaren betere bouw grond verwoest en voor de productie verloren zijn gegaan. Deze erosie heeft zich niet beperkt tot de uitgestrekte graanvelden en net grasland voor de schapenteelt in het westen van de staat. Puzzle 146. De zin in stukken (opl.) De bedoelde zin (beginnende met de lettergreep Fre) luidde als volgt: Frederika was bedroefd en dat was zeer goed te begrijpen, want haar va- cantie moest door bijzondere omstan digheden uitgesteld worden. Tal van goede oplossingen bereikten ons ditmaal. Na loting onder de inzen ders van zo'n oplossing is de wekelijkse prijs a 5.ditmaal ten deel gevallen aan de heer J. C. Darphorn, Mil. San. A 1 te Amersfoort. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. In elk der volgende zinnen komt één woord voor, waarvan de letters door elkaar geraakt zijn. Gevraagd wordt nu deze zinnen geheel volledig in te zen den. 1. Vol verbazing keken de mensen naar een tcsluiphhc. 2. De nieuwe grutfiezos was voor moe der een goede hulp. 3. De pas benoemde maandritustier werd hartelijk verwelkomd. 4. Hij werd tot buurheefac benoemd. 5. Daarvoor moest hij bij de lagerrees- sacritena wezen. 6. De student voelde zich aangetrok ken tot de studie der ailootbergiec. 7. De bedoelde rubriek was het werk van de deproscaterrut. 8. Zij bewonderden de fraaie etalage van het gijma'zanbomeen. Hoe luiden de acht bedoelde zinnen? Oplossingen per briefkaart tot en Donderdag 3 Augustus aan de Redactie van dit blad. (Er wordt weer een prijs van 5.verloot). per jaar alleen reeds een millioen uit geeft om het zand uit de irrigatie kanalen te verwijderen. Dit alles is geen wonder, wanneer men weet, dat in minder dan een eeuw tijds het bos-areaal in Nieuw Zuid- Wales teruggebracht is tot l/50ste van de totale oppervlakte en in geheel Australië zelfs tot l/100ste wellicht het ongunstigste cijfer ter wereld, met uitzondering van China. In bepaalde streken van Nieuw Zuid-Wales bestaat zelfs een tekort aan brandhout het meest primitieve hulpmiddel van de mens. Natuurlijk vecht de moderne Austra liër terug. In Zuid-Australie is hij be gonnen met „90 mijl woestijn" te ont ginnen. In West-Australie duwt hij langzaam maar zeker de woestijn weer uit de tarwe-gordel terug, in de onher bergzame bergen van Nieuw Zuid-Wales is hij begonnen aan het gigantische werk van de Sneeuw Rivier, dat hon derd duizenden hectaren zal kunnen bevloeien. Maar dat alles is niet genoeg. Her bebossing op grote schaal, het verho gen van het waterhoudend vermogen van de aarde, het beter roteren van de oogsten en de verbetering der weide gronden zijn een paar van de noodza kelijke maatregelen, waaraan met man en macht moet worden gewerkt, om van een rationele bestrijding van het konijn nog niet eens te spreken. Begonnen moet natuurlijk worden, waar het land het ergste geleden heeft en waar nog iets te herstellen is: op het golvende bouwland waar jaar in jaar uit tarwe is verbouwd, op de weidegronden voor schapen waar te veel gekapt en te veel gegraasd is en op de zandgronden van de drogere ge bieden verder van de kust gelegen, waar met het woud ook de ondergroei verdwenen is. Australië kan dit alles nog, wanneer het de tanden op elkaar zet wanneer het in de bestrijding van de dreigende erosie dezelfde liefde en energie werpt, welke het heeft gegeven aan de ontwik keling van het Merino wolschaap, dat het werelddeel in ruim een halve eeuw bovenaan de lijst van wol producerende landen heeft geplaatst. Horizontaal: 1. drie kleuren; 2. koude lekkernij, zuivelproduct, spellei- ding; 3. persoons-aanduiding, visbewaar- plaats, grote bijl; 4. groef, maanstand, stiller worden (wind); 5. voorzetsel, rech ten van contracten, Engels bier; 6. man nelijk dier; groeiplaatsen, gereedschap; 1 i f 7 6 i s 1 S: u 1L 7. voor (lat.) reeds, Ijzeren stang; 8. ge meente in Gelderland, pers. voornaamw.. ad interim, emmertje; 9. overschot, uur werk, plaat; 10. lichaamsdeel, sterke drank, insect; 11. stuk linnen etc., Heer (Turks), vulkaan; 12. muziekterm, neer slag, bijwoord, een (Frans); 13. turntoe- stel, onderricht, in orde (Amerikaans), naam van motorraces. Verticaal: 1. drank, vis, bloedvaat; 2. rivier in Duitsland, planeet, kleur; 3. dierlijk vet of olie, appelpap, keur (arti- kelnaam); 4. casco, zeer gemeen, hijstoe stel; 5. eveneens, mooie eigenschap, dwa ze verzotheid; 6. familielid, gewicht (af korting), uitstallingsplaats; 7. talmen, ri vier (Spaans), klein bootje; 8. kalm ge stemd, rivierschip, deel van een jaar; 9. echtgenoot, rivier in Nederland, schuur, muzieknoot; 10. boomvrucht, iemand die nergens voor deugt; 11. onderwijs, kleurling, deel van een dakbedekking. (Voor de oplossing zie men elders in dit nummer). Van 6 t/m 9 September zal ter gele genheid van de herdeniking van het twintigjarig bestaan van de Wieringer meer te Slootdorp een Zuiderzeeten- toonstelling worden gehouden. Op een persconferentie hebben de organisato ren van deze groots opgezette tentoon stelling, die men de naam „Land uit Zee" heeft gegeven, in hotel „Lely" enkele mededelingen gedaan over deze expositie, waarvan de algemene en artistieke leiding berust b(j Carel Briels. De voorzitter van het comité, de heer G. P. Kistemaker, burgemeester Log gers en ir. Oving hebben aan de hierbij aangeboden koffiemaaltijd enkele ogenblikken de aandacht van hun gas ten gevraagd voor de boeiende geschie denis van de polder, die in 1930 werd drooggelegd. Zij werd in 1945 (kort voor de bevrijding) door de Duitsers onder water gezet, waarbij alles wat door lange en moeizame arbeid was verkregen, met één slag werd vernie tigd. Reeds zes weken later werd met het herstel begonnen en in December 1945 was de polder voor de tweede keer droog. Er kon toen met de opbouw een aanvang gemaakt worden en thans vijf jaar later is de gehele bevolking teruggekeerd. De vreugde over het her stel en de terugkeer is zó groot bij de bewoners van de Wieringermeer, dat zij spontaan besloten, de Polderdag VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Mandoline-orkest. 6.35 Populaire liedjes en melodietjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 Passepartout. 8.05 Dingen van de dag. 8.12 Vara-varia. 8.15 Malando en zijn Tangu Rumba-orkest. 8.45 Luchtkastelen. 9.45 Ac tuele problemen. 10.00 Stradiva-Sextet. 10.25 De minister droomde. 11.15 Populair pro gramma. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Sunset Rangers. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Concert voor piano en orkest. 8.05 Capriccio Brillant. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Deep River. 8.43 Steek eens op, heren. 9.00 L'Eliser d'Amore. 9.45 Weet u het? 9.55 Weekend-Serenade. 10.35 Com mentaar uit de Benelux. 10.45 Avondgebed. 11.15 Nieuws in Esperanto. 11.20 Kamermuziek van Russische componisten. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 402 m, Nieuwsberichten cm 8, 1, 6.15 en 11 uur. 8.15 Postduiven- berichten. 8.17 Socialistisch strijdlied 8.20 Pièce Héroique. 8.30 Voor de tuin. 8.40 Wel kom Thuis. 9.10 Postduivenberichtén. 9.15 Men vraagt. en wij draaien. 9.45 Geeste lijk leven. 10.00 De drie wensen. 10.20 Het Vrijz. Hervormd Dameskoor te Wormer. 10.30 i K.O.R. 11.45 Tussen kerk en wereld. 12.00 Disco-Divertissement. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Pierre Palla. 1.15 Mededelingen 1.20 The Romancers. 1.50 Even afrekenen, heren. 2.00 Romanza Andaluza. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Het Residentie-orkest. 3.12 Filmpraatje. 3.27 Residentie-orkest. 4.05 Twee cracks. 4.30 Avro's wekelijkse sportrevue. 5.00 Diemer Har monie. 5.20 Gem. Arb. Zangver. „De Stem des Volks". 5.40 De zes gaan aan de slag. 6.00Sport. 6.30 Wim lbo presenteert, alleen voor u. 7.00 De mode, tyranne of dienares. 7.30 De Jonge Flierefluiters. 8.05 Avrj's re- portagedienst. 8.15 Opera-comique „Djamileh" 9.15 Een alibi. 9.45 De Speeldoos. 10.05 Won derkind. 11.30 Coctail of melodies. 11.15 Royal Philharmonic Orgestra. HILVERSUM II, 298 m. - Nieuwsberichten om 8, 9.30, 1, 7.30 en 11 urn*. 8.15 Paulus- kerkkoor. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Piet Post. S 45 Serenade. 10.10 Inleiding Hoogmis. 10.15 Hoogmis. 11 45 Het Omroep-Kamerorkest. 12.15 Apalogie. 12.35 Danse Champêtre, 12.40 Orkest zonder naam. 12.55 De Zonnewijzer. 1.20 Orkest zonder naam. 1 i5 Uut het boek der boeken. 2.00 Kwartet. 2.30 Katholiek overleg. 2.55 Nap de Klijn. 3.35 Ifigenia in Aulide. 4.10 Katholiek Thuisfront. 4.15 Lan den Atletiekwedstrijd. 4.30 De grote terug keer. 5.00 IK.O.R. 6.30 Voor de Strijdkrachten. 7.00 Willem Cuéman. 7.15 Kent gij uw Bijbel? .45 Actualiteiten. 7.52 In het Boeckhuys. 8.05 De gewone man.. 8.12 Radio-potpourri. 9.00 Xriiisklank-puzzle. 9.15 Zeg ken je die al? 9 30 Vrede. 10.32 Organola. 10.45 Avond gebed. 11.15 Music-box. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 7.15 Gratu.- muziek. 8.15 Gram.muziek. 8.55 Korte ge sprekken. 9.00 Ochtendconcert. 9.30 Water standen. 9.35 Een dansliedje deint. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Frank Sinatra. 11.00 Op den Uitkijk 1115 Kerk- en torenklanken. 12.00 Semi-klassiek- concert. 12.30 Mededelingen. 12.83 Id het spionnetje. 12.38 Engelse pianiste Peggy Des- mond speelt. 1.15 De kwintet-spelers. 1.50 Het oikest van André Kostelanetz. 2.00 Wat gaat er in de wereld om? 2.20 Cornelis Preuyt. 2.50 Marianne Philips. 3.05 Mozart, Bizet. 3 45 Ervaringen in een bloemenwinkel. 4 00 Muziek bij de thee. 4.30 Musicalender. 5.30 Hoort, zegt het voort. 5.45 Arthu- Fiedler. 6.15 The Mikado-selectie. 6.30 Avro's Radio Film krant. 7.00 Het Nederlands Piano-kwintet. 7.45 Regeringsuitzending. 8.05 Nederlandse muziek voor Belfast. 8.40 „In het drijfzand'% hoorspel. 9.55 Hongaars-programma. 10,25 Bach-concert. 11.15 Gram.muziex. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Te Deum Luudamus. 8.40 Muziek bij het werk. 9.30 Concertgebouw-orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concert. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Zangrecital. 12.10 Lichtte muziek. 12.33 Sans Souci. 1.15 Mandolinata. 2.00 Een leuk vacantie-verhaal, 2.30 Variaties op een wals. 3.30 Amsterdams Vrouwenkoor. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Marianne Colijn ver telt. 5.15 Musette-orkest. 6.00 Populaire orgel bespeling. 7.15 Zigeunerkwintet. 7.40 „Van daag". 8.15 Met band en plaat. 9.00 Afbraak en wederopbouw in Indonesië. 9.20 Omroep orkest. 10.15 Verkenningen in Zuid-Amerika. 10.25 Nederlands Kamerkoor. 10.45 Avond overdenking. 11.15 De negen Zapakara's. 11.45 Mephisto-wals. Autobotsing met dodelijke afloop Nabij Breda is een personenwagen op een vrachtwagen gereden en wel zodanig, dat de auto boven op de vrachtauto terecht kwam. De naast de bestuurder zittende ir. M. C. Hoen- kamp, directeur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Rotterdam, werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De achter in de wagen zittende dame werd eveneens naar buiten ge slingerd en werd, evenals de bestuur der, ernstig gewond. weer in ere te herstellen. En omdat juist vijf jaar geleden met de weder opbouw werd begonnen, zal deze pol derdag dit jaar een dubbele feestdag zijn. Opening door Commissaris van de Koningin. Op 6 September, des middags om twee uur, zal de Commissaris der Ko ningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de tentoonstelling „Land uit zee" openen, waarna 's avonds 'n voet balwedstrijd tussen de eerste klasser Haarlem en het Noordhollands KNVB- elftal gespeeld zal worden. De volgende morgen zijn er belangrijke paarden- en rundvee-keuringen, welke 's middags gevolgd worden door ruiterdemonstra- ties, waarbij vóórwedstrijden worden gehouden voor het nationale kampioen schap van de Kon. Federatie van Lan delijke Rijverenigingen. Op 8 Septem ber zullen 's morgens deze wedstrijden worden voortgezet, 's middags beginnen de eigenlijke wedstrijden om het kampioenschap. Op de laatste dag van de feestweek en van de tentoonstelling wordt, teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen op een aantrekkelijke manier met de Wieringermeer kennis te maken, een sterrit voor auto's en motoren ge organiseerd, waaraan ook de zgn. brom fietsen kunnen deelnemen. De bestuur ders, die tenminste honderd kilóme- ters hebben afgelegd (de rijwielen met hulpmotor dertig km) en aan de door het comité gestelde voorwaarde vol doen, zullen behalve 'n fraaie plaquette een vrijkaart voor de onder leiding van Carel Briels te houden manifestaties ontvangen. Deze manifestaties, waaronder een machtige demonstratie van mefer dan driehonderd tractoren, die 's middags om vier uur beginnen, vormen wel het hoogtepunt van de expositie. De heer Briels vertelde ons, dat in deze demon stratie het wel en wee van deze jonge polder-gemeenschap met haar korte maar fel bewogen geschiedenis op indrukwekkende wijze zal worden uitgebeeld. De achtergrond van het terrein waar de manifestatie zal worden gehouden, wordt gevormd door de decoratieve paviljoens. Het blijkt dat de Wieringermeer een levenskrachtige gemeenschap is, die zich snel herstelt van de haar toege brachte slagen! Voor de tentoonstelling bestaat over al veel enthousiasme. Velen tekenden in op het garantiefonds voor „Land en Zee" en dat de Overheid dit streven waardeert, blijkt wel genoegzaam uit het feit, dat niet minder dan vier mi nisters zitting hebben in het ere-comi- te en de Commissaris der Koningin, zo als gezegd, bereid gevonden werd Za terdag 6 September de tentoonstelling te openen. Moge „Land uit Zee" de belangstel ling krijgen, die zij zo ten volle ver dient. (Bakende schriftelijke cursus) Vraagt ons prospectus: Staatsexamen, Mulo dip]., H.B.S. A en B, Onderwijzers-akte, HoofdaKte, Boeta-t.M.u. FRANS, DUITS, Eng. L.O. en M.O.A. Dor GAY -ANNA- 17) Het scheen eeuwen geleden dat ze die afspraak hadden gemaakt. Steve zei op zakelijke toon. „Ik ver gat je je rol te geven. Ik dacht dat je wel erg verlangend zou zijn eraan te beginnen. Dus bracht ik die maar". Julie huiverde. „Het heeft geen zin meer dat ik nog langer aan die rol denk, Steve. Tegen de tijd dat die uitzending plaats heeft, zit ik in de gevangenis! verdacht van moord!" Steve klapte met zijn vingers. Het leek haar of iedere klap een schot uit een mi niatuur-revolver was, daar ze wist, dat de wijze was waarop Steve zich con centreerde als hij een probleem moest oplossen. Eindelijk sprak hij: „Kom mee. Er is maar één mogelijkheid. We zullen net doen of je niet in de kamer bent geweest We zullen het dode meisje samen ontdek ken Ik zal je alibi zijn." Blijkbaar was hij aan het terugdenken om de zaak te reconstrueren „Ja, Ik ge loof wel dat het zal lukken. Ik ben naar de garage geweest. Mijn wagen was niet klaar. Ik besloot de heuvel op te wande len, je je rol te brengen en misschien je te vragen om met me te gaan eten. Nie mand heeft me gezien, jy kunt buiten de garage op me hebben gewacht. Dat zullen we in ieder geval zeggen. Kom maar mee, Julie." Julie wist dat er iets aan dat plan niet deugde Maar ze was half versuft en kon niet bedenken wat dat was. Ze ging met hem mee het flatgebouw in, en ze liep alsof ze op weg was naar het schavot. De lavendelgeur was niet meer zo sterk- Ze had nog juist de tijd om dat op te merken toen jufrouw Cartwright uit haar kamer te voorschijn kwam. Juffrouw Cartwright! Natuurlijk! Daarom deugds dat plan van Steve niet. Jufrouw Cart wright wist dat Julie alleen naar boven was gegaan! Er was geen gelegenheid meer om Steve te waarschuwen. Juffrouw Cartwright keek hem onderzoekend aan. „Goeienavond meneer Ferris." Ze wend de zich tot Julie. „En hoe schoten u en juffrouw Hollis samen op? Ik hoop dat u haar aardig vond." Steve kwam tussenbeide nog vóór Julie haar mond kon openen. „Juffrouw Page is nóg niet op haar kamer geweest' snauwae hij. „Ze kwam re etre'elcs -v mij toe met het nieuws van uw onmogelij ke voorstel om haar kamer met een ander meisje te delen. Ze was er zeer van ont daan." „O." Juffrouw Cartwright keek zuur Steve raasde. „Als verloofde zoweJ als impressario van juffrouw Page protesteer ik tegen dit voorstel. Ze kan geen kamer genote hebben. Ze moet absolute rust en ontspanning hebben wanneer ze niet in de studio is!" Julie lachte bijna hardop. Rust. Ont spanning. Ze dacht dat ze wel nooit fn haar leven de werkelijke betekenis van die woorden meer zou kennen. Terwijl Steve en juffrouw Cartwright aan het kibbelen waren, stond Julie erbij zonder aan de discussie deel te nemen, blij dat ze even gelegenheid had het restje van haar moed te verzamelen voordat ze dat armzalige uitgestrekte lichaam in de deur van haar kamer zou weerzien. Tenslotte sprak juffrouw Cartwright met een zuurzoet lachje, „Natuurlijk zou ik niet eens hebben voorgesteld dat juf frouw Page een kamergenote nam als lk had geweten dat ze verloofd was. Ik zaï wel even met u mee naar boven gaan en tegen juffrouw Hollis zeggen dat ik me heb vergist." Julie slaakte een onderdrukte kreet, maar Steve greep haastig in voordat ze kon protesteren. „Dat zal het beste we zen. juffrouw Cartwright", sprak h(j rus tig. Op hetzelfde ogenblik greep by Julie s arm bij wijze van waarschuwing. Julie besefte nu dat het beter was als juffrouw Cartwright er bij was als ze het lijk zou den ontdekken. Ze had het gevoeJ dat er aan^ elk van haar voeten een gewicht hing, terwijl ze langzaam de trap besteeg. Juffrouw Cartwright toonde zich zeer geïnteresseerd in het engagement Ze wil de weten wanneer de „tortelduifjes" zich hadden verloofd. „Vanmiddag, juffrouw Cartwright, sprak Steve op vaste toon. „Pas vanmid dag maakte Julie me tot de gelukkigste man ter wereld door me te beloven mijn vrouw te zullen worden." Ze stonden nu voor Julie's flat. Ste ve sloeg zijn arm om Julie heen. Juffrouw Cartwright sprak bezorgd, „ik hoop dat u het me niet kwalijk zult nemen dat ik juffrouw Hollis in uw kamer heb gelaten, juffrouw Pa ge. Ik verkeerde werkelijk in de me ning dat ik voor uw bestwil handelde" „O, ja, dat deed u ook", hijgde Julie terwijl ze dacht aan het meisje dat in haar plaats was gedood. Steve greep haar bevende lichaam steviger vast Juffrouw Cartwright drukte als een soort waarschuwing op de bel, stak toen haar loper in het slot, wierp de deur met een zwaai open. „Juffrouw Hollis!" riep ze. „Joe-hoe, juffrouw Hollis!" Julie kreeg de ene schok na de an dere. In de eerste plaats was het licht niet meer aan. Juffrouw Cartwright tastte naar de schakelaar en draaide die om. Er lag geen lichaam op het blauw met gouden Chinese kleed. Er lag geen rood-besmeerd koperen af godsbeeld naast het lijk. Neen, het zware beeld stond weer op zijn hou ten voetstuk en keek even welwillend glimlachend als altijd op de wereld neer. (Wordt vervolgd) J Er zullen wel weinig mensen z|jn die niet heel wat hebben aan te mer.l ken op hun lot, althans bij tijden. Heil is zo'n grote uitzondering dat iemanjl werkelijk in alle of de meeste op. zichten het leven krijgt dat hij zichl had gedroomd, dat wij allen op omtl tijd rondlopen vol onvervulde dromen! en verlangens. En het is heel verlei.l delijk om dan onder „geluk" te ver.l staan: de eindelijke vervulling van die verlangens. Men zegt wel eens, dat ieder zijn I eigen lot maakt, en dat elk ten slotte I het soort leven krijgt dat overeen, komt met zijn diepste wezen, ook zou hij dat zelf nooit willen toegevetl en beweren dat hij het eigenlijk heel anders had bedoeld. Het is mogelijk! dat er ondergrondse verbindingen be l staan tussen lot en karakter, lot etl persoonlijkheid; misschien wel veel intenser verbindingen dan waarvan! wij ons bewust zijn. Maar het is ooi! waar, dat er altijd dingen blijven, dij behoren tot het gebied van ons innig! ste hartsverlangen, die onmogelijk! door onszelf „gemaakt" kunnen woiï den. Als iemand per se musicus wi|| worden, ook al werkt alles hem 1 dan kan hij dat soms wel, als hij heil maar hevig genoeg wil en er aüj voor over heeft om alle hindernisse| te trotseren. Maar een verlamde, boven alles graag weer zou kunne! lopen, of een kinderloos echtpaar dJ naar kinderen snakt, of een vrouj die vurig wenst dat haar man zelfde geloof zal mogen vinden zijzelf, dergelijke mensen hebbe de vervulling van hun wensen niet i eigen hand. Alle zuiver menselijk! inspanning baat hier niets, en „zo del Heer het huis niet bouwt, tevergeefi| arbeiden de bouwlieden". Waar dat beseft wordt, grijpt eeol mens naar het enige meer dan mense-l lijke middel dat aan stervelingen ul gegeven en dikwijls helaas slechts! dan; naar het gebed. Er wordt storm! gelopen op de hemelpoort, die maa:l onverbiddelijk dicht blijft. Eh in zal talloze gevallen blijven ook die gebed den dan nog „onverhoord", zoals wi: dat noemen. Maar is werkelijk leder gebed datl ons geen wensvervulling brengt eet! onverhoord gebed? Is het per sé eer.) bewijs dat God zich niets van ons ver! langen aantrekt? Het is mogelijk dat tl een verkeerd gebed was, maar dat is! een onderwerp op zichzelf. AangenoT men dat het een „gerechtvaardigde wens bevatte, die niet wordt vervuld! hoezeer we er ook om smeken, is dat! altijd een teken van godverlatenheid| een vloek? De grootste bidders van alle tijde:! verzekeren ons unaniem het tegen deel. Als Paulus tot driemaal toe gi l beden heeft om van een vreselijks I kwaal te worden bevrijd, krijgt hjl f niets anders te horen dan: Mijn nade is u genoeg en Mijn kracht wait in zwakheid volbracht En ten slotte leert hij dankbaar te zijn voor datl antwoord, dat hem eerst wel ver* f schrikkelijk moet hebben geërgerd i teleurgesteld. Er is een algemene ervaring, die ml de vloek van de vervulde wensen zou den kunnen noemen. Meer dan eer.» gebeurt het, dat iemand een jaren! lange hartewens eindelijk in vervuil ling ziet gaan, maar dat de omstan! digheden dan inmiddels zo zijn ver-I anderd, dat die vervulling volstrekt! geen geluk meer voor hem betekent! eerder een ramp. Er blijken kanteil aan te zitten die hij nooit had ver-I moed en het eindelijke bezit van d'l langgezochte parel brengt alleen tr.aail ellende, zoals in de film „De Parel'T Evenals in het sprookje van de dritl wensen, verzucht hij inwendig: Was! mijn wens maar nooit in vervult::! gegaan! ja, was ik maar nooit met| wensen begonnen! Dit is een wonderlijk levensgeheim Het zou droevig zijn, indien het de keerzijde was van dat andere gel heim: niet de vloek der vervulde) maar de zegen der onvervulde wen! sen. Ook die bestaat, juist voor cuif die zo zelden weten „wat ons I vrede strekt", en voor wie daarom t enig mogelijke gebed is en blijft: Laai niet mij mijn lot beslisser.. God gedankt dat Hij ons van de doorn >i| 't vlees niet bevjddt! Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke- of andere pijne* niei (e verdrijven zijn, neem dan sens Chefarine „4". Elk tablet beval vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox- zorgt, dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET <1 OPLOSSING KRUIS WOORDRAADSEl Horizontaal: 1. wit, rood, eee,:' Ijs, room, regie; 3. naam, kaar, aks: krap, e.k., luwen; 5. aan, leges, a ram, aren. tang; 7. pro, al, tralie; 8. gij, a.i., aker; 9. rest, klok, ets; 10- arJ arak. wesp; 11. doek. Aga, Etna; 12' regen, er, un; 13. rek, les, ok', TT. Verticaal: 1. wijn, karper, óit'l z. Isar. aarde, rose; 3. traan, moes, nik I 4. romp, laag, takel; 5. ook, eerlijk, 6. Oma, K.G.. etalages; 7. dralen, kano; 8. gerust, aak, week: 9. ega, ''';''l keet, re; 10. eikel, nietsnut; 11. les, spant. Hoe heerlijk ligt he duinen voet! Welk een Jager! Schoort, waarove eeuw in zijn beroemde -•dorp aan Hollands wes de bevallige slingerend eiken, iepen, berken en duinwater in kronkelen kanten van afstand tot i Westzijde niet zelden in en knoestige zwam". Re behoren de tegen het dl noch springt het heidei stronken; maar wel is i sieren het vele groen, d: het ganse dorp in brokje restaurants en café's tr grote stad, die tijdelijk i Zo is Schoorl en zo schappen Groet en Cam trekt de mensen, die h jaar gezwoegd hebben kantoor en nu een tijd i alle dag in een tent, kamphuisje of sobere bi doorbrengen. Geen jaar weest waarin er zov Schoorl bestond als juis droeg het aantal schrift delinge aanvragen voor Groet en Camperduin) drukste jaar vóór de oorl thans is het aantal reec Ook de trek van de buil het dorp is groter dan Vooral de Zwitsers sch boeid te worden door c en de hoge duinen daa; in Bergen nam het aan gemeubileerd verhuurd maar hier begint zich - verschuiving af te teke pensions en hotels naar huizen; de vermindert laat zich reeds even voe! die in Schoorl gevraag riëren bij de pensions en f 5,50 tot de f 9 per dag; huizen berekenen veelal een f 50 per week. Hie reet alweer een groot een plaats als Bergen, prijs tussen de f 5.50 en Het grootste verschil k: te zien als men weet c bedden ln het dorp 130: Groet en Camperduin erl genover Bergen 4500; S echter altijd nog een 60 peerders op zijn 30 kar en in zijn kampeerboerde He Over het eigenlijke seiz geen klachten. Tot einc bijna alles volgeboekt, ti kampeerterreinen tot die De voorzomer is slecht vendien heeft men toen gemerkt van een doeltreffi spreiding. Aangezien het vol geboekt is, heeft het de periode van half Juli regelend op te treden. He! om de mensen buiten de voorzomer of in de nazo cantie te laten nemen. Het hoopt men meer resultatt boeken. H Het grootste aantal v k-omt van de kampeerte eersten waren er al in Aj keiiers zijn er over het ge tal kampeerders zeer te: het algemeen maken zij ir gen dan de doorsnee pens „Hoort het oude Do samenwerkende Evange aan de Langedijk zullen hedt prediking houden op de volgend Kramer te Zuidscharwoude, Ti' •cbarwoude en café Van Lie karspel. DOKTERSDIENS Gedurende het komend de doktersdienst worden w door dr. J. de Wit te Ouc K 2260-524. „Advendo" vraagt Hedenavond zal door hc corps „Advendo" een muz gang door het dorp wordt waarbij ieder in de geleg worden gesteld het corps nanciële bijdrage te steunt Zonder de steun van de t het corps er niet komen. er dan ook op dat men de Op de knip zal houden. BEROEP AANGENOJ By de Doopsgezinde Broe aangenomen het beroep naar rochie door mej. M. C. Sche i kante te Broek op Langendük Kankerbestrijdi Het plaatselijk comité van gin Wilhelminafonds voor de strijding heeft zich met een waaraan een ïnvulformuner li tot de ingezetenen gewend, w, opgewekt als donateur (minin butie l 2,50 per jaarj toe te t: degenen die dit te bezwaarlijk kleinere bedragen gegeven woi circulaire wordt o.a. gezegd, c tecyfer door kanker 18 proce totaa, aantal sterfgevallen b< hiermede wei een zeer ongu vert it. Het plaatselijk comj dorp s als volgt samengestt Bakkc, burgemeester, mevr. Zwart, mevr. W. Schut-Van 4-, M. Nuyens, Sj. van Straler v's, gemeente-ontvanger, welki secretariaat waarneemt.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6