Zal Grafter kerk gerestaureerd of gesloopt worden? en Haarlem Friso ten Holt exposeert te Bergen Pam en Pom g publiek HE1LOO De Avondvierdaagse is uitstekend geslaagd Koedijk Beemster Glimlachje 1 ZA'- l(JjL De Rijp LAATSTE NIEUWS Nieuwe Amerikaanse landing in Zuid-Korea Bertha Hertog voor haar ouders verloren Nieuws uit De Langedijk Noord-Scharwoude Intrede ds. K. Vegter Het Tehuis voor Ouden van Dagen Egmond aan Zee Oudorp MAANDAG 81 JULI 19S0 misère. Vijfhonderd gulden loei geld en dan kunnen we leer Haas betalen", ppendorp aangekomen, moe bij de Haan melden, die hen riendelijk en een beetje on- ikijkt. „Dus U wilt die vangen" vraagt hij. „Ze- antwoord Pim beleefd, al eens meer een rover alies gebracht enwe loon". Alkmaar dames: 1. Netty Bakker, DO- 5. Kirck-Vleeshouwer 16; 3. Jlta 13,2; 4. A. v. a. Werf, 5. S. Heystek, Zaanland 13,8; n, Gita 13,8; 7. I. Waasdorp. Mol, Zaanland 14,4; 9. Blees, 4. F. Mienis, Lycurgus 1,31; en dames: 1. T. van Dijk, 47; 2. T. Prins, Suomi 1,45; Suomi 1.31 ;3. A. de Groot 4. F. Wieni% Lycurgus 1,31; Gita 1.26; 5. Van Niekerken, A. AffourtitHartog, DOVES Lutteke, Zaanland 1.21; 7. A. Lycurgus 1.21. n heren: 1. H. Willems, Haar- R. Poelstra, GAC 6.04; 3. T. Suomi 5.99; 4. G. Scholten, 5. E. Kayser, DOVES, 5,81; GOC 5.47; 7. J. de Jong, Ly- 8. J. Adelaar, Suomi 5,46; ïorst. DOVES 5,32; 10. Postma, 11. C. de Boer, Lycurgu» Zaanland 4,79. pen dames: 1. C. Aafjes, Ly- 2. M. de Vries, Gita 31.01; 3. 29,59; 4. Hoed-Strijbis. ?9; 5. M. Hoffman, Zaanland van Nimwegen, Gita, 25,63; Suomi 23,63; 8. A. Graven- rgus 23,26; 9. Koopmans, Zaan- 10. N. Hagenaar, Suomi 21,53. dames: 1. T. Prins, Suomi 29.4; 3. J. van Eg- 29,9; 4. G. Broekhuizen, Zaan- 5. R.Holtes, Doves 30,6; 6. N. Suomi 31,4; 7. A. Horst, Gita de Graaf, DOVES 32.7. r heren: l. Van Leuningen, 32,9; 2. J. van Ginkel, GAC, Koopman, Haarlem, 9,49; 4. ursen, Haarlem 9.53.6; 5. H. /ES 10.0.8; 6. H. Koning, Suo- Weenink, Suomi; 8. D. Ma- 9. R. Stam, DOVES; 10. A. jus; 11. T. Ruig, Zaanland; 12. Zaanland. heren: 1. L. Brijs, Haarlem Zaanland 54.9; 3. T. Lut- 4. H. vau Willigen, Suomi Bruin, Lycurgus 55.1; 6. P. 55,9; 7. Koopman, Zaanland milton, GAC 57; 9. K. Blok- 57.6; 10. J. Romein, GAC 59.6; Haarlem 60.3; 12. Mienis, Ly- in. 5,4. n heren: 1. Kluft, Haarlem jeune, Suomi 12,50; 3. N. de tland 11,50; 4. v. d. Ploeg, GAC kker, DOVES 11,8; 6. Adelaar, 7. Van Wenen, DOVES 10.52; Haarlem 10.13; 9. De Vries. 10. Krynen, GAC 9.44; 11. 8.39; 12. Mienis, Ly- n dames: 1. C. Aafjes, Lycur- 2. Gravenstein, Lycurgus 9.79; «bis, DOVES 9.09; 4. B. van ita 8.84; 5. Affourtit-Hartog, 6. Klaver-Dudink, Suomi 8,78; Suomi 8.39; 8. Hofman- nland 8.37*4; 9. Schaap, Zaan- M. van Nimwegen, Gita 7.10. gen heren: 1. Van der Werf, 2. A. Koet, Suomi 1.71; 2. C. /ES 1.71; 3. E. Kayser, DOVES r. d. Kley, Lycurgus 1,56; 4. J. anland 1.56; 4. Woerdeman, 56; 4. P. Kievit, Haarlem 1.56; GAC 1.56; 5. Tiemeyer. Haar- W. Klarenbeek, GAC 1.46; 7. Lycurgus 1.41. dames: 1. Betty Bakker. 15; 2. B. Kirck Vleeshouwer, 99; 3. A. v. d. Werff. Suomi khoven, Zaanland 4.62; 5. N. 4.43; 6. Waasdorp, Suomi Zaanland 4.36; 8. De 4.30; 9. Praag, Lycurgus ams. r heren: l. Rem, Lycurgus ait, Suomi 4.19.6; 3. W. Geuse- riem 4.20.4; 4. De Mik, GAO ïolderman, Haarlem 4.35.6; 6. 4.38; 7. Hoogschagen, Tymes, Zaanland; 9. Erfman, 10. Deriks, GAC; 11. Dresser, Schol, Suomi. meter d..mes: 1. Suomi 55.2; 2. 3. Lycurgus 1.4.6. üaanland gedisq. meter heren: 1. Suomi 46.8; 2. .5; 3. Zaanland 48.9; 4. GAC ES 49.6; 6. Lycurgus 49.9. 1. Zaanland 1.1.5; 2. Su* Gita 1.4.3; 4. DOVES 1.8.8. ie estafette heren: 1. LycurguJ aarlem 3.51.3; 3. Suomi 3.58.6; 4. pen: 1. Kluft, Haarlem 36.79: Zaanland 35.15; 3. Scholten. 4. Bakker, DOVES v. d. Ploeg, GAC 30.18^; 6* DOVES, 30.60; 7. Postma. 3,95; 8. Krijnen, GAC 28.35; 9- curgus, 27.95; 10. Vrenegoor, 11. Weenink, Suomi 26.43: 12. gus 24.64. heren: Haarlem 167; Suomi 6; Zaanland 113; DOVES 112!/i! dames: DOVES 92; Suonu md 73)/; Lycurgus 68; Gita 67. TE ALKMAAR 31 Juli. Opgave van het a30' 3 stuks paarden van f koeien van f 600—f 1125. veren van f 40—f 80 en 19 ve!!f 1 f 80—f 110, alles per stuk; 190 93—f 1,87 per kg. Donderdagavond vergaderde de Grafter raad onder voorzitterschap van burgemeester Dalen- berg. Een drietal ingekomen stukken, waaronder «en besluit van Ged. Staten, waarin werd mede gedeeld, dat geen goedkeuring werd gegeven aan het in de vorige raadsvergadering geno- jnen besluit, betreffende een overdracht van eigendom en onderhoud van de toren op de kerk te Graft (deze voorwaarde was gesteld «an de subsidie, welke werd gegeven voor de restauratie van de kerft) werd voor kennis geving aangenomen. De voorzitter zeide, dat er spoedig een defi nitief besluit diende te komen ten aanziende van restauratie van de kerk, daar anders een en ander niet meer nodig zal blijken. Van het comité der Katholieke Kinderuit- «ending voor De Rijp en Graft en de afdeling West-Graftdijk van het Centraal Genootschap waren verzoeken binnengekomen om toeken ning van subsidie voor de uit te zenden kin-, deren, afkomstig uit de gemeente. Besloten werd aan beide instellingen een jubsidie toe te kennen van f 0,25 per dag en per kind van de door hen uitgezonden kin deren, afkomstig uit de gemeente. Het Heemraadschap „De Eilandspolder" ver zocht een bijdrage in de kosten voor onder- boud van in de gemeente gelegen wegen. Het betrof hier een klein gedeelte weg vanaf de woning van de heer Wezelenburg lo West- Graftdijk. De bijdrage, ad f 09,—, zal ge durende acht jaar worden gegeven. In verband met sterk gewijzigde omstandig heden, waardoor verschillende diensten hogere uitgaven eisten, stelde B. en W. voor de ver ordening op de heffing van leges ter secre tarie en van de rechten wegens verrichtingen van ambtenaren van de B. S., te wijzigen en verschillende rechten te verhogen. Vooral de leges voor bouwvergunningen zouden hierdoor Zaterdagmiddag had de laatste rit plaats van de Avondvierdaagse 1950. Het was de prachtige tocht over Lim- men, Castricum, Bakkum naar Egmond aan de Hoef en via de Vennewaters- weg naar Heiloo. Het muziekkorps „Eensgezindheid" viel de eer te beurt deze laatste intocht met muziek te mo gen opluisteren en het heeft zich daar bij uitstekend van zijn taak gekreten. Bij het duinmeer werden de toeristen in de gelegenheid gesteld zich een feestmuts en toeter aan te schaffen. Hierdoor kreeg de intocht een extra vrolijk karakter. 's Avonds had in de geheel gevulde Rustende Jager de uitreiking van de draagmedailles plaats. De heer Jac. v. d. Kommer Jr., heette de aanwezigen hartelijk welkom en ging hierna over tot uitreiking van een extra-prijs aan de oudste deelnemende dame, Zr. D. Zwakman uit Heiloo (70 jaar) en de oudste heer, P. de Munk uit Egmond aan Zee (77 jaar). Ook voor de verst wonende dame, mevr. Ranke-Brouwers (Gilse N.Br.) en de verst wonende heer, de 16-jarige J. Groeneveld uit Baren- drecht, alsmede voor de tijdelijk hier woonachtige mevr. D. Müller-Kosian uit Batavia waren een extra-prijs aan wezig. Allen ontvingen een keurig uit gevoerd lepeltje, waarop het Witte Kerkje was afgebeeld. De voorzitter dankte voor de belange loze medewerking die van alle kanten was ondervonden. Mevr. Avis had een grote taart in ontvangst te nemen voor het vele werk, door haar als niet- comitélid verricht. De voorzitter sprak tevens de wens uit, dat het volgend jaar meerdere Solex-rijders e.d. aan de tocht zullen deelnemen; het was nu slechts een vijftien-tal. Meer dan 500 wielrijders uit alle streken van het land hebben deelgenomen. Hiervan kwamen er 267 uit Heiloo. Zestig jaar koster De heer W. Kaandorp, koster van de St. Willibrorduskerk alhier, herdenkt begin November het feit, dat hij zestig jaar geleden zijn functie aan deze kerk aanvaardde. Ter gelegenheid van dit zeldzame jubileum is een huldigings comité samengesteld. „DE ZONDAAR" IN STUDIE GENOMEN Naar wij vernemen heeft de Rederij kerskamer „Het Ontluikende Roosje" het moeilijke stuk „De Zondaar" in studie. Dit spel in drie bedrijven zal in October worden opgevoerd en ver wacht wordt dat „Het Ontluikende Roosje" hiermede veel succes zal oog sten. MUTATIES BIJ H.S.V. In de ledenvergadering is de heer J. Kueter als bestuurslid herkozen: tot nieuw lid van de elftalcommissie is benoemd de heer De Boer. Dezer da gen zal een vergadering plaats hebben over de verdeling van de functies, daar de heer Pepping, die secretaris-penning meester was, voor de eerste functie heeft bedankt. WEER ACHTER SLOT EN GRENDEL Dezer dagen is de beruchte P. C wederom achter slot en grendel ge zet. De man werd 's nachts door de patrouilledienst van de Rijkspolitie aangehouden toen hij in het bezit was van twee rijwielen. Het bleek, dat hij deze 's avonds te Uitgeest had gesto len. Deze recidivist heeft juist jaar gevangenisstraf achter de rug wegens diefstal. OP DE KERMIS WAS HET ZEER DRUK Gistermiddag is de kermis, die wordt gehouden op het zijgedeelte van het Foresters-terrein, geopend. Het was er zeer druk en de diverse gelegenheden maakten goede zaken. Er is een auto scooter, een hobbel-draaimolen, een cabaret-theater, enkele zweef- en draai molens, de steilwand-racers, verschil lende werp- en gelukstentjes, alsmede de grote stand van het „zoveel-maal uitzoeken-voor-één-kwartje". Diverse kramen completeren het geheel. Ook de ijscoleveranciers maakten goede za ken. een belangrijke verhoging ondergaan. Na enige discussie werd het voorstel van B. en W., om de verordening overeenkomstig ont werp, vast te stellen, aangenomen. Verbouwing openbare school. In tegenstelling met plannen die bestenden om de openbare lagere school te West-Graft dijk te verbouwen en uit te breiden en waar voor een crediet werd toegestaan, ad f 25.000,—, kwam nu een geheel nieuw en definitief plan ter tafel. Hiervoor was ech ter een hoger bedrag nodig. Totaal zal nu nodig zijn f 30.000,—. Hiervoor zal een geld lening worden aangegaan, welke in dertig jaar zal worden afgelost. De verordening op de heffing van een be lasting op honden werd grondig herzien. Een en ander, deed heel wat stof jpwaaien. Na een breedvoeirge discussie werd echter de oor- gestelde wijziging aangenomen. De datum van ingang werd gesteld op 1 Januari 1951. Bij de rondvraag informeerde de heer Schok ker naar de bedoeling van het nog steeds leeg staande weeshuis. Hierover, zo deelde de voor- zeitter mede, zal waarschijnlijk in de volgende raadszitting meer kunnen worden medegedeeld. Het aanvankelijk plan om het weeshuis te ver kopen, gaat niet door. De heer Middelkoop vroeg naar het aantal woningzoekende, dit in verband met het leeg staan van een woning op het Noordomde. Een en ander heeft de voortdurende aandacht. De toestand van de kerk. De heer L. Bruin klaagde over het feit, dat de straatlantaarns vele uren onnut branden, ook zag hij in het kerkgebouw te Graft, dat in zeer bouwvallige staat verkeert, een groot gevaar. Hij drong aan op spoedige sloping. De voorzitter deelde mede, dat betreffende de straatverlichting te bevoegder plaatse zal worden aangedrongen op verbetering. T.a. van de kerk kon hij helaas nog weinig be loven. Geld voor sloping is niet aanwezig. Hij hoopte dat spoedig definitieve plannen wor den uitgewerkt, hetzij voor restauratie, lte.'zij voor sloping. Hulpbesteller „Janus" gehuldigd Adrianus Boon, hulpbesteller der P.T.T., heeft Zaterdag zijn laatste kranten en brieven in de respectieve bussen gedeponeerd, daar hij de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt en de dienst moest verlaten. In 1928 was hij met het werk begonnen. Het af scheid van de heer Boon had plaats in de raadszaal van hst gemeentehuis. Aanwezig waren een comité uit de burgerij van Kanaaldijk en Huiswaard, de burgemeester en zijn echtgenote, de waarnemend directeur der P.T.T. en zijn echtgenote en de plaatselijke kantoorhouder. De burgemeester sprak een afscheidswoord tot „Janus", waarin hij zijn waardering voor zijn grote verdienste, aan de gemeenschap be wezen, uitdrukte en hem daarvoor dankte. Namens de burgerij bood hij hem een enveloppe met inhoud aan, waarvoor hij zich een prima radio toestel kon aanschaffen, waarvan hij zo vaak had gedroomd. Ook de wnd. directeur der P.T.T. dankte Janus voor alles, wat hij voor de P.T.T. had ge daan. Hierna voerden nog het woord de kantoorhouder en verscheidene an deren, die hem allen prezen als een ijverig en humaan mens. De burge meester zei in zijn slotwoord, dat dit afscheidsfeest in het gemeentehuis het gevolg was van de spontaniteit der gehele burgerij. De zoon van de beer Boon. zelf kantoorhouder in Nieuwe-Niedorp, spraken woorden van dank namens zijn ouders voor deze mooie huldiging. PURGERLIJKE STAND Geboren: Simon J. F., z. van M. Duin- maijer en M. J. Duin. Jikke, d. van P. Dijkstra en A. Boschma. Geertruida P. M., d. van P. J. Smit en G. van Diepen. Ondertrouwd j Florent Rotthier en Maria Klijn. Anthonius Valkering en Petro- nella de Lange. Overleden: H. Eggers, 72 jaar, echt- gen. van P. Wiersma. t - Vr Laat dat nu tochHans. Men kan ons zien OPRICHTING GEZINSVERZORGING. Op een dezer dagen gehouden ver gadering werd een algemeen bestuur gekozen voor de opgerichte „Gezins verzorging", uitgaande van het Witte Kruis „Schermereiland en Omstreken" De dames van het bestuur zullen tevens als contactadressen voor even tuele aanvragen fungeren. Het dagelijks bestuur is als volgt samengesteld: mevr. RolBus voorz., mevr. Zijpvan Dijk le secr., mevr. LuyckxEissens 2e secr.; mevr. Ven delMerks penningm.; verder werden benoemd: mevr. DriessenBakker als leidster der gezinshulpen en Zr. La bree als adviserend lid. Bij voldoende aanmelding van gezinshuipen neemt het bestuur zich voor 1 September a.s met hulpverstrekking te beginnen. Aan alle leden zal een reglement wor den verstrekt. Nieuwe leden kunnen zich nog opgeven bij bovenstaande dames. Heden zijn nieuwe Amerikaanse troepen in Zuid-Korea geland voor versterking van de defensielinie. De Amerikaanse versterkingen zijn de eerste, die rechtstreeks uit de V.S. komen, zo melden Newyorkse radio stations. Tsjindjoe, de toegangspoort tot Poe- san, is door de Noordkoreanen ver overd. De consul der Nederlanden te Sin gapore, de heer J. van der Gaag, deel de mede, dat, voorzover hij kan oor delen ,er niets meer kan worden ge daan om Bertha Hertog naar haar ouders te Bergen óp Zoom te doen overbrengen. De uitspraak van het Hof van Appel, waarbij het meisje aan haar Maleise verzorgster werd toe gewezen, is gevallen, zeide de heer Van der Gaag en hij voegde er aan toe, niets te weten van „officiële stap pen", die volgens een bericht uit Den Haag van Zaterdag door de Neder landse regering zouden worden geno men om Bertha Hertog aan haar ouders toegewezen te krijgen. Mysterieuze schietpartij in de hoofdstad Vanmorgen omstreeks één uur is te Amsterdam nabij de Warmoesstraat een 33-jarige man door drie schoten uit een revolver getroffen. De man is ern stig gewond naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. Voorbijgangers, die de schoten hoorden, vonden de man liggen in de Pater Nostersteeg. Zij waarschuwden de politie en deze stelde terstond een onderzoek in, dat tot nog toe geen enkel resultaat heeft opgele verd. De man is geen Amsterdammer en kon nog niet worden verhoord. In het overvolle kerkgebouw der Gereformeerde Kerk te Noord-Schar woude deed de nieuwe predikant, ds. K. Vegter, gisteravond zijn intrede. Ds. Vegter was in de morgendienst bevestigd door dr. W. G. Harrenstein van Amsterdam, die hij gedurende enige tijd als hulpprediker terzijde stond. Dr. Harrenstein had als tekst gekozen de woorden uit Handelingen 10: „Zo heb ik dan van stonde aan tot u gezonden en gij hebt wel gedaan dat gij hier gekomen zijt." Wij zijn dan allen nu hier tegenwoordig voor God om te horen al wat u door God be volen is". In zijn preek Vees dr. Har renstein op de verantwoordelijkheid zowel van predikant als gemeente. In hartelijke woorden richtte hij zich ook tot de nieuwe predikant en diens echtgenote. Het formulier tot bevesti ging van de dienaar des woords werd gelezen door ds. J. H. Donner van Broek op Langendijk, terwijl het ja- voord werd afgelegd in handen van dr. Harrenstein. De handoplegging ge schiede door dr. Harrenstein en ds. Donner. In de avonddienst deed ds. Vegter zijn intrede met de woorden uit 1 Corinthe 3: 11: Want niemand kan een ander fundament leggen dan hetgeen gelegd is, hetwelk is Jezus Christus. Ds. Vegter wees er op dat ook in deze dienst Jezus Christus bet een en het al is en elke sensatie contrabande dient te zijn. Na de dienst richtte ds. Vegter zich tot de kerkeraad, de evangelist, de heer C. Sluys, ds. Donner en burge meester H. Schelhaas. Hierna werd nog het woord gevoerd door ouderling J. Heeringa namens de kerkeraad, ds. J. H. Donner namens de classis Alk maar en burgemeester H. Schelhaas namens de burgerlijke gemeente. Het samenzijn werd besloten met het bekende lied „Ik weet aan wie ik mij vertrouwe". RAADSVERGADERING De burgemeester heeft de raad te gen hedenavond 8 uur ten raadhuize in spoedeisende vergadering bijeen ge roepen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel tot verkoop van een gedeelte water te Broek op Langendijk aan gebrs. Kloosterboer te St. Pancras en een voorstel tot het verlenen van medewerking ex. art. 72 1. o. wet 1920 aan de R.K. Meisjesschool te Noord-Scharwoude tot het beschik baar stellen van twee lokalen in ver band met uitbreiding aantal leer lingen. BAZAK C'HK. KLEUTERSCHOOL Door het bestuur van de chr. kleu terschool te Noord-Scharwoude zai een bazar worden .gehouden en wel op Vrijdag 17- en Zaterdag 18 November a.s. in hotel „Concordia" te Noord- Scharwoude. Zoals bekend is het kleuterschool- onderwijs voor een groot deel op eigen middelen aangewezen. Het bestuur der school hoopt dan ook dat vele in gezetenen der gemeente Langedijk zich voor het gestelde doel zullen in zetten zodat de bazar een succes zal worden. Officiële opening van driedaagse bazar Ondanks het vroege middaguur was er Zaterdag heel wat belangstelling bij de officiële opening van de in een grote tent op het kermisterrein georganiseer de bazar ten bate van het te stichten Tehuis voor ouden van dagen. Nadat' de heer Koerpan als voorzitter van het comité de aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, zich daarbij in het bijzonder wendende tot bestuur en raad van toezicht van de Burge meester Peeck-Stichting, kreeg de heer W. K. Belonje, gemeentesecretaris" ,an Schoori, het woord om bij afwezigheid van de burgemeester, namens het ge meentebestuur deze bazar officieel te openen. Alvorens tot de opening over te gaan, wijdde spreker enkele woor den aan het doel van deze bijeenkomst. Dat doei is, aldus de heer Beioi Je, te komen tot de stichting van een Tehuis voor ouden van dagen in Schoorl, een instelling waaraan in de loop der jaren langzamerhand grote behoefte is ont staan. Op velerlei gebied wordt met toenemende mate een beroep gedaan op onze medewerking en offervaardig heid, allerlei nuttige zaken op sociaal terrein vragen onze aandacht en daar door komen wij langzamerhand wel eens onmachtig of sommigen onver schillig tegenover deze beden om hulp te staan. Dat dit helaas de algemene tendentie is, blijkt wei uit de vermin dering van de opbrengst der meeste collecten de laatste paar jaren. Niette min heeft men hier in Schoorl gevoeld, dat het noodzakelijk was op dit gebied iets te gaan doen en een van de eerste daden op dit terrein was dan ook het oprichten van de burgemeester Peeck- Stichting, die zich, gelijk bekend, het inrichten en exploiteren van een tehuis voor ouden van dagen ten doel stelt. Nu is het oprichten van een stichting alleen niet voldoende. Er moeten men sen zijn die daar in de eerste plaats fi nancieel hun schouders onder willen zetten en in dit opzicht mocht het be stuur van de stichting zich wel bijzon der gelukkig prijzen: al heel spoedig bleek, dat die mensen er waren en daadwerkelijk belangrijke steun ver leenden. In dit verband, aldus spreker, wil ik noemen de heer en mevrouw Kieft-Peeck en de verdere familie Peeck. Zonder hun belangrijke mild dadigheid zouden wij op deze dag nog slechts de eerste stap zetten op de weg die tot het doel leidt en wij zijn reeds veel verder. Dat de naam Peeck dan ook blijvend aan het tehuis verbonden zal zijn is wel zeer op zijn plaats, te meer omdat hier tegelijkertijd geëerd wordt de naam van hem, die vroeger als burgemeester zoveel voor dit mooie dorp heeft gedaan en in wiens hart de Schoorlse zaken, ook op het gebied der liefdadigheid, zo'n grote plaats inna men. Wanneer wij ons nu afvragen, aldus vervolgde spreker, waarom een derge lijk tehuis? Waarom iets dergelijks i deze tijd? En dan nog wel bij een oor logsdreiging, die menigeen bezorgd maakt of er wel ooit gebouwd zal kun nen worden? Dan is daarop maar één antwoord: een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst. En als we het dan over „toekomst" hebben, dient tevens be dacht, dat dit weliswaar een begrip is, dat in de eerste plaats de tegenwoordi ge jeugd aangaat, terwijl wij het hier hebben over ouden van dagen. Waarom zo voor die ouden van dagen gezorgd? Welnu, dit moet een andere spreuk ons leren: in het verleden ligt het heden, in het nu, wat komen zal. Wij staan in het „nu", maar wij zijn gegrondvest in het verleden en alles wat wij zijn, tot onze prestaties in de nieuwste ontdekkingen toe, hebben wij uiteindelijk te danken aan het voor geslacht, ook aan de mensen, die nu ouder zijn en niet meer tot werken in staat. Wanneer men zich dat goed reali seert, is het duidelijk, dat het zorgen voor de oudere mensen, die vaak niet vragen, een ethische plicht is van de hoogste orde. Alvorens te eindigen bracht sprei "r mede als lid van de raad van toezicht, dank aan allen die het mogelijk heD- ben gemaakt dat deze bazar tot stand kwam en noemde daarbij in het bijzon der de leden van het werkcomité, de dames Nuys en Brommer en de heren Koeman en De Graaf. Voorts werd dank gebracht aan de vele firma's en winkeliers in de gemeente die door be schikbaarstelling van zovele onontbeer lijke artikelen het hunne bijdroegen tot het welslagen van deze onderneming. Met de wens, dat de bazar zich zou mogen verheugen in een grote belang stelling, verklaarde de heer Belonje deze ten slotte voor geopend. De stands bestormd En toen was het hek van de dam en werden de verschillende stands be stormd. De een kocht mooie handwer ken, een tweede ging de naam van de pop raden, een derde beproefde zijn ge luk bij het rad van avontuur en grab belton, een ander ging sjoelen of het ringen werpen en in de vrolijke keuken was al gauw geen kopje meer heel. De meer bezadigden genoten van het kopje thee, dat dank zij de goede zorgen van de firma Keg geschonken werd en zo droeg een ieder er het zijne toe bij om de kas van het bazar-comité te vullen Drie dagen lang zullen inwoners en gasten gelegenheid hebben een steentje bij te dragen. EDO en KFC speelden in Egmond Zondagavond om half 7 bekampten de westelijke eerste klassers E.D.O. en K.F.C. elkaar op het Egmondse Sport park, om de door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde wisselprijs, de zilveren van Speyktoren. Deze prijs moet 3 maal achtereen of 5 maal in totaal gewonnen worden. Onder ideale weersomstandigheden werd deze wed strijd op het prachtige veld, ten aan- schouwe van bijna 2000 toeschouwers gespeeld. Aanvankelijk lieten beide partijen niet veel moois zien, doch geleidelijk raakte vooral E.D.O. beter ingespeeld Het was dan ook volkomen verdiend, dat midvoor Rootselaar na 25 minu ten spelen E.D.O. met een mooi schot de leiding bezorgde. Direct daarop scoorde dezelf de speler opnieuw, doch dit doel- pnt werd door scheidsrechter Hes- sink uit Amsterdam, die uitstekend floot, wegens buitenspel geannuleerd. K.F.C. kon vóór rust het doel niet vin den en zo kwam de rust met 10 voor E.D.O. Na de rust zette K.F.C. direct een fel offensief in, dat na 8 minuten tot een doelpunt leidde. Prachtig zette de rechtsbuiten de bal voor en even mooi ichoot Baljet onhoudbaar in (11). K.F.C. bleef in het offensief, maar tot tweemaal toe wist keeper Van den Berg, met veel geluk, de Haarlemmers op het nippertje voor een achterstand te behoeden. Toen K.F.C. even verslapte, nam E.D.O. het initiatief weer over De invaller-rechtsbinnen gaf E.D.O. met een keurig schot opnieuw de leiding. Met een werkelijk magnifiek doelpunt, vanaf de zijlijn gescoord, maakte linksbuiten Steen- dam er even later 31 van en hier mede schenen de Haarlemmers de wedstrijd in hun zak te hebben. De Kogers gaven zich echter zo maar niet gewonnen en de spanning herleefde, toen 12 minuten vóór het einde hun linksbuiten veel goed maakte, door met een kogel de achterstand tot 32 te verkleinen. De vreugde was echter van korten duur, want geen 2 minuten later wist E.D.O., uit een corner van Schijve- naar, de voorsprong tot 42 te ver groten. Wel bleef K.F.C. dapper vol houden, maar pas 30 sec. vóór het eind signaal gelukte het haar de achter stand tot 43 te verkleinen en toen was het te laat om nog een gelijk uit het vuur te slepen, dat de Kogers mis schien wel verdiend hadden. Wethouder Zwart reikte na afloop van de wedstrijd met enkele toepasse lijke woorden de wisselprijs aan aan voerder Schijvenaar uit. Voorlopig moest hij volstaan met een afbeelding van de Van Speyktoren, daar de zil versmid geen kans zag het werkelijk kostbare kleinood binnen 2 maanden af te leveren, zoals het gemeentebe stuur verwacht had. Er wordt niet gebouwd Vrijdagavond vergaderde de woningbouw vereniging „Egmond aan Zee" in het oud katholiek verenigingsgebouw onder voorzitter schap van de heer Gorter. Deze buitengewone vergadering was bijeen geroepen met als enig agendapunt het bestuurs voorstel, om terug te komen op het besluit van de laatste algemene vergadering en alsnog to besluiten tot de bouw van twaalf zogenaamd® goedkope woningen op het terrein tegenover d® openbare lagere school. De voorzitter lichtte het voorstel toe. E* was een conferentie geweest met B. en W. Daarin was uiteengezet, dat er geen ander® plaats was om deze twaalf woningen te zetten» zodat de woningbouwvereniging nu voor d® keuze stond, daar te bouwen of niet te bouwen. Het bestuur gaf in meerderheid in overweging de bezwaren tegen de ongewenste plaats, tegen over de school, te laten varen en daar t® bouwen. Teneinde de vergadering gelegenheid t® geven zich aangaande deze zwenking van hei bestuur te beraden, werd een ogenblik ge pauzeerd. Na heropening werden door verschillend® leden, die zich als tegenstanders van het be stuursvoorstel deden kennen, nadere vragen gesteld, die door de voorzitter de wethouder De Graaff beantwoord werden. Wethouder De Graaff zette vervolgens nog maals duidelijk het standpunt van het ge meentebestuur uiteen. Als de vergadering be sluit niet tegenover de school te bouwen, zul len deze twaalf woningen er niet komen en dus voor de gemeente verloren gaan. De voorzitter zette hierna ook zijn stand punt nogmaals uiteen. De bezwaren voor het onderwijs zijn van zo ernstige aard, dat hij persoonlijk, het beter acht, dat de woningen or niet komen, dan dat ze juist daar komen. Na nog enige discussie werd tot stemming overgegaan. Met 18 tegen 15 stemmen werd het bestuursvoorstel verworpen, waardoor du# de bouw van deze twaalf woningen van d® baan is. Achylles demonstreert De gymnastiekvereniging' Achylles gaf Vrij dagavond in de voortuin van de Prins Hen drik Stichting een tumdemonstratie, die grot® belangstelling trok. Onder leiding van de directeur, de heer Schroor, gaven de dames en heren, in keurig© costuums, demonstraties op de brug, aan hat hoogrek, aan de ringen en op het paard. Voor al het werken van de dames aan de ringen was keurig en viel zeer in de smaak, terwijl bij de heren het werken aan het hoogrek het meest opviel. Na dit werk aan de toestellen werden door dames en heren tezamen allerlei standen ge maakt, terwijl tot slot de dames knots-oefenin gen uitvoerden, die bij het licht der schijn werpers een buitengewoon effect sorteerden. Het was voor Achylles en zijn direoteur een prachtig staaltje van hun kunnen en een mooi® propaganda. Marktberichten WARMENHUIZEN, 31 Juli. - 7700 kg aardappelen: Schotse muizen 10,30-10,80, grove 9,70—10,30, drielingen 7,80—8,10, eigen heimers 11,10; 9800 kg rode kool 4-5; 2700 kg gele kool 4; 5000 kg witte kool 3. NOORDERMARKTBOND, 31 Juli. - 30.000 kg aardappelen: eerstelingen 7,10—11,50, grove 9,20-9,60, drielingen 6-6,90, kleine 3,70- 3,80, blauwe eigenheimers 8,50—12, -eigen heimers 10,20-12,80, rode eerstelingen 11,40, bevelanders 9,50 en bintjes 8,50; 59.000 kg vitte kool 3-3,20; 11.000 kg rode kool 4- 5; 3000 kg gele kool 3,50-4,50; 1600 stuk# bloemkolen 16-30; 200 kg slabonen 18-2 Ij 300 kg zilvernep 34. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 31 Juli. 6500 kg aardappelen: eerstelingen 9,80—10,10, blauwe eigenheimers 9,10—11,10, grove 9-9,80 en drielingen 6,80; 20.000 kg rode kool 5-5,80; 5500 kg gele kool 4,50- 4,60; 15.000 kg, witte kool 3; 400 kg sla- bonen 17—19; 200 stuks bloemkolen I 33. In de kunstzaal Hubers aan de Sluis- laan zijn steeds zeer belangwekkende expostities. Permanent aanwezig is de keramiek van Dirk Hubers, vazen en schalen die tot het beste behoren wat de pottenbakkerskunst heden ten dage in ons land oplevert. Dit werk ver heugt zich dan ook in grote belang stelling uit wijde kring. Dirk Hubers dan geeft, behalve zijn eigen keramiek, in de loop van het seizoen het werk van verschillende schilders. Op het ogenblik exposeert Friso ten Holt er. Deze omstreeks der tigjarige kunstenaar toont doeken uit 1946, '48, '49 en '50 en geeft daarmee een overzicht van zijn arbied na de oorlog. Wie zijn werk, destijds in Alk- maars gemeentemuseum heeft gezien, herinnert zich zijn fraaie stillevens. Hier hangt er slechts één, het oudste, in grijze kleur gehouden, eigendom van het Amsterdams Stedelijk Museum en getuigend, opnieuw, van een krachtig talent. Beschouwt men de beide stukken van 1948 (resp^. Vrouw en Echtpaar, in welk laatste men gemakkelijk de schil der en zijn ega herkent), dan is het niet alleen opmerkelijk dat Friso ten Holt tot figuurschildering is gekomen, ook de kleur is blijkbaar een geheel aparte periode in zijn leven. Het schil derij met de Vrouw is geel, blauw en rood; dat met Echtpaar groen, violet en bruin, kleuren die het palet van deze schilder, althans in deze felheid, zelden kent. Wonderlijk is buitendien dat men hier een verschuiving ziet naar de koele kant van het spectrum, het geel naar groen, het blauw naar violet, terwijl het rood-bruin geworden is. Psychologisch beschouwd is dat inte ressant, zowel voor het leren door- doorgronden van het karakter als voor de kennis van de kunst van Friso ten Holt. Laten we dit karakter buiten be schouwing (het is nu eenmaal zo dat de psychologie van de kunstenaar meest geen plaats vindt in de krant!) dan blijft over: de kunst. Ten Holt blijkt geheel gehandeld te hebben naar door moderne kunsttheoretici verkondigde normen, dat wanneer men één kleur verschuift men alle kleuren verschuift. We hebben door de vergelijking van deze beide werken daarmee het Be wijs dat ze beide ook werkelijk zijn wat de schilder op dat moment wilde geven. Da. ten slotte is het criterium der echtheid. De Vioolspeler (1949, eveneens in het bezit van het Stedelijk Museum in Am sterdam) in grijs en bruin, is kennelijk beïnvloed door Henri ten Holt, Friso's vader, wat men niet kan zeggen van het andere w>rk, integendeel. Wederom, om verschillende redenen, hoogst belangwekkend is Don Quichot- te (1950). Is de voorstelling, hoewel gedeformeerd, in het andere werk dui delijk herkenbaar, hier is de abstractie ver voortgeschreden. Don Quichotte zit te paard, zijn hoofd is smal, deels zwart, deels groen, en door de legenda rische in een lange punt uitlopende baard, lijkt het hoofd hier een eenden- kop. En al zal het allerminst de be doeling van de schilder geweest zijn dit te suggereren, de uitbeelding bergt toch iets van een schrijnende waarheid. De vooruitgestoken, wat puntige borst kas, is violet tegen het groen en blauw der armen, en violet wil symbolisch zeggen: afgekeerd van de wereld, we reldvreemd. Reeds om de kleuren is deze Don Quichotte een prachtige ver beelding van de grote, maar dwaze ridder. Schilderkunstig beschouwd ziet men in het werk van Friso ten Holt het groot in het geheel opnemen der figu ren, waarbij elk vlak, ook buiten de eigenlijke voorstelling, fungeert als een zelfstandige kleur, die niet een achter grond is, maar gelijkwaardig aan de kleuren die de figuren opbouwen. Vooral in het laatste schilderij, Don Quichotte, is dit streng doorgevoerd en tezamen met de kracht der kleuren kan men zich niet aan de indruk onttrek ken dat hier een talentvol schilder spreekt, rijper dan zijn jaren zouden doen vermoeden. v. d. W. Jubileumtentoonstelling Jan van Herwijnen Jan van Herwijnen is zestig jaar ge worden en een overzichtstentoonstel ling van zijn werk is in het Princen- hof te Delft te zien geweest. Een ge deelte van het aldaar geëxposeerde was enige tijd geleden in het Stedelijk Museum te Alkmaar te bezichtigen. Thans exposeert met ingang van Zaterdag 5 Augustus a.s. deze kunst schilder te Bergen, ditmaal echter met recente werken, geschilderd in de laat ste drie maanden te Parijs en te Ber gen. Groei en vernieuwing blijven bij van Herwijnen het leidende richtsnoer van zijn werken. De expositie wordt door de voor zitter van het Kunstenaars Centrum Bergen in de Kunstzaal van de Rus tende Jager op Zaterdag 5 Augustus om 4 uur geopend. Moge een groot aantal belangstel lenden deze vernissage bijwonen ot in de volgende twee weken da expositie bezoeken. GESLAAGDEN Bij het examen slaagde voor coupeuse de dames J. Giling, F. Giling en R. van Gragt, allen leerlingen van de naaischool der Zusters Urselinen alhier.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3