Stad en Omgeving Critiekopvacantieregeling melkslijters AGENDA Goede zang van het mannenkoor „Orph eus Tweede rondwandeling langs de Alkmaarse Stands Is er geen befere verdeling mogelijk? Thans in Noord-Holiand- Noord verzekerd HEILOO Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Beemster Langendijk Frans gezelschap op bezoek Berg en aan Zee GEERVLIET „Van de Wadden tot het IJ" Terreinbewaking treedt streng op! Bergen De beteker Taal van het onbi VAN MARSDIEP TC WOENSDAG S AUGUSTUS 1980 Van verschillende zijden wordt cri- tiek geleverd op de vacantieregeling, zoals die is getroffen door de melkslij ters. Immers, als een bakker of een groentehandelaar enige dagen van zijn welverdiende vacantie gaat genieten, ■orgt hij er eerst voor dat de huis vrouw daar geen nadeel van onder vindt. Zijn collega's nemen direct de opengevallen plaats in en de voorzie ning van brood en groenten ondervindt niet de minste vertraging. Bij de melkslijters is dat anders; als zij hun winkel sluiten om er een week met vrouw en kroost op uit te trekken, ziet de huisvrouw zich 's ochtends ver plicht met een fles of kannetje de straat op te gaan om bij een andere handelaar melk te gaan halen. Gedurende twee weken is er van bezorgen geen sprake. Wij hadden naar aanleiding hiervan een gesprek met de voorzitter van de Alkmaarse melkhandelaren, die ons het volgende meedeelde: In Alkmaar wonen slechts vijftien tot zestien bakkers. Als er iedere week drie met vacantie gaan, is het voor de overigen een kleine moeite de open gevallen plaatsen in te nemen. Binnen vijf weken heeft dan ieder vacantie ge had. Bij de melkhandelaren is dat an ders. Er zijn zes-en-zestig slijters en als men er iedere week drie zou laten uit vallen, zou men dus 22 weken met moeilijkheden zitten. Thans gaat de helft van de melkslijters een week met vacantie, terwijl de andere helft de winkels geopend houdt en standplaat sen inricht in die wijken, die ver van een winkel verwijderd zijn. De vacan- tiedrukte duurt dus slechts twee we ken en over het algemeen tonen de huisvrouwen begrip voor de moeilijk heden. Het Bedrijfschap Zuivel gaat accoord met de huidige regeling, mits er voor gezorgd wordt dat de stand plaatsen niet te ver van elkaar verwij derd zijn. Wij kunnen het niet geheel eens zijn met bovenvermelde redenering. Men gaat uit van de veronderstelling dat een regeling, zoals de bakkers die ge troffen hebben, niet mogelijk is omdat het aantal melkslijters veel groter is. Het moet echter mogelijk zijn meerdere melkhandelaren dan drie met vacantie te laten gaan. Er zijn immers meer Veertigjarig jubileum N.V. Vriesia Voor de toevallige voorbijganger moet het gisteren de indruk gewekt hebben dat de N.V. Vriesia op het Luttik Oudorp, naast de duizend en een pharmaceutische artikelen welke deze N.V. reeds verhandelt, plannen had een zaak in bloemstukken te be ginnen. De gehele dag door werden manden bloemen af en aan gedragen en tegen de avond was het vrijwel onmogelijk een plaats te ontdekken waar nog een bloemstuk geplaatst kon worden. De oorzaak van deze bloe- menlawine er kwamen zelfs twee vrachtwagens met bloemstukken uit Amsterdam was dat de N.V. Vrie sia gisteren haar veertigjarig bestaan vierde. Veertig jaar geleden begon de heer J. de Vries op bescheiden voet een zaak in pharmaceutische artikelen. In de loop der jaren groeide het bedrijf uit tot een belangrijke zaak en het duurde niet lang of de heer De Vries was genoodzaakt zijn zaak tot meer dere percelen uit te breiden. In 1925 werd de firma omgezet in een naam loze vennootschap waarvan de heer J. de Vries als directeur optrad. De zaak, waar thans een zoon van de heer De Vries aan het hoofd staat, heeft op dit ogenblik verschillende panden op het Luttik Oudorp en de Mosterdsteeg in gebruik. Verschillen de filialen werden gesticht, kortom het is een bloeiende zaak en zonder twijfel zal de heer De Vries gister met voldoening hebben gedacht aan de dag dat hij het initiatief tot het stichten van zijn bedrijf nam. Het personeel, dat uit ruim twintig em ployes bestaat, bood gistermorgen een paar prachtige glas-in-lood ra men aan waarin het handelsmerk van de N.V. is verwerkt. De heer Ooijevaar, die bijna 38 iaar in dienst van dit bedrijf is en dus de gehele ontwikkeling van zeer nabij heeft meegemaakt, sprak de jubilaris toe. Een merkwaardig feit is nog dat op dit ogenblik vijf employé's in dienst bij de N.V. Vriesia zijn, die met elkaar de 150 dienstjaren gepas seerd zijn. Kees Stet van lerswoud Zondagavond brengt het kleinkun- stenensemble o.l.v. de bekende West- friese voordrachtkunstenaar Kees Stet van Ierswoud een daverend humoris tisch non-stop programma op de Gul den Vliesplanken. Kees Stet die her haaldelijk met stijgend succes voor de radio optrad geniet in Alkmaar en om geving voldoende bekendheid om in samenwerking met zijn gezelschap de bezoekers en vlotte, amusante en be schaafde cabaretavond te garanderen Aan dit programma verlenen verder nog hun bewerking: 't gevierde trio Annie de Moor in musetteklanken The Rio's het bekende Radio-zane trio, „Cakie" de komische goochelaar en last but not least Nico Akkerman conferences. ELECTRISCH MEETAPPARAAT GESTOLEN Op de tentoonstelling „Van de Wad den tot het IJ" is vermoedelijk door diefstal een electrisch meetapparaat verwijderd uit de directiekeet. Het in strument heeft een waarde van f 180. De politie heeft de zaak in onderzoek. plaatsvervangers disponibel? Indien iedere week zes of zeven melkhandela ren hun zaak sluiten, heeft binnen twee maanden (bijv. Juli en Augustus) een ieder vacantie gehad. Wij kunnen ons niet voorstellen dat zestig slijters niet in staat zouden zijn de wijken van zes collega's waar te nemen en men be spaart de huisvrouw hiermede gedu rende twee weken een tocht naar win kel of standplaats. Overigens wordt ons nog van de zijde van de bakkers meegedeeld dat er in Alkmaar geen 15 doch 41 bakkers zijn. Zij zijn minder goed georganiseerd dan de melkslijters doch de regeling, zoals zij die onderling getroffen hebben, vol doet hun zeer goed. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het meisje van 't stille strand (alle leeft.) Victoria Theater, 8 uur: De weg is lang (14 jaar) Cinema Americain, 8 uur: Captain Joy. schipper naast God <.14 jaar onder geleide). Matinee 2.30 uur. Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 1212 uur. Kaasmarktspel 3.30 en 9.30 uur. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag; aanvang der voorstellingen om 8 uur. Gulden Vlies, 2.30 uur: Het Rotter dams Kindertoneel met „Pietje Bell". Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 12—12 uur. Kaasmarktspel 3.30 uur. ii Het mannenkoor „Orpheus" gaf gis teravond in de Grote Kerk een con cert, waar de talrijke aanwezigen met genoegen naar hebben geluisterd. De opbrengst van dit kerkconcert kwam geheel ten goede aan de t.b.c-bestrij- ding. Ter nagedachtenis aan de heren P. Hartog en J. Bijlsma werd het be kende „Ecce Quomodo Moritur" van Handel gezongen, waarna één minuut stilte In acht werd genomen. Het officiële concert-programma werd begonnen met een drietal koor werken, waarvan „Loues iste" van Bruckner wel het hoogtepunt vormde. Sem Dresden schreef in één van zijn werken dat de koorzang een „apart wereldje" is. Zij was dus destijds niet ingeschakeld in de universele kunst. Maar wanneer Joep Schreurs op zijn programma, werken plaats van Bruck ner en Leos Janaceki dan is de cirkel doorbroken en gaat de stelling van Sem Dresden, althans ten opzichte van „Orpheus" niet op, en dit is nu juist het artistieke sueces van „Orpheus". In ieder werk viel uiterst beschaafde koorklank en goede nuancering te be luisteren. „Odpocin si", van Leos Jana- cek werd eveneens uitstekend gezon gen. Het was weliswaar een reprise, maar de reproductie van dit moderne werk heeft weer veel aan betekenis gewonnen. De Cantate van Mozart niet het sterkste werk van deze com ponist werd goed uitgevoerd. Als solist verleende medewerking de tenor Dick van Diepen uit Amsterdam. Met de zuiverheid stond hij wel eens op gespannen voet. maar in Ingemisco uit het Requiem van Verdi en het „Agnus Dei" van Bizet, had hij de beste en muzikaalste momenten. De Negro songs „Nobody knows" en „Steal away" werden zeer gevoelig en fijn genuanceerd gezongen. De electriciteitsvoorziening In het Noordhollands Kanaal te Alkmaar ter hoogte van de N.V. Ex portveiling, liggen thans, acht meter minus A.P., elf zware electriciteits- kabels die de verbinding vormen tus sen de Centrale te Velsen en het schakelstation te Oterleek. Gister middag legden de mannen van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf uit Bloemendaal de laatste hand aan het bevestigen van de kabels, waarna di rect begonnen werd met het dicht gooien van de uitgebaggerde geul: de electriciteitsvoorziening van de kop van Noord-Holland is voor tientallen jaren verzekerd. De drie vijftigduizend volts-kabels die hier gelegd zijn hebben een door snee van twaalf centimeter en wegen 34 kg per meter. Dit zijn de zwaarste kabels die het P.E.B bezit. Voorts heeft men twee telefoonkabels, twee bedieningskabels, twee laagspanning- kabels en twee tienduizend volts- kabels gelegd. Twee van de drie hoog spanningskabels blijven voorlopig in reserve. Te zijner tijd worden hiervan aftakkingen naar andere delen van Noord-Holland Noord gemaakt. Ook Alkmaar kan in de toekomst, als de vraag naar electrische energie blijft stijgen, gebruik maken van deze ka bels. De twee bedienings- en 10.000 volts kabels zijn bestemd voor het Gemeentelijk Energie Bedrijf te Alk maar. De fustcentrale, die gevestigd is op het terrein van het P.E.N. aan de Helderseweg te Alkmaar zal per 1 Januari een andere opslagplaats moe ten zoeken. Men is van plan op dit terrein een bedieningsstation te bou wen. Voorlopig is er nog geen be hoefte aan een dergelijk station, zodat nog niet te zeggen is wanneer mei de bouw zal worden begonnen. Opbrengst speldjesdag De vanwege Herwonnen Levens kracht gehouden speldjesdag op 22 Ju li j.l. heeft opgebracht een totaal be drag van f 358.70. Allen die op enigerlei wijze hebben bijgedragen wordt door het bestuur oprecht dank gebracht. Nu zouden we bijna nog het koor werk „Franciscus" van Jac. Kort ver geten te vermelden. Dit was een lie- dertafelwerk met moderne inslag. De organist Piet Kist verzorgde, waar dit te pas kwam, de begeleidingen en hij deed dit met een smaakvolle register- keuze. Dit verdient alle waardering want een goede registerkeuze komt niet zo vaak voor. Met voldoening zullen de vele luiste raars dit zéér geslaagde „Orpheus"- concert hebben bijgewoond. Ms. S. Fraaijman overleden Te Alkmaar is op 80-jarige leeftijd overleden de heer J. Fraayman, oud commandant van de Alkmaarse brand weer. In Januari 1909 werd de heer Fraay- n.an benoemd tot onder-brandmeester, in 1910 werd hij bevorderd tot brand meester en in 1918 volgde zijn benoe ming tot brandmeester. Na de reorganisatie werd hij in 1920 benoemd tot commandant van de brandweer welke functie hij vervuld heeft tot 15 Januari 1931, toen zijn op volger de heer F. H. Ringers als com mandant is opgetreden. De heer Fraay man heeft de moeilijkste jaren van de vele corpsen en hét ouderwetse mate riaal meegemaakt. De brandweer had allerminst een gemakkelijke taak nu trouwens nog niet maar de diver se corpsen kenmerkten zich ook toen al door een geest van onderlinge vriendschap waaraan de thans overle den commandant in belangrijke mate heeft bijgedragen. Voor het brandweer wezen in onze gemeente heeft de heer Fraayman zeer veel gedaan en van zijn overlijden is dan ook in het bijzonder in de kringen der vuurbestrijders ken nis genomen. De heer Fraayman was vele jaren bestuurslid van de Prov. Brandweer- bond. Bij zijn heengaan als comman dant ontving hij de gouden ereme daille der gemeente. De solemnele requiem zal Zaterdag te 9.30 uur in de St. Laurentiuskerk plaats vinden, voorafgegaan door drie stille H. Missen, waarna de begrafenis plaats vindt om 11.15 uur vanuit de kerk op het R.K. kerkhof St. Barbara. DIEFSTAL Tijdens het schaftuur heeft een nog onbekend persoon zich door het force ren van een deur toegang verschaft tot het kantoor van een grossierderij aan de Kanaalkade hoek Pieterstraat. Een op een tafel staand geldkistje werd van zijn inhoud, groot f 760.ontdaan. De dader is nog voortvluchtig. GESLAAGD. Ons oud-stadgenoot de heer C. Bron- ner legde met goed gevolg het Staats examen L. O. theorie af, aan het Haag se Conservatorium. Tweemaal over de kop Een personenauto die bestuurd werd door de heer G. Kaper uit Alkmaar, moest Maandag op de Rijksstraatweg te Limmen plotseling uitwijken voor een meisje, dat- de weg overstak. De wagen sloeg twee maal over de kop en kwam daarna in een greppel langs de weg terecht. De auto werd zwaar bescha digd, doch de vijf inzittenden kwamen met de schrik vrij. Een stevig maaltje vis Gistermiddag gelukte het de sport vissers D. Nierop en Bobeldijk zes snoeken en een snoekbaars uit het Westfriese Kanaal op het droge te brengen. Eén exemplaar had een lengte van 104 cm. Het dier woog zes tien pond en twee ons. Twee vissen hadden een lengte van 75 cm. Een mooi resultaat en een bewijs dat er nog voldoende snoek aanwezig is. De heer F. Meelis heeft een prijs van f 10,uitgeloofd voor degene dit dit seizoen de grootste en zwaarste snoek vangt. Voor het onlangs te Amsterdam ge houden examen Brevet voor de textiel handel, algemeen gedeelte, slaagden de heren M. Marees en C. v. n de Griendt. Comité kankerbestrijding opgericht In de gemeente Heiloo is dezer dagen opgericht een plaatselijke afdeling van het Koningin Wilhelminafonds. Men zal zich herinneren, dat H.K.H. Prinses Wilhelmina één der laatste dagen van Haar vijftig-jarige Regeringsperiode het voor het Nederlandse volk zo be langrijke besluit heeft genomen om het als nationaal huldeblijk ingezamelde kapitaal van ruim f 2.000.000 te be stemmen voor de kankerbestrijding. Het bijeenbrengen van de gelden zal kunnen geschieden door middel van vrijwillige particuliere giften, het aan werven van leden, het houden van collecten, enz., Iedere ingezetene zal zich geroepen voelen ten behoeve van dit zo hoogst belangrijke doel naar vermogen bij te dragen. In het tijdvak van 21 Augustus tot 3 September zal de jaarlijkse landelijke collecte worden gehouden. In onze ge meente is daarvoor aangewezen de week van 28 Augustus ot 3 September. Wij vertrouwen, dat met deze eerste inzameling Heiloo een schitterend fi guur slaat. Laat men zich op één dag in de week van 28 Augustus tot 3 September ge durende slechts enkele uurtjes beschik baar stellen als collectant of collectrice voor de landelijke inzameling. Aanmel den, liefst zo spoedig mogelijk bij één der leden van het comité, waarvan de heer Festen, gem.-secretaris, als secre taris optreedt. VERGUNNING VERLEEND. Met in gang van 1 September is aan de kapitein ter zee jhr. A. van Foreest vergunning verleend tot het waarnemen van een betrekking buiten het zeewe zen voor de tijd van een jaar onder stilstand van alle inkomsten bij de zeemacht en van opklimming in de ranglijst. 37. Pim, Pam en Pom hebben hun mandje opgevuld met kussens en een paar speelballen, opdat Moeder zal denken, dat ze nog rustig liggen te slapen. Hun dekentje hebben ze er netjes overheen gelegd. En daarna zijn ze meteen in één draf naar Kip- pendorp gerend, waar dg Haan hen al bij de ingang staat op te wacnten. „Prachtig, jullie zijn mooi op tijd", zegt hij goedkeurend. „Wacht, ik zal meteen het hek achter jullie sluiten*. Pim, Pam en Pom kijken hem aait „Ja, in de avond sluiten we heel Kip- pendorp af", zegt de Haan. „Dat ii om de rovers tegen te houden, maar onze tegenwoordige rover is wel erg brutaal, hij komt evengoed binnen". „Maar nu niet meer", roept Pim vro lijk. „Kijkt U maar eens hoe wjj wachtlopen. Wij kijken alle kanten uit!" Tweede V.V.V.-avond Hedenavond organiseert de WV haar tweede avond van dit seizoen, waarop een uitvoering wordt gegeven door de Castricumse accordeon vereniging onder leiding van Alb. de Wolff. De volgende nummers staan op het pro gramma: 1. Colonel Boogey, mars, Alford; 2 Straussklanken, arr. Wassenaar; 3. Ouver ture in A, Wollkie; 4. Koekoekswals, Jonason; 5. In een kloostertuin, Ketelbey; 6. Berceuse de Jocelyn, Godard; 7. Feest in Beieren, Sei- fert; 8. El Capitan, mars, Sousa; 9. Een Chinese tempeltuin, Ketelbey; 10. Suite Oriën tale, Popy; 11. Finale. GESLAAGD Te Amsterdam behaalde onze plaatsgenoot, de heer H. Jacobs, het diploma van de Kweek school voor Scheepswerktuigkunde. GESLAAGD Voor het examen M.O. Nederlands A is geslaagd de heer B. J. Westerveld te Z.O.-Beemster. Gisteren heeft een Frans gezelschap van vijf personen afkomstig uit het publieke- en bedrijfsleven een bezoek aan de Langedijk gebracht. Behalve in het veilinggebouw te Broek op Langendijk, werd 'n kijkje genomen 'n de conservenfabriek van de fa. Ver burg te Noord-Scharwoude. Bij de rondvaart door de gemeente legde men veel belangstelling voor de verbouw van kool aan de dag. Het bezoek gold een onderdeel van een programma waarbij men beoogt kennis te nemen van het economische en culturele le ven in Nederland. Ook u hoort er weer bij met een modern hoortoestel van Keizersgracht 411 Amsterdam-C Vraagt gratis brochure Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: groen kindervestje; blauwe nettas; vijf bonkaarten KA; beige ceintuur; ge bloemde jurk; wit tasje; rode portemonnaie. Verloren: bril met nikkelen montuur; Zweeds dolkmes; plastic damestas, inh. porte monnaie, portefeuille en poederdoos; bruin tricot vestje; jongensjasje; bruine reistas; licht blauwe onderjurk; zonnebril met bruin mon tuur; witte wafelhanddoek met blauwe randen; bril zonder montuur; witte oude tas met in houd; polshorloge; hoofddoek; gouden dames horloge; gouden zegelring, ingegraveerd AK; Zwitserse sjaal; donkerbruine pijp; een paar zwarte gymnastiekschoentjes; donkerblauwe stoffen bivakmuts; geel vest met knopen; een paar hoge bruine schoenen; een paar bruine sandalen. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus C., z. van A. J. [ïompert en A. Vrouwe. Simon P. en Petrus W., zoons van S. Kaptein en G. J. Bakker. Getrouwd: Petrus J. Stavenuiter en Alida Wagemaker. Theodorus Velzeboer en Anna M. de Goede. Gerrit J. Geerlings en Guurtje Lief ting. - Simon P Knuist en Jo hanna M. Th. Schreurs. Nicol.uis J. Oud en Georgina J. H. Stoelinga. Overleden: Tohannes G. Stuurman, 61 jaar, gehuwd met T Hoffmann. - Klasina M. Vis, 83 jaar, wed. van C. de Jager. Zoals wij elders in dit blad melden begint de tentoonstelling steeds meer belangstelling te trekken, ook in de avonduren. Het aantal bezoekers be weegt zich nu snel in stijgende lijn en de eerste moeilijke tijd waarin elke nieuwe expositie „er in" moet komen schijnt thans achter de rug te zijn. Men overweegt een bijzondere attractie, wel ke waarschijnlijk een plaats zal krij gen in de op de expositie aanwezige cafetaria. Het is opmerkelijk, dat alles wat beweegt dadelijk de aandacht trekt. De pottenbakker zal nog nimmer voor een zo belangstellend publiek zijn werk verricht hebben als zich thans voort durend om zijn stand bevindt en zijn werk, dal inderdaad een kunstenaars hand eist, met belangstelling gadeslaat. De nieuwe stand, de strocartonfabriek in werking, is bovenal interessant voor de jeugd, die daaruit het proces van stroo tot bordpapier kan volgen. Elke dag komen thans bussen van diverse reisbureaux naar Alkmaar omdat de ten toonstelling „Van de Wadden tot het IJ, reeds een plaats op vele reispro gramma's heeft gekregen. Heden komt 50% van het personeel van de vijf Noordhollandse kamers van koophandel op bezoek. De andere helft zal over veertien dagen komen. In de directietent stonden gistermid dag twee kleine zondaars met de neus tegen de muur hun zonden te overden ken. De politie had ze daar een half uurtje in retraite gebracht wegens het zich zonder toegangsbewijs op het ter rein bevinden. Door de hoofdingang lukt dat natuurlijk niet, maar er zijn daar zoveel slootjes en hekjes, dat zo nu en dan een jongen zonder geld, die toch van de expositie wil genieten, kans ziet hier of daar over de grens te komen. Maar de politie is waakzaam en onverbiddelijk. Wie gesnapt wordt komt in de directiewagen met de rug naar al het schoons want de tentoonstelling kost veel geld en kan nu eenmaal niet van de gratis klanten leven. Wij vervolgen hier nog even onze rondgang langs de Alkmaarse stands, welke wij geleidelijk zulen voltooien. De N.V. Vroom en Dreesmann komt niet slecht voor de dag met haar tien stands. Zij heeft zelfs een hele straat tot haar beschikking gekregen. Maar men voelt het als een belemmering, dat de hoge stand voor een Verenigd Europa juist voor dit straatje geplaatst werd. Overigens is men over het geheel genomen niet ontevreden. Bij de nou- gatkraam en het honinghoekje voelt men, dat de Noordhollanders het meer op iets „hartigs" dan op wat „zoetigs" voorzien hebben. De meeste bezoekers zijn vacantie- gangers, die wel in de eerste plaats ko men om te kijken en in de laatste om te kopen. Trouwens, wie heeft op zijn vacantie zoveel geld meegenomen om zich artikelen als dekens en tafelzilver te kunnen aanschaffen? Het is echter niet zozeer de bedoeling, dat deze arti kelen verkocht worden; als de bezoe kers maar zien wat er te koop is en bij wie. De verkoop komt dan later wel. Bezorgd Bezorgd zijn de standhouders van V D wel. Voor het welzijn van de bezoeker. Direct wordt hem een brokje van de veelkleurige nougat-producten van Iwanowitch benevens een toastje met „vloeibare zonneschijn" van Mel- lona aangeboden. De Boekweit- en Kla- verhoning in de bijenkorfvormige pot jes doet hem watertanden. De Klaver- bladzeep verspreidt een heerlijke geur; bij elk stukje, dat de bezoeker koopt.' krijgt hij er een cadeau. De juffrouw, die hem vertelt, dat de Kaasmarktshawl hem zo goed staat, kan bij bijna niet voorbijkomen, omdat inderdaad de shawl 'n juweeltje is om te zien. Tenslotte be landt hij bij de warme dekens, kleur echt en motvrij. En hij mag die stand met Sola-zilver vast niet overslaan, dat gegarandeerd is voor heel het leven. Een schitterend gezicht! Maar reeds hoort hij buiten vrolijke kinderstemmen. Het kaasmarktspel is begonnen. En dat moet hij zeker gaan zien. Fruit, chocolade en wijn Waar het gaat om reclame voor fruit en chocolade, blijft de heer Scheepma ker nooit achter. Ook op de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" heeft hij een stand ingericht waar de oranje sinaasappels en de volle trossen druiven direct de aandacht trekken. In deze stand wordt bovendien reclame gemaakt voor de Meurisse chocolade en de wijnen van Woldering en Idema. De dozen chocolade, de talloze flessen met kleurig vocht en de aantrekkelijke kleuren van het fruit maken deze stand tot een agrdig geheel. Ook de boekhandel tegenwoordig De boekhandel is vertegenwoordigd door een stand van de firma Van der Meulen. Enkele honderden mensen brachten reeds een bezoek aan deze stand, zodat de heer De Boer ettelijke malen het verzilverde molentje kon uitreiken dat de firma beschikbaar stelt voor iedere veertigste klant. Naast het boek in het algemeen wordt de aandacht gevestigd op enkele bekende platenboeken en de Hollandse kogel pennen met Engelse vulling. Ten slotte maken we voor ditmaal nog melding van de stand van de firma A. Meiboom, waar men graniet-eterniet in 5 kleuren, eterniet-golfplaten, plas tic-golfplaten en kleurcarbolineum kan bezichtigen. Operaconcert Het Nederlands Opéra Kwartet, Mar- jo Ingen Soet, sopraan, Toop van Dom burg, alt, Leo Larsen, tenor, en Jan Duiveman, bas, met de pianist Joh. Kat, gaf Dinsdag in de Dancing van De Rus tende Jager een opera-concert. Er wer den werken gezongen van L. v. Beet hoven, W. A. Mozart, G. Bizet, C. W. Gluck, G. Meijerbeer, F. v. Flotow, O. Nicolai, G. Verdi en G. Puccini. Da weinige aanwezigen hebben volop ge noten. Het was voor Bergen een evene ment op muzikaal gebied en de muziek liefhebbers die Schiller's raad „wo man singt da lass dich nieder" in de wind hebben geslagen en verstek hebben la ten gaan, mogen zich beklagen. Bij elk nummer werd een korte toe lichting gegeven. Het dertien nummers tellende pro gramma werd geopend met een kwar tet uit Fidelio van Beethoven „Mir ist so wonderbar" en gesloten met een Kwartet Rigoletto van Verdi „Un dl se ben rammentomi", beide prachtig ver tolkt. Bijzonder mooi klonk het „Gute Nacht" uit het Kwartet „Mitternacht" uit Martha van v. Flotow. Marjo Ingen Soet zong met haar stra lende sopraan „Un bel di vedromo" uit Madame Butterfly van Puccini, Toop van Domburg met haar volle, warme, bezielende alt vergastte de aanwezigen op „J'ai perdu mon Euridice" uit Or- phée van Gluck. Ook de heren traden solistisch op: dt tenor zong het mooie, maar moeilijk» „Oparadiso dall'onde useito" (o heer lijk paradijs) uit l'Africane van Meijer beer, terwijl de baszanger met zijn voorname, rijpe geluid de zaal in ver rukking bracht met de aria „Notte giorno faticar" uit Don Giovanni van Mozart en „Als Büblein Klein" uit Di# lustigen Weiber van Windsor van Ni colai. Van de overige nummers noemen wij nog het duet voor sopraan en tenor „Parlez moi de ma mère" uit Carmen van Bizet en het duet voor alt en bas „Ja, was nun?" uit Martha van v. Flo tow. Het publiek gaf op ondubbelzinnig# wijze uiting aan zijn waardering van het gebodene door het vijftal kunste naars (de pianist werd niet vergeten!) te overladen met bijvalsbetuigingen. De oogst van de weg Gedurende het tijdvak van 25 Juli tot 1 Augustus werden aan het politie-bureau t» Bergen de navolgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: rood g'ekl. ballpoint pen; handschoenen (netwerk, leer); vulpen met koperen dop; bruine vilten dameshoed; Zwit sers damespolshorloge; portefeuille; herenpoli- horloge; opzet voor zonnebril in étui; bos sleu- tels; wit keeshondje; zwart poesje; witte bad muts; een paar witte katoenen handschoenen; bruine portemonnaie met inhoud; knipsluiting; bruin-rode portemonnaie met inhoud; zwarte hond (model Ierse setter, teef); speldje met opschrift „N.P.G."; horloge; zakmes in étui; koffer en sleutels; donkerblauwe wollen sjaal (geel en wit); ruigharige bouvier; wit linnen doek met rode rand, opschrift „Glasdoek"; leesbril met groenachtig plastic montuur in leren étui; portemonnaie met ritssluiting; zwart linnen portemonnaie met inhoud. De lijst van verloren voorweipen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: trico dames jasje, bruin, lange mouwen; rood kinderjasje; zilveren dasspeld; zwarte Parker vulpen; 2 badhanddoeken en een theekleed; zilveren broche; tasje, inh. motorgereedschap; bad tas je met inh. o.a. een bril; goudkleurig# schakelarmband; damesshawl; cyperse kat; leren étuitje met inhoud; sleuteltje van rijwielslot; I bruine portefeuille met inhoud; speldje met Zwitsers wapen; gouden halskettinkje met col lier; zakagenda; 1 paar wit katoenen hand- schoenen; wit wollen vest; bruine portemon- naie met inhoud; bruine portemonnaie met I ritssluiting; bruin windjack; gebreid rood dames vest; licht-bruine aktetas met inhoud; hondenriem; zakboekje; plastic regenmantel; twee lederen riemen; witte plastic damestas; bankbiljet van f 100,—; gouden kettinkje; vul pen merk „Osmia"; padvindersportemonnaie« Weggelopen: boxer. Inlichtingen te bekomen aan het Groept* j bureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444, elke werkdag tussen 10 j 11 uur v.m. Groot aantal inschrijvingen voor het tennistournooi De belangstelling van de kant van de ten- 1 nisliefhebbers voor het badgasten-tennistoumooi I te Bergen op 3, 4, 5 en 6 Augustus is dit jaar [J bijzonder groot. Niet minder dan negentig I dames en heren schreven in. Velen moesten I nadien nog worden afgewezen. De loting wees uit, dat slechts een gering |l aantal deelnemers van de eerste ronde is vrij' I gesteld. Dientengevolge zal reeds Donderdag U een aantal van de sterkste spelers op de banen Jl verschijnen. Deze eerste dag kan dus al Se' noeg interessante partijen opleveren. Een 21-jarige Engelse olieman, die werkte aan boord van het Engelse m.s. „Jade", in de Waalhaven te R°t" terdam, is bij het zwemmen verdron ken. BOOR ALLE EEUWEN I z(jn dromen en heeft hjj daarbij het Intuïtieve gevo een macht, die sterker wa# naren, de Chaldeeërs, de Ai een van de alleroudste m; symbolen van e enop hande: de een MJd, waarin de mod< met datgene wat zij een 1 zei men, maar natrillingen sche betekenis misten. Tot Freud, aantoonde, dat droir zielsprocessen en dat ieder< van een bulten de mens gel wil, die ln de mensen zelf i rjEZE berichten zijn echter steld in de gewone bev waarvan wij ons in het dage bedienen, maar in een zeer taal, die van de onbewust< Daarom begrijpen wij dikwij en betekenis niet direct. de taal eerst nog leren. Terwijl de oude profetiscl Uitlegging de toekomst van c trachtte te doorgronden, zoel derne, psychologische droom vóór alles het vroegere ziele mensen open te leggen. Wa schijnbaar is de persoonlijkhe dromende dezelfde als die va soon die wakker is. Daar in geen tijd bestaat, zijn wij in toestand alles tegelijk: dat, vroeger waren en wat wij t i de knaap van gisteren en de I heden, de volle optelsom ni I van ons tegenwoordig leven, van het leven, dat wij vroege hebben. Alle leven is derhalve ee bestaan. Diep in ons onbewu wij één geheel, oermens en mens door elkaar. Boven, in licht van de dag, leeft echter bewuste „ik" van deze tijd. A uit dat onbewuste leven woro rende de nacht berichten gesti ons tijdelijk zijn de droom, is zeer belangrijk, omdat luist< deze dromen en het verstaan berichten, die ze overbrengen tekent: onze eigen diepste i heid begrijpen. Het is niet altijd gemakkelij beeldspraak van de slaap in d van de wakende mens te vert symbolische beelden van de dr< bergen meestal niet vervulde achtergrond gedrongen wensei langens die in het dagelijks le verwezenlijkt konden worden nu, via de droom, weer in ons trachten binnen te dringen. Di is dus een niet uitgeleefde wen dus denken, dat het buitengew makkelijk is om dromen te an; Niets is echter minder waar! Niet op openlijke en klare brengt de droom zijn boodschaj onbewuste, maar deze wordt 1; heime wegen en op alle mogeli nieren gecamoufleerd naar bin smokkeld. In onze dromen wil voel zich uitspreken, maar he het niet, dit vrijuit te doen, u voor de opperste rechter, het g Daarom spreekt het slechts geraffineerde camouflages en durend worden de meest onzinn. gen op de voorgrond geschoven eigenlijke bedoeling niet te v< Psycho-analyse is een wete V De leden van de redder: ging ,Moed, Volharding en Zi fering uit Den Helder en Call maakten een tocht naar Ams t Bij de nationale cenotaaf op de werd een krans gelegd. Hierbij ook de burgemeesters van Den en Callantsoog tegenwoordig, 's bracht men een bezoek aan d< toonstelling „Van de Wadde I het IJ". De V.V.V. te Petten organ I een geslaagde ruitersportmiddai I waren 500 toeschouwers voor d I pische festijn. In Wieringerwaar< den door Olympia athletiekw< den georganiseerd waaraan t verenigingen uit de Noordkop namen. De speeltuin Kindervreug Velsen herdenkt 22 Augustus t jarig bestaan. De Beverwijkse har.t ds, J. O. Noreel is voor ee diereis van drie maanden naar rika vertrokken. Te Zaandam begonnen 12' gens aan de bouw van een Jo: dorp onder auspiciën van de damse Gemeenschap. De 5 n Swing Society organiseert op 1 I gustus een Jazz Festival op de I toonstelling „Van de Wadder I het IJ". De afdeling Enkhuizen vai Ned. Ver. tot Bescherming van I heeft de eerste stappen gedaan t I oprichting van een dierenasyl, R October zal te Enkhuizen waars I li.ik de automatische telefooncel i in gebruik worden genomen. S r-* ïn ,?00rn werd de predikan Geref. Kerk aldaar, ds. J Dij E hartelijk gehuldigd. Hij vierde zij H veren ambtsjubileum en. ziir veren huwelijksfeest. De bet I „rfier Staf Nees uit Mechelen I jP Augustus het nieuwe carill stn t Kerk officieel in ge ^.en' In Oudendijk werd uit I fUeikauto f 800 ontvreemd. militaire uit nieuw-guii gaan repatriëren. regt6 PH±0"derdeeI 434e bat- f half' ia=r -S 'ene' dat gedurende GirinI Jn hezettingstaak op Ni V™ hee". "1 op 3 trekken ")Vaterman" "aar Djakarta irexnen ter repatriëring.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2