LAATSTE NIEUWS NOG ALTIJD „LENTE" IN ARTIS Pom De betekenis van onze dromen srgen Taal van het onbewuste VAN MARSDIEP TOT IJ Wat onze lezers te vertellen hebben Het doordraaien van de vroege kool aan de Langedijk: een probleem Twee tuinders aan het woord De schuldvraag „Situatie in Korea is hopeloos" Jongen in zwembad te N. Niedorp verdronken Egmond aan Zee WOENSDAG S AUGUSTUS I960 im en JJOOR achter jullie sluiten", om kijken hem aan, sluiten we heel Kip- igt de Haan. „Dat it igen te houden, maar ige rover is wel erg t evengoed binnen", aeer", roept Pim vro- Ttaar eens hoe wij kijken alle kanten aconcert Opera Kwartet, Mar- praan, Toop van Dom- arsen, tenor, en Jan iet de pianist Joh. Kat, Dancing van De Rus- Dpera-concert. Er wer ingen van L. v. Beet- izart, G. Bizet, C. W. beer, F. v. Flo tow, O. i en G. Puccini. Dt ;en hebben volop ge- oor Bergen een evene- l gebied en de muziek- ïhiller's raad „wo man h nieder" in de wind en verstek hebben la- zich beklagen, r werd een korte toe- immers tellende pro- inpend met een kwar- in Beethoven „Mir ist in gesloten met een 3 van Verdi „Un di se beide prachtig ver- li klonk het „Gute Kwartet „Mitternacht" Flotow. et zong met haar stra- n bel di vedromo" uit ly van Puccini, Toop et haar volle, warme, rgastte de aanwezigen ion Euridice" uit Or- raden solistisch op: de nooie, maar moeilijke inde uscito" (o heer- l'Africane van Meijer- baszanger met zijn geluid de zaal in ver met de aria „Notte e lit Don Giovanni van lüblein Klein" uit Die van Windsor van Ni- rige nummers noemen voor sopraan en tenor na mère" uit Carmen duet voor alt en bas lit Martha van v. Flo- if op ondubbelzinnige zijn waardering van or het vijftal kunste- werd niet vergeten!) bijvalsbetuigingen. van de weg dvak van 25 Juli tot 2 an het politie-buveau t» voorwerpen als ge rood g'ekl. ballpoint netwerk, leer); vulpen met vilten dameshoed; Zwit- e; portefeuille; herenpols- zonnebril in étui; bos sleu- zwart poesje; witte bad je katoenen handschoenen; met inhoud; knipsluiting; naie met inhoud; zwart# setter, teef); speldje met horloge; zakmes in étui; wollen sjaal bouvier; wit linnen ad, opschrift „Glasdoek"; plastic montuur in aaie met ritssluiting; zwart met inhoud. rloren voorwerpen over k vermeldt: trico dames- rood kinderjasje; Parker vulpen; 2 een theekleed; zilveren motorgereedschap; bad- een bril; goudkleurige esshawl; cyperse kat; leren sleuteltje van rijwielslot; aet inhoud; speldje met iden halskettinkje met' col- paar wit katoenen hand- n vest; bruine portemon- bruine portemonnaie met gebreid rood ne aktetas met inhoud; plastic regenmantel; witte plastic damestas; gouden kettinkje; vul- padvindersportemonnaie. boxer. aan het Groeps* itie, Karei de Grotelaan werkdag tussen 10 I inschrijvingen ennistournooi van de kant van de ten- et badgasten-tennistournooi en 6 Augustus is dit ja®* it minder dan negentig reven in. Velen moesten afgewezen. dat slechts een gerini n de eerste ronde is vrij- lge zal reeds Donderdag spelers op de banett irste dag kan dus al g®* opleveren. Engelse olieman, die :i van het Engelse Waalhaven te Rot" t zwemmen verdrom ALLE EEUWEN HEEN heeft de mens grote waarde gehecht aan zjjn dromen en heeft hjj getracht er een uitlegging voor te vinden. Hij had daarby het Intuïtieve gevoel, dat deze dromen hem werden ingegeven door een macht, die sterker was dan hijzelf. Zo was de opvatting van de Egypte- naren, de Chaldeeërs, de Assyriers en de Joden. Het uitleggen van dromen is een van de alleroudste mystieke wetenschappen geworden. Ze werden tot symbolen van e enop handen zijnd geluk of een dreigend gevaar. Daarop volg de een tijd, waarin de moderne empyrisehe wetenschap korte metten maakte met datgene wat zij een naïef en kinderlijk bijgeloof noemde. Het waren, rei men, maar natrillingen van een geprikkeld zenuwstelsel, die elke logi sche betekenis misten. Totdat enige tientallen jaren geleden een geleerde, Freud, aantoonde, dat dromen absoluut niet „zinloos" zijn, maar volwaardige zielsprocessen en dat Iedere droom inderdaad een bericht is, weliswaar niet van een buiten de mens gelegen wil, maar van de meest innerlijke, geheime wil, die in de mensen zelf aanwezig is. welke zich ten doel stelt dit verwarde kluwen van „droomarbeid" en „droom inhoud" uit elkaar te halen en de wer kelijke bron bloot te leggen. Dit uit el kaar halen is niet aan ieder mens gege ven. Het vereist een zeer wetenschap pelijk ên zeer nauwkeurig onderzoe kingsproces, waarbij men er verschrik kelijk voor moet oppassen om niet een bedoeling aan iets toe te kennen welke in werkelijkheid niet bestond. Dromen zijn voor een mens heel be- ngrijk en zelfs noodzakelijk voor zijn ziele-evenwicht. Al te machtige begeer ten, alle ongestilde en onstilbare ver langens die in ieder mens, zonder uit zondering, leven, op welke trap van de maatschappelijke ladder hij ook staat, zijn machteloze wil naar macht zijn, met lafhartig gekromde rug, te ruggedrongen ijdelheden zijn nijd en afgunst dit alles stuwt zich in zijn onderbewustzijn op, van de vroege morgen tot de late avond. Maar dan komt eindelijk de verlos sende slaap. En in de, voor ons alleen bestaande schijnwereld van de droom bedrijven wij, in plaats van al die, in sociale zin, misdadige haldelingen, wel ke wij in werkelijkheid niet konden volvoeren, slechts een aantal tot niets verplichtende schijndaden. Een mens die droomt is bijna altijd een gelukkig mens, omdat de droom hem het volvoe ren van een werkelijke daad bespaart. Dr. P. H. VAN DER HOOG. rjEZE berichten zijn echter niet opge- steld in de gewone bewoordingen, waarvan wij ons in het dagelijks leven bedienen, maar in een zeer bijzondere taal, die van de onbewuste natuur. Daarom begrijpen wij dikwijls hun zin en betekenis niet direct. Wij moeten de taal eerst nog leren. Terwijl de oude profetische droom uitlegging de toekomst van de mensen trachtte te doorgronden, zoekt de mo derne, psychologische droomverklaring vóór alles het vroegere zieleleven der mensen open te leggen. Want slechts ichijnbaar is de persoonlijkheid van de dromende dezelfde als die van de per soon die wakker is. Daar in de droom geen tijd bestaat, zijn wij in dromende toestand alles tegelijk: dat, wat wij vroeger waren en wat wij thans zijn, de knaap van gisteren en de mens van heden, de volle optelsom niet alleen van ons tegenwoordig leven, maar ook van het leven, dat wij vroeger geleefd hebben. Alle leven is derhalve een dubbel bestaan. Diep in ons onbewuste zijn wij één geheel, oermens en cultuur mens door elkaar. Boven, in 't heldere licht van de dag, leeft echter alleen de bewuste „ik" van deze tijd. Maar van uit dat onbewuste leven worden gedu rende de nacht berichten gestuurd naar ons tijdelijk zijn de droom. Dit alles is zeer belangrijk, omdat luisteren naar deze dromen en het verstaan van de berichten, die ze overbrengen dus be tekent: onze eigen diepste innerlijk heid begrijpen. Het is niet altijd gemakkelijk om de beeldspraak van de slaap in de spraak van de wakende mens te vertalen. De symbolische beelden van de droom ver bergen meestal niet vervulde, op de achtergrond gedrongen wensen, ver langens die in het dagelijks leven niet verwezenlijkt konden worden en die r.u, via de droom, weer in ons bestaan trachten binnen te dringen. De droom is dus een niet uitgeleefde wens. U zou dus denken, dat het buitengewoon ge makkelijk is om dromen te analyseren. Niets is echter minder waar! Niet op openlijke en klare wijze brengt de droom zijn boodschap uit het onbewuste, maar deze wordt langs ge heime wegen en op alle mogelijke ma nieren gecamoufleerd naar binnen ge smokkeld. In onze dromen wil een ge voel zich uitspreken, maar het waagt het niet, dit vrijuit te doen, uit angst voor de opperste rechter, het geweten. Daarom spreekt het slechts in zeer geraffineerde camouflages en voort durend worden de meest onzinnige din gen op de voorgrond geschoven om de eigenlijke bedoeling niet te verraden. Psycho-analyse is een wetenschap, De leden van de reddersvereni ging .Moed, Volharding en Zelfopof fering uit Den Helder en Callantsoog maakten een tocht naar Amsterdam Bij de nationale cenotaaf op de Dam werd een krans gelegd. Hierbij waren ook de burgemeesters van Den Helder en Callantsoog tegenwoordig, 's Avonds bracht men een bezoek aan de ten toonstelling „Van de Wadden tot het IJ". De V.V.V. te Petten organiseerde ten geslaagde ruitersportmiddag. Er waren 500 toeschouwers voor dit hip pische festijn. In Wieringerwaard wer den door Olympia athletiekwedstrij den georganiseerd waaraan talrijke verenigingen uit de Noordkop deel namen. De speeltuin Kindervreugd te Velsen herdenkt 22 Augustus het 25- Jarig bestaan. De Beverwijkse predi kant ds. J. O. Noreel is voor een stu- diereis van drie maanden naar Ame rika vertrokken. Te Zaandam begonnen 124 jon gens aan de bouw van een Jongens dorp onder auspiciën van de Zaan- damse Gemeenschap. De Zaanse Swing Society organiseert op 10 Au gustus een Jazz Festival op de ten toonstelling „Van de Wadden tot het li". De afdeling Enkhuizen van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft de eerste stappen gedaan tot de oprichting van een dierenasyl. Op 10 October zal te Enkhuizen waarschijn liik de automatische telefooncentrale in gebruik worden genomen. In Hoorn werd de predikant der Geref. Kerk aldaar, ds. J. Dijkstra hartelijk gehuldigd. Hij vierde zijn zil veren ambtsjubileum enzijn zil veren huwelijksfeest. De bekende beiardier Staf Nees uit Mechelen zal op 26 Augustus het nieuwe carillon in de Grote Kerk officieel in gebruik stellen. In Oudendijk werd uit een htelkauto f 800 ontvreemd. Het spaarvarken wordt wordt aangesproken De door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat in de maand Juni bij de algemene spaarbanken is ingelegd f 34.655.963 en terugbetaald f 37.612.117. Het spaarbedrag verminderde dus met f 2.956.154. In het eerste halfjaar van 1950 oe- liepen inleg en terugbetaling resp. f 232.587.634 en f 201.317.607, hetgeen voor deze periode een vermeerdering van de spaargelden met f 31.270.027 betekent. Stalin en Engels' theorie Stalin heeft in het orgaan van het Russische politieke bureau, „De Bolsjewiek" verklaard, dat een so cialistische staat te midden van een kapitalistische omsingeling" zijn le ger en staatsapparaat moet versterken en niet verzwakken. Stalin verklaarde, dat Friedrich Engels' theorie betreffende het ver dwijnen van staatsvormen onder het socialisme geldig is wanneer de voor waarden voor de verwerkelijking -r- van zijn vervuld: n.l. door de overwin ning van het socialisme in een meer derheid van landen. Hij bevestigde evenwel zijn geloof in de theorie, dat het socialisme in één land kan worden gevestigd. Stalin verklaarde. dat slechts „boekenwormen en schriftge leerden" door dergelijke „schijnbare tegenstellingen" in verwarring worden gebracht, doch marxisten niet. In antwoord op vragen van leden van de communistische partij, naar aan leiding van een van zijn hand onlangs in de „Prawda" verschenen artikel over „Marxisme in de taaiweten schap", voorspelt Stalin de samen smelting van regionale talen in een gemeenschappelijke internationale taal, die vanzelfsprekend Duits, noch Rus sisch noch Engels, maar een nieuwe taal zal zijn, die de beste elementen van de nationale en regionale talen in zich zal dragen". Het Russische ministerie van Hoger Onderwijs heeft enkele uren na de pu blicatie van Stalins antwoorden een algemene herziening gelast van net taalonderzoek in overeenstemming met de door Stalin gegeven richtlijnen. Australische troepen in Japan naar Korea De Australische minister-president Robert Menzies heeft in een toe spraak tot het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat de Australische bezettingstroepen in Ja pan „binnen enige weken" dienst zul len doen in Korea. Hij hoopte dat Australische en Nieuwzeelandse troe pen te zamen in Korea zullen strijden en „een kleine, doch uit uitnemende militairen samengestelde" groep zul len vormen. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken bestaan 60 jaar Vandaag herdenken Droste's Ca cao- en Chocoladefbrieken N.V. te Haarlem haar zestig jarig bestaan. Daar het vijftig jarig bestaan in de oorlogsjaren viel, zodat van een eigen lijke viering toen geen sprake kon zijn, zal aan dit jubilgum thans een feestelijk karakter worden verleend. De directie zal vandaag van 1517.30 uur in het fabrieksgebouw recipieren. Weer pseudo-vogelpest te Landsmeer Wederom is te Landsmeer een geval van pseudo vogelpest geconstateerd. De tweehonderd kippen van de pluimveehouder D. de Waal aan het Noordeinde werden afgemaakt en naar de destructor te Purmerend vervoerd voor vernietiging. Al het pluimvee was twee weken geleden ingeënt. Man na val overleden De 46-jarige hulpmonteur A. V. uit Gorinchem viel in Rotterdam bij werk zaamheden aan het in aanbouw zijnde pand van het GEB v.an een hoogte van 20 meter op een betonnen vloer. Met zware inwendige kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis Coolsingel ge bracht. Bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. MUTATIE IN DE STATEN. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft tot lid van de provincia le staten van Noord-Holand benoemd de heer H. J. M. Tonino to Santpoort zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het niet aannemen van hun benoeming door de heren jr. J. G. van der Lans en J. G. Vlegels, respec tievelijk wonende te Velsen en te Halfweg. De fraaie verzameling antilopen in Artis is de laatste tijd weer uitge breid met een tweetal waardevolle jonge dieren. Op 30 Juni werd een gnoe geboren, die in tegenstelling met de grijsblauwe kleur van de ouders een mooi licht bruin jeugdkleed heeft. Het was won derlijk om te zien, hoe het jonge dier, kort na de geboorte, met grote behen digheid begon rond te springen en te rennen in zijn stal. De dag daarvoor was in de antilopen- stal een jonge springbok geboren, die het, evenals het in Maart geboren jong, uitstekend maakt. Zoals bij de meeste hoefdieren is ook een jonge antilope meteen in staat zichzelf te redden, ter wijl de jongen van andere zoogdieren als echte nestjongen bij de geboorte vaak nog blind zijn en vrijwel niet kun nen lopen. Aan weerszijden van de giraffen kunt U de jonge dieren bij niet al te slecht weer buiten zien. Let U er dan meteen eens op, hoe de giraffen hun perk ge bruiken. In plaats van, zoals wij zou den verwachten, de volle ruimte van hun terrein te benutten, lopen ze slechts op heel bepaalde paadjes en komen maar zelden op de rest van het terrein. Zelfs bij de overvloedige regens, die ons de laatste tijd zo ruim ten deel val len en die de platgetreden paadjes in moddersloten veranderen, lopen de die ren op het pad en niet een meter er naast, waar het zand veel droger is. Ook in de natuur bewandelt een dier alleen die weg, waarvan de ervaring heeft geleerd, dat het een veilig pad is, en toont niet de minste neiging om eens een ander pad te gaan zoeken. Bij de vogels "JT5GENOVER de giraffen is de Nan- doe of Pampastruis voor de tweede maal begonnen met broeden. Bij deze vogels broedt alleen de haan; nu het eerste broedsel door het slechte weer van de afgelopen maanden is mislukt, is het dier onverdroten voor de tweede maal begonnen. Ook de waterhoentjes in de gracht van de uilenruïne hebben een tweede nest. Alleraardigst is het om te zien, hoe de jongen van het eerste nest, die al vrij groot zijn, maar nog wel hun bruingrijze jeug'dkleed dragen, de ouders helpen met de verzorging van hun broertjes en zusjes uit het tweede nest. Op dit romantische plekje kunt U trouwens nog veel meer aardige kijkjes in het vogelleven nemen. U ziet er bijvoorbeeld de roerdomp, de vogel die het vermogen heeft zich in het riet, waarin hij leeft, volkomen onvindbaar te maken. Verder ziet U er broedend» kapmeeuwtjes, eendenmoeders met jon gen enz. Talrijk zijn de bezoekers, di» zulke plekjes in Artis voorbijlopen, omdat er „toch niets te zien is". Toch is er in Artis meer te zien dan de „wil de beesten" en de aapjes; het is slecht» een kwestie van geduld en oplettent Wat die aapjes betreft, misschien treft U het dat de baby-orang oetan's, Sien en Wanda, op hun speelveld aanwezig zijn! Ze hebben pas een schommel, een wip en nog meer van zulke zaken ge kregen, die zowel aap als mens plezier bezorgen. Komt U maar eens kijken! Het wemelt op 't ogenblik in de stallen van „Artis" van het jonge leven en vooral bij de hoefdieren is het een lust om. te zien, hoe de „jonkies" ronddartelen in hun jeugd zonder zorgen. KONINGIN BEZOEKT TENTOON STELLING FRANSE BEELD HOUWKUNST. H. M. de Koningin heeft in gezel schap van prinses Beatrix een onoffi cieel bezoek van een uur gebracht aan de tentoonstelling van Franse beeld houwkunst in het Haagse gemeente museum. MEDEMBLÏK, 1 Aug. Aardappelen: grove muizen 9,70—10,70, grote muizen 9,20—11,20, kleine muizen 5,10—6,20, blauwe eigenheimers 6.60—9,80, kl. blauwe eigenheimers 4,20—5,00, blanke eigenheimers 10,20—10,60, grove bintjes 9,50—10,20 en grote bintjes 9,80—10,30; dub bele bonen 15—20. Purmerender markt Mét een iets groter aanbod van vette koeien was de handel vooral in de vroegte heel vlug waardoor dan ook de prijzen weer hoger waren, de afloop werd wel iets kalmer. Ook naar de slachtstieren was het een vlugge beweging. De geldekoeien wa ren ook goed gevraagd wel een bewijs dat de maand Juli voor de grasgroei heel best is geweest, want er worden hoge prijzen voor uitgelegd. Ook voor de pinken was weer animo, ook daarvan werden de goed gevleesde voor de dood gekocht en deze gaan wel boven de notering. Naar de ge- bruiksstiertjes was de vraag ook iets beter. De nuchtere kalveren waren wel weer duur maar de steeds hogere vraagprijzen belemmeren wel iets de vlugge gang. De wolveemarkt was aardig goed bezet en de diertjes waren ook wel duur maar de handei was kalm ook met de lammetjes was dit al hetzelfde; een prima lam metje ging nog wel boven notering maar de staking in Belgie bevorder de deze handel niet. Met de bokken en geiten was het weer vlug. Ook op de varkensmarkt was het met de vette varkens een vlugge beweging, de in zet was f 1.84 maar liep al heel gauw iets op, de vette zeugen gingen zo om de f 1.70, doch met de biggen was het heel stil, het aanbod was we) min der maar de gang bleef stug. Het aan bod van fokzeugen was ook te groot naar de vraag zodat het daar ook heel kalm toe ging. Op de paardenmarkt kon men ook niet zeggen dat het er j vlug van door ging maar de prijzen zijn en blijven hoog. De pluimvee- markt blijft stil, trots het kleine aan bod is de gang heel kalm. PURMEREND, 1 Augustus 1950. Aan gevoerd 615 runderen, waaronder 210 vette koeien van f 2,35f 3,— p. kg, handel vlug; 119 melk- en kalfkoeien van f 675 tot f 1100 p. stuk, handel kalm; 237 gelde koeien van f 590 tot f 875, handel goed; 22 pinken van f 350 tot f 475, handel goed; 359 nuchter kal veren van f 48 tot f 120, handel kalm duur; 27 stieren van f 675 tot f 1750, handel goed; 1112 schapen en Lamme ren, resp. van f 75 tot f 125, handel ma tig en f 48 tot f 80, handel kalm duur; 61 bokken en geiten van f 10 tot f 60, handel vlug; 169 vette varkens van f 1,70 tot f 1,86 p. kg, handel vlug; 747 schrammen en biggen, resp. van f 45 tot f 67,50, handel stug; 31 fogzeugen van f 250 tot f 400, handel stug; 34 paarden van f 580 tot f 800, handel stil duur. Totale aanvoer 3128 dieren. Marktberichten LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 2 Aug. 30.000 kg aardappelen: eerstelin gen 10,30—11,10, blauwe eigenheimers 8,10— 11,20, grove 9—10,70 en drielingen 5,20—6,30; 3000 kg slabonen 15,10-20,30; 40.000 kg gele kool 4,50; 1Q.000 kg rode kool 5—5,80; 40.000 kg witte kool 3—4; 400 stuks bloem kool I 39. NOORDERMARKTBOND, 2 Aug. - 35.000 kg aardappelen: eerstelingen 9,30—11, grove 9,10—9,90, drielingen 6,70—7,20, kleine 3,70 —3,80, eigenheimers 10—11,90 en eigenheimers 970-11,80; 5000 kg rode kool 4-5; 214.000 kg witte kool 3—3,60; 20.000 kg gele kool 3,50-4,50; 6300 kg slabonen 17-21; 900 kg zilvernep 41—45 en zilverdrielingen 16—18; 1500 stuks bloemkolen 9—31. WARMENHUIZEN, 2 Aug. - 19.000 kg Aardappelen: Schotse muizen 10,10—10,90, grove 10,20—10,90, drielingen 7,50—8,10 en eigenheimers 10,90—12; 14.500 kg rode kool 5; 3300 kg gele kool 3,50—4,50; 2300 kg groene kool 5; 42.100 kg witte kool 3;/ 600 kg slabonen 20,20—21,20. I MILITAIRE UIT NIEUW-GUINEA GAAN REPATRIËREN. re?:6 cS L "onderdeel 434e bat. garde h=if' nses Irene, dat gedurende een ah jaar zijn bezettingstaak op Nieuw trtunea vervuld heeft, zal op 3 Aug r;. f;!- ..Waterman" naar Djakarta ver trekken ter repatriëring. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie) In uw blad kwam een artikel voor met het opschrift „De vroege kool draait door, Tuinders sloegen waar schuwing in de wind en Veel zomer groenten draait door". Geachte schrijver, dat de kool door draait, is de tuinders aan de Lange dijk, speciaal in Sint Pancras, we) bekend, want Sint Pancras is toch het vroege koolcentrum. Op uw mede deling de tuinders de waarschuwing in de wind hebben geslagen, zou ik even willen antwoorden. De jaren, die achter ons liggen, is de vroege koolbouw in Sint Pancras steeds één der hoofdteelten geweest. Steeds werd de teelt vervroegd door de jonge plantjes in kassen en plat stookglas te telen. Tot aan dit sei zoen is voor die kool steeds een afzet gebied gevonden. Door verschillende tuinders is er naar gestreefd om zo vroeg mogeljjk met hun product ter markt te komen en dit is hun gelukt Doch nu deea zich het verschijnsel voor, dat reeds in de eerste week, toen nog bijna geen aanvoer aan de markt kwam, het doordraaien plaats vond. Waardoor dit ontstond, dat weten we allen: het geregeld natte weer is voor de tuinder in Holland altijd funest, ieder nat jaar is een slecht jaar voor de tuinder, dit heeft de practijk in vele jaren reeds bewezen. Niet alleen de rode kool draait door, de gele kool, die toch volgens schrij ver in veel mindere mate is uitge poot, draait in massa door. Moet ik andere groente als bonen, wortelen enz. noemen, dit is ook een gewoon artikel voor de belt. Als u critiek wilt uitoefenen, dan moet u met argumen ten komen en zeggen wat de tuinder dan moet telen. Door verschillende tuinders is na voorlichting het vorige seizoen winter rode kool gepoot. Wat was het go- volg? Trots de droogte zijn in de vóór- winter massa's doorgedraaid, zodat de zomerkooi niet alleen de pot heeft leeg gemaakt. Indien Sint Pancras er toe zou moeten overgaan om winter- kool te telen, wat in de Vronermeer, althans voor rode, absoluut niet mo gelijk is, dan zouden er ten eerste schuren moeten worden bijgebouwd en dan nog wel koelhuizen. Want dit Is de toekomst: de lange houdbaarheid van het product. Gezien de kosten en anderzins op dit gebied komt daar niets van. Steeds is ons voorgehouden: produceer zoveel mogelijk de devie zenpot is er mee gebaat. Het vorige seizoen, toen in het buitenland be hoefte aan ons product was, werd toch goedgunstig over deze deviezen pot geschreven. Geef de tuinder het voorbeeld wat voor hem een lonende teelt is en u zult zien, dat het ter hand wordt genomen. U schreef: hoe lang zal de pot het volhouden?, doch de gedachte van de tuinder is: hoe lang houden w ij het vol. EEN VROEGE KOOLTELER UIT SINT PANCRAS. Het is op dit moment een noodtoe stand in het Rijk der duizend eilan den, maar toch zou het de moeite waard wezen als de vacantiegangers vooral nu eens een trip zouden maken en een rondvaart zouden doen. Dan zouden zij zien, dat er duizenden en duizenden kolen van verschillende soorten worden weggeworpen, dan zouden ze hun ogen niet kunnen ge loven, dan konden zij zien, dat er da gelijks op één veiling, zoals j.l. Za terdag, ruim 25 wagons eerste klas producten aan de vernietiging worden prijs gegeven, terwijl zij over het al gemeen altijd dure groenten eten. Nu schreef iemand ln uw courant, dat de tuinders waren gewaarschuwd om voorzichtig te zijn met de uitzet van vroege kool en dat deze de waar schuwing in de wind hadden geslagen en meer gezet hadden als anders. Er is veel over de vroege kool ge sproken, maar dat er /eel en veel meet is gezet is onjuist. De schrijver geeft een onjuist beeld van de toestand. Want hetzelfde zou dit jaar kunnen gelden voor de sla, komkommers, an dijvie, aardbeien, slabonen, bloemkool, kortom, vul maar in. Het vorig jaar was de witte kool duur, door de droogte moest Frank rijk groenten invoeren, toen werd er gezegd: waarom zetten de tuinders niet meer witte kool? Maar plotse ling was de witte kool waardeloos door de regeringscrisis in Frankrijk; toen deze was opgelost (wat een hele poos duurde) werd de witte kool weer prij zig. De late rode kool was goedkoop, de gele duur; gaat het dan op om op deze momenten te zeggen: de tuinders hadden dit of hadden dat, want als men alles wist werd men met een dubbeltje rijk. De oorzaak ligt dieper: het zijn de handelsbelemmeringen van de ons omringende landen. Voorheen gingen ook veel tuinbouwproducten naar O. Duitsland en naar de landen, die bin nen de oostelijke invloedsfeer liggen Ais een regering van een land autarkie kan toepassen dan wordt dit met de meeste spoed gedaan om hun betalingsbalans veilig te stellen. Er wordt door de regeringen onderling ook aan deze problemen gewerkt. Ik wil u wijzen op de Benelux, het At lantisch Pact en de Verenigde Naties, er worden besprekingen gevoerd om hongersnoden te voorkomen; dit laat ste komt ook helaas in deze wereld, die genoeg voedsel kan opbrengen voor de gehele mensheid, nog voor. Ook in het binnenland valt nog. wel wat te doen. Is het het vorig jaar niet ge beurd in Limburg, dat het harde fruit waardeloos was, omdat de consument de detailprijzen niet kon betalen en dat de fruitkwekers toen zelf de han den ineen hebben geslagen en hun fruit onder de consumenten hebben afgezet voor een redelijke prijs? Ik geef uw lezers de ernstige raad eens de moeite te nemen, om dagelijks de marktberichten na te lezen en dan eens te kijken wat er voor de ver schillende producten moet worden be taald. Als voorbeeld wil ik nog noe men, dat deze week in Schoorl, dus vlak bij, voor een rode kool van 7 pd. 65 ct. betaald is en voor 1 kg. aard appelen 22 ct. Door deze prijzen en door het djiurder leven, krijgt men weer onderconsumptie. En nu nog wat over de sterke or ganisatie. Vermoedelijk is de schrij ver van bovengemeld stuk goed met de organisatie op de hoogte; dat deze veel omvat is juist, maar sterk is zrj niet. De schrijver zal dan ook wel op de hoogte wezen van de kwestie, dat hel blad „Groenten en Fruit" op voorstel van het hoofdbestuur gratis aan alle aangesloten tuinders zou worden toe gezonden, maar dat dit niet is door gegaan, omdat er drie adviseurs waren in Nederland, die dit niet wilden toe staan. Dit voorstel is zonder discus sie teruggenomen. Neen, er zullen en er moeten an dere wegen gezocht worden, om ver betering te brengen, zowel voor pro ducent als voor consument. Ik geloof wel, dat dit te bereiken is, maar in hoofdzaak zullen de tuinders één ster ke organisatie moeten maken en niet verschillende. Blijft men zo doorsukkelen dan zal het oude Romeinse spreekwoord „Ver deel en Heers" blijven bestaan. Hoogachtend, Jb. DE VRIES. St. Pancras. Walter Simmons, correspondent van de Chicago Tribune, heeft aan Reuter geseind, dat op het hoofdkwartier van MacArthur de bezorgdheid over de militaire toestand in Korea is toege nomen en dat sterke Noordelijke strijdkrachten grote terreinwinst blij ven boeken. Het was de vraag hoelang 5 Amerikaanse divisies het tegen 15 vijandelijke divisies konden uithou den. „Ondanks de aanvoer van twee nieuwe divisies", aldus de correspon dent, „is de situatie hopeloos. Strate gisch is het als een reusachtig schaak spel, waarbij de Amerikanen een zet achter zijn". De Reutercorrespondent Julian Ba tes meldt, dat de pas aangekomen Amerikaanse strijdkrachten bij tegen aanvallen de Noordelijken hebben te ruggedreven tot minder dan zes km van Tsjindjoe. Aan beide zijden wer den versterkingen aangevoerd. Da nieuwe Amerikaanse tegenaanval werd door tanks gesteund. Anderzijds wordt in een mededeling van generaal MacArthurs hoofdkwar tier gezegd, dat de communisten langs het gehele front hun aanvallen voort zetten en de Amerikaanse en Zuid- koreaanse troepen zich volgens plan op nieuwe stellingen hebben terugge trokken. Het tijdstip van een Ameri kaans offensief naderde echter. Gistermiddag is in het zwembad bij Nieuwe Niedorp de 12-jarige Jan de Vries uit Den Haag, die aldaar lo geerde, verdronken. Hij werd op een bepaald moment in het druk bezochte „bad" gemist. Geoefende zwemmer» wisten de knaap eerst na een uur dui ken boven water te brengen. Toepas sing van kunstmatige ademhaling mocht niet baten. Vermoedelijk was het slachtoffer de zwemkunst niet meester. De vele bezoekers waren zo onder de indruk, dat de meesten direct het bad verlieten. Italiaanse Tour-rijders in Milaan gehuldigd De Italiaanse renners van de Tour de France zijn uitgekomen in wedstrij den welke te hunner eer op de Vigo- relli-baan te Milaan werden gehouden. Vooraf hebben zij met Bartali aan het hoofd een rondje gereden, waarbij Magni de gele trui droeg. Ook Fausto Coppi, die voor het eerst sinds zijn val in de „Giro" weer op de baan verscheen, reed een ere-rondje, luide toegejuicht door de 15.000 toe schouwers. Geboren: Maria, d.v. Klaas Zwart en Maria Visser Cornelia Elisabeth, d. v. Johannes Wijker en Elisabeth Sloot Dirkje Theodora, d.v. Teunis Broek en Regina G. Th. W. Lazoe Leendert Jacob, z.v. Willem C. Gouda en Aaltje Kok. Ondertrouwd: Jacob Buis en Jacoba Glas Jacobus Sturm en Cor nelia Heilig Johannes Christiaan Jong, wonende te Velsen en Marijtje Schreuder. Getrouwd; Leendert Blok en Grada Jonker, won. te Harenkar-spel. Overleden: Arie Stam, oud 3 jaar (te Alkmaar) Jansje Zwart, oud 78 jaar, wed. v. Engel Wijker.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3