humor END ving D.E.V. ZIGER Vier favorieten spaarden krachten pun EN zwitsaletten 1 (programma jsalon EMER [eikzaak Vele dramatische hoogtepunten J )P DIT BLAD De Ruyier kwam binnen voor Kübler Bobet, Robic, lm pa nis en Piot Geminiani won etappe Het Radioprogramma Belgische arbeiders opgeroepen het werk heden te hervatten HET CHINESE BEELDJE -xxxx- Invoering van nieuwe vervoercondities Een ophokgebod aan postduivenhouders KERKELIJK NIEUWS Scheepswerf en lefabriek ,»'t Honda» ich" te Alkmaar. Algem. Vergadering mdeelhouders te hou» i Alkmaar ten kan- er Vennootschap op X 18 Augustus 1950 lur. Punten van be ing liggen voor aan» uders ter inzage teg e van de Vennoot» alwaar ook de aan tegen ontvangstbe» runnen worden gede» •d (zie art. li de» en). DH DIRECTIE, OOP GEVRAAGD» >n onder letter A 400 li van dit blad. 8 uur, uit West-Friesland. ken. dio Zangtrio, ïiaar. KKERMAN. ROGRAMMA. dag. v, 11 tot 8 u. jmond a. Zee 913 2. Tel. 4368. ,t 18a. Tel. 4118. gsweg 9. Tel. 2734. IEDB2 HOTEL HEEFT (E£H GASTENBOEK-, 'CAT gEGELMATIG ,000(2 DE POLITIE WOEDT GECOH- TEOLEEEO. WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1950 nE VIER FAVORIETEN voor de eindzege in de Tour de France zijn zonder kleerscheuren de 229 km lange etappe van Nice naar Gap door gekomen. Angstvallig bleven Kübler, Ockers, Bobet en Robic bij elkaar, zonder deel te nemen aan de eerste heftige schermutselingen. Algemeen neemt men aan dat de etappe van vandaag, waarin de renners enkele beruchte bergreuzen als de Vars en de Izoard moeten overwinnen, de beslissing zal moeten brengen. Het was waarschijnlijk daarom dat de grote mannen zich niet zo bijzonder druk maakten bij de beklimming van de Cayolle en de Vasson. \/OOR GEMINIANI was dit een won- dermooie gelegenheid enkele minu ten op het leidende viertal in te lopen. Deze „knecht" van Bobet heeft kans gezien de etappeprijs in de wacht te slepen waardoor hij tevens nog een ge vaarlijke concurrent voor de favorieten kan worden. Mocht Bobet om een of andere reden de strijd moeten staken, dan heeft de Franse A-ploeg in Ge miniani toch in ieder geval nog 'n ren ner, die het Kübler, Ockers en Robic lastig kan maken. De eenzaamste ren ner in de Tour de France, onze land genoot De Ruijter, heeft het weer uit stekend gedaan. Gisteren werd hij op de elfde plaats geklasseerd vóór „kei en1' als Impanis, Kübler, Kirchen, Bo bet, Piot en Robic. Door deze uitsteken de prestatie heeft De Ruijter zijn po sitie in het algemeen klassement weer kunnen verbeteren. Hij staat thans op lie 32e plaats. De etappe van gisteren begon zeer rustig. In gesloten gelederen peddelde het peloton kalm naar de voet van de Vasson, waar een klim van ruim 1700 meter stond te wachten. Hier viel de grote groep spoedig uiteen Eje onderlinge verschillen bleven ech ter zo gering dat de coureurs, die een achterstand hadden opgelopen, tijdens de afdaling weer contact met de kop lopers kregen. Ook de 2326 meter hoge La Cayolle bracht niet de verwachte uitlooppogingen. Robic was weliswaar het eerste op de top, doch zijn voor sprong was slechts enkele seconden en zijn tijdbonificatie bedraagt niet meer dan 20 seconden. Vooral in de tweede helft van de course bleef het tempo laag en men be hoeft slecht het etappe klassement te beschouwen om te zien, dat deze eer- NIEUWE ATTRACTIES OP „Van de Wadden tot't IJ" Nog steeds wint de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" aan aan trekkelijkheid, dat konden wij bij het bezoek, dat wij gisteren brachten aan deze expositie van al wat belangrijk ge acht kan worden tussen Texels blonde duinen en de grote industrieën langs IJ en Noordzeekanaal, opnieuw ervaren. Dezer dagen is de tentoonstelling n.l. verrijkt met een miniatuur strocarton- fabriek, welke door de heer Huizinga te Veendam in 22 jaar tijds werd ver vaardigd. Men ziet in miniatuur een volledige fabriek in bedrijf en daarbij een stad, waar alles leeft enbeweegt. Waar een trein voorbijraast, de molen draait, fietsers langs de straten gaan en de wandelaars kijken naar bootjes, die door de grachten varen. Een aller aardigste stand, die zeker veel belang stelling zal trekken. In het straatje van „V D" deze N.V. heeft op de tentoonstelling een heel straatje met stands bezet zul len volgende week wedrennen worden gehouden. We behoeven niet te vertel len, dat er natuurlijk niet op echte paarden zal worden gereden. Er zijn zeer bijzondere spring- en rendieren beschikbaar, niet alleen voor de jeugd maar ook voor ouderen, die in de hip pische sport belangstellen. En dan Er zijn nog meer nieuwe attracties op komst! VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Reportage Tour de France. 6.22 Dingen van de dag. 6.30 Lezing. 7.15 Graimplaten. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Lezing. 8.0o Op de korrel. 8.15 Omroeporkest 9.00 „De verliefdé scheepskapitein", hoorspel. 9.30 Accordeola. 10.20 Causerie. 10.35 Hol land-festival. 11.15 Meestertrio. 11.45 Gram.- muziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Neder landse koren en korpsen. 6.30 Strijdkrach ten. 7.15 Onder de NCRV-leesIamp. 7.30 Ra dio-krant. 8.05 Disco-actualiteiten. 8.16 Festi val de Strassburg. 9.10 „Onze voornamen", causerie. - 9.30 Disco-allerhande. 10.00 Fre deric Chopin-programma. 10.30 Brandenburgs concert. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Sex tet Johnny Kroon. 11.45 Gram.platen. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Gram.- rnuziek. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Gram. platen. 9.35 Croon-Crew. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 FJeutertje luister 11.00 Bach-Mozart, gram.platen. 11.45 Lezing. 12.00 Chansons Internationales. 12.30 Mede delingen. 12.38 Piano en orgel. 1.15 Prome nade-orkest. 1.50 De Nederlanse Vakcentrale. 2 00 Voor de thee. 2.30 Zang en piano. 3.00 Klimop. 4.00 The Avroleans. 4.40 André Kostelanetz en orkest. 5.00 Zomertelegrammen. 5.50 Regeringsuitzending voor de jeugd. 6.15 Sportpraatjc. 6.30 Zilte en zanderige ^klanken. 7.10 Gram.muziek. 8.05 In het Radio-Zoek- ncht. 8.15 Avondprogramma. 11.15 Sport- actualiteiten. 11.30 Zigeunermuziek. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten ®m 7» L 7> 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de oag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.40 Collegium Musicum Amstelodamense. 10.00 Gram.platen. 10.15 Zonnebloem. 10.45 Fantasie. 11.00 ïonneblocm. 11.45 Liederen van Debussy. 12.03 Amuscments-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Minnestrelen. 1.20 Sunset Rangers. 1.35 Piano-recital. 2.00 Uitzending van de landc- o on *en(hngsd£.g. 2.45 Gevarieerd programma. «•30 Piano-recital. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Vo caal-ensemble. 5.00 Radio-jeugdjournaal. 5.30 jweclmck-kwartet. 6.00 Leger des Hcilskwar- ver' «.15 Land- en tuinbouw. 6.30 Strijd- 7,15 Voor de postzegelverzamelaars. "J! y,,ctor Ilerbert-melodicën. 7.40 „Vandaag-" Si^Dr-M'lm-plalen- 8-30 Vri' en B,»i- 9-10 Ra- Zn ,ai™®nisch-orkest. 10.15 De vaart der I «wT' Gram.platen. 10.43 Avondover- I uenking. 11.15 Kinder-opera. ste Alpenetappe arm was aan gebeur tenissen. Behalve De Vars en de Izoard liggen er op het pad van de karavaan geen grote hindernissen meer en het is zelfs de vraag of de etappes GapBriangon en BriangonSt. Etienne nog wel van beslissende aard zullen zijn. Behoudens een onverwachte gebeurtenis kunnen de talenten vanvde klimmers dan ook niet meer van doorslaggevende beteke nis zijn. In dergelijke omstandigheden staan de kansen van een all round coureur als Ferdi Kübler wel zeer gunstig. Voor enkele renners was het trage tempo, dat de karavaan er op na hield, zeer welkom. Zo bijvoorbeeld voor Bauvin van de Noord-Oost-ploeg, die op de Vasson 40 minuten op een nieu we vork voor zijn fiets moest wachten en voor Lauredi, die ondanks zijn ge voelige steenpuisten, er toch in slaagde mee te komen. Zelfs Forlini (Parijs) kwam op tijd binnen, niettegenstaande het feit dat hij doodziek en rillend van de koorts in het zadel zat. Slechts een slachtoffer viel: Prouzet van Centraal ■Zuid-West. Hij werd onderweg onwel -en gaf op. 1. Geminiani (Fr. A.) 7,58,31; 2. Meu nier (Fr. Z.W.) 7,58,53; 3. Diederich (Lux.) 7,59,34; 4. Brambilla (Fr. Z.O.) z.t.; 5. Ockers Belgie A 8,00,15; 6. Baldassari (Parijs); 7. Giguet (Frankrijk); 8. Blus- son (Parijs); 9. Kallert (Zuid Oost); 10. Verschueren (Belgie B); 11. De Ruyter (Ned.); 12. Impanis (Belg.); 13. Kübler (Zwits.); 14. Kirchen (Lux.) allen in de zelfde tijd als Ockers (8,00,15). Op de 15e plaats ex aequo volgde een groep van 16 renners, allen in de zelfde tijd als Ockers, met o.a. Bobet (Frankrijk), Piot (lie de France), Laza- rides (Frankrijk), Robic (Frankr. West); Cogan (Centraal Zuid West) en Gold- schmidt (Lux.) Prouzet van de Centraal Zuid West- ploeg heeft opgegeven. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Kübler (Zwits.) 111,42,07; 2. Ockers (Belgie) 111,44,13; 3. Bobet (Frankr. West) 111,53,35; 5. Geminiani (Frankr.) 111,56,45; 6. Cogan (Centraal Zuid West) 112,00,24; 7. Piot (lie de France) 112,00,44; 8. Bram billa (Zuid Oost) 112,01,05; 9. Kirchen (Lux.) 112,01,08; 32. De Ruyter 112,50,49. Landenklassement 1. Belgie 335,59,43; 2. Luxemburg 336,09,11; 3. Frankrijk 336,22,47; 4. Ile de France Noord Oost 336,34,30; 5. Frankrijk Zuid Oost 336,40,15; 6. Centraal Zuid West 336,58,23; 7. Frankrijk West 337,09,22; 8. Belgie B 337,13,11; 9. Zwitserland 338,17,23; 10. Noord Afrika 339,04,55; 11. Parijs 339,12,15. Hei leven van Koning Leopold Reeds op 13-jarige leeftijd soldaat In het leven van koning Leopold zijn vele dramatische momenten voorgeko men. Zijn land werd overvallen toen hij 12 jaar oud was. Zijn vader, de popu laire koning Albert, vond de dood toen hij in 1934 hij Namen de bergsport be oefende. Zijn mooie jonge vrouw, As- trid, verloor het leven bij een auto ongeluk het jaar daarop. Na zijn over- Ai - iilD Het gezin van Koning Leopold. Naast hem. zijn tweede vrouw de Prinses de Retliy en haar zoontje. Zoals bekend, ziet de prinses, die in Zwitserland vertoeft, opnieuw een blijde gebeurtenis tegemoet. gave aan de Duitsers op het kritiekste ogenblik van hun offensief door Belgie in Mei 1940 was koning Leopold in feite vier jaar lang een gevangene in zijn paleis te Laeken. Op de bevrijding van zijn land volgde zijn verbanning en ontstond de kwestie van zijn terug keer, die zijn volk scherp verdeelde. Leopold de Derde, de vierde koning uit het huis Koburg, werd op 3 Novem ber 1901 te Brussel geboren. Na de in vasie van Belgie in 1914 werd hij naar Engeland gezonden. Hij smeekte zijn vader om tot het leger te mogen toe treden en mee te strijden. Na lang aar zelen stond deze hem toe, zich op der tienjarige leeftijd als gewoon soldaat te laten inschrijven. Na de val van Ant werpen werd Leopold naar Engeland teruggestuurd. Hij keerde echter terug om zijn vader aan het front bij te staan tijdens het grote geallieerde offensief in 1918. Hij was sergeant geworden toen hij deelnam aan de zegevierende intocht van de koninklijke familie in Brussel. De tragedie van het verlies van zijn gemalin, koningin Astrid, nabij Luzern door een ongeluk met een door koning Leopold zelf bestuurde auto, geschied de in het jaar na zijn troonsbestijging. Een recente foto van prins Boude- wijn, de toekomstige Koning der Belgen. Dit verlies heeft de van nature geslo ten vorst zeer aangegrepen. Hij sloot zich toen nagenoeg op in zijn paleis te Laeken, dat hij slechts verliet wanneer zijn plicht als koning dit eiste. Zijn eerste toespraak tot het kabinet op 14 October 1936 baarde veel opzien. Hij verklaarde daarin o.m., dat een specifiek Belgische politiek gevoerd diende te worden. Ondanks zijn onaf hankelijke houding vernieuwden Enge land en Frankrijk hun beloften om Belgie te hulp te komen in geval van een onuitgelokte aggressie. Toen de oorlog voor de deur stond boden koning Leopold en koningin Wilhelmina gezamenlijk hun goede diensten aan bij Hitier. Het aanbod werd afgewezen. Op 10 Mei 1940 vielen de Duitsers ook Belgie binnen. De volgende dag stelde Leopold zich aan het hoold van zijn klein leger cn verzocht Engeland en Frankrijk dringend om hulp. Britse cn Franse troepen snelden hem te hulp, doch op 15 Mei braken de Duitsers door de Franse verdedigingslinies bij Se dan en wierpen de geallieerde legers naar de kust. Op 27 Mei moest het Bel gische leger, dat was afgesneden van de Britse troepen en werd belemmerd door honderd duizenden vluchtelingen, zich onder de Duitse luchtaanvallen gewonnen geven. Des avonds capitu leerde de Koning onvoorwaardelijk en werd het vuren de volgende ochtend vroeg gestaakt. Op 11 September 1940 trad koning Leopold opnieuw in het huwelijk met mejuffrouw Mary Lilianc Baels, doch ter van een oud-minister van Binnen landse Zaken van Belgie. Het Belgische volk nam pas in December van het volgend jaar kennis van dit huwelijk. In een herderlijk schrijven deelde Kar dinaal Van Roey, de Belgische primaat mede. dat Leopolds echtgenote afzag van de titel van koningin en dat haar kinderen geen erfelijke rechten zouden genieten. Het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft de arbeiders verzocht het werk t« hervatten, doeh hedenmorgen te elf uur de arbeid vijf minuten te stoppen ter nagedachtenis van de slachtoffers te Grace Berleur. Het wetsontwerp inzake de toekenning der koninklijke bevoegdheden aan Kroonprins Boudewijn zal Dinsdag in de Kamer en in de Senaat behandeld worden. Daarna zal Koning Leopold de wet kunnen tekenen. Verwacht wordt, dat er in heide Kamers van het parlement door een deel der C.V.P. nog harde noten gekraakt zullen worden. gers opgeroepen een einde te maken Abdicatie-wei Dinsdag in het parlement Het Christelijk Vakverbond verklaar de gisteravond in een communiqué, dat „de socialistische vakbond en partij de democratische tradities met voeten ge treden hebben". „De aanslag op onze democratische tradities en orde was zo brutaal en woest dat hij alle vredelie vende burgers heeft overrompeld'. „Gedurende enkele dagen hebben wij een socialistische dictatuur in een de mocratische staat gekend", aldus het BACV. Ook in de Vlaams royalistische dagbladen geven de Leopoldisten uiting aan hun verbittering en teleurstelling over het besluit des konings. Daaren tegen begroetten de socialistische dag bladen de overeenkomst met vreugde en spreekt ook de onafhankelijke pers haar voldoening hierover uit. Spaak wekte de Belgen op zich thans eensge zind rond Prins Boudewijn te scharen. Orderlijke mars De „mars naar Brussel" is niet ge heel verijdeld kunnen worden. Onge veer 500 Walen verzamelden zich vóór het socialistische Volkshuis en eisten de onmiddellijke troonsafstand van de koning. Our-premier Van Acker sprak de menigte toe en stelde zich vervol gens aan het hoofd van de optocht naar het Beursplein. De mars had een rustig verloop. Spaak zei in een rede tot een groep betogers: „Wij zouden de onvoor waardelijke troonsafstand hebben kun nen bekomen, maar dat zou enorme offers aan mensenlevens hebben gekost. Dat hebben wij niet gewild". Edgar Lalmand, secretaris-generaal der Belgische communistische partij en het communistscihe Kamerlid Hersens werden Dinsdagavond hij een meeting voor het Beursgebouw te Brussel door de politie aangehouden. De laatste bom? Het postkantoor van Bressoux (bij Luik) werd Dinsdagochtend door een bomontploffing beschadigd. Er was nie mand aanwezig. De aanslag vormde een repressaillemaatregel tegen de postbeambten die weigerden zich bij de stakers te voegen. In Brussel her neemt het straatbeeld snel zijn normale karakter. In Antwerpen dreigt echter een nieuwe staking. De havenarbeiders en zeelieden zullen daar wellicht de politieke staking omzetten in een so ciale teneinde hun looneisen kracht bij te zetten. Koning en Prins Het Belgische Nationale Verbond van Ex-Politieke Gevangenen heeft de bur- Per radio en kranten werd liet be sluit van koning Leopold, om zijn bevoegdheden tijdelijk aan kroon prins Boudewijn over te dragen, bekend gemaakt. Hoewel er na de bekendmaking nog een enorme drukte in de Brusselse straten heerste, deden er zich geen onge regeldheden voor. Met spanning nam het publiek in Brussel kennis van de inhoud van de extra-edities der dagbladen. Door: MYRA GAY 21') Marcia's vader was bij de politie, die het toezicht hield op de Chinezenwijk. geweest. Hij was zich zeer gaan inte resseren voor de Chinezen en hun ge woonten. Hij had zelfs de moeite geno men een beetje Cantonnees en Manda rijns te leren. De Chinezen respecteerden hem. Ze be schouwden hem als een vriend en lieten hem toe in hun familie-leven. Ze hielpen hem bij de uitoefening van zijn plicht. De heie familie Sewell ging zich interesseren voor Chinese kunst en beschaving. Marcia volgde enige cursussen in Cantonnesa kunst aan de Universiteit. Mevrouw "e- well ging met haar man naar verschei dene feestelijkheden en partijtjes in de Chinezenwijk. Ze raakten bevriend met de familie Low, die een van de grootste restaurants van San Fransisco bezat. Ze waren heel tevreden en gelukkig ge weest tot opeens, zonder waarschuwing, een ramp geschiedde. Meneer Sewell kreeg longontsteking en ging heen nog voordat ze goed hadden beseft dat hij gevaarlijk ziek was. De familie Low bracht een plechtig condoleance-bezoek. En, wat belangrijker was, ze vroegen mevrouw Sewell om als boekhoudster in hun restaurant op te treden. De Quongs, die de Chinese kunst handel bezaten, deelden Marcia mee dat er daar plaats voor haar was, als ze de Universiteit wenste te verlaten. Zo slaag den de Chinese vrienden van meneer Se well er in, op een discrete, maar doeltref fende manier zijn vrouw en dochter een bestaan te verzekeren. Nick was de enige om wie ze zich niet bekommerden. De Chinezen negeerden hem en Julie kon hen dat niet euvel duiden. Juist op dat ogenblik kwam Nick bin nenvallen. Toen hij Julie zag, flitste er een merkwaardige uitdrukking over zijn knap gezicht; een uitdrukking die was samengesteld uit gelijke delen van verba - zing en schrik. Het volgend moment was Julie er zeker van dat ze zich vergist had toen ze even had gemeend dat hij schrok. Hij riep „Wat een verrassing! Wat een prettige, heerlijke verrassing! Licht van mijn le ven, kom bij me!" Nick kuste haar. En helemaal geen on schuldige kus. Ze stribbelde tegen. •>Hé, je moet niet denken dat je op het voetbalveld bent, Nick. En zelfs daar heb je penalties als je iemand vasthoudt-" Ze was trots op dat grapje. Ze had zich nooit minder grappig gevoeld. Nick brulde van het lachen. „Jullie meisjes zijn ook allemaal gelijk: Jullie vinden het wat fijn om een zoen te krijgen, maar jullie doen altijd of jullie het vreselijk vinden! Mij best, baby. Ik zal wel wachten tot we alleen zijn." Julie moest iets te weten zien te ko men. Het kostte haar heel wat moed om te zeggen: „Jammer dat ik er niet was toen je opbelde, Nick. Marcia zei dat je naai4 mijn kamer bent gegaan, toen je me per telefoon niet kon bereiken." Ze trachtte met overtuiging te lachen, maar het klonk zelfs in haar eigen oren geforceerd. „Ik hoop niet dat je mijn waardige hospita tegen het lijf liep. Zij en ik hadden een pracht van een ruzie van avond. Ze wilde me met een kamerge note opschepen, niets meer of minder Hoe vind je zoiets!" Ze hield even op om adem te scheppen en ging toen in één ruk door: „Ik werd razend, en liep weg zonder naar mijn kamer te zijn geweest. Dat is de reden dat ik me zelf hier voor het eten uitnodigde." Ze wist dat ze te veel praatte. Als Ie mand die zich schuldig voelt, dacht ze in paniek. Nick schudde zijn hoofd. „Eerlijk ge zegd, engeltje, ging ik helemaal niet naar je kamer. Ik had een bende te doen en alles kwam tegelijk. Ik dacht wel dat ris je de telefoon niet beantwoordde, je er niet zou zijn." „Natuurlijk", mompelde Julie met een wanhopig gevoel. Gelukkig kwam Marcia op dat ogenblik tussenbeide. „Alles staat op tafel. Laten we gaan eten." Toen ze aan tafel zaten, zei Marcia: „Mijn chef. Quong Li Su, belde me straks op, Julie. Zo grappig, ze wilde jou ont moeten. Ik heb dikwijls over je gespro ken, dus ze wist dat we vriendinnen wa ren. Maar ze stelde nooit voor om eens een ontmoeting te arrangeren tot op van- oéag. Ze heeft uns allebei te eten ge vraagd, morgenavond bij Low. Je *unl toch komen, is het niet?" vroeg ze ver langend. „Het spijt me erg, Marcia, maar dat zal niet gaan. Ik heb je mijn laatste nieuwtje nog niet verteld, lieverd. Ik moet morgenavond de hoofdrol in „Ge heimzinnige Trillingen" spelen. De rol van Lorinda in een griezelstuk". Marcia beet zich op de lippen. Jjulie, zou je het niet op een of andere ma nier kunnen schikken?" smeekte re. „Li Su is erg aardig, maar ze is ge wend haar zin te krijgen. Het was practisch een koninklijk bevel. Als we nu vroeg komen, zou het dan niöt gaan?" Julie was er nieuwsgierig naar waar om het Chinese meisje haar wenste te ontmoeten. Had het iets te maken met het witte jade beeldje? Was de blonde man uit de richting van Quong Li Su's wagen gekomen in plaats van uit die van meneer Low? „Goed dan, Marcia", sprak ze. ,Ik zal zien hoe het loopt met de repetities enz. Misschien dat het me lukt met jullie te eten als je vroeg genoeg bent" Marcia zuchtte opgelucht. „Dat is een pak van mijn hart! Ik heb een heleboel te danken aan Quong Li Su. Ik bel ie morgen op om het uur af te spreken. Waarschijnlijk een uur of zes. Komt jou dat gelegen?" Julie knikte bevestigend, maar ze dacht bij zichzelf: als ik tegen die tijd tenminste niet in de gevangenis zit! (Wordt vervolgd) aan de manifestaties tegen koning Le opold. Het spreekt zijn erkentelijkheid uit voor de door Leopold gedane stap, die het een „edele daad" noemt. Of koning Leopold zich buitenlands zal begeven staatnog niet vast. Don derdag zal de vorst het diplomatieke corps ontvangen. De mogelijkheid van een reis naar de Congo blijft in over weging. Aan Leopold zal de konings titel blijven voorbehouden tot aan zijn definitieve troonsafstand in September 1951. Vermoed wordt, dat Prins Boude wijn tot dat ogenblik de titel van „ko ninklijk regent" zal aannemen. Voor beurivaari, tram en wegvervoer Ter gelegenheid van het vijftiende Binnenscheepvaartcongres is eind Juni door prof. mr. L. J. Hymans van den Bergh, voorzitter van een door de Stichting Vervoeradres ingestelde stu diecommissie, aan de minister van Ver keer en Waterstaat een ontwerp aan geboden voor nieuwe vervoerscondities voor het binnenlands vervoer van goe deren per beurtvaart, tram en over da weg. De Stichting Vervoeradres, waarin alle erkende organisaties van verladers en vervoerders samenwerken, heeft thans zo vernemen wij van de minister bericht ontvangen, dat hij zich geheel kan verenigen met de inhoud van het door de Stichting Vervoeradres opgestelde ontwerp „Algemene Ver voercondities 1950". Deze voor het binnenlands vervoer per beurtvaart, tram en over de weg gel dende nieuwe vervoerscondities zijn op 1 Augustus van kracht geworden. Te vens is op deze datum ingevoerd het voor dit vervoer voorgeschreven nieu we vervoeradres, dat is aangepast aan de eisen van de administratie van ver lader en vervoerder. (17laak met korte metten! Gebruik (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen, is dezer dagen het resultaat te verwachten van de enquête, die door de landsoverheid is gehouden om uit te maken, of de aan gekondigde maatregelen tegen de post duivenhouders langs de weg van ge meentelijke verordeningen of bij alge mene maatregel van bestuur zullen worden getroffen. Dat het tot maatregelen die dan voornamelijk zullen bestaan in een op hokgebod voor bcinalde plaatsen zal komen, is zeer waarschijnlijk. In het gehele land hebben dit jaar namelijk vooral de peulvruchten zeer veel le lijden gehad van rondvliegende post duiven. Met name in Friesland, Gro- nngen! Noord-Holland, centraal Neder land en Zeeland is aan de te velde staande gewassen grote schade aange richt. In laatstgenoemde provincie heb ben de boeren in sommige streken hun peulvruchten zelfs moeten overzaaien! De plaag is niet veroorzaakt, doordat een aantal postduivenhouders het ver zoek om hun dieren vast te houden, in de wind heeft geslagen, maar ook door dat het aantal postduiven in vergelij king met verleden jaar sterk is toegeno men. Deze vermeerdering is vooral een gevolg van de omstandigheid dat dui- venvoer thans vrij gekocht kan wor den en het daarentegen in 1949 nog ge distribueerd was. Ondanks deze vergemakkelijking schijnen vele postduivenhouders echter op het standpunt te staan, dat hun troetelkinderen elders hun kostje wel ophalen. Ned. Hervormde Kerk. Aangenomen naar Huizen (N.-H.)C. van Dop te Ameide. Beroepbaarstelling: Mr. H. Schokking, Polgeesterweg 1, Oegstgeest. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Leerdam: R. Vollenhoven, candidaat te Amsterdam-Zuid; te Zuidlaren: dr. O. C. Broek Roelofs te Woerden. Bedankt voor Den Burg (Texel)P. Riemersma te Haarlemmermeer-Vijf huizen. Gereformeerde Kerken art. 31 K.O. Be roepen te Aalten, Doesburg, Doetinchem en Winterswijk: A. Jagersma te IJmuidem Chr. Gereformeerde Kerken. Bedankt voor Scheveningen: J. G. van Minnen te Huizen (N.-H.) Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor Kruiningen: H. Ligtenberg te Rot terdam; voor Dinteloord: F. Mallan te Bruinisse; voor Dirksland: W. de Wit te Middelburg. Remonstrantse Broederschap. Bedankt voor Willemstad op Curagao (nadere be slissing): J. Spijker te Middelharnis-Som- melsdijk. Ds. B. Huisman beroepbaar. Ds. B. Huis man, voorheen Ned. Herv. predikant te Kolham, is naar Cell. Doel. door de clas sis Appingedarn der Gereformeerde Ker ken beroepbaar verklaard. Zijn adres ls Losdorp E 62. MM

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5