Wedren om versterkingen in Korea Het gaat om de haven Poesan De Tweede Kamer-leden krijgen hun verhoogde schadeloosstelling w oningen voor zes duizend gezinnen van gerepatriëerden In tien jaar kreeg Belgie vijftig procent meer auto's Rommelspeelplaatsen in Nederland jsjW veroordeelt 't Communisme Race tussen communis ten en nieuwe troepen uit Amerika bleef vruchteloos Communistisch verzet Als een filmster Wijziging van de M.O.- en H.O. -wet Engeland bouwt aan zijn luchtwegen De wegen zullen verbeterd worden Ook Den Haag krijgt er een Buitenland gaf het voorbeeld Vakverbond achter de Ver. Naties WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1960 (Van onze correspondent in Poesan- Korea) De Amerikaanse troepen hier in de ze voornaamste Amerikaanse aan voor haven begonnen vandaag haastig weg versperringen op te werpen aan de buitenkant van de stad, toen er een benent binnenkwam, dat JNoortlko- reaanse guerrilla's een aantal Zuidko- reaanse poiitietroepen overvallen zou den hebben op slechts enkele mijlen afstand. Het bericht bleek later vals te zijn, maar illustreert dat de bedrei ging van deze haven reeds is aange vangen door de uostwaartse opmars van de communisten van Zuid-west Korea uit. Gedurende de eerstvolgende tien da gen zal het bezit van de haven van poesan waarscnijnlijk beslissen over de strijd in Korea en de hele campag ne is nu feitelijk een wedren om het bezit van deze haven geworden, een race tussen de communisten en Ame rikaanse versterkingen. En het ziet er naar uit, dat de versterkingen de race zullen winnen. Zij zijn al enige tijd uit Amerika onderweg en Poesan staat al gereed om ze te ontvangen, terwijl de hoofdmacht van de Noordkoreanen momenteel nog steeds 70 mijl weg is, in de buurt van Chinju. Deze verwachte Amerikaanse verster kingen bestaan niet alleen uit troepen, maar ook uit de zo broodnodige zware tanks. Wanneer al deze versterkingen op tijd aangekomen zullen zijn, zal de sterkte van de VN-strijdmacht in Korea, naar men hier gelooft, voldoende zijn om de communisten tegen te houden en een zodanige macht te ontwikkelen, dat men dan vrij spoedig met een groot tegenoffensief zal kunnen beginnen om de Roden terug te werpen. De Noord- Koreanen zullen dan wat troepen be treft nog wel groter in aantal zijn, maar de enorm versterkte Amerikaanse zware tanks zouden daar dan tegen op wegen. Inmiddels, totdat deze Amerikaanse versterkingen gearriveerd zullen zijn, winnen de communisten nog steeds grond. Bij een commandopost hier zag ik de nieuwe posities vandaag aange geven op een kaart. De grootste ver anderingen waren in de Zuidelijke sec tor. De Noord-Koreanen hebben grote vorderingen gemaakt langs de weg van Hadong af en hebben Chinju bereikt. Verder noordelijk werden zij eerst op gehouden door Amerikaanse weerstand nabij Koemchon, maa zwaaiden toen zuidelijk af over de weg ten zuidwesten van Koemchon en naderen nu de Ame rikaanse achterhoedes. De Amerikanen hebben hun troepen in het zuiden enigszins versterkt, maar zijn nog steeds onderbemand en naar algemeen wordt aangenomen, zullen daar de eer ste versterkingen hals over de kop naar toegevoerd worden, teneinde de veilig heid van Poesan te vrijwaren. Een der meest welkome verster- WAPENSCHANDAAL IN SEMARANG Uit Semarang wordt bericht, dat bij de arrestatie aldaar van de eerste luite nant Texier van de Koninklijke Land macht een groot schandaal aan het licht is gekomen. Luitenant Texier, die met klein zakenverlof werkzaam was bij een bank-instelling te Semarang, schijnt betrokken te zijn bij de verkoop van een grote partij wapens en andere le- gergoederen, welke gestolen zijn uit Nederlandse voorraden van de Konink lijke Landmacht. De militaire politie vond in de bagageruimte van een wa gen van het bankagentschap negen-en veertig pistolen en zes mortieren. Texier gaf toe, dat deze wapens aan een T.N.I.-onderdeel verkocht zouden worden. Hij werd met nog enige ande re militairen gearresteerd en men ver wacht nog meer aanhoudingen. Bij het onderzoek bleek, dat ook tal van an dere legergoederen, zoals horloges, kompassen etc. waren gestolen. Zij wa ren ontvreemd uit kisten, die voor Ne derland bestemd waren en die na de plundering met stenen waren opge vuld. (Van onze parlementaire redacteur). De leden van de Tweede Kamer krijgen hun verhoogde schadeloosstel ling. Dinsdagmiddag heeft namelijk ook de Eerste Kamer zich met een wets ontwerp verenigd, waarbij is bepaald, dat voortaan in plaats van f 6000.- per jaar uitgekeerd zal worden f 7200. f 7800,of f 8400,naar gelang van de afstand, die de Tweede Kamerleden van Den Haag verwijderd wonen. Volgens de Grondwet is voor dit wetsontwerp vereist, dat minstens twee derden van de in totaal vijftig Eerste Kamerleden die zelf geen schade loosstelling, maar presentiegeld ontvan gen hun instemming ermede betui gen. Welnu, het werd aangenomen met 38 tegen 3 stemmen, zodat ruim schoots aan deze voorwaarde is vol daan. Alleen de drie communistische le den verklaarden zich ertegen. Hun woordvoerder, de heer J. van Santen, vond het niet verantwoord zo lang niet alleen de gepensionneerden en de ouden van dagen, maar ook de wer kenden steeds meer te kampen krijgen met de moeilijkheden, die het gevolg zijn van het duurder worden van het levensonderhoud. Zich beroepend op Marx, Lenin en Stalin betoogde hij, dat de vergoeding aan de volksvertegen woordigers op het peil van de lonen der arbeiders behoort te staan en wei om het contract van de afgevaardigden met het volk niet verloren te doen gaan. De voorzitter van de fractie van de P. v. d. A., de heer J. v. Kieft, dacht heel anders over het ontwerp. In de Echtpaar uit Enschede te Kijkduin verdronken Gistermiddag zijn ter hoogte van Kijkduin bij het baden in zee verdron ken de heer Chr. A. G. B. 45 jaar, wonende te Enschede en zijn echtge note G. J. G. eveneens 45 jaar. De heer B*., die arts was, kwam bij eat baden te vallen, en greep zijn vrouw vast. Hierbij vielen beiden, waarop Zij door de stroom werden meege sleurd. De stoffelijke resten zijneven later aangespoeld. Zware straffen geëist tegen straatrovers De officier van justitie bij de Haag se arrondissementsrechtbank eiste ge vangenisstraffen van 3 en 1% jaar tegen twee jeugdige Hagenaars, de 21-jarige bouwvakarbeider H. W. D en de 22-jarige barkeeper H. G. W. Z. die zich aan straatroof zouden hebben schuldig gemaakt. Op het Malieveld te 's-Gravenhage werd op een win teravond van het afgelopen jaar G. F. baron van Asbeck overvallen, bewus teloos geslagen en van een bedrag van f 5.50 beroofd. COMMANDANT VAN DE SYRISCHE LUCHTMACHT DOODGESCHOTEN De commandant van de Syrische lucht- nacht, kolonel Mohammed Nasser is Maandagavond door onbekenden dood geschoten. kingen zal het sterke corps van de Amerikaanse Mariniers zijn, dat elk ogenblik in Korea verwacht wordt. Alleen de generale staf weet mo menteel of deze onmiddellijk in de frontlinies geworpen zullen worden of dat zij gebruikt zullen worden als de kern van een defensief bruggenhoofd, dat men tot stand hoopt te brengen In de zuidoost hoek van Korea. De grootste ramp, die momenteel aan de Amerikaanse nog versterkte troepen zou kunnen overkomen, zou een vijandelijke doorbraak te Taegoe zijn. Dit zou de Vijfentwintigste Divi sie zowel als vijf zuid-Koreaanse divi- vies ten noorden ervan, geheel afsnij den van hun bevoorradingslijn naar de haven Poesan. Indien deze zeer ern stige situatie zich zou voordoen, zou den genoemde troepen alleen een uit weg naar de zee hebben bij Pohang. Dit is een grote vissershaven en, zoals ik zag toen ik er met de eerste Ame rikaanse Cavalry Divisie landde, is to taal ongeschikt om zware voorraden te landen of om zwaar materiaal in te schepen, indien evacuatie daar nodig mocht blijken. Met de huidige felle communistische aanvallen op zijn eer ste verdedigingslijn te Koemchon, moet de situatie te Taegoe inderdaad als critiek worden beschouwd. Woordvoerders van de Amerikaanse vloot zeggen, dat alles er meer en meer op wjjst, dat de vijand nu een groot deel van zijn bevoorrading over zee tracht aan te voeren, als gevolg van de enorme vernieling van zijn verbin dingswegen over land, door de non stop Westerse bombardementen. De communisten proberen met hun schepen vlak langs de westkust van Korea te varen, maar worden hierin zwaar belemmerd door Zuidkoreaan- se patrouillevaatuigen, die bestaan uit 120 voet lange, snelle motorboten uit gerust met 3-inch kanonnen. Jacob Malik, de vertegenwoor diger der Sowjetunie bij de Ver enigde Naties, betrad Dinsdag, na een afwezigheid van zeven maanden, wederom de vergader zaal te Lake Success. Hij werd vooraf gegaan door een soort „voorhoede", gevormd door wach ten der Verenigde Naties. Zodra de Rus in de wandelgang voor de raadszaal verscheen, werd hij omsingeld door fotografen en journalisten. Geen filmster kon op onstuimer wijze zijn ontvan gen. „Ik verwachtte een derge lijke ontvangst niet", was het commentaar van de Sowjeuus- sische vertegenwoordiger. Toeneming van vogelpest slechts gering Dank zij de drastische maatregelen, die hier te lande getroffen zijn om het verder voortschrijden van de zo ge vaarlijke vogelpest te voorkomen, is de uitbreiding van de gevreesde ziekte thans nog slechts gering, zo vernemen wij. Het is niet gelukt om de omvang stationnair te houden en de vogelpest zelfs terug te dringen, doch men ver wacht, dat de ziekte minder zal wor den, zodra na de warme zomermaan den de temperatuur daalt. Het virus, dat de vogelpest veroorzaakt, sterft na melijk tengevolge van koude. Dat wil niet zeggen dat ons land het volgend jaar, als we een strenge winter zou den beleven, geheel vrij van vogelpest zou zijn, maar in elk geval zou dan geen verontrustende verbreiding meer gevreesd behoeven te worden, vooral niet als de kippenhouders zich houden aan de voorschriften, die van over heidswege gegeven worden. Ook de ervaring, die men dit jaar heeft opge daan, zal een belangrijke factor kun nen zijn om ons land in de toekomst voor nieuwe epidemieën te vrijwaren. Een protest van de Stichting Rijksbehoud De Stichting Rijksbehoud heeft een adres gezonden aan de minister-presi dent, waarin gezegd wordt dat de Stich ting met ontsteltenis kennis heeft ge nomen van de mededeling, dat het in de bedoeling ligt opnieuw oorlogssche pen over te dragen aan de R.I.S., on danks de omstandigheid, dat deze re publiek de haar toebedeelde machts middelen gebruikt om alle volken en groepen in Indonesië te onderwerpen aan een eenheidsstaat onder tyrannieke leiding, aldus dit adres. Tevens wordt er in het adres bij de regering op aan gedrongen, de Unie-partner te nopen haar aggressie tegen de Zuid-Molukken te staken. communistisch geregeerde landen wordt wel degelijk verschil in beloning ge maakt, zo hield hij de communist voor. Er komen zelfs zeer aanmerkelijke in komensverschillen voor. Sommigen ge nieten daar hoge salarissen. „Maar dat geldt niet voor de volks vertegenwoordigers", interrumpeerde de communistische heer J. P. Schalker. Ad rem en onder vrolijkheid van de Kamerleden antwoordde de heer V. d. Kieft: „Die bestaan daar ook niet!" De minister van Binnenlandse Za ken ad interim, mr. J. R. H. van Schaik, die het wetsontwerp verdedigde, zeide dat niet de devaluatie in de eerste plaats aanleiding tot deze verhoging heeft gegeven. Het landsbelang eist, dat de besten van het volk het lidmaatschap van de Tweede Kamer kunnen aan vaarden. De communisten lieten zich uit de aard der zaak niet overtuigen. (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer verenigde zich Dinsdagmiddag zonder hoofdelijke stemming met een wijziging van de middelbaar-onderwijswet en de hoger- onderwijswet. Hierdoor wordt het mo gelijk voorschotten te verstrekken op de subsidies aan middelbare scholen, Rijksmiddelbare meisjesscholen op te richten en de leraren niet meer te doen benoemen door de Kroon, maar door de minister. Wel had prof. dr. J. de Zwaan (CH) er bezwaar tegen, dat de leiding van de Rijksmiddelbare meisjesscholen in handen blijft van hen, die ook de andere middelbare scholen leiden cn sloot prof. dr. R. H. Woltjer (AR), die het trage tempo van de regering in deze materie laakte en vroeg, of de wijziging niet had kunnen wachten tot een algehele herziening van de mid delbaar-onderwijswet en de hoger- onderwijswet, zich hierbij aan, doch de minister van Onderwijs, Kunstenen Wetenschappen, prof dr, F. J. Th. Rutten, stelde hen gerust door zijn verklaring, dat de meisjesafdeling aan de HBS en zelfstandig blijft en de mo gelijkheid van de aanstelling van een aparte onderdirecteur of onderdirec trice aanwezig is. Een middelbare meisjesschool met een aparte leiding zou de staat te duur komen. Jongen bewusteloos langs de weg gevonden Maandagavond trof pastoor Dierick uit Aardenburg langs de weg Draai brugAardenburg in bewusteloze toe stand de 16-jarige A. Thomas uit Aar denburg aan. Hij werd naar huis ver voerd, waar een schedelbasisfractuur werd geconstateerd, waaraan Thomas 's nachts is overleden. Even is hij bij kennis geweest, maar kon geen in lichtingen verstrekken over de wijze waarop hij bewusteloos was geraakt. De Rijkspolitie te Aardenburg heeft de zaak thans in onderzoek. De idee van luchtwegen 1» niet nieuw, wel de praktijk ervan. Een luchtweg betekent niet zomaar een over de kaart getrokken lijntje, doch bestaat in werkelijkheid uit een reeks van radio- en bakensystemen. De lucht met een watervlakte vergelijkend kan men dus zeggen, dat de Engelsen een „betonning" in de lucht hebben aan gebracht; voor het merendeel beston den die tonnen in het luchtruim reeds, doch thans hebben zij ook „kleuren" gekregen; wie van Glasgow naar Li verpool vliegt, „loopt" eerst het baken van Prestwick „aan" en volgt dan de grote nog No. S. De ordening in het luchtverkeer is een nuttig werk, en: onvermijdelijk. De dichtheid van het verkeer is zozeer toegenomen, dat juist in moeilijke ver keersgebieden, zoals Engeland met zijn mist, een uitermate vernuftig en betrouwbaar systeem van bebakening een eerste vereiste is geworden. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een extra con tingent van drie duizend woningen be schikbaar gesteld voor gerepatrieerden uit Indonesië en Overzeese gebiedsde len. Van deze woningen zijn 800 stuks bestemd voor gedemobiliseerden van de Kon. Landmacht en de Kon. Marine. Hiervan zijn er voor onze provincie behalve Amsterdam 00 bestemd. De overige 2200 woningen zijn bestemd voor burgergerepatrieerden. Deze wo ningen zullen worden gebouwd als du- plexwoningen met een maximale in houd van 290 kubieke meter. Daardoor zullen 6000 gezinnen aan een woning kunnen worden geholpen. Rijke steenkoollaag in Engeland ontdekt De Britse Nationale Steenkoolraad heeft bekend gemaakt, dat in de buurt van Brereton in Staffordshire een nieuwe steenkoollaag is ontdekt, wel ke 200 millioen ton steenkool van prima kwaliteit bevat. De laag be vindt zich op een diepte van 250 tot 600 meter. (Van onze correspondent te Brussel) Belgische automobilisten, die terug keren van een tocht door Nederland, plegen hoog op te geven van ons mo derne wegennet en van de goede staat der wegen. Een jaar geleden verzeker de elke Belgische automobilist, dat geen land in West-Europa zulke slechte we gen had als Belgie. Op een beleefde tegenspraak volde dan steeds een lange klaagzang: „Er zit hier geen systeem in het wegennet, er zit ook geen sy steem in de aanleg der wegen. Op één en dezelfde weg rijdt men eerst een stuk over beton, dan een eindje over macadam, dan een stuk over weer wat anders. Ook de bemanteling van de wegen wisselt voortdurend; elke bocht is anders dan de vorige en het wegpro- fiel is niet gestandaardiseerd!" En de „autostrade" AntwerpenBrus sel dan? Och, aan de Antwerpse kant mag die geen autostrade heten. Het is in ieder geval geen „auto-snelweg": een verkeersader met dubbel wegdek, zonder kruisingen, uitsluitend bestemd voor gemotoriseerde voertuigen. De klachten zijn wat verminderd Niet omdat de toestand der wegen plotseling zo veel beter is geworden, Dat kan natuurlijk niet. Maar de automobilisten hebben hebben het ge voel, dat er „Iets aan wordt gedaan". Er is een duidelijk begin gemaakt met een wegenpolitiek en het programma bedoelt binnen de vflf of zes jaar het bestaande net zo veel mogelijk te ver beteren en binnen de vijftien jaar een schema uit te voeren, dat is gericht op de toekomst en dat het land moet voorzien van ultra-moderne wegen. Dat zal de eerste vijf jaar zeker 2% milliard frank per jaar kosten en dan nog tien jaar één k anderhalf mil liard. Een geweldige uitgave, doch er staan ook baten tegenover. Men heeft bijvoorbeeld becijferd, dat Belgie an derhalf milliard per jaar zou kunnen besparen aan brandstof en afschrij ving op de voertuigen, indien de we gen op peil waren. Anders uitgedrukt: Een blikken kroon Een Hamburgse exportfirma zal een „kroningsuitzet" met het handelsmerk „Made in Germany" verzenden voor het opperhoofd van Lagos in Nigeria, dat binnen kort gekroond wordt. De „uitzet" bestaat uit een met zijde gevoer de kroon van verguld blik, ver sierd met imitatie-juwelen, een zijden blauw-witte troonhemel met gouden franje, een met „juwelen" bezette scepter en een handgesneden troon. (Van onze Haagse redacteur) Als meer dan tien millioen mensen op een klein plekje gTond samen wonen, blijft er langzamerhand niet zo heel veel ruimte meer over voor de jeugd om zich te vermaken. Op het platteland moge het .probleem van de vrjje-tijdsbesteding van de kinderen voorlopig nog niet veel moeilijkheden opleveren, in de grote stad met haar dichte bebouwing en haar opeenhoping van volwassenen en kinderen, weet men niet goed meer, waar men met de jeugd in haar vrije tijd naar toe moet Het liefst spelen de jongens en meis jes op straat. Vermaak kan men hun er echter niet bieden; zij zoeken dus zelf vertier, hetgeen niet zelden uit loopt op het uithalen van allerhande kattekwaad. Gemeentebesturen en ver enigingen doen wel het hunne om de Niei minder dan aan de vrede zijn de arbeiders verknocht aan vrijheid, democratie en zelfstandigheid „Het Nederlandse volk in zijn over grote meerderheid verafschuwt even als alle andere democratische volke ren, oorlog en militarisme. Het be staan van sterke vakbewegingen en socialistische partijen in de vrije de mocratische wereld zou ten overvloe de voor een waarachtig socialistisch bewind in Sowjet-Rusland voldoende garantie behoren te zijn, dat het van deze zijde geen gewapende aanval be hoeft te vrezen". Aldus meldt de reso lutie, welke het NVV gisteren te Am sterdam heeft aangenomen. In zijn conclusie heeft het vakver bond voorts opgenomen, dat het de strijd tegen de op dictatuur en onder drukking gebaseerde communistische ideologie nationaal en internationaal met alle kracht met geestelijke wape nen zal voeren. Deze strijd kan slechts tot een goed einde worden gebracht, indien de niet communistische wereld erin slaagt een sociaal-economische orde op te bouwen, die op vrijheid en sociale rechtvaardigheid is gegrond vest. De oorlog in Korea bewijst, al dus het NW, dat de Russische macht hebbers van zins zijn de strijd der meningen met wapengeweld uit te vechten. Niet minder dan aan de vrede, is de arbeiders-vakbeweging verknocht aan vrijheid, democratie en aan een zelfstandig volksbestaan. Slechts een systeem van collectieve veiligheid biedt een mogelijkheid tot behoud van vrede en vrijheid. Door het bieden van hulp aan volkeren, die door een niet uitgelokte aanval hun bestaan in gevaar gebracht zien, ver klaart men zich geenszins solidair met het in het aangevallen land be staande politieke of sociaal economi sche systeem. Het NW betuigt daar om zijn instemming met de besluiten van de Veiligheidsraad en met de mi litaire en andere bijstand, die aan de aangevallen Republiek Korea wordt verleend. Demonstraties De vergadering droeg het Verbonds- bestuur op om zo mogelijk met mede werking van alle democratische orga nisaties, die het standpunt van het IVVV inzake Korea delen, een aantal grote demonstratieve vergaderingen te beleggen, „teneinde op die wijze de leden gelegenheid te bieden om uit drukking te geven aan hun vastbera den wil tot verdediging van de vrede en de vrijheid". jeugd behoorlijke gelegenheden om zich te ontspannen te bieden zij richten jeugd- en clubtehuizen op en iegden speeltuinen met velerlei toe stellen aan doch dat gaf nog aller minst een volledige oplossing. Het merkwaardige verschijnsel heeft men geconstateerd, dat de aardigheid van de speelplaatsen met schommels, wippen, draaimolens, ringen, enz. er gauw voor de kinderen afgaat. Zij heb ben behoefte aan meer activiteit; zij willen opbouwen en construeren, maar zij willen ookvernielen. Dat was in Kopenhagen aanleiding tot het in richten van zogenaamde rommelspeel plaatsen, van een stuk land met oude kisten, palen, hout, rioolbuizen, ste nen, oude auto's, enz., waarmede de jeugd naar hartelust mocht sjouwen en ravotten. Kapot te maken valt er niet veel. Wel kunnen de jongens en meisjes onbelemmerd graven, houten bouwseltjes optrekken en weer afbre ken, door de buizen kruipen, op en in de auto's robbedoezen en zich zo ge heel vrij uitleven. Hoewel men in Kopenhagen zoveel mogelijk achterwege heeft willen la ten, wat aan leiding doet denken, is er toch wel eens een jeugdleider aan gesteld, die een oogje in het zeil houdt. De kinderen kunnen vrijuit met hem spreken. Ook critiek oefenen, waarvan terdege nota genomen wordt als zij gerechtvaardigd blijkt te zijn. Ver schillende verbeteringen zijn er reeds het gevolg van geweest. Behalve in Denemarken bestaan thans ook in Zweden en Engeland der gelijke speelplaatsen en in Nederland heeft men reeds in Amsterdam en Rotterdam iets soortgelijks. In Den Haag zijn thans voorbereidingen ge troffen om in 't voorjaar van 1951 een rommelspeelplaats te openen op 'n aan alle zijden door huizen ingesloten terein achter een school aan de Hooftskade, een dichtbevolkte buurt, i waar dringende behoefte aan speel- gelegenheid bestaat. De naam rommelspeelplaats acht men echter in Den Haag minder juist ge kozen. Daarom zal men er spreken van bouwspeelplaats. Het Is een experi ment, waarvan men hoopt, dat het sla gen zal. De vraag is namelijk, of men de baldadigheid op zo'n speelplaats al is zij „gereglementeerd" niet in de hand werkt. De practijk schijnt ech ter in het buitenland bewezen te heb ben, dat dit erg meevalt. De kinderen hebben pleizier in hun rommelspeel- nlaats en zorgen met behulp van de jeugdleider zelf, dat alles In de juiste banen gehouden wordt. de huidige staat der wegen verkort de levensduur van een auto met eea jaar. Ieder weet, dat het wegverkeer met de dag in betekenis toeneemt. Voor Belgie is dat te illustreren met cijfers over de aantallen motorvoertuigen. Als we ons slechts bejlalen tot de par ticuliere auto's, dan blijkt dat Belgis er eind 1938 146.000 telde. Twee jaar na de bevrijding weltt dit aantal op. nieuw gehaald en eind vorig jaa» kwam men tot 221.000 particuliere auto's, een vermeerdering met de helft in tien jaar. Eind 1950 denkt men de 300.000 particuliere auto's te halen. En wat kost nu in Belgie een auto aan zijn bezitter? De becijferingen daarvan lopen uiteen, ook omdat de ge- gfcvens voortdurend wisselen. Want naarmate de wegen beter worden, wor den vooral de kleine auto's voordeliger in het gebruik. Een berekening, di» weliswaar is becritiseerd, maar minder aanmerkingen onderging dan andere, leidt tot de conclusie, dat de kleinste auto's gemiddeld 2 k 2y, frank de kilo meter kosten, dus een cent of zestien. Een auto van het gemiddelde Europese type komt op 23 cent de kilometer, de Amerikaanse wagen op ongeveer 25 cent. Want de particuliere auto van het kleinste type om daarbij te blijven legt normaal 18.000 km per jaar af en moet dan in vier jaar worden afge schreven. Stelt men de afschrijving opl frs. 14.000 per jaar en rekent men del belasting en de assurantie op f 6000,1 banden op frs. 2500, benzine op frs. 5500, onderhoud en garage op frs. 12.000, dan komt men dus op frs. 40.000 per jaar of 2.2 frank de kilometer. Vijftienduizend ton boter naar Engeland Het contract voor de levering van 15.000 ton boter, waarvoor in het han delsverdrag met Engeland voor 1950 in een contingent is voorzien, werd de zer dagen getekend. De overeengeko men prijs bedraagt 265/. cwt. f.o.b. het geen ongeveer f 1.per kg lager is dan de boterprijs, berekend op de gegaran deerde melkprijs van f 0.18 per liter. Deze export draagt het karakter van ontlasting van de markt in de periode van de grootste aanvoer waarin vrij wel geen boter naar elders wordt uit gevoerd. Noorse vloot wordt uitgebreid De opperbevelhebber van de Noor se vloot, vice-admiraal Danielsen, verklaarde Dinsdag in een interview, dat de Noorse vloot in de naaste toe komst zou worden versterkt met eni ge motortorpedoboten. Hij voegde er aan toe, dat plannen voor gecombi neerde vlootoefeningen langs de Noor se kust met de Westerse bondgenoten werden uitgewerkt. Deze oefeningen zouden wellicht in Augustus of Sep tember worden gehouden. In verband met de internationale toestand zou er spoed gezet worden achter de veilig heidsmaatregelen voor de Noorse koopvaardijvloot. Vertegenwoordigers van Irian naar Nederland? De Irianse eenheidsbeweging, die rufrn vijf en veertigduizend personen omvat, heeft besloten er bij de Ne derlandse regering op aan te dringen, dat de heren Ariks, Defares, Kasiepo en Rumainum zo spoedig mogelijk in staat worden gesteld naar Nederland te ver trekken ter ve -lediging van de rech ten en belangen van het volk van Irian Volgens de leiders van de eenheids beweging stelt vijf en negentig procent van het Irianse volk zich volledig ach ter de heer Ariks en zijn delegatie. Redder overleden Gistermiddag stegen uit de kelder van de liften in een gebouw van Vroom en Dreesmann te Rotterdam, dampen op, die naar men vermoedt afkomstig waren van een bitumenpro- J duet, dat de muren tegen vocht vrij waart. De 22-jarige volontair G. Huis- son ging in de kelder een onderzoek instellen, doch werd daar bewusteloos. De 48-jarige Brouwer, voorzien van een gasmasker, liet zich daarop aan een touw in de kelder zakken en wel dra waren beiden weer op de begans grond. Toen verloor'Brouwer het be wustzijn en overleed. RIS HEEFT BEGROTINGSTEKORT VAN F 1.438 MILLIOEN. Mr. Sjafruddin, de minister van fi nanciën van de RIS, heeft medege deeld, dat de laatste opstelling (ai I cijfers voor de begroting van 1950, die gedetailleerd in September of October zal worden aangeboden, een tekort toont van f 1.438 milioen. Het aanvan- kelijk geschatte deficit vormde bedrag van f 3.900 millioen, doch voor- I namelijk door de genomen monetaire maatregelen kon dit tot het bovenge noemde bedrag worden teruggebracht WESTERLINGS MANSCHAPPEN NAAR NIEUWE-GUINEA. De 123 KNIL-militairen, die hebben deelgenomen aan de aanval van Wes terling op Bandung in Januari j.l., z'j° van het eiland Onrust overgebra naar Nieuw-Guinea, waar zij hun straffen moeten uitzitten. DUO-PASSAGIER GEDOOD Te Eist is een duo-passagier van ee» motor, de 27-jarige V. uit Nijmegen, die BUREAU ADM1NISTRA Voordam 9, Te Postgiro 1872 REDACTIE Acht-rd^m 20, T Directie: J. BIJLSMA en C. Hoofdredactei A KAPTEn ns STRIJD OM KOI alle manschappen c lijken de beslissing te l halt toeroepen. Bij het pen ten Oosten van Ti nekkige en langdurige hebben thans de opdr vijand verre in de mi mariniers, die bij hun 1 zijn er weer). In de oe: rlkanen aan de vlamme Een gisteren uitgeget van het achtste Am geeft verder het verlie plaatsen Tsjindjoe, sjang, Jetsjon en And, dat het front „over het rustig" was. Een afdelii divisie moest voor har delijkv druk ten Nc opsjon, nabij Kotsjang, enig terrein verloren a positie kon worden het communiqué. Als QNZE oorlogscorrespe Mac Donald seint, d gevaar schuilt in de fre spoorwegkruising Samn ten Noordwesten van P uit Tsjindjoe en Kotsja Noordelijke colonnes eik ontmoeten. Mochten zQ dan mm het vooruitzie: zijn. Alle strijdkrachten d Naties zouden dan afgesi hun voornaamste trein- ding. Hun enige terugwe; gen in een Oostwaartse de kustweg naar Poesan. plaatsing van zo'n groot pen en bevoorradingswa; slechte wegen en met sli stukje van een enkele beschikking, zou een veroorzaken, die tot gevo dat men enorme voorrad moeten laten. Men kan dat de nieuwe Ameriki kingen de hardaanvaliet reanen op het Zuidfront houden. Alles hangt af vc waarmee de nieuwe verst dit front vervoerd kunnei is een kwestie van dagen, te laat kunnen zijn. hoofd overhelde, ir botsing gekomen met eeB passerende kar. Hij werd daarbij 10 I ernstig gewond, dat hij op weg naa' i het ziekenhuis overleed. Toen H. M. de Koningi dag te Ommen arriveerde tionaal Padvinderskamp stonden duizenden langs schaard. De Koningin nat een speciaal podium, van' het défilé gadesloeg van ven duizend padvinders, nationale kamp deelneme; Na afloop van het defil me tijd duurde begaf Hai zich te voet naar de pad aan de Koesteeg, alwaar wandeling werd gemaakt verschillende stands, wat plaats nam op het podium raadsstoelen van de gemee Nadat allen waren gezetei ron Van Voorst tot Voors van de Nederlandse Padvi een gebed uit en las egn vervolgens de padvinders' feestrede releveerde baron tot Voorst de geschiedenis vindersbeweging over de veertig jaar. Hierna verklaarde H ]V1 ningin het Nationale Karn 1950 voor geopend. Naar Hardenberg Nadat twee coupletten va helmus waren gezongen, v Majesteit, begeleid door c saris der Koningin in de Overijsei het terrein en naar Hardenberg, waar de na een hartelijke ontvangst I Weersverwacthing, geldig derdagavond tot Vrijd Koel weer. Gedurende meest zwaar bewolkt me in de kustprovincies enkel Morgen overdag tijdelijke ringen en afnemend buiig. af en ioe vrij krachtige westelijke wind Aanhoudt weer. Vrijdag: Zon op 5.05, ond Maan op 22.25, onder 12.32

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6