Korea-oorlog in een kritiek stadium Kort Bestek Koningin temidden der padvinders Veiligheidsraad in het moeras Belgische arbeiders aan het werk Donderdag 3 Aug. 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l4/e Jaargang No. 180 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „Mac, wij gijn er weer Noordelijken werpen alles in de strijd Turks regiment naar Korea Versterkingen kunnen nu redding brengen Seretse Khama moet zijn land verlaten Westerling ken worden uitgeleverd aan de R.I.S. „Rotterdam Ahoy" verlengd DertienjarigeBertha Hertog in 't geheim getrouwd met een Maleise onderwijzer Een dag voor het huwelijk werd zij aan haar echtgenoot voorgesteld De ouders wanhopig Een blijde ontvangst in Ommen, Hardenberg en Avereest Café werd boven de klanten afgebroken De bediening ging door Austin daagt Malik u'rt om een oprecht vredesvoorstel te doen Weer geen beslissing over agendaprocedure RUSSISCHE KOOPVAAR DER MOEST TERUGKEREN Order uit Moskou Nog vijf bomaanslagen te Antwerpen Zelfmoord om gevangen neming te ontgaan BUREAU ADMINISTRATIS Voordam 9, Tel. 3330 Postgiro 187294 REDACTIE Acht.rd^m 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAKSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: '16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ot. Uitslui tend contant. Abonnementen 1 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. n£ STRIJD OM KOREA is in atftn hevigst en kritiekste stadium getreden. Met u alle manschappen en middelen waarover zij beschikken, trachten de Noorde lijken de beslissing te forceren, alvorens de Amerikaanse versterkingen hun een halt toeroepen. B|j het aanbreken van de Woensdag zetten de Amerikaanse troe pen ten Oosten van Tsjindjoe een tegenoffensief in, doch z|j moesten na hard nekkige en langdurige strijd weer op hun uitgangsstellingen terugvallen. Z|j hebben thans de opdracht „tot elke pr|js stand te houden". De tegenover 'e vijand verre in de minderheid verkerende Amerikanen z|jn versterkt met de mariniers, die b|j hun landing uitriepen „Mac, we are back". (Mac (Arthur) wij z|jn er wem*). In de centrale sector is Woensdagavond Koemtsjon door de Ame rikanen aan de vlammen prtfs gegeven en vervolgens verlaten. De Turkse minister van Oorlog, Re- fik Inoe, heeft bekendgemaakt dat Turkije voorbereidingen treft om een regiment naar Zuid-Korea te zenden. Er zal overleg worden gepleegd met het opperbevel van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea over de aard der mede te nemen uitrusting. Een gisteren uitgegeven eommuniqué van het achtste Amerikaanse leger geeft verder het verlies toe van de plaatsen Tsjindjoe, Sangdjoe, Hamt- sjang, Jetsjon en Andong, maar zegt, dat het front „over het algemeen weer rustig" was. Een afdeling van de 24ste divisie moest voor hardnekkige vijan delijke druk ten Noorden van Hy- opsjon, nabij Kotsjang, wijken. Er werd enig terrein verloren aleer een hechte positie kon worden gevestigd, aldus het communiqué. Als Samnanjin valt QNZE oorlogscorrespondent Lachte Mac Donald seint, dat het grootste gevaar schuilt in de frontsector bij de spoorwegkruising Samnanjin, 30 mijl ten Noordwesten van Poesan, waar de uit Tsjindjoe en Kotsjang oprukkende Noordelijke colonnes elkander hopen te ontmoeten. Mochten zij hierin slagen, dan «ra het vooruitzicht alarmerend rijn. Alle strijdkrachten der Verenigde Naties zouden dan afgesneden zijn van hun voornaamste trein- en wegverbin ding. Hun enige terugweg zou dan lig gen in een Oostwaartse aftocht langs de kustweg naar Poesan. Maar de ver plaatsing van zo'n groot aantal troe pen en bevoorradingswagens langs die slechte wegen en met slechts een kort stukje van een enkele spoorbaan ter beschikking, zou een transportchaos veroorzaken, die tot gevolg zou hebben, dat men enorme voorraden achter zou moeten laten. Men kan slechts hopen, dat de nieuwe Amerikaanse verster kingen de hardaanvallende Noordko- reanen op het Zuidfront kunnen tegen houden. Alles hangt af van de snelheid waarmee de nieuwe versterkingen naar dit front vervoerd kunnen worden. Het is een kwestie van dagen. Een week zou te laat kunnen zijn. Seretse Khama, zijn vrouw Ruth en hun baby moeten Beetsjoeanaland binnen twee weken verlaten. Dit is hun aangezegd, nadat „het onmogelijk was gebleken met hen tot overeen stemming te komen", zo is door het Britse voorlichtingsbureau te Johan nesburg meegedeeld. Seretse, die door de Britse regering voor vijf jaar uit zijn stamland is ver bannen, mocht terugkomen voor de geboorte van zijn kind. Hij zal 16 Au gustus met zijn gezin per vliegtuig vertrekken. In verband met de gunstige po sitie, is aldus een bericht uit Djakarta, de distributie van brood opgeheven. 'N OORD. KOREA fcïm. 'li' Een kalme Westerling, gekleed in een lichtgrijze broek met een scherpe vouw en een beige overhemd, be waakt door een Maleise parketwacht met groene baretten, verscheen giste ren voor het Hof van Appèl te Singa pore. Namens Westerling verzocht zijn ad vocaat Massey het Hof de uitleve ringsprocedure stop te zetten. Verder bestreed Massey het recht om Wester ling aan de RIS uit te leveren. Hij wees erop, dat het uitleveringsver drag tussen Nederland en Engeland uitsluitend betrekking heeft op Indo nesië, zolang het nog een Nederland se kolonie was. De wnd. procureur-generaal Butter- field deelde namens de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken mede, dat verdragen gesloten tussen de Britse en Nederlandse regeringen rechtsgel digheid hebben ten aanzien van de RIS. De zitting, welke weinig belangstel ling trok, werd daarna verdaagd tot heden. Gezien het nog steeds stijgende be zoek is besloten de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy" welke op 15 Augus tus zou worden gesloten, voort te zet ten tót en met 31 Augustus. Toen H. M. de Koningin gistermid dag te Ommen arriveerde om het Na tionaal Padvinderskamp te openen stonden duizenden langs de wegen ge schaard, De Koningin nam plaats op een speciaal podium, vanwaar af zij het défilé gadesloeg van ongeveer ze ven duizend padvinders, die aan het nationale kamp deelnemen. Na afloop van het défilé dat gerui me tijd duurde begaf Hare Majesteit zich te voet naar de padvindersbrink aan de Koesteeg, alwaar een rond wandeling werd gemaakt langs de verschillende stands, waarna H. M. plaats nam op het podium in een der raadsstoelen van de gemeente Ommen Nadat allen waren gezeten, sprak oa- ron Van Voorst tot Voorst, voorzitter van de Nederlandse Padvinders Raad, een gebed uit en las een verkenner vervolgens de padvinderswet. In zijn feestrede releveerde baron van Voorst tot Voorst de geschiedenis van de pad vindersbeweging over de afgelopen veertig jaar. Hierna verklaarde H. M. de Ko ningin het Nationale Kamp Ommen 1950 voor geopend. Naar Hardenberg en Avereest Nadat twee coupletten van het Wil helmus waren gezongen, verliet Hare Majesteit, begeleid door de Commis saris der Koningin in de provincie Overijsel het terrein en begaf zich naar Hardenberg, waar de Koningin na een hartelijke ontvangst het Groene Weerbericht Weersverwacthing, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Koel weer. Gedurende de nacht meest zwaar bewolkt met vooral in de kustprovincies enkele buien. Morgen overdag tijdelijke "opkla ringen en afnemend buiig. Matige, af en toe vrij krachtige Noord westelijke wind Aanhoudend koel weer. Vrijdag: Zon op 5.05, onder 20.26; Maan op 22.25, onder 12.32. Kruis Ziekenhuis opende en zich lange tijd met de patiënten onderhield. In Avereest bezocht onze vorstin de koninklijke kwekerij „Meerheim" en de daar ingerichte bloemententoon stelling, waarover H. M. haar bewon dering uitsprak. Vijftien c.m. Nieuw Guinea De Nederlandse en Indonesische le den van de Nieuw Guinea-commissie hebben het rapport inzake Irian gete kend. Het rapport, dat 15 cm dik is, bevat de Nederlandse en Indonesische standpunten, die resp. 85 en 350 pa gina's omvatten. Na de vertaling van het Indonesische verslag zal het rap port aan de Staten-Generaal worden toegezonden. Gistermorgen werd een der weinige noodzakenpanden, die te Middelburg nog overeind staan, boven het hoofd van de eigenaar afgebroken. Deze, de heer P. Vogel, had aanzegging van het gemeentebestuur ontvangen om het pand waarin zijn café gevestigd is, vóór 1 Augustus te ontruimen. Een verzoek om verlenging van de termijn tot 1 September werd afgewezen. De heer Vogel verzette zich tevergeefs tegen deze afbraak. Terwijl de af braakwerkzaamheden aan de gang waren, bediende de heer Vogel nog zijn klanten. Ten slotte moest hij toch het veld ruimen. Bertha Hertog, het dertienjarige Nederlandse meisje, dat ingevolge de beslissing van het Hof van Appel te Singapore bij haar Maleise pleegmoeder, Aminah, moet blijven, is Dinsdagavond in het geheim gehuwd met de 21-jarige Maleise onderwijzer Manssor Abibi. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat Bertha pas 24 uur voor de huwelijksceremonie aan haar toekomstige echtgenoot werd voorge steld. Men had haar medegedeeld, aldus deze bronnen, dat het huwelijk zou ver hinderen, dat de beslissing van het Hof van Appel door een beroep van haar ouders in Nederland ongedaan gemaakt zou worden. De dertienjarige leeftijd is de huwbare leeftijd voor Maleise meis jes. Bertha en haar echtgenoot bevonden zich Woensdag bij een Maleise familie in Singapore. Aminah's oordeel. Bertha's pleegmoeder verklaarde Woensdagochtend, dat zij een brief had ontvangen van advocaten, die de Ne derlandse consul-generaal te Singapore vertegenwoordigden, waarin werd ge- eist, dat Bertha ter beschikking zal worden gesteld van de consul-generaal, „De brief kwam enige uren te laat" zo zeide Aminah. „Mijn kind is nu ge lukkig en veilig getrouwd." De bruid, die nu Nagra heet, ver klaarde tegenover journalisten „thans in mijn eigen omgeving, onder mijn eigen volk" te zijn. „Waarom willen mijn ouders mij nog hebben? Zij hebben nog vele andere kinderen om zich over te bekomme ren", aldus Bertha. Zij is van plan met haar echtgenoot naar de staat Trengga- noe te gaan om vrienden op te zoeken, bij wie zij tijdens de Japanse bezet ting verbleef. Daarna hoopt zij naar Singapore terug te keren om onderwijs Nadat de Veiligheidsraad gisteravond weer bijna drie uur lang gedebatteerd bad over de agendaprocedure daagde de Amerikaanse afgevaardigde, Austin, de Russische voorzitter, Malik, uit om een „oprecht" vredesvoorstel met be trekking tot Korea te doen. Kort daarop werd de ritting van de Raad tot heden verdaagd zonder dat enig besluit genomen was. heid niet in een schamel daglicht wen ste te stellen door de schijn te wekken, dat hij zich onledig zou houden door overweging van koehandel, omkoperij en chantage". De Britse gedelegeerde, Sir Gladwyn Jebb, sloot zich hierbij aan en zeide dat de bewoording van de Sow jet agenda: „vreedzame regeling", bezorgd heid wekte en smaakte naar de „vreed« zame regeling" van München in 193ê. „Dit is niet het soort regeling, dat 52 naties in Korea willen. Het is het soort regeling, dat wij vastbesloten willen tegengaan", zo zeide hij. Frankrijk, Noorwegen, Ecuador en Cuba steunden het standpunt van de Ver. Staten en Engeland. De Chinese nationalistische gedele geerde zeide ten slotte zeker ervan te zijn, dat spoedig onweerlegbare bewij zen zouden worden gevonden van daad werkelijke hulp van „de marionetten regering van Peiping" aan de Noord- Koreanen. Acheson over Malik Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat de houding van de Sow- j et-afgevaardigde, Jacob Malik, Dins, dag in de Veiligheidsraad een inbreuk op het handvest der Ver. Naties bete kende. Het handvest werd geschonden door de pogingen der Sowjetunie „om het optreden der Ver. Naties ten aan zien van de Koreaanse oorlog te ver tragen". De Sowjetunie, zo vervolgde Acheson, was haar verplichtingen ten aanzien van de V.N. niet nagekomen door van Januari tot Juli niet in de Raad te verschijnen. „Het maakte ech ter geen verschil of Malik wel of niet aanwezig was. Hij schond het handvest steeds". De raad die ook Dinsdag zonder be slissing te nemen uiteen was gegaan, raakte Woensdag weer in het moeras door een vruchteloos debat over proce dure. De Amerikaanse afgevaardigde stelde voor „de aggressie op de Repu bliek K-orea" als eerste punt op de agenda te nemen en trachtte zijn reso lutie in discussie gebracht te krijgen. Malik merkte echter op, dat het er om ging of de raad alle agendapunten zou bespreken of enkele ervan. „Ik als pre sident stel voor, dat de punten een voor een besproken zullen worden. Daar de kwestie der Chinese vertegenwoordi ging als eerste punt op de Russische agenda voorkomt, zou dit betekenen, dat de raad weer terug zou komen op hetzelfde onderwerp, dat hij de avond tevoren behandeld had. Austin verklaarde, dat de Veilig heidsraad zo lang de soldaten der Ver enigde Naties op het slagveld van Ko rea stierven „hun leed en heldhaftig- in het Engels en de Mohammedaanse godsdienst te genieten. Ongeveer 60 personen waren te gast op het bruilofts feest. Wanhoop in Bergen op Zoom Het bericht over het huwelijk van hun dochter Bertha vernam de familie Hertog voordat het in Nederland al gemeen bekend werd. Bij het horen van het nieuws was de verslagenheid groot. Het was de zwaarste slag. die de ouders in het afgelopen moeilijke jaar te ver dragen hadden. „Ik zie mijn kind nooit weer terug" was de reactie van mevrouw Hertog, wier gezondheidstoestand met de dag afneemt en die de laatste maanden als het ware alleen beeft geleefd op de hoop haar dochtertje "dien terug krijgen. En vader Hertog vroeg zich vertwij feld af, hoe zoiets in een beschaafde wereld mogelijk is. De toestand in het gezin Hertog laat zich moeilijk be schrijven. Maar toen de eerste reactie voorbij was, bleek toch nog niet alle hoop verdwenen te zijn, vooral als voor vader Hertog de mogelijkheid wordt geschapen om zelf naar Singapore te gaan, welke mogelijkheid ernstig wordt overwogen. Een 6500 ton metend Russisch koop vaardijschip, de „Witrusland", dat te Genua electrisch materiaal aan het la den was, heeft dringende orderont vangen om naar Russische wateren terug te keren. De kapitein gaf geen nadere reden op voor deze order uit Moskou. Het schip vertrok Dinsdag naar Leningrad. De achtergelaten vierhonderd ton goederen zouden vol- geiis de kapitein door een ander Rus sisch schip worden opgehaald. LIBANON WIL IN DE VEILIGHEIDSRAAD. De Libanese regering heeft bekend gemaakt, dat zij haar candidatuur voor de Veiligheidsraad in plaats van Egypte, wiens zetel dit jaar vrij komt, handhaaft. De staten van de Arabi sche Liga hebben de Libanon hun steun toegezegd, ofschoon Turkije ook aanspraak op de zetel maakt. J)e meesten onder ulieden zullen wel op de hoogte zijn met een of meer van die befaamde verhalen waarmede, elkander beconcurrerende steden vroe ger elkaar in discrediet trachtten te brengen. Wij behoeven slechts aan de Kamper uien, de dito steur, de Zwolse blauwvingers en de houten hammen in ons aller Residentie te herinneren en een iegelijk zal begrijpen, wat wij be doelen. Hoewel deze methode allengs plaats heeft moeten maken voor sta tistieken en kleurige folders van plaat selijke VW's, schijnen echter deze oude verhalen toch niet altijd geheel in het rijk der fabelen thuis te beho ren. Gisteren is dit in Middelburg ten minste zonne- of liever mane-klaar ge bleken. Het schijnt dat de bewoners van de Zeeuwse hoofdstad vroeger wei als maneblussers betiteld werden, om dat zij het in het grijze verleden eens gepresteerd hebben de befaamde toren de Lange Jan te bespuiten in de me ning, dat deze in brand stond, hoewel datgene, wat zij voor een felle vuur gloed hielden, slechts weerkaatst maan licht bleek te zijn. En laat nu gisteren de Middelburgse brandweer gealar meerd worden voor een brand in het nog niet afgebouwde Polderhuis en laat het nu wéér het maanlicht geweest zijn, dat de goede burgers dezer stad parten speelde. J^u we toch in oude tijden ronddwalen, doen wij hierbij onze geachte apen- iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiu hoek-getrouwen kond, dat in Voltura bij Rome, waar sinds 1941 opgravingen worden verricht, een grote schouwburg is blootgelegd stammend uit de eerste periode van het Romeinse Keizerrijk. Altijd als wij dergelijke berichten le zen vragen wij ons af, wat geleerden ovei twee drieduizend jaar zullen zeggen, als ze een bonte trein-program- ma, een plaatje van Nat Gonella of 'nkele proeven van experimentele iichtkunst in handen krijgen. Als we enminste deze goede wereld niet zo- lanig in puin gooien, dat eventueel overlevende geleerden bij gebrek aan Ik wacht of Seretse Khama voorbij komt. behoorlijk materiaal naar de D.U.W. verwezen worden. En als slot van onze historische beschouwingen van he den de merkwaardige metamorphose va: een oud gebruik. In Altdorf, dat in Zwitserland ligt, wordt tegenwoor dig proefgereden met een zogenaamde giro-bus, die electrisch wordt voort bewogen door middel van accumulato ren, die op de halteplaatsen worden bij geladen. Vroeger plachten koetsiers, paarden en passagiers zichzelve op pleisterplaatsen „bij te laden", vandaag worden de aceu's opgeladen, waaruit maar weer blijkt dat ook de techniek niet stil staat. grachten wij gisteren een sterk snoe- kenverhaal, heden kunnen wij ver tellen hoe een voortreffelijke samen werking tussen Noorse vissers, dito vliegboten en een Britse luchtvaart maatschappij de zalm bijna tot vliegen de vissen gemaakt heeft. De zalm die 's morgens bij Tromsö wordt gevangen, wordt in vetvrij papier gepakt per vliegboot naar Oslo gezonden en gaat vandaar met het lijnvliegtuig van de British European Airways naar het Londense vliegveld Northolt waar ge reedstaande auto's de vis, die 's mor gens nog vrolijk in Noord-Noorse wa teren rondzwom 's avonds laat door souper-gasten in Londens West-End ge soupeerd kan worden. Hetgeen wij voor vandaag een voortreffelijk besluit vinden. Belgie heeft het werk gisteren her vat, zonder dat zich incidenten voor deden. Na de opwindende dagen waar van men bij onze Zuiderburen de .voorrevolutie" noemde, herneemt het leven zijn gewone gang. De communistische Kamerleden La- mand en Herssens zijn gisteren in vrij heid gesteld. Zoals verwacht, hebben de Antwerpse havenarbeiders de sta king voortgezet teneinde de looneisen ingewilligd te krijgen. Tijdens een vergadering van de frac ties van de C.V.P. hebben verschillen de leden heftige critiek op de regering uitgebracht. Een speciale commissie zal de verantwoordelijkheid voor de ge beurtenissen voorafgaande aan de be slissing van de koning vaststellen. Tijdens de vergadering maakte de C.V.P.-voorzitter, baron Van der Stoe ten Waillet een boodschap van koning Leopold bekend. Hierin is de koning ten zeerste bezorgd over de ernst van de gebeurtenissen, van oordeel, dat alle Belgen, die de mening zijn toegedaan dat de monarchie onafscheidelijk ver- bonden is met de eenheid van het (and, tot plicht hebben zich rond zijn zoon te scharen. De koning acht zijn besluit van Dinsdag de enige maatregel, die de orde kan herstellen. (In verband met deze mededeling kan worden opgemerkt, dat op vele plaatsen in Vlaanderen een actie ls >d- gezet, die erop gericht is een Vlaams verzet te kweken tegen de huidige op lossing van de koningskwestie. Red.) Bomaanslagen in Antwerpen In Antwerpen werden vijf bomaan slagen gepleegd, zonder dat slachtof fers te betreuren zijn. Een bom ont plofte voor bet bureau van de socialis tische partjj te Antwerpen, een voor het gebouw van het socialistische Mad „Volksgazet", in het huis van de hoofd redacteur van dit blad en een vierde in het huis van een socialistisch Ka merlid. De vijfde bom kwam uit an dere richting. Zij werd door de ramen van het huis van de katholieke Kamer voorzitter gegooid. Prinses De Rethy zwijgt Sinds de bekendmaking van de ko ning is zijn, in Zwitserland vertoeven de gade, de prinses De Rethy, vrijwel niet meer te spreken. Zij heeft het contact met haar vrienden te Genève verbroken. Bezoekers krijgen te horen, dat de prinses niemand kan ontvan gen. Een hoge Amerikaanse officier heeft medegedeeld, dat verscheidene Noordkoreaanse officieren zelfmoord hebben gepleegd, toen zij in handen der Amerikanen dreigden te vallen. Hij verklaarde dat de Amerikanen tot nu toe vier Noordkoreaanse tweede luitenants hebben gevangen genomen, doch geen enkele officier van hogere rang. De Amerikanen zouden vooral gaarne een commandant van een Noordkoreaanse gevechtswagen ge vangen hebben genomen, doch bij de twee of drie gelegenheden, dat dit waarschijnlijk was. pleegden de be trokken vijandelijke tankcommandan ten zelfmoord. Soldaten varen thuis „Skaugum" passeerde op de reis Djakarta-Amsterdam Guardafui. „Groote Beer" bevond zich volgens laatste melding op weg naar Am sterdam 650 mijl Zuid Zuid Oost van Guardafui.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1