Alkmaars Raad nam belangrijke besluiten AGENDA 8. en W. hebben voor zeer grofe bedragen credieien gekregen In de fracties bleken de meningen onderling zeer verdeeld Reorganisatie Openbare Werken ALCMARIA VICTRIX I VOLEWIJCKERS I ,Van de Wadden tothetIJ" Bij Vroom en Dreesmann lopen paarden LAATSTE NIEUWS Westerling nog niet in vrijheid VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1BB0 De Alkmaarse Raad heeft gister in een middag- en een avondzitting enige zeer belangrijke besluiten genomen. Er is betrekkelijk veel gedebatteerd, wat trouwens de avondvergadering noodzakelijk maakte. Van de genomen beslissingen noemen wij de aankoop van een vierklasslge Oostenrijkse school ten bate van de Ver. Alkmaarse Fröbelschool, een wijziging en vereenvoudiging in de bouwplan nen van Handelsschool en Rjjkslandbouwwinterschool, een reorganisatie en uit breiding van Openbare Werken met diverse ambtenaren, de aanleg van een vier tal speelterreinen, de demping van het afgesneden kanaalvak over een lengte van 100 meter ten behoeve van uitbreiding der Exportveiling, een belangrijke ver- keersverbetering op het Stationsplein, het bouwen van een industriegebouw op het industrieterrein „Noord", de centrale verwarming van twee nieuwe woning blokken en de verhoging van ziekenhuistarieven. De agenda was overladen, wat niet wegnam, dat verscheidene raadsleden over allerlei punten hun mening uit voerig naar voren hebben gebracht. Merkwaardig was, dat er van een scheidings lijn tussen de diverse partijen ditmaal weinig was te bespeuren en diverse fracties bij de stemmingen zeer verdeeld bleken. De Raad vergaderde onder voorzit terschap van de burgemeester. Afwezig was mej. Kamphuis. De Voorzitter herdacht bij het begin der vergadering onze overleden stad genoten de heren Vos en Frayman en memoreerde hun grote verdiensten voor onze gemeente, waarvoor hij hun dank en hulde bracht. Beiden hebben in 't belang onzer gemeente, ieder op zijn eigen terrein, veel en uitstekend werk verricht. De heer Knuistingh Neven (C.P.N.) verzocht voortaan niet zulke overladen agenda's te presenteren. Men mist de tijd de stukken rustig door te lezen. De Voorzitter antwoordde hier op, dat vele besluiten voor een bepaal de datum moeten worden genomen. Ingekomen stukken Na vaststelling der notulen werd ken nis genomen van de ingekomen stuk ken. Daartoe behoorden o.a. een be schikking van de minister van Onder wijs waarbij tot wederopzegging toe stemming wordt verleend dat aan de openbare scholen voor gewoon L.O. 8lhier het onderwijs slechts zes ach tereenvolgende leerjaren omvat. In een brief van B. en W. Werden gegevens verstrekt over de woningdis tributie over het eerste halfjaar 1950. Kennis werd gegeven van de balans, de winst- en verliesrekening over 1949 van de „Overdekte" met accountants rapport. In handen van B. en W. wer den verzoeken om financiële medewer king gesteld ten behoeve van de Sint Adelbertusschool, de Sint Bavoschool, de St. Aloysiusschool, de St. Willibror- dusschool en de St. Laurentiusschool. In handen van B. en W. werd gesteld een adres van het bestuur der Afd. Haarlem van de Ver.'van onderwijzers en artsen bij het B.L.O. met verzoek aan de leerkrachten van dat onderwijs een gem. marge van f 300.toe te kennen. Besloten werd bij de gem. be groting te behandelen een verzoek van „Alcmaria" V.V.V. om toekenning van subsidie over 1951 en van de Openbare Leeszaal met het verzoek om een ver hoogde subsidie voor dat jaar, van Pro Juventute, evenals een verzoek van de stichting Schola Publica om een gem. subsidie van f 200 (het laatste adres werd in handen van B. en W. gesteld om advies). Mevrouw M. A. Bergman heeft bericht, dat zij haar benoeming tot vakonderwijzeres in de lichamelijke oefening aan de openbare scholen voor gewoon, voortgezet en buitengewoon lager onderwijs niet aan neemt. Tevens was een verslag inge- komen met betrekking tot het door de raadsdelegatie in Mei 1949 aan Bath gebrachte bezoek, waarvoor de heer Berkhouwer (V.V.D.) dank bracht met een opwekking het contact met Bath zo levendig mogelijk te houden. Ingekomen was een brief van de Commissie van onderzoek voor het marktwezen met haar rapport over de kaas- en veemarkten. Dit werd in han den van B. en W. gesteld. Het zal met bijlagen verkrijgbaar worden gesteld. Het werd wenselijk geacht de commis sie nog niet te ontbinden. Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heer J. Greebe als onderwijzer aan dé U.L.O.-school. In handen van B. en W. werd gesteld een verzoek van de heer L. H. Bulthuis om de veiligheid van de kinderen op straat te bevorde ren o.a. door het inrichten van speel plaatsen. Overlast van regen water In gekomen was een adres van bewo ners van het Landstraatkwartier met t verzoek de afwatering van dit kwar tier te verbeteren. Een zelfde verzoek was binnengekomen van de bewoners van de Ramen. De Voorzitter deelde mede, dat er verbetering kan komen als de Land- straatbewoners hun tuinen aan de ach terzijde (op eigen kosten) ophogen en zeide, dat de werkzaamheden ter hand genomen zijn voor een betere afwate ring. De heer Sietsma meende, dat men er met dat ophogen niet komt. Het euvel doet zich ook voor in andere stadsgedeelten. Het betrokken polderbe stuur heeft hier ook een taak en B en W. moeten zich daarmede verstaan. De heer Woldendorp (K.V.P.) achtte het noodzakelijk dat B. en W. eerst eens in de Landstraat gaan kij ken. De voorzitter wilde met de di recteur van OW de afvloeiing van 't water nader onder het oog zien en contact opnemen met het bestuur van de Overdiepolder. Ons rioleringsstelsel is verouderd en heeft onvoldoende ca paciteit. Hier blijkt de urgentie van een groot rioleringsplan. Op 21 Juli was er een wolkbreuk en in 19 minuten viel er meer water dan anders in een uur Binnen afzienbare tijd komt er een nienw rioler.ngsplan. Men kan zo no dig reeds in de details voorzien. Wat de Ramen betreft is de voorbereiding van verbeteringen reeds ter hand genomen. De haringinleggerijen in de Lombaïd- steeg zijn mede oorzaak van het vuil dat te voorschijn is gekomen. De af voer is onvoldoende. In de Lange en Korte Nieuwesloot ligt nog een verou derd riool, dat verbeterd zal worden, waarna men het zal inschakelen bij de afvoering van het regenwater naar de Koningsweg. De heer Knuistingh Neven wil de weten of de bewoners schadeloos gesteld zullen worden. De Voorzitter ontkende dit. De schade is alleen opgenomen om de graad van urgentie te beoordelen. De stemming over de automarkt Herstemming had plaats over het voorstel hier ter stede geen automarkt in het leven te roepen, waarover in de vorige vergadering de stemmen had den gestaakt. Met het oog op de aanwezigheid van nieuwe stukken wilde de heer Berk houwer de discussie heropenen, maar de Raad wees dit met 15 tegen 9 stem men af. Met 12 tegen 12 stemmen werd we derom geen beslissing verkregen. Nadat over het voorstel van B. en W. de stemmen opnieuw hadden gestaakt met het gevolg dat het voorstel ver worpen was, verklaarde de burgemees ter zich bereid de motie-Berkhouwer om de markt wel in het leven te roe pen in handen van B. en W. om prae- advies te geven. De heer Berkhouwer zeide, dat niemand zich op het ogenblik bevre digd gevoelde. Er is meer eenstemmig heid te bereiken nu er nieuwe gezichts punten zijn. Besloten werd de motie om prae-advies in handen van B. en W. te stellen. Voorzieningen werden getroffen in zake op onderwijsgebied genomen be zettingsmaatregelen. Besloten werd tot enige redartiewij- ziging en de heer Berkhouw er werd toegezegd, dat men voortaan tij dig voor 1 December met derge lijke voorstellen in de Raad zal ko men. Medewerking aan schoolbesturen. Besloten werd financiële medewer king te verlenen aan de verbetering van de Julianaschool en de Mariaschool en het verschaffen van meubels, school boeken enz. voor de Sint Josephschool, de Wilhelminaschool en de Juliana school. De heer Eriks (Arb.) juichte het toe, dat er meer werk wordt gemaakt van het muziekonderwijs op de lagere scholen en hoopte, dat dit voortgang zou vinden. Dit wat betreft de St. Jo sephschool. Over de verbetering van vloeren van de Julianaschool en de Ma riaschool gaf de heer Wiese enige technische wenken De heer Van der Borden (C.H.) meende, dat er, wat de vochtigheid der gebouwen door de slechte ontwatering betreft, geen bijstand van de polder te verwachten was. Na toelichting door wethouder Bak ker (Arb.) werd besloten, dat B. en W. een en ander nader met Openbare Werken zullen bekijken. In principe werd de voorziening goedgekeurd. Wat de Wilhelminaschool en de Ju lianaschool betreft sprak de heer Knuistingh Neven de hoop uit op betere samenwerking met het school bestuur. Aankoop van een vier- klassige Oostenrijkse school Aan de orde kwam het voorstel tot aankoop en bouw van een 4-klassige Oostenrijkse school en tot verhuur van dit schoolgebouw aan de Ver. Alk maarse Fröbelschool, zoals wij dit voor stel reeds uitvoerig hebben weergege ven. Tot schoolaankoop werd z.h.s. besloten. Nieuw besluit Handels school en Rijksland- bouwwinterschool Wij gaven reeds uitvoerig weer dat een nieuw besluit moest worden ge nomen inzake de bouw van een vereenvoudigde Handelsschool en Rijkslandbouwwinterschool, daar het vorige raadsbesluit door Ged. Staten niet was goedgekeurd. De kosten wor den thans teruggebracht van resp. 430.000 en 200.000 op 288.350 en 168.832. De congiergewoningen moe ten vervallen tenzij het woningwetwo ningen zijn en ze niet als dienstwoning worden aangemerkt. De heer Venneker (K.V.P.) had gaarne gezien, dat het college, door minder royaal te zijn, de huidige gang van zaken had voorkomen. De bezui niging van B. en W. blijkt onvoldoende te zijn geweest. De heer Woldendorp achtte het voordeliger' de congiergewoning gelijk tijdig te laten bouwen. De Voorzitter zeide, dat men in December uitging van standaardma- ten voor lokalen, welke niet meer voor het M.O., geaccepteerd worden. Nu moet er een kleiner project komen, dat natuurlijk goedkoper is. Er moet com binatie van lokalen plaats vinden, o.a. van overblijflokaal en tekenlokaal en ook de garderobe wordt vereenvoudigd. Tegen wil en dank moeten B. en W. nu wel met een gewijzigd project ko men. De school staat er voor 100 jaar en zal bij uitbreiding duurder worden dan als men nu alles ineens goed maak.t De congiergewoning wordt zonder Rijksbijdrage tegelijk gebouwd. De Raad ging daarna met het nieuwe voor stel accoord. Inkoop van diensttijd voor pensioen. Vastgesteld werd een verordening re gelende het verhaal an bijdragen voor de inkoop van diensttijd en van op wachtgeld doorgebrachte tijd voor pen sioen. Uitkering 5% bezoldiging voor laatste twee kwartalen ten be hoeve van gemeentepersoneel. Besloten werd tot het doen van een uitkering van 5% der bezoldiging over het 3e en 4e kwartaal 1950 aan het gemeenetpersoneel. Ter tafel kwam thans het voorstel om de technische staf van de dienst van Openbare Werken belangrijk uit te breiden. Wij hebben van dit voorstel dezer dagen een uitvoerig resumé ge geven. Na de reorganisatie moet op een meerder uitgaaf van rond f 18.200 per jaar worden gerekend. De heer Holsmuller (V.V.D.) vond de reorganisatie van Openbare Werken vrij luxieus en voor dit ogen blik onnodig. Door deze plannen ver valt elke bezuiniging welke men des tijds door de samenvoeging der dien sten heeft verkregen. Is het aantal nieuwe gebouwen wel zo groot, dat hiervoor een aparte dienst nodig is? Bij het meerdere personeel van de stede bouwkundige afdeling zal het niet blijven. Blijft de Planologische dienst toch niet ingeschakeld? Wij moeten niet te veel op eigen ambtenaren af gaan. Wat de civiel-technische dienst betreft erkende spr. dat de topleiding overbelast is, zodat aanstelling van 'n ingenieur gerechtvaardigd is. Een technisch hoofdambtenaar bij de Rei niging is echter nog niet nodig. Wat de gemeente Akersloot betaalt f 700 voor bouw en woningtoezicht aan Alkmaar, weegt niet op tegen de daar voor nodige aanstelling van een dure ambtenaar. Een extra belasting van ruim Harmonie Theater, 8 uur: De man die mij gegeven werd (14 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Words and music (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Met heilig geweld (alle leeft.). Gulden Vlies, 8 uur: Chopin-avond door Theo van der Pas. Tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ", 1024 uur, Kaasmarktspel 1.30 en 3.30 u. ZATERDAG. Bioscopen als Vrijdag, aanvang der voorstellingen om 7 en 9.30 uur. Ten toonstelling „Van de Wadden tot het IJ" 1024 uur. Kaasmarktspel 3.30 uur. ZATERDAGAVOND 7 UUR Seizoenkaarten op het terrein verkrijgbaar. De bezoekers van de tentoonstelling werden gisteravond op wel zeer vro lijke wijze ontvangen. Niet afgeschrikt door de droeve en gestage regenval was het Alkmaarse muziekcorps „Excelsior" in de muziektent gekomen om enige opwekkende marsen ten beste te geven. Het was jammer, dat het weer nv niet erg meewerkte om enige tijd te blijven luisteren. .Niet alleen hier was het een vrolijke boel. In het straatje van Vroom en Dreesmann zijn de verbeide race-paar den aangekomen. Reeds gistermiddag vermaakten zich jong en oud met de vrolijk galopperende beestjes. De jeugd kon zich reeds oefenen voor de grote wedstrijd, die voor vanmiddag uitge schreven is. De ouderen staan met vreugdevolle gezichten toe te kijken, hoe de wel eens nukkige schimmcltjes in toom gehouden worden door hun jeugdige berijders. Hoe graag zouden zij zelf niet in het zadel geklommen zijn. Dit gaat echter niet, de tengere paardjes zouden door hun stalen poot jes zakken. Om half vijf zal vanmiddag dan 't grote hippische concours plaats vinden. Voor de winnaar is een aardige prijs beschikbaar. Gedurende de mid dag en de avond kan er getraind wor den, want paardrijden is niet een werk, dat een ieder zo maar aanwaait. Nog meer Alkmaarse stands Bij onze rondwandeling langs de stands kwamen wij nog bij die van Je melkfabriek Crema uit Alkmaar en Haringhuizen. Samen met de melkin richting „De Prinses" uit Ursem en „Horna" uit Hoorn is er een zeer fris hoekje verzorgd dat niet hinderlijk tus sen de oud-Hollandse geveltjes van de buren naar voren komt. Er wordt voor al de nadruk gelegd op de historische band, die tussen de huidige moderne en hygiënische melkfabrieken en de oude boeren-bereidingswijzen van boter en kaas op de boerderij nog alt.jd be staat. De oude koperen melkbussen, waarmee vroeger de venters langs de huizen gingen, zijn hier ook een lust voor het oog. De bel-ngstelling voor de dame in de Noordhollandse kleder dracht is groot. Hoe kan het ook anders! (Zie verder pagina 5). 18000 per jaar is veel te kostbaar. De 7000 op de begroting voor de Plano- logiiche dient zijn nog nooit betaald. Het is niet reëel ze nu in mindering te brengen. Spr., fractie kan met deze voorstellen niet accoord gaan. De heer Woldendorp raamde de vaste jaarlijkse verhoging van uitgaven op f 30.000. Spr. wenste niet het woord je „voorlopig" waar het betrekking heeft op de vervanging van Ir. Knol door de heer Kirkenier als waarnemend directeur. De heer Wiese onderstreepte dit. De heer H o y t i n k (A.R.) had voor de oorlog de dienst van O.W al overbelast genoemd en was dankbaar voor dit voorstel. Vroeger kon men met deze be zetting toe, mar na 1945 kwam de ge weldige uitbreiding van werkzaamhe den. Laat men er alleen al aan denken, dat er 2000 woningen tekort zijn. De stad breidt zich uit, ook met industrie terreinen en wordt steeds meer een centrumplaats. Er zullen wel meer ge meenten om medewerking komen dan Akersloot. De heer Sietsma (arb.) herinnerde aan het gezegde dat regeren vooruit zien is. Volgens de Planologische dienst zal Alkmaar in 1960 meer dan 50.000 inwoners hebben. We zullen ons niet geheel aan de Planologische dienst kun nen onttrekken. De heer Couwenhoven (Arb.) zeide, dat als de V.V.D. haar zin krijgt, er in Alkmaar niet veel zal gebeuren. O.W. is zo overbelast, dat er in de toe komst ongelukken gebeuren als er geen verbeteringen komen. De heer Van der Borden zeide, dat een stedebouwkundige ook archi tectonische kennis kan hebben, zodat deze functies kunnen samengaan. De Voorzitter was verheugd over de stemmen van hen, die het plan steunen. Wat het woordje „voorlopig" betreft, dit betekent alleen, dat het College geen automatische koppeling van het waarnemend directeurschap met een bepaalde functie wenst. Gaat deze adjunct-directeur later de dienst verlaten, dan moet men de vervanging nader onder het oog kunnen zien. Laat men minder naar de uitgaven kij ken dan naar wat er gedaan moet worden. Vrijwel alles komt later aan inkomsten terug. Het is logisch, dat reeds gevoteerde bedragen Van de nieuwe lasten worden afgetrokken. Een hoofdopzichter van de Reiniging is van later zorg en komt wel aan de orde als het nieuwe rioolwaterzuiverings plan ter tafel komt. De Planologische dienst is, na acht paar tijds, nog niet met zijn werk klaar en komt daarom nog niet om de f 7000. Deze dienst is trouwens meer berekend op streek plannen dan op plannen voor een enkele gemeente. Wat we zelf kunnen doen moeten we zelf aanpakken. Wat de stedenbouw betreft, daarmede komt men nooit gereed. Er zullen altijd nieu we problemen zijn, nu elk uitbreidings plan herhaldelijk gewijzigd moet wor den. Er wachten nog grote projecten, zoals een nieuwe Huishoudschool. Nie mand zal worden aangesteld als hij niet dringend nodig is. Als men ons de mensen geeft zullen wij wel zorgen dat het werk voor elkaar komt. De heer Holsmuller noemde de financiële toekomst zeer zorgelijk. Mo gelijk kan men wel vereenvoudigen. We krijgen niet elk jaar f 7000 terug en mogen die dus maar eenmaal van de jaarlijkse kosten aftrekken. Zeker kan op een jaarlijkse meerdere last van plm. f 25.000 worden gerekend. Men moet O.W. niet te vel met plannen belasten waar toch niets van komt. Laat men de architect voor de nieuwe gebouwen combineren met de steden bouw. De voorzitter juichte het toe, dat kleine gemeenten als Akersloot van de diensten van centrumgemeenten ge bruik maken. Dat moeten wij als grotere broer in de hand werken. De taak van een architect zag spr. geheel anders dan die van een stedebouwkun dige. Alkmaar moet zijn uniek stads beeld zoveel mogelijk bewaren. Het voorstel tot uitbreiding van per soneel werd daarna goedgekeurd met de stemmen van de V.V.D.-fractieleden tegen. Het venten op de Kaasmarkt. Besloten werd tof wijziging van de politieverordening om het hinderlijke venten op de kaasmarkt beter te kun nen tegengaan. De heer Eriks meende, dat er van overlast op de markt geen sprake was. Waarom zou men tegengaan, dat sommigen een bescheiden inkomen verdienen? De heer Berkhouwer echter vond de overlast op de markt erger lijk. Wij moeten geen voorbeeld aan Volendam nemen en de 'vreemdelingen gaan exploiteren. Spr. zou ook de ge luidswagen willen verbieden, die re clame voor de tentoonstelling maakt. De voorzitter achtte 't markt bezoek door opdringerige kooplui ge schaad. In de Stichting, welke dit ver bod vraagt, is ook de middenstand Vertegenwoordigd. De tentoonstelling moet men kunnen bekend maken en dat moet voor een zo groot aantal be zoekers wel met een geluidsversterker geschieden. Aan het Waaggebouw ko men geen luidsprekers meer. Met de stem van de heer C o u w e n hoven (Arb.) tegen werd het voor stel goedgekeurd. Besloten werd tot herziening van 't 1 uitbreidingsplan „Overdie en Achter-1 meer". I Aan- en verkoop van grond. Besloten werd tot verkoop van grond bij het Kwakelpad, tot aankoop van gfrond nabij de begraafplaats St. Bar bara en tot aankoop van perceel Noorderkade no. 46, zoals wij deze voorstellen reeds in extenso gepubli ceerd hebben. Tevens werd besloten tot aankoop van grond bij de Tulp straat en het doen inrichten daarvan tot speelterrein. Bij het voorstel tot aankoop van grond bij St. Barbara laakte de heer Van der Borden het, dat een ac countant mede als taxateur was op getreden. Deze mag dat trouwens niet doen. De voorzitter zeide, dat deze taxatie ter bepaling van de bedrijfs schade was. Met een verbod hebben B. en W. niets te maken. Dat moet de man zelf weten. Medegedeeld werd, dat de machtiging tot aankoop nog niet is verkregen. Geen subsidie aan de Speeltuin vereniging „Rembrandt". B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken op eer. verzoek om ƒ300 subsidie aan de speeltuinvereniging „Rembrandt" omdat de bevordering van het speeltuinwerk door de gemeen te zich niet moet uitstrekken tot het plaatsen van bewegende speelwerktui gen. De heer Woldendorp zou voor één keer de gevraagde 300 willen geven. De voorzitter zeide, dat deze vereniging kosten op haar begroting heeft, die niet vallen onder het eigen lijke speeltuinwerk. Wil de vereniging haar speeltuin inrichten als de andere, dan kan de zaak nader worden beke ken. Voor zang en versnaperingen wordt geen geld gegeven en ook niet voor bewegende speelwerktuigen, die toezicht vereisen. De heer De Zeeuw (K.V.P.) zei de, dat men de jeugd hier het gehele jaar bezig houdt. Laat de Raad zich hierover -uitspreken. Wethouder Bakker (Arb.) zei de, dat speeltuinen iets anders zijn dan speelplaatsen. Deze speeltuin is een groot deel van de dag gesloten. De heer Woldendorp adviseer de het Rembrandt-bestuur met een be tere begroting te komen. De heer De Zeeuw zeide, dat de Watertorenspeeltuin ook beweegbaar materiaal heeft en deze krijgt wel sub sidie. Een groot deel van de Rem- brandtspeeltuin is eigenlijk al speel plaats. Men kan evenwel met een an dere begroting komen. Wethouder Bakker zeide, dat bij de Watertoren alles in overleg ging met de gemeente. De speelwerktuigen zijn daar minder gevaarlijk. Het afwijzend voorstel werd daarna aangenomen met de stem van de heer De Zeeuw tegen. Brandgevaar voor belangrijke gebouwen. Zoals -wij reeds meldden stelden B. en W. voor een verordening vast te stellen ter voorkoming van brandge vaar in belangrijke gebouwen. De voorzitter verduidelijkte bij dit voorstel, dat het hier om de ge bouwen gaat en niet om de bedrijven, die er gehuisvest zijn. Hierna werd het voorstel aangenomen. Demping van groot deel afgesneden kanaalvak Zoals gemeld vroegen B. en W. een crediet aan van 130.000 voor het dempen van 100 meter van het afge sneden kanaalvak ten behoeve van de Alkmaarse Exportveiling. Wij gaven de voorwaarden waaronder dit zou ge beuren reeds uitvoerig weer. Hierbij werd behandeld een adres van de be woners van de in het afgesneden ka naalvak liggende woonarken met het verzoek met hun belangen rekening te willen houden. De heer Kirpenstein (PvdA) vond het eigenaardig dat men niet eer der aan de bewoners van de ve'ertien aldaar liggende schepen heeft gedacht. Vijf maanden geleden hebben deze grote onkosten gemaakt voor de aanleg van licht, gas en water. Nu be staat er kans dat zij binnenkort op nieuw een dergelijke uitgave moeten doen. Spreker vroeg waar de schepen thans een ligplaats zullen krijgen. De heer Torenvlied (CPN) sloot zich bij de voorgaande spreker aan. Hij zou gaarne zien dat de gemeente :n overleg trad met de provincie om zo doende de mogelijkheid te verkrijgen de schepen naar de Hoornse vaart te laten verhuizen. De burgemeester was van me ning dat het niet goed zou Zijn het vraagstuk van de terreinuitbreiding van de veiling afhankelijk te stellen van de ligplaats der schepen. Het alge meen belang domineert hier te sterk. Men zal de realiteit goed voor ogen moeten houden: het Afgesneden Ka naalvak diende voor handel en indu strie en niet als ligplaats. Dat men de arken toestemming verleende hier voor lange tijd te meren, had geen enkele consequentie. De gemeente is zelfs niet verplicht een nieuwe ligplaats te zoe ken, al zal men natuurlijk zoveel mo gelijk helpen. Spreker stelde voor de adressanten te antwoorden dat men zo veel mogelijk met hun belangen reke ning zou houden. N De heer Torenvlied betwijfelde het of de bewoners van de schepen geen rechten kunnen laten gelden Men heeft hun toestemming verleend daar een wppnark te meren, omdat men hen door de woningnood niet be ter kon helpen. Men zal de bewoners thans zoveel mogelijk tegemoet moe ten komen, al zal het stadsschoon daar misschien enigszins dbor geschaad wor den. De burgemeester deed nogmaals de toezegging alles in het werk te zul len stellen om de verhuizing zo ge makkelijk mogelijk te doen verlopen, al kon hij niets garanderen. Het voorstel wërd daarna aangeno men. Uitvoeren van herstellingen aan het gebouw achter pand Doelen straat. Besloten werd tot het uitvoeren van herstellingen aan het gebouw gelegen achter het perceel Doelenstraat 2 B ten behoeve van de A.J.C. Verkeersverbetering op het Stationsplein Zoals wij reeds meldden stelden B. en W. voor hen - onder voorbehoud dat het N.S.-concern zijn aandeel van 50% tot een maximum van f108.000 in d» kosten bijdraagt te machtigen tot t stichten van een autobusstation op het Stationsplein en het doen verrich- ten van bijkomende werken en hen daarvoor een crediet beschikbaar stellen van f216.450. Wij gaven reedt een uitvoerig exposé van de plannen. De heer Sietsma was verheugd, dat- er in de toekomst orde zou worden geschapen in het verkeer voor het sta tion. Spreker wilde echter weten of het trottoir van de Stuartstraat naar de Spoorstraat versmald zou worden, of in het nieuwe plan ook een verbete ring van de Stationsweg begrepen wat en wat er zou gebeuren met de bloe- menklok, die de Alkmaarders na aan het hart ligt. De heer Sietsma stelde voor deze klok over te brengen naar het bolwerk voor de molen van Piet, De heer Berkhouwer (VVD) vroeg zich af of de zaak thans wezen lijk verbeterd wordt. Spreker had de indruk dat men bezig is de legpuzzle van plaats te veranderen. De Spoorwe gen krijgen thans de kans een enorme fietsenstalling te bouwen en ook de Naco krijgt meer armslag. Spreker was echter van mening dat men er niet in zou slagen een geriefelijk geheel te maken. Men zou beter de twee gazons en de monumentale lantaarnpaal kun nen laten vervallen en daar voor in de plaats wat boompjes kunnen planten; men krijgt dan meer concrete ruimte. De heer Berkhouwer was er van over tuigd, dat de nieuw geprojecteerde par keerplaats op de plaats waar thans ris bloemenklok is, verre van voldoends zal blijken, temeer daar er een parkeer verbod langs het trottoir van de Stuart- straat tot de Spoorstraat zal komen. De burgemeester wilde nog geen besluit nemen over de bestem- -ing van de bloemenklok. Verbreding van het trottoir tussen Stuartstraat en Spoorstraat achtte spreker niet verant woord. Men zal zeker het stuk Stations weg vanaf de Helderseweg moeten ver beteren: het wegdek is dermate ver waarloosd dat de huidige toestand niet langer kan voortduren. De heren Berkhouwer en Eriks betoogden dat de geprojecteerde par keerplaats verre van voldoende zal blijken. Het is niet meer dan een drie hoekje, waa: maar enkele auto's kun nen staan. De burgemeester was het met beide heren eens, doch hij verklaarde geen andere mogelijkheid te weten, zonder huizen te moeten wegbreken. Het is ook niet belangrijk bij het sta tion een grote parkeerplaats voor par ticuliere auto's te maken. In steden als Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is dat ook niet het geval. De Openbare middelen van vervoer moeten hier de voorrang hebben. Spreker was het niet met de heer Berkhouwer eens, dat men een groter nuttig effect voor, het ver keer op het plein zou verkrijgen door het maken van een grote steenruimte. Men krijgt dit alleen door het verkeer te leiden en met de beschikbare ruimte te woekeren. Hierna werd het voorstel zonder stemming aangenomen. (Voor de avondvergadering zie men pag. 1) (Ongecorrigeerd) De defensie-autoriteiten te Singaport zullen Westerling in verzekerde bewa ring houden zolang er nog geen beslis- sing is genomen inzake een hoger be roep door de Kroon op de uitspraal van het Singaporese Hof van Appèl, dat Westerling niet aan Indonesië zal wor den uitgeleverd. Deze verlengde deten tie geschiedt, aldus deelde een zegsmaa van het secretariaat voor de defensü te Singapore mede, onder vigueur var de plaatselijke noodregelingen. Deri zegsman voegde hieraan toe, dat de be slissing over de vraag, wat er nu me' Westerling verder gebeuren moet, eer delicate zaak is. Men kan hem, zeide hij, niet zo maar op een vliegtuig net' het buitenland zetten, men zou zit' eerst moeten overtuigen, welke lande: hem zouden willen toelaten. Westerling is nu bijna 5 maanden hechtenis. Tot dusver hebben noch f Kroon noch de RIS het voornemen W baar gemaakt om in cassatie te bij de Kroonraad. Westerling's ri man heeft vandaag stappen gedaan vod de in vrijheidstelling van zijn cliënt. Bertha trad al in 1942 ld Islam toe Bertha Hertogh heeft tot de advoC'' van haar ouders een brief gericht W het verzoek haar met rust te laten, d'f zij, zo schrijft ze, reeds in 1942 tot dj Islam toetrad en van de Nederland- nationaliteit en het Christendom h®6 afgezien. MALIK HAD AUTO-ONGELt® Toen de Russische afgevaardigde de V.N., Jacob Malik, Donderdagavc" na de vergadering van de Veiligbe'" raad naar zijn bureau terugbeef werd zijn auto van achteren aange'J den door een andere wagen. De aci>'! bumper van Maliks auto werd afgertl Hij kreeg zelf geen letsel.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2