Amerikaans offensief in Korea Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Guerrilla's vielen kampement van oud-KNIL-militairen aan DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nadat zeven Noordelijke divisies Taegoe en Poesan direct bedreigen Noordkoreanen staken de Naktong over Grote Drie half September bijeen? Superfort viel bij woonwagenkamp Hevige explosies; minstens 17 doden BLOEDIGE BOTSINGEN BIJ MAKASSAR Bevelen om vuren te staken Vuurpijl tussen publiek Weldra verloving van Boudewijn? Turkije en Griekenland willen toetreden tot het Atlantisch Pact Schele Kees en Willy in arrest Een lied voor de UNO Opnieuwgrote bosbrand in Zuid-Frankrijk bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE A.cht rd .m 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Maandag 7 Aug. 1950 147e Jaargang No. 183 ALKMAABSCHICOURAN TARIEVEN: Advertenties: 16 et p. mm Familieberichten 20 et. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ot. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten MADAT DE NOORDKOREANEN ZATERDAGMIDDAG DE blVIER DE NAK- tong de laatste natuurlijke hindernis tussen de commu nistische troepen en de steden taegoe en poesan, overge trokken waren, zijn amerikaanse mariniers en eenheden van DE 25ste divisie hedenochtend met steun van zware artillerie e\ tanks in de zuidwestelijke sector bij tsjindjoe een groot scheeps offensief begonnen. amerikaanse woordvoerders in het hoofdkwartier van mac arthur noemden de actie „het begin van een zware stoot". volgens radio pjongjang hebben DE noordkoreanen koenwl, 40 km ten noorden van taegoe en tsjongsong, 32 km ten oosten van jongdok veroverd. DBUTERS correspondent aan het front meldt, dat nieuw uit Hawaii aange komen eenheden en eenheden van het 25ste regiment een drieledige aanval in de richting van Tsjindjoe maken. Een pas vijf km ten zuidwesten van Tsjing- jongi, waar de noordelijken Zondag een Amerikaanse aanval afsloegen en vier tanks vernietigden, diende als uit gangspunt van het Amerikaanse offen sief. In het centrum valt het vijfde „combat team" uit Hawaii aan in de richting van Pansong, 25 km ten oosten van Tsjind joe. De „leathernecks" vielen zwaar aan langs de kustweg van Kosong naar Sat- sjong. Amerikaanse artillerie vernietig de een noordelijke eenheid, die negen km ten westen van Waegwan gereed stond om de Naktong over te steken. Zuidkoreaanse troepen ontdekten de noordelijken en verzochten om artille- riesteun. Na de beschieting telde een Zuidkoreaanse eenheid reeds de lijken van 500 Noordkoreanen. Bij de verdedigingslinie van Waegwan viel Noordkoreaanse artillerie met mor tieren aan en werden de verdedigings linies gedurende zeven uur 27 km ten Noordwesten van Taegoe beschoten. Zeven divisies. J_jET Amerikaanse offensief heeft ten doel de planne.n van de Noordko reanen, die met een laatste stoot de oorlog in Korea wilden beëindigen, te verijdelen. Bij het oversteken van de Noktang werd minstens een bataljon Noordelijken in de pan gehakt. Des ondanks slaagden zij erin de andere over van de rivier te bereiken en daar vaste voet te krijgen. Zeven Noordko reaanse divisies staan gereed om op verschillende punten aan te vallen. Minstens drie divisies hiervan zijn bestemd voor een frontale aanval op Taegoe, de tijdelijke hoofdstad van de Zuidelijken, De overige vier divisies worden ingezet tussen Kotsjang en Tsjindjoe voor een offensief tegon Poesan. Tegen het middaguur plaatselijke tijd hadden de Amerikaanse strijd krachten een punt ten westen van Tsjoengamni bereikt aan de ver- keers. en spoorweg op 19 km ten oos ten van Tsjindjoe. Verder naar het noorden dwongen Noordelijke troepen, die de Naktong waren overgestoken, een regiment van de Amerikaanse 24ste divisie zich terug te trekken. Meer hulp Het Turkse contingent van 4500 sol daten, dat in Korea aan de oorlog zal deelnemen, moet zich klaar houden om tegen 20 Augustus te vertrekken. Meer dan 6000 Nieuwzeelanders onder wie 110 officieren, hebben zich gemeld als vrijwilliger voor het Nieuwzeeland- se contingent naar Korea. Een esca drille van 16 jagers zal als steun van Zuid-Afrika met transportvliegtuigen naar Korea worden overgevlogen. Harriman, Trumans adviseur in Bui tenlandse aangelegenheden, is naar To kio vertrokken om met Mac Arthur te spreken over de betrekkingen tussen de Ver. Staten en de Chinese nationa listen. Volgens een bericht van de New York Times uit Washington zullen de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk op 13 en 14 September te New York bijeen komen om een gemeenschappelijke po litiek te bepalen inzake Korea en even tuele Russische agressie. De volgende twee dagen vergaderen de twaalf mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Noordatlantische Raad. Deze twee ver gaderingen zullen onmiddellijk vooraf gaan aan de opening van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties op 19 September. MYSTERIE TE HENGELO IS OPGELOST De naam van de verpleegster, die Donderdagavond laat even buiten Hen gelo bewusteloos op de weg werd ge vonden, is nu bekend. Het is mej. H K. te Rotterdam, leerling-verpleegster uit een inrichting te Amersfoort, waar ze zich tijdens een vacantieverlof als verpleegde van de psychiatrische in richting „Maasoord" te Rotterdam als werkzoekende had aangemeld. Zaterdag tegen middernacht stortte een Amerikaanse superfort, geladen met bommen en 36.000 liter benzine, kort na de start van de luchtbasis Sui- sun in Californie, neer en ontplofte. Er kwamen zeventien personen om het le ven, twee personen worden vermist, terwijl het aantal gewonden vijftig be draagt. Onder de inzittenden van het toestel bevond zich brigade-generaal Robert F. Travis. Hij was bevelhebber van de negende groep zware bommen werpers. Het toestel stortte neer op slechts dertig meter afstand van een woon wagenkamp, waar tweehonderd gezin nen van 'eden der luchtmacht wonen. In een korte periode vóór zich een ge weldige explosie voordeed heeft de luchtmachtpolitie alle bewoners van het kamp weten te evacueren. Ware dit niet geschied de gevolgen van de ramp zouden nog zeer zijn vergroot. Kort na het vallen van het vliegtuig deed zich n.l. een ontzettende ontplof fing voor, waardoor de huizen tot op veertig kilometer in de omtrek op hun fundamenten schudden. De explosie was zichtbaar tot op honderd kilometer afstand. Er sloeg een gat in de grond van twee meter diep en tweehonderd meter doorsnee. Vrachtauto's, die bij de plaats van het ongeluk stonden, za gen er uit, alsof ze door een reus wa ren vertrapt. De bestuurder van het vliegtuig en zijn plaatsvervanger, zo vernemen wij nader, kwamen er zonder ernstige ver wondingen af. Tien van de twintig in zittenden kwamen om het leven. De andere zeven lijken, die men tevoor schijn haalde, zijn waarschijnlijk van brandweerlieden van de luchtmacht die door de ontploffing verrast wer den. De plaats an de ramp werd dooi de politie afgezet De autoriteiten wei gerden mededelingen te verstrekken evenals bij een dergelijk ongeval, da» in de nacht van Vrijdag op Zaterdag bij een luchtbasis in Oklahoma plaats vond. Het hier bedoelde vliegtuig was een met munitie geladen toestel van de Amerikaanse marine. Ook hier werd een reeks van ontploffingen gehoord, die op verre afstand waarneembaar waren. De overheid wilde geen inlich tingen verstrekken, omdat het hier zo als men zeide, een militair geheim be trof. De zes leden van de bemanning zouden zich met hun valscherm heb ben weten te redden. Prinses Elisabeth verwacht over een week tweede baby Van Buckingham Palace wordt ver nomen dat Prinses Elisabeth de geboorte van haar tweede kind, dat de derde plaats in de opvolging voor de Britse troon zal bezetten, over een week ver wacht. Men verklaart ten paleize dat het kind, zo het 'n meisje is, Anne zal genoemd worden. De spanning tussen Nederlandse en Indonesische strijdkrachten in en rond Makassar, die reeds gedurende enige dagen zeer hevig was geweest, is tot een uitbarsting gekomen. Radio-Makassar was Zondag niet in de lucht; Zaterdag middag viel de PTT-zender Makassar plotseling uit. Er hebben bloedige botsingen plaats gehad, doch op het ogenblik ontbreken daarover nog bijzonderheden, heden. De ongeregeldheden begonnen Zater dagavond met een overval op het kam pement van het Kon. Leger Ooud-KNIL- troepen, die thans de K.L.-status heb ben) door guerrilla's. Hierop zijn de voormalige KNIL-soidaten Zondagoch tend tot de aanval overgegaan en veeg den Makassar schoon. Zondagochtend heeft een vliegtuig van de luchtmacht het militaire kampement van de lucht uit gemitrailleerd. Ook de stad. Makas sar zou van de haven uit zijn beschoten. Naar het zich laat aanzien is hier sprake van een ernstig incident. De commandant der Nederlandse ray ons in Indonesië, gen.-majoor J. A. Scheffelaar en kolonel Simatupang, chef staf van de Apris, hebben via radio-Djakarta tot de Nederlandse en Indonesische strijdkrachten een oproep gericht „om alle vijandelijkheden om en in Makassar te staken en verder zinloos bloedvergieten te voorkomen". Beide bevelhebbers zouden zich direct naar Makassar begeven teneinde „voor lopige maatregelen te treffen". Kolonel Kawilarang, commandant van de Apris in de Grote Oost vertrok met een op dracht om het vuren te staken van de minister van Defensie van de RIS naar Makassar. Hoornse dame gewond Zaterdagavond heeft zich bij een vuurwerk te Zandvoort, dat door on geveer 20.000 personen werd bijge woond, een vrij ernstig ongeluk voor gedaan. Op zeker ogenblik vloog een vuurpijl horizontaal het publiek in. Een 61-jarige vrouw uit Hoorn liep brandwonden op aan gelaat, armen en benen, een 49-jarige Amsterdammer aan de rechterarm en het rechter been en een 9-jarige jongen uit Zand voort aan het gelaat. Verscheidene personen kregen voorts brandschade aan kledingstukken. De gewonden werden, nadat zij door twee artsen waren verbonden, per ziekenauto naar hun woningen vervoerd. De stralende zon was een echte ver- jaarsverrassing voor prinses Irene, die hierdoor in staat was haar gasten in de tuin te ontvangen. De leden van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis, die op het ogenblik in Nederland ver toeven, waren naar Soestdijk gekomen om de prinses een boek aan te bieden (links boven). Namens het gehele Ne derlandse leger bood een deputatie van de luchtstrijdkrachten een deel van de cassette aan, die pas over enige jaren compleet zal zijn. (rechts boven) Als Indianen geklede padvinders uit Ommen hadden voor de jarige een fles „vuurwater" meegebracht (links onder). Ook de meisjespadvinders kwa men haar medepadvindster gelukwen sen, en schonken haar een schemer lampje, in de vorm van een kabouter huis] e (rechts onder). BESPREKINGEN OVER LOON- EN PRIJSPOLITIEK Naar wij vernemen heeft een inlei dende bespreking plaats gehad tussen de Stichting van de Arbeid en de in terdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek. Men heeft van gedachten gewisseld over de gehele loon- en prijzensituatie, zoals deze zich heeft ontwikkeld. Binnenkort zullen deze besprekingen worden voortgezet. Het Katholieke Belgische blad „Het belang van Limburg" meldt in zijn Zon dagseditie uit zeer goede bron verno« men te hebben, dat de verloving van Prins Boudewijn met de Belgische Prinses Elizabeth de Merode aanstaan de is. Het blad verneemt, dat de verloving op verzoek van de Kroonprins zal wor den bespoedigd, zodat het huwelijk nog vóór 7 September 1951, wanneer Pring Boudewijn de troon zal bestijgen, zal worden voltrokken. „De toekomstige Koningin van Bel» gie", zo besluit het blad, „behoort tot een Prinselijke familie van Belgie", die sedert 1830 innig met de geschiedenis van ons land verbonden is. In Hofkringen. Een woordvoerder van het Hof noem» de de berichten over prins Boudewijns verloving „fantastisch". Het bericht hieromtrent, zo zeide deze woordvoer der, was „geheel onjuist". Er is tot nu toe geen officiële tegenspraak gepubli ceerd en men twijfelt er in hofkringen aan of een dergelijke tegenspraak als nog door het Hof gegeven zal worden. Tijdens de bijeenkomst van het Mi nistercomité van de Raad van Europa te Straatsburg heeft Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse za ken, een particulier onderhoud gehad met Koproeloe, de Turkse minister van buitenlandse zaken. Later had hij een A1 hebben we vandaag geen sterk verhaal over hengelaars-avonturen, we bereiden onze geachte clientele er vast op voor, dat dit slechts van korte duur zal zijn, want in Langweer wordt van 26 Augustus tot 1 November een Benelux hengelaars-concours gehou den, waaraan liefst 7000 visclubs uit de drie landen zullen deelnemen. D Dan is er nog een vrolijk verhaal en wel uit Londen, waar een fabrikant er in is geslaagd een plastic saxophone te construeren, waarvan de toon min stens even goed is als die van een metalen, doch die slechts de helft kost terwij] de onderdelen zo goed als on (d mogelijk zou zijn, geloven we, gezien onze ervaring, toch niet zo heel erg. C Nog verder naar het Oosten hebben de leiders van de Russische Orthodoxe kerk Zaterdag een „vredesoproep" tot de Christenen van de gehele wereld en bewijze, dat t gedaan In het bijzonder werd een be de volgende bloem- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii o.i. veel gevaarlijker is) zal wor- hard nodig is lezing uit een weekend vol waanzin Paul Robeson, die in de anti-commu- nisten-hysterie zijn paspoort is kwijt geraakt, heeft, de autoriteiten om uit leg gevraagd. We vermoeden zo maar. dat hij met een kluitje in 't riet ge stuurd zal worden. Niet dat we 's he- roep gedaan op de Wereldraad van Kerken en op de Katholieken om de „Vredesoproep van Stockholm" te steunen. En om de reis om de we reld rond te maken, melden wij L nog, dat de burgemeester van New- York in het nauw gedreven door arti kelen in het weekblad Colliers om de onvoldoende maatregelen t.a.v. het bespreking met Politis, de minister van buitenlandse zaken van Griekenland Beiden gaven Schuman het verlangen van hun land te kennen om tot het At lantisch Pact toe te treden. Turkije en Griekenland zullen nu te Washington hun candidatuur stellen. Turkije heeft inmiddels aan de twaalf staten, die lid zijn van het Atlantisch Pact een nota doen toekomen, waarin het uitdrukking geeft aan zijn verlangen om tot het Pact toe te treden. Minister Koproeloe heeft te Straatsburg ook een besprekihg gevoerd met Bevin met een verzoek om steun van Engeland, waarbij deze zijn medewerking toezegde. Verder vernemen wij, dat de Ameri kaanse marine binnenkort nog twee onderzeeërs aan Turkije zal afstaan Eerder dit jaar heeft Turkije reeds vier onderzeeërs en een reparatieschip van de V.S. ontvangen. ren Robeson's politieke overtuiging breekbaar z"^ Gezten"ëigSen"(bTtterë' f1®- we kunnen haar echter, gezien p7rkeerp7oMeem "en Tok'wat "betref fde ervaringen met plastic en warmte ra- d!, behandeling van zijn rasgenoten in voorbereiding op een eventuele l-nno fivm rnnnt.w' txrpl iPrwnt hpffrn- den wij de kopers echter aan geen al te „hotte" nummers te spelen nu we toch bij de jazz zijn En aange- „Gods own country", wel ietwat begrij pen. Verder is Zondag te Stuttgart land: John Hanley, die zich de „Baron ten ee" zwijgend eresaluut gebracht aan „de honderdduizenden vrouwen Weerbericht Verwachting geldig tot Dinsdag avond: Veranderlijke bewolking met plaa eiijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige veranderlijke wind en iets minder warm. Dinsdag: zon op 5.11. onder 20.19; maan op 23.56. onder 17.24. van Broadway" noemt, wil de zes Noordelijke provincies van Ierland kepen. Enige weken geleden poogde «°°1 atoom-aanval twee vliegen in één klap heeft geslagen door voor te stellen door_50.000 yluchtehngen mt het Oos- VQOr twee milliard dollar schuilkel ders te bouwen onder New-York. In vredestijd kunnen deze dan mooi als garages gebruikt worden. en kinderen, die in 1945 op de vlucht hij vergeefs een onderhoud met Attle te krijgen om een bod te doen Hanlev gemarteld". Tevens werden allen ge- eerd, die in de afgelopen eeuweri er. Qndank dit alles blijven we optimist en ter staving hiervan twee berich- die Ier is van geboorte en zijn carrière j? twee wereldoorlogen als soldaten m besluit: pe moeder van de als nachtklerk in een Londens hotel begon, heeft nu vanuit Ierland schrif telijk om een onderhoud verzocht Wilt 'I wel geloven, dat we dat idee van leze „baron" helemaal zo gek nog nie' vinden, want stel U eens voor. dat 7uid-Ierland naar analogie van Ko rea (maar dan omgekeerd) Noord-Ier- land gaat bevrijden. Jr. de Spaanse provincie Bilbao zijn vele gevallen van hondsdolheid ge constateerd In Burgos is een meisj» um de gevolgen overleden Meer dan ')00 honden zijn gedood Dank zij 'Jasteurs onvermoeide speuren zijn achter tweehonderd mensen ingeënt r-iet het beschermende serum We ho pen maar, dat er nu binnenkort ook eens een serum tegen mens-dolheid Oost-Europa het leven lieten in. de strijd om deze gebieden Duits te hou den. Ook deze verbittering kunnen wij geheel begrijpen. Maar dat onder Duits bewind moord en marteling on .-.'--ÏW'- Wie zou er nu weer met (Makas)sarren begonnen zijn? Britse korporaal, die, zoals we Zater dag berichtten, naar de Oostzone is uitgeweken, heeft verklaard, dat haar zoon nooit politieke belangstelling toonde en een afkeer van communis me en atheïsme had. Volgens haar lag de oorzaak bij een Duits meisje, waar mede haar zoon in het huwelijk wilde 'reden; en de liefde kent geen grenzen •n geen politieke overtuiging voegen ,vij daaraan toe Ten slotte nog een lericht uit het grensplaatsje Weiier vaar de slagbomen aan de Frans-Duit o grens Zondag door Franse en Duitsr .tudenten gezamenlijk zijn verbrand De douane stond machteloos. De stu denten, die behoorden tot de inter universitaire Federale Unie. betoogden voor een Verenigd Europa. Niet met het woord maar met de daad! Verdacht van moord In verband met de mysterieuze schietpartij in de hoofdstad, vorige week Maandagmorgen, waarbij de 33- jarige J. Drent door drie schoten ern stig werd gewond, heeft de recherche twee personen aangehouden. Het zijn de 33-jarige C. E., alias „Schele Kees" en de 53-jarige D. O., beter bekend als „Willy". Zij zijn z.g. kroegvrien den van J. D. Geen der arrestanten heeft nog een bekentenis afgelegd. Wel geeft „Schele Kees" toe, dat hij twee maanden geleden een revolver heeft gehad. Wat het motief tot de schietpartij is geweest, is nog niet be kend. Vast staat, dat deze twee man nen bij het slachtoffer waren, die de bijnaam heeft van „Groningse Jan", toen deze tegen sluitingstijd het café verliet. NOORWEGEN WIL EXTRA SOM VOOR DE DEFENSIE UITTREKKEN De Noorse minister-president Ger- hardsen heeft bevestigd, dat Noorwegen een extra som van 250 millioen kronen voor de defensie wil uittrekken. De re gering zou dit voorstel 25 Augustus aan de raad des konings voorleggen. Daar de UNO wel een vlag, dOch geen lied heeft, is de heer Harry Salice op de gedachte gekomen om hierin te voorzien. Hij heeft daar om de tekst voor een UNO-lied ge schreven, dat de titel draagt: „The Ian Francisco Charter Song" en deze tekst heeft hij op muziek ge zet. Het Hod zal voor de gramofoon- ■>laat worden gezongen door Hen- nette Sala. De heer Salice zal 'eze plaat dan naar generaal Mac \rthur zenden en hij hoopt, dat The San Francisco Charter Song" ■poedig zo populair zal worden bij ie manschappen die strijden on der de UNO-vlag, dat de organi satie der Verenigde Volken dit lied officieel zal overnemen. Zaterdagmiddag brak er in de Mon- tagne Noire, nabij Revel in het district Haute Garonne opnieuw een grote bos brand uit. Het vuur, dat verscheidene boerderijen en de zweefvliegschool van de Montagne Noire bedreigde, kon na een strijd van zes uur bedwongen wor den. De gebouwen bleven gespaard, evenmin zijn er slachtoffers te betreu ren. Uit Saint Maxime wordt inmiddels gemeld, dat de politie aldaar een vijf» tienjarige jongen „van zeer goede fami lie" gearresteerd heeft die bekende in de afgelopen weken zestien bosbranden te hebben gesticht. Elke brand meldde hij steeds zelf telefonisch aan de poli tie. Chinese nationalisten vallen scheepsconcentraties aan Zondag zijn bommenwerpers en ge vechtsvliegtuigen van de Chinese na tionalisten van Formosa opgestegen om communistische schepenconcentraties aan de overliggende kust aan te vallen. Van nationalistische zijde wordt de ver nietiging van honderd jonken en a&- dere lichte schepen gemeld. Verder wordt verklaard, dat een krachtiger luchtoffensief tegen de communistische invasievoorbereidingen mogelijk is ge worden, doordat generaal Mac Arthur bij zijn bezoek aan Formosa vliegtuig- benzine beloofd heeft.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1