Stad en Omgeving Het kleinkunst-ensemble Kees behaalt groot succes Stet AGENDA Er hangt op he Van de Wadden tot het IJ": Voor elck wat wils Het vierdaagse badgasten-tennistournooi Vele geschenl Een enorme Tegen 15 Sep aanval op Foi MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 Een uitverkochte zaal in 't Gulden Vlies Een verrassing was het zeker, dat het Gulden Vlies gisteravond geheel uit verkocht was en zodoende kon het en semble van Kees Stet in dubbel opzicht van een succes spreken. Want ook het programma dat het trio Annie de Moor, onze bekende stadgenoot Kees Stet, de Rio's, Cakie de Alkmaarse goochelaar en de conferencier Nico Akkerman brachten, vond zoveel bijval, dat spoe dig een tweede avond zal volgen. En inderdaad het succes was verdiend en de aanwezigen hebben zich kostelijk vermaakt. Niet het minst met Kees Stet, die in zijn Westfriese schetsen bij zonder op dreef was, zoals in zijn ver' halen over de tentoonstelling Van de Wadden tot het IJ, over zijn bezoek aan de dokter voor het spit in zijn rug, over de opvoering van Mottige Janus door de Rederijkerskamer te Ierswoud en zijn bezoek aan de „onderduiker" te Heiloo. Onbedaarlijk is er gelachen en de luide bijval was meer dan verdiend. Het trio Annie de Moor heeft muzi kaal zeer veel doen genieten. Begeleid door guitaar en bas toonde zij zich een uitstekende accordeonniste met een fraai instrument en haar succes op een concours in Parijs verwondert ons niet. Zij had een eigen repertoire van speciale musette-muziek en verwierf na elk optreden een spontaan applaus. Onze bekende stadgenoot „Cakie1 toonde zich in diverse nummers een Vredro recipieert Zaterdag was het vijf-en-twintig jaar geleden dat de drukkerij „Vredro", in de Lindenlaan, werd opgericht. Ter ge legenheid hiervan werd 's middags in het Gulden Vlies een receptie gehou den waarvoor zeer veel belangstelling bestond. In de feestelijk versierde zaal von den wij, tussen een overvloed van de mooiste bloemstukken, de jubilaris, de heer J. Droge, zijn echtgenote en zijn elf kinderen. Spontaan en glunderend vertelde de heer Droge dat hij eigen lijk een „dubbele" jubilaris was. Het was Zaterdag namelijk dertig jaar ge leden dat de heer en mevrouw Droge In het huwelijk traden. Er was dan ook bijzonder veel belangstelling. On der de vele aanwezigen zagen we o.a. de heer E. Mak. directeur van de N.V. Alkmaarse Exportveiling, de heer De Zeeuw en de heer F. Bonsema. Felicitaties kwamen binnen, cadeaux en bloemstukken werden aangedragen en de stemming was echt feestelijk. De jubilaris kan op een prachtig zilveren jubileum terugzien. Kindervoorstelling „Dick Trom" Na het enorme succes met „Pietje Bell" in de afgelopen week waarnij honderden kinderen, die geen plaats bewijs meer konden krijgen, teleur gesteld huiswaarts moesten keren, heeft de directie van het Gulden Vlies besloten in het kader van de zomer- vacanties nog een extra kindervoor stelling te verzorgen. De keuze is gevallen op een van de meest bekende figuren uit de kinderleesboe ken „Dik Trom" van wiens avonturen Chris Hofland een aardig toneelstuk opvoert, dat attractief is voor jong en oud en daarnaast volkomen paedago- giscb verantwoord. Ook deze voor stelling zal niet nalaten een stroom van kinderen een plezierige middag te bereiden. Weer Amerikaanse bramen Evenals het vorige jaar bestaat er dit jaar weer de gelegenheid om in Koedijk bij de heren P. IJfs en J. Blauwboer voor geringe prijs de kos telijke Amerikaanse bramen te pluk ken. Hoewel verleden jaar de opbrengst al zeer goed te noemen was, is nu de bramen hoeveelheid overweldigend. Aan de rekken hangen de zeer grote bramen bij sloffen tegelijk. Wij zijn er zeker van, dat de belangstelling weer groot zal zijn voor deze heerlijke vruchten. Om de Alkmaarse damtitels In de eerste klasse won Slot van M. Oud, die de „Roozenburg opstelling" incorrect han teerde. Deze overzag' een damcombinatie en kon spoedig opgeven. Doordat de partij De Jong—De Haas uit gesteld werd liet de beslissing nog even op zich wachten. De andere uitslagen waren: Schuit—Burgert 2—0; De Haas—Hemels 0—2. De afgebroken partij N. Oud—Hemels 1—1. Stand: Slot 13 pnt uit 7; De Jong 9 uit 8; Hemels 9 uit 7; N. Oud en Schuit 7 uit 7 en De Haas, Burgert en M. Oud 8 uit 6. B-klasse: Smolenaars-Jorna 2—0; Verver— Kruider 1—1; Jorna—Tuinman 0—2. Stand aan de kop: Kruider 8 uit 6 en Ver ver 7 uit 5. In de tweede klasse werd Miedema onbe dreigd kampioen met de fraaie score, 21 pnt uit 11 partijen en zal dus de prachtige wissel beker één jaar in zijn bezit mogen houden. Prolongeert hij in 1951 zijn titel, dan wordt deze zijn eigendom. Evenals verleden jaar werd De Wijn kam pioen derde klasse. Burgerlijke Stand Geboren: Justine P. E., d. van G. A. B Engeln en P. J. C. Vermolen. Franciscus, z. van R. van Heugten en G. Sneekes. Pe- tronella C.} d. van N. Metselaar en M. A. Groenveld. Florenz J., z. van P. W, Alke made en M. G. van Kooten. Emererkia M E., d- van P. H. Bergman en C. M. Hol lander. Adriana D. Th., d. van D. Tiem- stra en C. A. Hoorn. Overleden: Arie J. E. van den Brink, 62 jaar, gehuwd met H. Veth. handig en verbluffend goochelaar. Er waren verrassende nummers bij, die de toeschouwers onbegrijpelijk voorkwa men. De Rio's een muzikaal trio, bracht op vlotte wijze met zang Zuidameri- kaanse muziek en liedjes uit Texas Hun optreden werd met luide bijval beloond. Nico Akkerman toonde zich een vaardig conferencier en assisteerde Kees Stet in enkele van zijn nummers op vlotte wijze. Als geheel een programma, dat bij het zo talrijke publiek een enthousiast onthaal vond. G. Amateurs in actie De amateurs' op verschillend gebied, die zich in dienst gesteld hebben van de liefdadigheid traden Zaterdagavond met veel succes op in het Wapen van Heemskerk. Meer dan een dozijn me dewerkers heeft inderdaad „het beste beentje voorgezet" en op verschillend gebied uitstekende prestaties geleverd. Zij kunnen de grote voldoening hebben dat voor de Alkmaarse lighallen een aardig bedrag bij elkaar is gebracht. Daarom verdienen conferencier, decla- matrice, zangeressen, acrobaten, Vita Nova, Zingende Zwervers, enz. een hartelijk woord van dank. MAANDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De man die mij gegeven werd (14 jr.). Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Words and music (18 jr.). Tentoonstelling „Van de*Wadden tot het IJ", 1012 uur. Kaasmarktspel 3 30 uur. DINSDAG Bioscopen, als Maandag. Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 1012 uur. Kaasmarktspel 3.30 uur. Postduivenvereniging „Steeds in spanning" De uitslag van de door de postduivenver eniging „Steeds in Spanning" gehouden wed vlucht vanaf Roermond op 30 Juli, afstand 180 km (in concours stonden 178 duiven) was als volgt: Nr 1, 16 J. Birekhoven 11 uur 28 min. 40 sec. De eerste vogel van de heer J. Birekhoven klasseerde zich op de tiende plaats in de uit slag van de afdeling A. Dit is in Noord-Hol land boven het IJ een zeer- goede prestatie voor deze jonge liefhebber. Nr 2, 21 P. Elzinga; 3. 17, 26 A. de Rooi); 4 15, 23, 24 J. van Baden; 5, 29, 31 C. Streicher; 6 A. Geerlings; 7, 8, 9. 11, 27, 28 N. Wiese; 10, 14 J. Kuipers; 12 C. Kiewitt; 13 W. Pijpers; 18 M. van Duin; 19 J. de Cocq van Delwijnen; 20, 32, 33 D. Kranenbdrg; 22, 35 W. Tesselaar; 25 C. Knoef; 30 J. Th. W. v. d. Idsert; 34 P. Louter en als laatste prijs winnaar nr. 36 P. van Beek op 11 uur 54 min. 44 sec. Nr 6 won de wekelijkse taart, nr 13 het geldprijsje groot f 5,50 en nr. 14 een prachtige badhanddoek met washandje, dat door de dames van S.I.S. beschikbaar gesteld was. BENOEMD. De heer J. ten Hoeve, commies Ier afdeling financiën ter gemeente-se cretarie alhier, is benoemd tot com mies le klasse bij de Gemeentelijke Accountantsdienst te Hengelo. BOTSING. Een truck met oplegger, die voor een kruidenierswinkel aan de Lange- straat aan het aflossen was, had Za terdag een botsing. Een personenauto, die even had moeten inhouden voor een paar tegenliggers, ramde de op legger bij het passeren. De wagen was te dicht bij de vrachtauto gestopt. De luxe-auto werd behoorlijk gedeukt, de oplegger kreeg geringe schade. II Postduivereninging „Alcmaria Victrix" N. Ypma wint drie kampioenschappen! Nu de vluchten met de oude duiven ten einde zijn, laten" wij hieronder de uitslagen vol- g'en van de kampioenschappen. Vitesse vluchten: le kampioen N. Ypma 598 punten; 2e J. M. Schipper 593; 3e C. Rabeling 575; 4e G. Vink 558; 5e M. G. Pronk 551; 6e N. v. d. Kamer, Bergen, 535; 7e C. D. Huiberts 520; 8e A. Haring 515; 9e Vrasdonk —Oldenburg, Bergen, 497; 10e H. Druiven, Bergen, 461. Lange afstand; le kampioen N. Ypma 355 punten; 2e Kaper en Termaat 342; 3e M. G. Pronk 342; 4e Vrasdonk—Oldenburg 339; 5e J. M. Schipper 339; 6e L. van Vuure 326; 7e Godschalk Noome 318; 8e J. A. v. d. Els- kamp 274; 9e H. Bouwens 252; 10e Co. Al. 243. Generaal kampioenen: le kampioen N. Yp ma 953 punten; 2e J. M. Schipper 932; 3e M. G. Pronk 893; 4e Vrasdonk—Oldenbuig 836; 5e C. D. Huiberts 756; 6e A. Haring 742; 7e Kaper en Termaat 719; 8e J. A. v. d. Elskamp 715; 9e G. Vink 706; 10e C. Rabeling 685. GESLAAGD. De heer C. Pool, onderwijzer aan de Jan Ligthartschool te Alkmaar, slaagde voor het in Haarlem afgenomen exa men hoofdacte A. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 41. Hoe hard Pim, Pam en Pom ook „Hij is ontsnapt! En nu weten wij I vechten, ze slagen er niet in om de niet eens, wie het geweest is!" Nee, de I rover vast te houden. Met een laatste' drie hondjes hebben de boze wolf niet krachtsinspanning weet de wolf zich herkend, maar de wolf heeft hen wel vrij te maken en neemt de benen, herkend. „Die lelijke honden uit Die- Pim, Pam en Pont- er achteraan! Maar rendorp" roept hij buiten zichzelven de Wolf weet zich nog goed zijn van kwaadheid. „Ik had niet gedacht, vluchtgat te herinneren en met één dat ze de moed hadden om mij te lijf sprong is hij onder de schutting ver- te gaan. En nu sta ik naast mijn lek- dwenen. De drie bewakers hebben het kere baatje! Nee, daar moet wat op nakijken. „Wat jammer! roept Pim. gevonden worden". NIEUWS UIT BERGEN Nieuw werk van Jan van Herwijnen Onvermoede creativiteit Gisteravond was West-Friesiand op zn Zondags naar Alkmaar getrokken om enige dansen ten beste te geven op het. plein, waar 's middags het Kaas marktspel opgevoerd wordt. De man nen met de hoge zije en kuitbroek de brede horlogeketting aan de ene kant, de grote zilveren tabaksdoos ter andere zijde en met de prachtige oud- Hollandse pijpen gingen in zwierige bewegingen over het plein met de boe rinnen gehuld in de zware Franse zijde en damast van hun voorouders, het hoofd omvangen in het gouden oorijzer en de Mechelse kant. Steeds toegejuicht door de bezoekers draaiden de Schermer dansers de oude Veleta de Donder in 't hooi, Kruispolka, Boe- renschots, Vader en Moeder en nog vele andere dansen, waarvan sommi gen nog niet zo lang geleden bij de dorpsfeesten in zwang waren. Naar wij vernemen, zal de Bergense Bello vermoedelijk reeds vanaf heden middag ook op de tentoonstelling te zien zijn. Wij twijfelen er niet aan of de belangstelling ervoor zal groot zijn. Het Bergens Comité tot behoud van de tramlijn AlkmaarBergen aan Zee zal zijn propaganda hier voorzetten. De beroemde Bello-kaarten tot steun aan de actie zijn ook hier verkrijgbaar. Het eerste hippische concours in de straat bij V en D. trok gisteren veel bezoekers. Een heel klein jongetje sleepte gisteren de eerste prijs in de wacht. Hij had het verdiend; met een van opwinding vuurrood gezicht en met zijn tong uit zijn mond wist hij steeds op het nippertje de eindstreep te bereiken. Onze wandeling over het terrein ver volgend stieten wij op de fleurige stand van de heer Zomerdijk, welbe kend als de man van de winkel met de duizend en een artikelen bij de Kaasmarkt. Op de tentoonstelling heeft hij zich uiteraard enigszins moe ten beperken en zich gespecialiseerd in het aanbieden van souvenirs. Fel gekleurde ansichtkaarten springen uit de veelheid van artikelen naar voren Daarnaast moeten de gewone zwart wit kaarten niet onvermeld blijven. Bij de aankoop van een van de souve nirlepeltjes ontvangt men een mooie collectie prentbriefkaarten van Alk maar gratis. Bij de firma Conijn werd ons ge toond, dat het verhaal als zou Bruyn- zeel alléén houtparketvloeren maken naar het rijk der fabelen verwezen Een zeldzaam jubileum Zaterdag heeft in huiselijke kring de heer K. Koeten de dag herdacht, dat hij op 5 Augustus 1895 als strip-jongen verbonden werd aan de sigarenfabriek van de heer P. J. Boom. Na enige ja ren werkzaam geweest te zijn als as sistent van de meester, kwam hij na de opheffing van deze fabriek op ze ventienjarige leeftijd bij de Ambrozine- en Honingzoet-fabriek van dezelfde firma Thans bekleedt hij hier de functie van fabrikagechef van de Zoet- af deling. Uiteraard werden de jubilaris talrij ke cadeaux aangeboden en vele bloe men versierden het huis. De heer Koe ten gevoelt echter nog niet de minste behoefte om met werken op te houden, „want", zo vertelde hij ons, „ik ben bang dat ik dan heel gauw oud ben" Hij voelt zich nog tot alles in staat. Maandag is de jubilaris dan ook weer onverstoord aan het werk gegaan om een nieuw record te vestigen. Wij hopen, dat hij nog vele jaren met vrugde mag arbeiden en een goede gezondheid genieten. moet worden. Dergelijke vloerbedek- ging wordt natuurlijk niet op een ten toonstelling verkocht. Het gaat er slechts om, zo werd ons herteld, dat de mensen leren zien, dat een Alkmaarse industrie ook kan leveren wat de Zaanstreek kan presteren. De belang stelling is enorm. Geen wonder, een goede parketvloer is niet alléén een lust voor het oog, ook de aanschaf- fingskosten en het onderhoud ver schillen slechts weinig van een uit nemende zeilbedekking. Samen met de Coöperatieve melk fabrieken Neerlandia uit Stompetoren, Aurora uit Opmeer, Eureka uit Bin- nenwijzend, De Vooruitgang uit Ju- lianadorp en De Verwachting uit Wog- num heeft de Alkmaarse Melkinrich ting Concordia een bijzonder heldere stand verzorgd. De nadruk wordt er gelegd op de moderne tegenwoordige bereidingswijzen. Een grote overvloed van alle mogelijke producten kan men hier zien. Vaten boter, grote rode en gele kazen, honderden flessen pap. melk, karnemelk, room, koffieroom stralen de bezoekers in al hun blank heid tegemoet. Waar ook blankheid te zien valt, is bij de kuiperij Bakker. Speciaal de was moet zo wit als sneeuw zijn. Wi! men dat bereiken, dan mag men niet verzuimen eens een kijkje te gaan nemen bij de Rondo-wasmachines, welke in teakhout en in roestvrij staal uitgevoerd zijn. De meest origi nele slagzin op deze wasmachine wordt beloond met een machine benevens een wringer. „Opdat Uw wasdag een feestdag" zal zijn, heeft de kuiperij nog de befaamde Hoover-wasmachine Er wordt druk mee gedemonstreerd. Hoewel de omvang van het apparaat k'einer is dan men gewoonlijk van een machine verwacht, kunnen er altijd nog een vijf a zes grote lakens tege lijk in behandeld worden. Door de ogenschijnlijk kleine wringer kan ook oen dikke wollen deken geperst wor den. Door een schoepenrad wordt het water in beweging gebracht, zodat het lijkt alsof het aan de kook is. Het ver bruik is, naar men zegt, heel zuinig Spoeling en weken wordt overbodig genoemd. Ten slotte bezochten we nog de ruime stand van de gebr. Kaal. Alles wat maar enigszins met electriciteit voor huishoudelijk gebruik te maken heeft, is hier te zien; van de grote radio's met ingebouwde pick-up tot de zeer kleine draagbare toestellen, van de kolossale wasmachines met brede wringer tot de voor het oog al thans nietige Hoover. De Philishave en daarnaast de nieuwe Duitse Braun doen al hun best de aandacht te trek ken. Ook de stofzuigers in het goed kope tot het meest dure genre zijn in allerlei fabrikaten aanwezig. Het meest doeltreffende om de was gauw droog te krijgen js de centrifuge, die uit het natte wasgoed met een razende snel heid al het water slingert. Verder moet hier nog vermeld worden, dat de gehele geluidsinstallatie van „De Wad den tot het IJ" door bovengenoemde firma verzorgd wordt. (Zie vervolg pag. 5) Dierenbescherming Sinds enige dagen zwerft een grote zwarte hond te Alkmaar. De eigenaar van het kleine smoushondje, dat de vorige week werd aangereden, wordt nogmaals opgeroepen het bijna geheel herstelde diertje in ontvangst te nemen bij de inspecteur. In de omgeving van de Bergerweg zwerft een klein zWart poesje (wit borstje). Mr. Kamp, voorzitter van het Kun stenaarscentrum Bergen opende Za terdagmiddag in de Kunstzaal van de Rustende Jager de expositie van re cente werken van Jan van Herwijnen, In zijn openingswoord wees de voor zitter er op, dat deze jubileumten toonstelling of beter gezegd ereten- toonstelling was georganiseerd met het oog op de zestigste verjaardag van de kunstenaar. Zij diende niet beschouwd als 'n overzichtstentoonstelling zo als de reeds in Delft en Alkmaar gehou den exposities. Hier waren te zien re cente werken, geschilderd in de laat ste drie maanden te Parijs en te Ber gen. De kwantiteit was daardoor niet groot, maar de kwaliteitSpreker achtte het een goede gewoonte, dat hier niet gesproken werd over het werk van de kunstenaar. Kees van Dongen liet op de Parijse tentoonstel ling indertijd een soortgelijk geluid horen, toen hij na de opmerking te hebben gemaakt, dat schilders niet te veel over hun werk moesten praten, vervolgde met: „je krijgt soms een rilling, als je mensen over schilderijen hoort praten en dat gebeurt tegen woordig nog al eens, vooral via de radio. De radio is een gevaar!" Van de televisie duchtte deze „ouwe rot" in. het vak (de betiteling is van hem zelf!) veel minder gevaar: dan ziet het publiek de gezichten van die kerels en dat zal stellig onthullend werken. Mr. D. Vis schreef naar aanleiding van de expositie in Delft een lezens waardig artikel over Jan van Herwij- nen, dat spreker ter lezing aanbeval (het zal op deze tentoonstelling ter inzage gelegd worden). Persoonlijk zei mr'. Kamp getroffen te zijn door de eerlijkheid en oprecht heid in het werk van deze kunstenaar, wat in deze wereld van onzuiverheid* weldadig aandeed. De voorzitter besloot met Jan van Herwijnen te feliciteren met het De reiken van zijn zestigste jaar en Ber gen geluk te wensen dat het zulke mannen onder zijn inwoners telt. Onze kunstrecensent schrijft ons over deze tentoonstelling: De overzichtstentoonstellingen die Jan van Herwijnen, de Bergense schil der, dit jaar in diverse steden heeft ge houden (ook in Alkmaar, naar men zich herinnert) waren zeker geen uiting van het verlangen de ontwikke lingsgang in het werk stop te zetten! Ze vormden evenmin een voorteken voor een voortborduren op het thans be heerste stramien, hoe gemakkelijk een zestigjarige daartoe ook moge komen. Deze tentoonstellingen gaven overi gens in de jongste werken reeds de richting aan, waarin Van Herwijnen zich wilde en zou ontwikkelen. Meer en meer gegrepen door het willen schilderen van de voorwerpen als licht, greep hij naar een andere techniek. In het werk van vóór de oorlog zag men een donkerder en vetter toets, een ver zadigd zijn der kleuren, waaruit onder meer prachtige polderlandschappen ontstonden. Hier was een religieus aan de aarde gebonden zijn,'een ondergaan van de natuur als scheppende macht. Een dergelijk instinctief realistische opvatting is bij vele kunstenaars het gelukkige fundament, waarop toren hoog gebouwd kan worden en waar door dan ook vele magnifieke werken konden ontstaan. Natuurlijk werd door het kunstenaarschap de concrete wer kelijkheid verheven tot een uitbeelden van meer dan natuur-alleen, zoals de kunst steeds meer is dan de natuur. Het doorbreken van deze instelling en het komen tot een andere moet be schouwd worden als een innerlijke om wenteling van ongewoon gewicht. Het is nooit gemakkelijk zich van een oude beschouwingswijze los te maken, en des te ongemakkelijker wordt het naar mate men ouder wordt. Jan van Herwijnen nu heeft een tien tallen jaren aangehangen opvatting ge wijzigd en mochten er geweest zijn die meenden dat het hier een gril betrof, een uitstapje op experimenteel gebied, deze nieuwe tentoonstelling waarop alleen recente werken te zien zijn (eif stuks in totaal) zal hun anders leren. De nieuwe techniek: het zetten van een lichte, korte toets met sterke werking van het linnen-zelf, was geen maniertje. Ze was noodzakelijk om de nieuwe idee vorm te geven. Op deze plaats heb ik er al eens op gewezen dat Jan van Herwijnen de aardse voorwerpen niet meer wil on dergaan als op zichzelf staande of met elkander verbonden cpncrete vormen. maar als „verdichtingen van het licht". D.w.z. dat de voorwerpen eigenlijk zelf licht zijn, en daarmee, wil men het philosophisch opvatten, eerder hemels dan aards. Maar dan is het ook nood zakelijk de zo aardse materie als verf schaarser toe te passen en een oud principe te huldigen: met zo weinig mogelijk materiaal zoveel mogelijk ge ven. Vandaar dus zijn nieuwe werk methode, logisch voortgevloeid uit een veranderde instelling. Men kan niet beweren dat een talent als dat van Van Herwijnen in ons wei nig lichte land niet kan bloeien. Zijn boslandschappen, waarvan er hier han gen, bewijzen het tegendeel. Men zie b.v. no. 2 en no. 7 zijner schilderijen, hoe hierin de prille groeikracht ligt be sloten, symbool van de macht van het licht. Maar al is het»waar dat een wer kelijk kunstenaar tegen elke omstan digheid is opgewassen, even waar is het dat de reis die Van Herwijnen naar Parijs heeft gemaakt hem de gelegen heid schiep twee van zijn mooiste stadsgezichten te maken. In het bijzon der dan no. 5: Paris getiteld, waarin men de volledige kracht van deze kun stenaar ziet neergelegd. Huizen aan een tot pleintje verwijde straat met een en kele boom. In no. 3: Paris, St. Germain de Pré ziet men zijn techniek ten volle De structuur van het linnen bepaalt mede de kleur van het geheel: gezeefd licht over het hele doek. Ruimtelijk daarentegen geeft Van Herwijnen het licht in het grote doek Het Gezin (no. 6), een merkwaardig werk waarop men de vrouw van de schilder en hun kinderen ziet, zo ge- zien organisch weinig met elkander verbonden, maar van horizontale en diagonale compositie; gedurfd onge twijfeld. Juist hier ziet men hoe ge heel de figuren als licht gezien zijn en daarom maken zij onderdeel uit vat het geheel. Bij detailbeschouwing ziel men voorts hoe mooi kleine dingeiï geschilderd zijn, b.v. het speelgoed-) paardje van een dier kinderen. We mogen beweren, dat deze ten toonstelling een verrassing is, omdat de creatieve werkzaamheid van Van Her wijnen deze nieuwe vormen heeft kunnen vinden niet alleen, meer nog omdat het resultaat uitgaat boven de verwachte mogelijkheden. v. d. W, Succesvol eerste lustrum Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zon dag vonden weer de jaarlijkse tennis wedstrijden plaats op het Tennispark „De Molenkrocht" te Bergen. Van een specifiek „badgastentournooi' kon dit jaar niet gesproken worden. Dit kwam doordat de Bond deze wedstrijden te veel aan het begin van de maand had geplaatst. De gasten, die de maand Augustus in Bergen zouden doorbren gen, kwamen juist te laat, want de in schrijving sloot op 31 Juli. Zoals men in de 'uitslagen kan lezen, waren de meeste finalisten uit het dis trict Noord-Holland-Noord afkomstig. Het publiek, dat vooral des avonds vrij talrijk kwam opdagen, kon weer van verscheidene aantrekkelijke par tijen genieten. Zeer jammer voor de toeschouwers en niet in de laatste plaats voor de be trokken persoon zelf was dat de kleine Oosterling D. S. Gan in zijn Single partij in de kwartfinale tegen mr. H. Schuurman, toen hij op winst stond, zich moest terugtrekken wegens kramp. Niet minder spectaculair waren de partijen D. S. Gan en S. D. Thé, resp tegen de dubbels J. A. MartensH. Huismans en H, SchuurmanF. Beek. Laatstgenoemde, die in het enkelspel niet had ingeschreven, toonde zich een klasse sterker dan de anderen. Vooral door zijn toedoen moesten Gan en Thé zich tot verdedigend spel beperken. Wat de overige spelers betreft, de jeugdige Limburger J. van der Venne Jr. versloeg de Fries Th. W. Zandstra met 60, 16, 75, doch moest toch in de Bergenaar J. J. H. Schmidt nog zijn meerdere erkennen, 16, 26. In de eindstrijd heren-enkelspel kwa men evenals 't vorig jaar twee heel verschillende speltypen tegenover el kaar te staan. De sympathieke Bakkum- mer J. Martens, die zich via twee zware 3-sets-partijen (n.I. tegen Dr. N. de Ko ning uit Enschede en J. J. H. Schmidt) in de finale had weten te plaatsen, ze gevierde uiteindelijk volkomen ver diend over W. Groen uit Beverwijk. Diens spel is prima: wèl-overwogen elke drive, doch nog te veel defensief. Mevr. M. RommelaarTimmerman uit Enschede, die tevoren reeds lauwe ren had geoogst met haar versierde auto in het Bloemencorso, wist ook in het tennistournooi een eerste prijs te be machtigen. Zij versloeg in het enkel spel mej. W. Tasche uit Alkmaar met 6—3, 75. Maar ook mej. Tasche kwam als eerste prijswinnares uit de bus, n.I. in het gemengd-dubbelspel samen met Kerssemakers en wel tegenme vrouw Rommelaar en Dr. A. IJ. Bosma. Rest ons nog te vermelden, dat de finales op Zondagmiddag o.m. werden bijgewoond door de secretaris van het district Noord-Holland-Noord van de K.N.L.T.B., de heer W. E. van Keeken De uitslagen Heren enkelspel: kwart finales: W. Groen (Beverwijk)D. Kerssemakers (Heiloo) 7—5, 1—6, 7—5; mr. H. Schuurman (Alkmaar)D. S. Gan (Amsterdam) 2—6, 10—8, door Gan opgegeven wegens kramp; J. J. H. Schmidt (Bergen)J. van der Venne Jr. (Heelden) 61, 62; J. A. Martens (Bakkum)dr. N. de Koning (Ensche de) 6—3, 0—6, 6—2. Halve finales: W. Groenmr. H. Schuurman 63. 36 6—1; J. A. MartensJ. J. H. Schmidt 64, 26, 7—5. MartensW. Groen Finale; J. A. 6—3, 3—6, 6—3. Heren dubbelspel: kwart finales: dr. N, f de Koning en dr. A. Y. Bosma (Ensche- i de)J. van der Venne Jr. en F. van l cier Venne Sr. (Heerlen) 62, 6—3; D. Kerssemakers en J. Deetman (Alk- I maar)M. Boendermaker (Bergen) en j J. Wellinkhoff (Haarlem) 62, 61; t D. S. Gan en S. D. Thé (Amsterdam) P. de Koning Jr. (Alkmaar) en F,| Droge (Alkmaar) 62. 62; mr. F Schuurman en F. Beek (Alkmaar)- dr. J. M. P Lugten (Bergen) en E,| Mosk (Bergen aan Zee) 61, 63. Halve finales: D. Kerssemakers en J. Deetmandr. N. de Koning en dr. A. Y. Bosma 36, 97, 63; mr. H. Schuurman en F. BeekD. S. Gan en S. D. Thé 6—3, 6—1. Finale: mr. H. Schuurman en F. BeekD. Kerssemakers en J. Deet man 75, 63. Gemengd dubbelspel: kwart finales: De heer en mevr. Schuurmanmej. R. Koppen (Alkmaar) en J. J. H. Schmidt 63, 16, 63; mevr. Rom melaar (Enschede) en dr. A. Y. Bos mamevr. Manjoero (Broek op Lan- gendijk) en J. Deetman 61, 6—3; mej. W. Tasche (Alkmaar) en D. Kerssemakersmevr. Bosma (Ensche de) en dr. N. de Koning 64, 6—0; mej. M. Koel (Alkmaar) en F. Beek- de heer en mevr. Zandstra (Sneek) 6—4, 6—1. Halve finales: mevr. Rommelaar en dr. A. Y. Bosmade heer en mevr. Schuurman 46, 61, 63; mej. V.' Tasche en D. Kerssemakersmej. M Koel en F. Beek 8—6. 6—8, 6—1. Finale: mej. W. Tasche en D. Kers semakersmevr. Rommelaar en dr. A Y. Bosma 64, 62. Dames enkelspel: kwart finales mevr. M. Schuurman-Postmame]. A, I de Haan (Bergen) 62, 60; mej. ff. Taschemevr. Room (Schagen) 8—10. 63, 63; mevr. M. Rommelaar-Tim mermanmej. E. van Gelder (Ber gen) 61, 61; mej. R. Koppenmej. H. Tasche (Alkmaar) 36, 75, 6—2- Halve finales: mej. W. Tasche- mevr. Schuurman 86, 36, 0—1; mevr. Rommelaarmej. R. Koppen 1—3, 1—6, 6—0. Finale: mevr. Rommelaarmej. ff- Tasche 63, 75. Veemarkt Alkmaar ALKMAAR, 5 Aug. Opgave van het aan gevoerde vee: 82 stuks vette koeien van 600 —1125, 67 nuchtere kalveren van 40-90 efl 35 vette schapen van 90—115, alles per stuk» 280 stuks varkens van 1,78—1,85 per kg. WARMENHUIZEN, 7 Aug. - 9100 aardappelen: Schotse muizen 11,60—12, grove 10,50—11, drielingen 7,30—7,50, eigenheimers 11,10—11,60 en grove bintjes 11,40; 12.000 kg rode kool 5; 6700 kg gele kool 4,50; 11.900 kg witte kool 3; 240 kg slabonen 1®»^ -19,10; 300 kg bieten 5,20. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, J Aug. 13.000 kg aardappelen: 10,2011.60, 30.000 kg rode kool 5-5.50; 14.000 kg «e,e kool 4.50; 30.000 kg witte kool 3; 4500 kg slabonen 15—15,70; 90 kg tomaten: A 34 en NOORDERMARKTBOND, 7 Aug. - l0-000 kg aardappelen: eerstelingen 9—11.20, gm'.e 9.5010.20, drielingen 4.90, kleine 3.-0, eigenheimers 11,40—11,90 en blauwe r'ggn" heimers 10.20-12.20; 1200 kg zilvemep 4»- ■32; 9200 kg slabonen 15-16,20; 2700 sinks bloemkool 8—35; 19.000 kg rode kool 4- 12.000 gele kool 3.50-4.50; 52.000 kg OINDS ZATERDAGMOR er in Paleis Soestdi denhoofdstellen aan de n men het cadeau, dat een het Garderegiment „Prins de jarige Prinses Irene boden. De prinsesjes toon langstelling voor dit gesc ses Beatrix vond, dat 5 over het tweede hoofdst fermen Dit was echter niet he schenk, dat Zaterdag op binnengedragen. Het ee dingsrecht was ditmaal tt len aan de Luchtstrijdkra mens alle strijdkrachten lijke cassete met tafelzil- Oolc hiervoor hadden grote bewondering. En al vuurpijl bood de de le Luchtstrijdkrachten aan ook nog een enorme verj gewicht twee-en-dertig por negentig bij zestig een kaarsjes erop benevens ee Gloster Meteor van mar: militairen kwamen de pac de beurt. Prinses Ierene de verjaardagsopschuddin rechterhand toesteken. een linkerhand geven", we Koningin haar. De padvii een kabouterhuisje aan rr trisch licht erin. In het h gesprek zei Koningin Juli ses Margriet in de kom: De Amerikaanse stafch ten, dat de Chinese comm 15 September zullen pogei bezetten, zo schrijft Rober „New-York Post". „Dit is de laatste inlicl stafchefs aan president 1 ben verstrekt over deze n tie. Zij is gebaseerd op in] Chinese en Britse bror Allen. Er doen geruchten de r< Molotof in Peking vertoe band mét de situatie in he ten. Ei' zouden besprekir gevoerd over de houding, zal aannemen, wanneer communisten bij hun aan mosa op Amerikaanse teg- ten. „Hollands Glorie" op weg Uit de Amsterdamse h; Zaterdag een sleep, beste haven van Santos (Brazil sleepboot „Tyne" van L. terdam zal naar schatting gen nodig hebben om de 150 tons drijvende kraar gebouwd bij Verschure en werf en machinefabriek ts naar Zuid-Amerika te bre Bij dezelfde scheepswe; baggermolen, eveneens b Santos, in aanbouw. Onl; voor Santos vier motorhc gervaartuigen) afgeleverd. J. Oudegeest werd Zaterdag vierde de hee geest zijn 80ste verjaardaf van de nog in leven z groep van pioniers van democratie en van de m beweging in Nederland. F een eenvoudig christelijk g jarige leeftijd trad hij in ren van de SDAP. Van 1 de heer Oudegeest zich g aan de arbeidersbeweging Ter gelegenheid van zijr werd in Den Haag een ree den. De liquidatie vat troepen in Indo De commissie der Ver. Indonesië heeft verklaard, derlandse leger in Indone: heven. In haar rapport aai heidsraad zegt de commi: Juli de troepen, die afgevl worden bestonden uit 13.00 de Kon. Landmacht en 17.0C het KNIL, waarvan er 50C derland zouden evacueren Indonesië zouden demobili: de souvereiniteits overdract cember 1949 zijn' ongeveer van de Kon. Landmacht u vertrokken. Ongeveer 26.001 het KNIL zijn opgenomen terwijl 18.750 in Indonesië mobiliseerd en 3250 naar zijn vertrokken. CHINESE COMMUNIS GENERAAL IN OP SI Een van de grootste Chi te Hongkong, citeert onbei richten uit Taipeh (Formo; generaal Tsjen Li, bevelhel communistische invasietrc Formosa, me 300.000 vai schappen tegen zijn regerin; zijn gekomen. De Nederlandse Bond meente-ambtenaren houdt September zijn jaarlijks i Enschedé. witte kool 3. Het Internationale V Transportarbeiders heeft a dat het de boycott van schepen heeft opgeheven.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2