Het leven in Amerika bijna net als bij ons is Prins Boudewijn van Belgie wacht een zware taak Record bezoek op tentoonstelling Er hangi een Paardehoofdstel aan de muur op het paleis Soestdijk Vele geschenken voor jarige Prinses Irene Een enorme taart Tegen 15 September aanval op Formosa? Radio-uitzending van de top der Matterhorn Vergoeding deelnemers herhalingsoefening Hij miste een zonnige jeugd Vervreemd van zijn volk „Van de Wadden tot het IJ'' Vandaag de 40000ste verwacht Plannen voor Nationaal Landbouwcentrum groeien Glimlachje MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 CINDS ZATERDAGMORGEN hangen er in Paleis Soestdijk twee paar- denhoofdstellen aan de muur. Zij vor men het cadeau, dat een delegatie van het Garderegiment „Prinses Irene" aan de jarige Prinses Irene heeft aange boden. De prinsesjes toonden grote be langstelling voor dit geschenk en prin ses Beatrix vond, dat zjj zich maar over het tweede hoofdstel moest ont fermen Dit was echter niet het eerste ge schenk, dat Zaterdag op Soestdijk werd binnengedragen. Het eerste aanbie- dingsrecht was ditmaal ten deel geval len aan de Luchtstrijdkrachten, die na mens alle strijdkrachten de gebruike lijke cassete met tafelzilver aanboden. Ook hiervoor hadden de prinsesjes grote bewondering. En als klap op de vuurpijl bood de de legatie van de Luchtstrijdkrachten aan prinses Irene ook nog een enorme verjaarstaart aan: gewicht twee-en-dertig pond, afmetingen negentig bij zestig centimeter, elf kaarsjes erop benevens een reusachtige Gloster Meteor van marsepein! Na de militairen kwamen de padvindsters aan de beurt. Prinses Ierene wilde hen in de verjaardagsopschudding bijna de rechterhand toesteken. „Ik zou maar een linkerhand geven", waarschuwde de Koningin haar. De padvindsters boden een kabouterhuisje aan met echt elec- trisch licht erin. In het hierop volgend gesprek zei Koningin Juliana dat Prin ses Margriet in de komende winter De Amerikaanse stafchefs -verwach ten, dat de Chinese communisten tegen 15 September zullen pogen Formosa te bezetten, zo schrijft Robert Allen in de „New-York Post". „Dit is de laatste inlichting, die de stafchefs aan president Truman heb ben verstrekt over deze netelige kwes tie. Zij is gebaseerd op inlichtingen uit Chinese en Britse bronnen", aldus Allen. Er doen geruchten de ronde, als zou Molotof in Peking vertoeven in ver band met de situatie in het Verre Oos ten. Er zouden besprekingen worden gevoerd over de houding, die Moskou zal aannemen, wanneer de Chinese communisten bij hun aanval op For mosa op Amerikaanse tegenstand stui ten. „Hollands Glorie" is weer op weg Uit de Amsterdamse haven vertrok Zaterdag een sleep, bestemd voor de haven van Santos (Brazilië). De zee sleepboot „Tyne" van L. Smit uit Rot terdam zal naar schatting veertig da gen nodig hebben om de „Sansao" een 150 tons drijvende kraan, die werd gebouwd bij Verschure en Co's scheeps werf en machinefabriek te Amsterdam naar Zuid-Amerika te brengen. Bij dezelfde scheepswerf is nog een baggermolen, eveneens bestemd voor Santos, in aanbouw. Onlangs werden voor Santos vier motorhoppers (bag- gervaartuigen) afgeleverd. j. Oudegeest werd 80 jaar Zaterdag vierde de heer J. Oude geest zijn 80ste verjaardag. Hij is een' van de nog in leven zijnde kleine groep van pioniers van de sociaal democratie en van de moderne vak beweging in Nederland. Hij komt uit een eenvoudig christelijk gezin. Op z6- jarige leeftijd trad hij in de gelede ren van de SDAP. Van 1903 af heeft de heer Oudegeest zich geheel en al aan de arbeidersbeweging gegeven. Ter gelegenheid van zijn verjaardag werd in Den Haag een receptie gehou den. De liquidatie van onze troepen in Indonesië De commissie der Ver. Naties voor Indonesië heeft verklaard, dat het Ne derlandse leger in Indonesië is opge heven. In haar rapport aan de Veilig heidsraad zegt de commissie, dat 26 Juli de troepen, die afgevloeid zouden worden bestonden uit 13.000 leden van de Kon. Landmacht en 17.000 leden van het KNIL, waarvan er 5000 naar Ne derland zouden evacueren en 12.000 in Indonesië zouden demobiliseren. Sinds de souvereiniteits overdracht op 27 De cember 1949 zijn' ongeveer 67.000 man van de Kon. Landmacht uit Indonesië vertrokken. Ongeveer 26.000 leden van het KNIL zijn opgenomen in de Apris, terwijl 18.750 in Indonesië zijn gede mobiliseerd en 3250 naar Nederland zijn vertrokken. CHINESE COMMUNISTISCHE GENERAAL IN OPSTAND? Een van de grootste Chinese bladen te Hongkong, citeert onbevestigde be richten uit Taipeh (Formosa), als zou generaal Tsjen Li, bevelhebber van de communistische invasietroepen voor Formosa, me 300.000 van zijn man- schappen tegen zijn regering in opstand zijn gekomen. ook kabouter zou worden. Na de pad vindsters kwam een vijftal woeste In dianen Prinses Irene gelukwensen en bood haar het „ideale vuurwater" aan, dat bekend is om zijn verkwikkende kracht. De roodhuiden ontpopten zich als padvinders uit het kamp in Om men. Maar vlak achter hen kwamen échte Amerikanen, leden van het Ame rikaanse Jeugd Rode Kruis, de op het ogenblik in Nederland vertoeven en die zich met niet minder gemak dan hun rode broeders in de paleistuin be wogen. Zij boden een doos waterverf tubes aan, ter compensatie van hun wer kelijke geschenk, dat zich nog ergens op de oceanen bevindt. De prinsesjes wa ren hun Engels nog volstrekt niet ver geten en prinses Irene wilde graag weten hoe de Amerikaantjes wisten, dat zij zo van schilderen hield. Maar dat bleef hun geheim. En toen kwam de bokkewagen aanzetten voor de ver- jaarsrit. Alle prinsesjes klommen erin en onder de luide toejuichingen der Yankees verdween de Jarige met haar zusjes in de uitgestrekte tuinen achter het paleis Uit waarnemingen van Europese stu denten, die Amerika bezoeken, blijkt dat zij de Verenigde Staten niet an ders zien dan de meeste Amerikanen. Sommigen houden van New-York, an deren niet. Sommigen vinden Washing ton een mooie stad, terwijl anderen de stad geen trouwe afspiegeling vinden van de Amerikaanse levenswijze, aan gezien het stadsbeeld door het grote aantal regeringsgebouwen overheerst wordt. De groep Europese studenten, die de Ver. Staten thans bezoekt, is het er echter over eens, dat de anti-Ameri kaanse propaganda waarnaar zij vóór hun aankomst geluisterd hadden, door niets gerechtvaardigd wordt. Deze groep bestaat uit 30 studenten uit acht Europese landen, Iran en Frans Ma rokko, die zes weken in de Verenigde Staten doorbrengen onder auspiciën van de Nationale Studentenvereniging van de UNO. Otto Nordstrand uit Stockholm zei bijvoorbeeld, dat zijn eigen waarne mingen over het leven der negers in Amerika hem verrast hadden. Hij vond, dat de toestanden in Amerika zeer ver schillen van die, welke hij er naar aan leiding van onjuiste propaganda ver wachtte. „De negers worden niet slecht behandeld", zei hij. „Het enige verschil dat ik opmerkte was, dat de auto's, waarin velen van hen rijden, niet in zo'n goede toestand verkeren als die van de blanken". Paolo Cadzini uit Milaan, Italië, zei ook, dat zijn denkbeelden over Ame rika sinds zijn aankomst veranderd zijn. Hij had gedacht, dat de Amerikanen te trots zouden zijn. „In werkelijkheid", zei hij, „zijn zij zich zeer goed van het feit bewust, dat zij ook van ons Euro peanen nog iets kunnen leren. Zij be zitten grote materiële hulpbronnen, maar beseffen toch, dat wij hun thans morele steun kunnen geven. De mensen hier zijn er van doordrongen, dat zij tot het grootste land ter wereld beho ren, maar zien toch op tot 't moeder land van de Westerse beschaving. Ame rika heeft inderdaad enkele kenmer kende eigenschappen van Europa be houden. Ik "oelde mij haast meer thuis in de Verenigde Staten dan in Enge land, waar ik vijf maanden heb door gebracht". Paul van Ginneken uit Amsterdam Jonh Lamb, een Britse onderwijzer van 26 jaar, heeft Zondag van de top der Matterhorn over de radio tot de wereld gesproken. Zijn opgetogen stem kwam helder door, toen hij en zijn ge zelschap Zwitserse gidsen en radio technici, op de messcherpe bergrand lagen en loodrecht neerkeken op de groen-witte gletschers duizenden voeten beneden hen. Na een vraaggesprek met interviewers, ver weg in de veilige studio beneden, zongen de bergbe klimmers, met mondorgelbegeleiding van de gids Elias Julien, het Engelse en Zwitserse volkslied, met andere woorden eenzelfde melodie. Voordat de beklimmers de terug tocht aanvaardden, gaf Julien een be schrijving van het ongelooflijk mooie panorama van de 4.480 meter hoge berg. De uitzending, die in India en Australië te horen was, geschiedde over zeer kleine draagbare zendertjes. De golven werden opgevangen door een studio beneden in Zermatt van waar het geluid door radio-Lausanna werd gerelayeerd. De Matterhorn werd voor de eerste maal beklommeen in 1865. Vier van de pioniers, die onder leiding stonden van de Engelsman Whymper, stortten bij de afdaling neer en kwamen om het leven. Ofschoon thans permanente voetsteunen in de bergwand geslagen zijn en op de gevaarlijkste plaatsen touwen zijn opgehangen, eist de berg nog steeds mensenlevens. De Nederlandse Bond van Ge meente-ambtenaren houdt op 7, 8 en 9 September zijn jaarlijks congres in Enschedé. Het Internationale Verbond van Transportarbeiders heeft aangekondigd dat het de boycott van Argentijnse schepen heeft opgeheven. Post voor Oost en West Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver meld: Indonesië: m.s. Java (12 Aug.); s.s. Rotti (29 Aug., in tegenstelling tot vroe gere berichten); Ned. Antillen: s.s. Bennekom (5 Aug.), m.s. „Willemstad (15 Aug.); Suriname: s.s. Cottica (16 Aug.). Met het postvliegtuig van de lucht- dienst AmsterdamDjakarta, dat op 10 Augustus vertrekt, kan luchtpostcor respondentie voor Nieuw-Guinea wor den meegezonden. Deze correspondentie dient uiterlijk 8 Augustus ter post te 7ijn bezorgd. zei, dat hij de indruk had, dat „de Amerikanen harder werken dan wij in Europa". Joel Herzberg uit Parijs meende: „De levensstandaard in de Verenigde Staten neeft een diepe indruk op mij gemaakt. Een arbeider kan door zijn arbeid heel veel verdienen en arbeid wordt in dit land goed betaald. De Amerikanen, die ik tot dusver gespro ken heb, hebben geen vooropgezette mening over Frankrijk. Zij maakten op mij de indruk van openhartig te zijn. Ik was inderdaad in de veronder stelling, dat de Amerikanen tegenover de Euibpeanen bevooroordeeld waren, maar ik zie in, dat ik mij vergist heb". Eila Nystrom uit Helsinki zei, dat zij tot haar verbazing ontdekt had, dat „de Amerikanen niet zo jachten als velen in Europa. Per slot van rekening jachten wij in Scandinavië ook. Ik vind New-York een prachtige stad, je vindt er mensen, die uit alle landen van de wereld komen". Britse conservatieven nemen initiatief inzake plan-Schuman Het conservatieve Britse parlements lid Marold MacMillan heeft verklaard, dat zijn partij van plan was om op de bijeenkomst van de Europese assem blee te Straatsburg, het initiatief te nemen ten aanzien van het plan Schu- man, „hetgeen de Britse regering tot nog toe niet heeft willen doen". De Britse conservatieven hoopten dat hun voorstellen beschouwd zullen worden als bevredigend voor alle Britse belan gen, zowel van arbeid als kapitaal, en aanvaardbaar zullen zijn voor „onze Franse, Nederlandse, Belgische, Itali aanse en Duitse vrienden. Amerikaans schip met wapens geladen vrachtschip beschoten Twee onbekende motor jonken heb ben Zondagmorgen het Amerikaanse vrachtschip „Steel Rover" vijf kilome ter buiten de haveningang van Hong kong, dus binnen de territoriale wate ren .van de Britse kroonkolonie, be schoten. De jonken verspreidden zich na de aanval snel in verschillende richtingen. Zij vuurden minstens vijf granaten af, doch de schade aan het vrachtschip was niet ernstig en er wa ren geen slachtoffers. De „Steel Ro ver", die met een lading wapens van Hongkong op weg was naar Saigon, is naar Hongkong teruggekeerd. NEDERLAND SCHENKT 18.000.— AAN THAILANDS RODE KRUIS De Nederlandse regering heeft aan het Rode Kruis van Thailand een gift van 18.000 gulden doen toekomen uit dank voor het prachtige werk, dat deze instelling gedaan heeft voor de Nederlanders, die in Japanse gevan genschap aan de Burma-npoorweg werkten. INVAL IN COMMUNISTISCHE PARTIJBUREAUX TE ROME De politie te Rome heeft Zaterdag avond een inval gedaan in alle com munistische partijbureau- in de stad, op zoek naar wapens en ontplofbare stoffen. Tier personen werden aange houden. De afgelopen tien dagen zijn namelijk dyie bomaanslagen gepleegd op bioscopen, waar de oorlogsdocumen taire „Korea in vlammen" draaide. WÊm. Dr. Laureano Gomez, de nieuwe president van Columbia De nieuwe president is 6J jaar. Hij werd in November van het vorig jaar gekozen na maanden lange bloedige ongeregeldheden in het land. Omtrent de opkomstoefening van één dag voor personeel van de 7-Dee.- divisie en van de 2e divisie kan nog worden medegedeeld, dat de opgeroepe- nen de volgende vergoedingen daarvoor zullen ontvangen: korporaal en soldaat f 8, sergeant en serg.-majoor f 10, 2e lui tenant en adj.-o.o. f 11, le luitenant f 12.50, kapitein f 15, majoor f 17, luit.- kolonel f 20. Bovendien worden de spoorwegreis kosten vergoed. Iedere opgeroepene moet een lunchpakket meebrengen, doch hij ontvangt voeding en legering van Rijkswege, indien hij zijn woon plaats niet meer dezelfde dag bereiken kan. Ontploffing in Fiatfabriek eiste twee doden Ten gevolge van een ontploffing in een werkplaats van de autofabriek van Fiat Mirafiori te Turijn werden twee arbeiders gedood, vijf arbeiders ernstig en tien licht gewond. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. OVEREENSTEMMING HERVATTING HANDEL TUSSEN OOST- EN WEST-DUITSLAND Een ambtenaar van het Westberlijn- se gemeentebestuur heeft medegedeeld dat er tussen economische deskundigen van West- en Oost-Duitsland overeen stemming is bereikt over een nieuwe interzonale handelsovereenkomst. De overeenkomst moet nog worden goed gekeurd door de geallieerde Hoge Com missie. De Amerikaanse Senaat keurde een wetsontwerp goed, waarbij 14.680 millioen dollar voor de strijdkrachten wordt bestemd. (Van onze correspondent te Brussel) Als men de gedachten laat gaan naar prins Boudewijn, die onder voor een zoon zo wrange omstandigheden tot de plaats van zijn vader is geroepen, kan men zich moeilijk aan een gevoel van Dewogenneiü onttrekken. Nog geen twintig jaar oud en dan een taak te moeten aanvaarden, die zijn vader on der pijnlijke omstandigheden is ont nomen. Nog niet meerderjarig en dan fnoeten regeren over een volk, uit welks midden men zes jaar geleden werd weggehaald. Prins Boudewijn is ook een kind van zijn tijd. Hij heeft de wereldoorlog als alle kinderen van Europa ondergaan. Zijn leven vormt bovendien door persoonlijk leed een tegenstelling met 't beeld, dat men zo gaarne van een prinselijke jeugd ont werpt. Een jonge man, die zeker niet ouder toont dan hij is, wel ernstiger. Een rustige, intelligente leerling uit de hoogste klas van het gymnasium, zou men zeggen. Een vriendelijke oog opslag in een gezicht, waarin de bril de ernst nog komt versterken. Prins Boudewijn heeft een toegang van ongemen% waarde tot het hart van iedere Belg. Die van de zoon te zijn van Koningin Astrid. Het valt steeds weer op met welk een bijzon dere liefde het Belgische volk en er zijn werkelijk geen uitzonderingen de herinnering koestert aan de aan gebeden vorstin, die vijftien jaar ge leden op zo tragische wijze om het leven kwam. De prins was nog geen vijf jaar, toen hij zijn moeder ver loor. Hij speelde in de tuin van het paleis, toen zijn vader hem het vre selijke nieuws zelf wilde mededelen. Die taak was de Koning te zwaar en het was een hofdame, die de kinderen langzaam voorbereidde. Het einde van vlekkeloos gelukkige kinderjaren, waar uit men zich in Nederland het verblijf te Noordwijk zal herinneren. In Belgie zag men hem daarna af en toe op een plechtigheid of bij een volksfeest, tot op 10 Mei 1940 de Luft waffe boven Brussel kwam aankondi gen, dat Belgie voor de tweede maal in één generatie in het oorlogsgeweld werd betrokken. Een vlucht naar Frankrijk, een kort verblijf in Portu gal, daarna de terugkeer naar bezet Belgie. Als iedereen hadden de prin sen hun levensmiddelenkaart. Het eerste jaar van de bezetting, toen de voedselvoorziening in Belgie zeer on voldoende was, kwamen pakjes uit Nederland aanvulling brengen. Die periode, gedurende welke de kinderen op het paleis van Laeken of op het kasteel van Ciergnon verble ven, werd afgesloten direct na de landing in Frankrijk. Koning Leopold werd naar Duitsland gebracht, enkele dagen later door zijn kinderen ge volgd. Prins Boudewijn was juist aan de beterende hand na mazelen. Eerst aan de Elbe, daarna te Strobl in Oos tenrijk, poogde de kleine gemeen schap zich aan de omstandigheden aan In de nacht van Zaterdag op Zondag werden in de spoorwegbrug over de Nieuwe Maas bij Dordrecht téee enkelsporige bruggen vervangen door één dubbelsporige brug. De oude bruggen werden er uit gerold en de nieuwe brug werd over een rolbaan op haar plaats gebracht. Het werk eiste de volle krachtsinspanning van de ingenieurs en de meer dan twee honderd arbeiders, die dit werk in de nacht verrichtten. dachte geweest om met een eigen stand op de tentoonstelling te verschijnen. Zo laat b.v. een mooi uitgevoerde ma quette zien op welk een fraaie wijze Oud Den Helder als een hyper modern stadsdeel zal herrijzen, maar ook b.v. de Alkmaarder ziet zijn ogen uit als Noord in de De tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar heeft zich ge durende het jongste weekend weer in len van een daverende mars het terrein kwam opmarcheren. Deze gehele entourage vormde wel hij het Industrieterrein in oor a in de tentoonstelling op haar best, want Huiswaarderpolder beziet, met zijn tal zij verdient deze belangstelling ten loze spooraansluitingen. Vóór of achter volle. Uiteraard is de smaak van iedere be zeer grote belangstelling mogen ver- zoeker verschillend, maar deze exposi- lieugen. tie is zó groot van omvang en groots Was het Zaterdagmiddag reeds gezel- van opzet, dat men vele uren nodig de te stichten industriegebouwen of de te graven haven voorhij het Zeglis. En wie zo uren en uren door de zes grote paviljoens en de enorme Ameri kaanse vliegtuighal een plein op lig druk, tegen de avond leek het een heeft om alles ook maar slechts even zweelt heeft gedwaald, wie nog ware opmars. Wie op het geïntresseerd te bezien. Iedere be- tentoonstellingsterrein zoeker, doch in het bijzonder de Noord zijn oor goed te luisteren legde, kon niet alleen alle Nederlandse dialecten beluisteren, maar ook één der West- europese talen of het moeilijker te definiëren Zweeds. Op het parkeerterrein aan de Hoe hollanders kunnen trots zijn, op dat even een laatste blik heeft geworpen op de feeëriek aangelegde tuin met zijn klaterende fonteinen en ten slotte de gene wat ons gewest hier exposeert, indrukwekkende poort weer passeert, De prachtige natuur van de kuststreek, ce 7a~ he* gaan zoals ons en de flora en fauna van de blonde duinen dankbaarheid en respect gevoelen voor en de groene weiden, vindt men in dio- de ontzaglijke arbeid, die de ontwer- rama's of op fraaie, grote foto's, ja pers- uitvoerders en standhouders van verweg kon men dan ook nagenoeg alle soms op volkomen natuurlijke wijze deze grootste in Noord-Holland-Noord provinciale kentekens van de A tot en terug. Meer dan ooit demonstreren ma- §ehouden tentoonstelling hebben ge- met P en soms ook de tijdelijke regis- quettes van de Afsluitdijk en gemalen, Presteerd. tratie R aantreffen. landschapsfoto's en kaarten welk een Dit is ook het geheim, dat van elke Hedenavond tussen acht en negen uur gigantisch werk er met de afsluiting bezoeker een bijna fanatieke propagan- wordt de 40.000ste bezoeker verwacht, van de voormalige Zuiderzee en de dist maakt. Hiervoor is een mooi cadeau gereser- schepping van de Wieringermeerpolder En om bij Noord-Holland te blij- veerd. werd verricht. Het antieke verleden en ven, wil men nog eens het gezegde van Het bezoek nam zo mogelijk nog meer het ultra moderne heden reiken op deze een beroemd burger van Hoorn aan- toe, toen het muziekkorps van de dag, show elkaar zo dikwerf de hand. halen, dan kan met Jan Pietersz. Coen ditmaal het keurig geüniformeerde St. Het is van sommige gemeentebestu- worden getuigd: Hier werd iets groots Caeciha, om klokke acht onder het spe- ren in deze provincie een goede ge- verricht. te passen en werd het onderwijs ge ïmproviseerd. 's Konings adjudant gaf les in wiskunde. Weemaes, de parti culiere secretaris, in de beginselen van het recht, hun gouverneur gaf latijn en geschiedenis. Op 8 Mei 1945 kwam de bevrijding, die het begin van een nieuwe bal lingschap betekende. Lange tijd volgde prins Boudewijn de lessen aan een onderwijsinsteling tussen Lausan ne en Genève. Hij voetbalde er graag met zijn medescholieren, die hem Ba'udruche noemen. Uit Belgie kwa men docenten over om tot zijn vor ming bij te dragen en .de zware studie werd slechts onderbroken als prins Boudewijn zijn vader en stiefmoeder vergezelde op de reis naar Amerika, been met de Sommelsdijk, terug met de Eemdijk. Daarna wachtte weer de voorbereiding op de toekomstige taak, die prins Boudewijn thans aanvangt, alleen staande in een voor hem geheel nieuwe omgeving, waarin hij zelf de steun zal moeten vinden, die hij nodig heeft. De plannen voor het stichten van een Nat. Landbouwcentrum te Den Haag groeien. Ongeveer twintig landelijke agrarische organisaties hebben toege zegd hulp aan de verwezenlijking van dit plan te bieden en hun kantoren in dit centrum te gaan vestigen. Het landbouwcentrum zal waarschijn lijk verrijzen in het in 1945 verwoeste Bezuidenhout. Aan de stichting van het centrum werken boerenbonden, organi saties van landarbeiders, de Stichting voor de Landbouw als initiatiefneem ster, het Landbouw-economisch Insti tuut, het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw en dergelijke organisaties mee. Met de vestiging van een toekom stige publiek-rechtelijke bedrijfsorga nisatie voor de landbouw in het te stichten gebouwencomplex wordt re kening gehouden. Nederlandse en Franse oorlogsschepen oefenen samen Het Franse fregat „Hova", de Neder landse torpedobootjager „Marnix" en de Nederlandse onderzeeboot „O 24" zijn te Brest aangekomen. De schepen houden tot 8 Augustus gezamenlijk oefeningen. HONGAARSE MINISTER AFGETREDEN Gyorgy Marosan, Hongaars minister van de lichte industrie, is afgetreden, .aldus is in een te Boedapset gepubli ceerd communiqué medegedeeld. Maro san was de laatste vooraanstaande voor malige sociaal-democraat in het kabinet. Volgens.het communiqué wordt Maro san vervangen door Arpad Kiss, ook een voormalig sociaal-democraat en technisch tekenaar van beroep. TWEE NIEUWE VRACHTSCHEPEN VOOR DE KNSM. Door de Kon. Ned. Stoombootmaat. schappij te Amsterdam is opdracht ge geven voor de bouw van twee motor vrachtschepen, elk metende 2600 ton. Een der schepen zal worden gebouwd door de N.V. Van der Giessens scheeps werven te Krimpen aan de IJssel en het ander door de NV Scheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes. WERELD-TARWEVOORRADEN GROTER DAN VORIG JAAR Naar het Canadese bureau voor de statistiek meldt hadden de grootste tarwe-exporteurs van de wereld op 1 Juli nog grote hoeveelheden tarwe in voorraad. De voorraden bij de vier grootste exporteurs (Canada, de Ver. Stalen, Australië en Argentinië) be droegen 687 millioen bushels, vergele ken met 569 millioen van het vorige jaar. Een groep gewapende mannen heeft de algemene secretaris van de communistische partij in de Argen tijnse provincie Buenos Aires, George Calvé, doodgeschoten. De aanslag ge schiedde in het gebouw van de com munistische partij. ALKMAAR, 4 Aug. Stamsnijbonen 20—30 en stok 24—34; spereiebonen 15—19; spinazie 12-33; postelein 8-14; tomaten; A 30-44 en bonken 15—22; rabarber 4—12; andijvie 5-12; sla 2-9; bloemkool: IA 30-40, I 20- 30 en II 8—18; komkommer 7—11; gele kool 5,50—6,70; rode kool 4,50—9,40; bieten 9— 13; worteltjes 8—17; uien 9—14; aardappelen; drielingen 5—7 en grote 8—12; Kruideniers- peren 15-40; Yellow appels 15-47; meloenen 39—81'; druiven: muscaat 1,31 en Franken- thaler 1,05-1,17. „Ik heb zoveel bezoek, dat ik wat frisse lucht ben gaan scheppen!"

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3