Op bezoek bij het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen Landbouwtentoonstelling te Opmeer begunstigd door fraai zomerweer Een Haarlemse slager zwom van Enkhuizen naar Stavoren Waar bakkers en molenaars worden opgeleid ioi vakbekwame lieden Slager die geen vet had... Weersomstandigheden waren ideaal MAANDAG 7 AUGUSTUS 3950 Aan de Binnenhaven te Wageningen ligt het Station voor Maalderij en Bakkerij. Rechts het Maalderijgebouw. WAGENINGEN, Aug. YylE MEENT, DAT DE BINNENHAVEN te Wageningen iets met bedrijvig heid van rivierschepen en Rijnaken te doen heeft, vergist zich grotelijks. Het stadje, waar in 1945 de Duitse Generaal Von Blaskovvitz in het nog steeds niet herstelde Hotel De Wereld voor de geallieerden capituleerde, heeft de naam Binnenhaven verleend aan een kanaal, waardoorheen in vroeger, rusti ger jaren de trekschuiten naar Venendaal voeren. Thans liggen in de omge ving daarvan tal van laboratoria en wetenschappelijke instituten, die in min of meer nauw verband staan met de Landbouwhogeschool. Daartoe behoort niet het Station voor Maalderij en Bakkerij, dat onlangs zijn 40-jarig be staan herdacht, een instelling, welke in den lande zulk een uitnemend klank heeft. Tal van vakbekwame bakkers en banketbakkers hebben hier hun vak opleiding genoten en duizenden bedrijven staan onder regelmatige controle van het station, waarvan de leiding is toevertrouwd aan de chemicus dr. J. v. d. Lee, die zo welwillend was ons het een en ander voor onze lezers te ver tellen over het interessante werk, waaraan hij zijn hart verpand en zijn leven gewijd heeft. W/AT DOET 't Station voor de Neder landse maalderij en bakkerij? Ten eerste oefent het geregelde controle uit op de producten der aangesloten bak kersbedrijven in verband met de op grond van de Warenwet gestelde eisen (droge stof, vetgehalte, deugdelijkheid enz.). Ook controle op de toegepaste bakkerijgrondstoffen. Ten tweede onderzoekt het de inge zonden monsters van grondstoffen, hulpgrondstoffen, lengbestrijdingsmid- delen, broodverbeteraars en van vee voeders. Ten derde geeft het voorlichting en adviezen betreffende inrichting en or ganisatie van nieuwe bedrijven, ver bouwing en verandering van bestaande bedrijven en bemiddeling bij de keuze van hoger personeel in grote bakke rijen. Ten vierde verricht het belangrijk wetenschappelijk werk met het doel maal- en baktechnische problemen tot een oplossing te brengen. En ten vijfde verstrekt het onderwijs op wetenschappelijke grondslag, ten einde het bedrijfsleven te voorzien van practisch bekwame en tevens theore tisch goed onderlegde bakkers en mo lenaars. Een bekend bordje bij de bakker Wie bij zijn bakker een contrölebord aantreft met het volgende opschrift; „Ons brood staat steeds onder controle van het Station voor Maalderij en Bak kerij Wageningen. Door controle kwa liteitsgarantie", die kan rustig in een vers cadetje happen, want hij kan er zeker van zijn een uitstekend product te nuttigen zonder enig gevaar voor zijn gezondheid. Daar zijn 17000 bakkers in ons land en 3000 molenaars. 2800 bedrijven heb ben zich vrijwillig gesteld onder de controle van het Station, hetgeen niet uitsluit, dat de Keuringsdiensten van Waren eveneens toezicht houden op de voedingsmiddelen, welke deze bakke rijen vervaardigen. Maar bovendien krijgt elk aangesloten bedrijf van klei ne omvang eenmaal in de zes weken en elk grootbedrijf eenmaal in de 14 dagen bezoek van een der beëdigde contro leurs, zelf bevoegde bakkers, die per auto het land doortrekken en des och tends in de bakkerijen en des middags bij de molenaars hun bezoeken bren- gen en monsters meenemen ter onder zoek. Sporadisch zijn in der jaren loop ge vallen van veevoedervergiftiging voor gekomen en dan waren de gecontro leerde molenaars nog volkomen te goe der trouw. Wanneer er van enige fraude sprake zou wezen, dan zou het Station aanstonds de Inspectie voor de Volks gezondheid en het Centraal Laborato rium te Utrecht inschakelen, omdat de volksgezondheid dan bewust of onbe wust in ernstige mate in gevaar zou worden gebracht. In de moderne laboratoria van het Station worden jaarlijks 40.000 mon sters onderzocht, terwijl bovendien nog ettelijke honderdtallen bakproeven worden, genomen. Vijf dagen nadat het monster getrokken is, ontvangt de be langhebbende reeds een rapport, waar in de bevindingen van het onderzoek zijn opgenomen, eventueel voorzien van aanwijzingen omtrent baktechnische fouten. Ook het Algemeen Bureau voor Controle op Veevoeders in de vrije handel maakt gebruik van de diensten van het Station voor het nemen van monsters en het uitvoeren van onder zoekingen. Maar ook met zelfstandig weten schappelijk speurwerk houdt men zich hier in Wageningen bezig. Dr. v.d. Lee en zijn staf hebben het vorige jaar het initiatief genomen tot het houden van effenciëncy- en trainingsdagen voor de bakkerij, terwijl plannen bestaan, om de voorlichting tot bevordering der ef- ficiëncy te decentraliseren. Het Station, opgericht dank zij het initiatief van dr. J. Roetes van Lennep (Op een molen uit het jaar 1772.) Ick mael so goed ick kan En laet een yeder wensen De seghen komt van Gódt De gonst van goede mensen. Hadd ick Salomons wijsheyt En de Gideons ghewin So en maelde ick noch nyet Naer een yeghelick sijn sin. schoolgeld en oud-militairen uit Indo nesië krijgen van het ministerie van Sociale Zaken een tegemoetkoming van f 550,—. Het is een typische patroonsopleiding, welke de leerlingen, die een jaar hard moeten werken, krijgen, want naast de eigenlijke practijkvakken wordt gron dige aandacht geschonken aan de the oretische vorming van dé cursist, zodat rij èn als valkman èn als zakenman èn als burger een zeker niveau bereikt heeft, als hij de school verlaat. En dan vormt de school nog bakkerij - leraren ten behoeve van vak- en am bachtsscholen, zodat de meeste thans in functie zijnde leraren in Wagenin gen opgeleid zijn. Dit onderricht wordt gedurende twee dagen per week gege ven. Het examen voor bakkerij-leraar wordt afgenomen door de „Stichting voor Vakopleiding en Examens in het Bakkersbedrijf" onder toezicht van ge committeerden van het departement van Economische Zaken en het ligt in de bedoeling, dat men een speciale nijver- heidsacte op dit gebied gaat instellen. Ten slotte is er nog een vervolgcur sus gedurende 6 a 8 maanden voor be drijfsleider in een grooTiof middelgroot bedrijf, waarvan de kosten niet gering zijn, daar er speciale krachten uit ver schillende plaatsen van het land les moeten komen geven. De molenaarsschool Sedert 1912 is aan het Station ook 'n molenaarsopleiding verbonden, die enig tn haar soort is. Een school, welke zowel voor hen, die het ambacht van molenaar uitoefenen van belang is als voor degenen, die in het industriële be drijf emplooi vinden. Candidaten voor deze opleiding moeten enige jaren practijk achter de rug hebben en van de meest fundamentele zaken in het maalderijbedrijf op de hoogte zijn. Bij het toelatingsexamen, dat ook de alge mene ontwikkeling test, moet daarvan blijken. De vestigingswet 1938, welke een krachtige stimulans gebleken is voor het bakkerij-onderwijs, heeft geen betrekking op de molenaarsopleiding. De erkenningsreglementen op de maal derij zullen ongetwijfeld ook aan het' bezoekt van deze school ten goede gaan komen. Daarnaast worden in den lande cursussen gegeven aan toekom stige molenaars en het personeel der grote meelfabrieken. Hoeveel leerlingen beide scholen hebben afgeleverd? Dë statistiek leert ons, dat er 718 bakkers en 207 mole naars in Wageningen opgeleid zijn, ter wijl bovendien 78 bakkerijleraren wer den gevormd. In 1909 begonnen met een directeur, een leraar-bakker en een laboratorium assistent, beschikt dr. v.d. Lee thans als directeur over een staf van 43 mede werkers, waaronder drie academici. Ook internationaal oefent Wagenin gen heilzame invloed uit op de con- middelen. Op het internationaal con gres van graansdeskundigen, dat van 79 Augustus a.s. te Bergen in Noor wegen gehouden wordt, zal ons land door dr. v. d. Lee vertegenwoordigd worden. Daar wordt mooi werk verricht ten bate van de volksgezondheid en de zui verheid van een onzer belangrijkste le- levensmiddeleri: het brood, alsmede van de gemengde voèren en lijnkoeken voor mze veestapel, aan de Binnenhaven in Wageningen! Een clubvriend van Dick Schermer, een zekere Monneé uit Amsterdam wilde Zondagmorgen de grote plas tus sen Noord-Holland en Friesland over zwemmen en Dick had alles piekfijn georganiseerd. De motorvlet van Balk, een roeiboot, fourage bestaande uit bis- kwie, suiker en chocolade en dan acht pond reuzel om de zwemmer „in te vetten". In de vroege morgen werd ge uit Den Haag en Paul C. Kaiser te Am sterdam, werd op 22 November 1909' door minister A. S. Talma geopend. Het wordt gefinanceerd uit de bijdragen der aangeslotenen en de schoolgelden. Hogere Bakkerij-school Behalve de laboratoria toch wordt vanwege het Station in twee scholen vakonderwijs gegeven. De bakkerij- school is de oudste ii} den lande. Het Stationsdiploma geeft alle rechten, wel ke verbonden zijn aan het Midden standsdiploma, het diploma vakbe kwaamheid voor de broodbakkerij en het aanvullend examen banketbakkerij voor het gemengd bedrijfr Men moet 18 jaar zijn om tot de opleiding te worden toegelaten, en 31/2 jaar praktijk achter de rug hebben. Het toelatingsexamen is niet bepaald gemakkelijk, omdathet een selecterend examen is, dat de alge mene ontwikkeling der candidaten moet toetsen, waarvan alleen oud-HBS- ers vrijgesteld zijn. Tweederde der candidaten zijn bak kerszoons en het is merkwaardig, dat volgens dr. v. d. Le edikwerf jon gens met een gewone lagere schoolop leiding, maar met een natuurlijke in telligentie en gezond verstand beter slagen dan MULO-leerlingen. Wij. gewaagden daar van jongens en in dit verband stelden wij de vraag, of zich ook meisjes voor het bakkersbe- roep aanmelden. Klinkt het u een beetje vreemd in de oren? Weet dan, dat erin het buitenland inderdaad vrouwe lijke bakkersgezellen en patroons voor komen. In ons land evenwel is er in de loop van 40 jaar maar één bakkersleer- linge geweest. Of ze het tot het eind harer jaren gebleven is, w.eten wij niet! In het algemeen beschouwt men even wel ten onzent het bakkersberoep als te zwaar voor het dusgenaamde zwakke geslacht, al zou het banketbakkersvak wel wat voor vrouwen kunnen wezen. De traditie spreekt evenwel een woord je mee en dies heeft dr. v.d. Lee geen moeilijkheden op zijn school mgt de coëducatie! Dit jaar hebben zich 150 candidaten aangemeld voor de bakkersschool en 22 -voor de molenaarsschool. De opleiding duurt een jaar en het schoolgeld (f 500>.— 's jaars) is niet ge ring, wanneer men bedenkt, dat daar bij nog komen de huisvestingskosten voor de leerlingen, die geen „spoorstu denten" kunnen wezen wegens de verre afstand van hun woonplaats. Er is voor mindervermogenden een studiefonds ter suppletie van het Alle Westfriezen hebben vorige week met bezorgde blikken naar de regen wolken gekeken. En de Westfriezen van Opmeer, die zitting hebben in het comi- de prijzen, té tot het organiseren van de landbouwtentoonstelling zullen zich die dagen wel eens afgevraagd hebben, wat er van het feest op 5, 6 en 7 Augustus, terecht moest komenDat zij desondanks regen en modder trotseerden om alle voor bereidingen te treffen strekt hen tot eer en de beloning is niet uitgebleven: was het Zaterdag niet stralend weer, konden de ijverige bestuursleden niet met een glimlach op het gelaat zeggen, dat het grote feest zonder zorgen kon beginnen? mer f 100; 2 P. Koomen, Wadwaaij f 75. 3 J. Wiering, Zwaagdijk f 50; 4 J. van Diepen, Hoogwoud, f 35. 5 H. Wessels, Weere Hoogwoud f 25; 6 J. f Hartog Aartswoud f 10; 7 J. Klaver, Spanbroek f 5. Na afloop reikte de voorzitter, de heer K. Braak met een toepasselijk woord de prijzen uit aan deze win- - naars. De danstent van K. de Boer op fc I M het terrein trok vele danslustigen. Even op de fiets naar Enkhuizen! De heer J. v. Hemsbergen, wonende aan de Wagenweg te Haarlem, heeft het Zondag gepresteerd van Enkhuizen naar Stavoren te zwemmen in de tüd van tien uur en drie minuten, 's Morgens was deze afstandzwemmer „even" van Haarlem naar Enkhuizen komen fietsen, niet met de bedoeling om te starten, maar eerder om de zaak te verkennen en dan in het midden van de week de tocht te ondernemen. Een groot toeval maakte het hem mogelijk meteen maar van wal te steken. start en naddat zeven kilometer was afgelegd kreeg Monneé kramp en moest opgeven. Goed tien uur in de morgen bereikte men weer de Enkhui- zer haven. Daar stond op het haven hoofd de 37-jarige Joop v. Hemsber gen, een 199 pond zware slager uit Haarlem, die 's morgens om vijf uur uit zijn bed was gestapt met het plan eens in Enkhuizen te kijken of er mo gelijkheden waren om zwemmende de overtocht te maken. „Nooit meer mogelijkheden dan op dit ogenblik", zei Dick Schermer, toen Van Hemsbergen zich bekend gemaakt had. „Balk en zijn helpers voor de mo tor en meester Stelling uit Hem en ik om de vlet te roeien". Monneé ging natuurlijk ook mee om te zien hoe deze „vreemdeling" het er af zou brengen. Al spoedig bleek, dat Van Hemsber gen geenvreemdeling in het water was. Met zijn forse crawl-slag sneed hij door het water. Twintig jaar gele den veroverde deze zwemmer het kam pioenschap crawlslag-zwemmen. Het kon niet beter Vannacht om twaalf uur arriveerde de boot met aan boord de koene .zwem mer, in de haven. „En hoe heeft u het er afgebracht" was natuurlijk onze eer ste vraag. „Geslaagd", zei Dick Scher mer en Van Hemsbergen zei: „Heel goed". Tqt in de Stavërse haven is hij gezwommen. De volle maat. „Het kon niet beter", zei de zwem mer toen hij aan wal stapte. „Uitne mend weertje en prima verzorging". Heel de voorraad aan biskwie, cho colade en suikerklontjes had hij naar binnen gewerkt. „Maar een slager zon der reuzel, hoe vindt u dat nu?" vroeg Schermer ons. Zonder zich in te vet ten is Van Hemsbergen te water ge stapt, maar dat deerde hem niet. Hij is gewehd om in zout water te zwem men en dat „zoete watertje" van het IJselmeer is eigenlijk maar' een „Lux- zeepsopje'1', vond Van Hemsbergen. Lange a/standen had Van Hemsber gen nog nooit gezwommen, maar er.wel voor getraind. Zo had hij ook inge schreven voor de Kanaaltocht die de Daily Mail organiseert. Zijn inschrij ving kwam echter na de eerste Juli binnen en werd toen niet meer geac cepteerd. „Misschien dat ik volgend jaar een poging doe om zwemmende naar Engeland te komen, maar voor dit ogenblik heb ik als eerste plan een paar eitjes op de kop te tikken". En met die woorden nam deze eenvou dige kerel, die voor een „aardigheidje" van Enkhuizen naar Stavoren zwoip afscheid van ons. Hij bond z'n koffer tje achter op zijn fiets en reed de nacht in. Op zoek naar eët- en slaapgele genheid In het landelijke Opmeer werd een grote landbouwtentoonstelling gehou den. Deze joto geeft een overzicht van het terrein, dat gelukkig weer begaanbaar was, toen burgemeester Keijzer van Opmeer en Spanbroek de expositie Zaterdagmiddag opende de warme zomerzon had tijdig ge zorgd, dat de zware regenval het feest niet onmogelijk maakte. „kamprit" rijden. Broer Cees presteer de het om, evenals winnaar Van Oelen, slechts 7 strafpunten te vëroorzaken, wat hem terecht een hartelijk applaus opleverde. De voorzitter van de Stich ting Tentoonstelling Opmeer overhan digde met enkele hartelijke woorden Hemdenrace. Zondagmiddag waren velep naar Opmeer getogen om de Hemdenrace te aanschouwen. Er dongen 26 personen mee naar de beschikbaar gestelde prij zen. De uitslag was: 1 L. Stam, Scher- De hemdenrace te paard, Zondagmiddag gehouden, had een zeer spannend verloop en er was grote belangstelling voor dit evenement. Hoe spannend de finale was, wordt wellicht het beste gedemonstreerd door de man met de vlag! Attractief programma Om half vier Zaterdagmiddag open de burgemeester Keijzer van Opmeer Spanbroek, ere-voorzitter van het co mité, met een korte rede de tentoon- Les in de knepen van het maken van fijn banket. richting, Sasburg uit Benningbroek met electrische apparaten en radio, Tromp uit Obdam en Jac. Smit uit Noord- Scharwoude met manufacturen,. T. Bos- ma uit Opmeer met rijwielen en onder delen, Sijm uit Opmeer met planten j 1 „en bloemen, N. Hoogland uit Opmeer stelling En hij constateerde met vreug- levensmiddelen en voorts de Coöp. de, dat de pessimisten ongelijk had- Aankoopvereniging „samenwerking" den gekregen met hun voorspelling veevoéder, granen enz. dat alles m het water zou vallen. De heer Keijzer heette allen har\elijk wel- In deze ruimte waren ook onderge- kom en 'sprak de wens uit, dat even- bracht ruim 100 inzendingen konijnen, als vorige jaren Opmeer weer duizen- Heeds Zaterdagmiddag was er een ge- den bezoekers zou mogen ontvangen zellige drukte, hoewel de publieke be- het programma staat er borg voor, langstelling niet bijzondergroot was: dat zij tevreden huiswaarts zullen ke- bet zomerweer maakte, dat velen het ren. Met de wens, dat het comité, de werk niet in de steek konden laten, standhouders en de inzenders veel sue- Zondagmiddag was het echter zeer ces zouden hebben, verklaarde de heer druk, terwijl verwacht mag worden, Keijzer de expostitie voor geopend. dat er ook vandaag de dag van de In de grote overdekte tent hadden paardensport! - grote toeloop van be- diverse middenstanders zeer fraaie langstellenden zal zijn. Goede motorsport Het streven om de Zaterdagmiddag attractief te maken is met medewer king van de Niedorper Motorclub goed geslaagd! Georganiseerd werd een be hendigheidsrace op motoren, waaraan niet minder dan 37 van de beste rij ders medewerking verleenden. De hin dernissen waren zodanig opgesteld, 'dat het mogelijk was ze te nemen, doch dat het niet eenvoudig was. Opvallend was, dat de berijders van lichte mo toren de 14 opgaven over het algemeen tot een beter einde brachten dan de coureurs op zware machines. Intussen was het een spannende strijd, die ten slotte werd gewonnen door de heer van Oelen te Wieringermeer met 7 strafpunten (f50.Tweede werd- C. Bas te Alkmaar (f 35.met 9 straf punten; 3. A. C. Tijsen te Otefleek (f25.met 11 strafpunten; 4. J. Stam mes te Oudkarspel (f 15.met 12 strafpunten. De speedway-rijder C. Bij man uit Spanbroek kreeg f 10.'voor de vijfde plaats, doch om dat te berei ken moest hij met zijn broer Nico een Zaterdagavond werd in het Sport park onder grote belangstelling een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen Alcmaria Victrix en de Am sterdamse Volewijckers. Het was, zo als bij vriendschappelijke ontmoetin gen gebruikelijk, een kalme wedstrijd met verschillende uitstekende spel momenten. De Amsterdammers, die spoedig dé sterksten bleken, scoorden reeds na zeven minuten spelen. Eén van de weinige aanvallen van Alcma ria (onze stadgenoten moesten zich aanvankelijk tot verdedigen bepalen) werd goed door De Buyzer .benut. Over het algemeen waren de aanval len van de Volewijckers beter opgezet en technisch vertoonden zij uitstekend spel. Nadat uit een mooie aanval het tweede Amsterdamse doelpunt werd gescoord, kwam evenwel de Alkmaar- se voorhoede tot groter activiteit en kreeg de wedstrijd een meer afwisse lend karakter. Aan Eversteyn gelukte het door een mooi ver schot de stand weer gelijk te maken. Vlak hierop bracht een uitstekend opgezette aan val van de Amsterdamse voorhoede de stand op 23, waarmee de rust in ging. Was de eerste helft rijk aan doel punten geweest, in de laatste helft kreeg men er geen meer te zien. Het karakter van de wedstrijd was niet veel anders dan vóór de rust, doch zowel de voorhoede van Alcmaria als die van de Volewijckers miste ver schillende 'prachtige kansen. Aanvan kelijk was de lage zon hinderlijk ge weest voor de spelers, maar spoedig begon het zo schemerig te worden, dat een witte bal in -het spel gebracht werd. Het lukte de Volewijckers niet de talrijke hoekschoppen die zij te ne men kregen, productief te maken. De invaller-doelman van Alcmaria. de jeugdige meijer, had zich in de twee de „helft beter aangepast, waardoor doelpunten werden voorkomen. Ook de voorhoede van de gastheren kon het doel niet meer vinden en hoewel het er tegen het einde,, door een ople ving van de strijd, naar uitzag dat er nog doelpunten zouden komen, was en bleef het toch 32 voor de Am sterdamse gasten. IN MAASEN EN EVERSTEYN N.H. ELFTAL De Alemaria-spelers Maasen en Ever steyn staan opgesteld in een Noordhol lands-elftal dat een wedstrijd zal spe len tegen KFC. Dit elftal vertoont wei nig overeenkomst met het elftal dat in het afgelopen seizoen in het veld werd gestuurd. De technische commis sie heeft kennelijk de bedoeling ge had eens andere krachten te proberen. Een mooie kans dus voor Maasen en Eversteyn om hun klasse te bewijzen. stands ingericht. We noemen die van „Bedo" uit Hoorn 'en Van Zijl uit Oud karspel op het gebied van woningin- Zaterdagmiddag werd een behendigheidsrace gehouden op motoren. Er waren niet minder dan 37 deelnemers, die elkaar in een sportieve strijd de eer en flinke geldprijzen betwistten. Eén der deelnemers op de wip, die overigens niet veel moeilijkheden opleverde. Er waren heel wat lastiger opgaven.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6