Plan Schuman komt in Assemblee Versterking Franse defensie De Amerikaanse opmars gaat langzaam Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bende sigarettensmokkelaars te Velsen gevat Dinsdag 8 Aug. 1950 147e Jaargang No. 184 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN STRAATSBURG WEER EUROPA'S HOOFDSTAD Debat over Spaaks voorzitterschap Om de belangen van 300 millioen mensen Zeven uur tussen hemel en aarde Vogelpest kostte 60.000 kippen het leven CRAMOFOONPLAAT MET TOESPRAAK VAN BERTHA Noors schip in nood Weerbericht Eiervoorziening niet in gevaar Turk Westerling biedt generaal McArthur zijn diensten aan Goede slag voor de douane 2000 MILLIARD FRANCS NODIG In Indo-Ch'ma vechten 150.000 man Noordelijke verliezen bijzonder zwaar Valschermtroepen voor actie tegen Formosa? Leopold III zal laatste boodschap tot zijn volk richten BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht .rd.m 20, Tel. 2274 Directie: J. BÏJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURAMT TARIEVEN: Advertenties. 16 ct p. mm Familieberichten 20 ct. p m.m Vraag en Aanbofl (alleen 2e nands goederen) tot 15 woorden f 1.elli woord meei 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen t 1.50 pei maand, f 4.50 per kwar taal plus incassokosten j\E EUROPESE ASSEMBLEE te Straatsburg bijeen, heeft bij hoofdelijke stemming met 90 tegen 23 stemmen Paul Henri Spaak tpt voorzitter geko zen. Bij de officiële opening heeft het Nederlandse Kamerlid Bruins Slot (AR) de geschiktheid van de Belgische oud-premier Spaak als voorzitter van de Assemblee in twijfel getrokken. Hij verklaarde, dat de rol, welke Spaak ge speeld had in de recente crisis rond koning Leopold, hem voor deze functie ongeschikt had gemaakt. In Beigie, zo zeide de heer Bruins Slot, werd een bepaalde politieke kwestie niet met de letter der wet, doch met geweld en bedreiging met geweld, opgelost. Naar mijn mening kan Spaak geen voor zitter zijn van de vergadering, waarin eerbied voor de letter der wet be lichaamd is. bereiden voor de verspreiding van eco nomische gegevens onder de leden- staten. THR. mi'. M. v. d. Goes van Naters (PvdA) ging tegen dit standpunt ki en verklaarde dat de Raad een gevaar lijke koers zou nemen, indien deze zich wilde bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van een land. Ook Hugh Dalton, voorzitter van de Labour Party, wenste hierover geen verdere beraadslagingen en stelde Spaak offi cieel als president voor. Na de verkie zingen van Spaak bracht dr. Hermann Pünder, leider van de 18 leden tellen de delegatie van de Westduitse federale republiek, dank voor de vriendelijk heid, waarmee zij waren verwelkomd. Zijn rede werd met algemeen applaus beantwoord. De tweede zitting. Deze bijeenkomst van de Europese Assemblee is de tweede zitting van dit lichaam. Politici uit vijftien Westeuro- pese landen zijn daarbij samengekomen om de economische en politieke proble- r en van de driehonderd millioen men sen, die zij vertegenwoordigen, te be handelen. Bij de opening van de zit ting zetelde op de voorzittersplaats on der een plaquette met symbolische voorstelling van de vrede, het oudste lid van de Assemblee, de 77-jarige Ita liaanse chr.-democratische senator An tonio B. Pico. Hij werd geflankeerd door een drietal van de jongste leden: twee Turken en een Brit. Het interieur van de gloednieuwe zaal wekt de indruk van een moderne luxe bioscoop. Het balcon in de zaal is geheel voor de pers gereserveerd. Elke plaats is voorzien van een koptele- foonaansluiting voor de ontvangst van i de Engels-Franse vertaling van het ge- sprokene. Het ministerscomité. Ter voorbereiding van de vergadering I kwam het ministerscomité van de Raad I van Europa bijeen. Schuman kreeg toe- I stemming om zijn plan tot samenbren- I ging van de Westeuropese steenkool- en F staalindustrie voor de consultatieve I vergadering van de Raad van Europa I uiteen te zetten. Voorts werd een ont- E w erp-conventie voor de mensenrechten, - dat door alle 15 leden van de Raad van Europa moet worden ondertekend, goed gekeurd en kreeg de secretaris-generaal van de Raad opdracht een plan voor te De Nederlandse delegatie, met aan het hoofd minister D. SI. Stikker (midden) tijdens de voorbereiden de besprekingen Avontuur van bergtoeristen Tien toeristen, onder wie zeven Ne derlanders, hebben zeven onaangename uren in een berglift doorgebracht, daar de lift, die hen van de oever van het Vierwoudstedenmeer naar de hoogste top van de Burgenstoek moest brengen, door een technische storing van de motor halverwege bleef steken. Deze situatie leverde voor de toeristen echter geen gevaar op. Met behulp van een geïmproviseerde kabelbaan werden zij van voedsel en versterkende middelen voorzien, totdat na zeven uur de storing was opgeheven en de tocht voltooid werd. Voor haar ouders De dertienjarige Bertha Hertog, die in het huwelijk is getreden met een Maleise onderwijzer, heeft in het bijzijn van haar echtgenoot, een voor haar ouders bestemde toespraak op een gramofoonplaat doen opnemen^ die per vliegtuig van Singapore naar Nederland zal worden gebracht. Zij verzoekt haar ouders hierin „ons bij elkander te la ten", daar „wij gelukkig zijn". Midden op Atlantische Oceaan De „Nieuw Amsterdam", de „Ile de France", het Amerikaanse schip „Ge neral J H. Macrea" en de '„Parthia' van de Cunard Line hebben hun koers moeten wijzigen om het Noorse schip „Belfri" dat midden op de At lantische Oceaan in nood verkeert, te hulp te snellen. Het Noorse schip dat lek is, heeft noodseinen uitgezonden en om onmiddellijke hulp verzccht. Later werd een telegram ontvangen, waarin de gezagvoerder vroeg „spoe dig te komen". De Belfri was van Fowey (Cornwall) op weg naar Phi ladelphia. Op 101-jarige leeftijd is te Dor drecht overleden mevrouw M. van Heeskoppee. Verwachting tot Woensdagavond. Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en later van het Zuid- Westen uit verspreide opklarin gen. Matige tot krachtige wind ussen Zuid-Oost en Zuid-West 'looraj in het Westen van het :and lagere temperaturen. Woensdag zon op 5.13, n.m. 20.17; maan onder 18.24 uur. De pseudo-vogclpest heeft tot nu toe het leven gekost aan 60.000 kippen. Daar de Nederlandse pluimveestapel onge veer 22 millioen stuks telt, is het totaal afgemaakte dieren te stellen op onge veer een kwart procent van de stapel. Dit houdt in, dat een en wider geen invloed heeft op de eiervoorziening hier te lande, noch op de export van eieren. Hoewel nog niets met zekerheid om trent de verdere ontwikkeling van de pseudo-vogelpest valt te zeggen, is het een hoopvol verschijnsel, dat in de Zui delijke provincies, waar het eerst de ziekte werd geconstateerd, zich gedu rende de laatste maanden geen geval len meer hebben voorgedaan. Ook de provincies Groningen, Friesland en Drente zijn tot nu toe vrij van de ziek te gebleven. Elke aantasting is uiteraard het ge volg van besmetting, die meestal door mensen, die elders een besmet bedrijf hadden bezocht, werd overgebracht. Talrijk zijn ook de besmettingen ver oorzaakt door verpakkingsmateriaal. Het aantal ziektegevallen is geenszins alarmerend. Indien men de geëiste maatregelen opvolgt, verwacht de Veeartsenijkundige Dienst het aantal besmettingen te kunnen beperken en ons land verder vrij te kunnen maken van deze gevaarlijke en verraderlijke ziekte. De reeds verkregen resultaten zijn hoopvol. EEN RECORDWEEK VOOR DE ROTTERDAMSE HAVEN De afgelopen week heeft alle na oorlogse records van de Rotterdamse haven geslagen. Niet minder dan 305 schepen kwamen binnen. Dat is bijna ieder half uur een schip. Kapitein Westerling, bijgenaamd „De Turk", heeft een vriend van hem opge dragen MacArthur telegrafisch zijn diensten aan te bieden. Hij liet in het zelfde telegram nog mededelen ook in staat te zijn een „internationale brigade van geharde strijders" te vormen. Zoals bekend, wordt kapitein Wester ling te Singapore nog in hechtenis ge houden, daar de Indonesische regering bij de Britse „Privy Council" beroep heeft aangetekend tegen de uitspraak van het opperste gerechtshof te Singa pore, dat het Indonesische verzoek om zijn uitlevering heeft verworpen. In een door de Franse regering aan Washington gericht memorandum wordt verklaard, dat de credieten, die door Frankrijk in 1950 zullen worden besteed aan militaire uitgaven ongeveer 500 milliard francs zullen bedragen. Hierbij moet nog een bedrag aan bijkomende uitgaven, groot 80 milliard francs, wor den gevoegd, zodat het aanvankelijk in de begroting voorziene bedrag met 18 pet. is toegenomen. Voorts wordt aangestipt, dat het nieuwe programma van de Franse regering voor de bewapening, de uitrusting en het onderhoud van nieuwe divisies een uitgave van ongeveer 2000 milliard francs vergt. Deze uitgave voorziet in de behoefte van de landsverdediging voor de eerst volgende drie jaar. De Franse strijdkrachten zullen geleidelijk uitgebreid worden, zodat men in drie jaar tijds 15 nieuwe divisies op volledige sterkte zal hebben. De recherche van de douane te Am sterdam heeft in het afgelopen weekend een combinatie sigarettensmokkelaars onschadelijk gemaakt, die in de afge lopen anderhalf jaar millioenen Ameri kaanse en Engelse sigaretten in Am sterdam, IJmuiden en Velsen ons land hebben binnengesmokkeld. De sigaret ten werden door buitenlandse schepen aangevoerd. De combinatie smokkelaars, zes in getal, hadden hun acties altijd goed voorbereid. Door middel van personeel van haven- en scheepsbedrijven, vnl, wachtslieden, stelden zij zich altijd tevoren uitvoerig op de hoogte van het doen en laten van de dienstdoende douanebeambten. Geduldig wachtten zij steeds af tot dezen het schip en de om geving hadden verlaten. Met een chauf feur van een Beverwijkse taxi-onderne ming hadden zij de afspraak, dat hij steeds bij „acties" present zou zijn. Hij beschikte over een zeer grote wagen en verzorgde het vervoer naar de schuilplaats. De zaak was aan het rollen gekomen, doordat opviel, dat in Amsterdamse nachtclubs en bars, maar soms ook bij sigarenwinkeliers, ongebanderolleerde buitenlandse sigaretten werden ver kocht. Wekenlang werd zonder resul taat naar alle richtingen gespeurd. Tientallen verdachte personen werden geschaduwd en pas na verloop van tijd begonnen de douaneambtenaren enig begrip te krijgen van de wijze waarop gesmokkeld werd. Eindelijk. Eindelijk kwam echter (in de afgelo pen week) het moment, dat met zeker heid gezegd kon worden, dat een vol gende slag geslagen zou worden. Het zou echter een slag voor de douane worden. Met een Finse houtboot zou een nieuwe partij sigaretten worden aangevoerd. Zaterdag kwam het schip bij IJmuiden binnen en aan alle kanten waren douane ambtenaren, zorgvuldig verdekt opgesteld, op hun qui vive Weldra arriveerde ook de Beverwijkse taxi-chauffeur en nadat het schip bij de papierfabriek te Velsen ligplaats had gekozen, konden de douane ambtenaren waarnemen, dat grote pakketten wer den uitgelaten en snel in de taxi wer den gebracht. Een snelle douane-auto stond klaar en de achtervolging begon. Zonder het zelf te weten bracht de taxi chauffeur de douane op deze wijze naar de zo zorgvuldig geheim gehouden op slagplaats. De tocht duurde lang. Pas in Ouderkerk aan de Amstel kwam de wagen tot stilstand. Geduldig wachtten de douaneambtenaren tot de gehele partij was uitgeladen en in een pand was binnengebracht. Toen werd de chauffeur gearresteerd, het huis omsin geld en een inval gedaan. Alle leden van de smokkelbende bleken aanwezig en uit een geheime schuilplaats, die na enig zoeken met moeite werd gevonden wer den twee partijen van respectievelijk 20.000 (oude voorraad) en 35.000 (nieu we aanvoer) sigaretten aangetroffen. Alle bendeleden werden gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht. Uit het onderzoek is nu reeds komen vast te staan, dat soms partijen van 500.000 sigaretten tegelijk werden gesmokkeld en dat een en ander reeds ruim ander half jaar aan de gang is, zodat in die tijd millioenen sigaretten clandestien ons land moeten zijn binnengebracht. Het hoofdkwartier van Generaal MacArthur deelt mede, dat bij de Ameri kaanse aanval langs de zuid-kust van Korea „enige vorderingen" zijn gemaakt. De Noordkoreaanse verliezen waren „bijzonder zwaar" en er was een grote hoeveelheid uitrustingstukken veroverd. Het Amerikaanse offensief trof de Noordkoreanen op het tijdstip, dat zij een aanval op Masan, ten westen van Poesan gelegen, voorbereidden. De Noordkoreaanse stoot was opgevangen maar de Amerikaanse opmars was „langzaam". De Amerikanen deden een tegen aanval op het Noordkoreaanse bruggenhoofd tegenover de 24-ste divisie. De Noordkoreanen hebben een bataljon over de Naktong gezet. alle feestweken, festivals en her denkingen en wat dies meer zij doet het ons hart bijzonder goed dat ook een onzer geestverwanten (als we dat zo zeggen mogen) naar behoren geëerd za] worden. Het stadje Moellr. vlak bij de Brits-Russische zonegrens waar volgens de overlevering Tij! Uilenspiegel 600 jaar geleden gestor ven is, organiseert thans een Uilen- kwestie, een gedeelte van de kerkgan gers uit protest het Godshuis verliet Stoelen werden omvergeworpen en de hulp van de politie werd ingeroepen om de orde in de kerk te herstellen. nen de Duitsers de zonen en dochteren Israels niet met rust laten. En dan maar klagen over de mensonterende toestanden in de Oostzone! Was het BIJ W1JZe van zoet dessert na al deze niet een Duitse dichter die sprak: ,Und jede Schuld racht sich auf Er- .hartige" hapjes nog drie vrolijke berichten: Prins Bernhard, die in ver- spiegel-herdenking. De burgemeester deri'? q Om de menselijke gevoelig- band met het koninklijk bezoek aan Vlaardingen (waarover men elders in dit blad kan lezen) volgens het pro- organiseerde een en ander met hulp t,eid beter tot haar recht te doen ko van een „schnapps"-fabrikant en van men zaj de staf van de Japanse procu- George Bernhard Shaw, die tot doctor reur-generaal van 580 op 1200 man ge- gramma om acht minuten over half humoris causa is gepromoveerd. Ax- bracht worden. Als reden wordt opge- tien zou arriveren, kwam om half tien leen de combinatie (G. B. S. is geheel- geverij dat men er niet in is geslaagd aan. Het gevolg was dat. noch de onthouder) is al Uilenspiegeliaans. Ter de communistische leiders, die zich Schiedamse. noch de Vlaardinger mo- comp etering /an de feestvreugde „ondergronds" hebben begeven, op tt 4 1"L"~ wordt er nog bij vermeld, dat Tijl toen hij zo arm als een kerkrat stierf niettemin aan drie burgers van het stadje testamentair een kist met gou den munten naliet. De erfgenamen. sporen. En wij ons maar afvragen torpolitie, die voor het escorte zorg zouden dragen aanwezig was, ter- welke politieke overtuiging men moet wijl de officiële begroeting van de Prins door Vlaardings vroede vaderen ietwat geïmproviseerd op een sppor- b Verder kunnen wij nog mededelen wegovergang. waar beide auto's elkaar ontmoetten plaats vond. Onze baas hebben om met succes naar een plaats je in de meute te kunnen solliciteren. ie ij de opening van de kisten niets dat toen een pater Redemptorist in aan stenen aantroffen verdachten el- een kerk in een Brusselse voorstad de altijd graag, dat we wat vroeger kaar ervan zich het goud te hebben kanse] misbruikte om de leden van de °P ons werk komen, maar een Prins oegt.eigqnd en bleven tot hun dood Belgische regering en de leiders van vijanden Dat Tijls geest ondanks t de CVP op scherpe wijze aan te val- ei at hij 600 jaren geleden stierf ien over hun houding in de konings- De posities aan het Koreaanse front zijn op grond van de jongste Reuter- berichten als volgt: De Zuidelijke sector: Het offensief van Amerikaanse mariniers, waarbij 3 km werd opgerukt, werd tot staan ge bracht te Tsjoengamni door wegver sperringen der Noordelijken. Een een heid mariniers is op een heuveltop ge- isoleerd. Centrale front: In de sector van de Amerikaanse 24ste divisie aan de ri vier de Naktong bevinden zich twee Noordelijke „zakken", 48 km ten zuid oosten van Taegoe. De Noordelijken zouden zich ingegraven hebben. Het Noordelijke front: De Noorde lijken hebben een wig van 4 km ge dreven in de Zuidkoreaanse stellingen nabij Pian, 20 km achter de linie ge vormd door de Naktong. Koenwi en Oeisong niet gevallen. Op het algemeen hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger wordt het bericht van Radio Pjongjang, dat Koenwi en Oeisong zijn ingenomen, „louter propaganda" genoemd Vol gens de laatste berichten wijst niets m op, dat Noordkoreaanse troepen tot in de buurt van een dezer steden rijn doorgedrongen. De Canadese premier Louis St. Lau rent heeft verklaard, dat Canada een speciale brigade infanterie van 4 a 5000 man met de bijbehorende steun wapens zal recruteren voor het ge bruik in Korea. De brigade zou een speciale opleiding genieten. De sterkte der Franse strijdkrachten, zo wordt in de nota verklaard, ne- draagt thans voor leger, vloot en luchtmacht 659.000 man, waarvan er 150.000 zijn ingezet in Indo-China, „waar Frankrijk alleen en in het be lang van allen sedert jaren de verde diging (tegen het communisme. Red.) behartigt". Na de offers, die de Fransen, zo gaat de aan de regering der Ver. Staten gerichte nota verder, voor de gemeen schappelijke zaak reeds brengen, Kan de inspanning van het Franse volk geen voldoende vruchten opleveren zonder buitenlandse hulp aan wapens, grondstoffen uitrustingen en in zon derheid een belangrijke financiële bij stand. Deze inspanning dient dus m geallieerd verband te worden verricht. Daartoe dient een financieel systeem te worden uitgewerkt om de voor mi litaire uitgaven bestemde bedragen te centraliseren en zo goed mogelijk te beheren. Voorts wordt gezegd, dat het noodzakelijk is dat de Ver. Staten en Engeland een voldoend aantal divisies in Europa (en dan wordt in het bij zonder aan West Duitsland gedacht) op de been houden. Fregatten voor Frankrijk. Op ,12 Augustus zullen op de marine werf te Philadelphia twee Amerikaan se fregatten, elk metende 1240 ton, in het kader tot het verlenen van we derzijdse hulp aan de Franse vloot worden overgedragen. De Franse am bassadeur zal de schepen namens zijn land „in ontvangst nemen". Meer Amerikaanse troepen in West-Europa? Men was Maandag te Washington van mening dat de leiders der Ame rikaanse weermacht beraadslagen over plannen om het aantal Amerikaanse troepen in West-Europa te vergroten, overeenkomstig het voorstel in het Franse memorandum. tiet Amerikaanse korps mariniers heeft bekend gemaakt, dat alle 80.000 reserve-vrijwuugers zullen worden opgeroepen, waardoor de totale sterk te op 200006 man wordt gebracht. Voorts zullen nog reserve-eenheden van de luchtstrijdkrachten der mari niers worden opgeroepen. Ook de Amerikaanse kustwacht neeft een campagne ingezet, welke ten doel heeft lijsten aan te leggen van haar voormalige reservisten (ook vrouwe lijke). De bedoeling is dat de reser visten zich bereid verklaren actieve dienst te verrichten, zodra hun dit zou worden verzocht. Naar de correspondent te Hongkong van het Britse weekblad Observer meldt, is thans komen vast te staan, dat de Chinese communisten een leger van ten minste 15.000 man valscherm troepen in opleiding hebben. De corres pondent brengt dit in verband met het voornemen van de Chinese communis ten om Formosa in te nemen. Dit luchtlandingsleger, dat mogelijk voor een deel bestaat uit voormalige nationalistische bataljons valscherm troepen, zou in Mandsjoerije zijn opge leid. Onlangs zouden echter delen ervan naar het Zuiden zijn overgebarcht. nog steeds bekend is bleek in Frank fort waar in de nacht van Zaterdag op Zondag onbekenden aan de midden- mast vóór het gebouw van het Ameri kaanse Hoge Commissariaat de vlag van Europa (een witte E op groene grond) gehesen hebben. jjen minder prettig bericht komt van het Joodse wereldcongres welks voorzitter heeft verzocht de Joodse begraafplaatsen in Duisland onder in ternationaal toezicht te stellen daar het aantal schendingen steeds meer toeneemt. Dus zelfs na hun dood kun- Geen sprake van dat Spaak een spaak m Europa's Ra(a)d zou zijn kan dat, zoals nu bleek, eigenlijk niet doen O De zeepkisten-race-rage (zegt U dat eens vlug achter elkaar) duurt ook noa onverminderd voort Zaterdag komt Enschede aan de beurt Het ge val wordt georganiseerd door het das blad Tubantia. Er zullen 240 jongens uit Twente aan deelnemen en Lou Bandy zal de wedstrijd openen door als eerste met een zeepkist van de sue ciaal aangelegde baan te rijden O E>- ten slotte ons traditionele diorenbe richt: In Newry. dat in Noord Ierland ligt, heeft een vierjarigp koe. kenne lijk in de veronderstelling dat de kinderhiislas ook voor haar gezin gold een vijfüng ter wereld gebracht Eer ervan is een stiertje. Moeder, zoon er de vier dochters maken het goed. Tijdens een stormachtige bijeenkomst van afgevaardigden der Christelijke Volkspartij, waarop enkele der trouw ste aanhangers van Koning Leopold verklaarden tegen het vjetsontwerp op de overdracht van de koninklijke waar digheid aan Kroonprins Boudewijn te zullen stemmen, deelde de Belgische eerste minister Duvieusart mede dat de Koning een laatste boodschap tot zijn volk zal richten, waarin hij er bij zijn onderdanen op aan zal dringen zich eensgezind rondom zijn negentienjarige zoon en troonopvolger te scharen Na dat hij uitgesproken was, verliet Du vieusart met spoed de vergadering Hij begaf zich naar de Koning, om met hem te overleggen over een poging om een scheuring in de C.V;P te vermijden. Men is te Brussel van mening dat, in dien koning Leopold een beroep op zijn onderdanen van alle politieke schake ringen zou doen zich eensgezind rond om de troonopvolger te scharen, het gevaar van een scheuring in de C.V.P., als gevolg van een „contra revolutie voor Leopold", zou worder. afgewend. Het bovengenoemde wetsontwerp op de overdracht zal aan het einde van deze week door de Belgische volksver tegenwoordiging in behandeling worden genomen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1