De Acadei legt eet Stad en Omgeving Geestelijke Volksgezondheid in N.-Holland AGENDA Sir Het zegenrijke werk der Siichiing Het 'eerste jaar was moeilijk Heropening douaneloods te Alkmaar Marktkooplui houden jubileumwedstrijd De 40.000ste bezoeker Ontvluchte gevangenen spoedig gegrepen Bergen Egmond a.d. Hoef Warmenhui'zen Nieuwe avonturen van Pim, Pa m en Pom Egmond aan Zee Tafeltennis-tournooi Heer-Hugowaard Broek op Langedi'jk Akersloot Beemster Schoorl Een weekend vol attracties HEILOO M DINSDAG 8 AUGUSTUS 1960 Het verslag van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord- Holland over het dienstjaar 1949 be vat vele wetenswaardige bijzonder heden. De stichting ving Aaar taak op 1 Januari aan. Haar doel is de beharti ging der geestelijke volksgezondheid buiten de gestichten en haar pro gramma omvat de voor- en nazorg van geesteszieken, de oprichting en in standhouding van een medisch op voedkundig bureau voor kinderen, die moeilijkheden hebben in de ontwikke ling van hun persoonlijkheid of die gedragsproblemen tonen, de oprich ting en in standhouding van psycho technische bureaux voor school- en be roepskeuze en de nazorg voor leer lingen van het Buitengewoon L.O. en daarmede gelijk te stellen kinderen. De Algemene Raad der Stichting, welke voor de overgangsperiode be noemd werd, werd later vervangen door een college waarin vertegen woordigers zitten, welke aangewezen zijn door Ged. Staten, gemeenten, kruisverenigingen en vertegenwoordi gers van diverse organisaties. Er is contact gezocht en verkre gen met de commissie voor de gees telijke volksgezondheid in het Gooi en voor de Volksgezondheid „Zaan streek", in samenwerking waarmede men de diensten in de Zaanstreek hoopt uit te voeren. De Stichting werd als buitengewoon lid van de Nationale Federatie voor Geestelijke Volksgezondheid toegela ten. Door talrijke van waardering ge tuigende besprekingen konden diver se bezwaren overwonnen worden. Er waren moeilijkheden in het district Waterland, welke thans zijn overwon nen. Het bestuur verzocht dringend geen ongerechtvaardigde critiek te geven, maar een gezonde organisato rische opbouw van dit veelomvattend werk met belangstellend medeleven te leven te steunen. Vóór- en nazorg van geestes zieken. Deze dienst beoogt door het treffen van sociaal-geneeskundige maatrege len te bevorderen, drft de opneming van geesteszieken in psychiatrische in richtingen alleen geschiedt wanneer een andere''maatregel niet mogelijk ol wenselijk is. Zij zorgt er voor, dat de verpleging in de inrichting niet lan ger duurt dan noodzakelijk is en dat de weg voor de verpleegde nadien wordt geëffend, mede omdat een her opneming dan zoveel mogelijk kan worden vermeden. Alle maatregelen beogen uitsluitend het ideële belang der patiënten. Op de duur zal doel matige behandeling voor de publieke organen zeer belangrijke financiële ba ten kunnen afwerpen, maar dan moet er nog intensiever door alle daarvoor in aanmerking komende organen wor den samengewerkt. In vele gevallen werd te laat met de stichting contact gezocht t.b.v. patiënten, die op voor- en nazorg zijn aangewezen. Bevorderd wordt, dat voortaan geen patiënten in psychiatrische inrichtingen worden opgenomen dan na ingewonnen advies van de districts-psychiaters. De psy chiaters werden in 61 gevallen ge raadpleegd over opname. Er moesten daarvan 31 patiënten worden opgeno men. De opneming van 27 patiënten werd voorkomen en die van 3 patiën ten uitgesteld. De stichting is er in geslaagd met medewerking van verschillende werk gevers voor onderscheidene harer pa tiënten een plaats te krijgen in de maatschappij. Deze zaak zal binnen kort via de Kamers van Koophandel en van de werkgeversorganisaties af zonderlijk aan de orde worden ge steld. Het aantal patiënten neemt zo toe dat enkele sociale werksters reeds overbelast zijn en de indeling der dis tricten zal moeten worden herzien. Als medische leider van deze dienst treedt tijdelijk op de heer A. J. A. M. Wijffels, districtspsychiater. Er wer den 4509 controlebezoeken afgelegd, het aantal patiënten, dat de consulta- tiebureaux bezocht bedroeg 798 en 't aantal bezoekers op de spreekuren der sociale werksters 136. Medisch opvoedkundig bureau en consultatiebureau. Op 1 Januari van dit verslagjaar werd het M.O.B. opgenomen in de In de kringen van de handel wordt het als een ernstig gemis gevoeld, dat 4» Alkmaar, door het opheffen van de douaneloods tijdens de oorlog, geen gelegenheid meer bestaat goederen in- en uit te klaren. Door de Kamer van Koophandel worden thans pogingen aangewend deze douaneloods heropend te krijgen, waartoe de Kamer een en quête bij de im- en exporteurs hier ter stede heeft ingesteld, teneinde over de noodzakelijke gegevens omtrent de te verwachten in- en uitklaringen te kunnen beschikken. Belanghebbende zakenlieden, die een dergelijk enquête-formulier niet hebben ontvangen, wordt verzocht rich met het secretariaat der Kamer in ver binding te stellen, opdat een zo nauw keurig mogelijk inzicht in de behoefte wordt verkregen. Stichting voor Geestelijke Volksge zondheid in Noord-Holland, waardoor het werk van het M.O.B. kon uitge breid worden over de belangrijkste centra in Noord-Holland boven het IJ. Om het opvoedkundig en weten- schapelijk peil te handhaven en te verbeteren werd eerst het Alkmaarse Bureau geconsolideerd en uitgebreid om hieruit ook de z.g.n. buitenposten (Purmerend, Den Helder en Hoorn) zo verantwoord mogelijk op te zetten. In Januari kon de Psych. Soc. Dienst ge heel worden gereorganiseerd. Het verslag geeft een uitvoerig over zicht van de krachten, welke hierbij werkzaam waren. Het aantal aanmel dingen nam alleen in Alkmaar reeds met ruim 30 procent toe. Het aantal aanmeldingen in Den Helder bedroeg 37. De werkzaamheden in Hoorn vin gen in 1950 aan. In Alkmaar bleef men voor alle gevallen de M.O.B.-methodiek volgen. Op de buitenposten is het gangbare onderzoek eenvoudiger, al worden de moeilijke gevallen op de M.O.B.-methode onderzocht en be handeld. Den Helder is geleidelijk aan rijp geworden voor deze ontwikke ling. In Purmerend en Hoorn wordt een soortgelijke ontwikkeling nage streefd. Als de verhouding van con sultatie-gevallen en M.O.B.-gevallen 31 is, zal ook het Alkmaarse M.O. B een splitsing overwegen tussen con sultatief- en M.O.B -gedeelte. De con tacten met diverse instanties werden uitgebreid en verstevigd, in het bij zonder met de schoolartsen, met de rechtbank en met Pro Juventute. Een uitvoerig statistisch overzicht van de behandelde gevallen is in het verslag opgenomen. Over de oprichting van een psycho technisch bureau, dat onder leiding van Drs. P. E. Boeke op 1 Juni 1950 in werking is getreden, schreven wij reeds vroeger. Uit het raport van een commissie, welke in 1949 is ingesteld ter bestude ring van het vraagstuk van de nazorg over leerlingen van het B.L.O., is ge bleken, dat een 2500 a 3000 van deze kinderen onder de voortdurende con trole van de Stichting moeten worden gebracht, wat een enorm uitgebreide taak is. Deze kinderen mogen na het volgen van het B.L O.-onderwijs niet aan hun lot worden overgelaten. On der leiding van een inspecteur zal de gehele organisatie daarvan moeten worden opgebouwd. De propaganda Binnenkort wordt een folder samen gesteld, welke voor massa-versprei ding bestemd is en waarin aan de be volking binnen het gebied van de Stichting op populaire wijze doel en werkwijze zullen worden bekend ge maakt. Daarnaast zal in de districten waar zulks nog niet geschiedde, een voorlichtingsvergadering worden ge houden, zoals dat reeds te Alkmaar en te Hoorn geschiedde. Om de aangrijpend-ernstige gevolgen van haar inzinking is de geestelijke volksgezondheid wellicht van nog gro ter belang zo zegt de heer G. H. Hoytink in zijn uitvoerige beschou wing dan andere soorten van ge zondheidszorg. Zij staat op het hoge plan van te willen voorzien in een van de meest dringende noden. Dit moet voor ieder een aansporing zijn dit werk met kracht te steunen, wat mo gelijk is als men het ziet als een roe ping. Zo kan men komen tot het optrek ken van een hecht gebouw met een goed-toegerust apparaat ten dienste van de Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland. Iedere Alkmaarder, maar ook dui zenden van buiten de stad, kennen de Zaterdagse goederenmarkt op de Laat, waar in de tientallen kramen een bonte verzameling van goederen is uitgestald, bereikbaar voor iedere beurs. Volmaakt is een dergelijke markt alleen, wanneer daar ook de standwerkers zijn. Lange verhalen dis sen zij opom hHn artikel aan de man te brengen, met als slot: „9, 8, 7, 26 cent, vooruit geef 'n kwartje". Duizen den mensen trekt deze markt, die van zelfsprekend aan Alkmaar grote voor delen biedt. De Zaterdagmiddagmarkt bestaat al meer dan een kwart eeuw; zij dateert nmelijk van 1921. De tijdsomstandig heden waren er in 1946 niet naar om dit jubileum te vieren, doch nu zal het er toch van komen. Het uitgestelde jubileum zal Zaterdag a.s. herdacht worden met een etalage-wedstrijd voor de stille kramen en een con cours voor de standwerkers. Aan het gehele terrein wordt een feestelijk cachet gegeven. Van gemeentewege zijn geldprijzen ter beschikking ge steld en de jury wordt gevormd door een aantal raadsleden. Om de actie te doen slagen, is het nodig dat er van de zijde van het pu bliek belangstelling wordt getoond Gaat Zaterdag eens kijken naar de speciaal geëtaleerde kramen en luis tert eens naar de standwerkers, die op die dag van drie tot zes uur hun uiter ste best zullen doen om een der uit geloofde prijzen te bemachtigen. Wel licht kunt ge dan op de markt ook nog uw voordeel doen. De Laat-winke- liers zullen zeker hun instemming met de actie betuigen door het uitsteken van de vlag. Het zal Zaterdagmiddag feest zijn op de Laat. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De man die mij gegeven werd (14 jaar); Victoria Theater", 8 uur: Words and Music (18 jaar). Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 1012 uur. Kaasmarktspel 3.30 uur. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De man die mij gegeven werd (14 jaar); Victoria Theater 2.30 en 8 uur: Words and Muïic (18 jaar). Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 1012 uur. Kaasmarktspel 3 30 en 9.30 uur. De tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" heeft gisteravond de veer tigduizendste bezoeker geboekt. Mevr. J. P. van Wees uit Haarlem Werd de gelukkige eigenares van het twee-pits gastoestel, dat de firma Heuseveldt voor deze bijzondere gelegenheid be schikbaar gesteld had. Gistermiddag om kwart over vijf zagen twee gedetineerden kans te ontsnappen uit de Strafgevangenis al hier. Twee rechercheurs begonnen di rect met het onderzoek naar de bei de voortvluchtigen. Geleid door hun zesde zintuig begaven de beide poli tiemannen zich per auto naar het sta tion te Heiloo, waar zij spoedig suc ces hadden. Na korte tijd kwamen er twee in blauwgrijze overalls geklede mannen aanlopen, die volkomen ver rast werden door de aanwezigheid van de rechercheurs. Een half uur na de ontvluchting wa ren de twee gevangenen weer binnen de muren van de Strafgevangenis. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Algemene Neder landse Zuivelbond (F.N.Z.), dat op 20 September in de Houtrusthallen te Den Haag zal worden gevierd, is de oud-voorzitter der vereniging de heer H. K. Koster uit Wierin- gerwaard benoemd tot ere-lid. Motor reed tegen een boom Gisteravond omstreeks tien uur ver loor een motorrijder uit Amsterdam, die over de Geestersingel in de rich ting van het Gerechtsgebouw reed, ter hoogte van de Bergerbrug de macht over zijn stuur. Hij reed het fietspad op en kwam tegen een daar naast staande boom terecht. De motorrijder en zijn echtgenote, die op de duo zat, kwamen te vallen en bleven versuft liggen. Dr. A. L. Gramsbergen ver leende eerste hulp, waarna de slacht offers naar het Bureau van Politie werden overgebracht. De bestuurder bleek er met enkele schaafwonden aan het hoofd te zijn afgekomen. Zijn vrouw, die schaaf- en snijwonden aan het hoofd had en die enkele tanden verloren had, werd later voor onder zoek naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. Vandaar is zij in de loop van de avond naar haar woning in Amsterdam vervoerd. De motor werd ernstig beschadigd. Hun, dfe van dit ongeval getuige wa ren, wordt verzocht zich aan het Po litiebureau te willen melden. De slachtveemarkt De koeien werden gistermorgen be trekkelijk laat aangevoerd. Toch wa« de handel stug en duur. De hoogste notering was f 2.90 per kg. Er was een veel te geringe aanvoer van nuchtere kalveren. De vraag overtrof het aanbod verre. Vandaar de hoge prijzen. Voor de worst kunnen de slagers tegenwoordig goedkoper varkens-, dan kalfsvlees gebruiken. Er was een vlugge handel in scha pen. Gemiddeld ligt de prijs op f 1. per pond geslacht. De aanvoer van varkens was groot. Bij de aanvang der markt ging de verkoop stug, doch al spoedig ont wikkelde deze zich tot vlug, maar prijshoudend. De lichte varkens deden van f 1.78f 1.80 en de zwaardere van f 1.80—f 1.85 per kg. Opbrengst collecte De gehouden inzameling ten behoeve van de Blindeninrichtingen „Barti- meüs" te Zeist, Werkinrichting te Am sterdam, „Sonneheerdt" te Ermelo en het Blindentehuis te Wolfheze heeft netto opgebracht f 776,51. VOORWIEL GEBROKEN. Van een vrachtauto die gistermiddag over de Koorstraat reed, brak plotse ling het voorwiel bij de as af. Doordat de wagen met geringe snelheid reed, bleef de schade zeer beperkt. De auto is later door een kraanwagen wegge sleept. GESLAAGD. De heer Tj. Leungen alhier slaagde te Amsterdam voor het examen Engels L. O Voor het te Amsterdam gehouden examen acte Engels L.O. slaagde onze stadgenote mej. J. M. Groot. EEN ZILVEREN JUBILEUM De heer T. W. P. Jansen, adjunct commies bij de N.S. te Alkmaar, viert op 31 Augustus zijn 25-jarig jubileum. Tafeltennistournooi De Berger tafeltennisvereniging orga niseert Zondag 3 September een tour- nooi voor NTTB- en niet-NTTB-leden. in café-restaurant „Duinvermaak", een unieke gelegenheid voor een dergelijk tournooi. Daar zullen deelnemers en deelneemsters elkaar treffen. Boven dien zullen enkele topspelers een de monstratie geven, zodat het voor de Bergenaren een uitstekende gelegen heid wordt met deze levendige sport kennis te maken. Afloop aanbesteding Door Burgemeester en Wethouders van Bergen werd Maandagmorgen ten Raadhuize in het openbaar aanbe steed de verbouwing van enige af delingen in het bestaande raadhuis. Ingekomen waren 8 inschrijvingen, waarvan één ongeldig werd verklaard. H. L. Marquering f 4750; Fa. N. Bijl f 4745; 3 Fa. J. Rampen f 4654; Fa Gebr. Kops f 4585; Fa. de Hoen en Reek f 4245; C. Noort f 4130; J. Hou- tenbos f 3850. De begroting was f 4360 De gunning werd aangehouden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Simon P., z. van G. Nanne en A. A. Kramer. Johannes P. M., z. van N. Hoebe en A. H. M. Nieuwhof. Johannes W„ z, van J. Bak en J. de Vet. Frederik H., z. van F. Nout en J. Vincent. Ondertrouwd: Herman C. Stockmann (won. te Sneek) en Wilhelmina M. Noort. DIRECTEUR PTT Aangewezen is als directeur van de PTT te Doorn de heer P. J. Pessenier te Bergen. „Herwonnen Levenskracht" De donateursactie 1950 van „Herwon nen Levenskracht" is beëindigd en kon voor de kas van déze vereniging worden afgesloten met een post van 212.Een prachtig resultaat. Met recht geldt hier het spreekwoord: vele kleintjes maken een grote. Maar groot moet de opbrengst zijn, want vele pa- tienten wachten op gelegenheid tot herstel. GESLAAGD De heer G. P. Portegies slaagde voor het in Haarlem afgenomen exa men Hoofdacte B. De heer J. J. F. Regtfoort slaagde voor het in Haarlem afgenomen exa men Hoofdacte B. 42. Pim, Pam en Pom hebben goed werk verricht de eerste nacht. Ze hebben de rover wel niet te pakken gekregen, maar ze hebben hem toch verjaagd en hem een paar gevoe lige beten gegeven Bij het ochtend krieken, de zon is nauwelijks op, is de haan al weer present en bedankt hen vriendelijk. „Ik vind dat jullie reuze je best hebben gedaan", zegt hij, ter wijl hij hen hartelijk de poot schudt. „Vannacht heb ik voor het eerst weer eens rustig geslapen. Zo, nu neem ik de wacht weer over Overdag durft die brutale rover toch niet te komen. Tot vanavond beste jongens, ik hoop, dat jullie weer op tijd present zijn!" Pim, Pam en Pom beloven het en rennen zo snel mogelijk naar hun huis toe. waar ze gauw in hun mandje kruipen. Het is nog heel vroeg in de ochtend en ze kunnen nog fijn een paar uur tjes slapen, voordat Moeder hen roept. Glimlachend gooit Pom zijn bal naar buiten en dan kruipen ze onder de wol. De Egmondse Tafeltennisclub 2119 uit Egmond aan den Hoef, organiseer de 3, 4 en 5 Augustus een tournooi in de Vergulde Valk, dat buitengewoon geslaagd is. Dank zij het slechte weer was dit tournooi een prettige afwisseling voor de badgasten, die dan ook in groten ge tale aan het tournooi meededen, ter wijl elke avond een talrijk publiek aan wezig was. Er werd met veel enthousi asme gestreden en vooral de finales, die Zaterdagavond werden gespeeld, waren meest buitengewoon spannend. Tot besluit van het tournooi speel den Cor du Buy, meervoudig kampioen van Nederland 1949 en Wim Stoop een demonstratie-partij, die het publiek in ademloze spanning volgde. Een daverend applaus bewees telkenmale, hoe het pu bliek met deze strijd meeleefde. Na een 20 achterstand, wist Wim Stoop tot 22 op te halen. In de beslissende partij werd hij ten slotte echter met 2313 geslagen. Deze avonden en vooral de demonstra tie tot slot, waren een prachtige pro paganda voor de tafeltennissport. De uitslagen waren: heren-enkel spel: 1. W. Arts, die een fraaie beker ontving, beschikbar gesteld door het gemeentebestuur van Egmond aan Zee; 2e prijs A. Houtkooper (médaille); 3e prijs J. Lambriks (tafeltennisbat). Hoe wel geen 4e prijs beschikbaar gesteld was, stelde het bestuur voor de jongste deelnemer, de 13-jarige J. Benner, die als 4e eindigde, alsnog een dasklem met de van Speyktoren beschikbaar, als troostprijs. Dames-enkelspel: le prijs mej. M. Pie (beker van V.V.V.); 2e prijs mej. L. Henke (médaille middenstansver.)3e prijs mej. N. Krab (tafeltennisbat). Verliezersronde: dames-enkelspel: 1. mej. M. Seeder (taart), 2e prijs mej. M. Ofman (herinneringstegel): herenenkel spel: 1. H. Asberg (taart), 2e prijs F. de Grunt (tegel). De voorzitter, de heer B. Denneboom, reikte na afloop der wedstrijden de prijzen met enige toepasselijke woorden uit en hiermede werd dit tournooi, dat voor de organisatoren een groot suc ces werd, beëindigd. Het gemeentebestuur en het bestuur van V.V.V. gaven op de laatste avond, door hun aanwezigheid, blijk van hun belangstelling. De grote dag Zaterdag, 12 Augustus a.s. wordt voor Egmond aan Zee de grote dag, het hoogtepunt van het badseizoen. De fan fare Eensgezindheid uit Egmondbinnen geeft dan een concert, terwijl 's avonds op de Boulevard wielerwedstrijden wor den gehouden. Na afloop daarvan wordt op het strand een vuurwerk afgestoken, dat schitterender zal zijn dan ooit te voren. SCHAAKAVOND TEGEN BADGASTEN. Morgenavond organiseert de schaak vereniging „De Egmonden" een tweede schaakavond tegen de badgasten. Iede re deelnemende gast ontvangt een oorkonde als aandenken aan deze ge zellige Egmondse avond. Door het verkrijgew' van deze oorkonde wordt men tevens voor het leven „Ereridder van de schaakclub". Kortebaandraverij Zondagmiddag werd onder zeer gun stige weersomstandigheden op het ter rein van de heer N. Oudeman een kortebaan draverij gehouden voor boe renpaarden. De wedstrijden waren ge organiseerd door harddraverijcommissie te Heerhugowaard-Noord en we mogen wel zeggen dat de organisatie tot >n de puntjes was verzorgd. Alles had een zeer vlot verloop en de ritten werden in een snel op elkaar volgend tempo verreden. De animo van de rijders viel nogal mee. Negentien paarden waren inge schreven waarvan er 17 op de baan verschenen. Bekende dravers hebben wij er niet ontmoet. Er waren echter verschillende ritten die goed werden gelopen. De draverij werd onder de man gehouden, en dit was voor het talrijk opgekomen publiek wel enigs zins een teleurstelling, omdat deze middag spannende en mooie ritten zeldzaam voorkwamen. De uitslag was als volgt: nr. 1 Gebr. Zuurbier, nr. 2 van Saase, nr. 3 Klau wer en nr. 4 het paard van de heer Jn. van Stralen. Door de commissie waren 4 prijzen beschikbaar gesteld, variërende tussen 50 gulden en 10 gulden. Wij willen de commissie adviseren om, indien de financiële toestand dit toelaat, een volgende keer wederom een echte harddraverij te houden. Dit zal de toeschouwers meer interesseren en vanzelfsprekend zal dan de finan ciële kant ook beter worden. SCHOOLHOOFD BENOEMD. De heer F, Snoek te Sint Nicolaasga is benoemd tot hoofd van de Christe lijke Lagere Tuinbouwschool te Broek op Langendijk. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer C. Ne- derveen, slaagde te Amsterdam voor het diploma Vakbekwaamheid in het schildersbedrijf. BURGERLIJKE STAND Geboren: Martha M. J., d. van T. T. Roelofszen en C. M. van Velzen. Robert W., z'. van K. A. J. de Vries en M. Steib. Kees, z. van J Wals en M. Rus. Ondertrouwd: Ariën Kuiper en Anna C. E. de Boer. Reijnerus N. J. Velzeboer en Anna A. C. Poel. Overleden: Hendrik Gelder, 78 jaar. Met de 22ste etappe van Dy°n naar Parijs is Maandag de Ronde van Frankrijk beëindigd. De Zwitser Kübler bezet de eerste plaats in het eindklassement. Onze landge noot de Ruyter heeft de Ronde van Frankrijk geheel uitgereden. Hij bezette in het eindklassement de 27ste plaats. Een tevreden de Ruyter met bloemen na het be ëindigen van de Tour de France. De VW Noord-Kennemerland orga niseerde dit weekend o.m. een kinder strandfeest te Schoorl aan Zee. Dt jongste onder de Noordzeebadplaatsei volgde daarmee het voorbeeld van haa I oudere zusters. De heer W. Sevenhuy- zen, bestuurslid van de VVV sprak in zijn openingswoord de hoop uit, dat dit' bescheiden begin in de toekomst zou groeien tot iets groots. Twee honderd jongens en meisjes, per auto vervoerd naar het mooie strand langs de prach tige nieuwe weg dwars door het aan natuurschoon zo rijke duingebied, na men aan de verschillende wedstrijden deel ten aanschouwen van een' grote menigte belangstellenden. De prijzen vielen ten deel aan de volgende geluk kigen: Zaklopen, voor meisjes van 7—9 jaar: A. Jongejans, H. de Vries, G, Bonte, D. Sevenhuyzen. Was ophan gen voor meisjes van 1012 jaar: N. Smit, M. Derens, D. Everhart, M. Siek- man. Balkenlopen, voor meisjei van 1314 jaar: J. Winder, M. Deli, E Visser. Zaklopen voor jongens van 79 jaar: D. Brugink, W. Wynand, S, Spaander, A. v. d. Haagen, Udo de Haas. Hardlopen met hindernissen voor jongens van 1012 jaar: F. IJzer draad, J. v. Teulingen, K. Obdam, F. Pasma, B. Teulings. Balkruien ,voo? jongens van 1314 jaar: J. Pastoor, J. Kemkers, H. Wesdorp, W. Bredewout, K. Koel. 's Avonds kon Schoorl genieten van de vrolijke Klanken van het fanfare corps Koedijk, dat een muzikale rond gang door het dorp maakte, wat ook door de tijdelijke inwoners zeer op priji werd gesteld. Alvorens naar hun haard steden terug te keren lieten de Koe dijkers de danslustigen nog eens lustig rond draaien in de daarvoor door Nic. Schuyt welwillend ter beschikking ge stelde zaal. De heer Blankenstijn zei het corps dank voor zijn medewerking. Met een gevoel van weemoed herinnerde hij aan de vroegere medewerking van Schoorl's fanfarecorps. Hij betreurde het ter ziele gaan van „De Vriend schap" en sprak de hoop uit dat het spoedig weer zou herrijzen. Het elck- wat-wils-programma" voor dit week-end bracht verder nog een voetbalwedstrijd voor dames ten bate van de Burge meester Peeck-Stichting en een etalage wedstrijd waarvoor de winkeliers fraaie prijzen hadden uitgeloofd. GESLAAGD Voor het in Haarlem afgenome: examen Hoofdacte A is de heer B. v, 11 d. Poll uit Heiloo geslaagd. Wat onze voorouders schreven: In de Alkmaarse Courant van 5 Augustus 1850 vinden wij de vol gende mededeling: Te Londen heeft men onlangs een nieuwen zeer bijzondere wijze uitgedacht om Engeland op een goedkoope wijze van doodkisten te voorzien. Londen trekt zoals be kend is, een groot gedeelte van het benoodigde fruit, gevogelte, eijers en andere mondbehoeften van het vaste land, uit Holland, uit Belgie en uit Frankrijk. Sedert eenigen tijd hebben de inkoopers te Lon den bij hunne bestellingen het beding gevoegd, dat het bestelde hun moet worden toegezonden in kisten van een gelijkvormig opge geven model, van bepaalde lengte, breedte en hoogte. Zijn nu deze kisten van de daarin overgezon- dene eetwaren geledigd, dan worden zij met zwarte verf óverstreken en voor doodkisten verkocht tot een veel matiger prijs dan waarvoor men dezelve bij een kistenmaker te Londen op bestelling erlangen kan. En zo krijgen de kisten tot verzending van levensmiddelen ge bezigd te Londen de bestemming van Sarkoophage. De berekenende handels-speculatie maakt toch al les aan zich cijnsbaar. (Van onze Haagse redacte UET VREDESPALEIS behoort Panorama Mesdag en de Gi poort (o, wonderlijke toeristisc binatie!) tot de vaste progran ten van schier alle binnen, en Iandse bezoekers onzer Resid deze vacantietjjd bezoeken tiei den landgenoten en vreemdelii Interessante bezienswaardighed ke men eens in zijn leven gezi hebben. Het heeft er alle schijn van, i in de jaren, dat de wereld op i kaan schijnt te dansen, de dra vrede bü de mensheid zo grool zij als het ware intuïtief haar e richt naar en opgaat tot de ten vredes, welke door de toenmali, gezindheid der volkeren in D( Is opgericht. Te weinig bezoeke wel, die door de zalen van het paleis dolen en zich vergaper wijdsheid, de pracht en praai mede dit instituut werd geb' ingericht, bezichtigen de fraai legde tuinen en slechts luttelen aandacht aan. een gebouw, dat van het Paleis in de tuin vei en waar de Academie voor tionaal Recht haar zetel heeft. En toch wordt hier onder deskundige leiding gepoogd bij de volkeren ingang te doei door het recht te laten zegevi om het anders uit te drukken, vervolmaking der studie van h nationale recht de wereldvred' nen. JN DEZE zomerse dagen w f cursussen gehouden voor studenten uit 43 landen en hi secretaris van de Raad van Bel majoor b.d. J. B. de Jongh, d met de voorbereiding als de c leiding belast is. Men schatte z gering, want de Academie, di dit jaar voor het eerst subsidii Carnegiefonds moest misser deze Amerikaanse organisati andere instellingen moest cont heeft een uitgebreide doelsti wil het centrum wezen van de zette studieën in international en publiek recht met aanverv tenschappen. Ze wil ook ver; lijken een diepgaand en onpar derzoek van alle problemen trekking hebben op de inter juridische verhoudingen. Zeg niet, dat zulks allema theorie enacademisch is. de thans actuele kwestie van niet uitlevering van Weste: Singapore naar Indonesië of I niet zuivere praktijk? Is ooi ons land beroerende probleem 13-jarige meisje Bertha Hert door haar opvoedster Anima huwelijkt is aan een 22-jarige medaanse leraar, teneinde ha voering naar haar ouders in I Zoom te beletten, van grote j betekenis? Het raakt i Het internationale privaatre dus evenals het nationale Oi standigheden ons allen en het niet onverschillig zijn, of dit verkort gehandhaafd wordt, het in het verkeer der volken het internationaal publiek geval, waarbij oorlog en vre geding zijn, dus de onderga geluk der ganse mensheid. Tweemaal, aldus heeft dezer eminente advocaat-generaal Amerikaanse Hoge Raad dr. PI man in de aula van de Acade roepen, zijn de leergangen een wereldoorlog onderbrokei thans wederom worden di waarop de academie gebaseel dreigd. Wij in Amerika, zo hij, geloven, dat de regel; recht zullen triomferen over wereld. Met onze geest en on wij bij deze instelling. Wé geen vrijheid bestaanbaar zi of recht. En hij liet ten slotte dat men in Amerika thans fondsen bijeen te brenger van de gelden, welke de thans van het Carnegiefonds ven.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2