Vormini Ouders van Bertha Hertogh hebben nog niet alle hoop verloren Engeland wachi op Elisabeths baby BRANDERIGE HUID GÉBRAB.CNE WEK DE GAL IN UW LEVER OP Waarom Stenders pupillen niet in Wenen aan de start komen Veiligheidsr debat tot SCHADUW OVER-BErGEN OP ZOOM In Singapore werd een vreemd spel gespeeld mei hei leven van een Nederlands kind Vier juristen namen de kwestie in studie Dokier moesi zich zelf opereren De Koreaanse haven Poesan: een tv/eede Gibraltar |iiii!iiiiiiiiiifliiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiinnniiiiniiHoinniininiiiiH Door Rona Churchill I Conflict mei de Technische Commissie Het Radioprogramma HET CHINESE BEELDJE VURIGE Britse tegenh Critiek op prestati het ministercor Malik voeri obstructie DINSDAG 8 AUGUSTUS 1Ö50 r (Van onze speciale verslaggever), BERGEN OP ZOOM, AUGUSTUS. £EN JOCHIE VAN DRIE TURVEN HOOG zit parmantig met zijn verfom faaide broekje op de keien van het Emmaplein te Bergen op Zoom. Rondom het ventje wemelt het van jongens en meisjes, die uitgelaten him vacantie vie ren, zoals dat thans overal in deze kinderrijke stad gebeurt. Hier behoorde nu ook een donkerharig meisje met haar kornuitjes te ballen. Maar de 13-jarige Bertha Hertogh is ver van dit typisch Nederlandse pleintje, ver van. haar zusjes en broertjes, ver van haar moeder, die in een van die nieuwe woningen met een strak gezicht uit het venster naar het kindergekrloel kijkt. De slanke hand van deze kleine Indonesische vrouw speelt nerveus met een paar kranten, die In vette koppen de wereld kond doen: „Bertha Hèrtogh is getrouwd met een ïl-jarige Maleise onderwijzer" en „Moeder zegt, dat zij haar dochtertje nooit meer zal terugzien". Een eenvoudig burgerlijk interieur van een middenstandswoning, zoals die overal in het land thans in fantasieloze bakstenen blokken worden gezet. Plooi- gordjjnen voor de ramen en op een kastje foto's van meisjes en jongens met fon kelende gitzwarte ogen, een brede glimlach om de lippen. Tevergeefs zoekt men naar een afbeelding van de schattige dreumes, die Bertha vroeger geweest moet zijn. Er is er geen. Maar wel een krant met de foto, die men in dit huis niet meer kan zien de door de Maleise vrouw Aminah aan de ouders ontrukte Bertha, een tenger ding van 13 jaar en nog een echt kind, naast de man, uie haar „trouwde". Welfare Department en hoe ten slotte zij aan haar ouders teruggegeven moest worden. „Op 21 Mei zou zij Singapore verlaten. Voordat dit echter mogelijk was, móesten de advocaten van beide partijen een Order of Court onderte kenen", aldus de heer Houtman, die verder vertelde, dat de raadsman van Aminah zich vijf dagen schuil hield, waardoor het vertrek niet kon door gaan. Volgens zijn informaties heeft de Moslim geld bijeengebracht o.n een andere advocaat te kunnen bekostigen en deze tekende appel aan tegen het vonnis. De beslissing van het Hof van Appèl luidde: „Bertha mag bij haar Maleise pleegmoeder blijven". „Mag blijven".... Betekende dit, dat zij ook zou mogen gaan?, vragen de ouders zich af. Heeft Aminah gevreesd het meisje toch te zullen verliezen en is daarom in allerijl het Mohammedaanse huwelijk voltrokken? Onder druk? Er zijn zovele vragen op te werpen. Heeft Bertha inderdaad vrijwillig de PN DAAR zit dan die moeder, rustig, vermoeid. De smart over het lot van haar dochtertje is diep in het ge laat gegrifd. In de tuin is het jongste zoontje bedrijvig in de weer, in de keu ken zijn twee bakvisjes, beiden het •venbeeld van haar moeder, stilletjes met een of ander werkje bezig. Hoi is niet waar, dat het gezin Her togh geen hoop meer heeft op veran dering van het tij, .maar het bericht van het huwelijk is' een nieuwe slag die nauwelijks te dragen is. Zij zien de echtverbintenis als een zet van Aminah om het kind in ieder geval in Singa pore te kunnen houden. Vader Hertogh, oud KNIL-militair •n thans werkzaam in de levensmidde lenmagazijnen van het Bergense garni zoen, houdt zich goed, maar kan de felle verontwaardiging over het on recht, dat hem en de zijnen werd aan gedaan, toch niet steeds beteugelen. Hij maakt het zichzelf bovendien nog moei lijker, doordat hij maar steeds met het idee rondloopt, dat men zijn Bertha zal vergiftigen. „Huwelijk onwettig" Terwijl hij normaal zijn dagtaak ver vult, zit zijn vrouw thuis en weert zo veel mogelijk ieder bezoek. De emo ties van de laatste maanden hebben haar zenuwgestel zeer veel geweld aan gedaan en het vergt te veel van haar om steeds weer opnieuw hetzelfde ver haal te moeten vertellen en haar eigen woorden als dolksteken te ondergaan. Als wij haar toch een ogenblik te spreken krijgen, blijkt echter niets van de bewering als zou zij alle hoop p een weerzien met haar dochtertje heb ben opgegeven. „Dat zogenaamde hu welijk is niet volledig", zegt zij, „een meisje moet 14 jaar zijn, wil zij vol gens de Mohammedaanse wet kunnen trouwen. En dan: Bertha is geen Mo hammedaanse. Er wordt nu gezegd, dat zij al in 1942 tot de Islam is bekeerd, maar dat is een leugen, want toen was zij nog bij mij. Bertha is Rooms-katho- liek en haar huwelijk is dan ook niet wéttig. Wij hebben bovendien geen toestemming gegeven. Mijn man en ik zullen er nooit in berusten". Zij maakt een wanhopig gebaar. „Wat moet i' verder nog zeggen. Wij moeten afwachten, Afwachten en ho pen". Haar blik glijdt weer naar bui ten, waar in het grasveld midden op het pleintje de kinderen kopje duike len. „Vooral hopen", zegt zij nog eens. Vele brieven De vertrouwensman van de familie Hertogh is de heer F. J. B. Houtman, met een druk beklante manufacturen zaak in de Fortuinstraat, in het hartje van de stad. Wij troffen hem in een alcoof achter de winkel. Een Jeugdig uitziende man met een diepe stem, die het drama van de kleine Ber tha in herinnering roept, terwijl zijn bewegelijke vingers knoopjes met kunstzijde garneren. Op de rand van de tafel ligt een stapeltje brieven, alle geadresseerd aan de familie Hertogh. Brieven met geld, brieven, waarin in nige deelneming wordt betuigd en steun beloofd, brieven ook van min derwaardige lieden, die zich Joost mag weten waarom niet ontzien anoniem allerlei beledigingen en grie vende uitdrukkingen te gebruiken De heer Houtman strijkt met de hand over zijn grote kuif en vertelt hoe Aminah -Bertha destijds op Oost- Java leerde kennen erop aandrong, dat de ouders een van hun peuters eens enkele dagen bij haar zouden laten lo geren. Steeds werd dit geweigerd, maar toen het zesde kind was geboren, de heer Hertogh inmiddels door de Ja panners was geïnterneerd en zijn vrouw drukte nanwelijks meer aankon, werd Bertha voor enige dagen bij Aminah uitbesteed. Puur toeval, het had ook Corrie of Wiesje kunnen zijn. Sedert die dag heeft mevrouw Hertogh haar dochter niet weergc-'en; zij werd zeer vroegtijdig geïnterneerd de heer Houtman veronderstelt, dat Aminah, die tolk was bij de Japanners, daarin de hand heeft gehad en de inheem se verzorgster heeft ondanks haar be lofte het kind niet naar het kamp ge bracht. De manufacturer, die het grootste deel van zijn tijd aan de zaak-Bertha wijdt, roept dan in herinnering hoe na de oorlog Aminah en het meisje in Singapore werden ontdekt, hoe consul- generaal Winkelman er in slaagde het tweetal van elkaar te scheiden door Bertha onder te brengen in het Social Dat branden en schrijnen van Uw huid kunt gij afdoende bestrijden met het ontsmettende huidgenees middel met „dieptewerking" HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN verklaringen afgelegd, dat zij met rust wénst te worden gelaten en dat zij ge lukkig is met haar bruidegom? Was dit zonderlinge huwelijk al lang in de pen en zal het nog wel ooit ontbonden kunnen worden? Bovenal, hoe is het mogelijk, dat Bertha de vorige maand aan de con sul-generaal heeft verklaard heel ge lukkig te zijn met een brief van haar zusjes en broertjes en spoedig te zul len terugschrijven, terwijl zij weinige dagen later aan haar familie vraagt om haar met rust te laten? Hoe is het te verklaren, dat, zoals volgens de heer Houtman de consul-generaal heeft mee gedeeld, de toegevoegde Britse advo caat volkomen waardeloze opmerkin gen heeft geplaatst? Is het tevens juist, dat de leiding van het Social Welfare Department, waaraan Bertha werd toe vertrouwd, sterk anti-Europees is ge oriënteerd? Welke rol heeft de Moslim gespeeld? Dit alles dient grondig te worden uitgezocht, waarbij de Engelse regering daadwerkelijke steun moet verlenen. y Inmiddels stroomt geld binnen van goedwillende mensen uit alle delen van het land, die door onjuiste persberich ten in de veronderstelling verkeren, dat eenactie-comité zou zijn gevormd om geld in. te zamelen /oor een reis van de heer Hertogh naar Singapore. Niet naar Singapore Het is niet te verwachten, dat .deze reis doorgang zal vinden. Bertha's va der zou zelf graag gaan maar, zo zegt de heer Houtman, „hij zou er niets mee bereiken. Het is veel beter, wan neer een uitermate scherpzinnig advo caat, die deze uitermate lastige materie beheerst, naar Singapore reist om te trachten het huwelijk ongeldig te la ten verklaren. Zou dit lukken en ik heb er een zwaar hoofd in dan zou den de molens opnieuw gaan malen en zou alsnog in beroep moeten worden gegaan tegen het besluit van het Ge rechtshof. Momenteel bestuderen vier juristen in opdracht van het ministerie van Buitenlandse Zaken samen de kwestie. Hoe de stemming in Bergen op Zoom is, laat zich denken. Met name de buurtgenoten van de familie Hertogh voelen diep mee met het ongelukki a gezin achter de saaie gevel aan het Emmaplein. In de vooravond, als de moegespeelde kinderen onder de wol zijn gestopt, staan zij aan hun deuren en worden het niet beu het geval on der elkaar te bespreken en steeds hoort men dan weer diezelfde opmer king: „Dat er in deze tijd zulk onrecht ongestraft kan blijven".... Enige tijd geleden is gemeld dat een jonge dokter, die zich be vindt bij een Australische expedi tie in het Zuidpoolgebied, op een eiland, dat vierduizend kilometer uit de Australische kust is gele gen, eventueel zichzelf wegens een blindedarmontsteking zou moeten opereren, waarbij hij via de radio instructies zou on-vangen. Inmiddels was de Australische kruiser „Australia" zo spoedig mo gelijk naar dit eiland Heard geva ren, met 'n „reddingbrigade" aan boord die de operatie zou kunnen uitvoeren. Hevige sneeuwstormen hebben tot nu toe het aan wal gaan van de „reddingbrigade" belet. Door de „Australia" die zich thans in de buurt van het eiland bevindt is evenwel medege deeld dat de toestand van de zie ke dokter vooruit gaat. Brand op Noorse torpedo- booïjager Gistermiddag brak brand uit aan boord van de Noorse tórpedobootjager „Arendal", die ter gelegenheid van de tentoonstelling „Rotterdam-Ahoy" aan' de Parkkade gemeerd ligt. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, wist na een kwartier het vuur met schuim- blusapparaten te bedwingen. In de ma chinekamer was olie gemorst, die door onbekende oorzaak in brand was ge raakt. De brandweer, die het gevaar van een explosie niet onmogelijk achtte, liet direct de Parkkade ontruimen. -P DE OORLOG in Korëa is langzamer hand ingekrompen tot de strijd om Poesan, de enige bereikbare haven, die de Amerikanen tot hun beschik king hebben. Troepen stromen er iedere" dag binnen en trekken het land in om de Noordelijken tegen te hou den, die naar deze vitale basis opruk ken. Wat is dit eigeplijk voor een ha ven, dit onbekende aan de vergetel heid ontrukte Poesan, dat nu in de nieuwsberichten voorkomt? Alle grote over zee gezonden voor raden komen daar aan, zodat het mo menteel weer eenzelfde doel dient als in de jRussisch-Japanse oorlog van 1904. Sinds die tijd hebben maar wei nig mensen buiten Oost-Azië van Poe san gehoord, ook al heeft de stad een half millioen inwoners. De plaats is schilderachtig gelegen óp de zuidoos telijke punt van het Koreaanse schier eiland. Meer dan de helft ervan ligt r\E NIEUWE koninklijke spruit, die aan het eind van de volgende week in Engeland verwacht wordt, zal de eerste baby zijn, die ooit in Clarence House ter wereld kwam. De kleine Charles werd in Buckingham Palace geboren. Maar hoewel de omgeving nieuw is, zal prinses Elizabeth omringd zijn door dezelfde gezichten, die haar zo vertrouwd werden bij de geboorte van haar eersteling. Als zij zich houdt aan de traditie, die zij volgde bij de geboorte van prins Charles, zal haar nieuwe baby geboren worden in haar eigen, in de stijl van koningin Anne ingerichte, slaapkamer. Daar zal de vrouwen-specialist van het koninklijk gezin, Sir William Gilliatt, worden ge assisteerd door de hofarts, sir John Weir. Zuster Helen Rowe, vroeger vroed vrouw in het King's College Hospitaal, zal hulp verlenen, zoals zij ook deed bij de geboorte van prins Charles; zij zal de nieuwe koninklijke wereldbur ger gedurende de eerste weken verple gen. De hertog van Edinburg heeft zijn vrienden 'verteld, dat hij hoopt dat het een meisje zal zijn. De reden? Zijn zus ters waren zó veel ouder dan hij, dat 70WEL ex-koningin Mary als prinses Mary zijn druk bezig geweest met het maken van babykleertjes. Maar er waren eigenlijk maar weinig nieuwe nodig. Die prachtig met de hand ge naaide hemdjes en onderkleertjes die door de Vereniging van linnen- en wol-kooplieden voor prins Charles ge- maakt werden en de aardige gebreide kledingstukken, die aan de prinses werden gegeven door leden van de bond van kinderverpleegsters zijn nog in uitstekende staat. Zij werden allen in het wit gemaakt om zowel voor een jongen als voor een meisje te kunnen dienen. Er wordt veel gesproken over de na men die de nieuwe baby zal krijgen, en zij die in de hofkringen verkeren, raden Elizabeth, Victoria en Mary, ter wijl onder hen die de prinses het best kennen,.de naam Anna favoriet is. Nie mand neemt de moeite om naar jongens namen te gissen. Maar niemand dacht hij hen nooit als intieme speelmakker- jaar geleden dan ook aan de zullen worden vóór de doopplechtig heid. die overeenkomstig de traditie ongeveer vier zes weken na de ge boorte in Buckingham Palace zal plaats vinden, waarbij de aartsbisschop van Canterbury de plechtigheid zal ver richten. TER gelegenheid van zijn eerste offi ciële optreden zal de nieuwe baby de beroemde familie-kledingstukken van ivoorkleurig satijn en „Honiton"- kant dragen, die ook gedragen werden door zijn broertje, zijn moeder, zijn tante, zijn grootvader, zijn overgroot vader en zijn betovergrootvader, koning Edward VII. Deze kleertjes werden ge maakt naar aanwijzingen van koningin Victoria voor de doop van haar eerste kind; zij worden nu bewaard in een mot en vochtvrije cederhouten kist in Wind- sor-Castle. tjes gekend heeft. Hij denkt dat een zusje de jonge Charles meer goed zal doen dan een broertje. naam Charles, behalve zijn ouders. Het is meer dan waarschijnlijk dat de na men van de baby niet bekend gemaakt U zult 's morgeus „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Van onze sportredacteur) VELEN zullen zich met verwondering hebben afgevraagd waarom GaertJ» Wielema .tweevoudig Nederlandse kampioene en Rinus Daatselaar, 1500 metet kampioen en tweede op de 400 mfeter, niet in de Nederlandse zwemploeg voor de Europese kampioenschappen werden opgenomen. Gezien hun prestaties had den deze prominente zwemfiguren daar toch alleszins recht op en het is zeker dat Geertje Wielema minstens een Europese titel mee naar Nederland zou heb ben genomen. rieve van Jan Stender het idee van een centrale training vareh. Wel oor deelde de technische commissie het nuttig, dat de ploeg voor Wenen op gezette 'tijden bij elkaar kwam. Dat, zo redeneerde men, zal de onderlings verstandhouding ten goede komen, zo dat wij straks in Wenen met een ho mogene ploeg aan de start verschij nen. Oppervlakkig beschouwd is dit idee niet slecht. Het is alleen niet uitvoerbaar. Op die wekelijkse bijeen komsten liet men de zwemmers en zwemsters namelijk met hun clubtrai ners in een bepaald bad verschijnen zodat somtijds veertien vijftien can- didaten in het water lagen en min stens tien trainers op de kant hun aanwijzingen liepen te geven. Het is duidelijk dat op deze manier de trai ning slechts gedeeltelijk aan haar doel beantwoordde. 'Dat Jan Stender hier dus niets voor voelde, is begrij pelijk, maar evenzeer is duidelijk dat de technische commissie geen prece dent kon scheppen door voor de Rob ben-trainer een uitzondering te ma ken. Toen Stertder dan ook zei: „Ik kom met mijn jongens en meisjes niet naar de centrale training", deelde de tech nische commissie hem mede: „Dat is jammer maar dan gaan. uw jongens en meisjes niet naar Wenen". Tot dit stadium is er voor beide redeneringen iets te zeggen en het heeft er zelfs naar uitgezien dat Stenders' pupillen toch haar Wenen zouden gaan. De Hilversummer heeft op een kwaad moment echter een tactische fout be gaan door te zeggen: „Nu, als jullia dan met alle geweld willen dat mijn jongens en meisjes op de central» training verschijnen, dan zal ik ze vrij laten". Dat waren echter slechts woorden. In houding, gebaren en zelfs brieven heeft Stender aan enkelen duidelijk laten blijken dat hij liet in 't geheel niet op prijs zou stellttt als zij de centrale training zouden bezoeken. De discipline in de Robben-familie ia zo voortreffelijk één van de ge-, heimen van Stenders successan dat enkelen slechts aan muiten durfden denken. Maar geen enkele „Itob" ver scheen op de centrale training. D» technische commissie heeft daarom voet bij stuk gehouden en dé uit spraak van Stender „Wij komen toch in Wenen" zal niet bewaarheid wor den. Nu, de technische commissie van de K.N.Z.B., had hen gaarne als reisge noten gehad en het zou gebeurd zijn ook, als er geen woorden waren ge weest tussen de trainer van deze jon gelui en de technische commissie. Enige maanden geleden besloot de zwemtechnische commissie een cen trale training voor Wenen in te stel len. Verscheidene zwemmers en zwem sters werden hiervoor uitgenodigd en daaronder waren uiteraard enkele pu pillen van Jan Stender. Als nu die centrale training onder leiding van Jan Stender zou hebben gestaan, was er waarschijnlijk geen woord gevallen. Dat was niet het geval, hoewel er wel sprake is geweest. Jan Stender, een trainer van formaat zoals wij in Ne derland wellicht nog nooit hebben ge had, kon dit zeggen ooki Wij zijn er van overtuigd dat geen enkele andere Nederlandse trainer de pupillen van Stender tot grotere prestaties zal kunnen brengen dan Stender zelf. Dat weet de technische commissie ook en men liet, waarschijnlijk alleen ten ge- op het vastland, maar een belangrijk gedeelte bevindt zioh op het eilandje dicht voor de kust, waarmee het door een brug verbonden is. Dit stadsge deelte wordt aan de zuidzijd» be schermd door een vierhonderd meter hoge berg, die men wel eens met Gi braltar vergelijkt. De stad grenst over een afstand van acht kilometer aan het water, waarvan ongeveer achthonderd meter door drie lange pieren beschermd wordt. Oceaanschepen kunnen langs de kade liggen, die vier gróte kranen rijk is. Rljst-opslagplaatsen. DE pakhuizen liggen dicht naast el kaar aan deze kade, waar in normale tijden het voornaamste export-artikel van da haven, rijst, wordt opgeslagen in afwachting van de verscheping gewoonlijk naar de Japanse haven Ko be. Twee spoorwegen lopen van Poe san naar het noorden; de een heeft dubbelspoor en leidt naar Taigoe, de andere lijn is enkelsporig en loop langs de oostkust naar Pohang. Langs deze spoorlijnen lopen straatwegen. Zijsporen Ippen langs de kaden en de haven kan zeer goed omvangrijke ia- dingen verwerken. De stad, die nor maal reeds dicht bevolkt is, puilt nu uit door de talloze vluchtelingen uit de noordelijk gelegen streken. Nu ook hoofdstad. HET land achter Poesan is vlak. On middellijk aan de westkant van de stad ligt de brede delta van de rivier de Naktong. Op het ogenblik is Boe- san de tijdelijke hoofdstad van Zuïd- Korea, want de regering vluchtte daar heen, nadat zij Taedjon had moeten ver laten. Ook de missie van de Verenig de Naties heeft in de havenstad haar hoofdkwartier opgeslagen. Er is een vliegveld, maar het vereist een maxi mum aan vakmanschap om er een groot vliegtuig aan de grond te zetten. De haven heeft het voodeel, dat bij de verdediging ervan medewerking ver leend kan worden door de vloot, indien het onmogelijk mocht blijken een ver der in het land gelegen verdedigings linie te handhaven. Weer boter en condensmelk naar West-Duitsland Als resultaat van de dezer dagen In Den "Haag gehouden besprekingen tussen een Nederlandse en een West- duitse handelsdelegatie werd de im port in Duitsland van Nederlandse boter hervat. Met ingang van 7 Augus tus kon uit Nederland ook geconden seerde melk weer in Duitsland worden ingevoerd. HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Tom Ërioh, pianou 6.30 Koorzang, 6.55 Les Gars da Paris. 7.3Ö Instrumentale en vocale solisten. 6.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Avondprogritmma. 11.13 Avondconcert. HILVERSUM II, 298 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Minstrelen. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.25' Dit it leven. 7.10 Amusements-orkest. 3.05 De ge wone man. 8.12 Muziek van Baffih. 8.40 Alt de ziele luistert. 9.55 Bach-cyclui. 10.25 Ac tualiteiten. 10.35 Gram.platen. 10.40 Pater S. Jedsma. 11.45 Kamermuziek-programma. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Phil Green en orkest. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Ka mermuziekprogramma. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Populair nonstop-programma. 12.00 De edelweiss-kapel. 12.30 Mededelin gen. 12.38 Piano-duo. 1.15 Malando. 1.50 Cowboy songs. 2.00 Gesproken portret. 2.15 Strijkkwintet. 3.00 Hoorspel voor do jeugd. 3.40 Nederlandse liedjes. 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 De Regenboog. 5.00 Vacantie-programma. 5.30 Gram.platen. 5.45 Regeringsuitzending. 6.20 Dingen van de dag. 6.30 Lezing. 7.00 Parlementair overzicht. 6.20 Dingen van de dag. 6.30 Lezing. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Claude Alex zingt. 7.30 Klankbeeld. 8.05 Op de korrel. 8.15 Promenade-orkest. 8.45 „De venus van Bainville" hoorspel. 9.35 Openingsconcert. 10.06 Gram.muziek. 10.25 Vrouwenkoor. 10.45 Tussen mens en nevelvlek 11.15 Vaughn - Monroe en zijn orkest. HILVERSUM II, 298 m, Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 én 11 uur. - 8.15 Te Deum Laudamus. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de jonge zieken. 9.30 Muziek van Robert Schu mann. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram.-platen 11.30 Tsjechisch Philharmonisch-orkest. 12.00 Jeruzalemkerkkoor. 12.30 Mededelingen. 12.33 Giaconda-ensemble. 1.15 Sans Souci. 1.55 Ber- lijns Symphonie-orkest. 3.15 Kinderkoor. 3.45 Sweelinck-kwartet. 4.15 Voor onze meisjes en jongens. 5.00 Vocaal-ensemble. 5.30 „Estrel- lita". 6.00 Onze Nederlandse koren en korp sen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Onder de NCRV- leeslamp. 7.30 Gram.platen. 7.40 Radiokrant. 8.05 Disco-actualiteiten. 8.15 Festival de Strass- bourg. 9.35 Om het kampvuur. 9.55 Festival de Strassbourg (vervolg). 10.30 Gram.platen. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Trio Fantasia. Door iVlYRA GAY xxxx 26) Wonderlijk zoals ue gedachten van een mens vanzelf de taal van de politie overnamen. Plaats van het misdrijf! Een ogenblik trilde er een glimlachje- om haar mondhoeken, echter weldra verdreven door een nieuwe gedachte. Gesteld dat het niet eens de blonde man was geweest, die haar aan de te lefoon had geroepen. Gesteld dat het heel iemand anders was geweest! Mischien iemand die dat toneel op de brug, toen de blonde man haar dat beeldje overhandigde, had gezien! Ze greep haar tas stevig vast, maar ontspande haar greep op hetzelfde ogenblik weer Stel je voor dat ze het beeldje brak door er zo hard op te drukken. Wat dan? Ze dacht: „Ik moet dat ding zien kwijt te raken voordat het me volkomen stapelgek maakt, of iemand me vermoordt om het in zijn bezit te krijgen. Steve legde de beving die haar lichaam deed trillen verkeerd uit. „We zijn er bijna, Julie. Telkens hebben we even een lichter gedeelte. En dan dui ken we weer in een zak met mist. Maar ik kan me telkens, als we in een lichte plek zijn, wel zo'n beetje oriënteren. Ik zal de wagen op het parkeer-terrein van de studio laten staan. Dat zal 's avonds wel niet zo vol zijn. En vooral vanavond niet. Alleen een gek of iemand die beslist moet, verlaat van avond zijn haardvuur". Julie fluisterde. „Steve nu het lijk van dat meisje is gevonden, zouden we nu niet naar de politie moeten gaan?" Steve antwoordde boos. „Neen. Je bent nog altijd in dezelfde omstandig heden, Julie. Je hebt geen enkel be wijs voor je verhaal. Ze zouden het gewoon voor een reclame-stunt aanzien. Weer zo'n juf die zich verbeeldt dat een bericht in de krant meteen geld op de Bank voor haar betekent. Laten ze het zelf maar uitvinden als ze dat kunnen, dat het meisje in jouw kamer werd gedood. Jij en ik blijven bij ons verhaal dat we samen naar boven gin gen en alles in orde was. Dat is je enige kans". Julie sprak: „Goed Steve". Maar haar gezicht was ongerust. HOOFDSTUK VII Terwijl ze zich naar de studio haast ten bedacht Julie dat de Radio eigenlijk een soortgelijke reclame-leuze moest voeren als de Post. Hoe luidt die ook al weer? Zoiets van, dat noch sneeuw, noch hagel noch regen hen kunnen af houden van hun plicht. Nou, dat geldt dubbel voor ons bij de Radio. Want wat ons betreft, geldt dat bovendien nog voor de vacanties. Mist of geen mist, daar waren de acteurs van Geheimzinnige Trillingen; de omroeper Sam Harmon; de geluid technicus; de mensen van de contróle- kamer; en de man die de advertenties voorlas, Bill Bardman. En allen keken Julie en Steve aan alsof ze lepra-lijders waren. Steve trachtte een verklaring te ge ven. „De mist!" zei hij grinnikend. Sam Harmon snauwde: „Ik ben er. De rest van de troep is er. Bill Bard man, is er. Jim-" Steve wierp een snelle blik op de aanwezigen en viel hem in de rede: „Ah, maar wij zijn niet de laatsten! Waar is Parker Haines? Ik zie hem niet. En wat heb je tenslotte aan een vrouwelijke hoofdrol als de mannelij ke ontbreekt?" Parker Haines! Julie's gedachten schoten terug naar de man die ze in het portiek van die pijnloze tandarts had zien staan loeren Ze had toen ge meend dat hij wat leek op Parker Hai nes Als nu Parker op kwam dagen met een hoed met slappe rand en een over jas met opgeslagen kraag Ze was juist zover met haar over denking gekomen, toen de deur open ging en Parker Haines haastig binnen trad. Hij droeg inderdaad een hoed met een slappe rand en een overjas met op geslagen kraag! Zowel jas als hoed waren zo met mist bedekt dat het leek alsof hij berijpt was. Julie dacht: Doe niet zo flauw. Par keer is altijd zo gekleed. Dat bewijst niets. Maar haar hart klopte haar in de keel. Parker nam zijn hoed zwierig af en deed zijn jas met een welgekozen to neelgebaar uit. Hij glimlachte iedereen hartelijk toe, maar bewaarde zijn warmste glimlach voor Julie. Hij gooide jas en hoed nonchalant op een stoel en haastte zich met lenige tred de treden naar het toneel op. Julie dacht. De eeuwige jongeling! Nog een wonder dat hij niet van de vloer op het toneel springt, alleen om te laten zien hoe actief hij is. sprak met zijn welluidende stem: „Ik weet er alles van. Duizend excuses jongelui. Die ellendige mist ook. Het is onvergeeflijk van me jullie allemaal te hebben laten wachten. Maar ik heb nooit enig gevoel vpor richting bezeten. Jullie zullen het niet geloven, maar ik bleek helemaal in Zuid te zitten toen ik dacht dat ik in de buurt van de Powellstraat was' Werkelijk!" Hij sloeg zijn arm terloops even om Julie, terwijl hij prevelde: „Van harte, hoor. Je 'zult een pracht van een Lorin- da z(jn. Je bent een van mijn uitver korenen. Wist je dat wel, geliefde?" Sam Harmon brulde: „Als jullie alle- maal klaar zijn met jullie excuuses, laten we dan ip vredesnaam van wal steken!" Hij gaf orders aan de jongens van de contröle-kamer. Hij beval ia acteurs de verschillende microfoons te proberen. Terwijl ze deze routine-han delingen verrichten, dacht Julie na over Parker Haines. Ze had al vele malen in dezelfde stukken gespeeld als Parker. Hij, had de gast-hoofdrol gespeeld in de hoorspelen die Julie op Woensdagavond altijd gaf. Zij en Par ker waren dikwijls invallers geweest voor grotere sterren. Parker had een brandend verlangen om vooruit te ko men in de toneelwereld. Hij had altijd werk. maar iets zoetelijks in zijn stem verhinderde dat hij een ster werd. Reden waarom hij meestentijds ge prikkeld was en zich gepasseerd voel de. Steve had Julie eens gewaarschuwd: Houd Parker Haines in de gaten als wa> hij een lammergier, als je in het zelfde stuk met hem speelt. Parker zal iouw zinnen overnemen, je aardigste lachjes van je afstelen, en je voor dracht parodiëren als hij er maar even de kans tóe krijgt Onder dat eeuwig leugdig uiterlijk klopt een koud be rekenend hart, meisje." (Wordt vervolgd). BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 332C Postgiro 187294 REDACTIE Acht -d.m 20. Tel 229 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAFTEIN 4 ij ET PLAN-SCHUMAN, de in sommige kringen der bij de vorming der Europese van de discussies op de eeri Europa. De Britse conserva discussies van deze week h< tegenhanger van het plan-S slechts de signatuur draagt liet was volgens de Britse nemers noodzakelijk v- tionale regeringen, zich slissingen voor te behouden uit het nationale lichaam ko den losgerukt. Het Britse doel bereiken dooc het vel te nemen, dat door de echter uitsluitend gebruikt nen worden, wanneer het zaken, waarin zij een direct lang hebben. De Franse socialist And zei. dat het bovennationale plan-Schuman gehandhaaf worden en dat de te schep] en staalautoriteit gevolgd den door soortgelijke gc pen op het gebied van transport en export naar relddelen. Daarna oefende re critiek uit op de minister aantoonde dat de vorig jaar pe strijd tussen beide organi Raad nog weinig verzwakt port, dat de ministers over zaamheden aan de Assembic gezonden, hield volgens Phi in. waarmee de vergader voordeel kon doen Het was „een verzameling admn stukken" die naar Philips Na een slepend en volko elkaar ingaand debat van een half uur is de Veilighen Dinsdagmiddag vergaderde gaan nadat de bijeenkomst van Austin (V.S.) was Donderdag. Ter tafel lagen het Russi; om communistisch China Korea uit te nodigen voor king van een „staakt het Korea en terugtrekking landse troepen" en als enig de Amerikaanse klacht ove in Korea". Bij de opening las Malik, de Russische v telegram van NoordKoi een klacht over „door strijdkrachten verrichtte Volgens Malik betekende gen van beide partijen tot een schending van het Han Inmiddels liet de Sow; bij de pers een nieuwe onti tie rondgaan, waarin de wordt op te houden met „he ren van steden en bevolkte het uit de lucht beschieti vreedzame bevolking van Raad verzocht wordt te het bombarderen van Kore en dorpen „een grove sche: internationaal aanvaarde het internationaal recht" W Warren Austin uitte waarschuwing, dat, indien Unie in de Veiligheidsraad van „obstructie" niet binnen wijzgen, de andere leden zouden „overwegen, welke nomen zouden kunnen worde gezag van de Veiligheidsraad keren". Austin stelde verd de zitting voor tot Donderdag de Russische afgevaardigde legenheid te stellen instruct kou te verkrijgen, die het heidsraad mogelijk zouden werk te verrichten. Malik zeide geen uitstel ben daar zijn instructies ren. Hij wenste de volgen een vergadering. Bij de hierop volgende de verdaging van de vergadi Weerberich i Verwachting, geldig dagavond: Vannacht bewolkt, morgen overt lende bewolking. Plaa kele buien. Zwakke wind tussen Zuid-Oost Vest. Iets lagere tempert Donderdag: Zor, op 20.15, maan op 0.46, onder

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6