Amerikanen bedreigen Tsjindjoe Nog geen rust in Makassar Kort Bestek Trumans program wil 2.100 000 man onder de wapenen brengen Assemblee zeer vertoornd op het trage Ministers-comité Donderdag 10 Aug. 1950 rAUTO STORT WAALDIJK VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 187 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN r Mariniers vechten onder dekking van een vuurwals der artillerie De Noordelijken namen Jongdok in bezit DE MANSAN EILANDEN DOOR CHINESE COMMUNISTEN BEZET Meer invasies type-Korea" verwacht DE AMERIKAANSE assistent-minister van Defensie Griffith heeft op een vergadering van de „American Legion" verklaard, dat meer „invasies van het type-Korea" in andere delen van de wereld verwacht mogen worden en dat Trumans plan voor militaire uitbreiding er op gericht is tegen dergelijke invasies paraat te zijn. Het nieuwe program voorzag in het onder de wapenen brengen van 2.100.000 man. De Koreaanse crisis had de doorslag gegeven in het dilemma van het afwegen van zuiver militaire maatregelen tegen economische over wegingen. De militaire maatregelen van de president waren dus niet alleen gericht op de Koreaanse kwestie, doch hadden paraatheid ten doel voor het geval meer invasies werden uitgevoerd. De belangrijkste trek in de Ameri kaanse militaire politiek bestond er in, dat men een gewapende macht hand haafde, die „verschrikkelijke represaillemaatregelen" kon nemen tegen een „vijand, die ons aanvalt". Chinese opmars naar Tibet zou reeds drie weken geleden zijn begonnen Geruchten nog niet bevestigd Komende winter weer radio-speruren Auto bij Doetinchem door trein gegrepen Te enthousiaste ontvangst van een negerkoning DE DEBATTEN IN STRAATSBURG Wil Winston Churchill bewapening van Duitschland RIS neemt ,,Kortenaer"- kwestie ernstig op Britse stappen inzake Bertha Hertogh Tas met atoomgeheimen in Engeland gestolen Besloten overleg van Veiligheidsraad ROTTERDAMS ARBEIDER DODELIJK GETROFFEN ker). ïrivacht krachtige maat- zjj wil te allen tjjde de t vrjj ingrijpende besluit, onder meer een herzie- ig. Ook de wapenproduc- ter capaciteit worden ge- k van munitie en lichte aangewezen op de aan sis die, waarin wjj thans e indruk maken. In di&- it door de aankondiging agsuitgaven ten bedrage Ie jaren te besteden. Did .■aartprogramma terzijde rogramma aan de natio- irichten op tafel kan men de indruk ontkomen, dat riode van vóór-mobilisatie at dusverre meende men, de paraatheid van West- zou loslopen, aangezien ïers de grootste strategi- >t ter wereld bezat waar- oorlijke voorraad atoom- laatst zou kunnen worden keurig punt in de wereld, t oorlog heeft ons stellig ïntieve kracht van de en devalueren, doch wel t de waarde van de lucht- iw moet worden vastge- 5 in de denkrichting van ïse strategen was in de iet oorlogsapparaat steeds leugels uitgerust. De de- g van de USA zelf le- deel van ruim 60 pet. voor op. En dit aviatische ele- merikaanse oorlogsmachi- it ogenblik volstrekt niet vorden, doch indien wij ervaringen toetsen aan de ;che lijn der Amerikanen het inzicht, dat Amerika d op een grote oorlog doch niet paraat was voor orlog". ea in de eerste maand der en wel duidelijk gebleken. ;erde luchtmacht is inder- se industrie stukgemaakt, ed werkende strategische geen industrieland be- >te bevolkingscentra, de exen en het gehele, inge- irwerk van de moderne vormt één ideaal doel- taanvallen. Amerika rust- 10k toe om in geval van iet Rusland het hart van paraat in de grote Rus- iecentra te treffen. Voor 'de minister Johnson zijn nacht van Consolidated :rs op en legde hij een ombommen aan, welke deskundigen thans op stuks wordt getaxeerd, t er een oorlog op Korea ;eft die prachtige Ameri- loot haar beperkingen la- was er op Korea voor de gers en de zware bom- doen? Geen fijn vertak- l aanvoerwegen, geen gi- lexen van opslagplaatsen, olkte industriegebieden, vijandelijke luchtmacht ?e tegenstander voor de iegtuigen. Dit gaf aan- izienlijke beperking in de van de U.S. Airforce. er nog heel wat bom- op wat wij zouden noe- angs" objecten, zoals ha- verzamelplaatsen, wegen in men heeft daarbij zelfs n ruim 500 ton bereikt, auwelijks werk voor de :chtmacht geweest, nen dienden derhalve in tactische luchtmacht te houden en dat bete- zetten van het vliegtuig frontwerk en daarmee •ukwekkende daden ver- wij ervan overtuigd, merikaanse divisies, wel- gin der vijandelijkheden i Japan naar Korea wer- cht (de thans zozeer ge en 25ste infanteriedivi- cavaleriedivisie) allang :en" hadden moeten ma- n bescherming en onder- de U.S. Airforce geheel doch met het lucht- ien nog steeds geen divi- enhouden, noch een tank- ;d geleid werd, tot staan lat is een zeer waarde- re de Koreanen ons ge- Vandaar ook, dat het de Nederlandse regering e parate divisies bij de n, ons als een minimum een voortduren van de wil voorkomen. Natuur- ij zo snel mogelijk een tmacht hebben, doch het sten en tanks zijn, waar- asie tegengehouden zou i stortte een vracht door de 27-jarige T. van uwen te Wamel van de e Waalbandijk. werd uit de cabine ge- vam onder de wagen srs, die per autobus van swaarts keerden wisten lichten, waardoor de enarde positie konwor- ernstige toestand werd ekenhuis te Tiel over- ding van de vrachtwa- d uit vijf duizend kilo- ging practisch geheel BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht-rcLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ot p. mm Familieberichten 20 et. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. Voor de eerste maal in de thans 47 dagen oude Koreaanse oorlog trekken de Noordelijken terug aan een belangrijke frontsector. Onder de druk van het offensief der Amerikaanse mariniers en infanteristen, wier opmars wordt gedekt door een „vuurwals" van bewegelijke artillerie en de luchtmacht treffen de communisten voorbereidingen om Tsjindjoe te ontruimen, dat door een Ameri kaanse aanval in de vorm van een „drietand" wordt bedreigd. Ten zuid-westen Tan Tsjindjoe duiken de speerpunten van twee „armen" van de .Amerikaanse opmars op, waardoor minstens een bataljon rode troepen gevaar loopt te worden afgesneden. De Noordkoreaanse radio te Pjongjang heeft toegegeven dat de opmars der Noordkoreanen aan het Naktong-front tot staan is gebracht. De grootste dreiging voor de geallieerde troepen komt thans uit het Noorden, waar de communisten Woensdagavond Jongdok en Donderdagmorgen vroeg Kigye, resp. 40 km ten noorden en 16 km ten westen van Pohang veroverden. eerste belangrijke doelwit dat van de lijst was afgevoerd, was een groep chemische fabrieken te Konan. Drie bombardementen in vijf dagen vernie tigden deze industrieën. De haven De strijd aan de rivier de Naktong duurt onverminderd voort. Eenheden van de eerste Amerikaanse cavalerie divisie hebben een hevige tegenaanval ingezet tegen een bruggenhoofd op de oostelijke oever van de Naktong en zuiden van Waegwan. Zij vernietigden twee compagnieën en drongen andere naar de rivier terug. Ten noorden van Waegwan werden drie Noordkoreaan se compagnieën over de rivier op de vlucht gejaagd. Amerikaanse marine vliegtuigen vernietigden daarbij twee tanks van 50 ton. Aan het Noordelijke front wist een rode brigade bij verrassing door een opening in de Zuidkoreaanse verdedi gingslinie te sluipen en bereikte Kigye voordat de Zuidkoreanen haar op vingen. Twee Zuidelijke divisies trok ken ongeveer drie kilometer terug. Ge allieerde vlooteenheden beschoten doe len ten westen en noorden van de ha ven Jongdok aan de oostkust. Julian Bates, Reuters oorlogscorres pondent heeft de toestand als volgt f imengevat: twee aanvallen der com munistische troepen ontwikkelen zich gunstig en twee ongunstig voor hen. Mac Arthurs communiqué meldt, dat da Noordkoreaanse communisten be ginnen te twijfelen aan een noordelij ke overwinning. Zij beginnen zich in het bezette gebied in hun gedragingen ta matigen. Van de zwarte lijst. Lt. generaal Stratemeyer, bevelheb ber van de Amerikaanse luchtstrijd krachten in het Verre Oosten, heeft bekend gemaakt, dat Big superforten met het bombardement op rangeer terreinen en munitiefabrieken te Pjongjang het tweede van hun belang rijke doelwitten in Noord-Korea „van de zwarfo lijst hebben geschrapt". Het Intsjon aan de Westkust kreeg de grootste aanval tot dusver ln de Ko reaanse campagne te verduren van lichte bommenwerpers. Wreedheden. De commissie der VN voor Korea heeft secretaris-generaal Trygve Lie gemeld, dat zij de berichten verifieert over „onbeschaafde en onmenselijke gebruiken" door de Noordkoreanen op krijgsgevangenen en gewonden toege past. Volgens een Tass-bericht uit Pjongjang worden in het door de noordelijken bezette gebieden van Zuidkorea verkiezingen gehouden voor „plaatselijke volkscomité's". Door de Chinese communistiscne autoriteiten is gisteren bekend ge maakt, dat zij thans alle eilanden aan de monding van de Parelrivier, in de Chinese provincie Kwangtoen, beheer sen. Deze tussen Hongkong en Macao gelegen eilanden staan bekend als de Mansan-groep. „Niets echter in het Koreaanse incident heeft het nodig gemaakt de mogelijk heid te demonstreren om een verlammende slag terug te geven aan ieder, die dit land aanviel", zo besloot Griffith. In weMngelichte Chinese kringen te Hongkong gelooft men, dat de gemelde communistische opmars naar de grens van Tibet minstens drie weken geleden begonnen is en zeker voordat generaal Lioe Po-Tsjeng, voorzitter van de mili taire en administratieve commissie voor Zuid-West-China, vorige week verklaar de, dat Tibet spoedig zou worden „bevrijd". In genoemde Chinese kringen gelooft men niet, dat de twee colonnes, die naar gemeld werd Tibet naderen, de grens in minder dan een maand kun nen bereiken. Om van daar in de hoofd stad Lhasa te komen, zou nog een maand vergen, daar door de gesteld heid van het terrein onmogelijk motor voertuigen gebruikt kunnen worden. Men neemt aan, dat de berichten over het oprukken van Chinese com munistische colonnes naar Tibet onder werp uitmaken van het diplomatiek contact tussen India en communistisch China. Intussen worden de berichten over de opmars te New Delhi met re serve ontvangen. Te New Delhi, dat in directe radioverbinding staat met de Tibetaanse hoofdstad, is nog geen enkele bevestiging van deze berichten binnen gekomen en ook de Indiase ambassa deur te Peking heeft geen rapporten over deze kwestie gezonden. CHINESE COMMUNISTEN IN INDO-CHINA GEÏNFILTREERD? Volgens Chinese kranten op Formosa zijn de laatste weken 20.000 man van generaal- Lin-Pao's Zuidchinese leger in Indo China geïnfiltreerd. Ook in de komende wintermaanden zal met het verbruik van electriciteit zuinig moeten worden omgesprongen. Als een der uitvloeisels hiervan zullen ook de Nederlandse radiozenders daar om dagelijks weer enkele uren zwij gen. Het bestuur van de Nederlandse Radio Unie heeft besloten, dat in de periode van 13 November tot 26 Ja nuari dagelijks behalve des Zon dags tussen 7.30 en 8.30 en des mid dags tussen 16.30 en 18.00 geen pro gramma's worden uitgezonden. Beide inzittenden gedood Gistermiddag werd een luxe auto uit Amsterdam op de onbewaakte overweg to Doetinchem door ""een personentrein gegrepen, waarbij de beide inzittenden, de 53-jarige gehuwde fabrikant J. J. H. Mines en de 47-jarige gehuwde me vrouw Storm, beiden afkomstig uit Amsterdam het slachtoffer werden. Het ongeluk gebeurde om ongeveer twaalf uur. De auto werd gegrepen op het baanvak Doetinchem-Winterswijk door een personentrein uit de richting Winterswijk. De auto kwam uit de rich ting Doetinchem en moest op de Rijks weg Doetmchem-Terborg wachten voor de slagbomen. Daar de bestuurder schijnbaar grote haast had is hij omge reden. Hij moest toen het baanvak el ders bij een onbewaakte overweg krui sen, hetgeen hem noodlottig is gewor den. De auto werd ongeveer 30 meter meegesleurd en enkele meters naast de lijn in een weiland geworpen. De inzittenden werden na het onge val door omwonenden bevrijd. De heer M. gaf nog tekenen van leven. De tweede inzittende was reeds over leden. Beide slachtoffers werden naar het R.K. Zuikenhuis te Doetinchem overgebracht, waar de heer M. korte tijd na aankomst overleed. Het trein verkeer had een kwartier vertraging. De bevolking van het Belgische mandaatgebied Oeroendi heeft op geestdriftige wijze haar vorst Mwam- butsa ontvangen, die gedurende enkele weken te gast in Belgie was. De politie moest de negerkoning met alle beschikbare manschappen tegen 't enthousiasme beschermen, doch zij kon niet verhinderen dat de romp van het vliegtuig, waarmede de Mwami was aangekomen, op verscheidene plaatsen met lansen werd doorstoken. LUIT.-GEN. GIEBEL GAAT HEEN Per 15 September zal als chef lucht machtstaf heengaan de luit.-gen. C. Giebel. Hij zal waarschijnlijk opgevolgd worden door de gen.-majoor I. A. Aler, thans Nederlands lid van de „Air Advi sory Council" van de Westeuropese Unie. Indien de leden van het ministerscomité blijven weigeren en neen zeggen, zul len vele leden van de Assembled zich genoodzaakt voelen uit dit orgaan weg te lopen om zelf hun weg te vervolgen, riep de Franse afgevaardigde Reynaud gisteren dreigend uit tijdens de voortgezette zitting van de consultatieve ver gadering van de Raad van Europa te Straatsburg. Het reeds een dag tevoren naar buiten getreden geschil tussen de ministers en de parlementsleden van de Raad spitste zich Woensdag nog verder toe. -Over het langzame tempo van de werkzaamheid der ministers zeide Bidault: „Het schijnt dat wij worden gede gradeerd tot een debating-club" en de Nederlandse afgevaardigde Serrarens voegde er aan toe: „De leden der Assembleé worden behandeld als kinderen, die een spoortrein hebben gekregen maar er niet alleen mee mogen spelen". De klap op de vuurpijl kwam, toen bekend werd, dat het ministers-comité eerst in October weer te Rome bijeen zal komen. Zij zullen daardoor eerst dan kunnen komen tot het behandelen van de aanbevelingen, welke de Assembleé meent te moeten doen Het debat in de Assemblee werd voorts gisteren beheerst door cfe drei gende militaire gevaren. Churchill slaagde er in nog vóór hij aan 't woord was gekomen, Duitslands deelneming aan Europa's verdediging op het tapijt te brengen. Hij trad de Duitse dele gatie met open armen tegemoet en no digde hen uit tot een diner. Zelfs zette hij tot tweemaal toe een applaus in toen'de eerste Duitse afgevaardigde het woord voerde. Dit was de christen democraat Gerstemaier, die Adenauer's aanduidingen scherper omlijnde dan tot nu toe gebeurd was. Hij zeide: „Het spreekt vanzelf dat wij bereid zijn bij verdediging van Europa van onszelf niet minder te verlangen dan van hen, die met alles wat zij bezitten voor vrij- De toestand in Makassar is aan merkelijk rustiger geworden, hoewel het KNIL-kampement nog steeds door de ALRIS vanuit de zee beschoten wordt en vliegtuigen van de RIS- luchtmacht het nog voortdurend mi trailleren. De besprekingen over het staken van het vuren tussen generaal- majoor Scheffelaar en kolonel Kawi- larang zjjn wel begonnen doch het „staakt het vuren" is formeel nog niet ingegaan. Ook als dit geschiedt za] de gespannen situatie nog wel enige tijd aanhouden. Weerbericht Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een regenbui. Meest zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. Vrijdag: zon op 5.16, onder 20.13; maan op 1.51, onder 19.45. „FJa wo man singt da lasz dich ruhig niedersprak een Duits poëet, er nog aan toevoegend, dat slechte men sen geen liederen hebben. Dit mag dan in uw aller oren, die immers tijdens de vorige oorlog door rauwe Germaanse keelklanken bestormd werden, op z'n minst enigszins problematisch geacht worden, de ambtenaren van de griffie van Zuid-Holland zijn het kennelijk met boven geciteerde uitspraak eens. Een tweetal hunner wie het sedert lang verdroot dat Zuid-Holland nog steeds geen eigen lied rijk was, heeft een lied in vier coupletten gedicht en op muziek gezet. Het lied werd gistermorgen in een geheel door de eigen dienst van de griffie verzorgde luxe-editie aan de Commissaris van de Koningin van de provincie Zuid-Holland aangeboden. Bij die gelegenheid werd het lied tevens voor de eerste maal gezongen door een koor ook al van griffie-ambtenaren. Nu vragen wij ons steeds maar af of dit al les nu in de vrije tijd of in diensttijd gedaan werd en dat is ons goede recht want we kunnen in 't geheel niet zin gen. Het liederen maken zit trou wens blijkbaar in de lucht. De compo nist Harry Salice heeft voor de Ver enigde Naties een „San Francisco Char ter Song" geschreven. Van deze song zijn gisteren twee, dooi de zangeres Henriëtte Sala gezongen platen verzon den, één naar Lake Succes en één naar generaal MacArthur. Hetgeen wij, om het zo maar eens te zeggen, bar opti mistisch vinden Van volksliederen en (verenigde) volkerenliederen naar nationale helden is maar een klein eindje. Op 17 Augustus zal de Argen tijnse kolonie in Nederland de honderd jarige sterfdag herdenken van 's lands nationale held en bevrijder, generaal José de San Martin, 's Morgens wordt IIIII![llllll[IIIIIIIIIIINII!lllltll!lllllllllllllllllllll[llllllllllll»l[l!IIINIll[llllllllllNIIIIIIIIIIIIIII«l]IHllll er in de St. Jacobakerk in Den Haag een Te Deum opgedragen en 's avonds wordt op de Argentijnse legatie een receptie gehouden. Mu we toch in Argentinië zijn vertel len we meteen maar dat de Argen tijnse arbeiders in den vervolge per jaar twee dagen loon zullen afstaan voor de stichting voor sociale hulp van Evita Peron. Het besluit werd genomen door het centraal comité van het algemeen verbond van vakverenigingen en het mag dan in het Verre Zuiden gebeuren maar wij vinden dat dit ietwat naar „Winterhuiping" riekt. Maar nu kun nen wij wel critiek hebben op dictato riaal geregeerde landen, ongebreideld particulier initiatief is ook niet alles. Twee Amsterdamse rechercheurs, speu rend naar de dader van gesignaleerde bedrijfsdiefstallen bij de Citroënfabriek Laat ik nu mijn gehamsterde wa terstofbom in de trein hebben laten liggen, Alida! in de hoofdstad, vatten verdenking op tegen een 50-jarige electromonteur, be hulpzaam bij de verbouwing, doch de vogel was gevlogen. Wel vond men in zijn woning ontvreemde goederen ter waarde van een slordige vijf mille. Gisteravond is de gladde vogel echter gevangen toen hij onder invloed van het vocht uit het bruine kruikje pro beerde te fietsen, hetgeen de aandacht van de Heilige Hermandad op hem vestigde. Qver heiligen en kruikjes gesproken: Bij werkzaamheden aan het hoofd altaar van de, in de vorige oorlog zwaar gehavende kathedraal van Cassino is een albasten kruik gevonden, die bij na der onderzoek de stoffelijke overschot ten van de Heilige Benedictus en de Heilige Scolastica bleek te bevatten. Li Toen dit altaar door de gemeenschap pelijke inspanning van Amerikaanse en Duitse artillerie grondig werd verwoest waren Rusland, Engeland en Amerika nog goede vrinden. Wie mogelijkerwijs nog aan de breuk in die vriendschap twijfelen mocht kunnen wij berichten, dat in de Sowjetunie een film is ver vaardigd die „Geheime Opdracht" ge titeld is en een Anglo-Amerikaanse in trige om in 1945 het fascisme te redden en een aanval tegen Rusland voor te bereiden tot onderwerp heeft. Ten slotte mogen wij u dan nog wel kond doen dat een Canadese expeditie in het hoge Noorden van de provincie Quebec een meteoorkrater van 2 km. middel lijn heeft ontdekt, waarmede we maar zeggen willen, dat de natuur ook nog wel een aardig handje van bombarderen heeft. Waarmee de boeren en arbeiders in Noord-Korea het voorlopig dan maar weer moeten doen. Wie zei daar „Vrijheid van vrees?" Het zenden van de „Kortenaer" naar Makassar kan aanleiding worden tot een ernstige crisis in de Nederlands Indonesische verhoudingen op offici eel niveau. De regering van cfe RIS heeft een formeel protest aan de Ne derlandse regering gezonden, aange zien de „Kortenaer" gezonden is zon der toestemming van de RIS-regering, hetgeen volgens het protest in flag rante strijd is met het militair ac- coord van de Ronde Tafelconferentie. Het onmiddellijk terugroepen van de „Kortenaer" wordt geëist. In RIS-kringen wordt ten zeerste betwijfeld of de „Kortenaer" uitslui tend van Surabaja is vertrokken om de verbindingen tussen dr. Hirschveld en gen.-majoor Scheffelaar te verze keren. Men veronderstelt daar, dat de oorlogsbodem wel degelijk opdracht had om te schieten, indien dit nodig mocht zijn. Een Indonesisch radio commentator zeide dat het zenden van de „Kortenaer" op een oorlogs daad lijkt en vroeg zich af, waarom iets dergelijks niet is geschied tijdens de actie van Abdul Aziz in Makassar en waarom dan ook geen oorlogsschip naar het opstandige Ambon werd ge zonden. In officiële RIS-kringen wordt de maatregel beschouwd als een ern stige inbreuk op de souvereiniteit en reeds wordt overwogen de „Korte naer" te verbieden nog enige Indone sische haven aan te doen. Vooral het feit, dat het initiatief tot het zenden van het oorlogsschip was uitgegaan van dr. Hirschfeld werd in Indonesi sche kringen met grote verwondering vernomen, daar dr Hirschfeld daar een groot gezag genoot en de samen werking zich in de laatste maanden in zeer gunstige zin ontwikkeld had heid en gerechtigheid instaan. Wij verwachten niet van anderen, dat zij ons verdediging zonder dat wijzelf on der gelijke en rechtvaardige voorwaar den daartoe onze bijdrage geven". Dit alles wordt gezien als een aan duiding, dat de Britse staatsman van plan is Duitslands hermilitarisering te eisen. In zijn rede suggereerde Reynaud nog het benoemen van „een minister van oorlog voor Europa met de vol machten van een minister". Toen hü dit zeide keek hij glimlachend in de richting van Churchill en voegde er aan toe: „Om deze figuur te vinden, behoeven wij niet buiten de zaal te zoeken". Vandaag zal Schuman voor het „parlementaire" forum treden om over zijn staalplan te spreken. De Nederlandse zaakgelastigde te Londen, Baron Gevers, heeft met <te Britse secretaris-generaal van Bui tenlandse Zaken een bespreking ge voerd over de zaak Bertha Hertogh. Van Engelse zijde werd geadviseerd, de Nederlandse consul-generaal te Sin gapore de zaak te doen opnemen met de rechterlijke autoriteiten aldaar. Er werd aan toegevoegd, dat Engeland niet in staat is in juridische zin te in terveniëren, Wel heeft het Britse mi nisterie van Koloniën de gouverneur van Singapore om een rapport over de zaak-Hertogh verzocht, tevens met het verzoek een onderzoek te doen instel len naar het huwelijk en de leeftijd van het meisje. Financiële steun Het comité-Bertha Hertogh heeft thans voor haar actie een beroep ge daan op de financiële steun van het Nederlandse publiek. Giften kunnen worden gestort op de bankrekening van Van Mierlo en Zn. N.V. te Bergen op Zoom, of op de girorekening van deze N.V. te Bergen op Zoom, nummer 20357, in beide gevallen onder vermel ding: „Bertha Hertogh kapitaal". (Zie Verder elders in dit blad). Uit de tas van een Amerikaan, die in Engeland was aangekomen, zijn gehei me documenten betreffende atoomon derzoek gestolen aldus meldt de Daily Telegraph. De politie zou aan dit geval groot belang hechten. De betrokken Amerikaan, Frank Mil ler Greenless. is een geleerde, die vele maanden gewerkt heeft aan speciale onderzoekingen op het gebied van de atoomenergie. De papieren schijnen ge stolen te zijn tijdens de treinreis van de Amerikaan van het Londense Esu- ton station naar Blackpool in Lancas hire. Greenless ging naar een Brits- Amerikaanse wetenschappelijke confe rentie in een niet nader genoemde plaats. Behalve de politie heeft ook de Amerikaanse militaire inlichtingen dienst, gestationneerd te Burtonwood, zich in het onderzoek gemengd. FRANSE AMBASSADEUR BIJ DE RIS-REGERING BENOEMD. De 56-jarige Henri Gauquie, thans gezant van Frankrijk te Boedapest, is tot Franse ambassadeur bij de Indo nesische regering benoemd. Geen vergadering meer in de maand Augustus Tijdens een bijeenkomst in het ge bouw van de Britse delegatie te New- Vork waaraan alle leden van de Vei ligheidsraad behalve de Sowjetrussi scire en de Joegoslavische afgevaar digden deelnamen, is besloten met Malik overleg te plegen over de pro- cedui kwesties. Dientengevolge beeft Malik principieel aanvaard Donder, dag hiertoe te Lake Success een be sloten vergadering bij te wonen, die heden zal gehouden worden vóór de openbare vergadering van de raad. Naar verluidt heeft Malik beloofd op deze officieuze bijeenkomst aan wezig te zullen zijn in een telefoon gesprek met de Noorse afgevaardigde Arne Sunde. Naar verluidt zou men Malik in deze bijeenkomst op tacti sche wijze meedelen, dat de meerder heid der afgevaardigden de beste methode tot het tegengaan van de Sowj etrussische obstructie-politiek" ziet in het vinden van argumenten om tijdens de duur van het Sowjetrussi- sche voorzitterschap (tot eind Augus tus) geen zitting van de Veiligheids raad meer te houden. Op een bouwwerk aan de Erasmus- weg in Den Haag heeft de Rotterdam se arbeider H. van N een ijzeren buis op het hoofd gekregen Hij kreeg een schedelbasisfractuur. In het zieken huis Westeinde. waar hij werd opge nomen, is de getroffen» enige uren later getorven t

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1