Boudewijn legde eed op de grondwet af Assemblee wenst schepping Europees leger Kort Bestek Pohang in handen der Noordelijken „Het Witte Kruis" gaat jubileren Nieuwe arrestatie in Ver. Staten wegens atoombomspionnage Hei is nog niei ie laai" Het parlement zal op vervroegde bijeenkomst defensie bespreken VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN i HISTORISCHE DAG VOOR KONINKRIJK BELGIE Koninklijke Prins harielijk gehuldigd* Onbeschaamde rel van communisten de Verlichting voor het bedreigde Taegoe 75 jaar in dienst van de volksgezondheid Misdaad van vrouw mede oorzaak van Korea-affaire Weerbericht Voorstel van Winston Churchill aanvaard n Atoombommen der V.S. beschermen ons nog De Koningin zal nieuwe kruiser te water laten West-Duifsland levert' weer staal aan Sovjetzone Spoedvergadering Britse kabinet Koning George ontving premier Attlee BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht-rcLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Zaterdag 12 Aug. 1950 147e Jaargang No. 187 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (.alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten. „IK ZWEER DE grondwet en de wetten van het Belgische volk na te leven 's lands onafhankelijkheid te handhaven en het grondgebied ongeschonden te bewaren". Met heldere stem sprak Z.K.H. prins Boudewijn gistermiddag in zui ver Nederlands en daarna in 't Frans deze woorden en legde daarmede voor de Verenigde Vergadering van Kamer en Senaat in het parlementsgebouw te Brus sel de eed op de grondwet af. Het was een diepaangrijpend en historisch moment een moment tevens, dat het einde betekende van een voor Belgie uiterst moei lijke periode van vele jaren. Na door voorzitter Van Cauwelaert te zijn toege sproken, uitte prins Boudewijn zijn vertrouwen bij het vervullen van zijn taak te mogen rekenen op een eendrachtig Belgie. Hjj besloot zijn rede met de woorden: „God bescherme Belgie". 's Middags om vijf uur hielden de ministers een kabinetsraad, waarna eerste minister Duvieusart de „Koninklijke Prins" het reeds eerder aangekondigde ont slag van zijn regering aanbood. Dit werd aanvaard. Vrijdagavond richtte koning Leopold zich via de radio tot het Belgische volk. r ISTERMIDDAG om twee uur wer- den van Cauwelaert en Struye, de voorzitters van Kamer en Senaat door de Koninklijke Prins, zoals de titel van Prins Boudewijn voortaan luidt, op het paleis te Brussel ontvangen. Zij stel den hem officieel in kennis van het decreet dat de overdracht der bevoegd heden van Leopold op de Prins regelt. Om half drie verliet Prins Boudewijn, gekleed in de uniform van luitenant- generaal der Belgische strijdkrachten in een hofauto het paleis. Op het plein werd hem door militaire afdelingen het eresaluut gebracht. Onder luide toe juichingen van het publiek reed hij naar het parlementsgebouw. Precies om drie uur werd de Prins in de vergaderzaal van de Kamer bin nengeleid. Alle 387 afgevaardigden ver hieven zich van hun zetels. De diplo matieke tribune was ook geheel bezet. Met vaste schreden begaf de negentien jarige Prins zich naar het podium, waarop de koninklijke zetel stond. Van daar maakte de Prins een buiging naar de vergadering. Hij maakte een zelf verzekerde en kalme indruk. „Leve de republiek".... Nadat het decreet van de overdracht was voorgelezen en de Prins had ge zegd, dat hij zich naar de wens van de vergadering zou voegen, verzocht de voorzitter hem de eed op de grond wet af te leggen. Terwijl een ieder in gespannen en eerbiedige stilte op dit grote moment wachtte, deed zich een incident voor. Met forse stem riep de communistische afgevaardigde Glineur: „Leve de republiek". Na een ogenblik van verwarring verhieven alle niet- :ommunistische volksvertegenwoordi gers zich van hun zetels en brachten een geestdriftige ovatie aan de Prins. Toen de stilte was weergekeerd riep ook de communistische senator Lahaut: „Leve de republiek". In antwoord hierop brachten de katholieke, socialis tische en liberale afgevaardigden Prins Boudewijn opnieuw een minuten lange hulde. Van Cauwelaert wendde zich daarop tot de communistische afgevaardigden en sprak zijn verontwaardiging uit over hun houding. Hij verwachtte van hen, dat zij de vergadering zouden verla ten. Dit deden zij niet. Gedurende het gehele incident gaf Prins Boudewijn geen enkel blijk van nervositeit. Kalm wachtte hij het einde af om daarna met heldere stem de eed af te leggen. Daar na werd hij weer geestdriftig toege juicht. „Diepe dankbaarheid" Voorzitter Van Cauwelaert sprak hierop een rede uit, waarin hij namens Kamer en Senaat de Koninklijke Prins hulde bracht. „De natie is Uwe Ko ninklijke Hoogheid diepe dankbaarheid verschuldigd om nu reeds de opdracht te hebben aanvaard, de koninklijke pre rogatieven van de Kroon op U te ne men", zo zeide hij. „U heeft aldus een indrukwekkend bewijs gegeven van liefde voor het vaderland en zich in In een communiqué van het achtste Amerikaanse leger wordt gezegd, dat onbevestigde berichten uit Pohang, de op één na grootste haven welke ter beschikking der Verenigde Naties staat, er op wijzen, dat de stad in han den is van een Noordkoreaanse strijd macht ter sterkte van 3000 man. De bruggenhoofden der Noord- koreanen over de Naktong in de buurt van Taegoe zijn ontruimd. 32 kilome ter ten noorden van Masan echter wordt de Amerikaanse 24ste divisie nog over de rivier aangevallen. De Amerikanen zijn Tsjindjoe thans op 8 km genaderd. De zesde Noord koreaanse divisie is tot op 3 km van Kosong teruggeslagen. De vijfde luchtmacht maakte 273 vluchten en vernielde drie Noord koreaanse JAK-toestellen op de grond. Te Tokio zijn berichten ontvangen, dat de Noordelijken voornemens zou den zijn hun regeringszetel van Pjong jang naar Seoel over te brengen. POOLSE PREMIER IN BALLING SCHAP OVERLEDEN Tadeusz Tomaszewski, de socialisti sche premier van de Poolse regering in ballingschap, is Donderdagavond te Londen op straat in elkaar gezakt en overleden. Hij Is 89 jaar oud geworden. Een overzicht tijdens het moment waarop Prins Boudewijn de eed op de grondwet aflegt (ANP-telefoto) een bewonderenswaardige geest van zelfverloochening en uit louter bezorg- heid om de nationaleeendracht, het bitterste offer heeft gebracht, dat kan worden opgelegd aan een vorst. Moge het welslagen van Uw verheven zen ding voor Uw doorluchtige Vader een bron van wettige trots zijn en door de geschiedenis worden herdacht als de eerste triomf van wat, naar onze wen sen, eenmaal het leven zal zijn van een groot vorst". (Zie verder pagina 5) De Noordhollandse Vereniging Het Witte Kruis, de oudste provinciale ver eniging die zich gewijd heeft aan de gezondheidszorg, viert op 5 September haar 75-jarig bestaan met feestelijke De Amerikaanse veiligheidsdienst (FBI) heeft Vrijdag te New York een zevende verdachte gearresteerd in het kader van het oprollen van de organi satie tot spionnage voor de Sowjet- unie, die het speciaal had begrepen op geheimen betreffende de atoom bom. De arrestante is de 34-jarige mevr. Ethel Roosenberg-Greenglass. Zij is 'n zuster van de eerder gearresteerde David Greenglass en echtgenote van de eveneens in arrest gestelde schei kundige Julius Roosenberg uit Phila delphia. Zij wordt ervan beschuldigd, dat zij, tezamen met haar echtgenoot en anderen, heeft samengezworen om haar broer David Greenglass over te halen voor de Sowjetunie te spionne ren. Zij kan tegen een borgtocht van 100.000 dollar weer op vrije voeten worden gesteld. David Greenglass, die in 1945 heeft deelgenomen aan de werkzaamhe den te Los Alamos, in de Amerikaan se staat Nieuw-Mexico, waar de eerste proeven met atoombommen zijn ge nomen, is gearresteerd onder verden king van het in handen van Julius Roosenberg en Harry Gold, die bei den voor de Sowjetunie spionneerden, spelen van geheimen betreffende de vervaardiging van atoomwapens door de Ver. Staten. De plaatsvervangende openbare aan klager, Miles Lane, deelde mede dat het echtpaar Roosenberg, na de ar restatie van de spion Harry Gold. voorbereidingen had getroffen om de Verwachting tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt, maar op de meeste plaatsen nog tot het einde van de rcidd.sg droog weer. Meest matige wind bisser, zuid en zuid-west. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. ZONDAG: Zon op 5.20; onder 29.00. Maan op 4.30; onder 20.27 MnANDAG: Zon op 5.21; onder 20.7 Maan op 5,55; onder 20.41.. Ver. Staten te verlaten. Hij zeide ver der nog: „Indien de misdaad, waar van mevr. Roosenberg wordt beschul digd, niet zou zijn gepleegd, zouden wij ons wellicht niet tegenover de huidige toestand in Korea zien ge steld". Lane lichtte zijn opmerking niet verder toe. De arrestaties zijn, zoals gemeld, be gonnen na de gevangenneming van dr. Klaus Fuehs, die vrijwillig gegevens verstrekte over zijn medeplichtigen. plechtigheden in Alkmaar. Afgevaar digden van alle plaatselijke afdelingen, hoofdbestuurders, zevenhonderd ver pleegsters in uniform en allen die ver der betrokken zijn bjj 't heilzaam werk van Het Witte Kruis zuilen die dag de fileren langs Alkmaars oude stadhuis, op welks monumentale balcon de Mi nister van Sociale Zaken en de Com missaris der Koningin in deze provincie het défilé der feestgangers zullen af nemen. Op het défilé volgt dan een ontvangst ten stadhuize en daarna vindt in „De Harmonie" de plechtige herdenkings vergadering plaats, waaraan tal van officiële persoonlijkheden zullen deel nemen. Des middags houdt het hoofd bestuur van de jubilerende vereniging een receptie en tot slot wordt er des middags en des avonds een speciaal voor deze gelegenheid geschreven re vue opgevoerd. J)e ontvangst van de zwaar gedeco reerde (carnavals)-vorst Karol op de Rotterdamse tentoonstelling, die onze Haagse neef hardnekkig op z'n Frans Rotterdam Ahoi (rijmt op roi) blijft noemen, is een daverend succes geworden. Het publiek in de Maas stad heeft de vorstelijke personen m,hunne hofhouding alle eer bewe zen, die hun toekwam en zich de IIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIII1IIIIIII Een uit een Russisch concentratiekamp in de Heimat weergekeerde Duitser heeft verklaard, dat zich in het kamp waaruit hij werd ontslagen nog 763 JJE CONSULATIEVE Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg bij een, heeft Vrijdagavond het voorstel van Winston Churchill tot vorming van een Europees leger met 89 tegen 5 stemmen en 27 onthoudingen, aangenomen. Bij de vijf tegenstemmers waren vier Ieren en een lid van de Labourpartjj. Alle andere Britse socialisten onthielden zich van stemming, behalve Ronald Mackay Elf Duitse afgevaardigden stemden voor, zeven Duitse socialisten echter ont hielden zich van stemming, alsmede de Zweden. De tekst van de resolutie luidt: „De assemblee vraagt, teneinde haar toewij ding aan het behoud van de vrede en haar ondersteuning van de actie der Ver. Naties ter verdediging van Vreedzame volken tegen aggressie uit te spreken, on middellijke vorming van een verenigd Europees leger onder autoriteit van een Europese minister van Defensie en onderhevig aan een zuiver Europese demo cratische controle en handelende in volledige samenwerking met de Ver. Staten en Canada". De passage betreffende een Europese minister van Defensie was ingevoegd op Frans verzoek, doch Churchill maakte duidelijk, dat ijij persoonlijk niet, zoals was gesuggereerd, voor deze functie in aanmerking wenst te komen. krachten van de Westeuropese Unie werden, gemeten naar het aantal strijd vaardige divisies, overtroffen door min stens een zes- of zevenvoudige over macht". Churchill verklaarde, dat er in de kortst mogelijke tijd een werkelijk ver dedigingsfront in Europa moest worden .eschapen. Engeland en de V.S. zouden grote troepenmachten naar het vaste land moeten zenden. „Moed en eenheid moeten ons inspireren en de machtige krachtbronnen, welke onze regeringen ter beschikking staan, met doeltreffende verdedigingsmaatregelen leiden. Zü, die de hoogste belangen dienen, moeten zich niet afvragen wat zij kunnen krij gen, maar wat zij kunnen geven. De vraag welke zich voordoet: Zullen wij de tijd hebben, kan niemand met ze kerheid beantwoorden. Het zou echter het toppunt zijn van dwaze wanhoop, te veronderstellen, dat wij te Iaat zijn. Wij worden nog steeds beschermd door het schild van de atoombom, waarvan alleen de V.S. geweldige hoeveelheden bezitten". motie was door de Britse oorlogs leider ingediend kort voordat hij Vrijdagmorgen voor de Assemblee zijn met spanning verbeide rede uitsprak. Diepe indruk maakte de wijze, waarop hij de gevaren schilderde, die Europa bedreigen. „Er is geen twijfel aan" zo zeide de staatsman, „dat wij ons allen in groot gevaar bevinden. De vrijheid en de beschaving van West-Europa lig gen onder de schaduw van de Russische communistische aggressie, gesteund door 'n enorme bewapening. De strijd- grappen en grollen van de Venrayers Duitsers, waaronder 43 vrouwen, be- gaarne laten welgevallen. De loco- vind- AUen waren volgens hem tot 25 jaar dwangarbeid veroordeeld. burgemeester van de dag heeft leutige hoogwaardigheidsbekleders op -*-'s tegenhanger van deze mare doen een min of meer plechtige en luid- w>j U kond, dat de Oostduitse rege- ruchtige ontvangst hulde gebracht en rinS de Sowjetunie zal verzoeken gedaan hebben. „Dank zij zijn koel bloedigheid kan de Engelsman het zonder speculatie stellen" aldus Ehren- burg. Voorts hekelt de schrijver op felle wijze de Engelse regering, die hij verwijt een „lakei" van de Amerikaan se „oorlogshitsers" te zijn. En wij ver moeden zo maar. dat de Engelsen zich daar, dank zij diezelfde koelbloedig heid. maar bitter weinig van zullen aantrekken, daar zij het heel best zon der volksdemocratie, zoals die ten Oosten van het befaamde gordijn ver staan wordt, kunnen stellen. een oorkonde aangeboden. Het gaat trouwens zo goed met de Ahoy' (el- maatregelen te nemen „ter bescher ming van de Oostduitse bevolking te ders in dit blad kunt U lezen, dat de Sen aanslagen van Amerikaanse vlieg- Meen, de millioen bezoekers gepasseerd zijn), dat er plannen in de maak zijn Rot terdam van een permanent vermaaks centrum in de geest van „Oudt Rot terdam" te voorzien, p, En opdat al deze pret naar behoren bespoeld worde, delen wij, alvorens we ernstiger zaken overgaan, 0nze minister Stikkers) geachte clientele mede, dat de binnenlandse bierafzet in 't tweede kwartaal van dit jaar vier millioen liter méér bedroeg, dan in het overeenkomstige tijdperk van 1949 Waaraan we, zoals een goed journa list, die weet aan welke zijde z'n boter ham gesmeerd is, de overpeinzing ver binden, dat een advertentiecampagne toch maar z'n nut afwerpt. Of is he* bier soms niet best? dit staaltje van goed geslaagde propaganda enkele berichten, die weliswaar op waarheid zouden kun nen berusten, dich die we veiligheids halve voor ons zelve toch ook maar bij dit verzamelbegrip onderbrengen tuigen, die brandbommen op de Ooste lijke zone van Duitsland afwerpen, pen, teneinde de burgerbevolking te terroriseren." Ten besluite van deze reeks enkele zinsneden uit een artikel, dat van de hand van Ilja Ehrenburg tot in de Prawda verscheen: Hij verklaart (en daarin onder meer, dat in Engeland de zwarte Pieten nooit goede zaken „Zeg Alida, jij bent toch zeker nie" óók aan het atoom-spioneren'." geef ons dan maar Israel, dat grote onverdraagzaamheid van enkele zijner voorvaderen tegenover een der grootste philosofen ter wereld op waardige wijze tracht goed te ma ken, door te proberen te komen tot de stichting (in Haifa) van een Spino- zeum, waar een boekerij zal worden gehuisvest en lezingen en studiebij eenkomsten gewijd aan Spinoza's wijs begeerte zullen worden gehouden. Verder zal in het grote congresge bouw te Jeruzalem in September 195J met medewerking .van de UNESCO een internationale conferentie worden gehouden, gewijd aan de (vreedzame) ..verovering van de woestijn", hetgeen wij een heel wat betere politiek ach ten, dan die der z.g. „verschroeide aarde". Ten besluite van deze nieuwtjes uit het moedige Israel ver melden wij de gift van een Joods echt paar uit Philadelphia, dat 500.000 dol lar heeft geschonken voor de bouw van ■en ambachtsschool in Tel Aviv en de 'anplant van een bos. „Wie had het ver parasieten, dames en heren ras- en theoretici?" „Zegt U liever wel 'aart-bouwers, of beter nog „goede ritmeesters". „Onze Duitse vrienden". De spreker verzocht de Assemblee „onze Duitse vrienden" de verzekering te geven, dat indien zij hun lot zouden verbinden aan „dat van ons", „wij hun veiligheid en vrijheid even heilig als de onze zullen beschouwen". Frankrijk moet zijn roemrijk leger weer in het leven roepen. Churchill verwelkomde „onze Italiaanse kameraden, Grieken land, Turkije, Duitsland, Nederland, Belgie, Luxemburg en Scandinavische landen". Zij moeten, zo zeide hij, allen hun aandeel dragen en hun best doen. Op de bewering, dat bewapening van Duitsland, door de Sowjetunie als voorwendsel zou worden gebruikt voor een preventieve oorlog, zeide Churchill te geloven, dat de reeds lang overwo gen plannen van de Russische regering niet door gebeurtenissen van deze orde zouden worden beïnvloed. Aan het begin van zijn rede had ook Churchill enige critiek geoefend op het ministerscomité. Hij zeide nog, dat alle resoluties van de Assemblee in het En gelse Lagerhuis ter sprake zullen wor den gebracht voor bespreking op haar merites of men het er mee eens was of niet. Voordat de stemming over de motie van Churchill plaats vond, werd er op voorstel van Spaak een commissie van 20 man gevormd om met de motie van Churchill enkele andere moties te be handelen. Daarbij was een Franse, waarin wordt verzocht om „een doel matig Europees gezagsorgaan" om or ders te geven aan het voorgestelde Europese leger. De voor de Kon, Marine bi) de Rot terdamse Droogdok MQ. in aanbouw zijnde kruiser, die t. x. t. als Hr. Ms. „De zeven provinciën" ln dienst zal worden gesteld, zal op 22 Augustus te Rotterdam te water worden gelaten door H. M, de Koningin. Ook ZKH prins Bernhard zal b|j deze plechtigheid aanwezig zijn. Verschillende buitenlandse en Ne derlandse autoriteiten zullen tevens van hun belangstelling blijk geven. De geallieerde Hoge Commissaris heeft aan de Duitse Bondsregering me degedeeld, dat het verbod om staal te leveren aan de Sowjet-zone is opge heven. De Westduitse leveranties in het kader van de internationale handels overeenkomst kunnen dus worden her vat. De geallieerde Hoge Commissie heeft de Duitse regering tegelijkertijd medegedeeld, dat zij geen bezwaren heeft tegen een verlenging van de in terzonale overeenkomst en ook toestem ming geeft voor een nieuw handelsver drag. JJE BRITSE regering heeft Vrijdagavond besloten het Britse parlement op 12 September te doen bijeenkomen (hetgeen een maand vroeger is dan de oor spronkelijke datum), om de stand der landsverdediging te bespreken. Aan deze beslissing van de Britse regering was een in allerijl belegde kabinets vergadering vooraf gegaan, welke ook door de leiders der Britse strijdkrachten is bijgewoond. Men meent, dat op deze vergaderingbelangrijke besluiten zijn genomen betreffende de Britse landsverdediging. Eerste minister Clement Attlee is Vrijdagochtend vroeg door koning George In speciaal gehoor ontvangen. Het Britse parlement is 28 Jnli uiteengegaan, om, behoudens onvoorziene om standigheden, op 17 October weer bijeen te komen. Aan de volksvertegenwoor digers was echter medegedeeld dat, indien nodig, eerder zou worden vergaderd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1