Standwerkers brengen markt tot leven J. Willemse als socialisme pionier van gehuldigd het Hedenavond de zestigduizendste? AGENDA „Je zou er de zenuwe van krijge" Goed geslaagde jubileumwedsirijden Rijverkeer op de Laat is hinderlijk voor markt Groote belangstelling voor laatste gang van Nars Bakker Grootse huldiging in de muziektuin Dodelijk ongeluk te Schoorl De laatste expositie-week Kaasmarktspel belooft een druk bezoek Alcmaria liep O.S.V. onder de voet Alkmaar in Amerika D E.M. en R.K.A F.C. speelden gelijk De twintigduizen demobilisant gei MAANDAG 14 AUGUSTUS I960 „Goethe heb 't zelf geschreven: zonder beduvelen kom je er niet. En als je dit •tel kaarten nou niet voor drie kwartjes koopt, heb je geen hersens of geen drie kwartjes". Met deze mooie volzin besloot de marktkoopman Van Spengen zijn gloedvol betoog, waarmede hij niet alleen zijn valse speelkaarten wilde ver kopen, doch ook een prijs hoopte te winnen in de jubileumwedstrijd voor stand werkers, die Zaterdagmiddag op de Alkmaarse markt werd georganiseerd. Eigen lijk bestond de markt reeds in 1946 een kwart eeuw, doch daar de tijdsomstan digheden toen niet gunstig waren, werd het jubileumfeest uitgesteld. Door de directeur van het marktwezen, de heer W. Voorthuysen, het gemeentebestuur en het bestuur van de Centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivier- handel werd besloten het feest afgelopen Zaterdag te vieren met een wedstrijd voor stille kramen en standwerkers. De jury werd gevormd door een aantal raadsleden onder voorzitterschap van de heer G. van Slingerland. Het dient gezegd te worden dat de edelachtbare heren juryleden het verre van gemakkelijk hebben gehad want de standwerkers, die niet wisten wan neer zij gecontroleerd werden, deden niet veel voor elkaar onder. Hun woor denstroom klaterde over de hoofden van tientallen toehoorders, die om de stands groepten. Het was een genoegen te horen welke verhalen deze vaklui vertelden om de mensheid duidelijk aan het verstand te brengen, dat men zonder het speciale en spotgoedkope artikel dat hier te krijgen was, niet kon leven. Het waren stuk voor stuk uit stekende redenaars die in de practijk een behoorlijke kennis van psycholo gie hebben opgedaan. Een vennetje in de hei. „Kom jij eens even hier, jongeman", zo zegt de Veluwse schilder A. A. C. Ludwig uit Apeldoorn, wiens speciali teit het schilderen van boerderijtjes op de hei is, tot een jongetje op de eerste rij. „Hoe heet jij?" „Arie." „Best zo Arie, en zeg jij nu maar eens wat ik voor jou moet gaan schilderen". Arie's ogen beginnen te schitteren en snel zegt hij „Een olifant, een kroko „Hou je mond effetjes, ik heb je nog niks gevraagd" zo komt de Veluwse schilder er tussen. „Ik wou alleen maar zeggen: Wat moet ik voor jou schilderen, een boerderijtje of een ven netje of de hei of alles tegelijk?" Arie, enigszins teleurgesteld, kiest het laatste en dan begint Ludwig aan zijn zoveel ste schilderijtje van een heilandschap. Hij vertelt er onderwijl een verhaal bij over Jan en Marietje uit» Alkmaar, die samen over de bloeiende hei dwalen. „En nu komen Jan en Marietje bij een schaapskooi en Jan zegt: Vooruit, laat die meneer d'r even door". Dit laatste is echter bestemd voor de kleine Arie, die zo aandachtig staat te kijken dat hij de toegang tot de stand blokkeert. „En toen zei Marietje..." De senuwe „De senuwe krijg je van dat gemier zo roept de heer Wester uit Hillegom uit terwijl hij met grote stappen voor zijn stand ijsbeert. Over zijn forse schouders hangt een stel bretels dat betere dagen gekend heeft en dat blijk baar speciaal voor deze voorstelling is uitgekozen. „Ik noem die dingen maar de moordenaars van je overhemd. De hele dag schuren die galgen over je schouders en je kan er geen eens-be hoorlijk door bukken. En dan zijn er andere mannen die sportief willen doen en die een broekriem dragen. Je zouwe d'r gek van worde, 's Ochtends vroeg moet moeder al onder de lakens uit ko men om te helpen sjorren en als ze d'r lichaam dan eindelijk afgebonden hebben, lopen ze de hele dag te miere. Als ze een paar happen gegeten heb ben moet de riem weer een gaatje wijer en om de haverklap komt dat overhemd d'r onderuit. Nee, dan deze elastische rugriem. Nooit nergens last van en as je 'm niet meer nodig heb geef je 'm an je zoontje om er de kat ten mee uit de boom te schieten. Deze edele dingen zijn wel een rijksdaalder waard maar ik wil er niet meer dan een gulden voor hebben. Daar kan je potverdiekkie nog geen touw voor om je lichaam kopen/ Vooruit, wie neemt er een mee?" Natriumchloried H 2.0 Ver schalt de stem van Ben van Dijk uit Den Dolder in het rond. Hij staat op een hoge stellage en door zijn klare stem en zijn excentriek uiterlijk krijgt hij al spoedig een kleine honderd toe hoorders om zich heen, die de Laat voor het verdere verkeer afsluiten. En Van Dijk doet beste zaken. Hij spreekt niet, doch hij acteert en onderwijl reikt hij de drankjes en poedertjes die de mensen tegen likdoorns, kalknagels, transpirerende handen en voeten, on rein bloed etc. moeten beschermen, aan de omstanders over. „Als de dokter u water met keukenzout voorschrijft, zegt u dat hij een knoeier is, maar schrijt hij u natriumchloried H 2.0 voor, dan is het een beste kerel. Als je mensen met hartvergroting of onzuiver bloed ziet, zou je ze toeroepen: Mens reinig je bloed. Wij kweken er de krui den voor en als je voor twee kwartjes je bloed kunt reinigen, is dat werkelijk niet te duur. Wil niemand meer een flesje hebben? Best, dan ga ik jullie nu wat voor de pijn in je hoofd geven. De Laat voor rijverkeer gesloten 's Avonds om zes uur werden in het Gulden Vlies de prijzen uitgereikt. Bij de beoordeling van de stille kramen hadden de juryleden speciaal gelet op de wijze van étaleren, de verkoop door uitstalling en de algehele aanblik. Bij de standwerkers wogen welbespraakt heid, originaliteit, beschaving en ver koopskwaliteiten het zwaarst. Er wer den bij de prijsuitreiking over en weer vele hartelijke woorden gezegd. De standwerkers toonden zich zeer erken telijk voor de belangstelling voor hun werk en voor de grote afstand die men tussen hun kramen had gelaten. Men drong er echter sterk op aan, dat de Laat 's Zaterdagsmiddags voor het rij verkeer gesloten wordt, daar dit vooral voor de standwerkers buitengewoon lastig is. Ome Daan, die reeds een vijf tig jaar in het vak is, zeide dat hij het omleggen van het autoverkeer niet voor zichzelf vroeg, daar hij binnenkort bij minister Drees zal moeten aanklop pen om pensioen. „Maar ik vraag het voor de andere jongens, ziet u?" Uitslagen De uitslagen van de zeer geslaagde wedstrijd voor standwerkers was als volgt: 1. B. van Dijk Jr., Den Dolder, geneesmiddelen (103 pt.); 2. C. R. van Met alle hulpmiddelen proberen de kooplieden hun waren aan de man te brengen Spengen, Bussum. goochelkaarten (102 pt.); 3. J. C. Roekens, Haarlem, bus- openers (96 pt.); 4. R. Schalkwijk, Utrecht, dashouders (95 pt.); 5. A. A. C. Ludwig, Apeldoorn (schilderstukjes). De prijzen waren achtereenvolgens 40.-, 25.—, 15.—, 10.—, 5.—. Stille kramen: Categorie I (groente- fruit-bloemen)1. P. Bijtjes, Alkmaar (fruit); 2. De Jong, Alkmaar (fruit); Sinnege, Alkmaar (fruit) Categorie II (textiel): 1. Koster, Alk maar; 2. Haakman, Alkmaar; 3. De Vries, Alkmaar. Categorie III (overigen) 1. J. de Moei, Alkmaar (lederwaren) 2. Alk maarse vishandel (mevr. Smit); 3. Kruse Amsterdam (lederwaren) De prijzen in deze afdelingen bedroe gen 20.-, 10.- en 5.-. De Centrale Vereniging voor de markt-,( straat- en rivierhandel stelde kunstvoorwerpen ter beschikking. SCHAAKCLUB D.O.S. De uitslagen van de voor de zomer-compe- titie gespeelde wedstrijden zijn: J. Boekei— J. Nijman 1—0; R. v. Wezep—A. Nijman 1—0; P. Oblam—S. de Boer 0—1; W. Speets—C. Kooy 1—0; P. v. Hoven—J. Boekei 0—1; J. Nijman— F. Appel 1—0; P. Kooy—W. Speets 0—1; R. v. Wezep—A. Burgert 0—1. Ome Daan uit Haarlem is al vijftig jaar in het vak werkzaam. Toen ruim een kwart eeuw geleden in Alkmaar de eerste Zaterdagmiddagmarkt werd gehouden was ook hij aanwezig en sinds die tijd heeft hij zelden ontbroken. Met zijn nog heldere stem zingt hij talloze liederen uit de bundel „Hier Hilversumdie hij voor de laagst mogelijke prijs te koop aanbiedt. Ome Daan zal niet lang meer op de markt aanwezig zijn, want hij voelt dat hij een dagje ouder wordt en het voortaan wat kalmer aan zal moeten doen. Bij de prijsuitreiking vroeg hij de loco-burgemeester de markt Zaterdags middags voor het rijverkeer te sluiten, aangezien de andere „jongens" daar zo'n last van ondervinden Een overweldigend lange stoet fami lieleden vrienden en kennissen verge zelde Zaterdag de ten grave gedragen Nars Bakker op zijn laatste tocht. Vooral de makkers van de Sigaren- makersbond hadden door een grote op komst blijk gegeven hun oud-penning meester niet vergeten te zijn. Toen de kist langzaam in de groeve gezakt was, maakten velen van de ge legenheid gebruik een hand met bloe men als laatste groet aan „Ome Nars" over de kist te strooien. Een schitte rend tapijt van bloemstukken en kran sen werd varvolgens uitgespreid, af komstig van zijn kinderen, familie, bu ren, hoofd- en afdelingsbestuur van de Sigarenmakersbond en de Alkmaarse Bestuurdersbond. De heer Louws vervulde de moeilijke plicht namens de Sigarenmakersbond afdeling Alkmaar de overleden kame raad en strijdmakker, waarmee hij vanaf 1912 samengewerkt had, nog een maal toe te spreken.' Vanaf 1903 was de overledene penningmeester van de afdeling en gedurende 30 jaar beheer de hij ook nog de penningen van de ABB met grote onbaatzuchtigheid en eerlijkheid. Altijd was hij opgewekt. Bij de steunacties voor de stakers na de eerste wereldoorlog stond hij vooraan. Altijd klopte het. Nooit heeft hij een cent in rekening gebracht. „Op 18 Januari 1899 trad hij toe als lid. Hij heeft de opgang mee kunnen maken en dit als een grote vreugde ge voeld". Vervolgens richtte spreker zich tot de twee zoons. „Reeds op jeugdige leef tijd verloren zij hun moeder. Bakker, kameraad, aldus spr., rust in vrede". Namens de ABB sprak de heer Meijer een woord ter nagedachtenis. De overledene was niet „met de zilve ren lepel in de mond geboren". Strijd lust, pretentieloosheid, zich nooit op de borst slaan, altijd op zijn post, als hij geroepen werd, dat alles kenmerkte hem". Het hoofdbestuur van de Ned. Siga renmakersbond was vertegenwoordigd door de heer Gorter. Deze bracht ook namens de leden in de bond, waar Bakker geen onbekende was, grote dank aan zijn kameraad. De heer De Jong van de muziekver eniging Excelsior herinnerde er aan, hoe Bakker altijd klaar stond, als de vereniging eens in moeilijkheden ver keerde. De begrafenisondernemer bracht ten slotte de dank der familie over. DIERENBESCHERMING In de omgeving van de Zaagmolenstraat en van 't Fnidsen zijn aangetroffen zwervende cyperse poesjes. Komen meelopen uit Heiloo een witte keeshond. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. De „Stem des Volks" opende Zater dagavond met „Morgenrood" de door de Partij van de Arbeid georganiseer de huldiging van het 90-jarige partij lid J. Willemse. De zaal van de Mu ziektuin was bijna te klein om alle belangstellenden te kunnen bergen. Se heer Willemse, vitaal als altijd, was zichtbaar onder de indruk van deze grote opkomst. Allereerst sprak wethouder M. Coerts de jarige toe namens de afde ling Alkmaar. Op zichzelf is het geen verdienste 90 jaar te worden, maar in de wijze waarop het leven besteed is schuilt de verdienste, aldus spr. De heer Willemse heeft zjjn leven gewijd aan het Democratisch Socialisme. Spr. bracht de felicitatie van het Partij bestuur uit Amsterdam en een geluks telegram van de afd. Arnhem over, waar de heer Willemse lange tijd ge woond heeft. Vervolgens bracht „Excelsior" een serenade, die besloten werd met de Internationale". De voorzitter, de heer A. J. Kamp, sprak de gelukwen sen van de vereniging uit, die door de guitige opmerkingen van de jarige zo nu en dan onderbroken werden. Een serie sprekers kwam hierna de pionier complimenteren, waarbij boe ken, bloemen en sigaren overhandigd werden. Namens „Nieuwe Koers' sprak de heer E. Prins. Aan hem gaf de heer Willemse de opdracht mee: „Laat je nooit leiden door vrees; dat is de slechtste raadgever". Voor de „Stem des Volks" sprak de heer Prins. De loco-burgemeester van Den Hel der, de heer Van der Vaart, kwam daarna aan het woord .Hij herinnerde er aan, dat Willemse reeds in 1907 Nieuwediep de rug toegekeed had, zo dat hij zelf niet heel veel meer van de voortijd kon weten. „We weten echter, dat die eerste jaren zeer moei lijk waren. Het ging er niet om een maatschappij-beschouwing te huldi gen, maar de moeilijkheid was ervan De 68-jarige heer K. de Vet te War- menhuizen werd gisteravond, toen hij op de fiets reed op de Laanweg te Schoorl door een hem achteropkomen de vrachtauto, bestuurd door de heer T. J. Bakeboer te Medemblik aange reden en tegen de grond geworpen, Hij is in zorgwekkende toestand naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd en daar in de loop van de nacht overleden. Tegen de bestuurder van de vrachtauto is proces-verbaal opgemaakt. te getuigen. Wij zijn in de eerste plaats dankbaar voor het scheppen van de mogelijkheid, dat ieder hier voor zijn mening kan uitkomen. Vervolgens heelt deze oude garde de geest opgeroepen over Nederland. Welke grote idealen," zo riep spreker uit, „moeten onze voorgangers vervuld hebben. Hiervoor zjjn we dankbaar, zeer dankbaar. Wij moeten dit werk ook in de toekomst voortzetten. Vele wantoestanden zijn verdwenen, maar het gespreide bed staat nog niet klaar. Wjj hopen slechts, dat Willemse de ontwikkeling in ons land en in de wereld nog vele jaren kan blijven beschouwen." Voor de afdeling Schoorl sprak de heer Hoekstra. Als vriend sprak de heer Van de Vall: „Voor de socialist en humanist zijn er drie woorden: waarheid, ge rechtigheid en naastenliefde. Deze moeten bij de mens in harmonie zjjn. Dit gebeurde bij u," aldus spr. „ir heeft niet alleen gevochten voor de boterham, maar ook voor het opvoe ren van het geestelijk peil van de ar beiders. In de ouderdom wordt men slechts eenzamer. Hoe anders is dat bij u geweest, hoewel geschokt door slagen". De voorzitter van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, de heer Schin kel, kwam de felicitatie van z\jn ver eniging overbrengen. Op 88-jarige leeftijd werd de heer Willemse lid van het Humanistisch Verbond. De voor zitter daarvan, de heer Koeman, sprak de gelukwensen uit en vermeldde, dat het oudste lid nog trouw elke' verga dering bezocht. „Wat is leven?" vroeg de gehuldigde hem, „denken, werken, strijden". Ten slotte spraken nog mevr. Frie- link van de Vrouwengroep, de heer Fischer voor de VARA en de heer De Jong voor het Vrije Volk. Als laatste kwam de negentig jarige zelf nog een keer aan het woord. Hij zeide veel dankbaarheid te gevoelen en nooit te hebben kunnen denken, dat hij zoveel gedaan had. De laatste week van de expositie „Van de Wadden tot het IJ" is inge gaan. Over weinige dagen zullen de ourniquets, die tienduizenden bezoe kers zagen passeren voorgoed worden gesloten, de feeërieke avondverlich ting gedoofd en het sprookje, dat bin nen de zes paviljoens en de enorme vliegtuighangar te aanschouwen viel, tot het verleden behoren. Tot zolang echter blijven de vlaggen boven de toegangspoort wapperen. Naar het zich laat aanzien, belooft de laatste week een waardig slot te worden. Zondag brachten zeer velen een be zoek, zodat hedenavond reeds de 60.000ste bezoeker verwacht wordt. Wiihemden wonneri* met 6—2 Deze zomer maakte mevrouw Cla rence van Malsen uit Grand Rapids Amerika, een reis naar Nederland. Zij is een nicht van de heer J. IJspeert, export-manager bij de N.V. Ringers en derhalve besteedde zij een groot deel van haar vacantie in Alkmaar en om geving. Tal van aardige plaatsjes fo tografeerde zij en 't resultaat van haar fotowerk verscheen thans in „The Grand Rapids Herald", welks redactie enthousiaste bijschriften onder de gro te platen van Alkmaar en Bergen plaatste. Vooral de St. Laurens en het Gemeentemuseum te Bergen worden in grote cliché's geplaatst als voor beelden van Nederlandse historische bouwwerken. Het lijdt geen twijfel dat de fotoreportage van mevr. Van Malsen in de stad Grand Rap ids die een sterk Nederlands karakter draagt bijzondere belangstelling heeft ge trokken. Het is stellig een onbedoelde maar desniettegenstaande doeltreffen de reclame voor de bijzondere aan trekkelijkheid van Noord-Holland. Zaterdagavond heeft Alcmaria haar tweede oefenwedstrijd van dit seizoen gespeeld. Ditmaal trad OSV als spar ring partner op, een tegenstander waar van men ernstige tegenstand had kun nen verwachten. Het begin van de kampioenen van het vorige seizoen was dan ook veelbelovend, want de Oostza- ners openden de score. Niet in 't minst uit het veld geslagen ontketenden de withemden hierna een offensief, waar door de gasten volkomen onder de voet werden gelopen. Met de rust was de voorsprong reeds 41. Ook in de twee de helft had Alcmaria het beste deel van het spel, hetgeen in twee doelpun ten werd uitgedrukt. De Oostzaners eisten de eer van het laatste doelpunt voor zich op, zodat de' wedstrijd ten slotte in een 62 overwinning voor on ze stadgenoten eindigde. Alcmaria kwam in een geheel andere opstelling in het veld dan de vorige week. Afink stond weer onder de lat en als „vleu geladjudanten" had hij Hendriks en Van der Lek toegewezen gekregen Stopperspil Helderman werd door Wit en Van Meene geflankeerd. De onver wacht productieve voorhoede van de withemden werd geformeerd door Eversteijn, Ditsel, Paulissen, (de top scorer van deze wedstrijd) Schmidt en De Buijzer. Hoewel men natuurlijk nooit op de prestaties in oefenwedstrij den mag afgaan, schenken de resulta ten van de twee eerste wedstrijden van dit seizoen wel vertrouwen, zodat onze vewachtingen voor de komende compe titiewedstrijden hoog zijn gespannen. Alkmaarders op de Sneekweek Een uitstekende wind begunstigde Zaterdag de openingsdag van de Sneek week, waaraan door verschillende le den van de Alkmaarse Roei- en Zeil vereniging werd deelgenomen. De suc cessen van de Alkmaarders bleven op die eerste dag tot een tweede plaats bij de 12 voetsjollen waar J. Keijzer zijn Piraat in de prijzen zeilde. Henk Kir- kenier bleef in Sneek met zijn presta ties beneden de verwachtingen. Op de tweede dag eindigde hij in de Valken klasse op de derde plaats. Zijn clubge noot J. v.d. Stadt eindigde in de 12 voetsjollènklasse op de derde plaats en J. Keijzer kwam in deze klasse weer als nummer twee aan. Tweede plaats voor Boxem Onze stadgenoot A. Boxem zwom tijdens de intergeallieerde militaire zwemkampioenschappen de 100 meter borstcrawl in 1 min. 2 sec. Deze voor een vijftig meterbaan zeer behoorlijke tijd leverde hem een tweede plaats op achter de Egyptenaar El Gamal. Deze had precies een seconde minder nodig dan Boxem. Blijkbaar was de baan te Brussel behoorlijk zwaar daar de Egyp tenaar gewoonlijk beneden de minuut pleegt te zwemmen. De Booy won in Amsterdam Honderd kilometers lang hebben gis teren een groot aantal wielrenamateurs rondjes gedraad rond het Bloemen- kwartier in Amsterdam. Leo de Booy, J. Eelsing, F. Petri en W. Holleeder DEM en. RK AFC hebben Zondag het sei zoen geopend met het spelen van een vriend schappelijke wedstrijd, Voor de AFC-ers betekende het een korte rust na de zeer zware promotie-competitie, wat aan enkele spelers nog wel merkbaar was. Voor halftime speelde DEM beter dan de Alkmaar ders, waarbij het juiste verbanfd af en toe zoek was. De Beverwijkers straften voor de rust twee fouten van de AFC-verdediging af. Na de rust had AFC de opstelling gewij zigd. Zij nam direct het initiatief en behield dit tot het einde. Ver in de tweede helft kwam' het eerste AFC-doelpunt tot stand. Vlak vóór tijd konden de Alkmaarders hun tweede doelpunt noteren, waarmede zij een gelijk spel uit het vuur sleepten. Slot won de 46 km Voor de wedstrijden, welke de wieler vereniging Alcmaria Victrix Zondag morgen organiseerde, was van de zijde der renners niet zo veel belangstelling als gewoonlijk. Het slechte weer zal daarvoor vermoedelijk wel verant woordelijk zijn geweest. Niettegen staande de ongunstige omstandigheden werden verschillende goede tijden ge noteerd. Zo won K. Slot de 46 kilo meter voor A-klassers in de snelle tijd van 1 uur 6 min. en 24 sec. Tweede werd J. de Wilde met ruim een minuut achterstand. In de B-klasse werd J. Rol winnaar. Hij had voor de 36 kilometer waren bijna een ronde op het peloton 53 min. 3. sec nodig. J. Pluijmers, J. v. uitgelopen, zodat de eindspurt tussen deze vier de beslissing moest brengen. Leo de Booy bleek rapper dan zijn con currenten en ging met de eerste prijs en de bloemen strijken. Zijn tijd over de 100 km bedroeg 2 uur 11 min. 59 sec. d. Eng, B. v. d. Kamer en E. Bellis werden resp. 2e, 3e, 4e en 5e. De uit slag van de C-klasse was: I J. Bloed jes (27 km in 40 min 21 sec.), 2 G. Koch, 3 J. Keuken, 4 D. Schuitemaker en 5 W. Assen. Temeer waar vanavond het Kaas marktspel zal worden opgevoerd, kan op een druk bezoek gerekend worden. Het charmante torentje pp het „Kaasmarktplein" zag Zaterdagavond de klompendansers uit de Langedijk, die op de tonen van de „Driekus Man" en de „Skotse trye" een klep permars op het plaveisel roffelden. Nauwelijks waren de klompendansers verdwenen of de Zaanse Dixieland Band riep met huilende trompets de danslustige jeugd bijeen voor het bal champêtre. Toen de regen kwam, verzamelde men zich in het restau rant, waar tot twee uitr de dansvloer bezet bleef. Zondag hebben velen genoten van de gasten uit Angers, die welluidende Franse volksliederen zongen en op deze wijze het Noordhollandse pu bliek lieten kennismaken met 'de cul tuur uit „la douce France". En nu de laatste week. De ervaring leert, dat bij ieder belangrijk evene ment van langere duur het bezoek in de laatste ronde het grootst blijkt te zijn. De tentoonstelling blijft bereid ook de duizenden, die nog zullen ko men een hartelijk welkom toe te roe pen en zich in haar volle pracht te tonen. De komende dagen zullen de sluitsteen moeten vormen van de pu blieke belangstelling, welke bij het opmaken van de balans zal moeten bewijzen of de energie, durf en kos ten, die deze enorme expositie verg den, gewettigd waren. Het is voor ons gewest van een vitaal belang, dat het aantal bezoekers zo groot mogelijk zij omdat dit de toetssteen zal vormen bij eventuele volgende plannen in dit ge deelte van Noord-Holland weer iets groots tot stand te brengen. Jarenlang is de verzuchting geslaakt dat ook in Noord-Holland boven het IJ eens wat leven in de brouwerij diende te worden gebracht. Nu dit leven in volle omvang is geschonken is het allereerst de plicht van iedere bewoner van dit gedeelte van Noord- Holland om ten minste van zijn of haar belangstelling te doen blijken. Laat iedere Noordhollander beseffen dat hij in feite ten nauwste bij het welslagen van deze show is betrok ken, omdat deze op zo'n unieke wijze de belangrijkheid van deze streken demonstreert. De Noordhollanders treden derhalve zelf als gastheren op jegens binnen- en buitenlandse be zoekers. Ook hier geldt echter het oude „rïoblesse oblige". Wie anderen met trots iets wil tonen, dient dit ten minste uit eigen aanschouwing te kennen. Nog bestaat daartoe ten volle de gelegenheid. De poorten van de grote Noordhollandse tentoonstelling .Van de Wadden tot het IJ" blijver voorshands voor ieder nog wijd ge opend! Swingbezetting van „The Ramblers" in 't Gulden Vlies Voor de danslustigen uit Alkmaar en omgeving is er de laatste dagen vol doende gelegenheid geweest om zich volop aan hun geliefde bezigheid te wijden. Zaterdag- en Zondagavond was, onder leiding van Rinus van der Broek, de swingbezetting van „The Ram blers" naar Alkmaar gekomen waar zij in het Gulden Vlies de muziek ver zorgde voor twee dansavonden. Rinus van der Broek, trompet, Tonny Hel weg (clarinet), Kees de Bruin (sax) en Wim Sanders (guitaar) werden ge assisteerd door een uitstekende pianist en de voormalige drummer van de band van George Picard. Vooral Zon dagavond werd door velen van dezs unieke gelegenheid gebruik gemaakt. Prof. Antonini komt De reeks aantrekkelijke kindervoor stellingen in het Gulden Vlies wordt Woensdagmiddag voortgezet met net optreden van de welbekende gooche laar en buikspreker prof. Antonini, die met zijn lopende, levende en sprekende pop August de kinderen enige uren aangenaam zal bezig houden. Naast een uitgebreid goochelpro- gramma wordt de Oudhollandse pop penkast vertoond, die ook voor oude,- ren altijd nog een grote attractie blijkt te zijn. Al met al een leuk vacantieprogram- ma van beschaafd en geestig jeugd- amusement. Postduivennieuws Zondag werd de wedvlucht van de postdui venvereniging Steeds in Spanning" vanaf Maas tricht gehouden. De afstand was 209 km, wind zuid-oost, gelost om 8 uur. In concours waren 175 duiven. De uitslag was als volgt: Nr. 1, 32 P. El- zinga, 11 uur 1 min. 26 sec.; 2, 30 D. Kra nenburg; 3. J. Birckhoven; 4. B. Telleman; 5, 29 P. Louter; 6, 16 N. Wiese; 7, 14 C. Kin- Witt; 8, 12 J. Th. W. van der Idsert; 9, 17 C. Streicher; 10 P. Abercrombie; 11, 13 M. van Duin; 15, 35 H. Schenk-Brill; 18, 23, 28 A. de Rooij; 19, 25 J. de Cocq van Del- wijnen; 20, 21 J. Kuipers; 22, 34 W. Pijperi 24. C. Knoef; 26. J. van Baden; 27. W. Pee lers; 31. A. Gerings; 33. P. de Koning. TE WATER GERAAKT Zaterdag is van een door het Noord hollands kanaal varend plezierjachtje een vrouw op het dek uitgegleden en te water geraakt. Hoewel zij zich nog aan een openstaand raam probeerde vast te houden, gelukte het haar niet op het vaartuig te blijven. Met gewon de armen wist zij de oever te bereiken. ge bet BENOEMING. De heer D. Kaai is te Haarlem slaagd voor het gedeelte A van examen hoofdacte. Voor het door de „Vereniging voor Taalkundig Handelsonderwijs" te Den Haag gehouden examen Praktijk leraar Spaanse handelscorrespondentie slaagde de heer J. F. Poll te Alkmaar. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie theater, 8 uur: Whisky al! water. (Alle leeftijden). Victoria thaeter, 8 uur: Op de planken. (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Moord ts middernacht (14 jaar). Tentoonstel ling „Van de Wadden tot het IJ" 10— 12 uur. Kaasmarktspel 3.30 en 9.30 uur. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 1012 uur. Kaasmarktspel 3.30 uur. (Van „f|NS NIEUWE NEDERLAN jonge, energieke instructe belangrijkste pijler» onzer de de Vries van de staf van de plaats van de fraaie Ernst-Cj van een interessant bezoek, d riteiten hebben mogen breng» officieren en onderofficieren de Koninklijke Landmacht z alvorens hun taak als instru» Jagers in de kazernes te Roer: /Oorspronkelijk, aldus vern: van de even sympathieke gieke Commandant van het kolonel J. L. H. A. Antoni, b. plan dit herscholingssysteem 800 subalterne officieren en 2! officieren geleidelijk te doen ren, maar bij de herziene def nen kunnen deze zolang ni worden, zodat de algemene h zich verder zal moeten bepi nog enige honderden onder die niet als instructeurs zu dienst doen. „Ik behoef werkelijk van d» tige kerels geen soldaatjes te ken. Zij hebben reeds een zo i taire ervaring en zoveel strij de kiezen", dat zij veelal mét maakt hebben in Indonesië d kolonel of generaal in Nederli er zijn er bij, die nog n< geen 20 jaar in Nederland gev zodat zij zich thuis moeten len in Nederlandse militaire dingen, waar een kolonel vaa te vertellen heeft dan een k Indonesië, die een veel grote; woordelijkheid moet dragen". Studie en hulp bij de vele lijke moeilijkheden, welke KNIL'ers hier te lande ont zijn voor deze inpassing noc Daar is het probleem der hi Zelf woon ik nog ergens in. de financiële moeilijkheden, g het terugvallen van Indische t lagere Nederlandse salarissen van het feit, dat velen nog gi de RIS te goed hebben. Daar i ken van scholen voor de kinc wijl men soms nog niet weet garnizoen men zal komen. Hot ste ambtenaren van het minis Oorlog,' van dat van Unie: Overzeese Rijksdelen en een woordiger van Prins Bernhar met het KNIL-kader contact men, evenals de inspecteur va: mobilisatiecentrum en mevroc die zich de sociale problemen ken. Er moest en moet voor e entrée in de Koninklijke L van deze uitstekende krachten de politieke zijde van het Ind vraagstuk zeer te'eurgesteld zorgd worden. Van hogerhand w^s kolom gewaarschuwd, dat hun moree ze van spreken tot onder hu; zolen gezakt was. Uitstekend der oud-ï jyjET NADRUK sprak de kc genover ons deze opvatting roemde hij het peil, de ijver e ding van deze excellente offi- onderofficieren, die na droeve gen hun zelfvertrouwen zo s herkregen hadden. En met vreugde gewaagde h feit, dat zowel de burgerij mond als die te Venlo zich om hen prettig te ontvangen. directies bieden gratis filmvc gen aan, amusementsavonde verstrooiing en vele gezinne voor deze verdienstelijke mar deuren wijd open. De algehele leiding der he berust bij kapitein M. P. L. v die zich in eenzelfde snel v populariteit als de kolonel heugen. In klassen van twii verdeeld over de Ernst-Casimi; te Roermond en de Frederik kazerne te Venlo zitten ze we schoolbanken, de over het jonge subalterne officieren, bronsd door de „koperen ploe zij de tropenzon nog noeme: dikwerf oudere onder-officie ingewijd te worden in de gehei de inwendige dienst in de Ko Landmacht, de garnizoens-, vi oorlogsorganisatie, de militair» de administratieve rompslomp muiieren en bescheiden en de instructie-methoden. Twee teams bestaande uit ee: en twee onder-officieren elk methode van instructie. Het vergund in Venlo zulk een les, men op een wire-recorder bi; nen, gegeven door de eerste der Artillerie L. P. J. v. d. een geboren leraar en een u redenaar is. Hij hield zijn met langstelling luisterende en not kende cursisten de vier goud» der instructie voor, noodzak» Vrijdag is in 't Beroepskeuzi centrum te Ede de 20.000ste sant getest. De gelukkige wa daat-chauffeur-seiner G. H. 1 uit Leidsendam. Van Rijn die bekwamen voor het kruideni» ma, werd voor deze richting keurd en zal de aangevraagd toelage toegekend krijgen, door de commandant van het keuzecentrüm toegesproken ei een zilveren potlood met de B.A.C.—20.000.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2