NIEUWS LAATSTE K.N.I.L.-kader waardevol element in Koninklijke Landmacht Prachtig vuurwerk besluit wielerwedstrijd te Egmond aan Zee Op bezoek in Roermond gevechtswaardige soldaten te kweken' en Venlo De twintigduizendste demobilisant getest Ongeval bij zeepkist races te Zandvoort Engeland wil 3 milllioen soldaten opleiden Vrachtauto kantelde te Zwolle Meer dan vijftienhonderd sollicitanten Vervroegde bijeenkomst van Britse parlement Amsterdamse politie gaat scherper optreden Van Zeeland formateur Vele slachtoffers bij treinramp in India Vervolg Stadsnieuws Burgerlijke Stand Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Koeman won eindsprint Groet Oudorp Van Vliet en Harris in de finale MAANDAG 14 AUGUSTUS 1950 (Van onze speciale verslaggever). ,fiNS NIEUWE NEDERLANDSE leger in opbouw heeft dringend behoefte aan jonge, energieke instructeurs, die als sergeanten of sergeant-majoors een der belangrijkste pijler» onzer defensie vormen". Zo sprak tot ons de Majoor D. C. de Vries van de staf van de Commandant Strijdkrachten te Velde op de binnen plaats van de fraaie Ernst-Casimir-kazerne te Roermond. Het was aan het slot van een interessant bezoek, dat wij met medewerking onzer hoogste legerauto- riteiten hebben mogen brengen aan de herscholingscursus, welke 600 subalterne officieren en onderofficieren van het voormalige K.N.I.L., die op 26 Juli naar de Koninklijke Landmacht zijn overgegaan, gedurende drie maanden volgen, alvorens hun taak als instructeur aan te vangen, bij het Regiment Limburgse Jagers in de kazernes te Roermond en Venlo. Oorspronkelijk, aldus vernamen wij van de even sympathieke als ener gieke Commandant van het Regiment, kolonel J. L. H. A. Antoni, bestond het plan dit herscholingssysteem voor alle 800 subalterne officieren en 2500 onder officieren geleidelijk te doen doorvoe ren, maar bij de herziene defensieplan nen kunnen deze zolang niet gemist worden, zodat de algemene herscholing zich verder zal moeten beperken tot nog enige honderden onderofficieren, die niet als instructeurs zullen gaan dienst doen. „Ik behoef werkelijk van deze prach tige kerels geen soldaatjes te gaan ma ken. Zij hebben reeds een zo rijke mili taire ervaring en zoveel strijd „achter de kiezen", dat zij veelal meer meege maakt hebben in Indonesië dan menig kolonel of generaal in Nederland. Maar er zijn er bij, die nog nooit of in geen 20 jaar in Nederland geweest zijn, zodat zij zich thuis moeten gaan#voe- len in Nederlandse militaire verhou dingen, waar een kolonel vaak minder te vertellen heeft dan een kapitein in Indonesië, die een veel grotere verant woordelijkheid moet dragen". Studie en hulp bij de vele persoon lijke moeilijkheden, welke de oud- KNIL'ers hier te lande ondervinden, zijn voor deze inpassing noodzakelijk. Daar is het probleem der huisvesting. Zelf woon ik nog ergens in. Daar zijn de financiële moeilijkheden, gevolg van het terugvallen van Indische op de veel lagere Nederlandse salarissen alsmede van het feit, dat velen nog gelden van de RIS te goed hebben. Daar is het zoe ken van scholen voor de kinderen, ter wijl men soms nog niet weet,.in welk garnizoen men zal komen. Hooggeplaat ste ambtenaren van het ministerie van Oorlog, van dat van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen en een vertegen woordiger van Prins Bernhard hebben met het KNIL-kader contact opgeno men, evenals de inspecteur van het De mobilisatiecentrum en mevrouw Spoor, die zich de sociale problemen aantrok ken. Er moest en moet voor een goede entrée in de Koninklijke Landmacht van deze uitstekende krachten, die over de politieke zijde van het Indonesische vraagstuk zeer te'eurgesteld zijn, ge zorgd worden. Van hogerhand w^s kolonel Ant' ai gewaarschuwd, dat hun moreel bij wij ze van spreken tot onder hun schoen zolen gezakt was. Uitstekend moreel der oud-K.N.I.L'ers jyjET NADRUK sprak de kolonel te- Bi genover ons deze opvatting tegen en roemde hij het peil, de ijver en toewij ding van deze excellente officieren en onderofficieren, die na droeve ervarin gen hun zelfvertrouwen zo snel weer herkregen hadden. En met vreugde gewaagde hij van het feit, dat zowel de burgerij te Roer mond als die te Venlo zich uitslooft, om hen prettig te ontvangen. Bioscoop directies bieden gratis filmvoorstellin gen aan, amusementsavonden geven verstrooiing en vele gezinnen zetten voor deze verdienstelijke mannen hun deuren wijd open. De algehele leiding der herscholing berust bij kapitein M. P. L. van Aalst, die zich in eenzelfde snel verworven populariteit als de kolonel mag ver heugen. In klassen van twintig man verdeeld over de Ernst-Casimir-kazerne te Roermond en de Frederik Hendrik kazerne te Venlo zitten ze weer op de schoolbanken, de over het algemeen jonge subalterne officieren, velen ge bronsd door de „koperen ploert", zoals zij de tropenzon nog noemen en de dikwerf oudere onder-officieren, om ingewijd te worden in de geheimen van de inwendige dienst in de Koninklijke Landmacht, de garnizoens-, vredes- en oorlogsorganisatie, de militaire wetten, de administratieve rompslomp van for mulieren en bescheiden en de moderne instructie-methoden. Twee teams bestaande uit een officier en twee onder-officieren elk geven de methode van instructie. Het was ons vergund in Venlo zulk een les, opgeno men op een wire-recorder bij te wo nen, gegeven door de eerste luitenant der Artillerie L. P. J. v. d. Berg, die een geboren leraar en een uitstekend redenaar is. Hij hield zijn met grote be langstelling luisterende en notities ma kende cursisten de vier gouden regels der instructie voor, noodzakelijk, om Vrijdag is m 't Beroepskeuze-Advies centrum te Ede de 20.000ste demobili sant gete.st. De gelukkige was de sol daat-chauffeur-seiner G. H. van Rijn uit Leidsendam. Van Rijn die zich wil bekwamen voor het kruideniers diplo ma, werd voor deze richting goedge keurd en zal de aangevraagde studie toelage toegekend krijgen. Hij werd door de commandant van het Beroeps keuzecentrum toegesproken en ontving een zilveren potlood met de inscriptie B.A.C.—20.000. Het zijn deze: spreek eenvoudige taal; gebruik de zintuigen; laat de man zijn verstand gebruiken en controleer de vorderingen stap voor stap. Hij hield de a.s. instructeurs voor, hun recruten te leren denken door hen te laten den ken. Deze hele methode berust op de Be- drijfskadertraining, zoals deze gepropa geerd wordt door de Fundatie Werke lijk Dienen en berust dus op de nieuw ste paedogogische en psychologische basis. Grote ijver Y'IER UUR per week krijgen allen, officieren en onder-officieren bij wijze van recreatie sportonderricht door ervaren sportleraren. Zo wordt veel vol leybal gespeeld in de heerlijke natuur rond de kazernes. Kenmerkend voor deze beroepsmili tairen is hun ingeboren of aangeleerde stiptheid en ijver. Na vrije weekends mankeert niemand op het appèl. Met hart en ziel pogen zij in zo kort moge lijke tijd zich in ons land en ons leger in te leven. Niet weinig trots zijn ze er op, dat er onder hen zoveel gedeco reerden zijn, n.l. bijna 10% met dap perheidsonderscheidingen en daarbij 'n Ridder in de Militaire Willemsorde, een bescheiden, welhaast verlegen jonge man. Wij hebben ook aan de gemeen schappelijke maaltijd/met hen aangeze ten en naar hun ervaringen geluisterd en hun prille belevenissen in ons land gevraagd. Daar is de teleurstellingen onder sommigen, die in rang (niet in salaris!) achteruitgezet moesten worden. Daar is de bezorgdheid over het woning vraagstuk in hun a.s. garnizoen, omdat zij met hun gezin de soms waanzinnig hoge pensionprijzen niet kunnen beta len. Maar daar is bij allen de ernstige wil en het vertrouwen hun werk, ook in de Koninklijke Landmacht, goed te verrichten en mede te helpen aan de opleiding van nieuwe, jonge Neder landse soldaten en aan de verdediging, zo het onverhoopt nodig zou zij A, van ons aller vaderland! Tribune sioriie in Zondagmiddag had tijdens de natio nale zeepkistenwedstrijden te Zand voort een vrij ernstig ongeval plaats. Tijdens de prijsuitreiking bij de gereg lementeerde klasse stonden ongeveer 30 mensen op de stelling, waarvandaan de wagentjes afreden. Juist toen de derde prijs zou uitgereikt worden, zak te de helft van de stelling ineen, waar door 30 personen een val van 2*7» me ter maakten. De 12-jarige A. P. C. de Rooy uit De Bilt liep een gebroken neusbeen en eeiv hersenschudding op, de 51-jarige mevrouw W. Buring Ficke uit Amsterdam een kniewond, De chefs van de Britse militaire de partementen zouden een plan hebben uitgewerkt om drie millioen manschap pen in drie maanden op te leiden. Vóórts zou een plan tot industriële mobilisatie worden overwogen, alsme de een verlenging van de dienstplicht tot twee en een half jaar. Engeland zou overwegen in de vol gende twaalf maanden zes speciale di visies, waaronder twee pantserdivisies, gesteund door een tactische luchtmacht van duizend toestellen, in het leven te roepen voor de verdediging van West- Europa. Hierdoor zou de totale bijdra ge van Engeland tot de verdediging van West-Europa in totaal 14 divisies omvatten. Westduitse staten gaan het communisme tegen Alle elf Westduitse staten zullen bij zondere commissies instellen „Voor de verdediging van de grondwet tegen de communistische bedreiging van de vei ligheid". Verder zal worden nagegaan, van waar de communistische strijdfondsen komen. Men gelooft, dat een groot deel van dezé gelden afkomstig is van adver tenties, die door grote industriële on dernemingen in communistische bladen geplaatst worden als een soort „verze kering" tegen het gevaar, dat voor deze ondernemingen zou dreigen bij een communistische overheersing van W. Duitsland. Baby gedood en twee gewonden Een vrachtauto met tien kinderen en vier volwassenen, die een dagje uit wa ren, slipte Zondagmorgen tegen half elf op de Meppelerstraatweg te Zwol le en kantelde. Een jongetje van zes maanden werd gedood, de moeder van de baby en een meisje van vier jaar werden zwaar en twee andere perso nen licht gewond. De wagen, die een 45 a 50 km per uur reed, gleed plotseling naar de lin kerkant van de weg, ramde daar een boom en gleed toen weer naar de rech terkant. Hier reed de wagen het gras in en kantelde. Een van de portieren vloog open, mevr. H. met haar zoontje in de armen geklemd en mevr. B. vie len er uit en kregen de wagen op zich. De heer B. en de kinderen werden uit de laadbak op de weg geslingerd. Onlangs werd per advertentie in de Nederlandse dagbladen een functie aan geboden bij de Nederlandse afdeling van de „Canadia Broadcasting Corpora tion" in Montreal. Hierop kwamen ruim 1500 sollicitanties binnen. Jongen met zweefvliegtuig te pletter gevallen Bij vliegdemonstraties in de buurt van Zürich brak het toestel van de be kende Zwitserse zweefvlieger Siegbert Maurer op een hoogte van duizend meter. Maurer heeft tot het laatste ogenblik getracht om de veiligheids gordel van een 12-jarige jongen, die hij als passagier bij zich had,' los te ma ken. Tenslotte moest Maurer per vaN scherm het toestel verlaten om althans zijn eigen leven nog te kunnen redden. Hij kwam er met een gebroken been af. De jongen viel met het toestel te pletter. Criekse verzetsstrijders in Polen toegelaten Dertigduizend Grieken, oud-leden van de verzetstroepen van generaal Markos, zouden zich in het gebied tussen Gör- litz en Pools-Silezie, bij de Duits-Pool se grens, hebben gevestigd,- zo meldt het Amerikaanse blad voor de Duitse be volking „Neue Zeitung". Hele Poolse dorpen zouden hiervoor zijn ontruimd. REEDS ZEVEN WESTDUITSE COM MUNISTISCHE BLADEN VERBODEN Het te Mannheim verschijnende com- De leiders van conservatieven en li beralen hebben Attlee verzocht het Britse parlement „over een week of tien dagen" bijeen te roepen voor dringende besprekingen over de defensie.' Attlee, die het zomerreces van net parlement reeds met een maand had bekort door het begin van de nieuwe zitting op 12 September vast te stellen, heeft geantwoord, dat hij het verzoek in overweging wil nemen als het met redenen wordt omkleed. Voor Veilig Verkeer De Amsterdamse politie, die reeds geruime tijd actie voert voor een veili ger verkeer, zal thans drastisch tegen alle soorten verkeersovertredingen gaan optreden. Proces-verbaal zal woe den opgemaakt, tegen elke weggebrui ker, die zich niet aan de voorgeschre ven regelen houdt. De propaganda zal echter worden voortgezet. Er gelden dus voortaan tjWee slagzinnen: „Wees een heer in het verkeer" en „Zonder pardon op de bon". Paul van Zeeland, minister van bui tefilandse zaken in het afgetreden Bel gische kabinet, is door de Koninklijk Prins benoemd tot kabinetsformateur Van Zeeland heeft deze opdracht aan v-aard en is terstond begonnen met zijn besprekingen. Hij ontving achtereen volgens premier Duvieusart, de voor zilter der CVP, de baron Van dei Straeten Waillet, en de minster ^ai verkeerswezen, P. W. Segers. De prin lad Zaterdag Segers en de minister van staat De Schrijver verzocht, eer kabinet te vormen, doch dezen weiger ien de opdracht. Ten minste 23 passagiers zijn om het leven gekomen en tweehonderd werden gewond, toen Zondagochtend vroeg de sneltrein CalcuttaNew Delhi op een ontspoorde goederentrein reed. Het ongeluk gebeurde ongeveer 65 km. ten Oosten van Benares, juist op'n kleine brug. Men gelooft, dat de goede rentrein door sabotage ontspoord was. De locomotief, vier passagiersrijtui gen en de bagagewagen van de snel trein stortten van de zes meter hoge spoordijk. Twee passagiersrijtuigen en een goederenwagon schoven in elkaar. Vijfduizend „draadjes" minder in Noord Holland Sinds de verhoging van het abonne mentsgeld op de radiocentralen en van de aansluitingskosten is in het tele foondistrict Haarlem (dat zich uitstrekt van Sassenheim tot Texel) het aantal aangeslotenen met meen dan tien pro cent verminderd. Voor de tariefsver hoging waren er ongeveer 39.000 distri butieluisteraars, thans zijn het er nog een goede 34.000. Tsjechoslowaaks vliegtuig in Duitsland geland Een tweemotorig Tsjechoslowaaks transportvliegtuig met vier passagiers een fabrikant, zijn vrouw en hun twee zoons is Zaterdagavond op een vliegveld in de buurt van Aibach ge land. Volgens' het bericht gelooft men, dat de passagiers de piloot gedwongen Honderd Indiase dorpen staan onder water De Sone, een zijrivier van de Gan ges, is buiten haar oevers getreden en heeft meer dan honderd dorpen onder water gezet. De weg van Patna naar Arrah staat over een' afstand van 30 km. blank. De stad Bitha, 40 km. ten Westen van Patna, is geheel over stroomd. Vogelpest in Scherpenzeel? In Scherpenzeel zijn op het bedrijf van boer J. Tichelaar bij een aantal kippen ziekteverschijnselen geconsta teerd. Een groot aantal hoenders zou reeds dood zijn. Tichelaar heeft 2000 kippen. De Rijksseruminrichting te Rotterdam onderzoekt thans of hier sprake is van pseudo-vogelpest. Leden van Franse nationale partij gearresteerd Zondag zijn twaalf leden, onder wie de algemene secretaris, van de (uiterst rechtse) Franse Nationale Partij gear resteerd. Deze arrestaties houden ver band met een verleden week gepleegde inval in de kantoren van het commu nistische week blad „Action". De Turkse minister van justitie, Halil Ozuruk, heeft verklaard, dat alle communisten in Turkije hun staatsbur gerschap zullen verliezen. Een daartoe strekkend wetsontwerp is in voorbe reiding. munistische blad „Badisches Volks- hebben naar Duitsland te vliegen. Het echo" is door de Geallieerde Hoge Tsjechoslowaakse consulaat-generaal Commissie voor drie maanden verbo den. Het is 't zevende communistische blad dat de laatste negen dagen in Duitsland is verboden. Voorts werden de lokalen van het communistische blad „Die Wahrheit" te Hannover Zaterdag door Britse po litie doorzocht en verzegeld. Het blad zal waarschijnlijk voor een periode van drie maanden verboden worden wegens overtreding van de perswet. te Miinchen verklaarde, dat het vlieg tuig landde doordat het gebrek aan benzine had. RUSSISCHE STRAALJAGER NEERGESTORT Een Russische straaljager is, naar het blad „Der Telegraph" (Britse vergun ning) meldt, nabij Rossau (Branden burg) neergestort. De twee inzittenden waren op slag dood. Geboren: Engelina J. M., d. van Th. P Blokker en E. Th. J. Groothuizen. Leo, z. van J. Schelvis en A. P. Grootjen. Ingrid L. M., d. van A. B. Buter en M. E. Lichten- hahn Hiltje A., d. van T. van Houten en A. A. Michels Geertruida J., d. van P. de Boorder en H. W. Sonnevelt. Alexander, z. van P. de Jong en C. Pluijmers. René, z. van J. F. Jansen en H. E. de Boer. Ondertrouwd: Marinus Buis en Alida E. Bruins. Uit het zakenleven „New West", Egmond aan Zee, Pomp- plein 9. Cafetariabedrijf met verlof B. Eigenaar: A. Vuil. Pension „De Rusthoek", Bergen, Notweg 22. Pensionbedrijf. Eigenaar: Mw. A. KappenBoschma. J. vd Molen, Langedijk, Broek op Langendijk, Dijk 58, Internationaal ex pediteur. Eigenaar: J. van der Molen. P. Doodeman, Oude Niedorp, Dorps straat 160 a. Herenkappersbedrijf. AANRIJDING Zaterdag stak een in de richting Hei- loo rijdende solex-berijder ter hoogte van de Emmastraat zonder uit te kij ken of een hand uit te steken plotseling de Kennemerstraatweg over. Een uit de richting Heiloo naderende auto kon een botsing niet vermijden. De berijder werd tegen de grond geworpen en aan linkerarm en hand gewond. De auto kreeg -lechts lichte schade, maar de solex werd ernstig beschadigd. Proces verbaal is opgemaakt. Om de damtitels In de vorige week ontstond enige stagnatie in de strijd om de Alkmaarse damtitels in het programma, doordat De Jong, wegens ziekte, niet in staat was zijn belangrijke partij tegen Slot te spelen. De uitslagen waren: N. Oud—Schuit 0—2; Burgert—De Haas 2-0; M. Oud—Piederiet 0-2. De stand werd: Slot 13 pnt uit 7; De Jong 9 uit 6; Hemels 9 uit 7; Schuit 9 uit 8; N. Oud uit 8; Piederiet 6, Burgert 5, De Haas 3 en M. Oud, allen uit 7 partijen. Opmerkelijk is het falen van de kampioen 1949 De Haas en M. Oud kampioen DDD 1949. De uitslagen in de B-klasse zijn: Jdrna— Tuinman 1—1; Verver—Smolenaars 2—0. Hier kwam een nieuwe leider, hetg'een uit de stand blijkt: Verver 9 pnt uit 6 partijen. Kruider 8 uit 6; Tuinman 7 uit O; Smolenaars 7 uit 7; Booy 3 uit 4; Jorna 2 uit 7. Tweede en derde klas: Kom—Wijn 0—2; - Visser—Bruggeman 2—0; Bakkum—Klinkhamer 2—0; Langras Jr.—Miedema 2—0. FIETSEN ONTVREEMD Twee van de in de St. Willibrordus- stichting verpleegde patiënten hebben van het hen toegestane wandelverlof misbruik gemaakt door de twee fietsen van de inrichting die ze meegekregen hadden, te verkopen en van het ont vangen geld goede sier.te maken. Beiden zijn in een café door de politie aange houden en in het bureau ingesloten. De fietsen zijn bij de koper in beslag ge nomen. 47. Moeder Woeffie heeft met grote verbaasde ogen zitten toekijken, hoe Pim, Pam en Pom uit het hok kwa men geslopen om daarna op een hol letje in het bos te verdwijnen. Ze heeft mevrouw Wolf niet willen ge loven, maar nu ziet ze het! Voor haar eigen ogen! Even heeft ze als verstijfd gezeten, maar dan schiet ze met een kwaad gegrom overeind en vliegt haar jongens achterna. Onderweg vliegen haar de vreselijkste gedach ten door het hoofd. Pim, Pam en Pom, die 's nachts, zonder dat iemand er iets van weet, op stap gaan en die kippendiefstallen van de laatste tijd! Pim, Pam en Pom zullen er toch niet* mee te maken hebben? Hoe meer Moe der Woeffie nadenkt, hoe woedender zij wordt en hoe harder zij begint te lopen. Het duurt dan ook niet lang of zij heeft de drie hondjes ingehaald, die verstijfd van schrik blijven staan als zij achter zich de woedende stem van hun Moeder horen. Onder grote belangstelling werd Za terdagavond om half zeven het derde Boulevard-criterium verreden, georga niseerd door de wielrenveeniging Alc- maria Victrix, in samenwerking met de Egmondse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. Enkele duizenden toe schouwers omzoomden het parcours Boulevard-Emmastraat, Wilhelmina- straat-julianastraat toen de 55 deel nemers, w.o. overbekende renners, startten. Jammer was het, dat reeds binnen een half uur, de meesten moes ten opgeven, zodat tenslotte slechts een vijftien-tal overbleef. Nog meer was het te betreuren, dat „Tarzan" van Breenen, uit Amsterdam na eerst een berisping .te hebben ontvangen wegens zijn gedrag, tenslote met nog 30 ron den te rijden door de jury uit de wed strijd werd genomen. Inmiddels waren reeds heel wat pre mies uitgeloofd. Petri uit Amsterdam en de Alkmaarders Ottenbros bleken sterk in het vergaren van deze extra prijzen. Toen de laatste ronde inging, waren er nog twee renners bij elkaar. Het was dus met geen mogelijkheid te zeggen wié als winnaar over de eindstreep zou komen. In ademloze spanning leefde het pu bliek mee. Jammer was het dat velen hun enthousiasme niet konden be dwingen en het parcours opdrongen, waardoor degenen, die iets verder van de finish afstonden, de eindspurt niet kenden volgen. Winnaar werd J. Koeman uit Krom menie, die behalve de beker, een schit terende bloemenhulde ontving. De verdere uitslagen luiden: 2 F. Cornelisse uit Halfweg, 3 F. Petri uit Amsterdam. 4 A. Voorting uit Haar lem, 5 W. Snijders uit Halfweg, 6 J. Trompetter uit Wieringen, 7 N. Siebe- ling uit Wormerveer, 8. J. Ottenbros uit Alkmaar, 9 G. Timmerman uit Zaan dam en met 1 ronde achterstand 10 S. Pranger uit Anna Paulowna, 11 K. Kwantes uit Wormer. Het vuurwerk. Voor het vuurwerk stroomden in middels vele duizenden naar de Bou levard en het strand en toen de eerste vuurpijl met een donderende slag de lucht inging, waren naar schating ze ker 30.000 mensen bijeen om 3 kwar tier lang te genieten van een vuur werk, zoals Egmond nog niet eerder had gegeven. Het was een fantastisch gezicht bij het licht van dit vuurwerk, de vele duizenden te zien, die op bet glooiende strand zaten, als op een am- phi-theater en langs de Boulevard, en allen een prachtig gezicht op dit vuur werk hadden. Wel was het jammer, dat er tame lijk veel wind stond, waardoor alles wat vlug ging, maar gelukkig bleef het, hoewel er een enkel spatje viel, de gehele avond droog. Zonder onderbreking werden niet minder dan 90 nummers afgewerkt, waaronder een 10-tal prachtige, grote stukken. Telkenmale gaf het publiek door applaus zijn instemming te ken nen en het was ook werkelijk een kleu rig festijn van licht, van draaiende molens, van vuurspuwende zonnen, die draaiend en knallend de lucht in gingen, van bengaals vuur, van gou den regen, ja wat niet al. Buitenge woon was de duiventil, van waaruit duiven uit- en invlogen en de wip, waarop lichtende figuren hun kunsten uithaalden. Prachtig was ook o contradictio de waterval van vuur. Tot slot verscheen de omroeper slaande op zijn bord en allen een lot weerziens toeroepend. Toen stroomden de duizenden de straten in en kon men in de Voorstraat over de hoofden lo pen. Bijna een uur duurde de uittocht, die door de verkeersregeling uitstekend verliep. Een compliment voor het 25- man sterke politiecorps is hier dan ook zeker op zijn plaats. Nog lang genoten velen van deze uit tocht, die een onafgebroken lichtstoet vormde, zover het oog reikte. Toen keerde langzamerhand de rust weer enigszins terug en een regenbuitje.dat zich gelukkig zolang had schuilgehou den, zorgde ervoor, dat de pret verder binnenshuis gezocht werd. Nog lang hebben velen nagefuifd en het was diep in de nacht toen de laatste feest gangers huistoe gingen. Het. feest van vuur en licht was voor een jaar voor bij- Tijdens het begin van het vuur werk, verscheen in lichtende cijfers het nummer van de gelukkige winnaar van de vuurwerkloterij. Notaris Knook bleek hiervoor uitgekozen te hebben nr. G. 1742, welks bezitter dus gratiseen week in Egmond mag lo geren. Bazar voor tehuis voor ouden van dagen Dit weekend werd te Groet een bazar gehouden ten bate van het te stichten Huis voor ouden van dagen. Dr. Rissela- da opende de fancy-fair als voorzitter van het comité. Hij heette het bestuur en raad van toezicht van de Burgemeester Peeck-stichting en de weinige belang stelenden (het mooie weer lokte naar buiten!) hartelijk welkom. Over het doel van deze bazar meende hij kort te kun nen zijn. Een kleine ziekte kan het leven van onze oudjes moeilijk maken eh waar het aantal ouden van dagen te Schoorl lang niet gering is, achtte hij het toe te juichen dat de burgerij moeite doet de medemensen te helpen door te trachten een Huis voor ouden van dagen te stich ten en te exploiteren. Dit alles kost echter veel geld. Velen hebben gegeven, maar er is meer nodig! Schoorl heeft al een bazar georganiseerd, die een groot suc ces werd. Spreker hoopte, dat Groet niet zou achterblijven en dat de baten hier naar evenredigheid zouden zijn, zo moge lijk die te Schoorl overtreffen. Tenslotte zegde dr. Risselada dank aan alle gevers en vervaardigers voor het vele, dat zij hadden afgestaan voor het mooie doel, en dankte hij hen voor de tijd, moeite en kosten daaraan besteed. 'Hij had even eens een woord van dank voor de vele technici, die geheel belangeloos hun tijd hadden gegeven voor het inrich ten van de bazar en voor de heer Ha- kof, die de grote tent ter beschikking had gesteld. En hiermede aldus eindigde dr. Risselada verklaar ik de bazar voor geopend. Het woord is aan u. Was 's middags de belangstelling gering, 's avonds kwam-'het publiek opzetten en offerde menig dubbeltje bij het rad van avontuur, ringenwerpspel, speerwerpen, ballengooien, schiettent, grabbelton, sjoel bak of andere attractie en genoot daarbij van een geurig kopje thee, waarvoor de firma Keg zorgde. De resultaten zijn nog niet bekend, maar te oordelen naar het drukke bezoek ook op de tweede dag, zullen de baten niet tegenvallen. GROTE ZONNEBLOEMEN Als een bijzonderheid uit het plantenrijk zij vermeld, dat in de tuin van de heer C. Roe per, aan de Houtmapstraat, een zonnebloem staat, die de zeldzame lengte hebben van 3.82 meter. Auto-botsing beperkte zich tot materiële schade Zaterdag had op de Nieuwe Scher- merweg bij de Uitvalsweg naar Oudorp een aanrijding plaats. Een auto van de Wolfederatie uit Alkmaar, bestuurd door de heer Z. uit Heiloo stopte op die plaats om een paar leden van bet personeel op te nemen. Hierna moest men weer terugrijden naar Alkmaar Bij het draaien op de weg werd de auto door een van Alkmaar komende autobus van de NACO, bestuurd door de chauffeur B uit Schagen, in de flank aangereden Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De auto bus was aan de voorkant beschadigd. Ook de auto van de Wolfederatie had enige schade aan de zijkant opgelo pen. Ongecorrigeerd) Jan Hjjzelendoorn won de tweede rit van Even Hedenmorgen zijn de wereldkam pioenschappen op de baan Rocour voortgezet. In de demi-finale sprint profs bleef Aric vdn Vliet in twee rit ten baas over Gerardin. Harris reken de op dezelfde wijze met Jan Derksen af. In beide ritten werd voor Harris 12 sec. over de laatste 200 meter geno teerd en voor Van Vliet 12,1. In de tweede rit van de halve finale sprint amateurs herstelde Hijzelen- doorn zich door thans in 12,4 sec. van de Fransman Even te winnen. De Am- sterdammer heeft hierdoor zijn kans weer in eigen hand. Verdeun (Frank rijk) plaatste zich in de finale door een zege op Sacchi (Italië). VVillekes verloor in de achtste finale achtervol ging amateurs van de Belg Glorieux, die de 4 km in 5 min. 19 sec. reed, op 8,2 sec. gevolgd door de Nederlander.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3