Prinses Elizabeth heeft een dochter Stad en Omgeving Steeds meer bezoekers getuigen van hun belangstelling AGENDA Ook Amsterdamse havenarbeiders nu in staking Van Est zor< voor verrass Tentoonstelling ,,Van de Wadden tot het IJ" De 60,000ste kreeg een kist bier MET een welgemeend „Dat smaokt zulle" liet de heer Arle Fossemiers uit De Goeyestraat 10 te Antwerpen gisteravond de goudgele Inhoud van een flesje Trio-bier door het dorstige keelgat glijden. Dit flesje was met 99 soortgenoten het geschenk, dat de ZHB beschikbaar had gesteld voor de zestig duizendste bezoeker van de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" te Alkmaar. Opnieuw tentoonstelling van kaas Grote vreugde in Prinselijk gezin Moeder en dochter maken het wel Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Schermerhorn Schoorl DINSDAG IS AUGUSTUS 1950 Toen een gezelschap Belgen zich gis teravond voor de witte toegangspoort opstelde, stond vast, dat zich onder hen de gelukkige moest bevinden. De heer Possemiers bleek de zestigduizendste bezoeker te zijn en hierover toonde hij zich allerminst bedroefd. Lachend nam hij de kist met de honderd flesjes Trio bier in ontvangst en gul liet hij zijn reisgenoten profiteren van het meeval lertje. Een half uur later getuigden de honderd lege flesjes van de dorst onzer Zuiderburen. De tentoonstelling heeft de laatste dagen werkelijk niet over gebrek aan belangstelling te klagen en het is al leen maar te betreuren, dat diverse omstandigheden o.a. de gebeurte nissen in Belgie met de daaraan ver' bonden stakingen en, wat het binnen land betreft, het zeer onstabiele weer het bezoek in de eerste helft na delig beïnvloed hebben. De wondertuin gecombineerd met de film trekt nog steeds grote belangstelling. Men komt hier plotse ling uit de drukte van een hel ver lichte tent vol leven en gemechani seerde stemmen, in het nachtelijke sprookje, de stille feeërieke tuin vol wonderlijke bloemen, krekels en kabouters. Daarachter trekt de film van de Artiesta Filmproductie uit Amsterdam de belangstelling van dui zenden, die gaarne de gelegenheid aangrijpen eens een half uurtje rustig te zitten en tegelijkertijd te genieten van alles wat de heer Netto aan echoons en interessants van Noord- Holland boven het IJ in foto en beeld heeft opgenomen, niet alleen natuur schoon, maar ook het industriële leven waarvan de opnamen van de Vico- conservenfabriek uit IJmuiden een voortreffelijk beeld geven. Alle opna men moesten in drie weken tijds ge reed zjjn en het weer was niet altijd even gunstig. Deze beelden zijn smal- geluidsfilmopnamen, die met een spe ciale zaalprojector tot een grootte van 4 x 5 M. op het doek geprojecteerd worden, 's Avonds komen ze het best tot hun recht, omdat men dan de minste last van het overal nog door dringende daglicht ondervindt. De film naar Brazilië. Het ligt in de bedoeling van de he ren Turpijn en Netto, die deze film ex ploiteren, haar nog met diverse folklo ristische opnamen uit dit gewest aan te vullen. Ze wordt dan met uit zondering natuurlijk van de speciale reclamebeelden nagesynchroniseerd, krflgt een Portugese tekst en zal daarna in Brazilië worden gedraaid, waar men ongetwijfeld van de schoon heid van het karakteristieke Noord hollandse landschap zal genieten. Blijft de tentoonstelling langer geopend Het is ons bekend, dat er bespre kingen worden "'gehouden om de expo sitie zo mogelijk nog te verlen gen al zal de grote tent waarin de meeste stands een plaats vonden moeten verdwijnen, omdat ze elders moet worden gebruikt. Nu reeds 60.000 bezoekers van de schoonheid tussen de Wadden en het IJ genoten hebben en er deze week met de vele attracties o.a. het bloemencorso nog vele duizenden zullen volgen, zou het een prachtig resultaat worden als men de beziens waardigheden nog zo lang intact kon houden tot de 100.000ste bezoeker de controle gepasseerd is. Het zou voor de onvermoeibare ondernemers inder daad de kroon op het werk zijn. Een De slachtveemarkt van Maandag De katholieke Zondag op heden (15 Augustus), die samenvalt met de vee markt in Purmerend, is wel grotendeels oorzaak geweest dat er gister meer dan normale animo bestond voor de vette koeien. Daarbij was de aanvoer tvan deze dieren ook even ruimer, waaruit werkelijk goede keus gemaakt kon worden. Toch was de handel stug en de meest gangbare prijs f2.80 per kg; enkele dieren iets hoger. Het betrekkelijk geringe aantal nuchtere kalveren werd vlug verkocht. Zij blijven echter duur want uitge beend komt men zeker op f 3.per kg. Begrijpelijk bestaat er meer vraag naar de schapen, die, als gevolg daar van, dan ook even hoger in prijs waren. Men kan op het ogenblik rekenen op f2.20 per kg. Het aantal varkens was heden lang niet toereikend om aan de vraag te vol doen. De dieren waren alle dan ook in een ommezien verkocht. Men moest besteden van f 1.86f 1.91 per kg. De meest gangbare prijs was voor de vlees- en spekvarkens f 1.88 a 1.89 (vw. f 1.80 —f185), voor de lichte dieren f186 (v.w. f 1.78f 1.80) en voor de zeugen van f174—f176 per kg. beslissing is evenwel nog niet geno men. Diverse stands. Bij onze gang over de terreinen za gen we gisteren de Westfriese Speel wagen staan. Schitterend besneden aan alle kanten verdient vooral de spiegel vermeld te worden, niet in de laatste plaats om het schone dicht werk, dat er op prijkt: „Al die mij ziet en niet mag lijden, die keert zich om en laat mij rijden. Al is de weg ook recht of krom, ik rij maar voort en zie niet om". Prachtig initiatief. Wat samenwerking vermag bewij zen de Alkmaarse gasinstallateurs Zij hebben met medewerking van het ge meentelijk gasbedrijf een zeer ruime stand ingericht, waar naast de meest alledaagse behoeften, een serie arti kelen te zien is van de nieuwste snuf jes en voor het merendeel van Neder lands fabrikaat. Na de gewone gas haard, de gaskachel zonder schoorsteen en vervolgens de gas-centrale verwar ming bekeken we de prachtige koel kast, die, contradictio in terminus, ge koeld wordt. Verder een gasfornuis dat bij het omdraaien van de kraan vanzelf gaat branden, de meest moderne geyser, de eenvoudigste douche en de meest luxueuze badkuip. Speciaal ver meld moeten nog worden het opklap bare gascomfoor, dat bij onze woning nood weer enige ruimtebesparing met zich meebrengt, en de grote slagers ketel, gefabriceerd door de mede standgenoot Driesen. Het volgend jaar hopen de standhouders met het aller modernste te komen: een gasfornuis voorzien van een apparaat waarmee de eenmaal ingestelde temperatuur ge handhaafd blijft. De standhouders zijn lang niet ontevreden. Het doel blijft het publiek bekend te maken met de enorme mogelijkheden, die gas biedt. Alle toestellen op de tentoonstelling zijn dan ook in werking te zien. Weest zuinig Het hoekje van de waterleiding waarschuwt de bezoekers: weest toch niet zo verkwistend met het kostbare leidingwater, dat ook maar in beperk te voorraad voorhanden is. Per jaar worden alleen in Noord-Holland zes millioen kubieke meter water verspild in de tuinbouw, in het huishouden en in de industrie, d.w.z. een bedrag van een millioen gulden wordt zonder meer weggegooid. Voor dat bedrag hadden 100 huizen gebouwd, 125 koeien ge kocht of 250 t.b.c.-patientjes een jaar lang naar Zwitserland uitgezonden kunnen worden. Het waterleidingnet breidt zich nog steeds uit. In 1920 lag er slechts 24l km. buis en in 1930 maar 1582 km. tegen in 1940 2511 km. en 2722 km. in 1950. Hieruit blijkt wel hoe naast de electriciteit de waterleiding onmis baar in ons leven geworden is: slechts bij het niet functionneren van de wa terleiding merken we pas hoe onmis baar deze is. Vooruitgang. Toen de heren De Raadt en Kiste- maker uit Berkhout in 1924 met een Ford-busje voor veertien passagiers een busdienst begonnen van Hoorn naar Amsterdam, hebben zij niet kun nen vermoeden, dat hun onderneming zich zo zou uitbreiden. De in 1928 vooi de Olympische Spelen opgerichte N.A. C.O. is thans in 1950 uitgedijd tot één van Nederlands grootste autobusonder nemingen. Ruim 100 bussen verzorgei, het 1100 km. lange traject. In 1949 werden op de 39 lijnen 9 millioen km. verreden en 10.7 millioen passagiers vervoerd. De diensten worden door t modernste materiaal gereden, n.l. door de grote ruime Engelse Crosley en de smallere Zweedse Scandie Vabis. Vooi het komende seizoen hoopt men een nieuw soort kaarten te kunnen invoe ren, die het reizen over een aantal trajecten achter elkaar goedkoper zal maken. Deze z.g. toerreis-kaarten, die de Gelderse Tram met veel succes reeds gebruikt, stellen de mensen in staat in korte tijd Noord-Holland tot in de verste uithoek te verkennen met alle lijnbussen. Als nieuwste snufje zagen we het dezer dagen in de stand van de gebr. Kaal geplaatste draadopname-appa raat. Door het spreken voor een mi crofoon wordt het geluid vastgelegd op een dunne metalen draad, die bij het afdraaien het geluid produceert. Als een ander geluid op de draad los gelaten wordt is het oude verdwenen en het nieuwe kan ongestoord opge nomen worden. Lezingen, concerten, telefoongespreken, reportages enz. enz. kunnen zonder enig bezwaar vastge legd en na gebruik weer verwijderd worden. Burgerlijke Stand Geboren: Anna M. C., dv H. J. Nierop en A. W. Bleijendaal; Lieuwe, zv L. Bouwman en J. F. van Moock; Cornelis G. M„ zv J. Schoen en A. Heijne; Tjeerd P. J., zv R. Talsma en S. P. Berkhout. ERRATUM. Gaarne vermelden wij nog even, dat de bekroonde stand van de Alkmaarse Vishandel op de Zaterdag gehouden wedstrijd was ingericht door de firma's Klepper, Meijer, Smit's Vissalon, Mag- dalenenstraat en v.d. Stok. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie theater, 8 uur: Whisky als water. (Alle leeftijden). Victoria theater, 8 uur: Op de planken (14 jaar). Cinema Amreicain, 8 uur: Moord te middernacht (14 jaar). Tentoonstelling „Van de Wadden tot IJ", 1024 uur. Kaasmarktspel 3.30 u Gulden Vlies, 8 uur: Groot Amuse mentsprogramma (Kees Stet). WOENSDAG Bioscopen, avondvoorstellingen als Dinsdag. Cinema Americain, 2 uur matinee Victoria- en Harmonie theater 2.30 uur matinee. Gulden Vlies, 2.30 uur Prof. Antonini, Kindervoorstelling. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de „Stichting tot behoud van de kaasmarkt" te Alkmaar om op 29 September opnieuw een prijsvraag uit te schrijven voor de aanvoer ter markt van de beste kwaliteit en de best verzorgde kaas. De prijsvraag op 30 Juni heeft grote belangstelling getrokken en ruim twintig fabrieken en zelfkazende boeren hebben toen met extra verzorgde stapels naar de prijzen gedongen. Thans zijn er voor de fabrieken en eveneens voor de kaasmakende boeren prijzen beschik baar gesteld van f 60, f 45, f 35 en f 25. Aangiften voor deelneming moeten vóór Zondag 24 September in het be zit zijn van de penningmeester der stichting, de heer C. W. Keysper Geestersingel 34 (telefoon 2368) te Alkmaar. De vorige maal hebben de keurmeesters bezwaar gemaakt tegen het feit, dat sommige partijen nog de zelfde morgen waren gewassen. Vast gesteld is nu, dat dit daags tevoren zal moeten gebeuren. De eerste wedstrijd van Alcmaria De eerste wedstrijd voor de nieuwe competitie speelt Alcmaria op eigen veld. Volendam komt op bezoek en dat is dus een geschikte wedstrijd voor de withemden om het seizoen met een overwinning in te zetten. De week daarop maken de Alcmarianen een reis naar Enkhuizen waar West- Frisia als gastheer fungeert. Voor de overige weken is het volgende pro gramma geprojecteerd: 24 Sept.: thuis tegen ZFC; 1 October uit tegen Her cules: 8 October thuis tegen Zeebur- gia; 22 October uit tegen Watergraafs meer; 29 October thuis tegen Eiink- wijk; 5 Nov.: uit tegen de nieuwe tweede klasser HRC; 19 Nov.: uit te gen AFC en 3 Dec. uit tegen Volen dam. Het programma voor de derde en vierde klassers is nog niet bekend. E. Kroeskop overleden Hier ter stede is op 54-jarige leef tijd onverwacht overleden de heer E. Kroeskop, oud-leraar aan de Rijks kweekschool te Alkmaar. De heer Kroeskop gaf aan de Kweekschool die vroeger Normaal school heette les in geschiedenis en Duits en heeft daar ook wel Frans gedoceerd. Hij is van de oprichting der school af dat is bijna een kwart eeuw leraar geweest en was als zodanig algemeen bekend. Hij gaf op een zo prettige wijze les, dat talloze leerlingen in hun later leven een prettige herinnering aan deze sympa thieke leraar hebben behouden. Me nigmaal schreef hij voor couranten en tijdschriften historische beschouwin gen, die var, grote deskundigheid ge tuigden. Ongeveer twee jaar geleden werd de heer Kroeskop die aan asthma leed op zijn verzoek gepen- ionneerd. De teraardebestelling zal Vrijdag plaats hebben op de Gemeen telijke Begraafplaats. Om twee uur vertrekt de stoet van het sterfhuis. Een órginele toneelprijsvraag De N.V. Vink's Uitgevers Maatschap pij te Alkmaar heeft een „Practische Toneelprijsvraag voor het Amateurto neel" uitgeschreven. Inzending wordt verlangd van een oorspronkelijk Neder lands Toneelwerk, hetwelk nog niet publiek is gemaakt, hetzij een blijspel, klucht, toneelspel, drama of thriller. Het stuk moet litterair en artistiek verantwoord zijn en dient vóór 1 Fe bruari 1951 te worden ingezonden. De ingezonden toneelwerken zullen na een uitgave op normale condities in het fonds van de uitgeverij na afloop van één seizoen hun bekroning vinden, als de speelwaarde van het stuk ondub belzinnig bewezen is, hetgeen in dit geval wil zeggen, als het stuk door 100 toneelverenigingen is opgevoerd. Elk bekroond stuk ontvangt een extra pre mie van f 1000. De jury voor deze ori ginele prijsvraag bestaat dus in dit ge val uit het publiek, d.w.z. d» dilettan ten -verenigingen. FAILLISSEMENTEN De rechtbank hier ter stede heeft in staat van faillissement verklaard: 1. W. Pott, Hippolytushoef, Parklaan 15, rechter-commissaris mr. P. M. J. Nolet, curator mr. H. J. Knuwer, Den Helder; 2. George Taylor, Schagen, Cornelis Bokstraat C 117, winkelier in schoenen, rechter-commissaris mr. J. M. Alblas, curator mr. H. Lesterhuis, Alkmaar. (Van onze correspondent te Londen) £OWEL Prinses Elizabeth als haar ge maal, de Hertog van Edinburgh, hebben hun hartewens vervuld gezien met de geboorte van hun dochtertje, daar beiden vurig gehoopt hadden op een zusje voor Prins Charles. Hedenmiddag om 12.56 uur meldde ANP, dat Prinses Elizabeth van Enge land het leven heeft geschonken aan een dochter. Reuter meldt, dat Moeder «n kind het beiden goed maken. De geboorte vond plaats om 11.50 uur. Over heel Engeland hangen de vlag gen al uit en algemeen wordt ver wacht, dat de nieuwe Prinses de naam Anne of Mary zal krijgen, dit laatste als tribuut aan de oude Koningin Ma ry, de overgrootmoeder. Als andere waarschijnlijke namen worden Eliza beth, Margaret en Victoria genoemd. Maar welke naam haar ouders dan ook voor haar zullen kiezen, duizen den a.s. moeders in het hele Britse Gemenebest zullen ongetwijfeld hun nieuwe babies weer naar het nieuwste konigskind noemen, evenals men des tijds naar Prins Charles deed. No. 3 op de lijst van troon opvolgers. DE nieuwe Koninklijke baby is num mer drie op de lijst van Britse troon opvolgers, onmiddelijk na Prinses Eli zabeth en Prins Charles. Als vierde volgt thans Prinses Margaret en voorts de Hertog van Gloucester, diens zo- hen, de jonge prinsen William en Ri chard van Gloucester, de jonge Hertog van Kent, zijn zusje Prinses Alexan dra van Kent, de Princess Royal, (de oudere zuster van Koning George) en haar zoon Graaf Harewood. De stamboom van het nieuwe Ko ningskind is ruim 1100 jaar oud. De baby is nl. een directe afstammeling in het 39e geslacht van de in het jaar 849 geboren Alfred de Grote en stamt langs de vrouwelijke linie, in het 32e geslacht, direct af van Willem de Ver overaar. Te Marlborough House, op een steen worp afstands van Clarence Houae, is de oude Koningin Mary, thans 83 jaar en nog steeds even kaarsrecht en ac tief, met bijzondere trots vervuld. Zij is de enige gewezen Britse Koningin, die ooit de geboorte heeft meegemaakt van haar tweede achterkleinkind. Prinses Elizabeth zelf is geboren op 21 April 1926 en dus nu 24 jaar oud. Philip, de Hertog van Edinburg en zoon van Prins Andrew van Grieken land, werd op 10 Juni jl. 29 jaar. Hun eersteling, Prins Charles, werd op 14 November 1948 te Buckingham Palace geboren. De eerste bekendmaking, dat de nieuwe baby verwacht werd, kwam van Buckingham Palace op 17 April, toen werd aangekondigd, dat Prinses Elizabeth tijdelijk geen officiële func ties meer zou verrichten. Het blijde bericht kwam vier dagen vóór de 24e verjaardag van de Prinses, die op dat moment bij haar echtgenoot op Malta vertoefde. Op 9 Mei kwam zij weer in Engeland terug en heeft sindsdien aan veel andere a.s. moeders een voorbeeld gegeven door het voortzetten van haar gewone bezigheden tot vrijwel aan de vooravond van de blijde gebeurtenis. Op 5 Juli woonde zij nog een grote Londense parade bij, toen de Koning 48. Moeder Woeffie heeft haar drie jongens al gauw ingehaald. Pim, Pam en Pom blijven als aan de grond ge nageld staan als zij haar stem horen. En als Moeder hen ondervraagt geven zij van schrik verwarde antwoorden. „Wat doen jullie hier op de weg naar Kippendorp", roept Moeder Woeffie uit. En ze is zo kwaad dat ze Pim, Pam en Pom niet eens antwoord laat geven. „Vooruit naar huis, daar zal ik verder met jullie afrekenen". „Ja, maar dat kan niet", roept Pim er- schrikt, „ze wachten op ons". „Wat! Wou jij me tegenspreken", roept Moe der en haar gezicht krijgt een ver vaarlijke uitdrukking. Moeder is niet gauw boos, maar als ze eenmaal goed kwaad wordt! Pim begrijpt wel dat het raadzamer is om het bevel van Moeder Woeffie maar op te volgen. „Naar huis jullie, alle drie", roept Moeder. „En vlug een beetje. Thuis kunnen jullie mij alles uitleggen". En zo gaat het naar huis terug met een woedende Moeder Woeffie in de ach terhoede. Kirkenier en Keizer op de eerste plaats In tegenstelling tot de andere dagen is de derde dag van de Sneekweek voor de leden van de A.R. en Z.V. zeer succesvol geweest. Kenk Kirkenier revancheerde zich door weer als eerste in de Valken-klasse aan te komen en Jaap Keizer werd eerste in de 12-voets- jollenklasse. Van der Stadt bezette in deze klasse de tweede plaats. LAAGSTE INSCHRIJVING De firma De Haan en Reek, alhier, was met f 34.326.laagste inschrijfster voor de bouw van een aardappelbe waarplaats te Landsmeer. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor 't Hooge' Land heeft Zater dag opgebracht een bedrag van netto f 833,21. Hartelijk dank aan allen, die daartoe hebben meegewerkt. GESLAAGD Onze plaatsgencrte mej. A. Modder, le rares bij het instituut ENSAID te Alk maar, slaagde te Amsterdam voor het staatsexamen acte nuttige handwerken. Het is reeds het elfde diploma dat zij op het gebied der naaldkunst verwierf. Onze plaatsgen-ote mej. Annie Modder slaagde te Amsterdam voor de akte nut tige handwerken lager onderwijs. DRAVERIJ UITGESTELD In verband met de feestweek te Pur merend is de draverij voor boerenpaar den onder de man te Schermerhorn ver zet van 16 naar 23 September. PERSONALIA - Bij beschikking van de minister van Financiën is benoemd tot contro leur A van 's Rijks Belastingen de controleur C. J. Stapel, alhier. - De heer I. J. A. Winkel, landme ter bij het buitengewoon landmeetkun dig werk hier ter stede, is per 1 Oc tober a.s. op verzoek eervol ontslagen - Bij beschikking van de Directeur- Generaal der PTT is benoemd tot em ploye le klasse H. Elte, alhier, voor dien employé 2e klasse. Purmerender markt PURMEREND, 15 Aug. De markt werd vandaag ongunstig beïnvloed door de R.K. feestdag, waardoor vooral de handel bijzonder /kalm gestemd was. Het aanbod runderen bedroeg omstreeks 550. Hoewel de aanvoer van vette koeien bedui dend lager was dan de laatste tijd, was de han del lusteloos en waren de prijzen lager. Alleen een rund van prima kwaliteit bleef prijs houdend. Ook de vraag naar verse en gelde- koeien was heel kalm. Het aanbod van nuchtere kalveren was klein, doch de handel verliep naar wens en de prijs was dan ook goed. Hoewel de vraag niet bijzonder groot was, bleek de markt voor vette schapen prijshoudend. Voor lammetjes van zeer goede kwaliteit had de handel veel interesse. De prijs voor vette varkens werd ingezet op t 1,88 per kg, doch doordat de markt stug was gestemd, daalde de notering geleidelijk. Van biggen was een klein aanbod, doch des ondanks bleef de belangstelling gering. Vijf en twintig jaren in uniform Vrijdag zal het vijf en twintig jaar ge leden zijn, dat onze plaatsgenoot de heer Th. Vegter zijn intrede deed bij het corps Politietroepen. Na te Kerkrade en verschillende plaatsen aan de grens dienst te hebben gedaan, kwam hij in 1926 naar Amsterdam en was dan hier, dan daar gedetacheerd. In 1931 werd hij postcom- mandant te Ouderkerk aan de Amstel en in 1932 volgde zijn benoeming tot ge meenteveldwachter te Schoorl. De stoere Fries, die in Mei 1900 ,,to Wartena. gem. ldaarderadeel. Friesland, op 'e wrêlei kaem" en Fries bleef in „ieren en sinen" zou Holland niet meer verlaten en wist zich wonderwel aan te passen bij de volksaard hier. Als politieman stond hij natuurlijk ook aan critiek bloot. Wie aan de weg timmert heeft nu eenmaal veel bekijks. Vegter vatte zijn taak op, zoals oud-commissaris Voordewind het in zijn Interview met de redactie van het week blad „Friesk en Fry" zo graag zag: „in peliesjeman is gin automaet dy forbalen produsearret; it boekje en de gummy- stök moat er sa min mooglik üt 'e büse helje; hy moat ek as peliesjeman minske bliuwe". Vegter was steeds al de jaren onveranderlijk de actieve, plichtsgetrou we ambtenaar, al veranderde hij ook nog al eens van titel of uniform: in 1943 werd hij marechaussee, in 1946 Rijkspolitie, groep Schoorl, in 1947 postcommandant te Groet. Het zal de jubilaris op zijn zilveren ju bileum niet aan belangstelling ontbreken, velen zullen hem de hand komen druk ken en hem gelukwensen met het be reiken van deze mijlpaal op zijn levens weg. Burgerlijke Stand van 20 Juli tot 14 Augustus. Geboren: Leonardus W. S., zv W. C. Zoon en N. H. Loog; Alice, dv J. Smit en E. Kuin; Jan S. zv W. Minke- ma en M. Wildeboer; Catharina C., dv J. Bakker en M. G. Schotvanger Agnes C„ dv P. M. Zwagerman en A. A. de Wit; Johanna M„ dv J. N. Kroon en M. van der Oord. Ondertrouwd: J. Th. Haasbroek en J. M. G. van der Velden; W. Aartsen en W. Zwalve. Getrouwd: W. Sevenhuijsen en E. E. Mundt; L. F. van de Pol en J. M. Delis; J. Dekker en M. Bakker. een nieuw vaandei uitreikte aan het 3» Bataljon van de Goldstream Guards en op 27 Juli verwelkomde de stralend uitziende Prinses haar echtgenoot nog op London Airport, toen de Hertog van Edinburgh per vliegtuig van Malta te rugkeerde met 28 dagen verlof van d« Marine. Geen „inspectie" van Koninklijke baby! EEN merkwaardige oude traditie bi) de geboorte van eventuele Britse troonopvolgers, die bij de geboorte van Prinses Elizabeth en van Prinses Margaret nog gehandhaafd werd, zal niet meer op de nieuwe baby van toe passing zijn en was ook voor de ge boorte van Prins Charles al afgedaan, op bevel van de Koning. Ruim 250 jaar lang is het nl. de plicht van de Engel se minster van Binnenlandse Zaken geweest, om persoonlijk tegenwoordig te zijn bij de geboorte van een Ko ningskind, teneinde zich van de echt heid van het kind te kunnen getuigen. In Juli 1688 had er nl. twijfel be staan omtrent de geboorte van de telg van Koningin Mary, de tweede vrouw van Koning James II. De Jacobijnen verwelkomden de geboorte van deze zoon, die later door hen tot Koning Ja mes III werd uitgeroepen en in de Engelse geschiedenis beter .bekend staat als „De Jonge Pretendent". Maar er waren stemmen opgegaan, dat da gezondheidstoestand van de Koningin haar zou verhinderen, om kinderen ta krijgen en de Whigs de politieke te genstanders van de Jacobijnen dia geen Rooms-Katholieke troonopvolger wensten te zien, beweerden, dat het kind ondergeschoven was, dat het niet eens van Koninglijke bloede was en dat het de slaapkamer van de Koningin binnengesmokkeld was onder een bed- destoof. Dit was ongetwijfeld een ver zinsel, maar het gevolg was, dat het als vast gebruik werd aangenomen, dat er een minister tegenwoordig moest zijn bij de geboorte van elke eventu ele Britse troonopvolger. Deze traditie bereikte een onzinnigs climax bij de geboorte van Koningin Victoria, die enkele seconden na haar geboorte „geïnspecteerd" werd door een half dozijn ministers, onder wie de grote Hertog van Wellington en boven dien door de Aartsbisschop van Can terbury en de Bisschop van Londen. Prinses Margaret, die op 21 Augustus 1930 geboren is, was de laatste ko ninklijke baby, die bij haar geboorte „geïnspecteerd" werd. De toenmalige socialistische minister van Binnenland se Zaken, J. R. Clynes, moest voor ui» gelegenheid naar Glamis Castle, in Schotland, waar hij een hele maand moest wachten, daar men hem te vroeg ontboden had. De huidige socialistische minister van Binnenlandse Zaken, Chuter Ede, heeft deze penibele traditie niet mee behoeven te maken en was dus ook niet tegenwoordig bij de geboorte van Prins Charles. Koning George had het ge bruik tijdens de afgelopen oorlog afge schaft, daar hij het een „voor-historisch ritueel" vond en het bovendien niet wettelijk vastgelegd was. Hoe weinis practisch het kon wezen, was trouwens al bij 's Konings eigen geboorte te San- dringham gebleken. Sir Matthew Whi te Ridley, de toenmalige minster van Binnenlandse Zaken, die hals over kop uit Londen ontboden was, arriveerde toen een halve dag te laat! LAN GEDIJ KER GROENTECEN TRALE, 25 Aug. 1950. 12.000 kg aardappelen; eerstelingen 9,20, blauwe eigenheimers 7,80—9,50: 1100 kg tomaten, A 17—22, B 1315: 12.000 kg slabonen 15—19,50, 3500 kg gele kool 4,50—5,20: 12.000 kg rode kool 56,50; 2000 kg witte kool 3. Het besluit tot staking gisteravond genomen op een vergadering van Am sterdamse havenarbeiders, heeft tot gevolg gehad, dat het werk in de ha ven van Amsterdam vanmorgen nage noeg stil is komen te liggen. B(j de grote scheepvaartmaatschappijen werd door sommige arbeiders in de vroege ochtend nog gewerkt, maar tegen tien uur werd overal het werk neergelegd. De arbeiders kwamen tegen die tijd op een vergadering in Krasnapolsky bijeen om te bespreken wat hen ver der te doen staat. TAXISTAKING VERLOOPT Politie naast chauffeur Alle stakende Amsterdamse taxi chauffeurs in loondienst hebben gister avond van hun werkgevers een tele gram ontvangen, waarin zij ongeacht hun diènstrooster tegen vanmorgen negen uur werden opgeroepen zich aan de garages te melden voor het uitvoe ren van gewone werkzaamheden. Niet verschijnen aldus het telegram is een dringende reden voor ontslag. Tegen elf uur vanmorgen waren me de naar aanleiding van deze maatregel ongeveer tweehonderd taxi's op straat. Ter bescherming van chauffeur en voer tuig werd iedere taxi tevens bemand met een politiebeambte in burger. De „Kortenaer" heeft Makassar verlaten De „Kortenaer" heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag Makassar verla ten en is opgestoomd naar Surabaja. Het ligt in de bedoeling van de Neder landse regering om de Kortenaer bin nenkort uit de Indonesische wateren te rug te trekken. Naar in kringen der RIS wordt verklaard, is de terugtrek king uit de Indonesische wateren uit drukkelijk door de regering van de RIS geëist. De schade, die door de gevech ten aan Makassar is toegebracht is enorm. Met de gevechten tijdens de af- faire-Azis zou de schade een half mil liard bedragen. (Van pOCOUR, Maandagmiddag, s wereldkampioenschap is vi Rocour gevallen. De beslissii 29-jarige Brit Reginald Harrii titel op een andere Nederlar de belde ritten die slechts ne meerderheid. En toen klonk 1 vreugde bij de kleine groep i iet Nederlandse kamp was er lendoorn en Derksen, Wim Zwitser Hugo Koblet in de 1 neerde en Pronk en De Best bereikten. Maurice Verdeun een wereldkampioen der ama dat wel nodig! liet is u bekend dat Van Fransman Gerardin tegen steld zou krijgen in de hal en Derksen de wereldkampioi Harris nam in de eerste rit r( leiding, Derksen volgde op lengten, liet zich na de eers en toen de bel geklonken had meer terugzakken, schijnbaai bedoeling om op het voorlaa te eind Harris voorbij te kon Brit de taak op te leggen de r om te doen. Dat begreep Reg En Jan keek heel verbaasd ris plotseling op pl.m. 400 me de streep zo fel op de ped staan, dat het verschil al dir acht lengten was. Met woesi gooide de Engelsman zich op toen soepel een tijdrit rijden Derksen geen schijn van ka Zoals men in rennerjargon werd wel een straatlengte In de tweede rit werd Derk demarrage geklopt. Harris schijnbeweging om onderdoor wilde Jan in het „gootje" slaagde in zijn opzet en joef fel over heen. Derksen had in ten in alle opzichten gefaald: i kracht en snelheidl En wat Arie van Vliet beti reed zonder zenuwen tegen c man Louis Gerardin. Weliswi slanke Fransman nog steeds i tacticus, doch Gerardin is h ouder dan Van Vliet en is „vei In de eerste rit wachtte hij aanval rustig af, ving hem o] het laatste rechte eind een p pen extra op de pedalen en Gerardin in het oog houden halve lengte voor. In de tw klopte hij Gerardin in de de: Derksen moest dus voor c plaats tegen Gerardin rijden, ritten was nog niets te zegge: ik Derksen toch wel in sne beste kans gafZo bleek Hij wachtte de aanval van rustig af, trapte wat harder e eerste rit gewonnen. De tweede rit nam Gerardir zaam tempo de leiding, maar allerminst de bedoeling. Toe voor de laatste ronde geklo: stonden beiden doodstil, schoot plotseling naar benei een paar lengten, maar toen Derksen zijn aanval. Hij dee fraaie wijze en zo was de t derde prijs voor Nederland Hijzelendoorn let! In de tweede rit. welke doorn tegen de Fransmai Even moest rijden maakte lische haantje precies dezel die Jan Zondag gemaakt had onze landgenoot demarreren hij zijn aanval op de oranje- gon, was het te laatpi iaat, want de foto moest he leveren, zo klein was het ve Inderdaad dus een beslissin lagen mooie kansen voor I om eindelijk weer eens na 19 laan toen Jan Derksen de ti 'overde, een amateur in de fii het wereldkampioenschap te Maar Hijzelendoorn lijkt or helder van geest. Hij kijkt v de verkeerde kant op, b.v. i beslissingsrit gereden wer< langs de tribune rijden» schuins onder achter hem, g aan de kop. Inplaats echter links achter hem de Fransms oog hield, keek hij rechts tribunes, waarop overigens gt te zien was, zelfs geen musj de kwieke Fransman, maakte voorlaatste rechte einde han deze situatie gebruik. In ei trappen was hij op volle to nog zat Jan te suffen. Enfin; woest aan zijn stuur rukte a< Fransman aan ging, was de V( zeker al vijf lengten en dat 200 meter te rijden. Het ble geefs voor Hijzelendoorn, die door eigen schuld verloor e schuld plaagt het meest... Misschien dat hij in de door schade en schande wijs den, nog eens zal leren, bete: letten. In de sprint komt hel op fracties van seconden aan Nu kon Jan voor de derde plaats rijden tegen de kleine Enzo Sacchi, die op zijn beur van de Fransman Maurice Ve: In de eerste rit nam Hijzt in fors tempo de kop, Sacchi Hoog door de bocht ging Jan Italiaan met het gevaar dat c kerel onderdoor zou duiken; deze dan ook. Maar nu lette op. Hij vloog er achter aan, de laatste bocht nog even oir zich toen op zijn Italiaanse werpen en er voorbij te schi verschil was wel een halve l In de tweede rit deed hij beter. Wilde Jan zich nu

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2