De Amerikaanse hoofdmacht trekt terug op Haman-linie Taxistaking in Amsterdam is ten einde nu Drie ton zware ophaalbrug te Enkhuizen ineengestort maar Kort Bestek Alk latten van nhard ALETTEN Moeilijkheden over Churchills defensiemotie Communistische Kamerleden liepen kwaad weg te deelneming in I te Groningen nalisten bezoeken ederland ioprogramma Donderdag 17 Aug. 1950 VERENIGDE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 19! DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zuidelijken per vlooi geëvacueerd Amerika niet geestdriftig over strijd in Korea Massaal bombardement bleef zonder effect OOK SIAMESE SOLDATEN NAAR STRIJDTONEEL Gouden bruidegom over leed tijdens serenade Saluutschoten daverden over Londen Madame Schiaparelli misleidde de politie Protest maakte weinig indruk Vier slachtoffers ter aarde besteld Een nieuwe loonsverhoging met vijf procent verwacht Wadden tot IJm I", zal gedurende Vrijdag, mgetoverd. De Verenigd# :ging gedaan c.a. 60.900 :king te stellen. lining te geven tot 28 ar hiertegen maakten da be?waar, temeer waar vliegtuighangar moet roken en de daarin ge ls dan voor slechts vijf zouden moeten worden Men besloot daarop da overeenkomstig het plan Zondagavond te diana heeft haar inniga sn betuigen aan de inwo- ingen, die zo zwaar wer- loor het ongeluk, dat zich :g nabij het veilingter- Graaf Adolfstraat heeft Ook heeft de Koningin en naar de toestand der :ren en haar beste wen- spoedig herstel tot uit brengen. van enkele kinderen i« r ernstig. journalisten hebben on- ek aan Finland gebracht, ding hiervan zullen bin- inse journalisten een reis maken. Zij zullen de le Zuiderzeewerken be- illende fabrieken bezien ering en de gemeentebe- isterdam en Rotterdam gen. DE OPSTAND DER KARENS? kringen te Rangoon i de dood van Saw Ba van de opstandige irens in Birma, als het opstand, die veertien 't geduurd. De leider met de voormalige En- kapitein Vivian en een ur bij de Siamese grens rraad door Karens, die aan de regering. t gedurfd plan s bereid, de inwerking wind op een proefmodel i te gaan. berging van de schatten r de Keer Visser aange- zal waarschijnlijk zes gevormde Zaanse Naam- lap kan dit kapitaal niet bedoeling is, de beno- op andere wijze aan te behoeft Den Helder rwachten, dat een ëxpe- vrak zal worden onder- eurt op zijn vroegst het ar of de volgende zo- ■an het stalen eiland zal inden vergen en de zes log niet klaar. t NE N korte metten! HEDENAVOND 402 m. Nieuwsberichten ur. 6.20 Toespraak. 6.30 l door A. den Breejen. 7.15 Voor de jeugd. 8.05 Op do 'an der Linden. 8.45 Mijn- r de brui aan. 9.25 Omroep- I Salzburger Festspiele. 10.45 evelvlek. 11.15 Edmundo 11.45 Ted Heath en zijn 298 m. Nieuwsberichten 6.00 Onze Nederlandse 6.30 Strijdkrachten. 7.15 eeslamp. 7.30 Suite. 7.40 isco-actualiteiten. 8.15 Con- js te Scheveningen. 9.05 Romaanse voornamen. 9.35 0.00 Cantate. 10.30 Gram.- ndoverdenking. 11.15 Paul DONDERDAG 402 m. Nieuwsberichten en 11 uur. 8.15 Gram.- gesprekken. 9.00 Walter roon-crew". 10.00 Morgen- eidsvitaminen. 10.50 Kleu- £erk- en torenklanken. 11.45 tak. 12.00 Chansons inter- Het Boston Promenade- avere. 1.45 kunt het ge- Piano-duo. 2.00 Het filo- 0 Klimop. 4.00 Van vier r-telegrammen. 5.50 Rcge- 5 Sportpraatje. 6.30 Het 7.00 Hindelopen. 7.25 adio Philharmonisch-orkest. ïs City", hoorspel. 9.35 a. 10.05 Spreken de ste- ropole-orkest. 11.15 „Ren ingen". 298 m. Nieuwsberichten 1 11 uur. - 8.-15 Pluk de wil is wet. 9.40 Muziek /ertimento. 10.15 Morgen enten uit „Paulus". 11.00 15 Sonate. 12.03 Sympho- KRO Minstrelen. 1.20 ichard Tauber zingt. 2.00 ussen de bedrijven door. eren. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Het Radio Jengd- met de BBC. 6.00 Leger .15 Land- en tuinbouw. 7.15 Postzegelverzamelaars n zijn orkest. 7.40 „Van- palmen en platanen. 9.00 Toonkunst-Kamerkoor, volken. 10.35 ing. 11.15 BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acht.rcLm 20, Tel. 2274 Directie: J. BÏJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHÏCODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et p. mm. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woorden f 1.eik woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokosten De hoofdmacht van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Korea is door modder en regen 43 km teruggetrokken. In officiële kringen is dit „een strate gische terugtocht" genoemd. Gedurende het afgelopen etmaal hebben de Ameri kanen een nieuwe linie getrokken even ten Westen van Haman. Deze plaats ligt ten Noordwesten van de havenstad Masan aan de Zuidkust. Vooruitgescho ven eenheden zijn echter nog achtergebleven op de Oostelijke oever van de rivier de Nam, enkele kilometers ten Oosten van Tsjindjoe. Deze eenheden zul len het moeilijk hebben, daar haar verbindingslijnen, die reeds onzeker waren, nog langer zijn geworden. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat het Amerikaanse 35e regiment infanterie de Nam-linie tracht te houden, terwijl de eerste mari- niersbrigade en de vijfde strijdgroep op de Haman-linie terugtrekken. Dit plan ral eventueel drastisch moeten worden gewijzigd als een Noordkoreaanse door braak verder Noordwaarts het 35ste regiment in de flank gaat bedreigen. Martin Niemöller, president van de Protestantse kerk van Hessen, heeft bij zijn aankomst te Frankfort ver klaard, dat er in Amerika „geen vonk van geestdrift voor de Koreaanse oor log is, hoewel de kranten er vol van staan". Niemöller heeft gedurende zes weken lezingen in Amerika en Canada gehouden. Twee Zuidkoreaanse regimenten, die een week lang tussen Jongdok en Po- hang aan de Oostkust van Korea waren geïsoleerd, zijn in de afgelopen nacht door de vloot geëvacueerd. Zij konden al hun 281 gewonden meenemen. Tijdens de evacuatie beschoot het zware gesehut van de schepen der Ver enigde Naties de stellingen der Noord- Koreanen, die hevige druk op de Zuid koreaanse egelstelling uitoefenden. De Zuidelijken waren de laatste week van de lucht en de zee uit bevoorraad. Amerikaans bombardement richt te weinig schade aan. Het massale bombardement, dat Woensdag door 99 superforten ten wes ten van de Naktong is uitgevoerd, heeft weinig materiële schade aangericht, zo is door piloten gemeld. Zij verklaarden, dat de bommen de Noordkoreaanse con centraties, die zieh dichter bij de rivier ten N.W. van Waegwan bevonden, mis ten. Britse torpedobootjager beschoten De Britse marine deelt mede, dat batterijen op drie eilanden bij Hong kong, die in handen van de communis ten zijn, het vuur geopend hebben op een Britse torpedobootjager. Deze had „■uit zelfverdediging" het vuur beant woord. Er is een lichtgewonde aan boord van de torpedobootjager, die overigens niet werd beschadigd. De Amerikaanse minister van de fensie, Louis Johnson, heeft verklaard, dat de Verenigde Staten Siams aan bod, om 4000 man troepen naar Korea te zenden, aanvaarden. Reeds 1044 vrijwilligers Tot twaalf uur gistermiddag hadden zieh in totaal 1044 vrijwilligers opge geven voor dienstneming in een der beide compagnieën, die de regering ter beschikking van de Verenigde Naties wil stellen. Relletjes in de binnenstad De stakende Amsterdamse taxi-chauf feurs hebben gisteren met overgrote meerderheid besloten, vandaag het werk te hervatten. Zij zijn vanmorgen als gebruikelijk volgens dienstrooster gaan rijden. Een bemiddelaar heeft zich gisteren in verbinding gesteld met de werkgevers en een compromisvoorstel overgebracht, dat door een aantal hun ner mondeling is aanvaard. Aldus een mededeling van de stakingsleiding. Het :ompromisvoorstel kwam er op neer, dat een basisloon van f21 en vijf tien pereent van het opgereden bedrag 1 zouden worden uitbetaald. De delegatie van de stakers had aangeraden, dit te aanvaarden. Mocht blijken, dat de lan- De Raad van Europa Sandys diende plan voor Europees leger in De Assemblée van de Raad van Euro pa heeft verleden week een motie van Churchill aangenomen, waarin werd aangedrongen op de vorming van een Europees leger onder een Europese mi nister van verdediging. Deze motie heeft reeds ernstige moeilijkheden in de al gemene commissie veroorzaakt. Duncan Sandys, Churchill's schoonzoon, diende n.l. gistermorgen in de subcommissie voor de verdediging een gedetailleerd plan voor zulk een leger in en toen stond men voor de vraag, of dit kon worden besproken. De subcommissie meende van wel, de algemene commis sie kon er niet uitkomen en verdaagde de beslissing tot vandaag. Sandys heeft later zijn voorstel terug genomen, onder indruk van het verzet, dat er van alle kanten tegen kwam. In de plaats daarvan kwam een twee voudige motie, waarin werd gesproken over politieke toenadering, noodzakelijk voor het samengroeien der Europese verdediging. Vandaag zou worden be slist, wat er van zijn voorstel op de agenda van de subcommissie voor de fensie zal overblijven. Hoewel de discussies in de commis sie geheim zijn, was er in de wandel gangen meer belangstelling voor dan voor de debatten in de Assemblée, waar men getuige kon zijn van de voortgezette behandeling van een Euro pese conventie voor de rechten van de mens en van een bespreking over de volledige tewerkstelling van arbeids krachten. Bij bet eerste punt. dat ove rigens door de juridische commissie nog eens moet worden bekeken, is vooral van Nederlandse zijde gepleit voor het goed recht van het bijzondei onderwijs. Bij het andere bleek men het niet zozeer over het doel dan wel over de middelen oneens. De Nederlander Van de Kieft. die benoemd is in de commissie voor volledige werkgelegen heid pleitte in dit verband voor een zo groot mogelijke Europese samenwer king. Voorts is een aantal resoluties na korte bespreking naar de commissies verwezen. „Zij kregen niet wat zij wilden" Clement Attlee heeft gisteravond een onderhoud van meer dan ander half uur gehad met de leiders van de oppositie in het Lagerhuis, de conser vatief Winston Churchill en de libe raal Clement Davies. Hierbij waren ook Bevin en Anthony Eden aanwe zig. Na afloop is hij een toneelstuk, getiteld „Zij kregen wat ze wilden" gaan zien. Dat gold overigens niet voor de oppositie. Deze wenste n.l. een vervroegde bijeenroeping van het Lagerhuis ter bespreking van de toestand, waarin de Britse defensie verkeert. Attlee heeft tiuidelijk ge maakt, dat daarvan niets kan komen. delijke beslissing, die tegen 18 Augus tus wordt verwacht, anders uitvalt, dan zal na 25 Augustus opnieuw worden overwogen, wat er moet gebeuren. Voor het overige valt er van het stakingsfront in Amsterdam weinig nieuws te melden. Het is alleen iets minder rustig in de stad dan het in de afgelopen dagen is geweest. Moest Dinsdagavond al een groep van vijf hónderd stakers worden uiteengedre- en, die trachtte, de aanneming van werklieden bij een cargadoorsfirma on mogelijk te maken, gistermiddag heeft Je politie met harde hand moeten op treden tegen twee groepen, die tracht ten demonstraties te houden. Op de Noordermarkt en op het Haar lemmerplein vormden zich grote groe pen stakers, die naar het gemeente huis wilden marcheren. Gummiknup pel en blanke sabel en op de Noorder markt zelfs een patrouille van de ka rabijnbrigade moesten er aan te pas komen om een eind te maken aan de ordeverstoringen. Nadien probeerden de stakers individueel en in kleine groepen toch nog het gemeentehuis te bereiken, doch dit werd eveneens on mogelijk gemaakt. Het bleef nog lang roerig in de binnenstad. De staking in de havens heeft geen uitbreiding ondergaan. De vrees dat het personeel van de tram en van de reiniging het voorbeeld van de straat makers zouden volgen, is niet bewaar heid. Beide groepen zijn aan het werk gebleven, al zijn op tal van plaatsen pamfletten uitgedeeld en aangeplakt, die tot staking aansporen. Burgemeester d'Ailly heeft in een verklaring een beroep op de werkwil ligen gedaan, om niet te bukken Voor e terreur van een kleine groep van stakers, doch zo nodig hulp van de po litie voor bescherming van lijf en goed te aanvaarden. KORTENAER VAART THUIS De Marinevoorlichtingsdienst deelt mede, dat Hr. Ms. torpedobootjager Kortenaer op 22 Augustus a.s. uit Su- rabaja naar Nederland zal vertrekken. Het schip zal Colombo, Aden, Malta en Malaga aandoen Het wordt om streeks 30 September te Den Helder verwacht. Feest verkeerde in rouw Gisteravond bracht het muziekge- :elschap de Eendracht een serenade aan het echtpaar Krook in de David- straat te Enkhuizen, dat zijn gouden bruiloftsfeest vierde. Nadat de muziek zich had laten horen en de voorzitter van het corps zijn gelukwensen had uitgesproken, werd de bruidegom, de 75-jarige heer A. Krook, plotseling onwel en overleed enkele ogenblik ken later. Zoals zich laat begrijpen, maakte deze tragische gebeurtenis een diepe indruk op de talrijke aan wezigen. Mode-vorstin in de cel De Franse mode-ontwerpster ma dame Elsa Schiaparelli is Woensdag avond op het vliegveld te Nice ge arresteerd, toen zij op het punt stond, naar huis te vertrekken. In haar koffer werden juwelen gevonden, die haar enige weken geleden bij een grote juwelendiefstal ontstolen wa ren. Zij had deze terug ontvangen, doch hiervan geen aangifte gedaan. Ook werd ontdekt, dat Schiaparelli een poging deed, de Franse deviezen- bepalingen te ontduiken. Zij is na verhoor voorlopig in vrijheid gesteld. Een politieman vertelde later aan de pers, dat madame Schiaparelli „buiten gewoon weinig behulpzaam was". Hij zeide een aanklacht tegen haar te zul len indienen wegens „belediging van een ambtenaar in functie". Later begaf de politie zich naar de villa van mevrouw Schiaparelli om 'n onderzoek in te stellen naar de safe, waarin madame Schiaparelli enkele van haar juwelen zou hebben gelegd. Daar mevrouw Winston en haar man niet aanwezig waren, heeft de politie de deur van de safe verzegeld. Het zegel mag niet verbroken worden dan in bijzijn van de politie. Met saluutschoten kondigden de manschappen van de 400 jaar oude Artil lerie Ere Compagnie bij de Tower in Londen de geboorte van een prinsesje aan. Later werd bekend gemaakt, dat het prinsesje, dat het evenals haar moeder uitstekend maakt, 5Yz pond weegt. De naam van het meisje wordt echter nog tot de doop, over een week of vijf, geheim gehouden Een kl-militair en een zevenjarige jongen zijn gedood tengevolge van het slippen van een truck van de APRIS op de weg van Priok naar Djakarta. Gemeentebestuur was gewaarschuwd Woensdagavond om zeven uur is de drie ton zware bascule van de Kat- en Hondsbrug over het Waaigat in Enk huizen ineengestort. De vijftig centi meter dikke balanspriemen knapten als koek af op een ogenblik, dat er toeval lig geen zwaar verkeer de brug pas seerde. Deze balanspriemen, waaraan Hun motie kon niet worden behandeld (Van onze parlementaire redacteur) Drie communistische Eerste Kamerleden J. P. Schalker, J. van Santen en J. Brandenburg het vierde lid van hun fractie, de heer A. D. Schoonenberg was niet aanwezig zijn Woensdagmiddag kwaad uit de vergadering van dit hoge Staatscollege weggelopen. En wel, omdat de Kamer besloot een in een vorige vergadering door hen ingediende motie van orde niet in behandeling te nemen. Daarin werd de regering uitgenodigd op korte termijn over te gaan tot bet toestaan van een algemene verhoging van de lonen, salarissen en pensioenen, in overeenstemming met de gestegen kosten van levensonderhoud. De voorzitter, prof. mr. R. Kranen burg, stelde de vraag aan de orde, of en zo ja wanneer, de Kamer deze motie zou behandelen. Prof. mr. A. N. Molenaar van de VVD voelde niets voor een behande ling. Hij vestigde er de aandacht op, dat het in onze parlementaire geschie denis altijd een goede gewoonte geweest is, om alleen moties van orde in te dienen, die ten nauwste verband hou den met onderwerpen, die aan de orde van de dag zijn. Voor andere gevallen kan men een interpellatie aanvragen zei hij. Aangezien de loonsverhoging in Weerbericht Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: Over het algemeen veel be wolking met nu en dan buien. Ma tige tot krachtige wind uit Zuide lijke /ichtingen, later ruimend naar West en tijdelijk wellicht tot hard toenemend. Koel weer. Vrijdag: Zon op 5.28, onder 19.59. Maan op 11.33, onder 21.28. ^landaag eerst een bericht voor even tuele boffers: Zij, die gedurende de vorige oorlog ten minste honderd tach tig dagen over de zeven zeeën gezwalkt hebben in dienst bij de Britse Konink lijke Marine, het corps van de Ko ninklijke Britse Mariniers of de Reser ve van deze diensten, komen in aan merking voor een aandeel in de ver deling van prijsgeld. Ook burgers kun nen soms in aanmerking komen. Vol ledige gegevens en aanvraagformulie ren zijn verkrijgbaar bij de Britse con sulaten-generaal in Amsterdam of Rot terdam of bij de Marine-attaché van de Britse ambassade. Q Sommige men sen zullen dat best kunnen gebruiken. Ter illustratie van deze bewering delen wij ónze cliëntele mede, dat de dien ster. van de spaarbanken in Juli voor een goede acht millioen mééi terugbe taald dan ingelegd hebben. In diezelf de maand verminderde het tegoed bij de bankspaarbanken met bijna drie kwart millioen. Q Een Fransman in St. Omer, die op eigen minder ge slaagde wijze zijn financiën trachtte aan te vullen en deswege uit de kerk te: plaatse een speeluurwerk vakkun dig achterover drukte, werd gegrepen, omdat kinderen de politic waarschuw den, toen zij het uurwerk in 's mans jaszak „Ave Maria" hoorden spelen. Amerikaanse Hoge Commissie heeft een opinie-onderzoek ingesteld naar de populariteit van het programma „De stem van Amerika". Als resultaat werd gerapporteerd, dat 39 van het West- duitse inwonertal en 60 van de radiobezitters onder dezen het pro gramma vrij regelmatig beluisteren. Over opinies gesproken: Bernard Shaw die kortgeleden zijn vijf en .negentigste verjaardag vierde, heeft in een nieuw toneelstuk „Far Fetched Fables" ge titeld, zijn opvattingen over het leven in het tijdperk volgend op de atoom eeuw, in een vijftal gesprekken en een proloog neergeschreven. En dan kunnen wij u verder nog mededelen, dat er als gevolg van de strenge textiel- rantsoenering in Israel voortaan op of ficiële recepties geen avondkleding meer gedragen zal worden. Voor lieden, die met hun lijfgoederen het beste voor hebben, brengen we het be- Zie je nu wel, dat die mode van jullie zwendel is, Alida? richt, dat een Engelse firma een op vouwbare klerenborstel in de handel heeft gebracht. De borstel is van nylon gemaakt en ziet er uit als een sigaret tenkoker, waaruit uiteraard allerlei meer of minder komische situaties kun nen ontstaan. (~)ok heden ontbreken de dieren niet op het programma. Weliswaar heeft die krokodil in Genève ons een lelijke kot1 gestoofd door neigingen a la Hen ri de Lagardère te vertonen (hij is na melijk niet dood, hij lééft; een grapje van een Franse collega, die wij er van verdenken, dat hij juist op de dag, dat Ali ontsnapte een afspraakje met een Geneefse badschone had en haar gerust wilde stellen), wij kunnen u vandaag vertellen, dat West-Noorwegen op het ogenblik te lijden heeft onder een in vasie van millioenen merkwaardige in secten, een tussenvorm tussen een mier en een mug. Deze mugmieren, of mier- muggen zo ge wilt, bijten niet, doch kruipen in de kleren van de mensen. De wegen liggen er mee bezaaid. En dan ten slotte nog een nieuwtje voor spelende vaders: Op een grote model bouw-tentoonstelling te Londen wordt momenteel een stoomtreintje in zak formaat gedemonstreerd gebouwd op één veertigste van de normale grootte. De locomotief kan een uur lang de 26 wagons voorttrekken zonder te stoppen. De fabrikant levert de treinen kant en klaar af in gedeelten, die gemakkelijk in elkaar gezet kunnen worden. het geheel niet ter sprake was, stelde hij voor de motie ter zijde te leggen. Van verschillende kanten kreeg hij steun. Enkele R.K.-afgevaardigden j de heer A. C. de Bruijn vertolkte hun gevoelens daarentegen wensten hem op deze formalistische weg niet te vol gen, hetgeen evenwel niet wilde zeg' gen, dat zij zich voor het communisti sche karretje wilden laten spannen. De héér C. Woudenberg (P. v. d. A.) ver klaarde uitdrukkelijk, dat hij zich van de motivering door prof. Molenaar wil de losmaken. Want ook als een inter pellatie aangevraagd was, dan zou het de vraag geweest zijn, of hij zijn goed keuring daaraan had gehecht. De communistische heer J. P. Schal ker bestreed wel de opvattingen van prof. Molenaar en keurde het af, dat men om formele redenen een belang rijke zaak onbehandeld liet, doch zon' der succes, want de Kamer nam het voorstel van prof. Molenaar aan met 22 tegen 13 stemmen. De fracties van de K.V.P. en de P. v. d. A. waren enigs zins verdeeld; A. R., C. H. en V.V.D stemden voor. De heer Schalker kreeg daarna ver lof van de president tot het afleggen van een korte verklaring, die hierop neerkwam, dat hij uit naam van „het werkende volk" scherp protesteerde te gen de houding, die de meerderheid van de Kamer had aangenomen. Wij zullen om ons misnoegen hierover te tonen, niet verder aan deze vergadering deel nemen', riep hij uit. Daarop verdwenen de communisten uit de zaal, maar het moet gezegd: veel indruk maakte dit niet, noch op de afgevaardigden, op de talrijke toeschouwers... de zware ballastkist was bevestigd, We ken totaal verrot te zijn. Wonder boven wonder bevond zich op het moment, waarop dit deel van de brug het begaf, niemand op het weggedeelte, waarop het gevaarte met donderend geraas neerkwam. De heer Joustra, wonende aan de Parklaan, reed juist aan de an dere zijde de brug af en kwam met de schrik vrij. Ook de havenbeambten, die een uur te voren de brug hadden neergelaten, zijn aan een groot gevaar ontsnapt. Ongeveer anderhalf jaar geleden is het weggedeelte van de brug hersteld, waarbij ook de balanspalen zijn ver* beterd. Zij werden van de oude verf laag ontdaan. Daarbij is, zoals ons de directeur van Gemeentewerken, de heer Ybema, ons gisteravond telefo nisch mededeelde, niet ontdekt, hoe on deugdelijk het hout wel was. Naar wij echter van betrouwbare zijde verne men, is onlangs door de havenmeester, de heer J. Poorta, aan het gemeente bestuur rapport uitgebracht over de slechte toestand, waarin zich deze en nog twee andere bruggen, n.l. die bij de Drommedaris en de Blauwpoorts- brug, bevinden. In dat rapport werd te kennen gegeven, dat de havendienst geen enkele verantwoordelijkheid voor de bruggen wenste te dragen. Wanneer deze instorting zich een uur eerder had voorgedaan, toen een aantal kinderen op de kant van de brug zat te vissen, zouden de gevolgen fataal zijn geweest. Enkhuizen houdt zieh na het „gobelin-drama", dat zoveel stof heeft doen opwaaien, opnieuw be zig met de vraag, wie verantwoorde lijk dient te worden gesteld voor deze gang van zaken. De ramp te Groningen Vier jeugdige slachtoffers van de ramp, die Zaterdag j.l. de Oranje- buurt te Groningen trof, zijn gisteren ten grave gedragen. Dirk de Vries en Jan van der Laan werden 's morgens ter aarde besteld op de begraafplaats „Selwerderhof". Hier sloot de burge meester van Groningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, zich bij de stoet aan. Aan de andere zijde van de stad op de Zuiderbegraafplaats, werden om ongeveer kwart over één de stoffe lijke overschotten van de broertjes Klaas en Reinie Hoeve ter aarde be steld. De belangstelling was in alle gevallen zeer groot. AMNESTIE IN INDONESIË Vandaag zijn bijna 800 gevangenen in Indonesië in vrijheid gesteld ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de afkondiging der Indonesische noch onafhankelijkheid. Voorts kregen 4500 personen vermindering van straf. Naar De Tel. in regeringskringen verneemt, kan worden verwacht dat dnet ingang van 1 Januari a.s. de lonen opnieuw met vijf procent zullen worden ver hoogd. Zoals wij reeds meldden zijn de besprekingen over de lonen en prijzen tussen de regeringsvertegenwoordigers in de commissie voor de lonen en de prijzen en de vertegenwoordigers van de werkgevers en arbeiders en de Stich ting van de Arbeid onlangs geopend. Nu sedert de devaluatie de detailprijzen al met tien procent zijn opgelopen, terwijl de loonsverhoging van 1 Januari j.l. slechts vflf procent heeft bedragen, zal het aanhangige voorstel, met een nieuwe loonsverhoging van vijf procent te komen, door de betrokken partijen worden geaccepteerd. De beslissing van de regering hierover kan in September worden tegemoet gezien. m

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1