LAATSTE Voorlichiin NIEUWS Stad en Omgeving AGENDA Pronk tweede Atlantis ontdekt? GELUKSVOGELS De cadeaux komen op de juiste plaats Kindermiddag in het „Gulden Vlies'' Vijf zeilboten gezonken bij Sneekweek Eer» gemoderniseerd A. B. T. Nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Het kaasstad-tournooi Zuid-Scharwoude Schoonheid van Midden- Beemster bedreigd Bergen Voor elck wat wils in het openluchttheater HEILOO Heer-Hugowaard Lesueur wereldkampioen Langendijk Oudorp Volleybalclub opgericht Stoppelgewa Verhoging der pn op wisselbouwbe DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1980 Er zijn van die mensen, die schijn baar ahes meeloopt. Als zij geboren worden stapt hun vader naar de Burgerlijke Stand waar de stadhuisambtenaren als 't ware al naar hem slaan uit te kijken om hem te feliciteren. Dat is iets bijzonders, want ambtenaren hebben het altijd óruk en hebben heus wel' iets anders te doen dan het opwachten van ge lukkige vaders. Hun belangstelling geldt dan ook meer het kind dan de vader, wat eigenlijk niets bijzonders is, omdat er na elke geboorte met grote interesse naar de welstand van moeder en kind geïnformeerd wordt en van de vader eigenlijk veel te wei nig notitie wordt genomen. De vader komt dus een zoon of een dochter aangeven en het blijkt dan dat de jonggeborene de zoveel dui zendste inwoner van de gemeente is. De stad heeft daardoor plotseling een veel grotere betekenis gekregen en het is niet uitgesloten, dat de gemeen te in een hogere klasse wordt ge rangschikt, wat mede de belangstel ling van de heren ambtenaren kan verklaren. De jubilaris zelf ligt onbewust van het feit, dat zijn naam 's avonds een ereplaatsje in de kranten zal krijgen, in zijn wiegje en het wel en wee van het mensdom met al zijn moeilijke problemen laat hem volkomen koud als hij maar op tijd zijn natte flesje en zijn droge luier heeft gekregen. Als zijn vader met de verheugende mededeling thuis komt is zijn moeder blij-verrast. Plotseling heeft voor haar de wereld een geheel ander aan zien gekregen. Zij is een vrouw van betekenis geworden, moeder van een baby, die helemaal niet van vorste- lijken bloede behoeft te zijn om alom besproken en bezongen te worden. Journalisten komen voorzichtig om een hoekje kijken om de nieuwe aan winst in ogenschouw te nemen, foto. grafen maken een familie-opname waarop de vader gewoonlijk ontbreekt en de kranten vermelden 's avonds bet aantal wiegjes, papbordjes- en -lepeltjes met inscriptie en het enor me aantal taarten met versuikerde Een opgewonden kinderschare be volkte gistermiddag het Gulden Vlies waar zij zou worden beziggehouden door de veelzijdige artist Antonini die voor de radio reeds bekendheid ver kreeg met zijn sprekende pop August De ramen werden gesloten en de gordijnen dichtgetrokken. De voetlich ten wierpen plotseling hun helle stra lenbundels op het groen fluwelen gor- dij, waarachter alle verwachtingen van die middag nog lagen besloten. Haastig schoten de kinderen rechtop in de te grote stoelen en vouwden hun handen tussen de schoongeboende knieën. Vol verwachting werden de gezichten naar het toneel geheven, waar de gordijnen vaneen weken. En terwijl het geroezemoes verstomde, zagen honderden kinderogen de vele geheimzinnige apparaten, die een goo chelaar gewoonlijk bij zich heeft, wanneer hij het jonge publiek gezel lig wil bezig houden. Door zijn wonderlijke vingervlug heid wist Antonini de aandacht van de kinderen gevangen te houden en hoe het jonge volkje ook probeerde hem op een van zijn handigheden te betrap pen, de meester in de goochelkunst was de kinderen steeds te vlug af. Welk een gewaarwording als er plot seling een gulden uit je neus of uit een blonde krullebol komt rollen. Zelfs het kreukelige matrozenbroekje van een kleine assistent bleek een onuit- puttehjke schatkist. Doch langzamerhand begon de aan dacht te verflauwen. Het duurde te lang en de pauze was dan ook een wel kome afwisseling, waarin het publiek zich in een oorverdovend lawaai van voetgetrommel uitleefde. De sprekende pop August had na de pauze veel belangstelling, hoewel men bemerkte, dat Antonini met dit num mer gewoonlijk meer op ouder publiek is ingesteld. De middag bereikte echter zijn hoog tepunt toen de poppenkast op het to neel verscheen en jong en oud mee leefde met de spannende avonturen van Jan Klaassen, die door de veld wachter werd gezocht om in een kist te worden gestopt. Luide kreten ter aanmoediging de den menige moeder, die haar kroost begeleidde, de vingers in de oren stop pen. Dit was het beste bewijs dat de kinderen vo'komen opgingen in het poppenkastspel. Het was voor Antonini geen gemak kelijke taak om geheel alleen een ge varieerd programma voor de jeugd te brengen. Hij is er echter in geslaagd de kinderen een genoeglijke vacantie- middag te bezorgen In het stormachtige weer zijn tijdens de wedstrijder voor de Sneekweek gis teren viif zeilboten omgeslagen en ge zonken, Enkele der opvarenden liepen daarbij ve: '.vendingen op en werden naar het ziekenhuis gebracht voor eerste hulp. In de Vulkenklasse werd Henk Kir- kenier derde achter de „Gal! O'Mine van De Groot uil Rotterdam en „Lap sus" van Th. van fïelvert uit Leiden. Bij de 12 .'oct:; lollen zegevierde Jaap Keyzer uit Bergen in zijn „Piraat'. opschriften, die belangstellende stad genoten de volgende morgen aan het geboortehuis bezorgd hebben. De burgemeester memoreert met gerechtvaardigde trots de komst van de zoveel duizendste wereldburger in de eerstvolgende raadsvergadering en daarna herneemt het leven zijn ge wone loop en wordt de uitverkoren kleine behalve door zijn ouders en familie in den regel spoedig ver geten. Wie weet nu nog wat er geworden is van de twintig-, dertig-, of vijf en dertigduizendste bewoner van Alk maar, wiens naam eens in alle kran ten van stad en omgeving geprijkt beeft! In de loop van October zal Alkmaar zijn veertigduizendste inwoner be groeten. Dat heeft in het vorig nummer van onze krant gestaan en er zullen gis teravond heel wat moeders en vaders geweest zijn, die aan het fanta seren zijn gegaan met "-'de geluk kige gedachte, dat het heel best mo gelijk is, dat hun toekomstige kleine binnenkort de held of de heldin van de dag zal worden. Inderdaad, dat kan, maar het kan ook anders. Het is ook mogelijk, dat de 40.000ste een rustend landbouwer is, die met zijn eega naar de stad trekt om hier zijn laatste levensjaren te slijten. Het kan ook een man of een vrouw zijn, die hier in betrekking komt of een oud dametje, dat een vacante plaats in een hofje heeft gekregen. Maar het merkwaardige is wel dit, dat voorzover wij ons kunnen herinne ren de feesteling hier ter stede nog al tijd een jonggeborene is geweest. En dat is maar gelukkig voor alle middenstanders, die nu al hun mooi ste papbordje op zij zetten en een lepeltje laten graveren, voor alle da mes van naaikransjes, die zich weldra zullen beijveren om kruikenzakjes te maken en lakentjes te zomen. Want als meneer Jansen uit Lutje broek, Castricum of Wester-Blokker als 40.000e Alkmaarder in Westerlicht of in het Hofje van Sonoy komt, heeft hij als hij kiezen mag waar schijnlijk veel liever een pakje Douwe Egberts, een kruikje ouwe Bols of een kistje goede sigaren. Zoals het hier met de jonggeborenen gaat zo is het de laatste weken op het tentoonstellingsterrein gegaan. Daar waren het toevallig geen kin deren, maar volwassen mannen en vrouwen, die als jubilaris de con trole passeerden, die, onbewust van het geluk, dat als een druiventros bo ven hun hoofden hing, plotseling de verrassende mededeling kregen, dat zij de zoveel duizendste bezoekster of bezoeker waren. En ziet merkwaardige lotsbestie- ring van Vrouwe Fortuna al weer waren het juist de mensen, die uitste kend in het kader van de huldiging pasten, huismoeders van hier en el ders, die practische cadeaux voor hun huishouden kregen, een jong verloofd paar, dat met een mooie aquarel ver blijd werd en een Belg uitgerekend een Belg in het gezelschap van vele dorstige vrienden die een kist met 100 zegge en schrijven honderd flesjes bier in ontvangst mocht nemen. Was er ooit een geschiktere jubilaris en is er ooit een toepasselijker cadeau geweest? Neen, wat dat betreft heeft de ten toonstelling geen pech gehad. De ge luksvogels hadden precies de plui mage, die men zich voor deze bijzon dere gebeurtenissen kon wensen. (Ontleend aan onze advertentierubriek) DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: Op de planken (tot 14 j. o.g.)Harmonie Theater, 8 u.: Whisky als water (alle leeft.); Cinema Americain, 8 uur: Moord te middernacht (14 jaar). Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 1024 uur. Kaasmarktspel 3.30 uur. Jazz-festival 8 uur. Gymnasium, 7.3010 uur; Aquarium tentoonstelling. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: My dream is yours (tot 14 jaar o.g.) Victoria Theater, 8 uur: Huwelijk is geen handelszaak (tot 14 jaar o.g.); Cinema Americain, 8 uur: Road to Rio (alle leeft.) Tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", 1024 uur. Kaasmarktspel 3.30 uur. Een bijzondere stand Naast de vele zakelijke stands, die er op de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" te vinden zijn, treft men soms ook meer ideeële hoekjes aan. Eén ervan is zeker het gedeelte dat de Heiloose schilderes mej. De Wit ingericht heeft. Direct in het oog valt het grote door haar zelf nagemaakte intieme kerkje uit het dorp. Hier omheen hangt een kleine collectie van haar werken, waarvan vooral de bekende Zander- sloot te bewonderen valt. Het kerkje is ook als schilderij te zien en een vergelijking met het model is dan mogelijk. Men moet hier geen helle en felle kleuren verwachten. Elk werk wordt zacht van kleur gehouden. De bezoeker mag hier zeker wel even blijven staan om te genieten van dit aardige kunstenaarshoekje, dat onafhankelijk is van de Heiloose VVV. Naar wij vernemen, zal het Alkmaars Bioscoop Theater voorlopig nog geslo ten blijven. Het ligt n.l. in de bedoeling de bioscoop zodanig te verbouwen, dat ze aan de meest moderne eisen des tijds zal gaan voldoen, waaraan tot nu toe nog wel het een en ander ontbrak. Volgens de plannen, die nog de goed keuring van het college van Burge meester en Wethouders behoeven, zal het aantal zitplaatsen gehandhaafd blij ven, maar de z.g. loge zal verdwijnen en plaats ma^en voor een balcon. Ook de zaalindeling tot nu toe was er slechts één pad aan een zijkant zal gewijzigd worden en het geprojecteerde middenpad zal een grote verbetering betekenen. De gehele entourage zal ge moderniseerd worden, evenals de entree, die tevens vergroot zal worden. Aangezien het A.B.T. veelal de naam ontvangen had van een theater, waar alleen de cowboy met zijn paard, Tar- zan van de apen en de gangsters van New-York zich thuis bleken te voelen, willen de ondernemers een nieuwe naam aan het gerestaureerde theater geven. Welke dat zal zijn is uiteraard nog onbekend. Met de betere aankleding van het theater ligt het in het voorne men ook een beter genre films te gaan draaien. Dat stemt ons tot vreugde. Het oude theater zal in nieuwe luister her rijzen en tevens het repertoire op een hoger peil brengen. Het initiatief valt zeer toe te juichen en het is dan ook te hopen dat het gemeentebestuur een zodanige beslissing zal nemen, dat de plannen, zoals ze thans ingediend zijn in hoofdzaak verwezenlijkt zullen worden. Alkmaar zal dan nog een bios coop rijker zijn, welke aan alle eisen voldoet. Te veel gedronken De oud-Zaandammer J. C. van ft., die thans in Alkmaar woont, had in de Westzijde een ongelukje met zijn motorrijwiel veroorzaakt, terwijl nij onder invloed van sterke drank ver keerde, zoals later door een bloedon derzoek werd uitgewezen. Twee getui gen waren er, die beiden hadden gezien dat Van R. onverantwoord had gere den en daardoor een wielrijder had ge raakt en later bijna nog een dame, die op het trottoir reed. Verdachte ontkende voor het Kan tongerecht te Zaandam dat hij te veel drank op had. „Maar twee borrels en twee glazen bier, edelachtbare". Maar mr. Bomli las uit het verbaal voor, dat Van R. eerst had verklaard, dat het vier borrels waren geweest en een hoeveelheid bier. Dat stemde pre cies overeen met het resultaat van set bloedonderzoek. „Ik had mijn motor volkomen in be dwang, edelachtbare, ik had iemand van tweehonderd pond achterop zitten en dan moet je wel sturen". „Maar U was onder invloed van sterke drank". „Dat is mijn vak, ik ben caféhouder. De vorige dag was ik wel dronken ge weest, maar toen die aanrijding plaats vond, was ik het beslist niet". De kantonrechter achtte het nood zakelijk, dat er nog meer getuigen zou den worden verhoord, en daarom ver schoof hij de zaak tot 19 September. Burgerlijke Stand d. v. A. N. Geboren: Reina E., Tolsma en R. C. Oudes. Gehuwd: Cornells Hessing en Alida Veis. Overleden: Egbert Kroeskop, 54 j., geh. met M. L. Alteveer. MARKTBERICHT DEN BURG, 14 Aug. 1950. 80 lam meren 4055; 17 schapen 85100; 25 gras kalveren 280350; 8 pinken 450550; 3 koeien 800950; 22 biggen 5565. 50. Moeder Woeffie is ontzettend blij, dat haar kinderen niets met de kippendiefstallen uitstaande hebben, maar ze vindt hen toch nog te jong om als nachtwaker op te treden. En dus heeft Kippendorp deze nacht geen bewakers gehad! Maarmet welke gevolgenDe volgende ochtend is het hele dorp weer in rep en roer. De roept luidkeels om hulp. Waar zijn de bewakers? Maarer zijn geen be wakers en de Haan, die ook al ge waarschuwd is, kijkt zeer ernstig. „Ik begrijp het niet", mompelt hij. „Waar om hebben die detectives, Pienter, Paraat en Potig mij nu vannacht in de steek gelaten? Een ramp is het! Maar, ze zijn nog niet gelukkig als ik Het is al weer enige tijd geleden dat in Alkmaars veste een voetbal- tournooi van enig belang werd geor ganiseerd. Het is daarom zo prettig dat Alkmaarse Boys kans heeft ge zien om vpor het „Kaasstadtournooi" een drietal verenigingen te interesse ren, die dit tournooi zeker aantrekke lijk kunnen maken. In de eerste plaats is daar het pas gepromoveerde HRC, een ploeg welke het Alkmaarse pu bliek zich nog zeer goed weet te her inneren uit de wedstrijden tegen de Boys en Alcmaria. Dat HRC zal voor de tweede klasser TOG en voor de or ganiserende vereniging een zeer zware tegenstander blijken. Of de Alkmaar se vierde klasser RKAFC in dit ge zelschap goed zal kunnen meekomen is niet met zekerheid te zeggen, maar wel staat vast dat de andere ploegen de Westerwegbewoners zeker niet mogen onderschatten. Het is niet eenvoudig een tournooi te organiseren. Vele verenigingen zijn reeds in jarenlang bestaande tour- nooien betrokken en de tijd welke tussen het einde van het gesloten sei zoen en het begin van de competitie ligt, is veelal te kort om aan meer dan één tournooi deel te nemen. Het is de bedoeling van het Boys-bestuur om het „Kaasstadtournooi" eveneens jaarlijks te laten plaats vinden. Men hoopt zelfs het tournooi regelmatig uit te breiden, zodat de mogelijkheid aanwezig is dat het „Kaasstadtour nooi" binnen afzienbare .tijd aan be langrijkheid zal winnen. TOG, HRC, RKAFC en Alkmaarse Boys zullen de strijd aanbinden om „De zilveren kaasberry", een trophee welke speciaal voor dit tournooi is ontworpen. De winnaars van deze berry zullen, hoe kan het anders in een „Kaasstadtournooi", bovendien een kaasje ontvangen benevens de gebruikelijke draagmedailles. Zoals wij reeds eerder schreven zullen de wedstrijden op 27 Augustus aanvan gen. Op het terrein aan de Sportpark laan komen om 2 uur TOG en Alk maarse Boys in het veld en om 4.15 uur RKAFC en HRC. Op 3 September worden, op deze zelfde tijdstippen, de winnaars- en verliezersronde ge speeld. Een 25-jarig jubileum Zondag 20 Augustus 1950 is 't 25 jaar geleden, dat mej. W. H. v. Lierop, Ken- nemerstraatweg 176 H te Heiloo als hulp in de huishouding in dienst trad bij de familie Jonkers. Zij heeft zich in die lange periode steeds doen ken nen als een in alle opzichten werkzame en betrouwbare hulp voor wie nooit iets te veel is. Haar leven was geheel ingesteld op „dienen", waarbij geen moeite voor haar ooit te groot was. Dat zij door de familie Jonkers ten zeerste gewaardeerd wordt, spreekt vanzelf. Dit voor deze tijd, waarin huishou delijke hulp zo schaars is, wel zeer bij zondere jubileum zal Maandag in de familiekring worden herdacht. Dierenbescherming Ter beschikking is een klein hondje, adres mevr. Smitvd Wall te Noord- scharwoude, en een 2-jarige herders hond te bevragen bij de heer N. Sneek, Oosterweg n. C 9 te N. Niedorp. Wie is de eigenaar van een middelmatig grote zwart witte hond, witte streep over de kop, witte punt aan de staart, reu. Het dier zwerft al enige dagen in de Langestraat. Voor dieren waarvoor e en andere baas gezocht moet worden, mogen we geen ruimte vragen onder stadsnieuws, daar is de advertentie rubriek voor. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstr. Alkmaar. Oorlogsdocumentatie De afdeling Bronnen-publicaties van het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie wordt deze herfs: met twee wetenschappelijke medewerkers uitge breid, namelijk met mej. J. P. Booy, doctoranda in de economie en de heer mr. J. R. de Groot, advocaat en procu reur te Alkmaar. DE ZONNEBLOEMEN WORDEN STEEDS GROTER De heer J. Buijs, Achterwezel 0 al hier deelt ons mede, dat hij in onze courant met grote belangstelling gele zen heeft van hier staande zonnebloe men die 2.82 m en 3 m hoog waren. In zijn achtertuintje heeft hij zijn zon nebloemen opgemeten waarvan er een niet minder dan 3.40 meter hoog blijkt. DEMONSTRATIE VAN DE LANDBOUWVOORLICHTINGS- DIENST. Maandag zal er op het land van C. Dekker aan de Kalkovensweg een de monstratie worden gegeven met hooi- bouwwerktuigen. Deze demonstratie vindt 's middags 2 uur plaats. Voor tie boeren is dit zeker van belang. NOGMAALS „PIETJE BELL" De opvoering van „Pietje Bell" door het Rotterdams Kindertoneel, die vo rige week in het Gulden Vlies zóveel belangstelling trok, dat honderden te leurgesteld moesten worden, zal nog eenmaal herhaald worden en wel op Maandag 21 Aug. a.s. Heemschut op de bres Het bestuur van de Bond Heem schut, welke organisatie ten doel heeft, te waken voor de schoonheid van Ne derland, heeft met verontrusting ken nis genomen van het besluit van het Waterschapsbestuur van Beemster om de klinkerbestrating in Midden-Beem- ster te voorzien van een dik betonnen dek. De fraaie tekening van het wegdek, benevens de kleur, worden daarmee ongedaan gemaakt en de schaal van van het dorp totaal uit zijn verband gerukt. De schoonheid van Midden- Beemster, die zozeer gebonden wordt door het reeds in de 17e eeuw zo be wonderenswaardig ontworpen en uit gevoerde net van verantwoord aange legde straatwegen wordt er ernstig door aangetast. Met de meeste nadruk geeft het be stuur van de Bond Heemschut daarom het Waterschapsbestuur in overweging, op het voornemen terug te komen en de klinkerbestrating te handhaven. Het Nederlandse Cabaret onder leiding van André Carrell bracht Woensdag voor elck wat wils in het openlucht-theater. Zag het er 's morgens naar uit, dat het de hele dag zou regenen, Bergen kon voor de zoveelste maal in dit seizoen weer zeggen: een droeve mor gen, een blij einde. Begunstigd door prachtig weer konden de middag- en de avondvoorstel ling doorgaan, 's Middags kon de jeugd genie ten van „Koning Gaapslaapt". Met de grootste aandacht hebben de jongens en meisjes het spel gevolgd, ze hebben geno ten van de ondeugende streken van Barend (mooi vertolkt door Marianne v. d. Bergh), gelachen om veldwachter Snor (Joop ter Wijde), hun afkeuring van de houding van de raads heer (prachtig gespeeld door André Carrell) luide te kennen gegeven, geleerd van de Ko ning. dat gezondheid meer waard is dan alle schatten der aard, ^eapplaudiseerd toen het oude vrouwtje (mevr. Bakker) de Koning genas en de raadsheer ontmaskerde. 's Avonds was het cabaret en acrobatiek. Het was voor het eerst dat in het openlucht-theater een cabaretavond werd gegeven enhet experiment is schitterend geslaagd. André Carrell had succes als conférencier of „wandelend programmablad", zoals hij het uit drukte en werd luide toegejuicht toen hij op trad met Westfriese humor en als zanger. Marianne v. d. Bergh liet gevoeliger snaren trillen met haar „kijkdoos". Joop ter Wijde vergastte als accordeonist de aanwezigen op operette-klanken. Prachtig waren de imitaties van mondharmonica, bioscooporgel en draai orgel, die hij uit zijn trekpieper toverde. De Napolitaanse zanger zong enkele Napolitaanse liederen, een Italiaans volksliedje en Waarom. In de mooi gespeelde schets „Recht is recht" buitte André Carrell zijn kansen uit toen hij als getuige voor de rechter wordt geroepen. Geheel iets anders vertoonden die Morali's. Zij lieten staaltjes van acrobatiek zien, die al gemeen bewondering wekten. Summa summarum: een goed geslaagde dag. Jammer alleen, dat het theater niet tot de nok gevuld was. Verloren en gevonden voorwerpen Verloren: witte badhanddoek; bad pak; gele badmuts; oud damesrijwiel; portemonnaie met zilveren kettinkje en beugelsluiting; rood-bruine damesporte- monnaie, inh. 0,45 en zilveren hartje; bruine portemonnaie, inh. 15 20 gulden; ceintuur van kinderjurkje; rijbewijs, nummerbewijs en belastingkaart ten na me van H. J. W. de Boer, wonende te Amsterdam; padvindersportemonnaie, in houdende 1,65; zonnebril met donker bruin montuur; ziekenfondskaart ten na me van Kaldenbach; kachelpijp ter leng te van 1 meter; zilveren schakelarmband; bruine portefeuille, inh. 45; schepje m. eikenhouten steel; bruin kinderschoentje (rechter); bruine lederen halsband; zon nebril (geel montuur); leesboek „Een cowboy op zee"; damesbadpak; heren zwembroek; 1 badhanddoek; heren regen jas; zeildoeken overall; licht blauwe ball pointpen; parapluiekoord met schroefdop; fototoestel met bruin lederen etui; rood wollen tricot kindervestje; gouden arm band; gebreid groen dames vest; pakje roomboter pond); beugelt je van een bovengebit; kort groen jasje; legerbaret; bruine handtas met ritssluiting; kort wit kappersjasje; bruine handtas (klein mo del) inh. portemonnaie met 105, porte monnaie met 1, vulpenhouder, peper munt, sigaretten en toiletzakje; Egyptisch linnen regenjas, merk „Harrods"; donker blauw zwembroekje met plastic riempje: bankbiljet van 10 gulden; rood badpak en haarkam; groen en rood geruite wollen shawl; zwarte vulpen met drukvulling- systeem; deurknop van een bestelauto; fototoestel met foudraal (Kodak). Gevonden: muntbiljet van f 2,50; vulpen; bankbiljet; rubber kinderlaars: broche; badhanddoek, damesbadpak en badmuts; hond (terrier); bruine porte feuille, inh. bedrag aan geld; sigarenaan steker; wandelstok; autoped; hond (Ierse setter); koperen huissleutel; vulpen; kin dershirt; ballpointpen; kindersokje; fluit je en een schepje; grote zwarte hond (reu); hond, bruin met zwart dek (teef); nummerbord van een auto; hondje, wit en bruin getekend; ceintuur van een re genjas; kinder speelgoedhorloge; porte monnaie met ritssluiting, inh. muntbiljet; damesregenjas; rijbewijs A; gouden arm band; alpinomuts met speld; tas met in houd; ceintuur met rode gesp. kip, die dienst heeft bij de eier-bank hen weer onder de ogen krijg!" HOOGTIJDAG VOOR DE JEUGD Zaterdagmiddag om 4 uur zal de speeltuin in de Koog officieel worden geopend door loco-burgemeester M. Kuiper. Aan deze plechtigheden wordt rrfuzikale luister bijgezet door het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid". EXAMEN HOOFDACTE. Geslaagd is voor het gedeelte B I van het hoofdacte-examen mej. E. M. Th. Huijbregts te Heerhugowaard. Een zeldzaam jubileum Om tien uur hedenmorgen werd mej. E. C. Bosch, werkzaam bij de N.V. Vroom en Dreesmann gehuldigd. Zij herdenkt vandaag de dag, dat zij 25 jaar geleden als verkoopster in deze zaak haar intrede deed. Allereerst werd zij door de directie ontvangen waar haar bloemen en een enveloppe met in houd geoffreerd werden. Een deputatie van het personeel bood haar vervol gens een schemerlamp aan van Delfts Blauw. Ook bloemen ontbraken bij de verdere felicitaties niet. Na al deze drukte van de huldiging bracht mej. Bosch de rest verder in huiselijke kring door. (Ongecorrigeerd) Het is ook ditmaal Pronk niet mogen gelukken beslag te leggen op de titel van wereldkampioen achter grote mo toren. De Heilooër bezette de tweede plaats met een achterstand van 874 meter op de Fransman Lesueur, die de 100 kilometer in de uitstekende tijd van 1 uur 25 min. en 9 sec. aflegde. Derde werd Seres (Frankrijk), die 175 meter achter Pronk finishte. De andere Ne derlander De Best werd zesde met drie ronden achterstand. De uitslag van de finish was: 1 en wereldkampioen (Lesueur (Frankrijk) 1 uur 25 min. 9 sec.; 2 Pronk (Neder land op 875 meter; 3 Seres (Frankrijk) op 1050 meter; 4 Heimann (Zwitser land) op 3 ronden; 5 Michaux (Belgie) op 3 ronden; 6 De Best (Nederland) op 3 ronden; 7 Frosio (Italië) op 6 ron den; 8 Besson (Zwitserland) op 9 ron den. De Atlantis-expeditie onder leiding van de predikant Spanuth, heeft in de Noordzee, in de nabijheid van Helgo land, op 30 meter diepte twee graven gevonden. Ds. Spanuth heeft gezegd, dat hij overtuigd was het in de zee verzonken „Atlantis" ontdekt te heb ben. Het expeditieschip „Meta" heeft enige stenen van de graven meege bracht, die, naar men meent, 3000 A 4000 jaar oud zijn. De graven zijn door een geleerde uit Hamburg, die tevens duiker is, onder zocht. De predikant wilde niet verder in details treden. Volgens het Franse persbureau AFP is Spanuth van oordeel, dat de ligging overeenstemt met de beschrijvingen van Plato en andere oude schrijvers. Vrouw vergast zichzelf en twee van haar kinderen In een woning aan de Wortelhaven t* Leeuwarden heeft een ongeveer veer tigjarige vrouw, wier echtgenoot zich sinds enkele maanden in Australië be vindt, zichzelf met haar twee kinder tjes van drie en vijf jaar vergast. Het oudste kind, een meisje van elf jaar, had de nacht elders doorgebracht. D« man, met wie de vrouw een verhou ding had, had hieraan de avond tevoren een einde gemaakt. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ronald G. J„ z. v. L. C. J. Zonneveld en C. J. Meijer, Rechte Hondsbosselaan 41. Gehuwd: Johannes C. Louwe en En- gelina Poel; Cornells F. Tuijn en Marl* M. W. Klopper. SOCIAAL WERKSTER BENOEMD. Met ingang van 1 September is tot sociaal werkster te Langedijk benoemd mej. E. J. de Jong te Bloemendaal, laatstelijk werkzaam bij de gêm. so ciale dienst te Leiden. Alhier werd een bijeenkomst ge houden met het doel om te komen tot de oprichting van een volleybalclub. Er bleek voor deze aardige sport veel animo te bestaan en men kon reeds tot het oprichten van een club over gaan. In het bestuur werden benoemd de heren A. J. Govers, voorzitter; J. Sprinkhuizen, secretaris en P. H. Vis penningmeester. Er werden reeds twee twaalftallen gevormd, het ene bestaande uit jonge mensen en het andere uit oudere personen waarvan velen het spel reeds eerder beoefend hebben. Het ligt in de bedoeling iedere Zaterdagmiddag te oefenen op het voetbalterrein van Kolping Boys. Zij, die zich bij de club voor de ou deren of de jongeren willen aansluiten, zijn welkom en kunnen zich bij één der bestuursleden aanmelden. VERGUNNING VERLEEND Aan de Standard Amerikaansche Petroleum Compagnie is op haar verzoek vergunning verleend tot het plaatsen van een ondergrondse ben- zinebewaarplaats met aftapinrichting op perceel Heerenweg B 37. Besommingen l|muiden De besommingen van Woensdag wa ren trawlers RO 53 f 11.500; Sch. 93, f 31.000; IJm. 29 f 18.700; kustvissers IJm. 316. f 1990: 213 f 450; Kw 17, f 238. Per 1 kg.: heilbot 2.50—2; gr. tong 2.70—2.55; grm. tong 2.30—2.15; kim tong 1.56—115; kl. tong 1 1.04—0.85; kl tong II 86—78; tarbot I 2.22—2; Per 50 kg.: gr. schol 4947; grm. schol 52— 49; kim. schol 50—46; kl. schol I 39—32; kl. schol II 259 v, haring 13.4010.60; makreel 20.5013; gr. schelvis 6543; grm. schelvis 6950; kim. schelvis 46— 36; kl. schelvis I 3828; kl. schelvis li 24.508.20; wijting 1612.50; gr. gul 4539; mid. gul 3530; kl. gul 18 50— 11.50; kim. hake 64; kl. hake"I 41. Per 125 kg.: gr. kabeljauw 200104; gr koolvis zw. 4332; gr. leng 57; gr. hake 214. De aanvoer bedroeg 6080 kisten, waar van 4930 kisten met verse haring. (voor voeder en groen! Vlinderbloemige stoppelge liet voordeel, dat ze de gi met stikstof en dat ze een d telstelsel hebben. Hierdoor een gunsige structuur en v< de vruchtbaarheidstoestand welke het volgende gewas 2 Komen. Hoewel het zaalzac zig is. wegen de genoeir daartegen in de meeste ge\ Vlinderbloemige stoppelgev men echter betrekkelijk (eind Juli—half Aug.). Wikkt n a a t-k 1 a v e r komen in Van incarnaatklaver Kg. zaaizaad nodig. Indien strenge winter volgt, heeft gend voorjaar reeds vroeg e» de klaver (vroeger dan van Verdraagt een iets latere z wikken. Van de niet vlinderbloen wij als eerste de stopp Worden steeds meer als gro gewas gebruikt. Kunnen dai tember worden gezaaid, 't Za goedkoop. Twee baal stikstof pelknollen, by late zaai en wei hebben. Deze stikstof g loren, doch komt het volgei goede. Voor groenbemestir men gerust 4 kg. zaaizaad p Phacelia is een betr. bemestingsgewas. Levert een groen materiaal, indien het wordt uitgezaaid (15 kg. pe ook twee baal stikstof mee schrale grond. Bij de keuze naatklaver of phacelia kan m leiden door het volgende. Is 1 het gewas vroeg onder te de inzaai van een wintergewa men phacelia, omdat het snel spoedig gaat legeren, waardo- derploegen zelfs wenselijk j is veel trager. Snijrogge kan bij vro November geoogst worden, 1 male zaaitijd oogst men in 1 pl.m. April. In beide geval] men pl.m. 200 kg. zaaizaad wijl ook weer een ruime stiks gewenst is. Doet men dit, dan brengst van 15 20 ton groen* den verkregen. Ir. L. Onder wisselbouwbedrijven die bedrijven waar kunstwe: legd worden gedurende 3 4 na deze worden omgeploegd, geploegde kunstweiden word weer gedurende enige jarei met akkerbouwproducten. Hi het bouwland weer ingezaaid weide. Deze bedrijven vinden op de zandgrond in de Wi< in de Koegras en in de Zijpe Bij bouwland, dat zoals van: ieder jaar goed wordt bewerkl volledige vertering plaats van en stoppelresten. Deze hoeve draagt ongeveer 5000 kg, waar jaar dus niets meer is terug Verhoging van het humusgel bij goede grondbewerking, d lucht in de grond komt, niet Tijdens de kunstweide perio de afbraak van de organisch mus, langzamer. De vertering ledig. Dit wordt o.a. veroorza er geen lucht in de grond kor geen grondbewerking plaats, land wordt beweid, brengt h meer organische stof op het Bij een normale gift sta 20.000 kg per ha brengt 1 4000 kg organische stof op he nemen aan dat deze gift vo! teert. Maar, en dat is belanj deze bemesting neemt de wort de kunstweide toe. We krijge een verhoging van de orgai 1 in de grond. Hierbij komt no wortels langer in stand blijver de grond in gaan. De droogte! van deze kunstweiden word ook minder. Deze graswortel! met zo gemakkelijk. Proeven grasland hebben uitgewezen stalmestgiften het humusgehal grond word verhoogd. Op ou bleek dat de percelen welke stalmest ontvingen 10—20 brachten dan de percelen w stalmest ontvingen. Een opbri png welke vooral in de romer kregen. Dat de gebruikswijze invloet bat grasland is een reeds lar feit. U weet zeer goed, dat den welke dicht bij huis zijn betreft het hier meest oud gi geen kunstweiden, de beste zij n veroorzaakt doordat deze per weinig worden gemaaid, doch r weid, wat een grotere organ «testing geeft, terwijl deze pe vaker worden gegierd. Dit zelfde geldt echter ook kunstweiden. Zeer zeker voor weiden welke hier bedoeld w «an 3 4 4 jaar en soms lange blijven liggen. We moeten ee welde zeker niet alleen zien als ceel dat alleen maar gemaai Trouwens, iedereen weet dit, e< Jarige kunstweide, welke alle wordt gemaaid laat een zee stoppel achter. Dit valt niet tc deren. Er vindt alleen o plaats. Er is wel eens verteld dat d Het geven van een nadei bestemming aan het ge deelte van het uitbrei dingsplan „Noord", bestemd voor industrie. Het hoofd van het g meentebestuur van AU maar brengt ter algemer kennis, dat ter secretari der gemeente voor ee leder ter inzage ligt het t raadsbesluit van 1 Septerr ber 1949 nr. 6 vastgesteld en by besluit van Gedept teerde Staten van Noon Holland van 2 Aügusti 1950 nr. 157 goedgekeurd plan tot het geven va een nadere bestemmin aan het gedeelte van h( Uitbreidingsplan „Noord' bestemd vcor industrie. Alkmaar, 16 Augustus 19E De burgemeester var Alkmaar, O. v. SLINGERLANI loco-burj

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2