Het Witte Kruis in de bloemetjes MacArt Bergensbanen - een der indrukwekkendste treintrajecten ter wereld Tibet zal door China „bevrijd" worden Regering roept lichting 1949-11 opnieuw onder de wapenen Burgerbevo Politieke comprorc Driekwart eeuw gezondheidszorg Jubileum wordi in Alkmaar gevierd Holland op zijn breedst Weinig geestdrift over nieuw Belgisch kabinet Verkeerd aangesloten... Verklaring van Chinees generaal Voltooiïng van onder broken opleiding Stakende raadsleden Zwerftocht door het land der fjorden (1) Door de gletscherwereld naar de stad Bergen eenzame „Moord!" Reeds tweehonderd slachtoffers Veiligheidsraad V.N. moei Regering wer De stad bedr DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 JOula wjj deze dagen reeds meldden, zal de Noordhollandse Vereniging Het Witte Kruis haar 75-jarig bestaan op 5 September met feestelijke plechtig heden in Alkmaar vieren. Driekwart eeuw heeft deze grote particuliere vereni ging op de bres gestaan voor de volksgezondheid in Noord-Holland. Haar zegen rijk werk voor onze gemeenschap is in de loop der jaren van onschatbare waarde gebleken. Het Witte Kruis, dat werd opgericht om de strijd tegen besmettelijke ziekten beter te kunnen voeren, is in de loop der jaren uitgegroeid tot een ver eniging, die zich bezig houdt met vrijwel alle problemen die verband houden met de gezondheid van ons volk, zowel geestelijk als materieel. Iedere over heidsbemoeiing is steeds geweerd, waardoor Het Witte Kruis een vereniging van het volk en voor het volk werd. Haar geschiedenis is rijk aan glorie, en bij een jubileum als dit is het goed, het licht te laten schijnen op enkele der vele hoogte punten die in de afgelopen periode door gezamenlijke krachtsinspanning werden bereikt. TOEN in 1875 de typhus tal van slacht offers maakte, werd de Gezond heidswet van kracht. De toenmalige in specteur van de volksgezondheid, dr. J. Penn, begreep echter dat hij het groot ste succes zou boeken, als de bestrij ding van de gevreesde ziekte niet ge heel bij de overheid zou berusten, doch als ook de bevolking zelve hierbij werd ingeschakeld. Het plan van dr. Penn slaagde volkomen en bij de plaatselijke verenigingen die voor de bestrijding van de besmettelijke ziekte waren op gericht bleef het „zelf doen" van de leden de grondgedachte. Dat bleef zij ook, toen de plaatselijke afdelingen werden gebundeld tot een grote pro vinciale vereniging, Het Witte Kruis, die in 1900 op haar beurt toetrad tot de landelijke organisatie Het Groene Kruis. De zelfstandigheid der plaatse lijke afdelingen bleef van kracht en in de geschiedenis van Het Witte Kruis kan men hiervan tal van typerende voorbeelden aantreffen. Zo heeft de afdeling in de Zaanstreek bijvoorbeeld actie gevoerd voor het verkrijgen van duinwaterleiding, de af deling Koog aan de Zaan heeft al haar krachten ingespannen voor het doen dempen van een moeras en de afdeling Alkmaar heeft zich speciaal bezig ge houden met de inrichting van een ma gazijn van verpleegartikelen. Voor de stad Alkmaar alleen heeft men bijvoor beeld tweehonderd complete bedden. Hoeveel dit is begrijpt men, als men weet dat het Centraal Ziekenhuis in deze stad 350 bedden heeft. Hiervan wordt echter ook door de buitenge meenten gebruik gemaakt. Ruim vijf- en-negentig procent van het materiaal van Het Witte Kruis is steeds in cir culatie. Dank zij de jubilerende ver eniging worden de met plaatsgebrek kampende ziekenhuizen in belangrijke mate ontlast. Het Witte Kruis heeft zich niet be perkt tot de strijd tegen de besmette lijke ziekte, die destijds aanleiding was tot haar oprichting. Men heeft de vleugels wijd uitgeslagen en thans is een goede gezondheidszorg in Noord- Holland zonder deze organisatie on denkbaar. Van thermometers tot gezinshulp. Er zijn in onze provincie thans 116 afdelingen die tezamen 143.000 leden hebben. Aanvankelijk occupeerde men zich alleen met het uitlenen van ver- plegingsmateriaal aan leden, doch lang zamerhand werd ook meer aandacht besteed aan de verpleging zelf. In 1940 waren er zestig wijkverpleegsters in dienst, doch thans is dit aantal reeds gegroeid tot 125. De Noordhollandse vereniging heeft de exploitatie van het herstellingsoord voor vrouwen „Heideheuvel" te Hil versum en het sanatorium voor man nen „Bos en Heide" te Hilversum op zich genomen. Voorts bezit Het Witte Kruis twee ontsmettingsinrichtingen te Alkmaar en Hilversum en zijn in acht tien afdelingen zwembaden en badhui zen ingericht. Er worden door de vereniging cursus sen voor ziekenverpleging in het gezin, moedercursussen en voorlichtingsavon den voor de t.b.c.-bestrijding georga niseerd. Tot de grote daden van de Noordhollandse vereniging kan zeker het instellen van een pensioenfonds voor het personeel gerekend worden. Zeer belangrijk is ook de gezinsverzor ging, die speciaal in werking treedt als de huisvrouw ziek wordt. De consul- tatiebureaux zijn eveneens een zeer be langrijke plaats gaan innemen. Er zijn in ons land thans 142 maga zijnen voor verplegingsartikelen waar jaarlijks 70.000 voorwerpen worden uitgeleend. Men beschikt niet alleen over tassen en thermometers, doch er zijn ook hoogtezonnen, babyweegscha len, materialen voor de bloedtransfusie dienst etc. Uit het volk en voor het volk. Het Witte Kruis is en blijft een ver eniging uit het volk en voor het volk. De besturen van de plaatselijke afde lingen worden door de leden gekozen en ze zijn vrij hun eigen weg te gaan. De bestuursleden doen hun veelomvat tende taak geheel belangeloos. Door de gezondheidszorg in particuliere handen te laten kweekt men verantwoordelijk heidsgevoel en blijft het devies, hulp aan de medemens te verlenen, niet slechts een leuze. Dit is de grote zede lijke waarde van Het Witte Kruis, die men niet genoeg kan waarderen. Het Witte Kruis is een neutrale ver eniging, die geen enkel onderscheid maakt tussen de verschillende gezind ten. Toen men zich echter ging bezig houden met de geestelijke verzorging (wijkverpleging en gezinsverzorging) scheidden zich enkele kerkelijke groe pen af. Dat is in een land als het onze even begrijpelijk als betreurenswaar-1 dig. Gelukkig echter is de samenwer king met deze aparte groepen goed te noemen De herdenking. Thans gaat het Witte Kruis jubileren en daar de vereniging in de provincie is ontstaan kwam men op de sympa thieke gedachte het feest in de provin cie te vieren. Men heeft hiervoor de centrumplaats Alkmaar uitgekozen. Op 5 September, des ochtends om negen uur zullen hoofdbestuurders, af gevaardigden van alle plaatselijke afde lingen, zevenhonderd verpleegsters in uniform en voorts allen die op andere wijze bij het werk van Het Witte Kruis zijn betrokken, zich op het Stations plein verzamelen, waarna met muziek 'een mars door de stad wordt gemaakt. Om tien uur neemt de Commissaris der Koningin voor het stadhuis het défilé af. Op het bordes zullen dan onder meer ook de Staatssecretaris voor Volksgezondheid en de burgemeester van Alkmaar aanwezig zijn. Om elf uur wordt in 'de Harmonie een plechtige herdenkingsbijeenkomst gehouden, 's Middags wordt alle geno digden een Noordhollandse koffietafel aangeboden en 's middags en 's avonds wordt in het Gulden Vlies een door Jan van Alphen speciaal voor deze ge legenheid geschreven cabaret-revue op gevoerd, waarin de geschiedenis van Het Witte Kruis is uitgbeeld. Dit jubileum is een mooie gelegen heid, om de bevolking van Noord-Hol land nogmaals attent te maken op het belangrijke werk dat door Het Witte Kruis in het belang van de volksge zondheid wordt verricht. De Noorhollandse vereniging Het Witte Kruis heeft een geschiedenis die rijk is aan glorie. Zij zal niet worden geschreven in de boekjes over de vecht- historie, die nog op de lagere en mid delbare scholen worden gebruikt, doch zij zal een belangrijk hoofdstuk inne men in het boek over de beschavings geschiedenis van het Nederlandse volk. De nieuwe Belgische regering is door de linkse zo min als door de recht se pers met veel geestdrift begroet. Slechts de literst conservatieve Libre Belgique heeft waardering voor het nieuwe team. Overigens is men in krin gen, die in nauw contact staan met het regeringscentrum, van oordeel, dat het kabinet-Pholien slechts een drietal maanden zal kunnen bestaan. De na tionale en internationale vraagstuk ken, waarvoor Belgie staat, zullen niet zonder medewerking van socialisten en liberalen kunnen worden opgelost. Deze partijen zullen echter nieuwe ver kiezingen eisen in ruil voor hun deel neming aan een coalitieregering. Ver wacht wordt, dat de CVP in dat geval niet minder dan twintig zetels zal ver liezen, waardoor haar de absolute meerderheid in Kamer en Senaat zou ontgaan. Gisteren was er enige consternatie op de Amsterdamse luchthaven Schiphol. Er was een verstekeling gearresteerd. Geen al te pientere verstekeling overigens: de man wil de gratis naar Australië emigreren en had zich daartoe in een vliegtuig verstopt. Dit vliegtuig bestemming Stockholm had echter Generaal Lioe Po Tsjeng, opperbevel hebber in het Zuidwestelijk deel van communistisch China, heeft meege deeld, dat „de bevrijding van Tibet" zijn eerste taak is. „Het volksbevrij dingsleger zal spoedig Tibet binentrek- ken om de aggressieve invloed van het Engelse en Amerikaanse imperialisme uit te schakelen", aldus de generaal. Gemeenschappelijke defensie eist grotere inspanning A ls uitvloeisel van het feit, dat Nederland zich met de andere landen van het Atlantische Pact grotere inspanning zal moeten getroosten en tot een snellere opbouw van de defensie overgaan, heeft de Nederlandse regering thans besloten, dat de niet voor kader opgeleide dienstplichtigen van de lichting 1949-II, die op 1 April na een diensttijd van slechts vijf tot zes maanden met groot verlof wer den gezonden, hun voortijdig afgebroken opleiding alsnog behoren te voltooien. Zij zullen daartoe tegen 1 October a.s. wederom worden opgeroepen. Voorts ziet de Nederlandse regering zich genoodzaakt, het personeel van de lichting 1949-I|, dat zich thans nog onder de wapenen bevindt en dat begin September a.s. met groot verlof zou gaan, na beëindiging van hun normale eerste oefening voorlopig in dienst te houden. ALDUS de mededeling, die gisteravond op een persconferentie in Den Haag door de minister van oorlog, mr. W. F. Schokking is gedaan en toegelicht. De lieoting 1949-11 is in het najaar van 1949 onder de wapenen gekomen om te worden opgeleid voor uitzending naar Indonesië. Door de overdracht van de souvereiniteit viel deze bestemming v/eg. Om verschillende redenen is toen een deel van deze lichting na een half jaar naar huis gezonden. Onder meer moest het kader worden vrijge maakt voor herscholing. Het was m getraind voor de. dienst in Indonesië en moest nu worden klaargemaakt voor een oorlogstaak in West-Europa. Deze herscholing is inmiddels voltooid en nu kunnen de naar huis gezonden dienst plichtigen hun opleiding afmaken, sa men mét hen, die in April in dienst zijn gebleven. De oefentijd van deze lichting zal duren van October tot April 1951. Daarna zal deze lichting als geheel deel uitmaken van de legermacht van drie divisies, die de regering voornemens is te vormen. Tot deze maatregelen is voorts over gegaan in verband met de bijzondere omstandigheden, die zich sinds 1 April hebben voorgedaan. Er moet een pe riode worden overbrugd, waarin geen voldoende sterkte aan althans ten dele geoefende troepen in werkelijke dienst zou zijn. Degenen, die thans worden opgeroe pen, zullen slechts in zeer bijzondere omstandigheden vrijstelling kunnen krijgen. De heroproeping van deze lich ting is niet in de thans ingediende oor logsbegroting verrekend. De heroproe- ting betreft 9000 man. Bü de Dinsdag te KaatsheuvelLoon op Zand gehouden raad der gemeente waren verschillende leden niet aanwe zig. Vijf lecfen hadden een schrijven ingezonden waarin zij te kennen gaven geen enkele vergadering meer te zul len bezoeken zolang de kwestie van woonruimte toewijzing voor de oud burgemeester en zijn familie niet is opgelost. Volgens deze brief zijn B. en W. niet genegen aan de oud-burgemeester en zijn familie enige voorrang te geven bij hun vestigingsmogelijkheid. In de raad zou over deze kwestie niet mo gen worden gesproken. De voorzitter gaf te kennen, dat voorrang niet kan worden gegeven en vordering alleen wordt toegepast bij noodgevallen of als dit bij huisvesting van een Rijksambte naar van hoger hand wordt geëist. „Moord!" gilde in de nacht van Dinsdag op Woensdag een meisje, dat in een der buiten wijken van Rotterdam uit een auto viel, doch er ijlings weer werd ingesleurd. Meteen racete de auto weg in de richting van de Maastunnel. Er waren maar weinigen getuige van dit drama. Zij vroegen zich met ontzetting af, wat er wel gebeurd zou zijn. Een hunner had de pienterheid de politie te belasten met de be antwoording van deze vraag. Deze zond een jeep uit, die er in slaagde, bij de tunnel de „moordauto" aan te houden. En toen bleek er „niets" aan de hand te zijn. De bestuurder van de auto had het meisje naar zijn zuster op de Linker Maas oever willen brengen. Ze was bij het uitstappen zo ongelukkig komen tc vallen, dat ze in haar verwarring „Moord!" had ge roepen. Haar metgezel, die nachtelijk rumoer voorzag, wist toen niets beters te doen dan de jongedame weer in zijn wagen te trekken en een straat je om te rijden... (Van onze correspondent in Scandinavië). gEKGEN, Augustus. Wie van het nog steeds overvloedige Zweden naar Noorwegen komt, merkt onmid dellijk, dat dit land nog lang niet alle klappen, die het tijdens de jongste oor log heeft gekregen, te boven is ge komen. Stel u voor: u stapt met uw koffers uit de luxueuze IH-klas-slaap- wagen, die u (voor een toelage van slechts 6.75) in 11 uur van Stockholm naar Oslo heeft gebracht en wilt nu met de mooiste der Noorse treinen, de Bergensban, de reis voortzetten. U Staat even te kijken en ontdekt dan een stel zwarte wagens, die een gene ratie geleden op het traject Alkmaar Hoorn gereden zouden kunnen heb ben. En tot uw schrik bemerkt u te vens, dat hiervoor nog een speciaal plaatsbewijs vereist is. Geduldig staat u dan met de andere buitenlandse rei zigers uw beurt af te wachten en kijkt ten slotte in de stralende ogen van een vriendelijke Noor, die geruststellend verzekert, dat u nog mee leunt. Hij heeft toevallig nog een paar kaartjes over, die recht geven staande het tra ject OsloBergen af te leggen. Een stukje van een slordige 500 kilometer, waar de trein 12 uur over doet. Er zijn inderdaad Noren, die 5, 6 of meer uren in de trein staan of hangen en het niet eens iets bijzonders vinden, omdat zij (nog) niet anders gewend zijn. Maar wij waren toch blij, toen we in de condueteurscoupé hadden plaats genomen en men ons met de verzeke ring troostte, dat over 2 of 3 jaar nieuwe wagens in gebruik zullen wor den genomen. Al ras verzoende ons het landschap met het gebrek aan comfort. Het lijkt, of een kleurenfilm langs het raam af rolt. Het bos heeft alle tinten van het lichtgroen der berkjes tot het diep zwart der dennen. De hemel kan licht blauw, maar ook pikdonker zijn. En door deze kleurensymphonie heen lo pen zilverachtige beekjes, die weer worden opgevangen door krachtige, schuimende rivieren. Geen ogenblik gaat de reis verve len. Op enkele stations wordt een pau ze van 10 of 20 minuten gemaakt om iedereen in de gelegenheid te stellen zich met koffie, melk of limonade en een stuk of wat boterhammen te ster ken. Dan ziet u de anders kalme No ren eens actief. Er wordt gegeten en gedronken en er worden zaken ge daan, tot het fluitje gaat. Verder gaat de tocht. Naar boven. Wanneer u denkt te zijn uitgeke ken, begint de grote klim. Het gam mel locomotiefje gaat op stal. Er voor in de plaats komt een nieuwer model, dat ongekende krachten ontwikkelt en de trein tot een hoogte van 1300 me ter sleept. Dwars door de gletscher wereld gaat de reis. Het kwik, dat in Oslo de 20 graden was gepasseerd, valt tot op 5 graden terug. Ook al stopt de trein 10 minuten, toch hebben weinig reizigers lust de warme coupé te verlaten. Hier bent u in het gebied, dat Scott en de zijnen als oefenterrein Onze correspondent in Scandinavië heeft een zwerftocht gemaakt door Noorwegen, het prachtige, stille land met de ontelbare inhammen in de rotsachtige kust, met zijn on herbergzame en lieflijke streken, met zijn oude cultuur en zijn mo derne techniek. Noorwegen is een merkwaardig land, geliefd door zijn inwoners, gezocht door de touristen.1 In eni ge artikelen, waarvan wij heden het eerste plaatsen, vertelt hij over deze interessante tocht en van de merkwaardigheden, die hij gezien heeft. hadden uitgezocht voor hun expeditie naar de Zuidpool. U vergeet, dat het zomer is en kijkt medelijdend naar de passagiers, die hier uitstappen. En toch zijn er touristen, die ieder jaar weer naar deze boomloze streek trekken. Van de grootsheid der na tuur geraken zij even sterk onder de indruk als u en ik bij het aanschou wen van de op onze kust tot rust ko mende golven. Dan duikt de trein in een tunnel, draait om een paar ber gen heen en vóór de rook, die tijdeus de tunnelritten door het raam is ge drongen, is verdwenen, bent u weer in de bewoonde wereld. De trein nadert zijn doel: het duizend jaar oude Ber gen. Het is eigenlijk verkeerd, dat wij op school leren, dat Bergen in Noorwe gen ligt. De stad met haar 100.000 inwoners doet aan een zelfstandig ge bied denken. De bevolking leeft van de zee en heeft niets met het achter land te maken. Al de Vikingers, die hier woonden, zochten het water op zonder zich af te vragen, wat er achter de bergen ligt. Later vestigde de Hanze hier één van haar grootste nederzettingen, waarvan nog heden historische gebouwen zwij gend getuigen. Te dien tijde kwam men van Bergen vlugger en gemakkelijker naar Hamburg, Amsterdam of Lon den dannaar Oslo. Ook thans is het in de haven een drukte van belang. Er zijn er velen, die in Nederland, Engeland, Schot, land, Amerika en noem maar op waar geweest zijn, maar daarentegen niet het stadje kennen, dat honderd kilo meter landinwaarts is gelegen. Inderdaad blijkt ieder ander ver voermiddel overbodig, wanneer men met de boot tot aan de voet van de duizend en meer meter hoge bergen kan komen. Een historisch plekje in het oude Bergen. Hier werden 250 jaar geleden al zaken gedaan. Kinderverlamming in Engeland De kinderverlamming, die thans in Engeland woedt en reeds 1500 perso nen heeft aangetast, heeft thans reeds tweehonderd doden geëist. Verleden jaar waren het in dezelfde periode 83 slachtoffers. In de week, welke 5 Augustus eindigde, werden 367 ge vallen geconstateerd. Waarschijnlijk zullen de cijfers, welke deze week worden gepubliceerd, een aanzien lijke stijging vertonen. Al het moge lijke wordt gedaan, de ziekte binnen de perken te houden. OORLOGSMISDADIGERS VRIJGELATEN De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben de vrijlating gelast van acht Duitsers, die wegens oorlogs- misdaden in de gevangenis te Lands berg waren opgesloten. Deze beslissing is genomen op grond van hun goed ge drag. De gevangenen, die van deze gunst profiteren, zijn de vroegere nazi perschef dr. Otto Dietrich, de indus trieel Flick, de vroegere minister van landbouw Walter Darré. Zij waren vrij wel allen tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld. Actie voor bevrijding van Tsjechoslowakije Verbannen Tjsechen en Sudeten- duitsers willen samenwerken voor de I „bevrijding" van Tsjechoslowakije enl de terugkeer van de Sudetenduitsers I naar het Sudetenland. Zij staan del vorming van een centraal Europese federatie voor. Een politieke overeen komst daartoe is getekend door het Tsjechische nationaal comité te Lon den en het gemeenschappelijke comité voor de bescherming van Sudetenduit- se belangen te München. Seretse Khama en zijn oom zijn het thans eens Seretse Khama, het verbannen hoofd van de Bamangwato-stam is met zijn oom, regent Tshekedi, tot overeenstemming gekomen na een geheime conferentie van vijf uur. Men neemt aan, dat aan de Britse regering een plan is voorgelegd om Seretse en zijn oom gezamenlijk het bestuur over de stam te geven. w ZITTEN aan zee, dat wil zeg gen we zitten met z'n vijven achter de ramen van een huisje, dat we voor ons verdriet niet willen be zitten, naar de regen te kijken. Dat duurt nu al drie dagen, zodat er een onbehagelijk Gevangen Poort-gevoel over de familie is gekomen, dat ook die misdadigers moeten gehad heb ben, die onder een lekkende kraan werden vastgebonden. Alleen drup pelt het bij ons op hoger niveau, zo als dat tegenwoordig heet. Mijn vrouw maalt koffie en de kinderen geven blijk begrepen te hebben wat de opstand der horden betekent. „Zo moet je niet malen" zeg ik, want tot zulke uitlatingen komt een mens deze omstandigheden. „Malïk of maaljij" is het antwoord en dan zit ten we midden in Korea, want de Noorderlingen hebben de Zuiderlin gen in de bedstee gedrongen, de enige uitwijk-mogelijkheid in de nauwe kamer. Dan wordt het tijd om in te grijpen. „Gaan jullie aan die kant van de kamer zitten en jullie aan de andere kant" verordineer ik, maar dat kan niet, want ze zijn met z'n drieën. „Laat die kinderen toch" be middelt mijn vrouw. „Wie bedoel je?" vraag ik geagiteerd, want ik voel 52 aangesloten vaders achter me, die in dezelfde omstandigheden verkeren. Hun morele steun heb ik, daarvan ben ik zeker. „We zullen eerst koffie drinken" hoor ik. „Nee" zeg ik, „eerst moet het rustig zijn anders wordt er geen koffie gedron ken". „Als we koffie gedronken heb ben, zullen we eens kijken of het droog is" gaat mijn vrouw onver- ttoorbaar verder, alsof er geen opposi tie tegen haar voorstellen bestaat. Ik sta op het punt de kamer uit te lo pen, maar ruik dan de koffie en plotseling komt de zon door. Net op tijd, anders had ik de Veiligheids raad verlaten, maar waar drink ik dan zulke goede koffie? JANSSEN BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 33; Postgiro 187294 REDACTIE Acht rd-m 20, Tel. 2'. Directie: J. BÏJLSMA en C. KRA Hoofdredacteur: A KAPTEIN Generaal Douglas MacAr Jjjk landstrijdkrachten naai hopen, dat de landen van krachten zullen versterken' brengén, is het noodzakelij] zo zeide hij. De generaal, strijdkrachten van de Ver landstrijdkrachten dan Ame De burgerbevolking van Zuidkoreaanse republiek, h bevel, dat is uitgegeven do dan honderdduizend mensei en zich naar Poesan begeve Kort nadat het besluit werd bekend gemaakt, beg: den mensen die hun bezitt bijeen hadden gepakt, zich zuidelijke richting. Het is volksverplaatsing sinds de nen de 38ste breedtegraad den. De druk van vier noorde! ten noorden van Taegoe Vrijdagochtend vroeg (plaai vielen de eerste granaten Üjken in de stad. Het was niet bekend, hoever het No se geschut van de stad stoni Onder dekking van autok tanks hebben noordelijke ti derdag een doorbraak van kilometer in het Zuidkore geforceerd in het kader va; op Taegoe. De noordelijken gebruiker val vier divisies en zijn tl wan en Koenwi op een gi doorgebroken. Een woordi het achtste leger verklaard „het meest kritieke stadiu gehele Amerikaanse defens aangebroken. Het Amerikaanse offensic bruggenhoofd over de Nak: zuidelijker, maakt „langz; gang". Er woedt daar een z strijd. De Amerikaanse t versterkt met mariniers vai lijke front. Twintig duizer Noordkoreanen zijn in de si pen. Er zijn twee aanval] op een heuvel waar zich Noc met lichte wapens bevinder DE F Militaire punten uit L voorstel verwijt De politieke commissie v van Europa heeft gisteren, met algemene stemmen, een gevonden voor de moeiiijkh in zij was verzeild geraal voorstellen van Churchills Duncan Sandys over de v< een Europees leger. Uit dit de commissie de politieke haald en deze op de agend Over de militair-technisch zal dus nie. worden gesprol zal de sub-commissie voor beid kunnen spreken over die een der ocratische conti Europese minister van De gelijk moet*-,i maken en o' ginselen voor een Europes conventie. De Assembleé zelf heeft ec politiek debat gehouden ove hoe men zou kunnen gerat nauwere politieke samenwer bij werd uitgegaan van vooi m het verslag van een jaar de politieke commissie zijn i Zij vragen nauwe samenwer de regeringen en eerste st: de vorming van een Euro] mentaire controle. Voorts w politieke autoriteit van de Europa versterkt zien Er meer ter tafel: zo een voors Engelsman Mackay, die op ter in Straatsburg een Eur gevende vergadering bijeen komen om grondwet vo van Europa uit te -verken voorts terstond wetgevende rende macht voor de Raad v Bij de debatten werd bepi het vetorecht in het comité Weerberich Verwachting, geldig tot 2 avond: Wisselend bewolkt en daar enkele buien, afg door opklaringen. Matige toe vrij krachtige wind. kelijk tusen Zuid-West Ongeveer dezelfde temp sis vandaag. Zaterdag: Zon op 5.31, on< Maan op 14.34, onder 22.0!

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6