MacArthur verzoekt om snelle hulp Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSS Burgerbevolking verlaat Taegoe Hypnotiseur stal twaalf mille Politieke commissie vindt een compromis Is De Gaulle iets van plan? Nieuwe Belgische regering haalt een ruime meerderheid tweehonderd Vrijdag 18 A«g. 1930 147e Jaargang No. 1*91 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN V.N. moeien troepen zenden De stad bedreigd Dr. Kersten op Soestdijk door de Prijns ontvangen Effectenzwendel i« Den Haag Besloten vergadering zonder resultaat Militaire punten uit Duncans voorstel verwijderd Drie Zweedse Reuzen" op een rijtje Premier Pholien las het programma voor Prinses Aleidis van Luxemburg trad in het huwelijk Reynaud wenst een regeringsverklaring •oiere inspanning e andere landen van het losten en tot een snellere e regering thans besloten, le lichting 1949-11, die op en met groot verlof wer- log behoren te voltooien, rden opgeroepen. Voorts ersoneel van de lichting en dat begin September normale eerste oefening n, die zich sinds 1 April ;daan. Er moet een pe- overbrugd, waarin geen •kte aan althans ten dele tpen in werkelijke dienst e thans worden opgeroe- echts in zeer bijzondere n vrijstelling kunnen roproeping van deze lich- de thans ingediende oor- verrekend. De heroproe- )00 man. iinming in Engeland irlamming, die thans in dt en reeds 1500 perso- getast, heeft thans reeds doden geëist. Verleden ;t in dezelfde periode 83 n de week, welke 5 ligde, werden 367 ge- stateerd. Waarschijnlijk ers, welke deze week bliceerd, een aanzien- /ertonen. Al het moge- daan, de ziekte binnen houden. ISMESDADIGERS JGELATEN :aanse autoriteiten in ben de vrijlating gelast ;ers, die wegens oorlogs- ie gevangenis te Lands- igesloten. Deze beslissing grond van hun goed ge- angenen, die van deze :n, zijn de vroegere nazi- Dtto Dietrich, de indus- e vroegere minister van Ier Darré. Zij waren vrij- even jaar gevangenisstraf >r bevrijding van :hos!owakije rjsechen en Sudeten- i samenwerken voor de an Tsjechoslowakije en van de Sudetenduitsers tenland. Zij staan de een centraal Europese Een politieke overeen- is getekend door het tionaal comité te Lon- meenschappelijke comité irming van Sudetenduit- München. lama en zijn oom st thans eens ïma, het verbannen Bamangwato-stam is regent Tshekedi, tot ng gekomen na een entie van vijf uur. Men aan de Britse regering orgelegd om Seretse en ïenlijk het bestuur over ren. aan zee, dat wil zeg- zitten met z'n vijven en van een huisje, dat ierdriet niet willen be- regen te kijken. Dat rie dagen, zodat er een jevangen Poort-gevoel e is gekomen, dat ook s moeten gehad heb- een lekkende kraan '■bonden. Alleen drup- s op hoger niveau, zo- iwoordig heet. Mijn koffie en de kinderen grepen te hebben wat horden betekent. „Zo lalen" zeg ik, want tot m komt een mens in ligheden. „Malik of antwoord en dan zit" i in Korea, want de hebben de Zuiderlin- stee gedrongende enige theid in de nauwe >rdt het tijd om in te jullie aan die kant zitten en jullie aan de verordineer ik, maar want ze zijn met z'n He kinderen toch" be- vrouw. „Wie bedoel geagiteerd, want ik esloten vaders achter zelfde omstandigheden morele steun heb ik, c zeker. „We zullen^ inken" hoor ik. „Nee' moet het rustig zijn r geen koffie gedron' koffie gedronken heb- >e eens kijken of het mijn vrouw onver- ■r, alsof er geen opposi- voorstellen bestaat. Ik t de kamer uit te la- ik dan de koffie en de zon door. Net op l ik de Veiligheids maar waar drink ik e koffie? JANSSEN. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achtrd-m 20, Tel. 2274 Directie: J. BÏJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 et p. mm. Familieberichten 20 et. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.50 per maand, 4.50 per kwar taal plus incassokost»]. Generaal Douglas MacArthur heeft de V.N. Donderdag verzocht zo snel moge lijk landstrijdkrachten naar Korea te zenden. MacArthur verklaarde oprecht te hopen, dat de landen van de Verenigde Naties „zonder uitstel onze landstrijd krachten zuilen versterken". „Om het conflict spoedig tot een succesvol einde te brengen, is het noodzakelijk, dat de landen der Verenigde Naties snel handelen" zo zeide hij. De generaal, die grote lof bracht aan de samenwerking tussen de strijdkrachten van de Verenigde Naties, verklaarde, dat er nog geen andere landstrijdkrachten dan Amerikaanse in Korea waren aangekomen. Regering werd overgebracht naar Poesan De burgerbevolking van Taegoe, de bedreigde tijdelijke hoofdstad van de Zuidkoreaanse republiek, heeft vandaag bevel gekregen de stad te verlaten. Het bevel, dat is uitgegeven door de stedelijke overheid, heeft betrekking op meer dan honderdduizend mensen. Ook de Zuidkoreaanse regering zal Taegoe veriaten en zich naar Poesan begeven. Kort nadat het besluit te Taegoe werd bekend gemaakt, begaven duizen den mensen die hun bezittingen reeds bijeen hadden gepakt, zich op weg in zuidelijke richting. Het is de grootste volksverplaatsing sinds de Noordkorea- nen de 38ste breedtegraad overschre den. De druk van vier noordelijke divisies ten noorden van Taegoe neemt toe. Vrijdagochtend vroeg (plaatselijke tijd) vielen de eerste granaten der noorde lijken in de stad. Het was echter nog niet bekend, hoever het Noordkoreaan- se geschut van de stad stond. Onder dekking van autokanontien en tanks hebben noordelijke' troepen Don derdag een doorbraak van bijna twee kilometer in het Zuidkoreaanse front geforceerd in het kader van de aanval op Taegoe. De noordelijken gebruiken bij de aan val vier divisies en zijn tussen Waeg- wan en Koenwi op een grote breedte doorgebroken. Een woordvoerder van het achtste leger verklaarde, dat thans „het meest kritieke stadium voor de gehele Amerikaanse defensielinie" was aangebroken. Het Amerikaanse offensief tegen het bruggenhoofd over de Naktong, 65 km zuidelijker, maakt „langzaam voort gang". Er woedt daar een zeer bloedige strijd. De Amerikaanse troepen zijn versterkt met mariniers van het zuide lijke front. Twintig duizend of meer noordkoreanen zijn in de strijd gewor pen, Er zijn twee aanvallen gedaan op een heuvel waar zich Noordkoreanen met lichte wapens bevinden. Een „zui veringsactie" met vliegtuigen richtte weinig uit. Volgens de laatste berich ten is de heuvel nog steeds in Noord- koreaanse handen. De Noordkoreanen lieten de mariniers naderbij komen en vielen plotseling met machinegeweren en handgranaten aan. Het Noordkoreaanse hoofdkwartier maakt bekend, dat 15 Augustus Waeg- wan bezet is. Thans 1308 vrijwilligers voor Korea Tot twaalf uur gistermiddag hadden zich in totaal 1308 vrijwilligers aange meld voor de beide compagnieën, die de regering ter beschikking van de Verenigde Naties wil stellen voor de strijd op Korea. Uitreiking van onderscheiding Dr. Felix Kersten, de vroegere mas sage-arts van de Reichsführer der Duit se SS, Heinrich Himmler, heeft gister middag op het paleis Soestdijk het grootofficierskruis in de Orde van Oranje-Nassau, dat hem is verleend voor zijn verdiensten voor de Neder landse zaak, ontvangen uit handen van Prins Bernhard. De Prins sprak ruim een half uur met dr. Kersten over zijn werk in de oorlog Dr. Kersten zal thans drie maanden in ons land verblijven. Volgend jaar hoopt hij zich definitief in Nederland te vestigen. Elf personen in arresi? De fiscale recherche in Den Haag heeft tot dusver elf personen in heeh tenis genomen, die bij een effecten- zwend^J» betrokken schijnen te zijn. Op 15 Augustus zijn vijf personen, die zich in een café aan de Laan van Meerde r- voort bevonden, door rechercheurs van de fiscale recherche op heterdaad oe- trapt bij het verhandelen van niet hij de Nederlandse Bank geregistreerde effecten. Op 16 Augustus zouden naar aanleiding van deze zaak nog zes per sonen zijn aangehouden. De fiscale recherche laat over deze zaak thans nog niets los. WESTERLING WORDT UITGEWEZEN Het gouvernement te Singapore heeft medegedeeld, dat Westerling zal wor den uitgewezen. Men liet zich echter niet uit omtrent het land, waarheen hij zou worden gezonden. De kassier wist van nieis Het leven is duur' Enige tijd geleden stapten enige vreemdelingen een productenhaadel aan de Grote Postweg te Bandung binnen om een briefje van f 100.te wisselen. Toen de kassier op de brand kast toeliep, ging één van de vreem delingen met hem mee en bood een sigaret aan. Terwijl de man doende was het briefje van honderd om te zetten in klein geld, deed de vreem- India zal zijn commissie-voorstel intrekken De Veiligheidsraad heeft gisteren onder voorzitterschap van de Russi sche gedelegeerde Malik een besloten vergadering gehouden, die ten doel had, de moeilijkheden aangaande de procedure van Noord- en Zuidkore aanse gedelegeerden. Malik zou op nieuw hebben voorgesteld, beide par tijen in dit „binnenlandse geschil" een gelijke stem te geven. De besloten zitting bleef zonder suc ces en ook in de openbare vergadering van de Veiligheidsraad werd geen be slissing genomen. DE RAAD VAN EUROPA De politieke commissie van de Raad van Europa heeft gisteren, zij het niet met algemene stemmen, een compromis gevonden voor de moeilijkheden, waar in zij was verzeild geraakt door de voorstellen van Churchills schoonzoon Duncan Sandys over de vorming van een Europees leger. Uit dit plan heeft de commissie de politieke punten ge haald en deze op de agenda geplaatst. Over de militair-technische kwesties zal dus niet worden gesproken. Slechts zal de sub-commissie voor de veilig heid kunnen spreken over voorstellen, die een der ocratische controle op een Europese minister van Defensie mo gelijk moeten maken en over de be ginselen voor een Europese defensie- conventie. De Assembleé zelf heeft een uitvoerig politiek debat gehouden over de vraag, hoe men zou kunnen geraken tot een nauwere politieke samenwerking. Daar bij werd uitgegaan van voorstellen, die in het verslag van een jaar werk van de politieke commissie zijn opgenomen. f1J vragen nauwe samenwerking tussen ae regeringen en eerste stappen naai de vorming van een Europese parle mentaire controle. Voorts willen zij de politieke autoriteit van de Raad van Europa versterkt zien Er kwam nog meer ter tafel: zo een voorstel van de Engelsman Mackay. die op 6 Novem fcer in Straatsburg een Europese wet gevende vergadering bijeen wilde laten komen om grondwet voor de V.S "an Europa uit te 'verken Hij wenste voorts terstond wetgevende en uitvoe rende macht voor de Raad van Europa Bij de debatten werd beperking van het vetorecht in het comité van minis ters bepleit. Voorts drongen drie Ne derlandse sprekers, de heren Bruins Slot, Van der Goes van Naters en mej. Klompé, aan op matiging wat be treft de ijver, waarmee men de vorming van een Europese federatie najaagt. Daardoor zou het gevaar van splitsing in de Raad immers kunnen toenemen. Zij pleitten voorts voor practische maatregelen, die met de verschillende inzichten rekening houden. Het debat wordt vandaag voortgezet. deling een greep tussen de stapeltjes bankpapier zonder dat dit indruk maakte op de kassier. Naderhand bleek dat een bedrag van f 12.400.was verdwenen. De politie stelde een onderzoek in en vond in een hotel een spoor. Dezer dagen kwamen de vreemdelingen er opnieuw hun intrek nemen. De hotel houder alarmeerde de politie en nau welijks een half uur na hun aankomst stonden de vreemdelingen weer op straat, ditmaal in gezelschap van de politie. Ze bekenden de diefstal ge pleegd te hebben. Tijdens het verhoor kwam aan het licht, dat de man, die de kassier naar de brandkast gevolgd was, over hypnotische kracht beschik te en daar gebruik van had gemaakt. „Als ik wil, kan ik u eventjes onder mijn invloed brengen" stelde hij de in specteur voor, die het onderzoek .leidde. Maar deze bedankte. Van het gestolen geld restte nog slechts enke le honderden guldens. „Het is een duur verontschuldig den de vreemdelingen, die Turken bleken te zijn, zich" De Amerikaanse afgevaardigde Austin zeide, met betrekking tot het Indiase voorstel om een commissie van de zes niet-permanente leden van de Veilig heidsraad in te stellen voor bestudering van alle voorsteUen om de Koreaanse ,even tegenwoordi kwestie tot oplossing te brengen, dat de Verenigde Naties drie jaar lang naaf een vrij, onafhankelijk en verenigd Korea hebben gestreefd en dat zij niet van dit doel willen wijken. De Joegoslavische afgevaardigde, Bebler, verwelkomde het Indiase voor stel als een stoutmoedige stap, waar door alleen de impasse in de raad kon worden doorbroken. Malik, de Russische voorzitter, zeide niets nieuws in Austins rede te hebben gehoord. Hij beschuldigde de Ameri kaanse afgevaardigde ervan de aan dacht van de wereld af te leiden van de gebeurtenissen in Korea. De Noor Arne Sunde noemde Maliks voorstel onoprecht. De Raad behoeft thans niet op te treden als rechter, doch als politieman, aldus Sunde. De zitting van de raad werd verdaagd tot Dinsdag. Reuter meldt van betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat India besloten heeft zijn voorstel niet in te dienen, omdat het niet voldoende steun zou krijgen. Pers zinspeelt op opstand De Parijse correspondent van de Neue Züricher Zeitung vestigt de aan dacht op „geheimzinnige toespelin gen" die in de afgelopen dagen door enige met de Gaullistische beweging in nauw contact staande Franse jour nalisten zijn gemaakt op stappen van binnenlands-politiek belang, die ge neraal De Gaulle zou willen doen. Zo heeft de Gaullistische afgevaar digde Terrenoire in het weekblad i-arrefour een artikel gepubliceerd onder de kop: „Slechts één uitweg: opstand, ingeval het parlement zijn mandaat verlengt". De Neue Züricher Zeitung merkt hierbij op, dat in toonaangevende po litieke kringen te Parijs een verlen- iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii natuurlijk niet, uitgezonderd dan de ^/rouw blijft vrouw en daarom is het (hoewel wij ons dat nog niet eerder realiseerden) eigenlijk helemaal niet verwonderlijk dat ook achter het gor dijn dat tussen de volks- en de andere democratieën is neergelaten modetijd- heren die deze besluiten genomen heb- schriften bestaan. Alleen wordt de hier hen uiteraard! vaak spottend zo genoemde dictatuur van de mode daar toch wel heel echt. Want hoewel volgens het Moskouse tijdschrift „Ogonjok" op de collectieve boerderijen door mannequins overalls, schorten en blouses getoond worden, Barcelona bij opgravingen onder de „Calle de los Condes de Barcelona" de resten van een uit de vierde eeuw stammende Christelijke basiliek zijn Weerbericht Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Wisselend bewolkt met hiel en daar enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Matige, af en toe vrij krachtige wind. hoofdza kelijk tusen Zuid-West en West Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag: Zon op 5.31, onder 19.55. Maan op 14.34, onder 22.09 (E.K.) ^ls contrast op bovenstaand decreet melden wij u dat de openbare lees zalen in Groot-Brittannie deze week haar honderdjarig bestaan vieren. Sinds waarschuwt een blad als „De Russische britse parlement op 19 Augustus Vrouw" er voor dat de bewoonsters toestemming verleende vrije bi- van de Sowjetunie haar kleding prak- bliotheken in richten heeft het to- tisch en aestheüseh dienen te houden 'aa' z'cb uitgebreid tot drie en twintig en niet - zoals haar Westerse zusters duizend leeszalen die gezamenlijk twee de kleren tot voorwerpen van luxe en veel"Rg millioen boeken bezitten moeten maken Wel worden er ginds Saan n°2 veel verder terug in de veel parfums gebruikt. Dat is echter geschiedenis om u kond te doen dat in ook geen ongevaarlijk beroep want het humoristische tijdschrift „Krokodil" tikte onlangs het hoofd van het staats bedrijf dat deze reukwateren vervaar digd. op de vingers, toen hij een aantal ontdekt. Het gaat hierbij om een van nieuwe parfums naar de helden van de de oudste kerkelijke bouwwerken op schrijver Poesjkin vernoemd had. Het Spaanse bodem uit de tijd vóór de in- blad herinnert er dan terloops aan, dat val.len der Gmmanen, waar men tor de voorganger van het huidige parfum- blijkbaar ook al last van ondervond. hoofd verdween, nadat hij een parfum Als tegenhanger een heel nieuw tech- onder de naam „De adem van Stalin" in de handel had gebracht. En nu wl toch aan net zuiveren zijn: In Oost- Duitsland is het werk van zeven be kende schrijvers en componisten op last van de S.E.D. verboden. De na men van enkele gelukkigen en hunne respectievelijke misstappen zijn: Andre Gide. een vijand van de Sowjetur- Paderewski, Pools reactionnair; Stra- winsky, een onverzoenlijk vijand var, 'le volksdemocratieën; Toscanini, on evenwichtig dirigent met Westerse nei gingen, Rainer Maria Riike, een on vruchtbaar en onpopulair dichter, en Stefan George, een decadente dromer en een kampioen van de mythe der Duitse onfeilbaarheid, want die bestaat nisch snufje. Op de grote tentoonstel ling, die het volgend jaar ter ge' >n- Ik heb mijn baas gisteren een loonsverhoging af gehypnotiseerd heid van het Festival of Britain in Lon den zal worden gehouden, mag het pu bliek met een speciaal hiervoor ge bouwde radarinstallatie de maan in de (radar) peiling nemen. Het „antwoord" wordt op een scherm den volke ge toond. Qp Bonaire zijn ze nog niet zo ver. Doch op dit bescheiden Beneden windse eiland is men ook met minder tevreden. Na tien jaren taai vechten heeft het eiland eindelijk een moderne steiger gekregen. Enkele dagen gele den is dit bouwsel, dat door de Neder landse maatschappij voor havenwerken werd gebouwd en waaraan schepen tot 7000 ton kunnen meren, officieel in ge bruik genomen. „Bonaire is hiermede i' het wereldverkeer opgenomen", al dus de gezaghebber, de heer Krugers. En wij vragen ons af of we het daarmee nu moeten feliciteren of juist niet O Dat het overigens op een eiland ook niet altijd alles is ondervond de Ita liaanse schrijver Curzo Malaparte, die Donderdag door een groep woedende Caprinezen van 't liefelijke Capri werd gejaagd, omdat hij het „de verachte- lijkste plaats op aarde" genoemd had en een deel der bewoners voor „gede genereerden, verslaafden aan cocaïne, klaplopers, leeglopers en idioten" had uitgemaakt. Zulks in een open brief in het Romeinse dagblad „Giornale d' Italia". En ten slotte een nieuwe 'orm van sit-down-staking: als gevolg an een men:ngsverschil met zijn werk gever is een acrobaat uit Brighton in ïngeland een staking begonnen boven ip een 19 meter hoge paal Hij zit er cu reeds één dag hoog maar niet droog, vant het regent, en daarom neeft zijn rouw behalve z'n natje en z'n droogje, dat ze regelmatig naar hem toe hijst, nu ook 'n paraplu naar boven gestuurd Kan hij meteen mooi getal uiken als hij plotseling een noodlanding moet ma ken, vinden wij. Door kunstmatige bevruchting, waarbij colchininedat wordt verkregen van de bloem, herfsttijloos, door het sperma werd gemengd, is het een drietal Zweedse onderzoekers gelukt, reuzenkonijnen te fokken. Deze drie jonge konijnen werden in drie maanden tijd bijna tweemaal zo groot als hun ouders. In wetenschappelijke kringen is dit de sensatie van het jaar. De ge leerden waren reeds drie jaar met hun proefnemingen bezig. Eerst experi menteerden zij met kikvorsen, welke proef gelukte. Thans beproeven zy hun uitvinding op varkens. Wanneer ook dit gelukt, zijn de koeien aan de beurt. Daarbij willen zij 't dan laten, hoewel zij waarschijnlijk reuzenmen- sen zouden kunnen kweken. Hier ziet u de drie reuzenkonijnen op 'n rijtje Socialisten en Liberalen hebben felle critiek De nieuwe Belgische regering heeft gisteravond in de Kamer van Afgevaar digden een meerderheid van 108 tegen 78 stemmen gehaald op een door de premier, Joseph Pholien, voorgelezen regeringsverklaring. Deze kon alleen de instemming verwerven van de leden der CVP. Socialisten, liberalen en commu nisten stemden dan ook en bloc tegen. Het programma van de nieuwe regering omvat o.m. de volgende punten: I. herstel van de politieke rust en nationale eenheid door het verzamelen van alle Belgen rondom prins Boudewijn; 2. na koming van internationale verplichtingen en het treffen van een aantal binnen landse maatregelen met het oog daarop; 3. sociale en economische hervormingen en economisch herstel overeenkomstig de plannen van de regering Duvieusart; 4. garantie van de vrije werking der parlementaire democratie. In het debat hebben zowel de socia listen als de liberalen er allerminst een geheim van gemaakt, dat de nieuwe regering naar hun oordeel allerminst geschikt is om de zo noodzakelijke na tionale verzoening te bewerkstelligen. Uit de nieuwe regering zijn al diegenen geweerd, die koning Leopold hebben aangeraden, af te treden, zo beweerde de socialist Collard. De liberaal Le- febvre meende, dat het bij de samen stelling van deze nieuwe regering niet ging om de verzoening in het land doch om de verzoening in de gelederen der CVP. Collard kondigde aan, dat de socialisten de nieuwe regering op hard nekkige wijze zullen bestrijden. Le- febvre verklaarde, dat de politiek, die de nieuwe regering wil voeren, de li beralen geen enkel vertrouwen inboe zemt. Spaak heeft voorts nog bezwaar ge maakt tegen de keuze van een minis ter van defensie. Hij pleitte in dit ver band voor een Europese defensie. Pholien heeft in zijn antwoord uit eengezet, dat de regering de eenheid van het land rondom prins Boudewijn wil herstellen. Hij verklaarde door drongen te zijn van de ernst van de internationale toestand. Het ligt geens zins in de bedoeling van de regering, zo betoogde hij verder, om de belangen van de minderheid te verwaarlozen. „Wij verlangen er naar, met de linkse partijen samen te werken. Iedere re gering is er echter een van overgang", aldus de premier, die verder betoogde, dat hij niet aan het hoofd wilde staan van een strijdregering. ging van het mandaat der Nationale Vergadering na November 1951 niet serieus wordt overwogen en dat pu blicaties als de aangehaalde daarom misschien moeten worden opgevat als propagandistische voorbereiding voor een aanstaand optreden van generaal De Gaulle. Generaal Charles de Gaulle heeft zich Donderdagavond „nog eens bereid verklaard de last van de macht te dragen", in het aangezicht van de „na derende storm". „De oorlog in Korea is het waarschu wingsteken", aldus zei hij in een te Pa rijs uitgegeven vrklaring. Zeepkist-met- hulpmotor. We hebben kennis kunnen maken met zeepkistenraces. Daarin reden wagens meedie zelfs in de verte niet meer op zeepkisten leken. Het waren complete miniatuur race-auto'smet mankrachtaan drijving. Thans gaan we nog een stap verder. Een Haagse firma heeft zulk een wagen van een motor voorzien, welke t vehikel een snelheid van zestig kilometer per uur geeft. Verder zijn er nog een paar noodzakelijke kleinig heden aangebracht, zoals vier- wielremmen, snelheidsmeter, ge veerde achterwielen èn zo meer De wagen is twee meter lang en 55 centimeter breed. Het gewicht beloopt de 25 kilo. Wanneer komt de kinderwagen-met-hulpmotor? sche nuntius, las een telegram met ge lukwensen van de Paus voor. Prinses Aleidis en Prins Antoine knielden op blauwe kussens voor het altaar van Onze Lieve Vrouwe van Luxemburg. Nadat bruid en bruidegom het ja-woord hadden gesproken, wisselden zij de rin gen uit, waarna de zegen over hen werd uitgesproken. Na de H. Mis werd de stoet opnieuw gevormd en keerden de hoge gasten onder de toejuichingen van het publiek naar het groothertogelijk paleis terug. Grote praal bij nationaal feest Donderdag is te Luxemburg met grote praal het huwelijk van prinses Aleidis, de dochter van de Groothertogin van Luxemburg en Prins Felix, met Prins Antoine dem Ligne, zoon van de Belgi sche ambassadeur te Nuv-Delhi, inge zegend. Nadat des morgens om tien uur op het groothertogelijk paleis het bur gerlijke huwelijk was gesloten, verliet de bruidstoet om kwart voor elf .iet paleis, om zich naar de Kathedraal te begeven. Op dat moment vloog een escadrille van achttien vliegtuigen van de Belgische luchtmacht over de stad en tekende in de zonheluchte ruimte de letter L. Het huwelijk werd ingezegend door mgr. Lomel, coadjuctor-bisschop van Luxemburg. Mgr. Cento, de apostoli- De Franse defensie De voormalige Franse premier Paul Reynaud, die op het ogenblik voor de Europese Assemblée te Straatsburg vertoeft, heeft bij de Franse Nationale Vergadering een verzoek om een rege ringsverklaring over de Franse defen sie ingediend.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1