M l TU Nee, hei was geen oorlog adszitting Is onze jeugd verwilderd? m en Pom Alleen die éne dag Een vloi jurkje T1 p£- Moderne moeilijkheden WAT EEN KLEUR KAN DOEN Modeshow van Oosterse en Westerse kleding zaterdag 19 augustus 1950 Moeder Woeffie, die zo op haar bezoek- ;ft „En die bengel! e zeker bestraft hè? 's avonds tenminste lomen". „Nu, bestraft zegt Moeder Woef- adden niets op nun legt alles uit. „Oh, dat ik dat niet da- antwoordt de wolf ijn ze nu ontslagen? i over de brandweer. vroeg de heer Groot oor de brandweer in hij klaagde, dat de it waren. r klaagde eveneen» aan brandweermate- ie en zou gaarne een :haft zien. Naar aan- aatste branden werd elijk gepraat. De heer ie naar de toestand :r de aanleg van een en over de slechte luisweg en de Hoorn- zullen een onderzoek in vlammen ag brak door onbe- ■and uit in de geheel e kapberg gelegen ij van de heer R. de is in gebruik bij de oon. De Akersloter spoedig aanwezig. De geheel af. De aan- leef grotendeels be- 5 ernstige schade op. lar als huurder wa rd. :rgen alles mysterie n De Rustende Jager i daar de drie Ko- Mysterie optraden, de goochelaar Niberco de hoogste onderschei- eldconcours van de Parijs in 1947 en Bar- menselijke rekenma- de telepaath, hypno- riende Indra. isde het publiek net mdig werd hij toege- 5 kippenhouders zul- juichen, nu hij de ia- ;ien, hoe uit een prop us ei is te maken. Ier Pascal was inder- r. Hij werkte vlugger .s een rekenmachine, mensen verstand on gemakkelijk en vlug van 3 en meer cijfers met getajlen van 3.4 vermenigvuldigingen, rekkingen uitvoerde, en-parade enz., het •ieus. spaath, helderziende, niet steeds het door >ucces en geen won- eenmaal niet gemak- :onder hun uitdrukke- g of althans goedkeu- ïose te brengen. 4.11 hij groot succes en oen uitbundig applaus: jl.m. 250 hem gestelde verbluffend zeker en Jriezelig was zijn ax- j een onder hypnose verker op een laag :legd rond vol mysterie, el- mensen verstand on- simzinnlg en raadsel- :nst op zondag Justus wordt de medl- Bergen waargenomen telef. K 2208—2700. merhorn neemt snel toe emeente mag zich verheu- toeneming van het kerk- niet mogelijk om» de winterdiensten te hou- rie-kamer. De kerkvoogdij ;ing met de diaconie b®- g van het koor der kerk. van een plafond verkrijg* die gemakkelijk ra de restauratie een k deze kerk gebruikt kun- om na de restauratie hier- gebouw op te richten. :est vraagt de ndacht zal ook dit jaar houden in de zaleö at je. Vrijdagavond 25 Augf. Ie tentoonstelling geopend is er di weer een tentoonstelling huisvlijt. om drie uur zullen kin- worden op het sportterrein uur is er in de zaal een Verder zijn er iedere vinden op het sportterrein o.a. kegelen, doolhof en Ondanks het opschrift is deze kolom nu eens niet voor vrouwen bestemd. Beslist niet. Als zij wat er volgt toch willen lezen is het haar eigen verkie zing, maar zij zijn gewaarschuwd. De genen, die ik ditmaal aan de mouw trek zijn de mannen; en dan speciaal die mannen, die in het gelukkig bezit zijn van een bijna volmaakte, volstrekt toegewijde vrouw. Laten wij aannemen dat het gros der lezers zo gelukkig is, en dat we het onnozele procentje uitzonderingen .ge rust kunnen verwaarlozen. Des te beter: dan kan ik dus veilig beginnen met: Waarde heren lezers en zij, over wie ln deze rubriek 'n boekje wordt open gedaan mogen niet protesteren, want zij behoren niet eens te weten wat hier achter volgt. Precies als in de weken voor haar verjaardag: veel gefluister, veel papiergeritsel achter gesloten deu ren en het resultaat moet zij maar afwachten. Goed dan. Waarde heren lezers. U bent, naar ik aanneem, bezig uw va- cantie te vieren of u hebt die nog te goed. Ik weet niet op welke manier u dat in het vat giet maar dat u uit die dagen haalt wat eruit te halen is, neem ik dadelijk aan. Dat is trouwens uw goed recht. U hebt een jaar lang hard gewerkt, een uur of acht per dag pootaan gespeeld, misschien in uw vrije avonduren wel over studieboeken of overwerk gebogen gezeten. U breekt er nu eens helemaal uit. Ik neem aan, dat u niet tot de super-kapitaalkrachtigen behoort, die op de eerste van uw vrije dagen hun gade en kroost, eventueel met hulp in de huishouding en bagage hun geruisloze Hispano-Suiza laadt om na een snelle rit te stoppen voor een luxueus hotelkasteel, temidden van een schilderachtig park gelegen waar zij vervolgens met gemalin en verdere aanhang de dagen,al luierende, dine rende, tennissende, dansende, rokende en uitgaande doorbrengen. In dat geval immers behoef ik voor de vrouw aan uw zijde geen goed woord te doen. Maar ik veronderstel, dat u behoort tot het geslacht dat Louis Davids be zong: dat van die heel gewone man. En dat vacantie voor u kan betekenen: een week kamperen, logeren bij de ouwelui, een dag of wat gaan fietsen, een keertje uit vissen met uw oudste jongen, uit zwalken gaan met de boot of zo nu en dan eens op stap gaan naar iets dat de moeite waard is, van een speeltuin af tot een tentoonstelling toe. Ik neem verder aan, dat u dit pro gramma tot uw eigen genoegen en te vredenheid afwerkt. Dat u bruin en zielstevreden voor uw kampeertent ligt te roken, dat u'de baars van uw leven verschalkt, bij de ouwelui weer eens echt kind aan huis bent, op uw fiets tochten verrukkelijk zomerweer hebt en op de tentoonstelling machtig geniet. Dat u de eerste werkdag getroost, maar met de nodige spijt in uw jasje schiet en zegt: Jonge wat is zo'n vacantie vlug om. Maar de trouwe gezellin aan uw zijde? Wat heeft zij aan die vrije dagen gehad? Zij had het hele jaar óók hard gewerkt, en vaak behoorlijk langer dan acht uur per dag. Toen de vacantie in zicht kwam heeft zij er zelfs 'n schepje op gegooid. Een man heeft er geen idee van hoe veel er voor zo'n weekje vrijaf komt kijken. We gaan logeren bij de ouwe lui: best. Heeft u geteld hoeveel schone jurkjes, bloesjes, broekjes, sokjes, kou sen, zakdoeken er mee moeten? Heeft u eraan gedacht dat er in elk geval iets schoons thuis moet blijven; dat de was serij niet gesloten is, als u thuiskomt; dat regendagen in Augustus óók wel eens voorkomen en dat er dus wat speelgoed en tekengerei en zoal meer mee moet om de kinderen stil te hou den, want de oude mensen zijn zoveel drukte niet meer gewend. Hebt u op gemerkt, dat Jantje natuurlijk weer drie dagen voor het vertrek een staartje van zijn oude Uinkhoest ophaalde, en hebt u de keren geteld dat moederlief stilletjes het bed uitslipte om die kleine stakker te laten drinken? Hebt u er een idee van hoeveel zachte overredings kracht het gekost heeft om Marietje ertoe te krijgen die taak voor Frans af te maken, vóór de logeerpartij begon? Hebt u het menu zo uitgemikt dat er geen restjes bleven staan, de poes en de bloemen tijdelijk onderdak verschaft, nog gauw even pruimen geweckt en de slipover afgebreid waar Piet zijn zinnen op gezet had?' Heeft u voor de kampeer- week de diverse puzzles betreffende lakens en badhanddoeken opgelost, de badpakken naarstig gestopt en om de vijfentwintig kleinigheden gedacht waar je in zo'n afgelegen oord gruwelijk om verlegen kunt zitten? Toen die dag fietsen achter de rug was, toen u van die warme tocht naar die tentoonstelling thuiskwam, hebt u de gemakkelijkste stoel opgezocht, uw pantoffels en het dierbare oude jasje aangeschoten, een glas met iets ijskouds naast uw hand gevonden en heerlijk soezerig de krant uitgelezen, tot er iets op tafel stond. Maar zij heeft haar schort voorgebonden, uw kribbig kroost limonade geschonken, de arme wagen- zieke jongste in een koel kamertje te bed gelegd en een uur lang met moede voeten in een hete keuken gestaan Waarom ik u dit alles in herinnering breng? Omdat ik weet dat zij een dier bare illusie koestert: de illusie van haar vacantiedag. Ééntje maar: zij is zo bescheiden, en niet gewend iets voor zichzelf te vragen. Maar al sjouwende en pakkende en zorgende droomt zij van die volmaakte dag. Dat zij 's morgéns wakker wordt zon der haast en thee met een beschuitje naast haar bed vindt. Dat zij zomaar in een schone jurk en lichte schoenen in de tuin gaat zitten lezen; dat zij geroe pen wordt voor een gedekte tafel en een uitgezocht maal dat zij niet gekookt heeftHet is misschien veel ge vraagd, maar ziet u kans haar die ene dag van heerlijk lui zijn te bezorgen? SASKIA. ■yandaag krijgt U een pretentieloos modelletje, dat U des gewenst nog van een zomerstof je kunt ma ken of, als overgangs japonnetje, van een soepele wollen stof. De rok, twee recht hoekige banen van 144 cm breed en 80 cm lang, is X op vallend in ongestre ken plooien gelegd, wat 'n prettige ruim te geeft. Een d.g. rok is zeer geschikt om de stof dwars te ver werken en ook om er staande of dwarse ba nen in aan te bren gen. Bij het verwerken van een streep of ruitje kan dit heel aardige resulta ten opleveren en het is ook prettig voor tweeërlei stof. U kunt dan niet alleen de schouderpasjes en de mou wen, maar ook één of meer banen in de rok van andere stof nemen. Wilt U ook het rugpand met een schouderpas maken, dan knipt U het patroon langs de stippellijn door. tl rimpelt de voorpasjes van onderen tot 12 cm in en stikt er dan het voorpand op. De figuurnaadjes dichtstikken en zij- en schoudernaden sluiten. Dan vouwt U het beleg naar binnen en *3 inl* H xb vv f/ <ry V.6 /3 'g J? brengt de knoopsgaten aan. De mouw wordt van boven even ingehouden met de naad, ca. \y, cm voor de zijnaad in gezet, waarna U het lijfje met de rok jyjEN MAG het bedrijf der kinderen nooit beoordelen zonder rekening te houden met het voorbeeld, dat zij van de volwassenen te zien krijgen. Het kin derspel is goeddeels een navolging van hetgeen de volwassenen in ernst ver richten. De kinderen spelen vadertje- en-moedertje, schooltje, politie, koop mannetje, spoortje, oorlogje. Wat over gebleven is in oude kinderspelen, kin derrijmpjes en kindersprookjes is een maal ernstig bedrijf der ouderen ge weest. Zeiden onze voorvaderen al niet: „Zoals de ouden zongen, piepen de jon gen?" Hoe kan het anders dan dat een ver wilderde maatschappij van volwassenen een verwilderde jeugd oplevert! Maken wij nogmaals een vergelijking tussen vroeger en nu. Enige mensengeslachten ten lang is het woord „oorlog" hier te lande slechts een min of meer roman tisch begrip geweest. In 1830 zijn onze overgrootvaders tegen de Belgen opge trokken. Maar deze Tiendaagse Veld tocht kan men nauwelijks een oorlog noemen. Het krijgsbedrijf, dat met het Metalen Kruis werd beloond, leek meer op een operette! Tussen 1830 en 1914 liggen bijna honderd jaar. En tijdens die honderd jaar heeft men hier de oör- log alleen uit de verte leren kennen: de FransDuitse oorlog, de Boerenoor log, de oorlog op Atjeh.... Eerst voor deze laatste mensengeslachten is de oorlog een stuk werkelijkheid gewor den. In 1914 aan onze grenzen, in 1940 in eigen land. Wij behoeven ons niet te verdiepen in de verschrikkelijke dingen, die juist de jeugd tijdens de bezettings- en oor logsjaren beleefd heeft. Dit ligt nog maar al te vers in het geheugen. Maar laten wij er ons nu wèl eens in verdie pen, welk een verschil dit voor het opgroeiend geslacht van toen en nu is geweest: de vredige omgeving van vroe ger met het voorbeeld van een tamme, rustige, evenwichtige maatschappij voor ogen, èn de gruwelijke tijd daarna, waarin het zedelijk oordeel op zijn kop stond en de maatstaven van goed en kwaad radicaal waren omge keerd. ueugen en bedrog, moord en doodslag, wrok en vergelding, diefstal en vervalsing, het was alles noodza kelijk geworden om het vege lijf te redden voor een onbarmhartige vijand. In deze poel van zedelijke en lichame lijke ellende is de tegenwoordige jeugd opgegroeid. De gezinnen uiteen gerukt, het gezag verdwenen, het onderwijs stopgezet, wat moest er van zuik een geslacht van jongens en meisjes terecht komen?! Wanneer men met deze vraag voor ogen de werkelijkheid aanschouwt, dan moet men wel zeggen: dat valt enorm :£en uitstekend voorbeeld, hoe een tailleur op eenvoudige wijze ,een heel ander uiterlijk kan krijgen, levert dit Eréco-model, Terwijl het met de de witte mantel, kraag, hoed en handschoenen tijdens het zo merseizoen kan worden gedragen, is het met zijn kraag van moiré zijde en bijpassende donkere hoed geschikt voor een mooie herfstdag Ver vangen we het wit van het zomermodel door een donkere tint, dan is de combinatie eveneens bruikbaar voor de wintermaanden. "pERWIJL er in Parijs eigenlijk altijd al een streven is ge weest, om iedere vrouw een donker tailleur in haar garderobe te doen hebben, heeft Engeland deze ge dachte in zijn jongste collecties overgenomen. Voor Engeland is dit te merkwaardiger, omdat er in dit land altijd een sterke voorkeur bestaat voor tailleurs van een ge werkte tweed. Zwart en marine blauw spelen trouwens dit seizoen over het algemeen een wel zeer voorname rol. Nu s het voor ons een prettige gedachte, dat de Nederlandse modehuizen, die zich met hun keus allereerst op Frankrijk richten, hun voorkeur voor het donkere geklede tailleur al eer der aan de dag legden dan Enge land. Dat is dan niet zo zeer omdat we daarmee tot op de laatste minuut met de mode bij zijn, maar vooral ook omdat zo'n donker pakje altijd gedistingeerd staat en in tegenstelling tot bijvoorbeeld een grote ruit zo weinig opvallend is, dat het jaren mee kan. Mits het maar eenvou dig van lijn is. Voor wie met een kleine varia tie haar verschijning een heel ander effect wil geven, liggen hier mogelijkheden te over. Het zijn dan vooral de accessoires, die het hem doen, handschoenen, fleurig corsage, afwisselend eens met een bijpassende hoed, een een andere shawl. Bovendien is er de mogelijkheid zo'n tailleur ook in de winter door te dragen met daar overheen een mantel, die op de een of andere manier bijpassend is gemaakt. Die man tel kan dan een combinatie zijn met de overkraag van het tailleur en de handschoenen, maar het is ook mogeLjk, dat de combinatie wordt gezocht in de voering van dc mantel en de garnering van het tailleur. ELSE DANAH. n.eel Want ook de jeugd van deze tijd mag als de jeugd uit elke andere tijd van de wereldgeschiedenis haar tekort komingen hebben, een boevenpak, zoals men had mogen verwachten, is zij geenszins geworden! Integendeel, zij gedraagt zich veel en veel beter dan waarop de omstandigheden haar recht gaven. Zij heeft van haar reden tot excuus maar heel matig gebruik ge maakt! „Maar", hoor ik mij tegenwerpen, „ze gooien toch maar een steen tegen de ruiten van een passerende auto!" „Is dit erger", aldus mijn wedervraag, „dan dat ze het paard voor een passe rend rijtuig aan het schrikken maakten in de hoop dat dit op hol zou slaan? Dit was immers een algemeen gebrui kelijk spelletje voordat de auto haar intrede deed!" En nu wij bij de auto terecht zijn gekomen, kunnen wij wijzen op een factor, welke aan de fouten Van de tegenwoordige jeugd een ernstiger voorkomen feeft, ómdat de gevolgen tegenwoordig zoveel schadelijker zijn. Maar dit maakt die fouten op zichzelf niet ernstiger! Een typerend soort fouten voor onze tijd zijn de verkeersfouten. Hoewel het verkeersonderwijs en de voorzorgs maatregelen dijor de verkeerspolitie deze fouten energiek bestrijden, maakt de jeugd zich er nog veel schuldig aan. Is dit echter een bewijs van vermin derd gevoel voor discipline? Vroeger kwam het er niet op aan, of de kinde ren kris en kras dooreen liepen, op de openbare weg speelden en niet wis ten van links of rechts houden en voor rang verlenen. Ieder deed in die voor de jeugd zoveel gemakkelijker dagen wat goed was in zijn eigen ogen. Disci pline op straat was een onbekend be grip. Heel de stad, heel het dorp was voor de kinderen speelterrein. Maar waarheen moet de jeugd thans met haar natuurlijke energie, nu het overal gevaarlijk is, en bovendien ook nog verboden is, te spelen? Elke uitgelaten heid, elke uitbarsting van bloedwarm vreugdebetoon of van overmoedig krachtsbesef komt hét kind thans op een bekeuring, een gebroken lichaams deel of op z'n best op een reprimande te staan. Kunnen de bemoeiingen van kinder vrienden, die voor het in zijn bewe gingen zo beperkte schoolkind bezig heden in de vacantie trachten te ver schaffen, dit euvel van de moderne maatschappij voldoende bestrijden?' Wanneer het kind zijn natuurlijke ener gie op de hem ontnomen openbare weg uitviert, valt dit nu zoveel meer in het oog dan vroeger. Maar is het mo derne kind zoveel minder gediscipli neerd dan zijn ouders en grootouders, die in hun jeugd in het gappen van fruit in buurmans hof en in het om- schoppen van de emmer, die het dienst meisje bij het straatschrobben gebruik te, hun vertier zochten? W| if^ip|||É IF EEN ELEGANTE BLOUSE. Deze kleine, luchtige blouse van witte jersey neemt niet veel plaats in de koffer in, staat gekleed en zit aan genaam bij warme zomerdagen. De ge hele blouse is fijngeplooid, zonder mouwen en diep uitgesneden en men kan haar zowel aan het strand dragen met shorts als 's middags met een elegante rok. verbindt. De halsrand wordt met schui ne reepjes stof afgewerkt. Desgewenst kunt U het voorpand ook aan één stuk of met een naad middendoor knippen. De band in de rok van het streep- jurkje is 15 cm breed en ligt 8 cm van de bovenrand. Het effen japonnetje is hier met een borduurrand versierd. Voor dit jurkje heeft U. ca 3.50 m van 90 cm breed nodig. Wilt U er een meer gekleed model van maken, ver vangt de korte mouw dan door een drie kwart. Onder auspiciën van de Persari (Indonesische vereniging van artisten) is in Hotel des Indes te Djakarta een drukbezochte modeshow gehouden van oosterse en westerse kleding. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de minister van Voor lichting, A. Mononutu, de minister van Sociale Zaken, mr. Kosasih, de militaire gouverneur van Djakarta Raya en anderen. De opbrengst van de show is bestemd voor liefdadig heidsinstellingen. Als eerste programmapunt werden onder leiding van mevr. Dachlan Ab dullah klederdrachten van de vrou wen aan Sumatra's westkust getoond, achtereenvolgens als bruid, als ge trouwde vrouw en als jong meisje. Daarna werd de Westerse mode ge toond onder leiding van mevr. lam- bajong. Te zien waren fraaie avond-, feest- en ochtendtoiletten. De kleding was speciaal aangepast aan het tro pische klimaat. Vervolgens was het de beurt aan de Javaanse toiletten Onder leiding van Ibu Sri werden klederdrachten getoond uit de kra tons in midden-Java. Hier werd het accent gelegd op het verschil in de kleding tussen de vrouw uit de elite kringen en de vrouw uit het volk. Een hoogtepunt vormden de toiletten uit West-Java, meer speciaal de Prian- gan, TN HET JAAR 1997 kreeg de heer Pie- ter Jansen een ontzaglijke schrik. Hij woonde op een eenzaam eiland en daar kwam haast nooit een vreemde ling. Hij had een klein huisje, een piano, wel duizend boeken en een huishoudster, die de baas over hem speelde. Maar dat vond meneer Jan sen wel prettig. Op eeen mooie dag echter, toen hij juist zijn morgenwan deling maakt en diep nadacht over het lot der wereld, zag hij ineens een hele boel parachutes in de lucht, die door een reuzenvliegtuig werden uitgewor pen. „Lieve help", kreunde meneer Jan sen, ,,'t is oorlog!" Maar dat was helemaal niet zo. Het waren allemaal jongens en meisjes uit de steden, die een vacantiereisje maak ten in een vliegtuig. Nu en toen zagen ze dat mooie stille eiland en één van du jongens zei: „Daar zou ik wel wil len landen!" „Dat kan!" zei de commodore en een minuut later sprongen er 25 jongens en meisjes omlaag. Ze brachten me neer Jansen aan het verstand, dat ze helemaal geen boze bedoelingen had den en alleen maar wilden komen kij ken hoe men op het eiland leefde. Meneer Jansen vond het heel gezel lig en vertelde van zijn eigen school- DE RAADSELS A) 1. D R A M A 2. X X X X 3. XXX 4. XX 5. X 6. XX 7. XXX 8. X X X X 9. KOLOM Door steeds 1 letter weg te laten en de overigen enigszins om te zetten krijg je van 1 t/m 5 woorden van de volgende betekenis; 2 waardoor je kijkt; 3. een mannetjes schaap; 4. familielid; 5. medeklinker. Van 5 t/9 komt er steeds weer een letter bij; je krijgt dan: 6. voorzetsel; 7. familielid 8 traag of langzaam. B- Neel ging met een fles over straat. Langs die straat stond een 123 met bloemen. De man, die ze verkocht stond er naast. „Dag, 4578" zei hij, „wou je een bloemetje kopen? 4576 ze dan niet te duur. Maar Neel liep door en in de winkel, waar ze moest wezen, zei ze: „Geeft U mij een fles 1—2—3 4 5—6—7—8—91". „Dat kan", zei de winkelier. Welk 6739 wilde U hebben?" Wat kocht Neel? Als je het weten wilt vul dan de letters op de cijfers in en zet ze in de juiste volgorde van 1 t/m 9. C) Lettergroepen van 10 voorwerpen, elkaar. Toen stond er; kroonbord; liniblad; aalpot; papen; lees die je op school gebruikt, raakten door lood; pierschrif; atvloei; lasgum; schoolvlak;bockten. jongenstijd. In 1950 zat hij in de vijfde klas. „Zulke vacantiereizen per vliegtuig maakten we toen nog niet", zei hij, „en ik geloof ook niet, dat onze onderwijzers het goed zouden hebben gevonden als we met parachutes om laag sprongenJa er is wel veel veranderd", zei meneer Jansen in 1997! En hij schudde zorgelijk het hoofd. Toch was hij blij dat het geen oorlog was, zoals hij eerst vol schrik had ge dacht. 'm9Ê KLEINE GRAPJES De andere helft Een kleine jongen was heel boos op zijn broertje, dat een stuk speelgoed gebroken had. Om hem te straffen, hield hij niet op, een klein gummi hondje te schoppen, dat aan hen bei den toebehoorde. „Piet, Piet", knorde zijn moeder, „hoe is het nu mogelijk, dat dier zo te schoppen? Het is toch ook jouw hondje?" „Jawel, moe," zegt de bengel, „maar ik schop alleen zijn helft". •petqtao[A 'pjoqioopos 'uejjuqos 'sbijb 'jjsoqsaaj Maided 'poottod 'tbbiuit 'uaduoojji (j •31Iaiuau.iBJi (g •uooi'iuoo 'uio 'ut 'bui 'uiE.1 "uieey (y NaONISSOUO 3d Omschrijving Jongen: Moeder, ik zou niet graag in uw schoenen willen staan! Moeder: Waarom niet Jongen? Jongen; Ik heb ze zo juist in het kanaal laten vallen i

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3